SPOOR/ C)EERSTE KW. ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER 0NIEUWE MAAN at TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1931. No. 206. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. DE STERRENHEMEL 2-9 Sept., 21 h M.T. 22 h Z.T. 2UID 1 I» 4 Vergadering van Dinsdag 1 September jte twee uur. 1. Beëediging en installatie nieuwe Raadsleden. Nadat alle leden', de eade.n of be loften hadden afgelegd (met de leden van rechts legde al|leen de heer Port alle ine den eed af), sprak de VOOR ZITTER als volgt „Bij deze eerste vergadering van den nieuwen raad heet ik U alien welkom. Zoowel zij, die reeds vroeger zitti]nig had den als ook de nieuwe leden. Ik wensch U allen geluk met liet vertrouwen door de kiezers in U gesteld. De nu volgende vierjarige periode vanigt aan onder1 zeer ongunstige economische en financieele omstandigheden. Ik hoop van ganscher harte 'dat door ons allen te zamen in de ikomende jaren veel goeds voor onze gemeente ,z al kunnen worden tot stand gebracht. Moge de samenwerking tus- schen U allen en ons college van bui> igemeester en wethouders blijven zoo als het tot nu toe steeds is geweest en de aangename toon en vormen in onze vergaderingen .gehandhaafd blijven". 2. Notulen vorige vergadering. Deze worden ongewijzigd goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deed mededeeling van goedgekeurde raadsbesluiten enz. De verschillende reeds gepubliceerde ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen, behalve die inzake ontheffing van de PiZEM., dat in han den van B. en W. werd gesteld om prae- advies en dat inzake de belasting op' ver makelijkheden en dat inzake de winkel sluiting enz. die werden aangehouden lot behandeling van de desbetreffende ma terie. Een adres van de afdeelüig der S. D.A.P; om adhaesie te betuigen aan het verzoek van den Middelburgschen Be- s|tuurdersbond tot instelling van een ex- trasteun voor kleeren enz., werd bij dat stuk gevoegd. Een verzoek van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel om grond te mogen ruilen aan de Loskade voor den bouw van een nieuwen loods, werd aangehouden tot de volgende1 vergade ring, nadat de VOORZITTER gezegd had, dat hel de bedoeling is de loods niel meer in de lengte van de Loskade te piaatsen, aocn rechthoekig op de Werf- straat en wethouder ONDERDIJK, dat de heer van Doorn ie k reeds onderhan delt met den directeur van gemeentewer ken Rij het schrijven van Ged. Staten in zake het beroep van den heer v. d. Feltz tegen de toelating van mevr.TWeijl als raadslid zeide deize dat niemand meer ais 'hij verheugd kan zijn, dat Ged. Sta ten den zedeliijken moed hebben gehad het besluit goed te keuren en hij heeft or er zich gaarne bij neerigèleigd, ook al 3ac*nt hij het niet onfeilbaar. Toch blijkt ook,, dat de positie van den gemeentegeneeskundige vrijwel in de lucht hangt en *spr. hoopte, dat deze' eens goed geregeld zal worden. Mevr. WEIJL bracht dank aan den heer v. d. Fellz, dat hij getracht gheeft haar zaak op te lossen en ook voor de bloemen, die hij op haar plaats heeft doen leggen en voor zijn vriendelijke woorden. Maar toch is er niog een klein addertje door te zeggen, dat het besluit van Ged. Staten niet feilloos is. liet 'is zeker niet noodig! dat nu nog eens te zeggen. Men heeft den Koninklijken weg bewandeld en diende zich nu bij de be slissing neer 'te leggen. Anders "had men nog door den raad een ber)oep bij de Kroon moeten indienen. Van den heer I. Dianicilsie was! een, aan vrage ingekomen om grond te mogen knopen v.oor een dubbel woonhuis in het park van Nieuwenhove aan den Singel Dit werd tegestaan tegen, een vastgoslel- Zij voelde, dat zij hem had miskend, dat zij hem niet had begrepen. Dat speet baar en bracht haar nader tot hem, dan zij zich ooit bewust was geweest. Het was misschien geen kwade les, het ge vaar te