KOPER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931. No. 212. BINNENLAND. MOftltE GERARD ONDERWIJS. RECHTZAKEN. lkept, DE STERRENHEMEL 9-16 Sept., 21 h M.T. 22 h Z.T. ZUIP LANDBOUW, ONTHULLING VAN HET LORENTZ- MONUMENT. Hedenmiddag te 3 urn- lieeft Prinses Juliana namens de Koningin het Lorentz- monument in het paiJk Sonsbeek te Arm hem onthuld. Tevoren heeft de oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schapipen dr. J. Th. de Visser als voor zitten van het desbetreffende comité een rede gehouden, waarin hij- de Prinses, de vertegenwoordigers van Rijks- Provincia le- en Stedelijke regeering, en de familie Lorentz welkom heette. Z.Exc. memoreerde, dat het benoodig- de geld van1 f 50.000 in korten tijd hij een was. Van Arnhem's gemeentebestuur werd alle medewerking ondervonden, ook wat de keuze vau het terrein betreft Aan den beeldhouwer Wenkebach kon spoedig het werk worden opgedragen. Uitvoerig memoreerde dr. de Visser daarnai de groote internationale belee'ke- nis van den geleerde Lorentz, in wiem Ne derland een man heeft bezeten, zooals Nederland er slechts een enkele -kent. „Edj Lorentz staan wij niet alleen voor een held op het gebied der wetenschap, doch tevens voor een zoo hoogstaand ka rakter, dat onze eerbied bijna tot ven eering klimt. Groote talenten, geniale per sonen vertoonen allicht iels onevenwich tigs in hun persoonlijkheid. Bij Lorentz was daarvan geen zweem of schaduw te vinden. Heeft iemand ooit zooveel een voud b'iji zooveel grootheid gezien, als men b'ij Lorentz waarnam? In zijn nabij heid gevoelde men zich klein, niet alleen door de macht van zijn kennis, en de hel derheid van zijn inzicht, maar bovenal door den macht zijner persoonlijkheid. Het is voor ons aldus spr. die nationaal voelen een schoon oogenblik, dat wijl deze nationale plechtigheid mor gen bijwonen. Een nationale plech tigheid, omdat alle standen en rangen, al le partijen en volksgroepen ons Nationaal Lorentzcomité hebben gesteund, en thans .yertegenw-oordigd zijn. Bij de vestiging van dit monument zijn geen wanklanken gehoord. Hier staat a.h.w. die natie in hare eenheid geschaard. Dit eert haar evenzeer als Lorentz. Doch dit is niet genoeg. Want wij eeren dezen groote 't meest, aldus eindigde dr. De Visser wanneer wij van i.hier gaan, met nieuwe lust en kracht be zield, om mede te helpen bouwen aan den tempel onzer samenleving, waarvan sommigen de fundeering leggen en an dere deze architectonisch bewerken, maar waarin ook de kleinste en eenvou digste steen medehelpt aan de gedachte van het geheel tot uitdrukking te bren gén. Prof. dr. A. D. Fokkjer, te Haarlem, heeft daarop in een rede den invloedf van Lorentz behandeld op natuurwetenschap pelijk gebied. DE KONINKLIJKE JAARBEURS. Bij den aanvang van de vergadering van het algemeen bestuur der Neder- landsche Jaarbeurs heeft de burge meester van Utrecht meegedeeld, dat de Koningin aan de vereenig'ing tot het hou den van Jaarbeurzen in Nederland het praedicaat Koninklijk heeft verleend. DE SALARISSEN VAN HET RIJKS PERSONEEL. Het bestuur van den Nederlandschen Federatieven Eond, van personeel in openbaren dienst heeft het volgende te legram aan den minister van financiën gezonden Sinds Mei van dit jaar duiken in de pers herhaaldelijk berichten op over een op handen zijnde salarisverlaging voor het rijkspersoneel. Die eerste berichten zijn dpor u in dier voege tegengesproken dat al wat te dien aanzien gepubliceerd was, vjoorshands op fantasie berustte. De berichten, die volgens uw verklaring in Mei -op fantasie berustten, herhaalden DOOR zich in de afgeloopen weken in sterkere mate Het is ons bekend, dat aan de vak- vereenigingsvertegenwoordigers, die zit