KOPER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931. No. 213. HEIDETOCHT. MORKE GERARD PERSKRONIEK. De winkelsluitingswet. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit De NEDERLANDSCHE INDUSTRIE 1 Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. DE „NAUTILUS" GEEFT ZIJN ZELFMOORD-POGING OP. ZEELAND. MIDDELBURG. MIDDELBURGSCH INDUSTRIEËN. J. S. (Wordt vervolgd.) «Voor wie uit de streek van weiden en bouw velden komt ligt een bijzondere be koring in een tocht naar tl^pt land van de heide. Die heide is er gelukkig nog in verschillende van onze provincies, al ver mindert dit landschap steeds meer en meer en al moet een waaiend oogl ge houden worden op wat er nog is, oipdat dit unieke en edele landschap niet nog meer wordt ingekrompen. Het meest algemeen bekend is waar schijnlijk wel de Veluwsche heide. Daar immers liggen belangrijke plaatsen als Apeldoorn en Arnhem in de buurt, die door zeer velen worden bezocht. Daar zijn ook treinen langs, die wel mee tot de meest bezette in ons land behooren, omdat zij de verbinding van het Noorden en het Oosten met de hoofdsteden van ons land vormen. Toch moet, wie een goeden indruk van de heide wil krijgen, zich natuurlijk niet tot een blik uiit den trein beperken. Het beste vervoermid del blijft de fiets of het voertuig |der eigen voeten, want ook met de auto dringt men gelukkig in menig opzichtnogf niet voldoende tot het hart van dit landschap door. Zoo stapte ik dan pp dien prachtijgen laatsten Zaterdag van Augustus, een strpi- lende zonnedag met toch de weldadig© frischheid van wat koele wind, te Apel doorn/uit den trein om met de fiets, niet langs de hoofdwegen, maar in een wijde bocht langs stille paden naar Arnhem; te gaan. Want wie de bekoring van de heidie wil vinden en de weldadige aanraking met haar ongerepte pracht wil ondergaan, moet de stilte en de eenzaamheid zoet ken, waar de heide zelf spreekt en waar de bijen zoemen om het paarse kruid. Zoodra ge de rustige paden verlaat en de auloclaxons zich laten hooren en de straten weer vet en glimmend naar ben zine ruiken is de ban verbroken en de glorie van het heideland, ook al zijn de wijde velden nog rondom, toch voor het grootste en beste deel, voor mijn gevpiel althans verstoord. Het is daar tusschen Apeldoorn en Arnhem, zoowel rechts als links van den gXooten hoofdweg, een prachtig oord met nog volop ongerepte schoonheid. Wel zijn er hier en daar de sporen van menschel- lij ke techniek juist midden in de woeste natuur der zandverstuivingen bij! Koot wijk bijvoorbeeld, waar de radiomasten ©n -gebouwen zijn geplaatst. Wel zal niet de vurige antiHmililari-st alleen op zijn stille dwaaltocht weinig vreugde be leven aan al wat om en bij de Harskamp aan kruitdamp en al Wat daiarmee an nex is herinnert, maar daarnaast en des ondanks zijn er dichtbij of verder van radiostation en legerplaats de heerlijke ivrije en wijde contreien, waar de paarse velden zich uitstrekken vol geurige cial- lunaoloei, waar de berken eenzaam of in groepjes aan den rand van de heide- ;heuvels staan, waar de beuken ruischen om den zandkuil of waar in een vredig gehucht het gedruisch der wereld vei ls en de stilte duizendvoudig en indruk wekkend spreekt. Ja wat zijn ze nog heerlijk ongerept, die kleine Veluwsche gehuchten van maar enkele boerenhui zen met een beetje cultuurland, moei zaam op de heide veroverd, met de oude schapenstallen en nog "hier en daar een herder met hond en kudde schapen, met 'de bijenstallen der iemkers en met on der den hoogen hemel wijd en schoon de paarse en bruine velden in het rond. Soms zijn zij heuvelig en de tocht is zwaar langs het mulle, zandige pad, maar het uitzicht loont rijkelijk de moeite want hoe wondermooi is de wereld, voor wie hoog op zoo'n heideneuvel staat, midden in de omvanging der paarse struiken, met niets te zien wijd in het rond dan in de verte hier en daar een mensch en overal in het rond de blauwe contouren der bosschen. Zelfs nu, nu de heide stond in haar gloriegewaad was het hier niet