:ew: mm ^prouinciale Zteuwsche DSCHAP WEmyiwiMD 7Êr E D DE N ÜOED GISTEREN^ HEDEMH R[T5T T6 7 y9? T5v T6 T Y9Y Twee bladen. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. SEPTEMBER. BINNENLAND. E. M. T, O.-taxi Poitenmarkt K 177 Telefoon 110 - ZEELAND. SiopmuTiö E)ESIEMDK3 MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Aoonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 2 0 6. ehessp. Middelburg, 2 Sept. 1931. De nieuwe Raad onzer gemeente, voor de eerstkomende vier jaren, was gisteren voltallig aanwezig, toen de zit ting met enkele vriendelijke woorden door den voorzitter geopend werd. Dadelijk hierop volgden beëediging en installatie der nieuwe Raadsleden, waarbij, voor wie dit belang mocht in boezemen, vermeld worde, dat de ge- heele linkerzijde, uitgezonderd den heer Portheine en inbegrepen den heer Je- ronimus, de belofte aflegde, de ande ren den eed. Wat de volgorde der zitplaatsen be treft, ziet de nieuwe Raad er als volgt uit Burgemeester Secretaris Links Onderdijk Cornelisse Wondergem Paul Mondeel Mevrouw Weijl Boasson Portheine Jeronimus Rechts De Veer Den Hollander Van Andel Heemskerk Mes Bybau Van der Feltz Boone Bij deze geografische beschrijving past de vermelding, dat voor mevrouw Weijls zetel een tuil rose rozen was neerge legd charmante attentie van den heer Van der Feltz, die op deze wijze wel duidelijk het academische karakter van zijn oppositie tegen haar toelating als Raadslid aantoonde. Over de schermutseling, die over dit zelfde onderwerp nog even volgde, en waarbij de heer Van der Feltz de beslis sing van Ged. Staten een verheugend bewijs van moed, maar niettemin verre van feilloos noemde, waarop mevrouw Weijl o. i. niet zonder recht aanvoerde dat, door het niet gebruik maken van het Raadsrecht om zich in nóg hooger beroep te voorzien, het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan en het nu, naar hare meening, een lid van het lagere college niet past de uitspraak van het hoogere aan critiek te onderwerpen, zul len we verder nu maar zwijgen. Men heeft van beide kanten den ko ninklijken weg bewandeld mevrouw Weijl zit, en blijft zitten. Uit. De wethoudersverkiezing bracht geen verrassingen men liet zitten, wat zit, en na de herbenoeming zeilde voor mr. De Veer een enorme bloemen-driedek- ker naar binnen roode, véél roode ro zen, witte lelies en gele rozen, Middel burgs kleuren in bloemen. Een hulde van de rechtsche raadsfracties aan den „chief whip" der rechterzijde. Toen begon een schier eindelooze stemmerij een paar uren vermaakten de Raadsleden zich met namen op stem briefjes schrijven, de boden met het op halen dezer papiertjes, burgemeester en secretaris met het oplezen en sorteeren ervan, terwijl de heeren Jeronimus en Boone ijverig turfden. Waarom toch al dit tijdroovend en quasi-gewichtig gedoe Althans voor zoover dit de vaste Raadscommissies betreft is er wel een andere weg wij kennen een gemeente van ongeveer denzelfden omvang, waar telkenmale, bij het betrokken agendapunt aangekomen, 's Raads voorzitter vraagt „wenschen de dames en heeren stemming, of laten ze het als gewoonlijk weer aan mij over En met een zucht van verlich ting zegt dan heel de Raad „nou, en wat graag hoor en dan krijgen de Raadsleden en de pers een paar dagen later de commissies netjes gecyclosty- leerd thuis Dat gaat daar al jaren zoo, tot ieders tevredenheid het is niet alleen sneller, maar ook in andere op zichten efficiënter