TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931. No. 204. ZEELAND. WALCHEREN. MORICE GERARD TABl6TlEN^X: bij verkoudheden en rheumatiek Gemeenteraad van Westkapelle, WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, in voltallige vergadering zijn laatste zitting in zijn oude samen stelling. Naar aanleiding van een vraag van den heer W. Huibregtse, in de voorlaat ste vergadering gedaan, of het niet ge- wenscht was, in het belang van het on derwijs, te trachten weder een kweeke- ling met akte aan te stellen, deelde de voorzitter (mede, daaromtrent de meening van het hoofd der school te hebben gevraagd. Deze gaf te kennen, dat de school er alleen mede gebaat zou zijn, indien aangenomen kon worden, dat zoo'n leérkracht voor een bepaalden tijd kon blijven, en dat hem ook niet be kend was, dat in de buurt een deugde lijke leerkracht beschikbaar was. De gemeenterekening 1930 werd voorloopig vastgesteld met een totaal aan inkomsten van f 52.404 en aan uit gaven van f 45,222. In verband met het goed slot merkte de voorzitter op, dat daarvan reeds f 2000 gebruikt was ten bate van het dienstjaar 1931, zoodat in werkelijkheid het saldo bedraagt f 5182. De rekening over 1930 van het Burgerl. Armbestuur sluit met een totaal aan in komsten van f 2911 en aan uitgaven van f 2284. Aangeboden werd daarop de ge- meentebegrooting 1932. De voo rzitter deelde daarop mede, dat de opmakerij van deze be grooting in het college van B. en W. veel hoofdbrekens gekost heeft. Om ze slui tend te krijgen, moesten verschillende uitgaafposten lager geraamd worden dan het vorige jaar. Door de nieuwe finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten zullen de inkomsten voor de gemeente lager zijn dan vorige jaren, De opbrengst van de belasting zal niet mee vallen. De gemeente komt voor hoogere uitgaven te staan o.a. tengevolge van de vernieuwing van den> weg Westkapelle- Middelburg. De inkomsten kunnen al leen nog verhoogd worden door heffing van meerdere opcenten op de gem, fondsbelasting. Goedgekeurd werd daarop de gem. begrooting 1932, met in ontvang en uit gaaf van f 48.831. Daarop werd voorgelezen een verzoek van J. Verhulst, mede namens de vracht auto ondernemers in de gemeente West kapelle, om ook in aanmerking te mo gen komen voor het vervoer van mate riaal voor de gemeente Westkapelle, Op voorstel van den voorzitter werd dit verzoek in handen gesteld van B. en W., om praeadvies. Toen de agenda afgewerkt was, wijdde de voorzitter enkele woorden aan de afgeloopen 4-jarige periode, met dank aan de leden voor hetgeen zij in het be lang der gemeente hebben verricht. Ondanks het meeningsverschil, dat meermalen bij het behandelen van be langrijke onderwerpen zich voordeed; werden de discussies steeds in aange- namen toon gevoerd. Spr. gaf daarna een overlzicht van hetgeen de Raad in de laatste vier jaar heeft verricht, waar bij hij o.a. wees op de bestrating in de kom der gemeente, het verharden van binnenwegen, het aanschaffen van een nieuwe motorbrandspuit. Daarop richtte de voorzitter af scheidswoorden tot de heeren J. Min- derhoud, H. de Kam en Huibr. Cijsouw, die in den nieuwen raad niet meer zul len terugkeeren en bracht hun dank voor hetgeen zij in het belang der ge meente hebben gedaan. Na een zittings- tijd van respect. 