KOPER HiMm CHOCOLAAD TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931. No. 205. BRIEVEN UIT BERLIJN. ZEELAND. MORICE GEPAPD BINNENLAND W, KUNST EN WETENSCHAP» (Vaa onzen correspondent). Drukkende atmosfeer. - De moeilijkste en gevaarlijkste winter. Talrijke ineenstor tingen. Afgenomen bezoek der inheemsche badplaatsen. Toenemende werkloosheid, Berlijn, 25 Augustus. Wanneer men eenige weken de enorme wereldstad Berlijn achter zich gelallen heeft en in en huiten Duitschland andere lucht heeft ingeademd, dan merkt men bij terugkeer eerst, hoe drukkend de at mosfeer in de rijke hoofdstad is, hoe overprikkeld en onvriendelijk de men- schen zijn, hoe ze hun wegen gaan als gebukt onder een loodzwaren last kort om, welk 'n ongelukkig leven de ment- scnen in Duitschlands groote steden ei genlijk leiden. Nog slecni» een week en de herfst maanden melden zich, de vacanties zijn voorbij, de harde werkelijkheid is troef. Niemand minder dan de zeer verdien stelijke tegenwoordige Rijkskanselier dr. Heinrich Brüning, de eerst 46-jlarige staatsman met de ongelooflijk-snelle car rière, heeft onlangs in een onderhoud met den hoofd-redacteur van een Lon den sell blad binnen- en buitenland er op voorbereid, dat de aanstaande winter ver moedelijk de moeilijkste en gevaarlijkste zal worden, die het Duitsche volk sedert 100 jaren zal hebben doorgemaakt. Dr. Brüning i s een rustig en verstandig man met een voldoende dosis gezond versland. Hij weel dat 'n regeerend staatsman niet al te pessimistisch mag zijn, jia zellls liever in gematigd optimisme moet doen om der massa een hart onder den riem te steken. En waagt hij zulke pessimisjtv tische voorstellingen als ditmaal, waar bij zelfs van 7 millioen werkloozen ge sproken wordt, dan moet men er haast uit afleiden, dat hij voor zichzelf de ko mende situatie nog veel ernstigpr aain zietl Steeds talrijker worden hier de centra van ineenstorting en catastrophe. Een zoo energieke handelsstad als Bremen heeft de laatste maanden klappen gekregen, die niemand voor mogelijk gehouden zou hebben. Men behoeft 'slechts aan 'tal rijke schandaalgevallen, aan de misere van de „Nordwolle", aan het achteruit gaan van de groote scheepvaart, de de confiture van de Schröder-bank en vele andere verschrikkingen om zich te deuken om zich te herinneren, dat Bre men uiep in de put zit en 'Lot draconische maalregelen zijn toevlucht moet neimiein. Maar ook het veel voorzichtiger Hamburg, spreekt van dreigende teekenen. In een van de vele navens van Hamburg ligt 'n groot peroentage van de handelsvloot stil en dit „kerkhof der scheepvaart" wordt met den dag omvangrijker. Men hoort hier dezelfde bezwaren, die internatior naai in alle kringen van verstandige men- schen geuit worden: overdreven natio nalisme, onzinnig protectionisme, gevaar lijke neiging van nieuwe staten oni alles zelf te willen produceeren en zich van het buitenland onafhankelijk te maken. In deze tijden mag ook niet verzwei- gen worden, dat ook in Duitschland de stemmen ten gunste van vrijhandel en in ternationale samenwerking dagelijks in sterkte toenemen en de ontevredenheid over de mentaliteit van heden meer dan groot is. Hoezeer de koopkracht van het Duit sche publiek verminderd is, nlijkt ook uil het sterk afgenomen bezoek der inheem sche badplaatsen. De hoteliers in Dui'schland Hagen steen en been over het seizoen, dat achter hen ligt. Binnenland, Oost- en Noordzee heb ben over hel algemeen slechts voor hoO|g|- stens 40 pCt. bezette hotels en pensions gehad. Het slechte weer, de dreigende lïnancieef-politieke