KOPER een reden waarom Chief Whip beste voor Uw gezondheid is! VOLKOMEN RIJPE EN BE LEGEN VIRG1NI A-TABAK! VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931. No. 215. IN AFWACHTING VAN DE TROONREDE. In groote vatenuiterst zorgvuldig ge stapeldkomen honderdduizenden Kilos Virginiatabak tot rijpheid. Langzaam, uiterst langzaam verricht Moeder Natuur haar prachtigen arbeid maar het resultaat is dan ook heerlijke, goudgele en volko men rijpe tabak—de eenige goed genoeg voor Uw LONDON Doon GEMENGD NIEUWS. IjMtWBBi Men schrijft- ons: Er is in de laatste weken in Duitsch- land en Engeland heel wat gebeurd. Wij zullen niet nogmaals in bijzonderheden de gebeurtenissen beschrijven, waarvan onze trouwe lezers en lezeressen dage lijks op de hoogte zijn gehouden; daar voor liggen ze te versch in het geheugen. Genoeg zij het voor wat Duitschland aangaat, te memoreeren, dat het in uiterst moeilijke omstandigheden was geraakt, als gevolg van den samenloop van de wéreldcris's en de daaruit voort spruitende prijsdaling en exportmoeilijk heden met groote financieele moeilijk heden, eenerzijds voortspruiten uit de onder deze omstandigheden loodzwaar drukkende herstelbetalingen, anderzijds uit het verminderd vertrouwen in de credietwaardigheid van Duitschland, zich uitende in de opzegging/van credieten op korten termijn. Men weet, dat men in Duitschland toen bij noodverordening is, gaan regeeren en dat de Amerikaansche President Hoover, den ernst van den toestand inziende, voor den dag is ge komen met .zijn moratorium-voorstel voor den tijd van één jaar, de vorderin gen van Staten op elkander betreffende, welk voorstel tenslotte in hoofdzaak is aanvaard. Men weet eveneens, dat Duitschland daarmede nog lang niet ge heel uit den put is, maar dat de Regee ring inmiddels is voortgegaan drastische maatregelen te nemen om het financieel evenwicht te herstellen, waarbij alle groepen der bevolking, ook zij die in overheidsdienst zijn, offers hebben moe ten brengen. Wat Engeland betreft, men behoeft den naam Mfcic Donald slechts te noe men, om onmiddellijk de gebeurtenissen van den jongsten tijd aan zijn geestesoog te zien voorbijtrekken. Ook Engeland zit in den laatsten tijd financieel in groote moeilijkheden. Evenals in Duitschland drukt de werkloosheid zeer zwaar op het bedrijfsleven; maar niet minder zwaar drukt zij op de Staatsfi nanciën, in verband met de algemeene werkloosheidsverzekering, in beide lan den bestaande en het stijgend aantal werkloozen. Er was een deficit op het budget te verwachten, dat in het z.g. May-rapport, een rapport van een finan cieele commissie, die maatregelen had aan te geven om het tekort te dekken, op 119.000.000 pd. st, werd geraamd. Dit leidde tot verminderd vertrouwen in Engelands credietwaardigheid. De koers van het pond sterling daalde en de Ame rikaansche bankwereld verklaarde zich alleen bereid Engeland credieten te ver- leenen, indien het thans ernst maakte met bezuiniging. Toen is het nationale kabinet-Mac Donald gevormd dat in derdaad de koe bij de horens heeft ge vat en de salarissen van alle personen in overheidsdienst of in ambtelijke be trekkingen, de ministers incluis, gaat verminderen met in maximum 20 pet. en de werkloozenuitkeeringen met 10 pet. gaat besnoeien. Ziedaar de geschiedenis van de laat ste weken. Maar vóór dien tijd viel er met name in Engeland van