dan de thans gevolg de weg, nademaal de burgemeester als onpartijdig man, wenken geven kan en ze ook van fracties in ontvangst kan nemen. Of men zich hier echter óók het genot van een miniatuur-stembusstrijdje, met gevechtjes om een of ander op zichzelf vrij onbeteekenend postje in 2 vrije en dan nog een derde stem-ronde wil laten ontgaan 1 Al telde de agenda dan ook 19 pun ten, toch zou er verder weinig meer voor den overzichtschrijver te vermel den zijn geweest, ware het niet dat, even als 't post scriptum in een vrouwenbrief altijd het aardigste nieuws verondersteld wordt te bevatten, de rondvraag dit maal een paar belangwekkende discus sies opleverde. Natuurlijk is de Brandweer ook op de proppen geweest, en niet alleen naar aanleiding van de voorstellen, die gis teren afgehandeld zijn. De heer Den Hollander vroeg met nadruk, wanneer of nu toch eindelijk de gereorganiseerde brandweer in werking treedt, en de voorzitter zeide dat zal nu binnenkort wezen. Dan wordt de oude brandweer officieel bijeengeroepen en vriendelijk bedankt, en de nieuwe geïnstalleerd. Daarop vroeg de heer Portheine, hoe of dat nu toch wel zat met de zware (leen-)spuit van Geesink, die bij den grooten brand aan de Loskaai zoo heel laat was verschenen. Spr. had vernomen, dat er orders waren om deze spuit slechts onder zeer bijzondere omstan digheden te laten uitrukken, De voorzitter zeide, op reis geweest te zijn, en ook overigens wist hij van niets; weth. Onderdijk, ten tijde van dien brand loco-burgemeester, had het geval onderzocht en alleen kunnen vinden, dat er een of ander bezwaar scheen te be staan tegen het uitrukken van de Geesink-leen-spuit, en dat de ondercom mandant der oude brandweer, jhr. Bod- daert, desniettemin op duidelijke en na drukkelijke wijze bad verordineerd: „hier met die spuit". Wat inderdaad zeer juist was. De heer Mes heeft nog over de werk staking bij de firma Dekker te Goes ge sproken; wij zijn daarbij betrokken in zooverre, dat het hier Middelburgsche ex-werkloozen zijn, die in staking gin gen. Spoedig werd het een algemeen debat tusscben den vrager, wethouder Onderdijk, en de heeren Paul, Den Hol lander en Van Andel. Als we de uiteenzetting van den wet houder volgen, dan zit de zaak zoo: de bij onze arbeidsbeurs ingeschreven werklooze meubelmakers zijn voorna melijk afkomstig van „De Schelde", waar zij een stevig loon verdienden. Toen kwam de aanvrage der fa. Dekker uit Goes, Nu mag de arbeidsbeurs géén be middeling verleenen om werklieden te plaatsen beneden de bij Collectieve Ar- beids Overeenkomst geregelde loonen. Naar spr.'s opvatting bestond echter in Goes geen C.A.O., aangezien deze daar bij geen enkele patroon doorgevoerd is. Dus mocht z.i. de Arbeidsbeurs wél be middelen, en daarop zijn de werklooze meubelmakers, onder bedreiging van in trekking hunner crisis-steun, door 't ge meentebestuur gedwongen in Goes te gaan werken. Toen is in Goes roering gekomen, er zijn afdeelingen van de meubelmakers bonden opgericht, de besturen hebben met de patroons overlegd, men is het niet eens géwordén, en de staking brak uit. Wat de financieele kant betreft, is Middelburg er echter af: de stakende meubelmakers zijn voor rekening van hun bonden nu. De heeren Paul en Den Hollander waren het met de opvattingen van den wethouder niet eens; laatstgenoemde vond het minder tactisch van de ar beidsbeurs om voor een loon, dat 12-13 cent beneden het loon in soortgelijke