situatie vooral in Juli, de algemeene opwinding over wat thuis wellicht gebeuren ging, hebben de sterk verminderde groepen vacanlie-reizii- gers snel naar de eigen woning terugge jaagd. Ik was deze 'weken in lal van Duitsche vacantiecentra en kon daar 'n gapende leegte ontwaren, waarbij de ken ners en de hoteldirecteuren met bleekc gezichten achter de regennatte ruilen naar buiten staarden. Straks in September en October, zal de werkloosheid weer gaan toenemen. Geld is er niet in Duitschland, de somi- men, die voor het zoo noodige houwen van nieuwe woonhuizen ter beschikking staan, zijn uiterst gering. De bouwarbei ders, alle aanverwante bedrijven, zullen steeds meer der algemeenheid tén laste komen. Industrie en scheepvaart klagen steen en been. Straks zullen we op de „Leipziger berbstmesse" kunnen vast stellen, wat industrieel en afnemJer van de situatie denken en wat ze tegen de crisis meenen te moeten doen. Engeland heeft zooeven al bewezen, dat het zon der verlaging van den levensstandaard der massa's niet mogelijk zal zijn, in de door de wereldcrisis het zwaarst getrof fen landen een bolsjewistische omwen teling te ontgaan. Ook hier in Duitsch land wordt hel communistische gevaar voorloopig als het ernstigste beschouwd. Donkere wolken trekken zich boven Midden-Europa samen. De economische barometer staalt oip „slecht" met een neiging naar „s'tormi- achtig". Het woord is aan de heeren, die ons regeeren willen. Roland' Gravtmoer, Postrekening no. 23253. De gemeente 's-Gravemoer telt slechts 1400 ingezetenen, is niet kapitaalkrach tig en kan in eigen kring onmogelijk1 in den nood voorzien. 'Hulp is dus zeer op ziju plaats. DO OU HOOFDSTUK VI. Een nieuw licht. Mildred Keigwin had iets vernomen, dat haar niet weinig .verbaasde. Zij was te paard gestegen om een oude vrouw op te zoeken, die mei haar dochter on geveer twee mijl van Bottiscombe, en even ver van het huisje van de Mansons aan de kust woonde. Het was een zeer eenzame plaats. Mrs. Neill', de eigenares van het hutje want het was wéinig meer leefde van het verzamelen van geneeskrachtige planten en kruiden, die zij in een mand naar de naaste stad, Li- nestone, bracht en aan een apotheker verkocht. De botanische kennis van de oude vrouw was buitengewoon; zij dankte die voor een groot deel aan haar moeder, die er op dezelfde wijze den kost mee had verdiend. Haar 'dochter erfde deze liefhebberij niet en verkoos andere ar beid. Zij deed eenvoudig naaiwerk en ging in den zomer en in den herfst nu en dan op de velden werken, waar zij DE HAGELRAMP TE 'S GRAVE- MOER. Een Commissie van deskundigen van buiten de gemeente, onder leiding van ir. van Gogli, rijkstuinbouwconsulent te Breda, heeft na een nauwkeurig onder zoek ter plaatse, de schade toege'braci.i|t aan de tuinderijen, bloemisterijen en boomgaarden, tengevolge van den zwa- ren storm en Hagelslag, die deze gemeéto- te op Zaterdag 15 dezer heeft geteisterd, vastgesteld op f 42.280. Dit bedrag dekt alleen ae geregelde bedrijven en wel voor zoover schade door deze werd öp- igegieven. Schade beloopien 'door particu lieren is hierbij niet inbegrepen. Dooi' eenige bedrijven werd de schade niet opgegeven en wanneer deze mede in aanrneridng wordt genomen scb,ait de commissie van deskundigen de totale schade aan de bedrijven toegebrachj op 60.000. De beschadiging, van biet fruit dat nog aan de hoornen is gebleven blijkt erger dan men aanvankelijk had verwachj. Pruimen, peren en appelen, door de groote stukken hagel geraakt en ge kneusd, beginnen nu te rotten en vallen van de boomen. De