hebben van een medemensch op onvoldoende kennis van feiten te be- oordeelen, terwijl ze zoo weing van zijn innerlijk leven afwist. Mildred stond zoo stil, dat niets de aandacht van den Squir.e trok. Eerst toen hij op korten afstand van haar was, wendde hij zijn gelaat naar haar toe. De heer Myddleton had genen tijd zijn gezicht in de eigenaardige, half spotten de onverschillige plooi te zetten, die het gewoonlijk had. Hij toonde zijn ware innerlijk zijn liefde en bewondering voor het meisje en zijn blijdschap over deze onverwachte ontmoeting. Dat al les las zij in dien enkelen blik in die eene seconde, dat hij zich bloot gaf, en haar gelaat werd overtogen met een blos, als de hemel bij zonsondergang. Ik ben achter uw geheim gekomen, zeide zij. De heer Myddleton bloosde een wei nig onder zijn gebruinde huid. den prijs vatir 1* 6 per Mp. Tenslotte deelde de VOORZITTER me de, dat er no,g slechts; f S500 beschikbaar is voor steun aan de werkloozen en dat eerst i n de volgende vergadering een de finitief voorstel voor verderen steun zal worden gedaan. Thans stelde spr. voor (nog f [2500 uit onvoorzien aan dit,' bedrag toe te voegen. De heer CORNELISSE, vroeg of dit voldoende is De heer ONDERDIJK zeide dat het werk aan de rioolwatcrgang beëindigd is en dat aan den Kiev er s kerkse lie n weg bijna. Het is niet te zeggen wal nu noo- dig zal zijn aan steun en daarom moet tot de volgende raadsvergadering worden gewacht. Als er nog! maar eenigjszins werk te vinden is, moet dat voor .gaan, want dan. betaait het rijk 55 pet. èn bij steun komt alles voor rekening der ge meente. Alleen in laatste instantie moet steun worden verleend. De heer V. D. FELTZ vroeg of 'dan ook het res van den M(. Bi. B. worpt behandeld. De VOORZITTER antwoordde in een afzonderlijk voorstel. 4. Benoeming van a- 2 Wethouders. De heer V. IJ. FELTZ legde de volgen de verklaring af: L De Rechtsclie Raadsfracties hebben besloten, ondanks de overigens tegen de verkiezing van een lid der S. D'.IA. P. tot wethouder bestaande bezwaren, haar slem uit te brengen op den heer Ouden dijk, omdat zij van oordeel zijn, dat in de gegeven omstandigheden, gezien de samenstelling van den Raad, een andere bevredigende oplossing' niel is te vinden Bij de eerste stemming werd gekozen cl© heer De .Veer, aftr. a. r. met 15 stem men legen twee op den heer Heemskerk!. Bij de tweede stemming werd gekozen de heer Onderdijk', S.D.A.P. aflr. met 15 stemmen één op den heer Gornelisse en één blanco. Beide heeren dankten voor het in hen gestelde vertrouwen en namen de her benoeming aan. b. 4 leden der Commissie voor de Strafvorderingen. Gekozen mevr. Weiji en de heeren Portheine „beide aftr., Biybau en Van Andel. c. een Voorzitter en 2 leden der Commissie van Financiën. Gekozen tot voorzitter de heer v. d„ Feltz, en tot leden mevr. Weiji en de heer Cornelisse, beide laatste aftredend. d. een Voorzitter en 2 leden der Commissie van Fabricage, Gekozen tot voorzitter de beer Paul en tot leden de heeren Den Hollander (aftr.) en Boone. e. 3 leden der Commissie tot onder zoek van bezwaarschriften tegen aan slagen in de Straatbelasting en het ver gunningsrecht. Herkozen de heeren Paul, Mes en v. d. Fellz; f. 2 leden der Commissie van Steun- verleening aan crisis-werkloozen. Gekozen de heeren den Hollander en Boasson, aftredend waren de heeren Yi»r- tregt en van der Weel; g. 1 lid der Commissie voor den Mid delburgVlissingschen rijweg. Herkozen dc heer Onderdijk; h. 1 lid der Commissie voor den Mid- delburg-Veerschen rijweg. Herkozen de heer Onderdijk; i. 1 lid van het Bestuur der Gods huizen. Na twee vrije stemmingen gekozen de heer v. d. Fellz. Aftredend was de heer van der Weel; j. 1 lid van het Burgerlijk Armbe stuur, Herkozen de heer Cornelisse; k, 1 lid van het Bestuur der Open" bare Leeszaal en Bibliotheek. Herkozen de heer Paui 1. 