druk. .Terwijl toch vélen nu en alleen nu de heidevelden zoeken, in den nabloei der eerste SeptemberwekCn nog, maar dan niet meer, omdat zij niet weten dat ook «ia den bloei, in haar bruine, sobere tint ten de beide prachtig is, straks in den herfst als in het rond de beuken en ber ken prijken in najaarskleuren en dan weer in het voorjaar, als op en om de heide het jonge groen weer komt. In alle seizoenen is dit landschap mooi, bron van edel genot in Gods wondere wereld. Daarom tot slot een dankbare groet uit het land van wei en zee en akker (waar het ook mooi is) aan de on volprezen Velusche heidel A. L. B. DQOH In „De Vrijheid'' (lib.) wijdt F. L. van der Leeuw een beschouwing aan het vraagstuk der den gemeenteraden op te leggen verplichte middagsluiting van win kels. Zijn vertoog dekjt in vele gévallen het onze van. gisteren. Wij ontleenen er nog het volgende aan: „In de adressen van de middenstand- organisaties welker advies, gezien 's- Ministera interpretatie van art. 6 voor een gemeenteraad practisch bindend is wordt de vraag', of het bedrijf behoef te heeft aan dezen middagsluitingsdwang, volstrekt ontk/enneud beantwoord. En te recht. Noch de praktijk, van het winkelbe drijf, noch de wettelijke regeling van den arbeidsduur van het personeel, noch de komende Winkelsluitingswet leveren vol doenden redelijken grond op om tot deze ingrijpende vrijheidsbeperking van den zelfstandigen winkelier over te gaan. Ook het door de personeels-organi- saties aangevoerde argument, dat een uniforme sluitingsregeling voor de win kels de contöle zou vergemakkélijklen, heeft slechts schijnbaar waarde. Oonse- quent doorredene.erend, zou men er dan toe moeten komen, omf ook fabriekjen, werkplaatsen, straks, kantoren, koffie huizen, Tiotels e.d. kractens overigheids- regeling te igaan sluiten of» dé uren, dat daarin door bepaalde groepen arbeiders geen arbeid mag worden verricht. De ab- slurditeil hiervan springt in het oog! Daarbij mag worden aangenomen, dat de Regeering deze sociale maatregelen niet heeft ingevoerd, dan nadat de hand having daarvan uitvoerbaar wordt ge- acfit. Verder wil het ons voorkomen, a af ftex met op 'den weg ligt van de plaa t- serïjk e overnelü" om, zonder wette lijke verplichtingen voorschriften te ma ken ter betere uitvoering van een R ij k, s- w e t. Uit van bevoegde zijde verkregen in lichtingen is den (Middenstands-) Ron den echter gebleken, dat de beschuldi ging aan het adres van de Arbeidsinspec tie geheel misplaatst is, en dat het toezicht op winkels aan dezelfde rede lijke eischen voldoet als gesteld zijn ten aanzien van industrieele en andere on dernemingen. Het relatief belangrijkste argument van de bediendenorganisaties kan dus gerust ter zijde worden gelegd en zoo blijft er vrijwel niet anders' over dan de ("overi gens begrijpelijke) wensch o,m den voor de bedienden persoonlijk aangena mer wij en middag verzekerd te krijgen. Maar men zal toch niet willen bewe ren, dat dit zuiver g r 01 e p s1 b e 1 a n g, dat trouwens nog niet eens door de groote meerderheid der betrokkenen als zoodanig erkend wordt, identiek, is met het algemeen belang en van zoo groote beteekenis, dat daaraan andere gewichtiger belangen (die van het pu bliek. de winkeliers en van de gemeentet) mogen worden opgeofferd? Overigens gelooven wij, dat men zelfs niet mag beweren, dat een verplichte middagsluiting een algemeen bedien- denbelang is. Wij herinneren in dit ver band o.a. aan de bezwaren van Christe Dit zeggend sloeg hij zijn regenjas open, haalde een pakje uit den binnen zak van zijn jas te voorschijn en over handigde het aan Myddleton. Maak het als 't U blieft voorzichtig open, mijnheer, vroeg hij, er is niet veel van, maar genoeg, denk ik, om voor zich zelf te spreken. Squire Jack ging aan een vierkante tafel in het midden van de kamer zitten. Ze was met papieren bedekt, doch hij maakte spoedig een plaatsje vrij *en slaagde er in het kostbare pakje voor zichtig te openen. Daartoe moest hij verscheidene papieren er af wikkelen, totdat