ting hebben in de centrale commissie, mededeelingen zijn gedaan, waarover zij de strikste geheimhouding moeten be waren. Waar het hier echter een belang be treft, waarbij tienduizenden ambtenaren zijn betrokken welk belang geen zaak alleen is tusschen een paar vakvereeni- gingsbestuurders en de regeering ver zoeken wij u, ons bestuur de eventueele plannen der regeering met betrekking tot de salarissen van het rijkspersoneel te willen mededeelen ,en indien er geen plannen bestaan, voor een positieve te genspraak te willen zorgdragen. Voor het examen hoofdakte slaag den te Rotterdam de heeren A. Kievit te We m e ldinge en R. E. O. Plasschaert te Philippine. GEVELTOERISME. (Te Amsterdam heeft dezer da gen een geveltoerist zijn kunstën vertoond). i i Een zonderling, zelfs voor dit vreemd ondermaansche, Dat is -ongetwijfeld de geveltoerist, Zijn sport is van oorsprong een Ame rikaansche, Daar werd zij ontdekt, als u 't soms nog niet wist. Wanneer u een huis ziet en u wilt er binnen, Gebruikt u de dein na een ruk aan de bel, U zoudt nooit een andere méthode verzinnen, De geveltoerist nu bedacht deze wei. Hij klimt tegen 't huis op' met voeten en handen, Geen steunpunt zoo klein, of hij klemt er izich vast, Op voegen van baksteen, kozijnen en randen, Waar teenpunt of vingertop nauwlijks op past. U kunt wel begrijpen, wat zooiets betee- Wanneer u 'n gevel in'kalmte'beschouwt, Die is niet bepaald voor toerisme be rekend, Geen huis wordt speciaal voor de kliimv- sport gebouwd. Het is dus .gevaarlijk, dat valt te begrijpen, Wanneer je maar even je houvast ver liest, Of kramp in je vingers komt van het knijpen, Of zelfs als je onverhoeds ook maar eens niest,' Dan val je omlaag en dan ben je verloren, Want hier is geen net of geen zeil dat je vangt, Neen-, 't zal ongetwijfeld opk u niet békioren, Het denkbeeld dat u aan een liuis,- Ige.vel -hangt IWe zijn dus bereid om den dwaas te 'beklagen, Die zooiets onnuts tot zijn bezigheid maakt, Een man, die zijn leven voor zooiets kan wagen,, Lijkt ons door een wiek' van den molen geraakt De menigte staat naar den waaghals te staren,' In angstige spanning, men ademt haast niet* Waar i s die b elan gs telling! door te ver klaren^ Kan 't zijn dat men 's levens symbool' hierin tziet? Hij klemt zich aan al1, wat een steun punt fkan geiven,i Een enkele stap mis wordt den zwoeger i fa tafel,, Maar doen wij in 't zorgelijk ,,dag!e- lijksch' lei ven, Symbolisch gesproken dat niet allemaal? P. GASiUS. Manson keerde zich snel om, Je bedoelt toch niet, dat ze het toch nog eens zijn geworden? Wel, dat is goed nieuws. Het is dus toch niet „Zwarte Kraai", zooals de menschen hem noemen. Hij was anders vrij zeker van haar, naar wat hij zich tegenover mij heeft laten ontvallen. Hij toonde me zelfs een diamanten ring en zei, dat hij dacht, dat die wel goed genoeg zou zijn. Ik dacht, dat hij dat op meer dan één manier bedoelde, Hij heeft zich dan toch vergist, merkt Margaret met bitterheid op, Delia zal er haar leven lang dankbaar voor blijven. Op dit oogenblik hoorden zij een man nenstem. Dat is Frank, zeide George, ik ga naar hem toe om hem te begroeten. En ik zal thee voor jullie zetten, zei Margaret. Een half uur later stonden Delia en Frank klaar om den terugtocht te aan vaarden. Het was vermakelijk om het (•air van den bezitter te zien, dat de laat ste tegenover Delia aannam, en haar ge willige onderwerping er aan, doch de toeschouwers hadden op dat oogenblik geen gevoel voor humor. Zij waren veel te bang voor het kind, dat heel onrustig was, en gedurig liep een van hen van de zit- naar de slaapkamer, om te zien hoe het met de kleine was. Toen Delia en Frank afscheid namen, zei de eerste: Morgen