KDPER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931. No. 218. DE BRABANTSCHE IN D U S T RIE D A GE N. MORICE emuo DE STERRENHEMEL 16-23 Sept., 21 h M.T. 22 h Z.T, ZUID PERSKRONIEK. (Van onzen Haagschen medewerker.) Het Zuiden.handelt. - Bij Brabantsche industrieën en bij Brabantsche gastheeren. - Eindhoven, Helmond en Den Bosch ontvangen, 21 QSE&sf op in DONDERDAGAVOND, Het Zuiden van Nederland vergenoegt zich niet met het weinig bemoedigenc en vrij zinlooze spel met het woord ma laise, dat in de conversatie van dezen tijd een ongunstige plaats heeft ingeno men. Het Zuiden van Nederland handelt. Na Limburg heeft Noord-Brabant den strijd tegen den geest van moede loosheid en van berustende onverschi ligheid aangebonden in den vorm van industriedagen. Industrieel Brabant stak de hoofden bijeen en noodigde een aantal personen dat verondersteld wordt uit den aarc van werkzaamheden, positie, enz. den economischen gang van zaken vloed te kunnen uitoefenen, naar zijn gewest, om te laten zien en te doen hooren wat Brabant is, wat het als in dustrie-streek beteekent, Van 10 tot en met 12 September wa ren circa 150 personen, o.w, de ver tegenwoordigers van een zestig Neder landsche en buitenlandsche dagbladen en tijdschriften de gasten van een uit de kopstukken der Brabantsche in dustrieelen gevormd comité, dat zich tot taak had gesteld aan de producten der Brabantsche industrieën aldus meer be kendheid te geven. De industriedagen werden Donderdag avond ingeluid in de mooie aula der Phi lipsfabrieken, waar de voorzitter van het uitvoerend comité, de pittige Bra banter Ch, Stulemeyer, tot een uitge lezen schare het woord richtte. Onder zijn gehoor waren o.a. minister Deckers de kamerleden Vos, Teulings, Schaep man, Moeier, Fleskens, Feber, Drop Van Sassen van Ysselt, Blomjous, Van Lanschot, de commissaris der koningin in Noord-Brabant, de burgemeesters van Eindhoven en Breda, Dr. A, Philips, de consul-generaal van Duitschland te Am sterdam, een gedelegeerde van den Bel gischen gezant, tal van professoren, ver tegenwoordigers van Kamers van Koop handel uit verschillende deelen van Ne derland, van werkgevers en werknemers en van de pers. De heer Stulemeyer zette het doel der industriedagen uiteen en spoorde de aanwezigen aan tot het uitdragen van het parool: Koopt Nederlandsch fabri kaat". De griffier der Staten van Noord- Brabant, de bekende historicus en schrij ver Vincent Cleerdin, hield vervolgens een uitnemend betoog over Brabant's verleden, waarin hij tot uiting deed ko men, dat Brabant zelfs onder den zwaar- sten druk nooit versaagd, maar integen deel moedig geworsteld heeft om de moeilijkheden te boven te komen. Hij bracht hulde aan de mannen die in het verleden en in dezen tijd aan de econo mische en cultureele beteekenis van het gewest glans verleend hebben. De bijna spreekwoordelijk geworden Brabantsche gemoedelijkheid droeg er toe bij, dat spoedig na de opening der bijeenkomst tusschen de genoodigden reeds de prettige sfeer van samenwer king aan een gemeenschappelijk doel ontstond, die als voorwaarde van het uiteindelijk succes van een opzet als de Brabantsche industriedagen kan wor den beschouwd. Het was in deze sfeer dat we kennis namen van de merkwaardige geluidsfilm der machtige Philips-fabrieken, vervaar digd door den cineast Joris Ivens en den musicus Lou Lichtveld, dat we Dr. Philips in een rede, die meermalen aan een tragische verontschuldiging deed denken, hoorden gewagen van het Eind- DOOR George, jij en ik zullen, voordat we veel ouder zijn, in auto's kunnen rondrijden, ais we dat willen; als we maar stoutmoedig te werk gaan en to.o1- nen, dat we weten, wat we met de kaar ten moeten doen, die we in onze' handen hebben! (Mianson was bleek geworden bij deze woorden, doch het was door een geno men besluit, niet van angst. Hij boog zich tot Ducros over. Kijk eens hier, Ducros, ik moet je zeggen, dat i'k walg van de heele zaak. Ik wilde, dat wij