1 lid van het Bestuur der Vereeni- ging tot instandhouding van het Middel- burgsch Muziekkorps. Gekozen na Lwee vrije slemlmingen en een herstemming met den heer Mondeel, de lieer v. d. Feltz. Aftredende was me vrouw de Graaf; m. 1 lid der Commissie van beheer en toezicht voor de gemeentelijke Sport terreinen. Pier kozen de heer Onderdijk; n. 1 lid van het Bestuur der Ver-, eeniging voor Handelsonderwijs. Gekozen de heer Mondeel, al'lredend was de heer v. d. Weel' o. 2 gemeentelijke gedelegeerden in het Bestuur der Aambachtsschool. Gekozen de heeren Cornelisse en Boiom. Aftredend en herkiesbaar waren de hee ren Vertregt en Streefkerk; p. 2 gemeentelijke gedelegeerden in het Bestuur der Industrie- en Huishoud school. Herkozen de heer Mes en gftikozen dé heer Heemskerk. Op mevrouw de Graaf, die aftredend en herkiesbaar was werden 2 en 6 stemmen uitgebracht. Al' de bei- noemde verklaarden successievelijk de benoeming te aanvaarden. De VOORZITTER wensch te de 'beide wethouders geluk met hun herkiezing en wees er op, dat men nu voor de viierf- de periode zai gaan samenwerken. Spr. beveeit zien voor eenzelfde aangename samenwerking aan. 5> Benoeming van 1 lid van het Bur gerlijk Armbestuur (Vacature-Wap), Gekozen werd de heer Kindermann tnet 10 stemmen, tegen 5 op den he*r Feikennf en twee blanco. Hierna werden de deuren eftnigen lijd gestolen. Na heropening stelde de VOOR ZITTER voor aan den heer K. B. de Kat te Vlissingen een som va,i^ f 271.85 uit te keeren. Het betreft hier de vergoeding van kosten ontstaan, door dat een werkman van de gemeentereiniging, die papieren bij de firma Vroom en Dreesman weg haalde een luik tegen de echtgenoote van den heer de Kat liet aanvallen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 6, Wijziging Bouwverordening, Aangenomen z.h.s. 7- Verandering titulatuur bij Be drijven. Aangenomen z.h.s. 8. Waterlevering in Koudekerke, Mevrouw WEIJL wees op art. 3 van de concessie-voorwaarden van Ged. Staten waarin op mogelijk nadere wijzi gingen in de voorschriften wordt ge wezen en art. 4 waarbij het bedrijf zich verbindt alle voorwaarden, ook later, na te komen. Spr. vraagt of dit in de toe komst geen kwaad kan. De heer DE VEER zeide, dat men er zich niet ernstig bezorgd over behoeft te maken. Er zal geen sprake zijn van andere voorwaarden. Niemand anders kan in de Breestraat water leveren. De VOORZITTER zeide, dat het hier een algemeene formule geldt. nri&i VRAAGT /;J:, Let op het fabriéksrnerk Y (Ingez. Med.) Wat? nog geen meer detectives in deze kleine plaats? Ik begrijp u niet, zeide zij. Zijn er dan detectives in Bottiscombe? Dat wist ik niet! De blos op haar gelaat verdween weer even snel; Margaret Manson's woorden kwamen haar weer voor den geest. Zij had van haar man gezegd: Ik weet zeker dat hij iets doet wat verbo den is. Ik weet niet wat het is, maar ik vrees, dat hij de wet overtreedt. Hadden Squire Jacks woorden be trekking op George Manson? Mildreds trouwe hart leed om haar vriendin. U Kijkt, alsof u bang bent, zelf te worden opgepakt, lachte de Squire, De zaak is, juffrouw Mildred, dat er iets gaande is op mijn bezitting, dat niet in den haak is. Ik ben er zeker van en toch kan ik niet te weten komen wat het is. Die verwenschte schavuit Ducros heeft er mee te maken en hij heeft den vuurtorenwachter, Manson, meegesleept en misschien nog een of twee anderen. Ik heb uit meer dan één bron verno men dat Manson's boot voor andere doeleinden wordt gebruikt dan voor visschen of plei&iertochtjes. Waarom is hij laat in den avond en in den nacht uit, als geen andere booten meer buiten zijn? Dan heeft een vriend van mij, die een eigen jacht bezit en Manson's boot goed kent, gezegd, dat hij hem van den kant van de Hammett eilanden heeft zien komen, geheel uit de richting van de vischplaatsen, waar geen enkele visscher zich durft wagen, als