4, 8 en 13 jaar heeft ieder gemeend een candidatuur voor den DOOJX Want wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld gewint ende lijdt schade zijner ziele? Of wat zal een mensch geven tot lossing van zijn ziel? Wat had hij gewonnen? Weliswaar een zekere wereldsche welgesteldhid, maar dat geld kon hij op zij leggen, want hij had genoeg voor het dagelijksch brood; en in ruil daarvoor had hij zijn huiselijk geluk verloren hij, die de gelukkigste man was geweest in den ge- heelen omtrek het vertrouwen van zijn vrouw, de achting voor zichzelf, zijn godvruchtigheid. Toch niet, hij was nog wel geloovig en had een afkeer van zich zelf, maar hij kon Ducros niet in den steek laten en kon het afschuwelijke bondgenootschap, dat hij haatte niet verbreken, omdat de gewezen mijnwer ker hem de baas was. De scherpe geest van den gewetenloozen man overheersch- te hem, en bovendien had Ducros ge dreigd dat hij zichzelf in veiligheid zou stellen en zich op Manson zou wreken door een brief aan den Squire te schrij ven, als hij, Manson, zijn maat zou ver raden. Ducros had niets dat hem bond. Hij kon naar eigen goedvinden komenj en gaan. Manson had vrouw en kind. .ai nieuwen raad niet meer te moeten aan vaarden. In het bijzonder richtte de voorzitter nog een woord can dank tot den heer Huibr. Cijsouw, met wien hij 8 jaar aangenaam samengewerkt heeft in het college van B. en W. De heer Huibr. C ij s o u w dankte daarop voor de gesproken woorden, de aangename samenwerking met de leden en den secretaris tevens voor den aan- genamen omgang in in de afgeloopen jaren. Huiselijke omstandigheden heb ben hem genoopt, zich niet meer ver kiesbaar te stellen. Hij hoopte, dat het allen wel moge gaan in hun- verder leven. De heer J. Minderhout sloot zich bij het gesprokene van den heer Cijsouw aan. Eveneens briacht de heer de Kam dank voor de gesproken woorden. De heer Louwerse sprak daarop nog een woord van afscheid tot de niet meer tergukeerende leden; in het bijzon der richtte spr. nog een woord van dank tot den heer, Cijsouw, met wien hij ook steeds prettig heeft samengewerkt in het Dagel. Bestuur. Steeds heef hij het leeuwendeel genomen bij het uit voeren van de werkzaamheden. Ook de heer Hendr. Cijsouw sprak nog eenige woorden tot de schei dende raadsleden. Daarop bracht de gemeentesecretaris een woord van dank aan de scheidende raadsleden voor de aangename'en wel willende samenwerking en prettige om gang gedurende de jaren "van hun raads lidmaatschap. Spr. wenschte hun in hun verder leven het beste toe, WESTKAPELLE. Kerkvoogden en no tabelen der Ned. Hearv. kerk hebben besloten, zoo mogelijk in October a.s. ee,n bazaar te houden om de bijzondere uitgaven te bestrijden ,die vernieuwing van de luiklok der Herjv. kerk gevergd heeft en reparatie of vernieuwing van liet kerkorgel zal vexlgen ,en die niet uit de gewone belasting, bestreden kunnen worden. In een openbare vergadering is een oommissie van 10 leden benoemd, die, onder voorzitterschap van ds. Reus, zal vragen k un s t v oor werpenhandwerken, huishoudelijke voorwerpen enz. ter be schikking van de commissie, te stellen, die prijzen kunnen dienen voor een ver loting, terwijl het in de bedoeling ligt 3 gezellige avonden te organiseeren, waar op o.a. gelegenheid zal zijn tot het be oefenen van verschillende spelen. ZUID-BEVELAND- Breede Watering bewesten Ierseke. Vrijdagmiddag werd in De Prins van Oranje te Goes een vergadering van ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke" ge houden. Voorzitter was de dijkgraaf, de heer C. D, Vereeke. Bij de opening waren aanwezig 51 in gelanden, uitbrengende 75 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat boeken en kas van den ontvanger-grif- fier zijn opgenomen en in orde bevon den. Het delfwerk in de Poel is ten deele klaar. Aan het gedeelte aan den 's-Gra- venpolderschen straatweg langs het land van mejuffrouw Van Weele is door het doorbreken van een dam eenige stagnatie ingetreden. Het werk zal nu door het mooie weer