ingrijpende bezuinigingen niet veel te bemerken ter wijl in Duitschland door het bedrijfs leven vaak geklaagd werd over den veel te ruimen voet, waarop de overheidsor ganen, speciaal de steden leefden. Zoo hebben de thans voorgevallen ge beurtenissen den indruk bij ons geves- tigd, dat de Regeeringen alleen wanneer haar land aan den rand van den afgrond staat, wanneer het bankroet dreigt en daarmede tevens de algemeene ineen storting op politiek gebied, wellicht zelfs de revolut'e, bereid zijn doortastende maatregelen te nemen om het land voor voor ondergang te redden. Tevens leert ons hetgeen in Engeland gebeurd is, dat wanneer inderdaad de nood aan den man komt, de verschillende richtingen samengaan om een uitweg te vinden, al is het waar, dat het grootste deel der Engelsche Arbeiderspartij thans vijandig staat tegenover Mac Donald Snowden en Thomas, eenmaal haar meest popu laire leiders. Het spreekt vanzelf, dat wanneer groepen, die elkander sterk plegen te bestrijden, in zulke abnormale tijden samengaan, de gewone beginsel strijd tijdelijk wordt gestaakt. Dan over- heerscht, zooals wijlen Mr. Troelstra, de vroegere leider der S.D.A.P., het in 1914 zoo treffend uitdrukte, de nationale ge dachte de nationale geschillen. In Duitschland ontbreekt vooralsnog zulk een nationaal kabinet; maar.... de Rijksdag is tijdelijk naar huis ge stuurd; de normale uitwisseling van po litieke denkbeelden is daardoor uitge sloten. Wat wij om ons heen zien gebeuren is ook voor ons land niet van beteekenis ontbloot. Ook hier is de toestand lang zoo rooskleurig niet meer als ru:m een jaar geleden. Indië, dat aan ons land zoo veel welvaart heeft gebracht, verkeert thans in zoodanigen crisistoestand, dat de eertijds meest bloeiende ondernemin gen thans weinig of geen dividend op leveren. Ons bedrijfsleven bevindt zich ook in een zeer moeilijke situatie; de werkloosheid is toenemende; de natio nale inkomsten zijn scherp dalende. Waar moet dat heen? Moet ook hier ge wacht worden met het nemen van doel treffende. doch ingrijpende bezuinigings maatregelen, totdat de toestand even gevaarlijk is geworden als in Duitsch land of Engeland? Moet de Regeering pas de handen vrij krijgen om te han delen in het nationaal belang zonder zich om partijgetwist te bekommeren, wanneer wij hopeloos in den put zitten? Wij zouden willen, dat reeds thans de Regeering een duidelijk, beslist en kraéhtig geluid liet hooren; dat zij zeide, wat zij wil. Heeft zij een meening om trent de oplossing van de moeilijkhe den? Veelt zij als Regeering zich geroe pen en bereid die meening uit te dra gen onder ons volk? Het oogenblik na dert, waarop de Troonrede zal verschij nen. Laat, ons hopen en vertrouwen, dat daarin zal -worden aangegeven, op on dubbelzinnige wijze, hoe de Regeering zich voorstelt het herstel van ons be drijfsleven te bevorderen en de steeds dreigender financieele moeilijkheden het hoofd te bieden. Ons land heeft thans niet minder dan Engeland of Duitsch land behoefte aan krachtige leiding, waarbij het nationaal belang, niet het belang van deze of gene groep, richt snoer zij. I» m ARDATH F WHIP (Ingez. Med.) 1.1. uit een lessenaar in een bankinstel ling aan den Amstel vijf ban'kbi petten •vani f 1000 heeft ontvreemd. O, zoover zal het toch niet komen, mijnheer Myddleton. Denk aan zijn vrouw, en er is ook' noig' een klein meis je van twee