opbrengst van de meeste boo ree gaarden zal zeker tot een minimum wor den teruggebracht. Een padhjfer 'van heit fruit van een boomgaard van een hec tare, die de pachtsom reeds aan, den eigenaar had betaald, besloot om li^t fruit, dat nog aan de boomen hangti, niet te plukken omdat het 'zoodanig is bescha digd dat de kosten van het plukken niet door de opbrengst zou worden gedekt. Het Steun,-Comité, dat onder leiding van den burgemeester is opgericht, moc'hlj; reeds eenige bijdragen ontvangen, waar voor bericht van ontvangst aan de inzen ders zal worden gezonden, zoodra daar toe gelegenheid is. Zij die wenschlpn hij te dragen om de nood van de bevolking te lenigen worden verzocht hunne bij dragen te zenden aan den heer P. ,M. van der Perk, gemeenley(ontvanger, 's hielp oogsten, rapen., schoffelen, aardap pels rooien enz. Geheel bij toeval had Mildred ge hoord, dal Mrs. Neill ziek was. Deze had inderdaad reeds eenige weken Le bed ge legen, voordat iemand in Blottisioombe het wist. Mildred vernam het niet in B|oltis- combe,doch in Lineslone. Zij was er geneesmiddelen gaan halen die zij noodig had' voor het ziekenhuis., dat haar moeder en zij onderhielden en bestuurden. De reeds genoemde apothe ker, Mayne genaamd, had toevallig ge zegd, dat hij Mrs. Neill miste, daar hij enkele kruiden ,die hij nood'ig had van niemand anfiers kon krijgen. Waarom heeft Mrs. Neill! u die on langs dan niet gebracht? i Weet u dan niet, juffrouw dat (zij erg ziek is Het klonk, vreemd, dat Mildred Keig win dit in Linestone moest vernemen,1 terwijl zij zelf zooveel dichterbij woon de. Zoo kwam hel dat Mildred haar pony in die richting van Highland Point wend de, op welks top de woning der NeilTs stond. Daargekomen was zij verrast over de zindelijkheid, die zij in het liutje vond; de ziekenkamer was frisch en ge zellig, en eén verpleegster niet een wit kapje op waakte bij de oude vrouw, wie het blijkbaar aan niets ontbrak, wat gfeld kon verschaffen. Nancy Neill, de dochter, was uit, toen Mildred Keigwin kwam, en zoo kon nie- Holland-Indië'viucht. Donderdag 3 September vertrekt het K.L.M. vliegtuig P.H,A.F,0(. van Am sterdam' naar Batavia met de volgende bemanning: Soer, gezagvoerder, Kress, tweede bestuurder, Stotk, boiord-inecha- nicien en Peslmanu, radio-telegrafist Als passag'iere maakt mevr. Hewlett uit Londen de reis m'ede. Deze dame maakt van de K.L.M,. luchtlijn gebruik om spoediger in Australië te kunnen zijn. Zij vertrekt 20 September van BaLa,- via me de Niéuw-Holland van de K.Pi. M. e.n komt reeds 5 October te Sydney aan. i WALCHEREN. Gemeenteraad van Grijpskerke, GRiIJPSKERKE. De raad vengaderde Donderdagmiddag. Alle leden waren te genwoordig. De begrooting 1932 werd aangeboden sluitend met een bedrag betreffende,den gewonen dienst!'22.840 in ontvang en uit gaaf den kapitaaldienst met een bedrag van f 1200 in ontvang en uitgaaf. De rekening 1930 sloot voor den ge wonen dienst meteen bedrag in ontvang sten van f25.565 en uitgaven van f 23.355. Voor den kapitaaldienst met een be drag in ontvangsten en uitgaven f7455. Aangaande het schrijven van G. S. be treffende den keuringsdienst op Walche ren, nam de raad geen beslissing, alvo rens .een uilcenzetling betreffende het keuren in andere lcringgemieentein Le heb ben ontvangen. Men is bepaald tegen een tweede keü- ring Het ambtenarenreglement werd aang©. nomen met eenige wijzigingen in art. 32. Aan het einde van de vergadering brengt de voorzitter den raad dank voor de verrichten arbeid gedurende de bijna verstreken 4-jarige periode en inzonderheid