KOPER H De le reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! VIRGINIA SPECIAAL UITGEZOCHTE VIRGINIA.TABAK! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931. No, 203. LN. lees laas, [aat-< ïrt ivo; De oude wegen op Walcheren, MOBILE 6EBABD ZEELAND. Daar op de tabaksvelden zelf, waken onze eigen experts er met uiterste nauwgezetheid voor, dat uitsluitend de beste, speciaal uitgezochte bladen van volkomen gezonde tabaksplanten verscheept worden voor de fabrikatie van Uw Chief Whip, waardoor de grondslag gelegd wordt voor hun prachtsmaak en zuiverheid Ook met kurk en goud iien rra- in| lOND, "prking tingel* |ejuffr< 11 145.. uur I voor- en ïarkt 187. Luto 504. 460. 191, jirda* lea lee loot |A" Sept. Rot*. 9!- 9.— 9'- out em: IV (slot). De wagens rijden langs het strand van Westkapelle naar Vlissingen. „Heulen". De schuit een veel gebruikt ver voermiddel, Op bijna elk dorp een schuitvlot. De laatste schuitenboer. In het laatste jaarverslag van de ver- eeniging „Nehalennia", welker doel is het natuurschoon van Walcheren te be houden, wordt de wensch uitgesproken, dat de profetie uit Jesaja 40 4, die zegt, dat de kromme wegen recht zullen wor den gemaakt, voor de Walchersche we gen niet in vervulling komt. Wij hopen mede, dat de schoonheid niet altijd aan de veiligheid moet geofferd worden en dat Zeelands tuin zijn begroeide slinger wegen mag behouden, een schoonheid, die men elders in ons vaderland zelden ziet. Toen er in Holland nog geen straat wegen waren en men b.v. van Den Haag naar Amsterdam moest rijden, reed men over de reeds besproken Zeestraat naar de zee en verder langs het strand naar ZandvoortHaarlemAmsterdam. Op Walcheren deed men 't zelfde. Men reed van Westkapelle langs het strand naar Vlissingen. Aan de oudste steenen hoof den ziet men nog de oprils of zacht hel lende glooiingen om de hoofden gemak kelijker te kunnen passeeren. Nog willen wij wijzen op een oud Wal- chersch gebruik, dat bejaarde lezers en lezeressen zich wel zullen herinneren, nl. het zoogenaamd „Heulen".' Werd vroeger door een wandelend paartje een heul gepasseerd, dan bleven de verlief den een oogenblik stil staan om elkaar de tol der liefde te betalen. Reeds Gargon spreekt van deze gewoonte in zijn Walchersche Arcadia (1714). Tot vóór 30 jaar hield de Walchersche boe renbevolking dat gebruik in eere. Daar het vervoer te land gebrekkig was, werd vanaf de vroegste tijden van schuiten gebruik gemaakt. Walcheren was en is nog doorsneden van breede wa tergangen, die alle met elkaar in ver binding stonden. De voornaamste kwa men uit in de grachten van Middelburg. Liggen deze thans stil en verlaten, welke rust alleen verbroken wordt door 't ge kwaak van een eend, vroeger boden zij een levendig tooneel, vooral op de marktdagen Maandag en Donderdag. Welk een schilderachtig gezicht moet het geweest zijn, als van alle kanten uit Walcheren schuiten aankwamen, waarin de boeren en de boerinnen zaten, ge kleed in nog bonter kleeding dan thans. Niet alleen kon men van bijna elke hofstede met de schuit afvaren, maar ook was op bijna elk dorp een plaats, waar de schuiten konden aanleggen, een zoo genaamd schuitvlot. In vele dorpen weet men die plaats niet meer aan te wijzen. In Domburg spreekt men nog van 't Mid- delburgsch Schuitvlot, Te Middelburg waren er verscheidene aanlegplaatsen. Het Domburgsch, het Armeniaansch schuitvlot en de Schuitvlotstraat her inneren er aan. Van Middelburg naar Vlissingen liep er een watergang. Bij 't Groenewoud in laatstgenoemde stad was het Schuitvlot. De schuit was op Walcheren tot de 18de eeuw een voornaam middel van vervoer, zoowel voor personen als voor goederen. De abt van Middelburg, als zoodanig ook dijkgraaf van de watering „De vijf Ambachten", thans de Noord watering, zat met de regenten van Mid delburg en de edelen in de schuit om verschillende deelen van Walcheren te inspecteeren. Tijdens de geloofsvervol- DOOR Be De Squire te paard en zijn metgezel te voet waren verdwenen, voordat Del- la en den koster hun weg hadden ver volgd. Een kromming van den weg had hen aan het oog onttrokken. Nu drong Adam Ducros vlak bij het paar