jaar! Wat 'kan ik er aan doen? riep Mr. Myddleton verbaasd uit. Moet die deug;- niet Ducros, die mij in zijn vuistje uitv lacht, ongestraft Dlijven, omdat George Manson, zijn medeplichtige, vrouw en kind heeft? Ik ben een overheidspersoon; moet ik openlijke overtreding van de wet door de vingers zien? ik ben altijd als een rechtvaardig man beschouwd. Hij glimlachte tegen Mildred. Sommigen noemden mij zelfs een hard man. Zij' stak de hand uit als om- tegfen dit laatste op te 'komen, doch zij' wist, dat hij de waarheid sprak' en dat zij' zelf hem hard i^d gevonden zou u mij' nu opeens mijn eigen repu tatie willen laten verliezen? De Squire was ernstig begonnen, doch hij' eindigde met een gezicht, alsof Litem werd verzocht, een of ander bitter dranlki je door te slikken. Mildred's hioop leef de op. Zij voelde dat hij geneigd zou zijn naar haar pleit te luisteren. De zaak' moet van alle kanten be- DRA!5ftlA-vANVALK£T1BURG'5- e A •iLEVERTR/ LEEUWARDEN (Ingez. Med.) KANTOORLOOPER ONTVREEMD f 5000. De recherche te A m ster dam heeft aangehouden en ingesloten een 22-jarigien k'antoorlooper die ervan wordt verdacht, dat hij op 28 Augustus BLOEDVERGIFTIGING. Vrijdagmor gen wilde de boerenarbeider V. te Ter A a r een koe melken, waarbij hij een touw om de achterpooten van het dier vastbond. De koe liep echter plotseling achteruit en kwam in de sloot terecht. V. wilde het touw doorsnijden, doch hierbij Pracht hij zichzelf een ernstige wonde aan de hand toe. Hij is aan bloedvergif tiging overleden. EEN AFDOEND DUEL. Roody, het hoofd der politie te II a rr ford in Ala bama en Riadforcl, o ud-burgiemees terkrfel- g!en ruzie over een gemeentelijken vuil nisbak, die voor het huis van Radford was Blijven staan. Aan het einde van hun argumenten gekomen, besloten zij den twist door een duel uit de wereld te helpen. Zij plaatsten de linkerhand op eikaars schouder en begonnen met de rechterhand elkaar met revolvers te be schieten. Hel resultaat bleef niet uit. Nadat negen kogels waren verschoten, vielen beiden dood neer. HAAR EERSTE REIS. Donderdag vertrok' uit Tandjong Priok het s.s. Tsji- sedane, van de Java— China—Japanlijn, volgepoekt en met volle lading, op haar eerste reis naar China. keken worden, mijnheer Myddleton, gaf Mildred toe. Toch hoop ik', dat u niet [zult handelen zonder genade te doen gelden. We hebben allen op onze beurt genade noodig. Ik wil u één ding beloven, juffrouw Mildred: ik zal in deze zaak niets doen, zonder er u in te kennen, als U dat .toestaat. Tenslotte hebben we den vogel noig niet geknipt, zoodat we nog tijd genoeg hebben er over te denken, tyoe we hem1 zullen braden, of zelfs of hij genraden moet worden, wanneer hij ge vangen is. Dank U, zeide zij, terwijl zij een oogenblik1haai- hand op de mouw van zijn jas liet rusten. Ik houd U aan Uw belofte! Misschien kunnen we zelfs nog iets ten gunste van Du cros zeggen, als het zoover is. U zoudt een goed advocaat zijd als U dat klaar speelde. Voor hem zijn geen verzachtende omstandigheden, zelfs geen vrouw en kind. Dé laatste woorden spratk de Squire met een spottende schittering in zijn ooigen. Mildred was juist tot het besef gelkö- men, dat zijn ooigen niet alleen oprecht en trouw waren, maar ook vriendelijk. Het is niet zoo moeilijk, als U denkt;! Als U uitvindt, dat Ducros een 'kóper- ader op uw grondgebied heeft ontgonL ben, en er