den heer tde Buck, die straks in den nieuwen raad niet terug keert De heer de Buck brengt den voor zitter, secretaris en de heeren Vos en Cievaal, inzondeijheid den heer Cevaal dank voor den steun en meidewerking die hij altijd van hem heeft mogen ge nieten. Van de antirevolutionairen kan hij dal niet zeggen. Hij meende dat deize, letten de óp haar program van beginselen ook die beginselen nastreefde. Todh is dit niet zo.o. Met name de heer ;Geschiere, schijnt boven de wet verheven te zijn. Door hem zijn nooit bij zijn intrede in den raad die stukken ingezonden ,die den geloofs- brietf vormen om als lid van den raad te worden toegelaten. Toch is hij lid van den raad maar ten onrechte. Tot heden is hij dat niet. Alle besluiten die dan ook met behulp van zijn stem zijn genomen zijn on wettig. Toepassing van ai't 70 der Ge meentewet was dan ook toen zeker op zijn plaats geweest. Enkele leden geven teekenen van af keuring zoodat de heer de Buck zijn spreken hier afbreekt. De heer Ge va al (G.-H.) betuigt zijn spijt dat de heer de Buck niet in den raad terugkeert. Met genoegen heeft hij met hem mo gen samenwerken en moet werkelijk zég gen dat de heer de Buck eerlijk en op recht was. Het spijt hem dat hij heen moet gaan. De beer Rotte zegt, dat "de heer de mand haar dit geheim ophelderen: toen echter het meisje een hoofsituk uiL den Bijbel aan de zieke begon voor le lezen en de verpleegster de kamer uitfwipte naar de keuken het huisje had maar twee kamers gelijkvloers verklaarde Mrs. Neill de aanwezigheid; van deze 'laat ste en van al het andere. Zij dankte alles aan Squire Jack! O, hij was toch zoo goed en vriendelijk! Zij raakte er niet over uitgepraat. Mildred begreep er niets van. 'Zij zag den heer Mydflleton bijna dagelijks en nooit had liij met haai* over "Mrs. Neill gesproken. Het was een nieuw gezichts punt voor haar hem zich als de vriend van een arme vrouw voor le stellen, die zooveel voor haar deed, terwijl hij zelf zoo'n schaars gevulde beurs had. Zij wist wel, dat Squire Jack anderen in tijden van ziekte en zorgen had geholpen maar dat had hij altijd half f veront schuldigend gedaan, alsof hij eigenlijk overvallen was en in een weekhartige bui had toegegeven. Hij had zich steeds nog al spottend uitgelaten ten koste van Mrs. Keigwin en haar dochter over het ziekenhuis, dat hij als een kostbaar stokpaardje van haar' beweerde le beschouwen, en dat hij niet noodzakelijk oordeelde in Bottiscombe. Mrs. Neil vertelde Mfl'dned Keigwin, dat Squire Jack reeds als jongen heel goed voor haar was geweest, toen bij bij zijn oom in „The Hall" woonde; dik wijls had hij ihaar mamd voor haar ge- NIET TE BITTER,; NIET TE ZOET, //7. n* //i AA A NIETTE VET- [Li JUIST GOE0. TIP'"'™1 (Ingez. Med.t B.uck bederll wat hij in de vier ja ren goed gedaan heeft. ZUID-BEVELAND, RILLAND-BATH. Zaterdag vergaderde de Raad. Afwezig de heeren A. Blok Ja en J. van 't Leven, beiden met kennisge ving. De raad besluit een quantum1 oude keien, te verkoopem aan den heier Col- paart telgen) f 2 'pier -m?. De rekening over 1930 werd voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangsten op f 79.856, in uütlgaven op f 70.255 en den klapitaaldienst in ontvang sten f 81.896, in uitgaven! f 169, 862. De rekening en begrooting van liet Burgerlijk Armbestuur werden goedge- iceurd met een bedrag aan ontvangsten van f 2498, aan uitgaven van f 2304. Eveneens wordt de begrooiling goed gekeurd met een. bedrag vara f 2047 in ontvangst en uitgaaf en 'n gemeentelijk subsidie van, f 'llfeOO. Het ambtenarenreglement en cén ver ordening tot in dienstneming! van los personeel werden vastgesteld. Aan het einde der vergadering spreekt de Voorzitter een woord van dank tot de leden van den Baad voor hetgeen door hen in deze ambtsperiode is tot stand' gebracht. Daarna sluiting. