TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931. No. 214. ECONOMISCH-FINANCIEEL WEEK-OVERZICHT. DE IJZERGIETERIJ BODDAERT Co. snÊimtiaÊÊÊÊÊmiÊÊÊÊtÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊtmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmiÊÊmÊmimmi De angst-golf der laatste dagen. 9 September 1931. Wij leven opnieuw in een golf van pessimisme en van liquidatie. Waar de ze mentaliteit vandaan gekomen is, kan helaas niet worden opgespoord, want zoover wij 'kunnen nagaan ïs er in de po litieke constellatie naar buiten niets ten ongunste veranderd, integendeel. Ce drang tot verkoopen Ikan natuurlijk zijn oor sprong vinden in de zucit van kapitaal krachtige firma's of personen om hun liquiditeit te verhoogen. "Wij weten im- mers dat de Diuitsche finaincieele crisis is uitgebarsten doordat de Buitsche dan ken door hun foutief beleid en ten deele ook door de abnormale omstandigheden niet in staat waren hunne verplichtingen na te komen, toen alferwegte opvragin gen plaats vonden. Ook de moeilijkhe den van Engeland kwamen aan het licht toen de druk op het Pond ontstond en ook de City onvoldoende van middelen was voorzien. Oostenrijk, Hongarije, Tescbp-Slowakije, Roemenië, kortom alle Oost-Europeesche landen hebben een acuut geldgebrek te overwinnen en is het dan zoo onnatuurlijk, dat de groot banken momenteel slechts één gedach te hebben, nl. om hunne positie extra te versterken om mogelijke aanyallen op hun kas het hoofd te kjunnen "bieden? Zij kunnen hunne positie versterken door kunne beleeningen in te perken, geen nieuwe middelen uit te leenien en bet- staande credieten niet te verlengen. Zij zullen hunne wissel-portefeuille zooveel mogelijk beperken en hun eigen effecten bezit spuien. Een en ander doet het te kort aan middelen vergrooten, terwijl de verkoop van de bank effecten-portefeuil les het koers'-niyeau ter beurze geen goed doet. De terughoudendheid om aan het bedrijfsleven voldoende credieten toe te staan veroorzaakt verder, dat deze bedrijfstakken zelf zullen hëDben te zor gen voor middelen om geen stagnatie te ondervinden; wat er dan ook van die zijde nog kan worden gerealiseerd, wordt op de markt gewforpen. Verder zullen de banken geen effecten-beleenin gen ten behoeve van de speculatie be schikbaar stellen, terwijl het dalend koersniveau natuurlijk vele posities doet onder liggen. Hebben be,teeners geen sur plus meer of willen zij geen verder risi co dragen, dan zullen de banken tot exe cutie overgaan en opnieuw is een bron voor liquidaties aangehoord, die steeds zwaarder begin! te werken naarmate hel koerspeil zakt. Het feit, dat eiken dag zeer lange lijsten worden gepubliceerd van te executeeren fondsen, bewijst onze bovengenoemde meening. Bedenkt men verder, dat de zucht naar liquide te zijn zich niet alleen tot Nederland beperkt, doch in feite internationaal moet wor den genoemd, dan is het begrijpelijk, dat opnieuw een wereld-paniek stemming is onlstaan. Deze aangehaalde praemisse bewijst, tenminste wanneer wij de situatie goed hebben ingezien, dat deze golf van pes simisme slechts de effectenbeurzen be- roert en wellicht de speculatievei kanalen van de goederen-markt. Het is o.i. geen verscherping van den algemeenen econo- mischen toestand het is slechts een gevolg van wat IS, geschied, niet van hetgeen wij voor den boeg hebben. Na tuurlijk willen wij niet ontkennen, dat de komende dividenden allermiserabelst zullen zijn, dat vele concerns slechte resultaten zullen hebben te rapporteeren en dat het rendement op vele aandeelien tot nihil zal worden gereduceerd. Boven dien zullen ook vele lichamen de lol aan de crisis hebben te betalen, terwijl de belegger in sommige gevallen in het geheel niet vermoedtwelke uiterlijke so lide maatschappijen den kiem van den dood in zich dragen. Deze onzekerheid doet het angstgevoel aanwakkeren e,n is eenmaal de angst ontketend ,,dan zorgt dé psyché van de massa voor de ,rest. Vandaar dat wij de drastische koersda lingen der laatste dagen toeschrijven aan een combinatie van verlangen naar 'li quiditeit, afgeslachte be'leenings-posities en angst. Houders van solide aandeelen zullen crn.,tig bijzichzelf te raden hebben te gaan, wat hun te doen staat. Een al ge meene regel te dezen opzichte kan niet worden gegeven, omdat, deze afhangt van de iudividueele verhoudingen van el- ken beleggei zelf. De eenige positieven raad, die wij kunnen geven is het hoofd koel te houden en zich niet onberede neerd over te geven aan oplaaien,den angst. Daarvoor bestaat o.a. minder aan leiding dan enkele maanden geleden. Het zijn voornamelijk aandeelen Ko ninklijke Petroleum geweest, die den zwaarsten aanval te doorstaan hebben gehad. Dit bolwerk van Nederlandsche bedrijfsleiding soliditeit en van bijzon der gunstige winst-capaciteit heeft de laatste maanden belangrijk in prestige ingeboet. In 1929 en 1930 fluctueerden de koersen der aandeelen tusschen 375— 462 en 277—421. Momenteel is de koers in de buurt van 150 pet. aangeland! Bestaat er reden voor dezen'zwanen val? Natuurlijk is de olie-positie de laatste ja ren door over-productie en door ver minderde consumptie slechter geworden. De restrictie-maairegeien in Amerika hebben door onderlinge verdeeldheid tot nu toe nog weinig resultaat opgeleverd, prijzen zijn op een verliesgevend peil aangeland, hetgeen duidelijk te merken is aan de gepubliceere kwartaal-cijfers der leidende Amerikaansche olie-maat schappijen. Ook de Shel'il Union, de doch ter-instelling van de Koninklijke is met een uiterst mager resultaat voor den dag gekomen; bovendien heeft men het vertrouwen in de uitlatingen van de Ko- ninklijke-directie verloren, omdat zij een té optimistische houding heeft aangeno men. Nog niet lang geleden werd mede gedeeld, dat de resultaten der Shell Uni on zouden meevallen en niet ongunsti ger zouden zijn dan de uitkomsten in het tweede halfjaar van 1930. De wer kelijkheid spotte hiermede. Maar aan den anderen kant kan niet worden ontkend, dat de statistische positie van petroleum de laatste dagen zich heeft verbeterd, geinspireerd door de krachtige, zij het ook oneconomische houding der gouver neurs van Oklahoma en van Texas. De dageüjksche Amerikaansche olie-produc tie is door een en ander krachtig achter- uitgeloopen en bedroeg in de week ein digende per 5 dezer 1.746.300 barrels.. Nu heeft Texas weer andere) olie-maatre gelen genomen, zoodat men is terugge komen van de drastische olie-politiek van den gouverneur. Elke bron krijgt een toeg'estaan productie-maximum en alhoe wel de dag'elijksche productie hierdoor weder zal toenemen, zal het vroegere cijfer wellicht niet meer worden bereikt. Het hoogste productie-cijfer dit jaar be droeg 2.608.250 barrels in de week per 22 Augustus. Dit betrekkelijk gunstige nieuws heeft totaal geen uitwerking ge had, aandeelen Konioklijkje Olie zijn de laatste dagen de helling afgegleden en met eenige zorg vragen wij ons af, wanneer deze daling zal' worden gestopt. Natuurlijk bestaat er een mogelijkheid, dat hier insiders van ongunstige vóór wetenschap voorzien, aan het werk zijn. Wij nemen dit echter niet aan, zoodat ons niets anders overblijft dan te veron derstellen, hetgeen wij aan den aanvang hebben toegelicht: de zucht naar liquidi- Middelburgs industrieën I, Het maken van roosterstaven, bal- lastbrooden en kamwielen, Zand) en zijn belangrijke beteekenis voor den ijzergieter. Wat er al zoo in den oven gaat. »Als u nu aanstaande Vrijdag komt, dan kunt u 's morgens het vormen en 's middags het eigenlijke gieten zien." „Afgesproken dan." De Ijzergieterij Boddaert C o. ligt aan den Kousteenschen Dijk, achter de hooge huizen van de Stations straat. Haar directeur, jhr. A. E. Bod daert, zetelt daar met den boekhouder in een proper en net kantoortje het eenige trouwens Wat, zoo op 't eerste gezicht, proper en net aan heel het be drijf is. Behalve dan misschien dat