nog niet alles of bijna alles heeft uitgehaald, wat zeer waarschijn lijk is, daar de tijd daartoe te kort is geweest, en de noodzaklelijkheid, de zaak geheim te houden, hem' zeer heeft mod- ten belemmeren, zult U partij' trekken van zijn ontdekking'. Het is niet waar schijnlijk, dat U het zelf zoudt hebben gevonden, zoodat, hoewel het zijn gedrag niet beter maakt, dit van uit Uw gef zichtspunt bekeken, te zijnen gunste pleit) Dat hebt U heel aardig igevonden, juffrouw Mildred! Blijkbaar was Portia niet de eenige vrouw, -die een goed ad vocate was. Ik beloof U, dat ik' di;t alles zal overwegen als Wenlove's ont dekking tot iels leidt. Mag ik U nu even naar de broeikas brengen? Mijn tuinman heeft laatst een heele Poel van die grappige Japansche hoornen gekocht, die, als de neger in het liedje, in de dikte .groeien. Ik tan niet zeggen, dat ik ze zelf Bewonder, maar hij is er dol op en is er door een of andere kennis in geslaagd, een bezen ding voor een gematigden prijs te krij gen. Ik geloof, dat tuinlieden meer ver zot zijn op nieuwigheden, dan eenig anl- der man op de wereld. Men kon dooi' de salon in de broeikas komen. Myddleton had vati tevoren het plan opgevat het meisje daarheen te brengen, en had er hier en daar lampen laten plaatsen. Evenwel was het er niet zoo licht als in de salon en zij' hadden er meer hel gevoel, dat zij' alleen waren. Mildred stemde toe. Ilc denk, dat moeder wel igaulw weigl zal willenZij' keek in mrs. Keigwin's richting'. De oude dames waren beiden in den VOOR MILLIOENEN OPGELICHT. iHieit! iprjetees tegen de eigenaars van een der belangrijksle Duitsche huidenimport- e'n exportfirma's te Hamburg heeft een week gieduurd. De betreffende personen werden ervan verdacht, een aantal Duitsche, Engelsche en Nederlandsche banken te hebben op gelicht voor een totaal bedrag van onge veer acht mililioen rijksmark. 'Het ging hier om rembourslbedrageni waarvoor gefingeerde onderpanden 'wer den gegeven. De meeste van deze cre dieten werden wel in den loop van den tijd geheel gedekt doch zij vormden te zamen een punt van aanklacht daar im mers de geldschieters voor gefingeerde onderpanden geld hadden afgegeven en dus bedrogen waren. De beide beklaagden verklaarden dal zij niet de bedoeling' gehad hebben, de betrokken personen op te lichten. Zij hadden hun verplichtingen gemak kelijk kunnen inakioimen, als niet de prijs verlaging der huiden was gekomen. In 1929 leed de firma groote verliezen, ien in 1930 failleerde de firma. Hel; tekort bedroeg anderhalf millioen mark. Voorts werden de beklaagden verdacht van het maken van valsche balansen .ter wijl zij valsche opgaven haddenl verstrekt van hun vermogen, om de credietgevers te bedriegen. Behalve de beide eigenaars hadden zich ook nog le verantwoorden een leer- fabrikant en een vroegere bediende van dut geraakt. Nu, het schijnt mij toe, dat U nog wel mee kunt gaan. Bovendien.... oppter- de -de Squire met een glimlach), zou het ondeugend zijn, Uw of mijn moeder nu te sloren. Zegt de dichter niieit iets van: de heelmeester van de verbloeide natuur, de verkwikkende slaap? Ik houd zelf niet erg van gedichten bekende hij; maar toen, ik nog een jongen was, moes ten wij' als vaeantiewerk Youngs „Nach telijke Gedachten" of zopiets van dat soort leeren, en ik geloof, dat dal de eenige regel is, die in ni'ij'n geheugen is Blijven hangen. Mildred