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D. SAS VAN GENT. Vrijdag vergaderde de raad. De bcgrooting van de Gezondheids- missie, voor 1932 werd vastgesteld met een bedrag van f 1648. De gemeentereke- lïing over 1930 werd voorloopig vast gesteld met een bedrag in ontvangsten van f 152.355, en uitgaven f 140.273 in gewonen dienst, terwijl de cijfers van den kapitaaldienst resp. waren f 42.590 en f 42.322, het gemeentelijkl electrici- teitsbedrijf met f 22.77. Aangeboden werd den raad de ,ge- meeptebegrooling voor 1932', die voor het GEBi. en die voor hel armbestuur over hetzelfde tijdvak. Aan de voetbalvereeniging Oranje, werd een subsidie uit de gemeentekas verleend van f 200, Tegen de heer Nee- te son. Aan het veer te Driekwart werd een jaarlijksche bijdrage verleend. liet voorstel van "Ed. Perdaen en an deren om verlaging stroomprijzen Voor eliectrisch licht en kracht in de wijk Zandstraat werd aangehouden. 'Besloten werd lot het verplachten van verschillende perceelen vöslinggjrond. Die voorstellen tot aangaan van reke- tnin'g-courant-overeenkomsten met de Bonk voor Nedeiiandsche gemeenten en de Coöperatieve Boerenleenbank te Ter- neuzen vond ook geen tegenkantingen. Z. h. st. werd voorts aangenomen het voorstel lot intrekking van liet raads besluit van 26 Juni 1931, waarbij het percentage, bedoeld in art. 13 2 der wet op de personeele belasting is gebracht van 10 op 5. Evenzoo het voorstel tot ruiling van grond aan J. A. Wehrens voor aanleg van de Molenstraat in aan sluiting van de Stationstraat. Alle kos ten enz. zijn hier voor de gemeente, die dragen, als zij moe was'. Zij veronder stelde dat hij, omdat hij toondertijd goed voor haar was geweest, dit was gebleven, nu zij oilid en ziek was. Mildred gaf toe, dat dit wel de reden zou zijn. Toen zij afscheid had genomen, be steeg het meisje haar pony nog niet da delijk. Inplaats daarvan wandelde zij1 naar den hoek van de kaap en liet dé zeebries langs haar geliaiat strijken. Mildred had er behoefte aan allerlei dingen te overdenken. Zij voelde, dat zij haar meening omtrent Jack Myddélton moest wijzigen. In hoeverre had zij hem juist beoordeeld? Zij had gedacht, dat hij hard, ongevoelig en zelfzuchtig was. Lag er niet een ,fijn gevoel verborgen on der de ruwe oppervlakte, die hij de we reld loonde? Had zij hem misschien ver keerd beoordeeld; zijn leven in de 'kolo niën vergeten, dat hem anders1 had ge maakt dan het gewone type Van den Engelschen gentleman, dat zij kende? Het was van veel beteekenisi voor het meisje. Ofschoon hij er nog nooit over gesproken had, wist zij, dat hij haar ..liefhad welk meisje voelt niet dat' een man van haar houdt? Verschillende karaktereigenschappen van hem bewonderde zij, waarondèr de toewijding, welke hij zijn moeder betoon de, die met hem in „The Hall" woonde; zijn eerlijke, recht door zee gaande onaf hankelijkheid, zijn vast besluit, te doen wat hij kon voor het landgjoed en benevens een som van f 500 zal te be talen hebben. De gevaarlijke bocht ver dwijnt hiermede terwijl daar ter plaatse een mooie verfraaii\i« zal komen. "Besloten werd tot het huiren van liet slachthuis van den heer De Noeker voor f 100 ger jaar. Ten nehoeve van de in erfpacht ge- gegeven grond aan wed. Nevejan, moe ten nog enkele landpachten worden in getrokken Men zal