Kort Zeeuwsch Nieuws, KERKNIEUWS. ea regattfigyae* genheid te stellen op gemakkelijke wijze een dagje op Walcheren te vertoeven. ••Volgend jaar zal de pogjng worden her haald, omdat het seizoen nu wellicht te ver gevorderd werd geacht. Nu het zomerconoerl-seizoen in Bri tannia ten einde spoedt, vernemen wij, dat de heer Jolijn van Brück, die met zijn band veel succes oogstte, zich ver- eenigd heeft met de musici die in Willi helmina Nebben gespeeld en nu zal deze grootere band o.a. Donderdag 10 Sepi- tember van Britannia uit voor de A.V.R.O. spelen. WALCHEREN. VEERE. In de puff-fabriek, waar het overschot der garnalen wordt verwerkt, heeft Vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De daar werkende W. Jansen uit Stellendam kwam blijkbaar te dicht bij een vlam en daardoor geraakte zijn klee ding in brand. Met zeer groote moeite heeft de man zelf de vlammen gedoofd, maar ook moest toen nog een begin van brand in de fabriek gebluscht worden. Jansen had ernstige brandwonden aan hoofd en arm opgeloopen en is onder geneeskundige behandeling. SCHOUWEN-DUIVEL AND. Installatie burgemeester Roëll. HAAMSTEDE. In buitengewone raads zitting en onder groote belangstelling had Zaterdagnamiddag j.l. de installatie plaats van den nieuw benoemden burge rmeester jhr. R. J. H. Q. .Ttoëll. |Na opening en welkom door den waarne mende burgemeester den héér C. Blom, lezing van het Koninklijk; Besluit der be noeming en het procesverbaal der be lediging, wenschte de heer Blom den titularis geluk met diens benoeming na mens gemeenteraad en burgerij. Hij her dacht de in deze vierjarige periode te vroeg ontslapen burgemeesters, de heeren Van Zuijen en Van Citters, die in den waren zin des woords de vrienden der burgerij waren en "hoopte dat ook de heer Roëll dezen eere'titel mag verwer ven. Deze komt aan het hoofd te staan van een schoone en bloeiende gemeente wier zielental steeds toeneemt. Spr. wees op de groote ontginningen door de N.V. „Nieuw-Haamstede'den vliegdienst Haamstede—Rotterdam, de doorgevoerde eleclrificatie tot vrijwel in de uiterste hoeken der gemeente, de binnenkort te stichten lagere tuinbouwschool, enz. Hij ontveinsde zich echter niet, dat land- en tuinbouw, evenals overal, gedrukt zijn en nog meerdere inzinking van deze bedrij ven ook door de burgerij ernstig gevoeld zal worden. Veel zal dus' van het beleid van dein nieuwen titularis gevergd wor den om de financieele balansi in even wicht te houden. Daarna volgde de installatie met heL omhangen van den ambtsketen door dén heer Blom, die den wensch uitspreekt, dat het waardigheidsteeken niet alleen een symbool van macht, maar ook van ywijsheid, beleid en energie mogen zijn. De heer Roëll begon met een enkel woord van diepgevoelde hulde, gewijd aan zijn voorganger, bracht dan aan H. M. de Koningin Voor de benoeming, en voor de hartelijke welkomstwoorden van den waarnemend burgemeester. Hij deed voorts een beroep op den steun van de raadsleden en van den gemeente secretaris. Ook deze gemeente onder vindt thans de nadeelige gevolgen van de crisis, vooral de tuinbouw en in mindere male de bloembollenteelt. Gelukkjg echter vallen er ook licht punten te constaleeren. Naar spr. vernam neemt het vreemdelingenverkeer gestadig toe, waartoe ook het dit voorjaar ge opende vliegveld het zijne moge bijdra gen. Het aantal personen, dat zich in deze om haar ongerept natuurschoon zoo •geprezen gemeente kwam