bedrijven was, te bemiddelen, en de heer Paul zei: dat is maar gekheid, dat de C.A.O. in Goes „niet doorgevoerd" is, want in de C.A.O. tusschen de landelijke patroons- en werkliedenbonden zal Goes heusch -yyel in een bepaalde klasse ingedeeld zijn, zoodat ook voor Goes een bepaald standaardloon geldt, waar beneden de Arbeidsbeurs zich van be middeling diende te onthouden. En weth. Onderdijk zeide als 't weer zoo kwam, zou ik het net zoo doen. De crisisregeling van den minister zegt zelfs, dat werkloozen iederen arbeid, waar toe zij lichamelijk geschikt zijn, moeten aanvaarden. Er zijn b.v, werklooze Vi- triters, die uit aardappelrapen gezonden werden, natuurlijk tegen het normaal- loon van den landarbeider. Dit standpunt der crisis-commissie, al dus de wethouder, moet streng gehand haafd worden. Van commentaar op dit geval zullen we ons onthouden, wijl critiek hierop zich zou moeten uitstrekken tot een wijdere critiek op heel het rare stelsel Verschuif toch niets, nalatig hart, Tot op een beet'ren tijd; Op tijdverlies volgt rouw en smart Op traagheid treurigheid. Carl Geib, van dezen tijd, waarbij de oude econo mische wetten met voeten getreden worden. De toekomst zal moeten leeren of het mogelijk zal zijn, door steeds sterker wordende organisatie, deze wetten ge heel op zij te zetten. Wij gelooven, dat dit op den duur niet kan de sociaal democraten gelooven van wel. Afwach ten maar, wie er gelijk krijgt. Wel, September is begonnen En Augustus is weer weg, Niemand zal haar erg betreuren, Als 'k het nu eens zachtjes zeg. Ai, September met de stemming Van vacantie is 't gedaan; Elk die mag, moet nu weer werken Scholen zijn of gaan weer aan. Maar ook zij die reeds volleerd zijn Gaan weer naarstig aan den slag, Vol verlangen naar den arbeid, Dames, heeren, van gezag. Elk van haar en ieder hunner Voelt zich voor de taak paraat, Wie zou 'k anders hier bedoelen Dan de leden van den raad. Vroede moeders, vroede vaders, 't Is een heele zwarie tijd, Maar wij bouwen vol vertrouwen Op uw nuchter, wijs beleid. Gij moet over ons regeeren Zij 't op een beperkt terrein, Moge uw bestuur vol wijsheid, Niet te duur en heilzaam zijn. Allen zitten wij in 't bootje En wij varen dus maar mee. Stuur ons scheepje door de branding Ongerept, naar kalmer zee. P. GASUS. DE TERMIJN VERLENGD TOT INWISSELING VAN OUDE GULDENS. Naar de Haagsche Crt. verneemt zal de termijn tot inwisseling van oude gul dens op de postkantoren worden ver lengd van 31 Augustus tot 31 December. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Peking mr. W. J. R, Thorbecke, gezantschapsraad aan Hr. Ms. gezant schap te Berlijn; is aan den heer W. J. Oudendijk, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Peking, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den diploma- tieken dienst verleend, onder dankbe tuiging voor de belangrijke diensten, aan de Koningin en aan den lande bewezen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De boottrein van het mailschip „Siba- jak", zal Woensdag 2 September a.s., des morgens te 7 uur, te Marseille aanko men, Donderdag 3 September te 7.16 te Roosendaal, 8.51 te Rotterdam (D. P.) en 9.29 te Den Haag (H, S. M.) HET VOORKOMEN ONGELUK OP DE MOERDIJK-SPOORBRUG. Op vragen van het Tweede Kamerlid, ir. Van der Bilt, naar aanleiding van het bekende incident op de spoorbrug bij Moerdijk, heeft de Minister van Wa terstaat geantwoord, dat de beveiligings inrichtingen