er nooit mee beigionr nen waren. Ik wist in het begin niet, tlat het verkeerd was. Jij zei, dat jij het .ontdekt had, en dat niemand er schade door zou lijden! Zoo was het en zoo is het nog. I)k vertelde je slechts de waarheid. Ik vond in een oud boek, dat i'k goedkoop tweedehands in een boekenstalletje te Plymouth oppikte, dat hier vroeger veel koper voorkwam, en ik neusde rond, tot ■ik het vond. Natuurlijk' zou dat oude boek, dat niet alleen aan mij verteld be hoeven te hebben; maar duizenden main- hovensche wereld-bedrijf, dat ondanks de stormen, die het teisterden (het aan tal werklieden liep van 23000 tot 12000 terug) toch nog Nederlands grootste in- dustrieele onderneming is, dat we luis terden naar de Philips-harmonie, en dat we genoten van de koele dranken, die mede schuld hadden, dat menig excur sionist langer van zijn hotel-kamer ver wijderd bleef dan het werk-programma van den volgenden dag eigenlijk ge doogde. Men is nu eenmaal niet ongestraft in Brabant te gast VRIJDAG. In bereidwillig door particulieren ter beschikking gestelde auto's werden de deelnemers reeds op een vroegtijdig uur vervoerd naar de fabrieken die zij wenschten te bezichtigen. Onze keuze was gevallen op de N.V. Karei I sigaren fabrieken der gebroeders Garvelink, waar honderden mannen en vrouwen zich onledig houden met het maken van sigaren. Onder leiding van een der direc teuren doorkruisten we gedurende, an derhalf uur de gebouwen van deze, in schier Amerikaansch tempo gegroeide onderneming, die, als zoovele andere fa brieken in Eindhoven een logenstraffing vormen van de vrijwel algemeen heer- schende veronderstelling, volgens welke de bloeiende Brabantsche lichtstad ab soluut op de Philips-bedrijven gebaseerd zou zijn, We bezichtigden de enorme voorraden tabak, en volgden het proces, dat deze tabak ondergaan moet alvorens zij als geurige Karei I-sigaren onder het bereik der rookers in binnen- en buiten land kan worden gebracht; we kregen, zij het dan ook slechts vluchtig, een in druk van de beteekenis der fabrieken voor Nederland als industrie-land. Zegt het U iets als we mededeelen, dat de fabrieken aan 1500 mannen en vrouwen werk verstrekken, en dat zij per week 2% millioen sigaren produceeren? die voor 90 pet. door het binnenland afgeno men worden? Op de bezichtiging der bedrijven volgde voor alle excursionisten een autotocht naar Valkenswaard, waar op de heerlijk gelegen terreinen der golf club door de firma Philips ververschin- gen geserveerd werden, en een retour- tocht naar Eindhoven, waar men zich vereenigde aan een door het gemeente bestuur dier stad aangeboden noenmaal, welks menu behalve een keur van ge rechten een rede van den burgemeester, den heer A. Verdyk, over de Eindhoven- sche industrieën inhield. Van deze rede vermelden we, dat thans in de bedrijven der groot-industrie, die alle min of meer van de tijdsomstandigheden te lijden hebben, werk vinden: in de Philips-fa- briieken ruim 12000 personen; in de 14 bedrijven der metaal-industrie (o.a. 5 machinefabrieken) 150; in de 7 bedrijven der leder-industrie (5 leder- en 2 schoen fabrieken) 168; in de 10 bedrijven der steen-industrie 196; in de lucifersfabrie ken 265; in de 17 bedrijven der papier industrie 530; in de 20 bedrijven der hout-industrie (o.a, 4 meubel-, 7 timmer en 1 sigarenkistenfabriek) 685; in de 22 bedrijven der textiel-industrie 1500; in de 57 bedrijven der sigaren-industrie (52 sigaren- en 5 sigarettenfabrieken) 3738 Daarenboven zijn er nog tal van kleinere industrieele bedrijven, waarin plm. 100 arbeiders werk vinden. De heer Verdijk bleek t.o, van de toe komst niet pessimistisch gestemd te zijn Bij herstel der normale verhoudingen" zoo zei hij, „zal de Eindhovensche in dustrie zich weer de plaats verzekeren, die zij onder de industrieele centra van binnen- en buitenland met zooveel sue ces innam". Na het noenmaal ving de uit noodzaak op het reis-tempo van Amerikaansche toeristen afgestemde trip