vestigen, over trof verre de vertrek!k|endem. Ven-der zal, dank zij de uitstellende samenwerking met den aangrenzende gemeenten en dén steun van "Rijk en Provincie, binnenkort een tuinbouwschool verrijzen. Hoe het zij, aldus eindigde burge meester Roëll moge de „moeilijke tijden spoedig door een gelukkiger tijdperk op gevolgd worden en moge deze gemeente, dank zij aller eendrachtige samenwer king en met God's hulp in ruime mate in groei en bloei toenemen. Ik twijfel er dan ook Iniet aan of Haamstede gaat een mooie toekomst te ge moei. Nog voerden het woord de bqrge- meesler van het naburige Bprgh, ook na mens de aanwezige collega's, burge meester Bannink van Zierik,zee namens het vliegcomité en de Burgemeester van Etten namens dagelijksch bestuur en Raad dezer gemeente, op welke secreta rie de heer Roëll voor dezen werkzgam was. De heer Roëll dankte voor hel ge sprokene, waarna de plechtigheid, die in verband met de omstandigheden en ten genoegen van den nieuwen burge meester een eenvoudig karakjter droeg, was geëindigd. THOLEN. STAVENISSE. In de Zaterdagmorgen alhier gehouden vergadering van ingelan den van het waterschap Stavenisse, is vastgesteld de rekening en verantwoor ding over 1930-1931. De inkomsten had den bedragen 108.541, de uitgaven 101.864. Het dijkgeschot was toen ƒ20 en voor dit jaar is het op 25.— per H.A. gebracht. Aan het jaarverslag ont- leenen we, dat de toestand van den pol der zeer gunstig is, In het afgeloopen jaar is een nieuwe groote sluis gebouwd, een nieuwe duiker in de Margarethapolder en de sloot z.g. „Oude Gat" gedempt. STAVENISSE. Het vaartuig „Posei don" II, alhier, is door de bergingsmaat schappij boven water gebracht, en met behulp van sleepbooten op de slikken vóór den polder alhier gezet, bij den Westnol. Men zal trachten een noodre- paratie aan te brengen (want het vaar tuig is gebarsten) om het daarna naar een werf te sleepen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. IJZENDIJKE. Vrijdagavond brak een hevige brand uit in den radiohandel van den heer T. alhier. Er was niemand thuis. De woonkamer en de winkel met alle toestellen werden een prooi der vlam men. Alles was zeer laag verzekerd. Men zoekt de oorzaak in kortsluiting. Men meldt ons uit Ierseke dat op de Schelde een Izeer groot zoogenaamd zeepaardje is gevangen. Men zal het aan den. dierentuin te Rotterdam1 aanbieden. Zaterdagavond gaven de heide Zanjgj- vereenigingen gezamenlijk onder leiding van den heer Tamiminga uit Goes een uitvoering op het plein der Openbare school te Oost kerke. De wachtmeester de Th^ye te Our denhosch is Smet ingang van 3 ;Sept. over geplaatst naar Koewacht. Te Hulst zal op 27 September 'n landdag voor den R. K. Middenstand tin Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden De gemeenteraad te Hulst voteer de een bedrag van f 1500 voor res tauratie van den monumentalen toren daar ter stede. VEERTIG JARIG BESTAAN VAN „MEDIOBURGUM". Ook Zaterdag gelukkig de zeld zame zon in deze Augustus! Zon zonder te veel warmte. Het goede weer voor de turndemonstraties van de Zebra op ons gemeentelijk sportveld. Doch eerst om twee uur een algemeen gewaardeerd officieel ge deelte, de ontvangst ten stadhuize. In de raadszaal recipieerden de wethouders, de heeren mr. de Veer, J. Onderdijk, de gemeentesecretaris mr. van der Veur, en eenige raadsleden, de vertegenwoor digers van het kringbestuur, van Medio en de vaandrigs met vaandel