hij aan een zacht wit vloeitje kwam, Intusschen keek Wenlove in ge spannen verwachting naar het gelaat van den Squire. In het fijne papier lagen eenïg|e geföl- roode korreltjes, die glinsterden, toen Myddleton opstond mm1 dichter bij de lamp te zijn, die boven zijn hoofd hing, en ze met de punt van zijn vinger heen en weer rolde. De Squire keek Wenlove aan. Koper, zeide hij kortaf, ik dacht al zooiets. Er bestaat oen oude overlevering', dat op dit landgoed vele jaren geleden zoowel rood koper als köperides zooi- als dit. vo-egde hij er 'bij!, op het papier wijzend werd gevonden, ofschoon de voorraad reeds lang was uitgeput. Het zou een, buitenkansje voor !mij z'ij!n, merkt- te hij nadenkend op. Niemand wist beter dan hjj, dat het landgoed nauwelijks genoeg opbracht om de onkosten met de uitgaven voor het huis en den tuin te deklklen. Het is ook een buitenkansje voor den dief, voegde hij er na een poosje grimmig aan toe, hij dacht de ontdekking voor zich zelf te kunnen houden en mijn eigendom te kunnen ontginnen om zich zelf te verrijken. Als h'ij' 'eerlijk bij mij was gekomen, en mij de waarheid had verteld, zou hij in miij' een billijk' en mis schien. edelmoedig man hebben gevon den. Hij heeft een anderen weg; gekozen en zal nu de gevolgen moeten onderVint- den, die waarschijnlijk hoogst onaange naam zullen zijn. Ja, mijnheer, antwordde de detec tive, zich de handen wrijvend, de wel moedigt zulke dingen niet aan. Adam Dui- cros vindt zichzelf een heel slim' man, maar hij zal ondervinden dat hij in Mark Wenlove zijn partij heeft gevonden. Squire Jacks gezicht betrok. Iets in de zekerheid, waarm'ee dé detective Sprak kwetste zijn fijnere gevoelens. lijke zijde tegen het uitsluiten van de mogelijkheid om den Maandagochtend vrij te geven, waardoor aansluiting a,an den Zondag verkregen zou worden. Sferder mag het personeel wel beden ken ,dat bij doorvoering van een unifor me middagsluiting practisch geen afwij king van den vrijen halven dag meer mogelijk zal zijn. Aam individueel© wen- schen om wegens familie-omstandigheden als anderszins op een ander tijdstip vrij te mogen hebben waaraan in de mid denstandszaken de patroons zooveel mo gelijk tegemoet komen kan dan niet meer worden toegegeven. De personeelsorganisaties! trachten ver der den indruk te wékjken, alsof zij van de instemming van alle winkelbedienden verzekerd zijn, doch de ervaring leert, dat de groote meerderheid met den be- staanden toestand tevreden is en weinig of geen belangstelling toont voor het drij ven van de leiders der bediendenbomden. Deze organisaties bestaan trouwens voor een belangrijk gedeelte uit kjantoor- bedienden, en men matigt zich dus wel groote rechten aan, om namens de win kelbedienden te willen sprek|©n. Uit de door de Haarlemsche Middenstandscen trale indertijd ingestelde enquête, welke, met groote zorg en onpartijdigheid is uitgevoerd, is bv. komen "vast te staan, dat te Haarlem slechts 4 2 van id e 1 2 2 6 winkel bediennden in de drie werknemersorganisaties georganiseerd zijn, dat is dus ongeveer 3 pCt. Het is nu al weer eenigén tijd geleden, dat wij het voornemen opvatten eens en kele artikelen te wijden aan de Mid- delburgsche industrieën. Aanleiding daartoe was, en is nog, het feit dat er dikwijl in onze stad, over de mogelijkheden en wenschelijkheden der industrie, gesproken wordt. Wij heb ben een industrieterrein, waarin! het mee- rendeei onzer nu wél' geen bijzondeir groot vertrouwen mag hebben, maar in elk geval: het ligt er, en wie er een in dustrie vestigen wil, die kan zich aan melden. Wij hebben ons werkloosheids probleem, dat reeds veel hoofdbrekens kostte en misschien nog veel meer zal kosten. En tenslottewij hébben toch ook onze indstrieën! Dit laatste nu is misschien niet van voldoende algemeene bekendheid. Men weet, nu ja, dat de Vitrite, ofwel („de Fitting" hier is. Wat men daar fabriceert, weet menigeen maar half, of heelemaal niet. En voor de rest? Ons doel was nu, zoo wij de instem ming en medewerking van de directies dier bedrijven