eene belangrijke onderdeel: de modellenma- kerij, een soort timmermanswinkel. Hiermede wil niets onvriendelijks ge zegd zijn; bij Verkade of Van Houten verwacht men alles in witte schorten of mutsen, maar een ijzergieterij is nu een maal geen banketbakkerij, nietwaar? Uit het kantoortje het bedrijf binnen tredend, komt de bezoeker in een groote, hooge en ruime zaal. Afgezien van twee loopkranen die onder het ge heel glazen dak loopen, is deze vrijwel leeg. De bodem is een zandbak, niet zooals bij uw kindertjes, met duinzand gevuld, maar met dun, smeuiïg, zwart zand. Daarin zitten een aantal mannen te spelen althans, zoo lijkt het wel, op 't eerste gezicht. Er staan ook tal rijke ijzeren kistjes met handvatten: de vormen. Ziet dien vormer daar, bijvoorbeeld. Op z'n knieën ligt hij in het zwarte zand, en bouwt en boetseert daar een kasteeltje" als ware hij een aan-'t-zee- strand spelend kind. Alleen: het gaat met veel grootere zorg, en voorzichtig heid. Hij past, en meet, en snijdt met spateltjes en mesjes hier wat af, strijkt daar wat glad, strooit er een zwart-glim- mend poeder over. Ginds is iemand bezig met een nog ingewikkelder bouwwerk: het lijkt wel 't negatief van een kamrad met V-vor- mige tanden. Dat i s het dan ook. Als straks dat kunstige boetseerwerk klaar is, dan wordt er een staaf, bestaande uit.in lijnolie gebakken duinzand, in gezet, op z'n juiste plaats gehouden door lange dunne spijkers, en dan kan het ijzer, vloeibaar als een kommetje dunne pap, erin vloeien, stollen en: het tandrad is klaar. Waar het duinzandbroodje zat, is nu het gat, dat in het midden van elk rechtgeaard tandrad of kamwiel thuis hoort. Even verder maakt men roosterbaren; dat zijn de losse ijzers, waarop in stoom ketels de felle vuren branden. Dit is massaproductie. Drie houten modellen staan naast elkaar op een bodempje. leit. Naar wij uit particuliere informaties hebben vernomen zijn verschillende ka pitalisten zóó benauwd voor de toe komst, dat zij hun effectenbezit afstootten en in de hoofd-centra goud hebben ge kocht! 1 Niet alleen aandeelen Koninklijke Pe- trpleum heboen den yerkoops-angst te ondergaan, doch ook de andere goedge- fundeerde aandeelen hebben den tol aan de malaise betaald. Vooral aandeelen. Unilever zijn drastisch gedaald en notee- ren in de buurt van 123 petsuiker, rubber, scheepvaart volgden, er b'leeif bijna geen enkele rubriek onaangetast. Aandeelen Borneo Sumatra Hanjdel! Maatschappij die onwrikbaar om en bij de 140 pet. waren gestabiliseerd, mede door het feit, dat deze Directie een con stante dividendpolitiek voert (imeer dan 20 jaar lang werd dit op 9 pet. gehand haafd om in de laatste jaren tot 10 pet. te zijn verhoogd) hadden een reactie tot 115 pet. te boeken. Amerika wasi eriiklete dagen tengevolge van Labour-day geslo ten; met vrees1" werden de eerste koer sen t eg'emoetgezien en deze vielen dan ook ongunstig uit. Staal-aandeelen waren sterk in reactie, terwijl ook' koper, on gunstig gedisponeerd was. De koperprijs in Londen daalde tot een nieuw laagte record. Ook de spoorweg-aandeelen la gen in de verdrukking en de spoorweg- obligaties werden eveneens in toenemen de mate verkocht uit vrees, dal de wet telijke bepalingen omtrent het bezit van deze waarden in handen' van levensverze kering-maatschappijen en spaarbanken in toepassing zouden moeten worden ge bracht Deze wetten bepalen de band, welke tusschen den dienst der ieening en de bruto-inkomsten moet bestaan om voor belegging bij die instellingen in aanmerking te mogen komen. 