der deel nemend vereenigingen, die met muziek van het Schuttershof naar de Markt warten gewandeld. Mr. De Veer beggroette de gasten na mens het Gemeentebestuur. Al is 40 jaar, dat zoo tusschen een zilveren en een gouden jubileum in zweeft voor 'n vereeniging nu niet zoo iets bijzonders, en al kan het Gemeentebestuur ook niet ontvangen bij elk 40-jarig bestaan, hier was een bijzondere reden, dit toch te doen. Niet omdat Medioburgum veertig jaar lang de gymnastiek beoefent, al erkent het Gemeentebestuur het be lang daarvan voor het heele volk, maar omdat het Gemeentebestuur zeer erken telijk is voor de medewerking, die zij steeds heeft verleend bij allerlei gele heden, welke medewerking zeer tot het succes bijdroeg. Hierdoor werd Medio burgum een vereeniging, die werkte in het belang van stadgenoot en vreemde ling. Het Gemeentebestuur heeft dat zeer op prijs gesteld. Spr. meent, dat het succes vooral te danken is aan den voorzitter en direc teur, de heer Mazure, en wenscht dezen daarom in de eerste plaats geluk, en hoopt, dat onder zijn beproefde leiding de vereeniging voort moge gaan op den ingeslagen weg. Medioburgum moge groeien en bloeien! De heer F. Lemmers, bestuurslid der Zebra, dankte voor de eer van deze ontvangst, ter eere van een der vereeni gingen, die 40 jaar lang het belang der lichamelijke oefening heeft voorgestaan, op een wijze, die bewondering heeft af gedwongen. Deze ontvangst wordt zeer gewaardeerd, want wij zien daarin de officieele erkenning van de waarde van. onzen arbeid. Spr. hoopte, ook in de toekomst op den steun van het Ge meentebestuur, De heer W. de Graaf, dankte na mens het bestuur der K, N. G. V, voor de ontvangst, en den heer De Veer voor diens welwillende woorden, ook ten op zichte van den heer Mazure, die ten volle zijn verdiend. Gymnastiek werd voor 40 jaar smalend kwajongenswerk genoemd, doch er is esn verbetering ten goede gekomen, niet alleen bij de be volking, maar ook bij de regeering van stad en land. Het doel der K.N.G.V, is de verhooging der volkskracht naar lichaam en geest door lichaamsoefening Ook naar den geest is er veel te ver beteren. Wij zijn innig overtuigd, dat in ons volk, waarin goede en groote krach ten latent blijven, meer actie en meer voortvarendheid is te brengen door stelselmatige lichaamsoefening. Maar dan dient met de jeugd begonnen en getracht bij haar door lichamelijke oefe ning een werkzame geest in een vaar dig lichaam aan te kweeken. Gelukkig staat Middelburgs Gemeentebestuur niet onverschillig tegenover deze mate rie. Is 't ook niet veel voordeeliger de lichamelijke welvaart te bevorderen door 't aanmoedigen van een meer ge zonde levenswijze en 't aanleggen van speel- en sportterreinen, bad- en zwem- gelegenheden, dan dit alles op zijn be loop te laten en later veel geld te be steden voor ziekenhuizen en krankzin nigengestichten? Mag tenslotte niet op de creditzijde der lichamelijke oefe ning worden geboekt het bevorderen van de aandrift, om te verkeeren in de vrije natuur; de gezonde onbedorven natuur, die zoo menig onzuivere ge dachte doet verdooven en afstompen, om door krachtige lichaamsbeweging met het groote spel als ideale uiting aan te kweeken en te ontwikkelen, wat schoon en edel en goed is voor ziel en lichaam? Moge deze gulden waarheid steeds dieper doordringen in het hart en het verstand van allen, die 't wel meenen met de Nederlandsche jeugd, Moge, die allen zich geroepen