naar andere Brabantsche industrie-centra aan. Door het kleurig heide-landschap tuften we naar Helmond, waar de voornaamste plaatselijke industrieelen in het tot ge meentehuis ingericht historisch kastee een tentoonstelling van hun producten georganiseerd hadden, en waar burge meester Van Hout gelegenheid vond de aandacht der bezoekers op de voort brengselen der Helmondsche industrieën te vestigen. Even kijkenluisteren, rrrrrttts40 auto's snorden opnieuw over de gladde Brabantsche wegen. In Den Bosch wachtte immers burgemees ter Van Lanschot met ongeduld op zijn gasten, die hij vlot en geestig door de kathedrale basiliek van St. Jan wilde leiden, Na den ommegang in het ver- maardde Bossche bede-huis restte den excursionisten slechts een korte pauze zij moesten zich opmaken naar den offi- cieelen maaltijd in het gouvernements gebouw, teneinde zich alweer te onder werpen aan nu eenmaal aan excursies als deze onafscheidelijk verbonden din gen; te weten: een lange lijst van spijzen en dranken en een minder lange lijst van sprekers. De Commissaris der koningin Mr. Dr Van Ryckevorsel, die aan tafel geflan keerd werd door twee bekende zonen van Brabant, n.l. door minister Deckers en minister Verschuur, was de eerste spreker, die den maaltijd in de plechtige, historische zaal onderbrak. De commis saris sprak over de ontwikkelingsmoge lijkheden van zijn gewest; hij wees op de capaciteiten van Noord-Brabant om ook in moeilijke omstandigheden te groeien, op de bijzondere eigenschappen van de Brabantsche bevolking. Hij leidde uit ta van voorgenomen werken de nieuwe be stemming van de provincie af en spoor de aan tot bewaring van den blijmoe- digen, vromen geest van het volk, tot vasthouding aan den eigen aard. Minister Verschuur bezag de huidige crisis in een betoog, dat veel te raden liet, en dat daarom blijkbaar slechts weinigen bevredigde. Uit zijn woorden kon men niet afleiden hoe hij zich de oplossing van tal van dringende vraagstukken denkt. Na den minister voerden de heer Henri Asselin, voorzitter van de buitenland sche persvereeniging, en de heer Ves- ters namens de r.k. journalistenvereeni- ging het woord. De koffie en de Havanna genoten de excursionisten in de luisterrijke zalen van het stadhuis, waar dank zij de goede kwaliteiten van burgemeester Van Lan schot als gastheer, de stemming dra de jolyt benaderde. Tot een zeer vroeg uur had men de gelegenheid te denken en zich opgewekt te gevoelen over de wijze waarop men in Brabant het werk en het vermaak combineert. „Brabant, le sourire du Sud", zei col lega Asselin. En .zoo is het. et op fiët F^briekèifiërk i (Ingez. Med.) nen, zelfs met flinke 'koppen op hun schouders, hadtien de heide jarenlang kunnen doorzoeken, zonder ook maar het minste te vinden! Ik kende de soort van grond, waar ik zoeken moest, en d,ank zij mij, kreeg jij er ook je deel van'! Ik zou alles wat Ik' heb, of ooit 'zal bezitten, er voor willen geven, als ik nooit van dat goedje had gehoord of het had aangeraakt! Toen je mij om hp lp roeg, wist ik niet, dajt 'l aandelen Squire behoorde, tlat hij als de meer van liet landgoed recht had op .alle mineralen. Je maakte mij wijs, dat de kreek in nie- mands land lag, Ducros! Hij voegde erbij: Waarom ga je niet naar den Squire om hem1 alles le bq- kennen? Hij is een rechtvaardig man, al is hij misschien wat h^ard. Ilij zou je er wel voor be'loonen dat je het; ont dekt hebt, en alles zou eerlijk toegaan! Ducros liet weer zijn geluidloos lach- jie hooren. Ik zie het gezicht van Squire Jack al! Wat zou hij mij uitlachen, als ik dat deed! Zoo, zou hij zeggen, al deize maanden heb je je verrijkt met mijn eigendom, en zoodra ik j;e idjoor een detec- tieve op de hielen laat zitten, biecht jte o.p! Dat is een mooie soort eerlijkheid. Die heb' je zeker in Zuidi-Afrika opge daan! O, ik 'ken den Squire. Ducros Vloekte. Hij k;an heel sarca'süscjh zijn, ;als hij wil. Ik zie mijzelf al naar helm toegaan en aandeelen vragen, hoewel het mijn -vondst is, die hem1 in twaalf maag den tijcis rijk zou maken. Ik weet 'wiel wat mijn aandeel zou zijn: steenled mu ren, een houten krib en een maal van dunne soep. Dank jie, ik verkies mijn eigen deel le nemen! Binnen eenige wei- ken zal i'k voor de rest van mijn aardjr sche leven genoeg hebben voor mijn een voudige behoeften. Dan zal ik Bottis!