27 Aug. '9 Sept. Kon. Olie 190 116 Alg. Exploratie 58i/2 46 Boeton 22 23 Handelsvg A'dam 269i/2 2201/2 Java Cultuur 190 140 Philips 78 651/4 Küchenmeister 12Vs 81/3 Unilever 1443/4 119fi/2 m i Het zand wordt er omheen stijf aange stampt; door het laten zakken van een hefboom verdwijnen de houten model len er onder-uit, en de vorm is gereed. Hij wordt op een ijzeren plaat gezet, en het ijzer kan er van bovenaf in gegoten worden. Weer een ander is bezig met het ma ken van „ballast", gewichten van zeer bepaald voorgeschreven en nauwkeurig in acht te nemen vorm en afmeting, die moeten dienen voor het bezwaren van 't een of ander bij de Zuiderzeewerken, sluisdeuren of zooiets. „Er is vandaag volop werk, maar er is weinig bijzonders te zien", zoo zeide onze geleider. Dat bijzondere is ons echter wel in fotografische afbeelding getoond: onze Middelburgsche ijzergie terij maakt niet alleen zulk eenvoudig spul als roosterbaren, ballastbrooden en wat dies meer zij neen, zij heeft in haar roemvol bestaan ook reeds ver scheidene pronkstukken van gietwerk afgeleverd, waaraan modellenmakers en zandboetseerders een zware kluif had den, waarin vele tientallen kernen kwa men, als het ééne duinzand-gebakje in het kamwiel. Dat zijn de gloriedagen voor een gieterij: als na moeizame en zorgvuldige voorbereiding eindelijk het gieten van een groot werk, een kolom- menstelsel voor een groote scheepsmo tor bijvoorbeeld, plaats vindt. De klein ste misstelling, het geringste ongelukje kan de vernietiging van al dezen arbeid tengevolge hebben. Want als het gloeiende vloeibare ijzer eenmaal zijn loop door de kronkelingen van het vorm- labyrinth is aangevangen, dan is er niets meer bij te stellen of te veranderen. Dan is het: op hoop van zegen. De uitnoodiging om zulk een ijzer gieters-hoogtijdag, als hij weer eens aan breekt, mee te maken, aanvaardden wij gaarne. <s Er zijn twee zaken, waarom heel de ijzergieterij draait: het zand, en het ijzer. Over beiden hebben we van directeur en bedrijfschef college gehad. We gaan u dat niet allemaal wéér vertellen, want dit is een couranten-artikel, en geen handboek voor den ijzergieter in spe. Maar dat het zand een reuze-voorname factor is, dat hebben we wel begrepen, en gezien. Het ligt daar zoo achteloos op hoopen, maar de chef zal u met de oogen dicht vertellen, of het uit Duitsch- land, België, van de Huizer heide of elders vandaan kwam. Hij voelt dat: of het zacht, zijdezacht of fluweelzacht, meer of minder poreus, meer of minder samenhangend is. Een scheepje met een minder goede kwaliteit zand, kan een gieterij op duizenden guldens schade komen te staan! STUKKEN VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden to Middelburg zijn opgeroepen tot een vergadering op Woensdag 16 September des avonds te 8 uur in het Stadhuis te Middelburg- De agenda vermeldt na notulen van de vergadering van 21 April en me- rtedeelingen een drietal ingekomen stuk ken Ten eerste het verslag van de Vereen igiiig voor Handelsonderwijs te •Middelburg, het bureau stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen, Hel tweede zijn verzoeken van diverse ver- eenigimgen om bijdragen voor 1932 even als voor 1931, het bureau stelt voor dit bij de beigrooting te behandelen en ten slotte een schrijven van den A.N.W.B. in zake steun aan het Rijwielpad Walche ren, wat gevoegd zal worden bij het desbetreffend agendapunt. Rijwielpad Walcheren. 'Het eerste voorstel van het bureau, waarmede de commissie van financiën zich vereenigt, is dat om te voldoen aan het verzoek van de Vereeniging „Rijwiel pad Walcheren" om subsidie. Het voor stel luidt om f 25 voor elk der jaren 1931 en 1932 toe te staan. Het bureau noemt hel een verkeersbelang, dat er goede rijwielpaden bestaan, waardoor de groote wegen worden ontlast en meer bruikbaar voor het snelverkeer. Het toeristenbezoek wordt hierdoor vorderd en dit komt zeker ook weder aan den handel ten goede. Het Nederlandsch Paviljoen te Parijs. Yan het Nationaal Steuncomité voor den bouw van een nieuw Nederlandsch Paviljoen op de tentoonstelling te Parijs kwam, gesteund door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, een verzoek in om financieelen steun te ver leenen voor dit doel. De energie, die de belanghebbenden hebben getoond om na de ramp van het afbranden van het Nederlandsch Pavil joen op 28 Juni j.l. de