gevoelen mede te arbeiden tot het verheven doel: een krachtig, gezond en gelukkig nageslacht, dat toegerust met deze heerlijke eigen schappen aan lichaam, geest en gemoed een waarborg geeft voor een krachtig, gezond en gelukkig Nederland. Na deze redevoeringen bleven de aan wezigen nog eenige oogenblikken bij een. Er werd thee gepresenteerd. Op de Markt wachtten de turners en turnsters, om door de straten in op tocht sportterj-einwaarts te trekken. Eerst een défilé langs het stadhuis, het heele plein rond. Fleurig, pittig gezicht! Toen: en route. Een sympathieke at tentie aan de burgerij, onder auspiciën van het comité van wandelconcerten, dat dan ook mede voorop liep, na de Padvinders band. Daarachter: muziek van „Oefening na den Arbeid"!, hal verwege: Excelsior. Ter; vroolijke marschbegeleiding der ongeveer 750 aanstaand betoogers. A.h.w, een illustra tie van de rede van den heer De Graaf. Natuurlijk was er ook al door den mooien Zaterdagmiddag veel belang stelling. Veel meeloop. Aan de Nadorst was het grioote voet balveld voor de demonstratie bestemd. Een breede, makkelijk te overziene uit gestrektheid. Plaats genoeg voor allen: uitvoerders en toeschouwers rondom. Hier: allereerst, na défilé en opstelling, het saluut van de vaandels. Van Medio burgum, de verdere Middelburgsche: Achilles, Ons Huis, en Wilhelmina; Lichaamsontwikkeling en V.T.V. uit Vlissingen; de Goesche en de Souburg- sche Volharding en Olympia uit Kapelle. Ruim twee uur hebben zij geturnd, ge zamenlijk en vereenigingsgewijs. Men houde 't ons ten goede, dat we geen namen noemen. Wij wagen ons niet in dien dwaaltuin van onvolledig- en on billijkheid, Trouwens, dat is ook niet noodig. Daar was de aard dezer uitvoe ring niet naar, die immers bedoelde te be- toogen, te doen zien, hoe wordt ge oefend, hoe wordt ontwikkeld, wat kan bereikt. We leerden dit juist door het sterk vertegenwoordigd jeugdelement, van heel jong af, opklimmend tot „aan komende" jaren. Vlot en maatvast verliepen de vrije oefeningen, na voorturn-voorbeeld op het plankier. De gelijkheid.... nu ja: 't is moeilijk een paar honderd jongens tegelijk te laten kopduikelen over 't algemeen was ook dat goed. Soms zelfs zeer goed. Aan rek, brug, paard met afzonder lijke oefeningen op de plaats, met hoog springen en dansjes, op strijkjesmuziek, gaven de vereenigingen haar specialisa tie voor dezen middag. Resultaat, vrij wel allen, van systematisch-gelijkmatig, ijverig en met lust oefenen. Daardoor welgeslaagd. En succesvol, getuige het herhaaldelijk applaus. Zoo werd 't een illustratieve propa ganda voor lichamelijke oefening In de entourage die gewenscht werd. On der wolkenloos hemelblauw, op al ver kleurend nazomergras. De eigenlijke wedstrijd kwam eerst voor groepen en Pyramiden. Waarvoor dan ook medailles ter beschikking wa ren gesteld. Groepen: origineele vond sten zoo nu en dan. Hetgeen wat zegt: zooveel turnvereenigingen, zooveel groe pen in het quadraat Doch enkelen troffen ons door goeden opzet en op bouw (doorl wijze van opbouwen ook door pittoresken climax. De uitslag luidde: Dames: le prijs 50 p. Achilles, Mid delburg I; zilveren medaille geschon ken door H. M. de Koningin. 2e pr. 47 p. Olympia, Kapelle; me daille geschonken door Medioburgum, Middelburg. 3e pr. 45 p. groep II Medioburgum; medaille geschonken door de Amstel Bierbrouwerij. Heeren le prijs 49 p. Wilhelmina, Middelburg; medaille geschonken door den Commissaris der Koningin in Zee land. 2e pr. 48 p., Achilles, Middelburg; medaille geschonken door den heer Ma zure, Middelburg. 