lachte en trad voor hem de broeikas binnen, terwijl Squire „lack met een: buiging de deur voor haar open hield. Mildred was benieuwd, terwijl zij door de deuropening ging, of het openen daar van vo-or haar het symbool was, dat hij op zekeren aag een breedere' deur voor haar zor openen, die naar de lange gang van het huwelijksleven zou leiden, waarbij' zij zich dan aan zijn geleide zou toevertrouwen? Zij kon het niet zeg gen. Het scheen haar toe, dat zij' eien vreemd gejaagd gevoel had, alsof haar hart op ongewone wijze klopte. "Was dit een teeken, dat zij om dien sterkten, groet ten man gaf of was 'het islecHjs het zenuwachtige gevoel, dat de ..beslissing tenslotte bij haar lag? Iets zfeide: haar, dat hij dien avond nog niet zou sprei- ken, dat hij' misschien eerst zekerder wilde .zijn, voordat hij izïjn lot ïh h,aar de firma wegens medeplichtigheid. De beide beklaagden werden veroor deeld tot ieder een jaar an vier- maanden gevangenisstraf, terwijl de leerfabrikant werd vrijgesproken. De yroegere bedien de der firma zag zich veroordeeld totfee,n maand gevangenisstraf. In het vonnis kwam tol uitdruk,kiing) dal verdachten er niet mee uitkwamen, door le zeggen, dat dergelijk zaken-drij ven gewoonte is. Wie dergelijke! credieten op oneerlijke wijze opneemt, meet ook de gevolgen daarvan dragen. HET MEISJE FN DEN RIJKEN JON GENMAN. De heer Rex R. Fair- bank-:. een zee" vermogend New- Yorksch jongmensch wandelde in Wash ington Avenue te Brooklyn toen een, meisje in een auto hem wenkte, haai' auto naar den kant reed en bleef wacht ten tot hij haar genaderd was. Zij vroeg hem den weg naar Park'plaze en toen de jongeman wilde antwoorden bemerkt- te hij plotseling dat het meisje hem een revolver op de Borst had gezel. Zij dreig de te zullen schieten wanneer hij niet instapte en reed met haar gevangene naar Prospect Park, beroofde hem daar van zij bovenldeeren,, 'een riug met diamant, een horlOjge van platina, en 25 dollar in contanten, 'benevens van zijn sleutels. Toen zette zij den armen heer FajrBanks uit haar auto en tufte we,g. handen legde. De Squire 'had op hondef- ;den manieren geloond, dat hij' van li aan hield. Maar zij lad dat nog niet beant woord en ,geen toenadering getoond. Hij was zeker geen man om mee te spelen, en den eenen dag aan te moedigen en den anderen af te stooten. Daarvoor was hij te ;groot en te sterk, geestelijk, zoo wel als 'lichamelijk. Ook was Mildred Keigwin daar het meisje niet naar. Zij was veel Je trouw aan de hoogste gie*- dachten van echte vrouwelijkheid. Het bezit van groolen rijkdom legde bij haasr niet het minste gewicij in de schaal Nooit had zij' ook maar gedacht, dait Myddleton Hall slechls een rijke erfge name als meesteres noodig had, olm' zijn eigenaar gelijk te stellen met de boolgf- sten in die streek. Niemand, die veel met Squire Jack o lig ging, geloofde ook. dal deze zich ooit door baatzuchtige redenen zou laten lei den. Integendeel, ofschoon hij' de eige- fnaar was van een zeer uitgestrekte be zitting, voelde mrs. Myddleton zich een betrekkelijk arm man, en hij wenschte de balans van welgesteldheid eerst gelijk te stellen tusschen hem en Mildred, voor dat hij1 haar de groote vraag deed. Deze gedachte was hem het eerst le binnen geschoten toen Wenlove hem zijn ont dekking mededeelde. fWordt vervolgd.I

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5