wel beter opschieten, Met de voorgenomen werken te Ier seke wordt een aanvang gemaakt. De duikers zijn aanbesteed. In verband met het delfwerk zullen besprekingen wor den gevoerd over den aankoop van eenige strooken grond. De Schoorsche sluis houdt zich goed, behoudens een klein, onbeduidend stukje betonwerk. Tot plaatsvervangend voorzitter is be noemd de heer C. Zandee. De voorzitter dankt den heer W. Hij kon niet onmiddellijk met hen weg gaan. Terwijl zijn boot met een touw aan 'n klein anker op het strand vast zat, over peinsde George zijn verdriet en onnoo- dige ergernis. Daar doemde de donkere gestalte van Ducros als een leelijk spook voor hem op. Adam trok het anker uit den grond, wierp het in de boot, kwam wadende door het water langszij en klom binnen boord. Onderwijl grinnikte hij zacht en geluidloos. Waarom lacht ge? vroeg George ve'rbaast. Hijzelf voelde heel weinig tot vroolijkheid. Om dien dectective Wenlove! God wat een dwaas! Hij dacht, dat hij Adam Ducros binnenste buiten kon keeren! Dit was de eerste maal, dat Manson hoorde van Wenlove's verschijning op het tooneel. Het woord „detective" maakte hem koud. Hij was juist bezig het zeil te heischen, daar de wind gunstig stond om de haven te verlaten, maar hij liet het touw door de vingers glip pen en de boot dook zoo diep onder, dat zij bijna omsloeg. Adam had het roer in handen. i Wat doe je! riep Duccros uit, met eenige vloeken er tusschen, die hier niet herhaald behoeven te worden. Manson's zeemansinstinct liet zich dadelijk gelden, en oogenblikkelijk heesch hij het zeil weer, maar zijn vin gers trilden nog, Detective!, riep hij, zei je detec- Dekker te Wemeldinge, die als gezwo rene is afgetreden, voor wat hij in 27 jaar voor den polder heeft gedaan. (Ap plaus.) De verpachting heeft opgebracht 6674. Zes perceelen moeten nog wor den verpacht. Bij een vorige verpach ting was de opbrengst 9985. In behandeling komt het Verslag van het waterschap over 19301931. De heer P o 1 e y heeft in het verslag slechts 12 regels over het Oostelijk ge deelte gevonden. De voorzitter zegt, dat de be dragen voor delfwerk ook het Oostelijk deel betreffen. In het vervolg zal reke- ning gehouden worden met den wensch van den heer Poley. Het verslag wordt goedgekeurd. Rekening 19301931. De ontvangsten hebben bedragen 318,650, de uitgaven 247.938 Het goed slot zou kleiner zijn, indien in de reke ning het in uitvoering zijnd delfwerk was opgenomen. De heer P. O e 1 e merkt op, dat nog niet alle pachten en dijkgeschot is be taald. Ook heeft spr. bezwaar tegen een post inningskosten. Deze moet komen ten laste van de nalatigen. Verder wil spr. een gespecificeerde opgaaf der delf- en wegwerken voor ieder kwartier af zonderlijk. Dan zien we, welke gezwo renen er zuinig zijn. De voorzitter zegt dit toe, maar merkt reeds nu op, dat het eene kwar tier meer en drukker wegen heeft dan het andere. De ontvanger deelt mede, dat de laatste pacht is betaald. Twee posten dijkgeschot moeten nog binnen komen, Pachtvermindering. De heer Poley wil aan de pachters een kleine restitutie over 1930 geven. Andere lichamen doen het ook. De voorzitter: U komt met uw voorstel te laat. Het staat niet op de agenda. De heer Kakebeeke wil het be stuur machtiging geven om over 1931 1932 een restitutie te geven van hoog stens 30 pet., maar ieder geval afzon derlijk bekijken. De voorzitter wil in de volgende vergadering een beslissing nemen. De heer Kakebeeke: laten we dan voorloopig niet meer dan 70 pet. van de pachten innen. De heer Q. Trimpe meent, dat er onder de pachters financiëel sterke per sonen zijn. Maar het dijkgeschot moet ook door vele minder