l Sigarenmagazijn A. L0DTE8, Nieuw- St. ieosland. Advertentiën. TE KOOP: Handel, Nijverheid en Visscherij KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. DE VOGELWERELD. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. PLAATST UWE ADVERTENTIES VOOR ANDERE BLADEN DOOR TUSSCHENKOMST VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT, WAARMEDE U MOEITE EN - KOSTEN BESPAART. gevestigd Lange Delft A 93. geschoten brandweer en politie de rei zigers, die waren ingesloten en van wie verscheidene ernstig waren gekwetst, le bevrijden T^'EE TREINEN OP ELKAAR. In de nabijheid van Newesib-irsk' zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen waardoor elf wagons werden vernield. Twee beambten werden igtedood en 8 personen min of. meer ernstig gewond. DRAAGT HOOFTMANS J r, KLEEDING GROOTE SORTEERING, KEURIGE PASVORM EN DE LAAGSTE PRIJZEN, (Ingez. Med.) J, C. de Koster Co, Ofschoon nadere berékeninjg moet wor den gemaakt, is gisteren in de vergader rxng van schuldeischers van de fdrmia J. C. de Koster en Co. te Viissingen, Axel en Ternenzen wel gebleken, dat de ope positie tegen surséance van betaling zeer groot is. A De rechtbank' zal Woensdag 16 dezer uitspraak' doen over het verzoek. De heer Jan Kuiler alhier is be noemd tot medewerker aan het tijdschrift „de Muziek.*" Te Breda heeft mej. Chr. Hollan der, bij de soldaten bekend onder den naam van „Moeder Stien", haar vijftig jarige loopbaan als zoetelaarster her dacht, Kolonel Snellen van Vollenhoven sprak de jubilaresse toe onder aanbie ding van geschenken en mededeeling dat haar de eere-medaille van Oranje- Nassau in brons is verleend. Koog Karspel tegen een boom ge reden doordat plotseling de lichten van de auto uitgingen. Van de drie inzitten de heeren werden twee gewond, Gandhi wordt op zijn reis naar Lon den Vrijdagochtend te Marseille verwacht waar hij' door een delegatie van Indische studenten zal worden ontvangen. Waar schijnlijk zal hij zioa via Parijs naar Lont- den begeven. De nieuwe Fransche ambassadeur te Berlijn Francois Poncet is van Genè- ve naar Parijs vertrokken om daar met Laval besprekingen te voeren over de voorbereiding van de reis naar Berlijn. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaand nummer viel de vol gend© prijs: f 1000: 19304 PRINSES JULIANA NAAR PARIJS. Prinses Juliana is hedenochtend naar de Koloniale Tentoonstelling te Parijs vertrokken. De Prinses was vergezeld van jonkvrouwe D. H. van Tets eerste hofdame van de Koningin, jonkvrouwe A. barones Schimmelpenninck van der Oye hofdame van de Koningin, en mr. J. C. baron Baud, kamerheer van Prin ses Juliana, De Prinses zal incognito te Parijs verblijven. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Naar het Corr. Bureau verneemt zal de stoet waarmede de Koningin zich a.s. Dinsdag naar de Ridderzaal zal begeven ter opening van de zitting der Staten- Generaal op dezelfde wijze zijn samenge steld als verleden jaar. De vorstelijke personen zullen dus weder in de gou den koets gezeten zijn. De Koningin- Moeder zal ditmaal de openingsplech tigheid niet medemaken. EERSTE KAMER Bij het centraal stembureau is bericht ingekomen van den heer M, Visser te Leeuwarden die na het bedanken door minister Reymer gekozen is verklaard tot lid van de Eerste Kamer in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer J, N, Hendrix, dat hij zijn be noeming aanvaardt, DE ZIEKE VOLKENBOND. In de Vol kembondsvergadering hield de Zwitsersche bondsraad Motta een re de die zeer de aandacht trok en. in welke hij er op wees, dat dei Volkenbond zich niet kan ontwikkelen wanneer het den leden niet goed gaat. Volgens debi- ologische wet lijdt het geheele lichaam wanneer een lichaamsdeel ziek is. Motta herinnerde aan het rapport van de finan- cieele deskundigen te Biazel die bijeenge komen zijn om de dreigende catastrophe te