kom ik terug om te zien, hoe het met het kind gaat, en of er hulp voor verpleging noodig is. Ik zal dan wat kleeren meebrengen en een paar nach ten blijven, i Dank je, lieveling, ik zal heel blij zijn je hier te hebben. Alleen hoop ik dat het niet noodig zal zijn. Vertel dr. Morpeth precies, hoe het kind er uit ziet en boe koortsig ze is. Dan weet hij misschien wat hij mee moet brengen. Anders zal ik naar Bottiscombe gaan voor de medicijn, viel George in. Ga je dan vannacht niet meer met de boot uit, George? i Ik ga niet meer uit, behalve voor Allie's medicijn, tot het kind beter is, zeide George vastbesloten. Margaret voelde, dat er meer in de stem van haar man lag, dan zijn woor den uitdrukten. Was hij bezig een krach tige poging aan te wenden de boeien, die hem zoo lang gekluisterd hadden, af te werpen? Vurige hoop kwam in haar op en een innig gebed rees uit haar hart, dat God Voor de Arnhemslche rechtbank heeft terechtgestaan, A. M. P., arbeider te Arnhem, die van Februari tot Juli de stad door een serie inbraken onveilig heeft gemaakt en zich gouden en zil veren voorwerpen heeft toegéeigend waarvoor thans 3 jaar gevangenisstraf tegen hem werd -gaëischt. Vervolgens stond terecht de 22-jarige bloemenverko-oper H. A. C., die in Juli bij een inbraalk! f 1000 had[ gestolen. Te gen hem werd 2 jaar gevangenisstraf ;ge- eischt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: O'. M. d'H., 26 jaar, landbouwer te Koewacht werd verdacht dat hij in den nacht van 27 op 28 Juli jdl. te Ste ken® (België) J. Roegies heeft geslagen en met een mes gestoken. Mr. P. O. Adriaans®, vroeg vrijspraak of bij schuldigverklaring een voorwaar delijke straf. Eisch 14 d. gevang of Uitspraak 14 d. voorw. proeftijd 3 j. P- A. van W., 31 jaar, werkman te Philippine, werd verdacht dat hij op 19 Juli j.l. te Philippine "F. de Mul heeft getrapt en met een bierglas heeft geslagen. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. h.k O. B. de N., 43 jaar, landbouwer te Overslag, werd beklaagd dat hij op 16 Juli j.l. te Axel J. de Piutter heeft belee- digd. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. Th. H., 28 jaar, I;lompenmak-ersknecflit te Glinge, wegens mishandeling van L. Ma.nge ,door hem tegen het hoofd te slaan en te s tompen. Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak f 10 of of 5 d. h. A. de B., 58 jaar, landarbeider te Ciinge werd ten laste gelegd dat hij op 27 Juni j.l. te Glinge een kip>, toebe- hoorende aan M. de Burger heeft ge dood. Eisch en uitspraak f10 of 10 d. h. J. van II., 27 jaar, wegwerker te ölin- werd verdacht dat hij op 20 Juli te Ciinge G. van Goethem beeft belee- digd. 1 Eisch en uitspraak f10 of 5 d. II. J. O., 54 jaar slager te Terneuzen, werd verdacht dat hij op 20 Juli j.l.i te Axel den marechaussee de Béule heeft beleedigd, toen deze 'hem een oproeping uitreikte in verband met een doorhem (gepleegde overtreding. Eisch f15 of 15 d. h. Uitspraak f 10 of 10 d h. J. P. van G., 18 j., werkman te Aarden!- bupg, werd verdacht dat hij! op! 6 Juli j.l. te Aardenburg een taschje, inhoudende -ongeveer f 3 toehehoiorende aan C. [Mi. de Roos, heeft weggenomen. Eisch en uitspraak! f 10 s. 10 d.h. J. D'. H., 32 j. wiedbaas te Axel, werd ten laste gelegd dat Wij' op 27 Juli j.l1. (M. G. den Engelsm'an heeft 'beleedigd. Eisch en uitspraak vrijspraak. J. F. H., 78 j., zonder beroep te Eede, werd verdacht dat hij op 31 Juli te Eede J. F. Verbeke heeft geslagen. Eisch en uilspraalk f '10, s. 10 d.h. J. L. de B., 35 j., zonder beroep te Hontenisse, werd verdacht dat hiiji op 4 Augustus 1931 te Hontenisse P. A. de Boeijl en R. M-. de Boeij op' den grond heeft gegooid. Eisch en uitspraak f 16 s. 8 