3e prijs 45 p., twee vereenigingen, Olympia, Kapelle en Medio II, Mid delburg. De uitvoering stond onder hoofdlei ding van den heer K. de Vries, Middel burg. Juryleden waren de heeren C. W. D'Huy, Louis Heymans en J. van Tiel, Goes. De genoemde muziekcorpsen lieten zich beurtelings hooren. Bestuur van het jubileerende Medio. Kuyper met autoriteiten op het strand te Vlissingen, Om kwart over 5 keerden we terug, langs den Noordsingel: op de Noord- poortbrug was het einde van den stoet nog niet te zien langs de Heerengracht, langs het oude mannen en vrouwenhuis, met vroolijke marschen en het turnsaluut (wat op prijs gesteld werd naar den Schuttershoftuin, Ter uitreiking van bovengenoemde prijzen. Dit geschiedde door den heer Lem mers, die allen dank zegde voor de me dewerking aan dezen middag: speciaal het comité van oudleden en oprichters. Moge dat lang blijven voortbestaan. En hij riep allen op het voorbeeld der turners en turnsters te volgen. Tot opbouw der schoone zaak. Ook de heer Mazure, Medio's di recteur sprak woorden van dank voor aller medewerking, aan de Zebra, de technische Commissie, den hoofdleider, het comité van wandelconcerten. Hierna keerden allen huiswaarts. 't Was een mooie propagandamiddag ge weest, Het avondfeest. Te half negen ving op de Markt voor het belichte Stadhuis een concert van het Middelburgsch Muziekkorps aan. Dit door duizend bijgewoonde concert kon alleen plaats hebben door samen werking met Medio van de gemeente, die vrijen stroom gaf, Vreemdelingenver keer, dat haar belichtingsinstallatie ten gebruike afstond, het Comité voor wan delconcerten, dat een deel der kosten droeg, nadat het desmiddags reeds de beide muziekgezelschappen bekostigd had, en de Padvinders, die hun zoo ge waardeerde medewerking verleenden. Het muziekgezelschap, dat op een wel willend door de gemeente afgezet stuk voor het Stadhuis tusschen den pui en de Noordstraat had plaats genomen, ont ving voldoende licht van de belichtings lampen om een tientalnummers verdien stelijk ten gehoore te brengen. Al is het zeker te prefereeren, dat het corps op een tent en ten minste op een kleine verhooging plaats neemt, toch moet er kend worden, dat ook nu het op de straat zat, mede door het weerkaatsen van de muziek tegen den stadhuisgevel de muziek goed tot haar recht kwam. De padvinders hebben van af den trans van den Choertoren op hun be kende pakkende wijze hun aardige mu ziek ten gehoore gebracht en met het muziekkorps een taptoe als slot gege ven. Het waren voor de aanwezigen een paar uurtjes van muzikaal genieten en hulde dient gebracht te worden voor; de rustige wijze, waarop bijna allen de uit voering volgden. Ook deze tweede dag van Medio's feest is door mooi weer begunstigd. Thans volgt op 12 September een on derlinge wedstrijd voor de leden van Medio. Het 25-jarig pastoraatfeest van pastoor J. Brügemann te Middelburg. Gisteren, Zondag, herdacht de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor J. Brügemann, den dag waarop hij vóór 25 jaar dit ambt te Middelburg aanvaardde. Aan den vooravond van zijn feest werd de jubilaris door Kerk- en Armbestuur voorafgegaan door een tiental bruidjes de kerk binnengeleid, waar de gemeente hem het Welkomstlied op de wijze van: Roomsche blijdschap, toezong. Hierna nam de