door de heg. Delia gaf een gilletje De gewezen mijnwerker was buiten adem en had blijkbaar hard geloopen. Toen Ducros Alstone met het meisje zag loopen, betrok zijn gezicht. Hij deed alsof hij Frank niet zag, maar gaf Delia een kort knikje, terwijl hij hen haastig voorbijliep. Wel, hoe vindt U dat gezicht nu? vroeg de koster triomfantelijk. Is dat nu een man, aan wien U Uw leven zoudt durven toevertrouwen, juffrouw Delia? Maar het meisje gaf geen antwoord. Bedaard liep zij naast Frank voort. HOOFSTUK V. Adam Ducros en George Manson, Mark Wenlove hield en naam een goed detective te zijn, maar zijn onder ging trok de stadhouder Jan Turk met zijn dienaren in schuiten er op uit om te onderzoeken waar hagepreeken wer den gehouden. Zelfs was er in de 17de en 18de eeuw een dagelijksche vaart van Domburg op Middelburg. Het tarief was 4 grooten of 10 ets per persoon. Men bedenke, dat het geld vroeger meer waarde had, dan thans. Opdat de schuiten gemakkelijker on der de bruggen zouden varen, waren deze hoog gemaakt, zooals wij ze tegen woordig kunnen zien in de omgeving van Giethoorn, waar bijna alles nog per schuit vervoerd wordt. Er waren op Walcheren schuiten, die uitsluitend werden gebruikt voor 't ver voer van goederen en schuiten enkel voor personen. De eerste waren eenvou dig van vorm en heetten poonschuiten. De laatste waren sierlijker, vaak met een tent overspannen voor de zon of den regen. Zij hadden den naam van pa viljoenschuiten. De bewoners van de vele buitenplaat sen hadden hun eigen paviljoenschuiten. Door haar kleinere afmetingen zullen deze wel niet hebben kunnen wedijve ren met de spiegeljachten van de pa triciërs in Holland, die langs de Vecht hun buitens hadden, maar hun bekende ijdelheid zal ook wel aan hun schuiten te zien geweest zijn. De aanlegplaats hunner schuiten was meestal bij den koepel, ook paviljoen geheeten, Zoo'n koepel aan 't water is nog te zien bij de buitenplaats „de Grif fioen". Werd in Holland de trekschuit alge meen gebruikt en door den vreemdeling bewonderd, op Walcheren met zijn smal le vaarten en zonder jaagpad kon zij geen dienst doen. Een bewijs, dat 't verkeer te water gemakkelijker was dan langs de aarden wegen, is, dat in 't midden der 16e eeuw van Kloetinge een kanaal gegraven werd naar Goes, expres voor de schuitvaart. Te Middelburg werd zoo druk met de schuiten gevaren, dat er zelfs een gilde van schuitlieden was. Toen de landwegen verbeterd werden door bestrating of bezanding, vermin derde de schuitvaart, voornamelijk voor personen. Alleen bleven de boeren, die in een lagen „hok" woonden, lang in den winter met de schuit naar stad ko men. Nog lang bleven de schuiten varen voor 't vervoer van zand en steenen. Doordat de hooge bruggen langzamer hand werden vervangen door lage, kon den de schuiten vooral bij hoogen wa terstand er niet meer onder door en ver viel ook het varen met de schuit. De laatste schuitenboer op Walcheren, die naar Zoutelande voer, was Cornelis Abrahamse (plm. 1870). R. Aug. 1931 B. J. d. M. ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Goes GOES. Donderdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad van Goes onder voorzit terschap van den burgemeester. Afwe zig mr. J. A. A. Fransen v. d. Putte, Een schrijven van den modernen bond van handels- en kantoorbedienden, waar aan de Chr. Besturenbond aahaesie had betuigd werd naar B, en W. gezonden om prae-advies. (Verzoek verplichte winkelsluiting op Woensdagmiddag; de Chr, Besturenbond liet de bepaling van dezen middag eventueel over aan den Raad.) Ingekomen was een verzoek van den heer Boudeling om de afval, enz. meer dan drie keer per week te doen wegha len door den reinigingsdienst. B. en W. stelden voor daartoe de ge legenheid open te stellen en te bereke nen voor iederen keer meer per week vinding was tot dusverre beperkt geble ven tot de straten en stegen van groo- te steden. Toen Squire Jack Myddleton zijn zaakwaarnemer verzocht hem iemand te zenden, die in staat zou zijn het geheimzinnige, dat op zijn landgoed voorviel, op te helderen, was Wenlove daarvoor aanbevolen. Hij begon zijn onderzoek met het door vroegere