draagkrachtigen opgebracht worden. De polder is geen schatrijk grondeigenaar. De heer Kakebeeke betoogt, dat dit standpunt ook niet door diaconieën, kerkvoogdijen en armbesturen gedeeld wordt. De heer Trimpe wil niet beschik ken over de beurs van kleine grond eigenaren, die hier niets te vertellen hebben. Voor deze menschen wil spr, opkomen. De heer Kakebeeke ziet het ver schil niet tusschen den polder en een armbestuur. Het dijkgeschot zal door een pachtverlaging niet noemenswaard wor den opgevoerd. Besloten wordt in de volgende ver gadering een beslissing te nemen, De rekening wordt nu vastgesteld. Voorkomende zaken, De heer P o 1 e ij wil trachten vermin dering van de 20.000 subsidie voor de locaalspoor te krijgen. De heer Kakebeeke is niet vol doende op de hoogte om hier in 't open baar een meening over te zeggen. Spr. zal echter informeeren en eventueel later hierover mededeelingen doen. Spr. weet wel, dat de bouwsom destijds boven de raming is gegaan, maar het percentage tive, Ducros? Hij is ons toch niet op het spoor? Je denkt toch niet, dat hij geko men is om de kippen in je vrouw's ren te tellen, of de kiezelsteentjes op het kerkpad?, vroeg Ducros spottend. Neen, het is een compliment, dat Squire Myd- dleton ons daarmee gegeven heeft. Ik heb alles gehoord. Toevallig was ik juist aan de andere zijde van de heg en hoorde hen praten. Vandaag heeft meester Wlenlove mij willen uithooren, stel je voor! Mij! Mij uithooren! God, wat zoudën mijn oude kameraden ge lachen hebben! Heel onschuldig wou hij weten, hoe hij in dit rustige afgelegen plaatsje wat geld zou kunnen maken. Ik beloofde, dat ik het hem zou laten zienen dat doe ik ook! Luister eens! riep Manson, ik ga niet door met dat werk! Het is te ge vaarlijk, en ik heb veel te verliezen. Laat ons afrekenen en de zaak als af gedaan beschouwen; of neemt gij alles wat er over is. Ik wil mijn deel niet heb ben Ge zijt al te edelmoedig Denkt ge, George, dat ik je vrouw en kind zou willen berooven van de vrucht van den arbeid van hun dierbaren man en va der? Je kent het goede hart van Adam Ducros niet, anders zou je zooiets niet voorstellen George Manson's handen jeukten om den anden naar de keel te vliegen. De bijtende schets van den gewezen mijn werker dreef hem soms tot razernij. Houd op schreeuwde hij, en praat der leening viel mee. De heer Van 't Westeinde wil wijzen op de crisis, waarmee niet kon gerekend worden, toen het contract werd opgemaakt. De heer Kakebeeke: Ook de locaalspoor gevoelt de crisis (verminderd bietenvervoer, enz.) De heer P o 1 e ij wijst op de alge- meene verlaging van den rente-stan daard. De heer W. Minnaard pleit voor de verbetering van een stukje wegeling te 's Heer Abtskerke. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hoogwater te Ierseke, De heer Gunning bepleit verbete ring van den waterafvoer te Ierseke. Met het delven dient groote spoed betracht te worden. In April is de vorige verga dering gehouden en nog is er weinig ge beurd. Het gunstige delfseizoen is bijna voorbij. Spr. verwacht van het delfwerk wel niet veel, maar dit moet dan toch eerst blijken. De voorzitter wijst op het vele werk dat de opzichters van den polder hadden uit te voeren. Daardoor is wat vertraging ontstaan. Nu moeten eenige strooken grond worden aangekocht. Daarvoor is vlotte medewerking van de betrokken eigenaren noodig. De heer Gunning: En als het delf werk dit dienstjaar nu eens niet klaar komt? De voorzitter: dan zullen er an dere dingen moeten gebeuren. We moe ten roeien met de riemen, die we hebben. De heer P o 1 e ij blijft er bij, dat een gemaal noodig is. Het bestuur wil eerst een delfwerk en