zaak op een de,r- Igelijke wijze aan te vatten, dat op 18 Augustus al reeds het herbouwde, Pavil joen kon worden geopend, dwingt zeker ieders bewondering af. De belangen die speciaal het district En het ijzer. Dat lijkt grappig. Ze kun nen daar op zoo'n gieterij van alles ge bruiken. Een oude Ford-motor? In de pot! Een naaimachine, die 't niet meer doet, een gebarsten kachel, de restanten van een verkeersongeluk en het over schot van een verhuizing: altegaer in de pot Edoch: dat gaat slechts schijnbaar met onverschilligheid. In werkelijkheid mengt de ijzergieter zijn ingrediënten met de zelfde vakkennis en alles duizendmaal vergroot natuurlijk met dezelfde nauwgezetheid als de apotheker zijn drankjes en poeders. Zooveel mandjes cokes, zooveel mandjes „oud roest" van stapel A, zooveel van B, zooveel direct van onze hoogovens afkomstig nieuw" ijzer van zekere hardheid en bepaald koolstofgehalte, en dan nog een paar mandjes hardsteen voor het binden van de slak. En nu: de vlam in den oven en de luchtstroom erop, die het vuur tot de vereischte temperatuur moet aanjagen want ijzer smelt pas zoo om en de bij 1'400 °C 's Middags is het aspect veranderd. Het spel in den zandbak is gestaakt en er ligt een andere stemming, eeö zekere spanning over het bedrijf. De oven doet zijn werk; de vloeibare ijzerslak loopt al uit een zijdeurtjes, dat straks met een prop leem weer gesloten wordt; de luchtstroom loeit er nog door de cokes en in een glaasje ziet het aan 't felle licht gewende oog het vloeibare ijzer over de cokes druppelen. Pas op De stroom komt Vonken vliegen in 't rond en als dikke room loopt de fel-lichtende ijzerstraal in het gereedstaande vat, dat met lier en kraan handig gemanoevreerd wordt boven de gietopeningen der verschillende vormen. Netjes wordt het erin gemikt; gassen ontwijken, de damp slaat erafen alweer wordt een nieuwe vorm ge vuld Dit is niet het interessantste deel van het bedrijf dat zagen we des ochtends maar wel het mooiste. De rossige gloed en de spetterende vonken inspi reerden Heyenbrock tot schoone schil derwerken Het eerste bezoek aan een van Mid delburgs industrieën een industrie, die al diep in de grijze oudheid werd be oefend was zeer belangwekkend; er is ons een blik gegund in een bedrijf, dat van huiten gezien niet de charme van een keurige koekjesbakkerij, of de smet- telooze blankheid van een wasscherij of de reinheid van een zuivelfabriek moge hebben, maar dat uit ruw en bonkig ma teriaal toch op zijn eigen wijze mooie, deugdelijke producten vervaardigt, die hunne onmisbaarheid in onze eeuw van techniek wellicht nog méér hebben dan een biscuitje of een andere snuisterij. Elk met kennis en toewijding ver vaardigd stuk handwerk, het zij een horloge of een turbine-schoepenwiel, siert den maker en het ambacht der Kamer bij Indië heeft zijn zeker van betrekkelijk weinig belang, doch de wijze waarop Nederland zich op de Parijsche 'Tentoonstelling laat vertegenwoordigen mag zeker als van algemeen landsbelang worden beschouwd. Het bureau meent dat ook de Kamer niet mag achterblijven om hare sympathie te betoenen en stelt daarom voor f 100 voor het beoogde doel beschikbaar te steilten. De com missie van financiën vereenigt zich daar mede. Bijdragen winkelweken Ingekomen zijn verzoeken om bijdra gen voor een winkelweek resp. te Goes en 's Heerenhoek. Reeds herhaaldelijk zijn dergelijke verzoeken behandeld. Uit de discussies is zeker eenerzijds wel ge bleken, dat de Kamer zich niet princi pieel wil uitspreken tegen het verleenen van cubsidies voor dit doel, doch ander zijds ook dat meerdere leden gevoelden, dat in deze op den duur eenige beper king in het toestaan der aanvragen zou den moeten pLats hebben. Ook het bu reau is van oordeel, dat het Op den duur niet aangaat alle aanvragen om bijdragen voor het houden van winkelweken in te willigen. Het bure-u zou hiervoor eert maatstaf willen vaststellen en wel een bijdrage willen