voorkomen. Het gevaar is nog niet ge weken. Het voorstel van president Hoo ver brengt een tijdelijke oplossing. Het schadevergoedingsvraagstuk dat hierdoor m zijn geheele omvang weer aan de orde is gekomen zal een vraagstuk blijven zoolang geen definitieve logische oplos sing is gevionden. De woorden van Motta werden door de vergadering onder diood- sehe stilte aangehoord. Van de ontwa- pemrtgsconterenüe moet men aldus Mot ta onvoorwaardelijk positieve resultaten eischen ofschoon reêds thans tegen over dreven verwachtingen moet worden ge Waarschuwer. DE BEWAPENING IN ITALIË. De Italiaansche regeering heeft het memorandum inzake de bewapening van Italië aan den secretaris-generaa! van den Volkenbond doen toekomen. De nota zal binnen enkele dagen worden gepubliceerd. In een begeleidend schrij ven wijst de Italiaansche regeering op het tot dusver door Italië in het ontwa- peningsvraagstuk ingenomen standpunt daaruit blijkt, dat Italië op het oogen blik 280.000 man onder de wapenen heeft en 1500 legervliegtuigen ter be- schikking. De Italiaansche ooriogsbe grooting wordt aangegeven met 6 milli ard Lire, In den afgeloopen nacht is een; auto komende uit Hoorn onder de gemeente Hoe een uitgevlogen koekoeks jong soms gevoed wordt. Een aardige waarneming hierover deed H, Kuhlmann te Bielefeld, in den vorigen zomer. Op een vrijstaanden tak van een hazelaar zag hij een bijna vol wassen koekoek zitten, die voortdurend om voedsel riep. De zitplaats van den jongen koekoek was zóó, dat er voor een vogel, die hem voedsel zou willen toedienen, geen houvast aan den tak was. Toen nu achter den koekpek een graspieper kwam aangevlogen, zette deze laatste zich regelrecht op den kop van den koekoek en stopte hem het voedsel in den wijd geopenden bek, waarbij de koekoek den kop zijwaarts gebogen hield. Het zoogenaamde „blaten" van de watersnip. Zooals bekend, vliegt het mannetje van de watersnip in den broedtijd vaak plotseling omhoog, om zich van tijd tot tijd loodrecht naar beneden te storten. Daarbij houdt het de vleugels gekromd en de korte staartpennen wijd waaier vormig uitgespreid, terwijl de vleugel- toppen, die zich dan nabij de buitenste staartpennen bevinden, een snelle wap perende beweging maken. De lang gehul digde meening nu, dat het eigenaardige .blatende" geluid, dat de mannelijke wa tersnip dan gedurende een daling laat hooren, door de snel trillende beweging der slag- en staartpennen ontstaat, schijnt „afgedaan" te hebben. De opvat ting namelijk, dat het bewuste geluid door de keel wordt voortgebracht óók wel door den op den grond zitten- den vogel, zooals vroeger al meer dan eens door betrouwbare ornithologen, naar zij vermeldden, werd waargenomen blijkt thans wel de eenige juiste te zijn. De Vogeltrek over de Noordzee. In de jongste mededeeling over den Vogeltrek in het Noordzee-gebied, ge grond op de uitkomsten, die het „Inter nationale Waarnemersnet" in den herfst van 1930 verkregen heeft, vinden we o.a, de volgende conclusies vermeld. Ook noordelijk van Helgoland steken geregeld trekvogels de Noordzee in zuid-westelijke richting over. Tusschen Nederland en Engeland heeft een geregelde trek in Westelijke richting plaats. De trek over zee is niet aan de voor waarde gebonden, dat de vogels een be paald doel (een eiland of tegenoverlig gende kust) kunnen gewaar worden. Vaak echter werkt de zee óók bij goed weer i storend op den trek, wat door verandering van richting en trek langs of naar de kust toe, tot uitdruk king komt. Deze storing werkt in het begin van den trek sterker en wordt in October zwakker, wat wellicht met den physiologischen toestand der vogels en met hun herkomst verband houdt. Zéér waarschijnlijk wordt die storing door warme luchtstroomingen uit Westelijke richtingen verzwakt. Stellig bestaat er verband tusschen trek-richting en lucht- strooming. In heel