successen verkregen zelfver trouwen, maar in dit geval waren drie dingen in zijn nadeel. In de eerste plaats hadden noch hij, noch zijn lastgever het minste idee. wat er eigenlijk gaande was. Het had evengoed een of andere misdaad kunnen zijn als in het geheel niets; alles berustte op kwade vermoe dens. In de tweede plaats lag er over de groote uitgestrektheid der heide, met haar veenkuilen en moerassige plaat sen, haar diepe geulen en onder mos, dop- en struikheide verborgen rotsen, zelfs voor menschen die hun geheele le ven in die buurt hadden gewoond, als het ware een geheimzinnig waas; en voor vreemdelingen was ze nog ondoordring baarder, en zelfs gevaarlijk, In de derde plaats had Adam Ducros zijn tijd niet verspild achter de heg toen Squire Jack en de detective tezamen spraken. Hij kende het plan van den laatste en het doel van zijn komst in de streek. De eene scherpe geest werd te genover de andere gesteld. Wenlove had in „Het Blauwe Zwijn" CHIEF WHIP ARDATH LONDON (Ingez. Med.) dan drie maal vergoeding van f 2,50 per jaar. De financieele commissie stelde voor dit bedrag te bepalen op f 5 per jaar, welk voorstel werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. B. en W. stelden verder voor de prij zen der bouwgronden in de gemeente lijke bouwplannen weder voor een jaar ongewijzigd te laten voortduren. De heer Van Poelgeest voerde het pleit voor goedkoopen bouwgrond voor den bouw van arbeiderswoningen, waaraan nog steeds behoefte is. De heeren Buis en Crucq steun den dit idee. De voorzitter en Weth. Goed- bloed merkten op, dat er nog steeds in Bouwplan 2 enkele stukjes grond lig gen, die voor arbeiderswoningbouw zeer geschikt zijn. Zij meenden, dat destijds de prijs van deze gronden reeds is ver laagd. Aangezien de meeningen hier over niet geheel eensluidend waren stel de de secretaris een onderzoek ter secretarie in, waarna bleek, dat een strook van dzen grond f 4 en het overi- gedeelte f 2 kost. Op voorstel van den heer Crucq wordt besloten over verkoop van dezen grond overleg te ple gen met de wonigbouwvereenigingen en het bepalen van den prijs aan B. en W, over te laten. De overige bouwgronden blijven gelijk in prijs. Vervolgens wordt tot hoofd der Open zijn intrek genomen, de eenige herberg, die Bottiscombe bezat. Hij gaf zich uit voor visscher en schilder. In zijn eerste hoedanigheid was hij in het bezit van 'n vischvergunning van den Squire; een ezel linnen en ander schildersgereedschap duidden de andere aan. Al heel spoedig na zijn komst in Bot tiscombe maakte Mark met Ducros ken nis. De laatste was zeer voorkomend voor de nieuwaangekomene, noodigde hem in zijn huis en heette hem welkom met een fijne sigaar en een glas whis key. Wenlove was vol bewondering voor de heide en het omliggende land, en stelde belang in alles, wat Ducros hem over zijn leven in Zuid-Afrika ver telde en over de redenen, waarom hij in Bottiscombe was gaan wonen. U bent wel gelukkig, mijnheer Du cros, dat U Uw schaapjes op het droge hebt en nu in zoo'n mooie streek kunt wonen. Ik wou, dat U mij het kunstje kon leeren, gemakkelijk aan geld te ko men! Schilderen levert niet veel op, dat kan ik U wel vertellen. Sapperloot, de tijd van geld maken is voorbij. Door den oorlog zijn alle bron nen opgedroogd. Toch geloof ik, dat het voor zoo'n flink man als U, mijnheer Wenlove, wel mogelijk zou zijn om het geld als het ware voor het oprapen te hebben, zelfs in dit district. Ik zou het tenminste wel kunnen, als ik al niet ge noeg had. bare U. L. O.-school benoemd de heer P. A. Franken, hoofd der U. L. O.