dan misschien een ge maal. Spr. wil het juist andersom. De heer P. Oele: Het gaat veel te langzaam. De heer W. Kakebeeke meent ook, dat men met delfwerk niet volstaan kan. Een gemaal is te Ierseke noodig. Men raakt het water er anders niet kwijt. Er komt voldoende water vóór de sluis. Maar het kan niet weg. Laat het bestuur in het voorjaar met afdoende plannen komen. De heer Q, Trimpe herinnert aan het besluit: eerst delven en dan de resul taten afwachten. De heer P o 1 e ij: als we van 't najaar weer zoo in het water zitten, zullen we den Minister van Waterstaat uitnoodigen eens te komen kijken. We worden hier altijd stiefmoederlijk behandeld en steeds door de andere ingelanden overstemd. De voorzitter: dan moet u den Minister ook eens achter in den Poel brengen. Spr. kan niet anders doen dan spoed met het delfwerk toezeggen. De heer Gunning: maar als dat dit dienstjaar niet klaar komt en daar vreest spr. voor laat het bestuur dan toch de andere plannen zoover mogelijk uitwerken. De heer W. Minnaard klaagt over den hoogen waterstand in den Poel gedu rende de laatste weken. De voorzitter: de oorzaak daar van is het delfwerk in de leiding en de abnormale regenval. De heeren Minnaard en Oele zijn van meening, dat te lang gewacht is om den dam bij het delfwerk weg te nemen. De heer Dingemanse (opzichter) kon er niet direct toe overgaan een dam, die 300 kost, weg te nemen. De heer Oele meent, dat een dergelijke riscio voortaan voor den aannemer moet zijn. De heer Oele klaagt verder over het vuile water rondom Goes. De voorzitter: daarvoor moet u bij de gemeente zijn. Die heeft vergun ning. De heer Oele: maar de melkfabriek dan Hierop volgt geen antwoord. De vergadering wordt hierop ge sloten. verstandig! Ik ben niet in een stemming voor scherts. Ducros stak zijn pijp op, wat niet ge makkelijk was bij de snelheid, waarmee zij voor den wind voeren. Goed, zeide hij op veranderden toon, ik zal verstandig pralen. Dit is, wat ik te zeggen heb: gij zult met dit werk doorgaan, totdat ik stop zeg. Als ge u tegen mij verzet, zult- ge in den looppas naar de doos marcheeren, en die deur zal een goed slot hebben, dat beloof ik je. Wat dien detective be treft, laat hem maar aan mij over. Ik beloof je, dat meester Wenlove den dag zal verwenschen dat hij zich met de zaken van Adam Ducros kwam bemoeien en dat wel heel spoedig Ge zult hem toch niet vermoor den riep Manson ontzet. Hem vermoorden lachte Adam grimmig. Neen, dat is niet veilig in dit kleine achterlijke nest. In het land, waar ik vandaan kwam, had het misschien eenigen zin gehad, maar hier Neen, dank je Ik verlang niet opgehangen te worden op een mooien lentedag. Neen, ik zal geen vinger naar hem uitsteken. Ik weet iets beters Adam lachte weer. Manson kon ver der geen woord meer over dit onder werp uit hem krijgen. Toen de tocht ten einde was, ging George naar huis en begaf zich te bed, maar hij kon niet slapen. Rusteloos woelde hij heen en weer. Eindelijk viel hij in een onrustige sluimering. Toen droomde hij, dat een politieagent, met Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 ets. (Ingez. Med.) NISSE. Iu de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering werd afwijzend beschikt Op 't verzoek van den Ned. Christ. Arbei dersbond om als lid' toe te treden tot werkloosheidsbesluit 1917. Eveneens werd afgewezen 't verzoek van 't £}eimeen> tebestuur van 'Goes om nijdragc instand houding afdeeling A en B aan de Rijks H. Bi. S. aldaar. Het verzoek van M.. van Driel te, Kloe- tinge om vergunning voor aanleg Ra diodis tributienet in deze gemeente werd aangehouden. Aangezien het bedrag v,an inschrijving voor den aanleg