hij de doorgangen tusschen de on- derzeesche klippen niet op zijn duimpje kent. George Manson nu is als het ware op zee geboren, en als jongen en man heeft hij er in alle weer en wind rond gezwalkt, Hij kan met zijn boot komen waar niemand kan gaan! -Het is nu de tijd vn het jaar voor zeevogeleieren, operde Mildred flauwtjes want zij voelde, dat het een gebrekkig argument was. Maar heel weinig vogels als ze er al zijn bouwen hun nest op de Hammetts. Zij zijn er te veel aan gevaar bloot gesteld. Bij hoog water spoelen de golven er over heen en waar zouden dan de nesten en jonge vogels moeten blijven? Bovendien is het iedereen ver oorloofd, bij dag voor eenig wettig doel naar de Hammetts te gaan; waarvoor zooa'ls naar ik weet, Manson doet? Neen, geloof gerust, dat hij en zijn makkers daar niet met goede bedoelingen heen gaan! I Maar de Hammetts behooren niet tot het landgoed Bottiscombe, mijnheer Myddelton. Zelfs als die mannen daar met een of ander strafbaar doel heen gaan, heeft u er toch niets mee te ma ken! Jack Myddelton lachte. O, ik werp mij niet op als bewa ker van de heele kust en de eilanden, die er bij liggen, dat verzeker ik u; maar op een of andere wijze berooven die mannen mij, en hun bezoeken aan de VENUS MARS <B> JUPITER SATURNUS Dit kaartje is een afbeelding van den sterrenhemel, zooals deze in Nederland op den aangegeven tijd te zien is. Hij die aan gewone geografische kaarten ge wend is, zal hierbij opmerken, dat Oost en West hier juist andersom staan dan daar. Dat heeft zijn goede reden: wan neer men namelijk de sterrekaart even zoo zou construeeren, dan kwamen de sterrebeelden in spiegelschrift er op te staan en dat bevordert de goede oriënteering niet Trouwens deze omwisseling is niet hinderlijk, wanneer men slechts in het oog houdt: le. dat alle hemellichamen in het Oosten opkomen, in het Zuiden hun hoogsten stand bereiken en in het Westen ondergaan en 2e, dat men slechts dat deel van de kaart voor zich moet nemen, dat overeenkomt met den hemelstreek, waarnaar men het oog richt. Dan klopt de zaak precies en is alles duidelijk. De namen van de sterre beelden zijn in dit kaartje het eerste van de nieuwe maand met druk letters ge- De heer PAUL merkte op, dat zulk een bepaling bijna altijd wordt vermeld, ook bij vergunningen inzake de Hinder wet. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen, 9. Gaslevering aan N.V. „The Vitrite Works". De heer VAN DER FELTZ vroeg wie het nadeel betaalt, ontstaan door niet goed werken van een meter. De heer DE VEER zeide, dat dit een bepaling betreft, die ook reeds in het oude contract staat. De heer VAN DER FELTZ vroeg of de bepaling dat de gemeente steeds een voldoende kwantum moet leveren, niet tot groote kosten aan de fabriek zal leiden. De heer) DE VEER zeide, dat voor- loopig nog groote uitbreiding mogelijk is en groot verbruik is juist voordeelig voor het bedrijf. De heer VAN DER FELTZ wees er vervolgens op, dat gesproken wordt over het niet mogen veroorzaken van veel schommelingen in den gastoevoer. Hieruit blijkt z.i. dat men met recht wel over schommelingen in de levering heeft gesproken. De heer DE VEER zeide, dat dit slaat Hammetts maken alleen een deel uit van de heele zaak.Om u de waarheid te zeggen, juffrouw Mildred, gaat het hier niet zoozeer om de waarde, noch om kant van de zaak! Mijn gevoelens zijn meer menschelijk. Ducros neemt mij op de een of andere manier beet en denkt, dat ik te dom ben om het te merken. Wel, ik heb eenige levenservaring, hoe wel ik verscheidene jaren jonger ben dan die schelm en ik vlei mijzelf, dat ik in het geheel geen dwaas ben. Ik ben van plan er achter te komen, wat Du cros in zijn schild voert, en hem er voor te straffen. Het is mijn vaste overtui ging, dat, als hij naar de gevangenis gaat, het niet voor het eerst zal zijn, dat hij die van binnen