voor het berijden van de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk in den ochtend van 23 Juni jl. faalden, door een onnadenkendheid en een verkeerde handgreep van den dienstdoenden beambte te Willemsdorp, waardoor de normale functionneering werd gestoord. Dientengevolge ging de mechanische controle vërloren en kwam de veiligheid van het verkeer verder be paaldelijk af te hangen van de oplettend heid van het personeel, dat aan weers zijden van de brug met de bediening van de seinen was belast. Echter hebben zoo wel de beambte te Willemsdorp als die te Moerdijkbrug fouten gemaakt. Dank zij voornamelijk de oplettend heid van het locomotiefpersoneel der beide treinen, zijn deze reeds op een onderlingen afstand van 600 M, tot stil stand gebracht,- Omtrent de vraag, of nog maatregelen kunnen worden getroffen tegen de nim mer geheel te voorkomen mogelijkheid, dat het met den veiligheidsdienst belas te personeel fouten begaat, pleegt het Rijkstoezicht met de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen nader overleg. MILITAIRE SCHADEVERGOEDINGS COMMISSIE. In een binnenkort te verwachten leger order zal een ministerieele beschikking bevatten betreffende de samenstelling van een schadevergoedingscommissie. De minister van defensie heeft namelijk uit overweging van de wenschelijkheid dat bij de oefeningen, welke in September 1931 onder leiding van den commandant van het veldleger en van den comman dant van de lichte brigade zullen wordqn gehouden, aan een commissie opgedra gen het opnemen van schade, welke ver oorzaakt is door het betreden van ter reinen, door het uitvoeren van vergra vingen als anderszins, alsmede het vast stellen van de wegens die schade uit te keeren vergoedingen, bepaald dat een schadevergoedingscommissie wordt inge steld. Van genoemde commissie is be noemd tot lid, tevens voorzitter, de heer L. A. M, van Basten van Batenburg, wa- tergraaf van het waterschap van de Baaksche beek te Lichtenvoorde, DE HOLLANDSCHE GRAVEN OP JAN MAYEN. In het Noorsche blad „Aftenposten" betoogt Birger Jacobsen, meldt het „Han delsblad", dat de grafsteen, welken de Nederlandsche regeering in 1930 heeft doen plaatsen ter gedachtenis van Out- gert Jacobs en zijn zes kameraden, die in 1633/1634 op het eiland Jan Mayen overwinterden, aan de Walrusbaai niet op de juiste plaats is opgesteld. De Ne derlandsche graven bevinden zich aan de Hollanderbaai, zooals in 1882 dr. Fisher van de Oostenrijksche expeditie, die daar toen overwinterde, op grond van nauw keurige studie van het dagboek der Hol landers, ontdekt had, namelijk iets ten zuiden van den Roodeberg, welke zoo vaak in het dagboek vermeld wordt en vanwaar men dagelijks uitkijk hield. Daar zijn trouwens de zeven grafheuvels nog duidelijk te herkennen. Weliswaar zijn er ter plaatse waar het Hollandsche gedenkteeken opgericht is, ook graven, doch deze zijn van veel jongeren datum, hier was het kerkhof een 30 jaar geleden toen een 300-tal walvischvangers hier werkzaam waren. DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft alle af tredenden wethouders her kozen: in de vacature-dr. Wibaut, den heer E. Boekman (s.d,). Te weten de heeren De Miranda, Polak (s.d.), Abra hams (v.-d.), Douwes (a.-r.) en Kropman. Te Rotterdam werden herkozen de heeren mr. G. de Jong, (a.-r.), Nivard' (r.-k.) en De Zeeuw (s'.-d.) en gekjozen de heeren Brautigam (s.-d.), en De Groot (lib.) Te Den Haag werden gekozen de heeren mr. Marchant (v.