d.h (Wi. li., 40 j., kaoaalko-opman te We- me ldinge werd ten laste gelegd dat hij George kracht mocht geven om te vol harden in het goede, HOOFDSTUK IX. De ontdekking van den detective. De zware bel in de vestibule ging omstreeks kwart over zeven over. Het was de avond, volgende op dien, waarop Ducros en George Manson door den vreemdeling waren bespied, toen zij in de boot naar het strand terug waren ge keerd. Een lange knecht opende de deur. Is mr. Myddleton thuis De bezoeker was de detective, Mark Wenlove. Hij had een lange regenjas aan, die hem tot de hielen reikte. De storm, die den geheelen dag al in de lucht had gezeten, stak nu op, het geen te merken was aan de windvlagen en aan de voortijlende regenwolken, Ja, mijnheer, maar hij is op het oogenblik niet te spreken. Hij kleedt zich voor het diner. Mag ik binnenkomen en wachten, tot hij mij kan ontvangen? Het betreft een zaak van gewicht. Nu kwam de butler uit de hall te voorschijn, Vraag den heer om zijn kaartje, Ar thur, en neem het mee naar mijnheers kleedkamer. Wilt U als 't blieft binnen komen, mijnheer? Het is akelig weer. De butler, die de maatschappelijke positie van den bezoeker vrij nauwkeu rig had getaxeerd, sprak Wenlove met OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN 3LAATSTE KWANTIER 9 NIEUWE MAAN/ VENUS MARS JUPITER SATURNUS Een kaartje zonder maanstanden: den Maagd en 15 in de Weegschaal. 9en staat zij in den Leeuw; 12 in de op 5 Juini j.l. te Wemeldinge K. H. Breen heeft beleedigd. Eisch en uitspraak vrijspraak. W. H., 56 j., koopman te Wiestkapelle, werd verdacht dat hij! op 23 Juli .1. te Vlissingen, toen hij aldaar oin 1.10 des nachts op een r ijiwiel reed, dat niet ver licht was en de Rijksveldwachters hem vorderden af te stappen, daaraan niet heeft voldaan, Eisch en uitspraak f 15 s. 15 d.h. W. P. R., 33 j., landbouwersluiechb, werd ten laste gelegd dat hij' op 19 Juli j.l. te Ellemeet M. v. d. Houten tegen 'n muur heeft geduwd en hem met een mes heeft bedreigd. Eisch en uitspraaik f '10 s. 10 d.h. Politierechter te Breda. Zitting van 7 September. H- M. uit Tholen die op 25 Mei j.l,. in het café van de J. te Scherpenisse een bieirtje ging drinken en toen door den 32-jarige,n landarbeider J. H. uit Scher penisse geslagen en getrapt werd. De eisch luidde f 25 of 15 dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 20 of 20 dagen h. De werkman O. L. G. uit (Scherpenisse die in den namiddag van 25 Juli j.l. in 't café van T. aldaar den visscher J. S. uit Tholen vastgreep en op pijnlijk aan floep de w,ijze tegen het hoofd1 sloeg, hoorde zich veroordeelep tot f 35 of 35 dagen hechtenis. De- eisch luidde f 40 of 40 dagen. Oneerlijke postbeambte. De tijdelijke hulpbesteller J. van Z. te Standaardbuiten werd wegens verduis tering van f 320 in dienstbetrekking door het Bossche Gerechtshof veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk'. Biji Kon. besluit is wederom be,- no-emd tot lid van de Rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden B. C. Puy- laert te Sas van Gent. een mengeling van waardigheid en vrij moedigheid aan. De bezoeker trad de hall binnen, zoo als hem gevraagd was, en gaf den knecht zijn kaartje. Er brandde een groot houtvuur in den haard, die aanzienlijke afmetingen had, en waar omheen familieportretten van de Myddletons hingen, want -deze had den Bottiscombe al driehonderd jaar in bezit, Wenlove stapte naar het vuur toe en knoopte zijn regenjas los. De eenigszins ruwe, doch flinke ma nieren van den Squire hadden hem niet zoo den indruk gegeven van -de positie, die deze bekleedde, als nu de inrichting van de hall deed. Wenlove was door lange ervaring er op geoefend, elke bij zonderheid