veel gevallen kan aangetoond worden, dat de trek war mere gebieden, dvw.z. warmere lucht' stroomingen tegemoet gaat. Meermalen kwam trek in omgekeerde richting, namelijk naar het Noordoosten, voor; opmerkenswaardig daarbij was het feit, dat op zoo'n dag warme luchtstroo mingen uit het Noordoosten kwamen. A. A. VAN PELT LECHNER Bewapeningsvacantie Grandi heeft Dinsdag in den Volken bond een voorstel ingediend voor een stilstand der bewapening tot aan de ont wapeningsconferentie. In de kringen der Italiaansche dele gatie zelve staat men dienaangaande op het standpunt, dat in de eerste plaats moet worden afgewacht, hoe dit voor stel door de andere regeeringen in het bijzonder door de groote Europeesche mogendheden zal worden ontvangen. Het ligt niet in de bedoeling om reeds direct met een practisch voorstel te komen. Beslissend zal zijn het stand punt van de ministers van buitenland- sche zaken van Frankrijk en Duitsch- land pn van den vertegenwoordiger van de Britsche regeering. De drie Scandinavische landen, Zwe den, Noorwegen en Denemarken zouden het Italiaansche voorstel in de ontwape ningscommissie van de Volkenbondsver gadering ter sprake willen brengen. Inmiddels zijn de insiders ter confe rentie 't er over eens: in deze verga dering zal weinig belangrijks gebeuren. Ook Grandi's denkbeeld blijft denk beeld, en condenseert zich blijkbaar niet tot voorstel. Ook al omdat de Franschen er maar heel matig over te spreken zijn, Van andere initiatieven wordt niets ge- ïoord. Dus: praten, in plenaire zittingen en in commissies, zonder eindresultaat, waar iemand iets aan heeft. Als mogelijk van de onder-onsjes, het persoonlijk con tact. Dat is toch altijd in ieder geval het concreet voordeel van Assemblee's, in iet algemeen van den Volkenbond. Waar de heeren in. eigen land in deze tijden wel 't noodige te doen hebben, verwacht men geen lange zitting. Ver moedelijk tot 23 September. De kortste, die ooit gehouden is. Sympathie uit Washington. Volgens berichten uit Washington, wordt er in het staatsdepartement den nadruk opgelegd, dat de Amerikaansche regeering iederen stap begroeit die, ge lijk het voorstel van Grandi klaarblijke lijk bedoeld, de moeilijke Geneefsche onderhandelingen in het volgend jaar vergemakkelijkt. Een bewapeningsrustdag zou de at mosfeer bij de conferentie te Genève aanzienlijk verbeteren en de Amerikaan sche regeering verwacht met belangstel ling de details van het Italiaansche plan. Een afwachtende houding, liever dan eigen initiatief. Want tegelijkertijd komt uit Washington bericht, dat Hoover niet voornemens is binnen de eerst volgen de twee maanden eenigerlei bindende voorstellen met betrekking tot de bewa peningsconferentie te doen. Staatsseccre- taris Stimson wil zooals hij reeds vroe ger heeft verklaard eerst de verbetering in den toestand van Europa afwachten. De New York Herald Review ver klaart, dat president Hoover bereid is een bewapeningsmoratorium van een jaar goed te keuren. In tegenspraak met boven staande be richten meent dit blad te kunnen mel den, dat het niet uitgesloten is, dat de regeering te Washington in dezen wél het initiatief zal nemen Alzoo: afwachten. Een Engelsche nationale be- zuinigingswet, MacDonald heeft een nationale be- zuinigingswet ingediend, waardoor aan de regeering machtiging wordt verleend om de bezuinigingen door middel van Kon. besluiten af te kondigen. Natuur lijk om de regeering in staat te stellen de bezuinigingensmaatregelen, die Snow- den Donderdag zal aankondigen, met een minimum tijdverlies uit te voeren. Zooals van een regeering als deze, ont staan door een noodtoestand kan wor den verwacht. Over de geheele linie bezuiniging. Eenige steden namen dit voorbeeld al over: Plymouth b.v. verlaagde de loonen van het gemeentepersoneel; de Londen sche politie moet 12% pet. van zijn sa laris laten vallen. Dat