daartoe mochten verwer ven, den. belangstellenden lezer eens te voeren langs en door de verschillende industrieën ,die er in onze stad te vin den zijn. Teneinde zelfs maar den ichijn van partijdigheid in de keuze te vermijden, hebben wij ons gewend tot het secreta riaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, met verzoek ons wel een lijstje te willen verschaffen van de hier ter stede gevestigde industrieën. Dat werd ons welwillend verstrekt en het zag' er als volgt uit N.V. Houthandel v/h G. Alberts I znl. Co, Houttuinen; Boddaert Co., Kousteensche dijk; N.V. The Vitrite Works (en Pletterij), Maisbaai - U hebt mij iniet verteld, waar U het koper hebt gevonden. Het Ikan, ziooals bet daar ligt, iniet uit een ader zijn gekomen. Ik weet zéker, dat het iin zijn tegénwooft- digen vorm' is gebracht met een blaaspijp Ja, mijnheer, dat is;, gieloof ik1, om kort te gaa:n, de igeheele zaak'. Vanayond zag ik Manson's hoot met Ducros aan boord 'binnenloopen. Ze kwamen niet uit dezelfde richting als de andere vissirilijérs veel meer uit het zuidwesten. Dat weet ik'! Uit de richting van de Hammels. Ik heb vernomen, dat zij steeds dien kant uitgaan, viel de Squire hem in de rede. Wat zijn de Hammetts, mijnheer 1 Ik heb er nog nooit van gehipprd! Neen, natuurlijk niet! Dat zlijln eeni,- ge kleine eilandjes, die bij hoqg water bïjina geheel overstroomd worden, maar waarop zich eendge groote uitstekende rotsen bevinden, die zie tot elein schrik voor de schepen 'maken. In vroeger© tij den dienden ze tot schuilplaats voor bjpl smbkkélaarsgilde, heeft mee. mij verteld, en, ik' geloof, dat er eenige 'kleine holen in, zjjn uitgehouwen, waarin de gesmokt kelde goederen werdén verborgen. Maar natuurlijk gebeurde dat alles in vroeger klagen. De kustwachters en de douanebe ambten zijn te zeer op hun lipede om het smokkelen tegenwoordig een winst gevend baantje te doen zijn. Ze zijn toch niet bij! de hand genoeg geweest om Ducros en zijn medeplichtige Heel de wereld keek vol spanning Daaglijks uit naar ieder sein Van de waaghals-onderzeeër, Midden in de ijswoestijn. Velen hebben reeds van meet af Weifelend het hoofd geschud Om die roekelooze poging, Zonder eenig practisch nut. De „Nautilus" was een wonder Dat wil zeggen: in het dok. Want daarbuiten kreeg ie 't spoedig Met de golven aan den stok. Heel de brug werd weggeslagen En de motor gaf het op. Hulpeloos dreef de „Nautilus" Dagenlang op 't ruime sop. Toen ie weer wat opgelapt was Ging men hoopvol weer op reis. Maar al spoedig kwam de boodschap: De „Nautilus" zit in 't ijs. Men zou denken: wel, nu duikt hij En ontspringt alzoo den dans, Maar helaas, dat stoute pakijs Gaf hem daarvoor zelfs geen kans. Nu heeft men ten langen leste Maar geseind: kom gauw terug. Het seizoen schijnt te ongunstig En de Pool is veel te stug. Ook de boot was wel wat zwakjes, Daardoor liep het zaakje mis. Nu zal men waarschijnlijk wachten. Tot de IJszee.ijsvrij is Suikerwerkfabriek „De Vlijt", Lange Geere; Fa. Gebr. Kaan, Langedelft; N.V. Meelfabrieken der Nederl. Bak kerij, Westenjke Havendijk; Olieslagerij „Luijk'', Fa. Jeronimus Van den Bfergh, Korendijk; Melkinrichting' „Walcheren", Poeleada- len; Melkinrichting „Samenwerking", Hof plein; N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek, Mo lenwater; Schoorsteenmantelfabriek „De Vlijt", Fa. De Plaa en Zn., Veerscheweg; Fa. Goedbloed en Zonen, Kistenfabriek Dampoortsingel Fa. Bosman Van Goozen, Spliterw- tenfabriek, Werfstraat; N.V. Puddingpoederfabriek v. d. Kleijn Co., Koor kerkhof Adr. C. van de Kamer, Limonadefa- briek, Poltenmarkt; Fa. J. A.. Pieters, Limonadefabriek, Vlasmarkt; J. J. de Vlieger, Limonadefabriek, Rotterdamsche Kade; J. A. Meulmeester, Cartonnagefabriek, W agenaar straat Met een rondschrijven wendden wij ons toen tot de airecties dezer bedrijven met verzoek ons van huniie instemming en bereidheid tot medewerking te doen blijken, aangezien zulk een 'beschrijving immers slechts dan zin zoude hebben, indien het meerendeel der bedrijven; waaronder