Weleerwaarde Stolwijk, kape laan, het woord om in een korte maar hartelijke toespraak den Pastoor, het welkom toe te roepen en hem het pa rochie-geschenk, zijnde een nieuwen preekstoel, aan te bieden. Hierna volgde een plechtig Lof. Zondagmorgen te 10 uur droeg Zijn Eerwaarde een plechtige Heilige Mis op om God te bedanken voor de kracht en het licht hem gedurende 25 jaren van Pastoraat verleend. De jubilaris werd tijdens deze Hoog mis geassisteerd door den Hoog Eer waarden Heer Deken Van der Aa als presbijter-assistent, den Zeer Eerw. Hooggeleerden Heer prof. Brügemann als diaken en den Zeer Eerwaarden Heer Annegaai als subdiaken. Na het Evan gelie schreed de Zeer Eerwaarde Pater Borremaeus de Greeve U.F.M. naar den preekstoel om naar aanleiding van het Pauluswoord 1 Tim. 1 17: Aan den on- sterfelijken en onzichtbaren Koning der Eeuwen, aan God alleen zij alle eer en glorie; een met groote aandacht gevolg de kanselrede te houden, waarin hij het karakter van het Priesterschap schetste en in grooten stijl naar voren bracht al les wat de jubileerende Herder tot stand heeft gebracht, hetgeen tot groote dank baarheid stemt. Spr. uitte den wensch, dat God Zijn Eerwaarde moge sparen om na enkele jaren zijn gouden Pries terfeest te mogen vieren. Aan het begin der plechtigheid was „Haec Dus" van A. Giesen gezongen. Na afloop voerde het versterkte koon, onder leiding van den heer Burm, „Missa in honorum S eta Friederu" van Jos. Gruber uit, terwijl tenslotte Psalm 22 van J. Vollaerts S.J. werd uitgejubeld. Verschillende heeren geestelijken luis terden door hun aanwezigheid de plech tigheid op. De receptie in den namiddag bij de Eerwaarde Zusters Domicanessen, die met zang en declamatie den jubilaris hadden ontvangen, werd o.a. bezocht door den burgemeester, door het feest comité, dat bij monde van den voorzit ter, den heer Peek, zijn gelukwenschen aanbood en verder door een grooten stroom parochianen en vrienden. Tal van bloemstukken, telegrammen en kaartjes mocht de jubilaris in ontvangst nemen. Des avonds in het plechtige lof, heeft Zijn Eerwaarde diep ontroerd zijn dank baarheid uitgesproken over de schitte rende feestviering, welke men hem had bereid. En in een krachtig gezongen „Te Deum" vereenigden allen zich met hem om uiting te geven aan de dank baarheid jegens God, die aan de pa rochie den bloei en wasdom heeft gege ven, welke dit grootsche feest mogelijk maakte. Dinsdagavond zal het feest besloten worden met een Jubileum-uitvoering in het Schuttershof. Opgevoerd zal worden het mysteriespel „Beatrijs". Na Zondagmorgen bevestigd te zijn in de Ned. Herv. Kerk të Domburg door ds. C. v. d. Waa, van Biggekerke, die tot tekst had Jeremia 1 van vers 17 tot het einde, deed ds. H. K. Queré, komende van Nijbroek (ring Apeldoorn) des namiddags zijn intrede, sprekende naar aanleiding van Nehemia 2 vers 20 (middelste gedeelte). Na het eindigen der prediking werden de gebruikelijke toespraken gehouden. Allereerst tot den consulent, den bevestiger, kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, den burge meester, organist, koster en de bestaande Chr. vereenigingen. Daarna richtte ds. Noteboom van Big gekerke, als consulent, eenige hartelijke woorden tot ds. Queré, die hem het laatste vers van Psalm 134 liet toezin gen. De belangstelling, vooral des namid dags, ook van de omliggende gemeenten, was zeer groot.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2