ran de eltectrifieatk; der g'em e en tegebo uw en niet meevalt zal getracht worden liet bestek wat eenvou diger te maken. Een ambtenarenregle ment werd vastgesteld. De gemeenterekening 1930 werd voor loopig vastgesteld op f '20.278 in om tv. en f 1.915 in uitgaaf. De begrooling 1932 van het Burger lijk Armbestuur werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 7.G 10 mèL een post van onvoorzien ad f 3.S1G. In ver band met de electrificatie der gemeente en straatvei'lichting wordt besloten een geldleening aan te gaan voor 20 jaren ;ad f 43G0 voor ten hoogste, 4 pet. met een jaarlijksche aflossing van f 218. Ge tracht zal worden dit in de gemeenie te plaatsen. IERSEKE. Vrijdag vergaderde de raad Ingekomen was een schrijven van de familie Bakker meldende het overlijden van den lieer J. Bak(ker,* waaraan de voorzitter eenige waardeerende woorden wijdde. Ook de heer Will e m s e n sprak' te zijner nagedachtenis. Vastgesteld werden de pensioengrond- slaigen van eenige gemeente-ambtenaren. Hel ambtenarenreglement werd vast gesteld. Bij art. 22 wil de heer Schee- Ie de 48-urige werkweek, beginnen om 7 uur iup.laats van 6 uur en eindigen om 6 uur in plaats van om half zeven, des Zaterdagsmiddags vrij. Het artikel werd aangenomen met 8 st. voor, 2 tegen, de heeren de Jager en Seheele. Voor uren van overwerk zal nader worden beslist. Bij de rondvraag vroeg de heer Seheele naar de aan te schaffen gas kachels voor de scholen. De voorzitter kon nog niets de finitiefs zeggen. De heer Diaane klaagde over de sloot in den Achterweg ,die> te vol zit met modder en over dei afheining aan het oude kerkhof. Voor de sluiting spreekt de voorzit ter woorden van dank voor de aange name samenwerking. Speciaal tol de hee ren Bom en WiHeinsen die niet meer terugkomen in den Raad. Deze zeiden daarop dank. THOLEN. STAVENISSE. In dfe Vrijdagmorgen al hier igehoudfen raadszitting, deelde de voorzitter een schrijven mèdje van de Kamer van Koophandel enz. te Mid delburg, meldende dat zij, in verhand met de overbrugging van het Hollands'ch Diep een afzonderlijk adres' gericht heeft aan den ministerraad en dat zij bij ver gissing hieromtrent geen verzoek uit N.- boeien in de hand, naast het bed stond én hem beval op te staan. Hij trachtte dit te doen, maar voelde dat hij met touwen aan het bed was vastgebonden. Iets onduidelijks schreeuwend werd hij wakker en zag, dat het klaar dag was. Manson was zoo blij, dat hij vlug uit bed sprong en zich zoo spoedig mogelijk aankleedde. Hij wilde zijn eigen vrees ontvluchten, Inplaats van de huiskamer binnen te gaan, waar hij door de open deur zijn ontbijt voor hem klaar zag staan, liep de visscher naar buiten. Het was een prachtige, vredige morgen met een helderen hemel; het zonlicht straal de over de schuimende golven en kroonde ze met goud. Een eindje van de deur af stond Margaret en paste op de kleine Alice, die, met een mandje aan haar armpje, bezig was de kippen te voeren, die over elkaar heen tuimelden in hun ijver om het voedsel op te pik ken, dat zij uitdeelde. Margaret keek neer op het bedrijvige kind, dat met in den wind fladderende krullen en oogen vol trotsche toewijding daar stond. Nog korten tijd geleden zou George zich bij hen gevoegd hebben, met een hart, even onschuldig en vrij van zorgen als dat van zijn vrouw. Nu voelde hij de bittere tegenstelling en keerde met een diepe zucht in het huisje terug. Zijn zwakheid, waarmee hij zich aan Ducros had overgegeven, die hem in het begin had overtuigd dat efl niets verkeerds stak in hetgeen zij gingen doen, lag hem als een steen op het hart. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5