van een gebeurtenis of een kamer in zich op te nemen, zonder er den schijn van aan te nemen. De butler was heengegaan om. toe zicht te houden op de laatste toebereid selen voor het diner. Hodden was een familiestuk, die grijs was geworden in dienst der eigenaars van Bottiscombe Hall, Hoewel dezen avond slechts twee bezoekers verwacht werden voor het diner, dat om acht uur gehouden zou worden, was de butler even nauwgezet, alsof de gasten in grooten getale zouden komen. Misschien ook wist hij, dat een van hen van het grootste belang was in zijn meesters oogen degenen, die zouden komen dineeren, waren 'namelijk fff? Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, In de Vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Eerste Ne- derlandsche Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek te Sas va,n Gent zijn her kozen tot lid van het bestuur de heeren H. A. Baron Oollot d'Escury, J. J. Huijs- sen— Dees en S. van Hoeve. In de vacatures ontstaan door aftre ding der heei'en J. Dekker en P. D-. A. Veireecken werden gekozen de heeren 0. Wolfert te Terneuzen en Ch. I. Steij- aert te Hontenisse. Tot lid der financieele commissie1 is benoemd de heer P:. A. Linden'bergh. De iepenziekte. .Vanwejge den Plantenziektenkundigen Dienst schrijft men ons: Op dit oogenblik wordt, vooral in de Noordelijke provinciën, met behulp van berichten in de bladen en circulaires aan Gemeentebesturen, propaganda ge maakt voor Mabu 3, dat een middel zou zijn ter bestrijding van de iepenziekte en dat samengesteld is door den heer J. A. L. Bouma te Dordrecht en in den han del gebracht wordt door de firma Reese en Beintema te Meppel. Ter voorlichting van -hen, die in de bestrijding van de iepenziekte belang stellen, zij medegedeeld, dat in geen enkel geval, dat onzerzijds voldoende gecontroleerd kon worden, een gunstige werking van dit zoogenaamd middel kon worden waargenomen. Gegevens hier over zijn opgenomen in Mededeeling No. 3 van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte, welke toegezonden is aan alle besturen van Gemeenten en andere instellingen, die door het verleenen van een geldelijke bijdrage de werkzaamheden van dit Comité gesteund en mogelijk gemaakt hebben. Daaraan kan thans worden toe gevoegd, dat in den nazomer van 1930 en in het voorjaar van 1931 onder per soonlijk toezicht van den heer Bouma uitgevoerde behandelingen te Nijmegen, Driebergen, Heerenveen en Dordrecht, dit jaar een volkomen negatief resultaat hebben opgeleverd. Ten sterkste wordt afgeraden boven genoemde vloeistof toe te passen. mrs Keigwin en haar dochter Mildred. Binnen eenige minuten verscheen de knecht weer. Mijn meester zal dadelijk bij U zijn, mijnheer. Volg mij als 't U blieft. Zoo sprekend duwde Arthur de deur van Squire Jack's gezellige warme ka mer open, die duidelijk de liefhebberijen van den eigenaar aantoonde, want de wanden hingen vol jachttropheën uit alle hoeken der aarde. Daarbij waren de boeken, die drie planken in beslag na men, vrij gelijk verdeeld in boeken over sport en over onderwerpen, betrekking hebbend op het besturen van een land goed. Na omstreeks tien minuten werd de knop van de deur snel omgedraaid en Squire Jack kwam binnen. Id avond- kleeding zag mr, Myddleton er uit als een knappe, breedgeschouderde En- gelschman, en toonde hij nieer den vol maakten gentleman, dan wanneer hij in wandel- of rijcostuum was. Myddleton beantwoordde Wenlove's eerbiedigen groet. Komt nieuws brengen? vroeg hij snel. Ik heb slechts tien minuten voor U, voegde hij er bij, op zijn horloge kijkend. Ja, mijnheer, ik heb een belangrijke ontdekking gedaan, antwoordde de de tective. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5