- combe niet inteer verontrusten, dat be loof ik je. Als je mij in den steek laat en verklapt, Manson, voegde Ducros er deftig1 bij, zal ik het jte betaald zeltpmü Niemand liet er Adam) Diucroisi doit in- inloopen, zonder er later berouw over te hebben. Ik zou jou en je vrouw ein kind voor eeuwig ten gronde richten, dat beloof ilk je! iMaar laten we geen on zin verkoopen! I'k zou je niet als deel genoot hebben genomen, als ik niet had gedacht, dat je van 'beter stof was. geit maakt dan verrader yan een kamleraad. Nu, ga jie niet mee? We zullen zooveel maken als nooit tevoren meer dan al het vorige bij elkaar! Ik vermat het buis niet zoolang de kleine meid ziek is. Eerlijk gezegd, sprak Geopge op fermen toon, denk ill ine nooit meer hiermee te bemoeien. Ik haat Ihtet! Zoo is het en niet andere! Je zult er wel anders over denken, als het kind beter is, vooral als ik je laat zien, wat ik er vannacht voor krijg! Ik zal zoo vrij zijn de boot tc leenenv als ik ze noodig heb, ingeval je niet met imte mee kunt. Je denkt er toch niet over alleen Oeerste ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Den 19en komt het E.K. juist om streeks den tijd, waarvoor ons kaartje geteekend werd, op. Den 22en staat de maan in den Steenbok, De Zuidervisch komt nu in het Een dankbare abonné te Z. Het ver heugt ons, dat gij zoo'n aardigheid aan de Sterrenkaartjes hebt, dat ge deze ge regeld volgt, verzamelt en vergelijkt. En uw opmerking, dat er op het kaartje van 3 Sept. 1 9 3 0 drie maantjes ston den, op dat van 2 Sept. 19 3 1 slechts één, is volkomen juist. Maar dat vindt zijn verklaring. Onze kaartjes gelden slechts voor één week, telkens van Woensdag tot den vol genden Woensdag. (Dat is juist het voor deel van onze wekelijksche kaartjes tegenover de maand kaarten die men wel in andere dagbladen aan treft; de telkens wisselende aanblik van den sterrenhemel kan men hier op den voet volgen.) Z.Z.O. weer op ons kaartje; helderste ster: Fomalhaut. Ook de Walvisch met de onberekenbaar-veranderlijke ster Mira verschijnt weer aan den hemel trans. De oorzaak van het door U terecht opgemerkte verschil is nu, dat in 19 3 0 de maan op 3, 6 en 9 September des avonds 10 uur zomertijd reeds boven den horizon was, terwijl 2 September 19 3 1 des avonds om 10 uur zomertijd het Laatste Kwartier van dien dag net is opgekomen; 5 en 8 September is de maan echter nog niet opgekomen om 10 uur! Op het kaartje van verleden week waren hierom zelfs heelemaal geen maantjes niet, omdat de teekenaar ze vergeten had, maar omdat ze niet te zien waren. Volgende week staan er weer drie op, enzoovoorts, Is 't U thans voldoende duidelijk? De Troonrede. Wij ontleenen het volgende aan be schouwingen over de Troonrede: Uit de N, R. C.: „Gelukkig is zij zeer meegevallen. Het besef van den ernst van den tijd komt er terdege in uit al blijft hier en daar ruimte voor de vraag, of de regeering zich in alle onderdeelen den toestand geheel gerealiseerd heeft. Zoo trekt het b.v. aandacht, dat de regeering noch in den aanvang, waar zij de takken van welvaart opsomt, die het zwaarst van de crisis hebben te lijden, noch ook ver der in de Troonrede, ook maar eenmaal het woord Scheepvaart gebruikt. Doch laten wij dit terzijde, dan mag dankbaar worden erkend, dat de we reldcrisis en haar gevolgen voor het landsbestuur in de Troonrede op den voorgrond worden gesteld, en daarvan het belangrijkste deel blijven uitmaken. Dit niet alleen; er blijkt daaruit tevens, dat de regeering zich thans door de tijds omstandigheden eene dringende, nieuwe taak opgelegd acht, waardoor