-d.), mr. De Vries (a.-r.), Vrijenhoek en Drees (bei den s.-d). Voor de vervulling der vaca ture Quant zal a.s. Maandag worden be slist. Ondernemer O. TISSING. (Ingez. Meel.) MIDDELBURG. Op de algemeene begraafplaats al hier had Dinsdagmiddag de ter aarde- bestelling -plaats van het stoffelijk over schot van ds. G. H. Toebes, in leven emeritus predikant bij de Geref. kerk te St. Laurens. Vele belangstellenden ook uit St. Lau rens en andere plaatsen in de- o-mgevin waren 'gekomen o-m -den overledene "'n kaatste goet te brengen. Aan de groeve sprak ds. Ringnalda en schetste den overledene als een goed mensch. Ds. A. Koning uit St. Laurens lieiy aaclifc zijn ambtsvoorganger, wiens taak niet makkelijk was over te nemen en zeide, dat ds. Toebes te St. Laurens zeer gezin man was. Ds. Ringnalda bracht op verzoek nog een laatsten groet van de kerk te Haam- Middelburg, 2 September 1930- In het vorige etmaal was de hoogste door ons waargenomen temperatuur van- de buitenlucht 25 °C (77 °F); de laagste was 15% °C (60 °F), Hedenvoor middag 9 h wees de thermometer aan 16% °C; te 12 h was de temperatuur van de buitenlucht 18 °C (64 °F), De temperatuur van het water be droeg aan de zwemschool: gistermiddag te 2 h; 19% °C en te 7 h: 20 CC; heden ochtend 9 h was zij: 18% °C (65 °F). Er is van gisterochtend 9 h tot heden ochtend 9 h hier ter steden geen regen gevallen of neerslag waargenomen. Het verloop van den luchtdruk was in het hedenmiddag 12 h afgeloopen etmaal als volgt: Wat de huiskamerbarometer zegt DEGEHlYF OF WIND PANDEPI n i— wv 1 INGOED WEDER ZWJlE 5IÖRM6B ZEER ElüQlGDH Het weer in Europa. (Draadloos overzicht). Het lage drukgebied in het Westen breidde zich naar alle kanten uit en heeft op de Britsche eilanden reeds zwaren regen gebracht; in Ierland meer dan 20 mm. Heden dringt die regen tot ons land door, maan een uitlooper van lage druk king over het Kanaal kan nog even op klaring geven, waarna de onweerskans toeneemt. In het Noorden nemen, zoo wel de hooge drukking op IJsland als de depressie over Skandinavië af. Midden Europa heeft nog zacht en grootendeels droog weer met ochtendnevel. De alge meene toestand duidt op aanhouden van zacht weer met af en toe regen, afgewis seld door zonneschijn. Hedenochtend was de hoogste baro meterstand in N. en W. Europa 767,6 mm te V. Man-oer; de laagste 745.1 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond De Bilt (per radio): Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien met kans op on weer, zelfde temperatuur. Zon op: 6 h 12; onder 19 h 46. Licht op 20 h 16. Maan op: 21 h 10; onder: 11 h 58. L.K.: 5 September. Hoog- en Laagwater. Onderstaande opgaven gelden voor Vlissingen; Westkapelle is 28 min. vroeger, Domburg 23 min. v r o e g er en Veere 38 min. later. (S springtij). Augustus 1931, (Zomertijd). Hoogwater. Laagwater. Wo. 2 5.05 17.18 11.20 23.50 Do. 3 5.37 17.50 11.50 24,22 Vr. 4 6.11 18.26 12.27 Za. 5 6.54 19.18 1.00 13.13 Zo. 6 7.53 20.33 1.48 14.18 Ma. 7 9.17 23.07 2.57 15.41 Di. 8 10.52 23.37 4.32 17.22 stede, waar de overledene ook heeft ge staan D© oudste zoon dankte allen, waarna samen Psl. 89 werd gezongen en de plechtigheid hiermede een einde nam. Hedenavond zal het Stadhuis van >9—10 uur belicht worden. De Marktkoopliedenbond houdt moxv gen zijn bloempjes verkoop voor bestrij'r ding van t.b.c., andere ziekten en crisis-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1