een en ander aanleiding geeft tot demonstraties, is te begrijpen. Vandaag is 't een belangrijke dag. Dan hoort Engeland de financieele saneerings- denkbeelden van Snowden, den man met het zwakke lichaam, en den sterken geest. ENGELAND. Het aantal werkloozen op 31 Augustus bedroeg 2.762.219; dat is 28.437 meer -dan de week tevoren en 701.775 meer dan een jaar geleden. DUITSCHLAND. Het aantal werkloozen in het tijd vak van 16 tot 31 Augustus is toegeno men met 91.000, tegen, een toeneming van 114.000 in de eerste helft van de maand Augustus. Het aantal werkloozen op 31 Augstus, ingeschreven bij de ar beidsbeurzen bedroeg 4.195.000. Gistermiddag is te München over leden op 87-jarigen leeftijd, de bekende econoom, sociaal po'lilicus en gedurende vele jaren docent aan de universiteit te Münchengeheimrat prof. dr. Lujo Bren- tano. Te Bireslau heeft >t in den afgel'oo- pen nacht voor *t eerst van September gevroren. Naar vernomen wordt, zal de wet tot vermindering van de pensioenen in Duitschland welke bij noodverordening 'afgekondigd zal worden, een vermin dering van. alle pensioenen boven een bedrag van 12,000 Mk. brengen. De vermindering' zal 10 tot 50 pet bedragen. In de noodverordening zullen waar schijnlijk ook een aantal' andere vraag- stuk'k/en welke de rechten der am-btena ren betreffen^, geregeld worden. De noodverordening zal 'nog voor het einde van deze maand in werking' treden. De sociaal-democratische fractie in den Rijksdag eischt in haar gisteren aan genomen motie o.a. ook verlaging vian de hooge pensioenen, die zoowel van open,- bare als' va:n particuliere zijde worden uitbetaald, wordt aan de N. R. Crt. gee meld. Voorzoover het pensioenen, die door het rijk' en, de landen worden uitbe taald betreft, schijnen de autoriteiten niielt ongeneigd te zijn niet dezen wemsch der sociaal-democraten rekening te hpuden. Op het rijksdepartement van financiën wordt reeds gewerkt aan 'n verordening, die een verlaging van de pensioenen voorziet. Alle pensioenen, die een be drag van 12.000 mark overschrijden, zul len, worden verlaagd, indien de in aan merking komende personen niet langer dan vijf jaar hun maximulmj-salaris heb), ben uitbetaald gekregen. Het hoogste pen sioen zal van 80 tot 75 pGt. vian het laatst verdiende salaris worden verlaagd. De bedragen boven 12.000 mark zullen worden verlaagd met 10 a 50 pCt. Deze regeling zal ook gelden voior gewezen hooge militairen. OOSTENRIJK. De correspondent van het Hbld. te Boedapest meldt: Aartshertogin Isabella, die dezer da gen te Boedapest is overleden, was eene zeer talentvolle en energieke vrouw. Van eerzucht was ze ook niet vrij. Doch ter uit het huwelijk van een prins Croy Dülmen en een prinses de Ligne stam de zij uit een geslacht, dat zijn stam boom terugvoert tot koning Andreas III uit het oorspronkelijke nationale Hon- gaarsche koningshuis der Arpaden. De eerste maal dat de aartshertogin eer zuchtige droomen droomde, was toen de toenmalige troonopvolger der machtige Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, aartshertog Frans Ferdinand opvallend veel haar huis bezocht, en een ieder ver wachtte ."dat de aartshertog om de hand van de oudste dochter van 't aartsher togelijk paar zou vragen. Achteraf ble ken de bezoeken van Franz Ferdinand de hofdame van aarthertogin Isabella: gravin Sophie Chotek te gelden, die dan ook later als hertogin van Hohenberg d© echtgenoote van den troonopvolger werd, De tweede maal, dat de aartshertogin koningsdroomen droomde, was toen voor enkele jaren eene machtige partij in Hongarije den Habsburger, tevens af stammeling uit het huis der Arpaden: aartshertog Albrecht, den eenigen zoon der aartshertogin, op den troon w-ilde plaatsen. Het morganatisch huwelijk van den aartshertog maakte ook aan dezen droom een einde. NOORWEGEN. Oslo krijgt eindelijk een nieuw stadi- huis, aldus