bekijkt, oordeelt nogal streng over hem' mijnheer Myddleton, wierp Milred Keig- win tegen. Ze waren naast elkaar om den hoek van de klip doorgeloopen. Hoewel de Squire niet te paard was, had hij toch zijn rijzweep in de hand en tikte er nu en dan mee tegen zijn rijlaarzen om klem aan zijn woorden bij te zetten. Ook nu deed hij dat en wendde zich ge heel tot het meisje naast hem. Kijk eens, juffrouw Mildred, u zegt, dat ik zeer streng over Ducros oordeel; hoe oordeelt u over hem? Ik geloof dat niets zoo waar is als de natuurlijke in geving van een goede vrouw, Hoe luidt uw oordeel over hem? Jack Myddleton sprak met ongewo- nen ernst. teekend, terwijl de namen van enkele der bekendste vaste sterren met s c h r ij f letters zijn aangegeven. De lijn, die N. van den Schutter, door Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagen man loopt, heet de galactische equator; zij duidt de ligging van. den melkweg aan. De maan vertoont 5 Sept. zijn L.K.,; 12 Sept. N.M.; 18 Sept. E.K. en 26 Sept. V.M. Den 26en vindt een totale maans- verduisterin gplaats, waarvan bij het kaartje van den 23en meer verteld zal worden; de gedeeltelijke zonsverduis tering van den 12en is in ons land niet zichtbaar. Van de planeten is ook deze maand niet veel te zien; Venus is 8 Sept. in samenstand met de Zon en dus geheel onzichtbaar; Mars gaat vlak na de Zon onder en valt dus evenmin waar te ne men; Jupiter is morgenster in de Kreeft en Saturnus (de eenige pla neet die deze maand op onze kaartjes voorkomt) staat laag in het Zuiden. op het niet te schielijk aanzetten bij het begin van het gebruik. Maar ook als dit geschiedt zal men het nog alleen in de omgeving der fabriek bemerken. Ten slotte achtte de heer 'VAN DER FELTZ ongeveer f 1000 minder op brengst toch nog al een verschil. Er moet een andere reden zijn, dat men dit goed acht en spr. zou gaarne zien, dat Burg. en Weth. wat mededeelzamer waren. De heer DE VEER zeide, dat een be paling is vervallen volgens, welke 'de gemeente aan niemand tegen lager tarief gas mocht leveren dan aan de Vitrite dat voordeel staat er nu tegen over, De heer JERONIMUS drong er nog weer eens op aan de stukken vroeger aan de leden toe te zenden, opdat zij ze rustig kunnen bestudeerea. Het ka terntje waar dit stuk in staat had veel eerder rond gebracht kuinnen worden, desnoods zonder de adviezen van de commissies. De VOORZITTER zeide, dat het druk ken altijd veel g'eid k,ost, zelfs voor een bijna blanke pagina wordt een vel druks gerekend. De heer JERONIMUS zal bij de be- Ik zal mij neerleggen bij wat U zegt Als U zegt, dat U Ducros een eerlijk man vindt, dien men, in weerwil van den schijn, vertrouwen kan, zal ik den deticlive, (dien ik heb aanglenomen, weg zenden, en de zaak zal geen voortgang hebben. Ik stel alles in Uw handen. Als U zegt dat U hem in mijn plaats zoudt vertrouwen, zal ik het ook doen. Dc Squire keek Mildred strak in de mooie oogen. Zij stonden heel stil en keken elkaar aan. Zij sloeg haar oogen neer en bloosde hevig. Voor zichzelf zou zij zijn blik standvastig genoeg heb ben uitgehouden, maar voor Adam Du cros dat kon zij niet. Ver beneden haar in de open zee krioelde een menigte visschersbooten, die de haven binnenzeilden; een er van was naar alle waarschijnlijkheid van George Manson. Want deze verwaarloosde in geen geval zijn gewone broodwinning. Mildred Keigwin stelde zich haar vriendin en beschermelinge, Margaret Manson voor, zooals die met haar kind op den terugkeer van den vader wacht te, zooals zij eiken dag deed, uitkijken de van hun hoogen toren. Als de Squire zijn onderzoek voortzette, zou dat waar schijnlijk eindigen in ontdekking van dat gelukkig gezin. Zij had slechts één woord te zeggen, en Squire Jack zou het zijne niet terugnemen. Zij kende hem te goed om dat niet te weten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5