het pro gram, waarmede zij oorspronkelijk aan getreden is, op den achtergrond is ge drongen. „Plannen, welke de regeering aanvankelijk had gevormd, zullen dan wijziging moeten ondergaan." naar de Haminetls te zeilen? riep Ge orge ontsteld. Ik ben hier zoowat 'die eeniige, die dat zou kunnen! Denk je, dal ik dat niet weet, niet wist, toen ik het met jou aanlegde? viel Ducros openhartig: in. Maar ik ben zelf een vrij goed zeeman, en ik kan er ook •wel mee pmjgaan. Ik weet welke vaar geul je volgt. Het is nog heel iets anders iemand iets te zien doen, dan het zelf te doen,! Ik zou je aanraden noch mijn boot noch jie eigen leven er aan te walgen. Er zijn al heel wat arme 'kerels op de Haminetls verongelukt. Zelfs bij het mtooiste weer moet men een koel hoofd en een vaste hand hebben om er te komen, en als de zee spookt, zooals ze nu doet, en eeno gen tijd zal blijven doen, stellen zelfs de beste zeelui hun leven in de waag schaal! Doch Ducros lachte weer. Als vele anderen beroemde hij zich niet op wat hij het beste kon, doei op datgene, wat hij mteende te kunnen, en waarvan hij imaar weinii.g afwist. Ducros dacht, dat er weinig menschen aan de kust waren, die beter met teem boot konden olmgaan dan hij. Nu, tot ziens kameraad, zeide hij. Ik moet aan mijn werk. Ik zal1 jie er een deel van geven of jie fcoimit of niet. Ik' |b|en niet van dat slag, dat op een overeen komst terugkomt, zelfs al zijn andere lieden niet zoo nauwgezet. Dank je, ik' wil er geen cient van Op alle vaagheid van aanduiding, waartoe de Troonrede zich bepaalt, wordt één uitzondering gemaakt. Eene gelukkige uitzondering: de aankondiging van de instelling van een Departement van Economische Zaken en Arbeid, het denkbeeld, nog onlangs in het adres van de Kamers van Koophandel van Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht met warmte bepleit. Hebben wij dit gedeelte van de Troon rede met vreugde gelezen, met niet min der instemming hebben wij kennis ge nomen van dat gedeelte, waarin de re geering het vertrouwen uitspreekt, niet te vergeefs een beroep op de natie, op de groote zedelijke kracht van ons volk te doen, om aan de crisis het hoofd te bieden. Ook deze passage meenen wij wat ruim te mogen uitleggen. Wij zou den daarin willen zien een beroep op samenwerking, eensgezindheid, niet slechts in het maatschappelijk leven, doch ook in het politieke. In een tijd als deze is niets gemakkelijker, dan critiek, afkeuring en betweterij. Mogen deze drie bij uitstek Hollandsche genooten zich weten in te toornen. Natuurlijk, van beginsel kan niet dan tot schade van land en samenleving worden afstand ge daan. Niets is voor een land vernieti gender dan beginselloos, dat is karakter loos bestuursbeleid. Maar waarvan thans hebben!, verklaarde Manson onverschrofk- ken. Ducros opende een dievenlantaarn en liet het licht over den weg sdH'ijneiiu George kende die 'lantaarn zieler goed. Zij hadden al dikwijls 'bijl dat licht Igiej- warikt. Ducros deed het op en ne;er dansen. Heb je wél' eens teen dwaallichtje gezien, Manson? vroeg hij, en lachte hu bijna hardop. Nooit van gehoord, Ducros. Weet niet wat het is. George lfield die deur vast en verlangde er maar ze Hei sluiten. Hij voelde, dat de gewezen mijnwerker tijd verspilde; iels eigenaardigs voor helm1, daar hij dat niet dikwijls deed. Het klonk vreemd, dat hij de stilte van den nacht en dan nog wel izoo'n slommachLigen nacht uitkoos, om' onzin' te vertellen. Ik zal jie zeggen, wat het is, .ant woordde Ducros, het is een licht, dat den onhandige daarheen voert, waar heil niet goed voor hém is om heen tte gaan. Als jie ooit iemand schreeuwend op dm bodem1 van een kuil, om Is taan door aard!- verschuiving vinat, vraag helm! dan, of hij zoo'n licht als dit volgde. Weer bewoog Ducros den lantaarn, maar nu zóó, alsof een m<an er vlug mee heen liep. (Wordt vervolgd.) :t n r, e fft 1- A3 2T sn i> te

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5