het Hdlb. Het zal verrij'zen aan de haven en een oud eax leelijk stadsdeel is daartoe afigebroten, geworf- deu. De eerste steen is dezer dagen ge legd maar het socialistisch gemeentebe stuur had het niet nopdig gevonden den koning van Noorwegen tot die plechtig- heid uit te moedigen. Dat heeft natuur lijk heel wat stof doen opwarrelen dn de koning', wel begrijpend dat een zder grotot deel der burgerij' prijs zou stellen opzijn aanwezigheid bij' de plechtigheid, had besloten er dan maar als particulier bij tegenwoordig te zijn. Voor de donateurs zouden immers plaatsen gereserveerd worden en de koning was een der groot ste donateurs. Heel aangenaam voor het gemeente bestuur was dat niet en het zal zeker geen gemakkelijke ganig voor den voor zitter geweest zijn toen hij het staats hoofd bij den ingang afwachtte en, netjéls met den hoed in de hand, naar de ten slotte toch speciaal voor den koning en den kroonprins gereserveerde plaat sen -geleidde. Het gemeentebestuur hééft! zich ten slotte toch nog 'goed uit het ge val gered, de voorzitter begon zijn ope ningsrede met een speciale begroeting van „Zijn Majesteit" en ook in het ver dere verloop bedankte hij hem in het bijzonder voor zijn belangrijke bijdrage. VER. STATEN. Omtrent den gezondheidstoestand! van 'Edison wordt gemeld, dat, hoewel geen direct gevaar bestaat de toestand to-qh reden tot bezorgdheid geeft. CANADA. Lord Jellicoe is met bronchitis opgenomen In het Royal Victoria Hospi taal te Montreal, waar zijn dochter reed» sinds 23 Augustus verpleegd wordt we gens een ernstige gastritis. Vispount Bro- cas, z ijn 12-jarige zoon en erfgenaam, is Dinsdag .geopereerd wegens tonsillitis. jLord Jellicoe was met zijn wouw en dochter naar Canada gekomen om de jaarlijksche bijeenkomst van het Cana- deesche legioen, van de British Empire Service League bij te wonen. Zijn doch ter was al aan boord ziek geworden. Lord Jellicoe ,de opperbevelhebber van de Engelsche vlo-of in den oorlog, Is thans 72 jaar oud. MEXICO. De Mexicaan s che regiering heeft de uitnoodiging tot toetreding lot den Vol kenbond aangenomen. De formeele be vestiging door den Senaat wordt binnen kort verwacht. BR.-INDIE. Twee detachementen politietroépen hebben Dinsdag een geslaagden overval gedaan op twee dorpen in een der dis tricten ten Noorden van Rangoon, waar de opstandelingen een schuilplaats had den gezocht. Na de inneming bij ver rassing, van het eerste dorp, kon bet tweede zonder tegenstand bepet worden. Bij den eersten aanval zijn drie leiders der opstandelingen gedood en 14 gewond'. De pohtietroepen hadden igeen verlielzen. Middelburg, 10 September. Op de tpx port veiling deden: tomaten UGB'., A f 11.60, O 10.30, buiten UOB^, CC 3.90, B 11.30. Ter igraanmarkt was de aanvoer rede lijk. Maanzaad 18—19i/2, schokkers 12 16, kroonerwten 9—11.50. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (officieele prijsno- teering)1 Boter f 0.68. Kipeieren f 5.—. 'Poelje f3.50. Eendeieren f 5.50. Ganseieren f10. Kalkoeneieren f 6.50. Aangevoerd door handelaren Boter f 0.65. Kipeieren f 4.75. Poelje f3.50. Eendeieren f 5.—. Particuliere prijs boter f 0.771/:?, 'kipeie ren f 6, poelje f 4.50, eendeieren f 6. 457ste STAATSLOTERIJ. éde klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 9 September. Prijzen van f 400: 5140 7543 14980 f 200: 19500 f 100: 7284 16082 PRIJZEN 2219 2245 3472 3498 8424 8445 12114 12117 12151 VAN f 65. 12156 16790 167719 16793 16779 14587 Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent I. J00S8E. In plaats van kaarten. Ondertrouwd A. WISSE en P. J. DE HAMER Middelburg, 10 Sept. 1931. Gravenstraat 193 Huwelijksvoltrekking k'3 Sept. a.s. wegens dubbele zaken, het reeds jaren bestaande Modern ingerichte Winkel en Woonhuis. Inlichtingen bij den eigenaar A. LOOTEN.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3