de grootste niet mochten ont breken, daarin opgenomen zoude zijn. Met erkentelijkheid mag hier vastge steld worden, dat de gevraagde en ge hoopte steun, boven verwachting zelfs, te snappen, mijnheer! merkte Wenlove op. Neen, ik veronderstel, dat zelfs iedlet- ¥e verdenking den laatsten tijd verdwenen is, hoewel ik weet, dat men Manson's uitstapjes naar de Hammetts heeft opt- gemerkt. Men dadit, dat ze voor Duiciros werden ondernomen, die zeevogeledé ren verzamelde, of voor zijn gezondheid zeetoc.i.tjes maakte. Onze visschers ge bruiken hun booten in den zomer voor pleziertochtjes, als er bezoekers lang de kust zijn, zoodat zooiets de aandacht niet zoozeer trekt, als anders het geval zou zijn. Nu, mijnheer Manson bracht van daag geen visch, thuis, hoewel de andere booten:, die vóór hem! binnenliepen, vol waren. Toen Ducros de boot hpd vastgje- rnaakt en uit het gezicht was verdwenen, onderzocht ik ze heel voorzichtig en was zoo gelukkig te vinden, wat U daar ziet Ik weet zéker, dat ik Ducros iets zwaars; in zijn zak zag stekten, hoewel hij met den rug: naar mij toestond. Ik! 'kan U vertellen, dat Wij! een gladde vogel is1; het is niet voor het eerst, dat hij! een sltreek uithaalt! U weet dus niet, waar zij! hpt koper vandaan hebben? Waarschijnlijk halen, ze het uit de Hammetts! Uit de stem van den Squire klonk' teleurstelling. Neen, mijnheer, maar dat zal ik gauw genoeg uitvinden. Ik heb1 eesnig ver moeden van de richting, en ben van plan, Ducros over de hjeide te loklkten. toegezegd werd, zoodat binnenkort de serie een aanvang kan nemen. Het is misschien wel goed, ter voor koming van te hoog of te laag gespannen verwacfhtingen, met een paar woorden nog op het journalistieke doel onzer schetsen te wijzen. Dit is niet, tegen de feiten in, te trachten aan te toonen dat Middelburg wèl een industriestad is ,of worden kan, zal of moet Het is evenmin, in mis- of lofprijzen- den zin te schrijven over inrichting, pro ductiemethode, product, financieele en sociale verhoudingen. En ook is het niet de bedoeling „recla me te maken>' voor de bedrijven dat zou voor onderscheidene hunner, die hun afzetgebied nauwelijks of gansch niet in Middelburg hebben, vrijwel zon der zin zijn trouwens. Het is uitsluitend: den lezer zoo eens kern.is te laten maken met het industri eele leventje onzer hoofdstad. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de vereeniiging „Handelsbe lang" zich géwend tot de besturen van de afdeelingen der Chr. Middenstandsbond' en R.K. Hanze hier ter stede, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over het standpuntdoor den Middelburgschen ge- organiseerden middenstand in te nemen ten aanzien van de door den rijkswetgé- ver open gelaten mogelijkheid om door den gemeenteraad een verplichte, voor alle of» bepaalde categorieën geldende',, ochtend- of middagsluiting 'dier winkels vast te stellen. Ik geloof wel, dat (hïjNtnij in. het geheim zou nemen, als ik het de moeite waard zou vinden, maar ik zou liever ©en aan tal punten met mijn eigen 'bat halen Vergeef mSj de. figuurlijke uitdruk king; ik ben altijd dol op cricketten ge weest! Pas maar op uw eigen huid, mijn heer Weniove. Ik kan me voorstellen, dat Ducros, als hij in het nauw wordt gedre ven, een gevaarlijke en niet al te kies keurige 'klant is. Als eenjg antwoord toonde de detecti ve den kolf van een revolver, dien hij uit een kunstig verborgen heupzaik trok. Ik draag dit ding altijd bij mij', mijn heer Myddleton, en als ik er toe genood zaakt werd, zou ik' niet aarzelen er gjei- bruik van te maken. Op dit oogenblik hoorde de Squire het geratel van wielen. Er kwam een uitdrukking op Zijn gelaat, die Wenlove, hoe schrander hij ook was, niet 'kon ver klaren,"* want ze maakte deel uit van ©esn taal, die hij niet kende en nooit had ge sproken. Vaarwel, zei de Squire, bel maar even, dan zal de knecht u uitlaten. Dit zeggend, haastte hij zich de ka mer uit. Mrs. Keigwm en Mildred ston den voor de deur.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5