-school te Kortgene en wel met 8 stemmen, te gen 4 stemmen op nr. 1 der voordracht, den heer R. Dieters te Utrecht. De heer Franken was nr. 2 der voordracht. De rondvraag was geheel aan ver- keersaangelegenheden gewijd. Op vragen van den heer Koning ant woordde de voorzitter, dat een nieuwe regeling van het verkeer op de Groote Markt komende is, maar dat de daarvoor noodige borden nog niet zijn aangekomen. De heer Van Poelgeest merkte op, dat de borden „Niet Parkeeren" die allerwegen in de stad geplaatst zijn, niet volgens het officieele model zijn. Spr. voorziet daarvan moeilijkheden. De voorzitter bejammert het, dat deze opmerking zoo laat komt en wijst er op, dat de Midd. Courant de bor den zoo doelmatig vond. Na de afwerking der agenda nam de voorzitter met enkele hartelijke woor den afscheid van de in den nieuwen Raad niet meer terugkeerende leden, de heeren Van Bommel van Vloten, Koning, Buis en Potter. Spr. dankt hen voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan en wenscht hun het beste toe. De heer Buis dankt voor deze woorden en drukt zijn spijt er over uit, dat het hem niet is gelukt Mark grinnikte in zichzelf. Hij was waar hij wezen moest. Ducros was er gemakkelijker ingeloopen dan hij ver wacht had. Hoe dan, mijnheer Ducros? ant woordde hij begeerig. Ik ben U man. en bovendien zult U in mij een vriend voor het leven gevonden hebben. Ik ben ook niet iemand, die er alles uitflapt. U kunt er op rekenen, dat ik er over zal zwijgen! Gij zijt een man naar mijn hart!, riep Ducros uit terwijl hij met de hand op Wenlove's knie sloeg. Welnu, ik zal zien wat ik doen kan. U moet weten, dat ik in deze zaak niet heelemaal alleen sta, Ik moet een ander raadplegen, voordat ik er een derde in kan betrekken. Zoo, dus dat is iets, waar voordeel uit te halen is, mijnheer Ducros? Ik dacht al, dat een scherpzinnig man als U, in den vollen bloei van Uw leven, zijn tijd hier niet zou verknoeien met niets doen. Ik zei bij mijzelf, dat is een man met hersens. Hij is geen boerenkin kel, maar iemand, die de wereld heeft gezien. Als iemand mij kan helpen is hij het! Ducros keek, alsof hij die vleierij ge heel slikte. Zijn dicht bij elkaar staan de zwarte oogen glinsterden van vol doening. Ik mocht U ook, zei hij, vanaf het eerste oogenblik, dat ik U zag! Adam vond het niet noodig er bij te vertellen, dat hij er toen zorgvuldig voor een democratische geest in dezen Raad te brengen. Nu volgt geheime zitting. Na her opening der vergadering wordt besloten de villa Ma Retraite, gelegen aan den weg naar Kloetinge, waarvan de ge meente eenigen tijd geleden eigenares werd, voor twee jaren te verhuren aan de N.V. Zeeuwsche Confectie-fabriek te Middelburg, tegen een huurprijs van I 1000 per jaar. De verhuur betreft alleen het gebouw en een daaromheen gelegen strook grond en niet den tuin en boom gaard. GOES. Ce Oranje-vereeniging heeft, in samenwerking -met Hoofden van alle scholen alhier, een programma vastge steld voor een eenvoudig kinderfeest op 31 Augustus a.s. Te kwart voor twee uur zullen alle schoolkinderen op de Groote Markt de bekende kleppermarsch uitvoeren, en eenige liederen zingen. Hierna maken alle 1460 schoolkindet- ren een muzikale wandeling door de stad. Voor de muziek hierbij wordt gezorgd door „Hosanna'' van Goes en doior het Kloetingsch Muziekgezelschap. De kinderen zulllen daarna in hun scholen worden onthaald. Ook de on geveer 500 hewaarschoolkinderen zullen een versnapering krijgen. gewaakt had, dat de heg tusschen hen in bleef. Dien avond zat George Manson in zijn visschersboot tegenover het steen achtige strand van de kleine haven te wachten. Het was acht uur en de duisternis begon reeds over het land te vallen. Op zee kwam een dikke mist opzetten, die met het getij landwaarts dreef. Beven zich kon George den to ren zien met het brandende licht er in, waarvoor de Mansons gedurende ver scheidene geslachten hadden gezorgd. Het huis, waarin het kleine meisje lag te slapen en Margaret zat te naaien, ter wijl de tranen, die zij steeds weg moest vegen voordat zij verder kon gaan met haar werk, telkens in haar oogen kwa men, kon George alleen in zijn verbeel ding zien. Het licht, dat door het raam van „De Klippen" straalde, werd ver borgen door den rand van de rots. Ge orge kon zich alles gemakkelijk voorstel len. Terwijl hij wachtte op zijn nachte lijken metgezel, betreurde hij het voor ht eerst bitter, dat hij in de strikken van den snooden Adam Ducros was ge raakt. Een tekst, die hem in vroeger dagen, toen hij nog godvreezend was en trouw naar de kerk ging, zeer vertrouwd was geweest, kwam hem nu meer in de gedachten, dan hem lief was: (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5