met de pachter over leg pidgen over de schade, die thans voor hen ontstaat. iSgeKomen was een schrijven van tién heer Leux waarin hij de personeele lie- lasting meer op de gegoeden wil laten drukken en hierdoor de arbeiders meer vrij wil stellen. B;. en W1. meenen 'dat het verzoek te laat is binnengekomen, om nog in behandeling te worden jge- nomen en men "dus geen (gelegenheid lieeft igehad ,om de zaak in studie ie pemen. De heer de Leuix wilde het verzoek aangenomen zien, daar het na 1 September le laat is. Alleen de heer Ysebaert steunde echter zoodat hel niet m stemming kon worden gebracht. De heer Ysebaert betreurt het dal de werkeJoozen zoo weinig moeite doen, om aan werk te komen. Dezer dagen werden le Sluiskil 70 arbeiders aange nomen, die aan den ingang; stonden, hier van was er niet één van Sas bij. De heer de Leux zegt, dat er toch men'schen xuaar Sluikil geweest zijn om werk te zoeken. De voorzitter heeft laatst een werk man Dij zich gehad, die werk had, docjh k'wam vragen, of hij aan de gemeente kon werken, deze vond het te lastig iederen dag naar Sluiskil te fietsen. Ook dit wordt door den lieer de Leux af gekeurd. Bovendien zegt de heer Yse baert, dal met te Sluiskil de presaties der Sassenaars niet hoog schat; men kent ze van verleden jaar. ilierna werden "clc gebruikelijke af scheidsrede voeringen (gehouden. Tentoonstelling G. Bergsma, Kunstkring Het Zuiden, Vlis- singen, (-F) De Zoutelandsche kunstenaar Bergsma geeft ons de duinomgeving van zijn dorp: de Walchersche hooge duinen naar den Dishoek toe in volle stralende zomerzon: de groen bedekte duinklip pen-haast, met de blauwe wijdheid van strand, van zee en lucht daarachter. De zilte vreugde van onze kust; het is ook de vreugde van den schilder, en 't werd een vreugde voor ons, voor ieder, die ons Walcheren lief heeft. Uiteraard trof fen ons deze uit de veelzijdige expositie 't meest. Wij denken dan ook aan het dorpskerksilhouet en papavers, aan het suggestieve wit-blauw van de sneeuw. Iets te hard voelden wij de avondstem ming. De figuur aan het strand, lijkt meer portret (gelaatsexpressie!) dan figuur. Zeer boeide ons het interieur: de in getogen rust, vooraan, de in zonnespran- keling kleurig blijde suite. Veel werk ook uit Italië, De ernstige voor zijn pachters dat liem zoo- om- verwacht was ten deel gevallen. Zijn eenige fout in haar oogen zijn goed figuur en prettig, open, ofschoon niet knap gelaat kon zij slechts, bewonderen was 'liet gemis aan gevoel voor allé zachtere aandoeningen geweest, die de beste mannen toonen. Had zij hem hierin verkeert beoordeeld Zoo verdiepLe zicli haar geest in maag delijke gedachten die wij hier niet zul len weergeven. Plotseling zag zij den man, aaln wien zij dacht, langs de klip naar zich toe komen. Zelden had Mildred den Squire zoo ver van huis af zien lo-open. Rijden was voor hem een tweede natuur. 'Uit vrije keus ging hij nooit te voet en en wat een auto betrefthij zou er geen ten geschenke gehad willen hebben. Het was duidelijk, waarom hij nu liep lie Laad was bijna onb egaanbaar voor een prrard. Het was voor een ruiter niet dan met groot gevaar te berijden .;ieen verkeerde stap, even uitglijden beteeken- den een val van eenige honderden voe len loodrecht naar beneden. Mildred keek naar den heer Myddlc- ton. Hij had haar kaïnt nog niet uitgeke ken en was zich haar tegenwoordigheid niet bewust. Hij tuurde over de zee, waan vele booten voeren. Terwijl liet meisje naar hem keek;, kreeg haar gelaat een zachte uitdrukking. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5