verleenen in verband met het aantal in het handelsregister inge schreven zaken in eene plaats en daarbij plaatsen met minder dan 20 ingeschre ven zaken niet voor een bijdrage in aan merking willen doen komen. Het wil het bureau toch voorkomen, dat in plaatsen met zoo weinig winkelzaken van eenig aanbelang, het houden van een winkel week toch weinig zin heeft. Het bureau wijst er op, dat voor een winkelweek in Goes ook reeds in 1929 en 1930 eene bijdrage werd verleend; voor eene te 's Heerenhoek ook in 1930. Tenslotte stellen zij voor op het verzoek van de Middenstandsvereenig'ng te 's Heeren hoek (waar minder dan 20 zaken zijn in geschreven in het Handelsregister) af wijzend te beschikken en aan de win kelweekcommissie der Middenstands- vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes eene bijdrage van f 80 te verleenen. De meerderheid van de commissie van financiën vereenigt zich met het voor stel. Het derde I'd kan zich zeker wel vereenigen met het denkbeeld om het aantal ingeschrevenen als maatstaf te nemen voor het verleenen van subsidies voor winkelweken enz.; echter niet met het vaststellen van een minimumgrens. Hij is toch van oordeel, dat het moet worden toegejuicht, dat het bestuur van de middenst rndsvereeniging in een kleine plaats als 's Heerenhoek zooveel ondernemingsgeest bezit om een winkel week en étalagewedstrijd te organisee- ren. Juist in een kle ne plaats, waar de medewerking niet zoo algemeen is, zegt dit heel wat. In kleine plattelandsge meenten waar de huidige landbouwcrisis zich ten zeerste doet gevoelen, zijn juist in dezen tijd menschen met moed en on dernemingslust van noode. Dit lid zou dan ook aan het comité te 's Heeren hoek f 20 willen toestaan. Met het aan de Goessche Vereenigingen toe te ken nen bedrag van f 80 kan hij zich ver eenigen. Begrooting 1932. Ter vaststelling biedt het bureau aan de begrooting der Kamer voor 1932, aan wijzend in ontvang en uitgaaf f 15.750, zijnde dezelfde cijfers als voor 1931 zijn toegestaan, de post onvoorzien is f 965.87 of f 100 meer dan op de begroo ting 1931 en dit is ook het geval met de post subsidies en contributies, doch de posten verkiezingen en algemeene on kosten zijn ieder f 100 minder geraamd. Nununerstempel bij de P. T. T, Zooals de Kamer bekend is aldus het 'bureau werd enkele jaren geledten uit bezuini gingso ver wegingen door het Staatsbedrijf der P. T. T. besloten, het num'merstempel af te schaffen. Thans is door de Kamer van Koophandel te Amsterdam tot het hoofidbestuur der P. T.. T. een verzoek gericht het nummer- stempel weder in te voeren. Ook het bureau is van oordeel dat het nuimmler- stempel aan de controle op. de juiste bestelling kan ten goede koimien em zeker van hel gebruik van dit stempel een preventieve werking zal uitgaan. Het bureau stelt derhalve voor tot ge noemd hoofdbestuur een verzoek te rich ten het nummers tempel weder in te vote ren. In het adres van de Kamer te Amster dam wordt er o.a. op gewezen, dat het. stempel niet alleen goed is voor de con trole op het bestellend personeel der P. T. T. doch ook voor die op het per soneel van den geadresseerde. Abonnementskaarten voor korten tijd. Reeds verschillende malen is er bij de directie der N. S. op aangedrongen ge durende het igehieele jaar abonnements kaarten met korten [geldigheidsduur (8 pif 5 dagen,) beschikbaar te stellen. Ook de Kamer besloot in hare vergadering van 25 Mei 1929 steun te verleenen aan een adres van de Kalmer te Tilburg te dezer zake. In dit adres werd uiteen gezet dat ook voor handelaren, die slechts een paar maal 's-jaars hun cliëntèle be zoeken, abonnementen met korten geldig heidsduur van. veel belang zijn. Waar nu van de zijde der Kamer van Koophandel te Amsterdam bij den Minister van War terstaat deze aangelegenheid aan\mgig is gemaakt, a cht het 'bureau het wel juilsiS ook van de zijde der Kamer in dien geest u -

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5