KOPER föe&cfo&iAnt en, %e*vuMïen' Ubuv&v teiynd&i&Ms 7leemt Koffie, focuq! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931. No. 196. INDISCHE BRIEVEN. De Kon. Paketvaart opent Indië nieuw uitzicht. Indië en Zuid'Afrika. MORICE GEDARD BINNENLAND. DE BRAND VAN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN. HET UITSTAPPEN VAN TRAMPASSAGIERS. BEZUINIGINGEN BIJ „DE VORSTENLANDEN". DE DIENSTREGELING BIJ HET MOERDIJKSCHEVEER. Alle grenskommiezen in uniform (Ingez. Med.) VOOR KLEINE TUINEN. Voorbereidende werkjes voor den winter. ZEELAND. De Prov. Stoomvaartdienst op de Ooster-Schelde. MIDDELBURG. V reemdelingenbezoek. ZUID-BEVELAND. (Wordt vervolgd.) (Van onzen Kolonialen medewerker.) Hoezeer de Kon. Paketvaart-Mij. zich bewust is van haar roeping, de w'el- vaart van Oost-tndië te dienen en le bevorderen, heeft zij onlangs wederom getoond door een van haar groote sche pen, de „Houtman", te zenden naar Zuid-Afrika. Het was met recht een proefvaart, ten einde le loonen wat Indië kan leveren en te zien, hoe men in het zuidelijk deel van het zwarte werelddeel de Indische waren beoordeelt. De uit slag was verre van ongunstig, zooals de K.P.M. trouwens op goeden gronden •verwachtte Haar proefvaart was niet maar een probeersel een avontuur, doch lang vooraf overwogen en voorbereid. Het is nu vier joor geleden, dat een van de directeuren mij het voornemen der maatschappij meedeelde, dte vaart op Zuid- en 'Oost-Afrika ter "hand le nemen en bij welslagen van de eerste proeven een geregel'deti maandelijkschen dienst in te stellen. Zoo zien wij stap voor stap de K.P.M. de groote en leidende reederij worden voor heel Zuid- en Oost-Azië, terwijl zij Australië en nu ook Zuid-Afrikp daarin betrekt. Zij doet haar stappen als een ervarene en met een koopmanschap van de goede soort, kiezend het juiste tijd sstip en maatregelen nemend, waardoor de handel èn de toerist van het vreem de gebied wordt gelokt. Indië heeft zijn critiek op de wijze, waarop de K.P.M. haar Indische paketvaart ten uitvoer brengt, nietioinder stoelen en banken ge houden en met name de vrachtbere kening ,cp verscheidene lijnen gegispt veelal zonder alle eischen en omstan digheden in rekening te brengen maar het zal nu ten volle waardeeren, dat de K.P.M. uit eigen beweging een kost bare daad verricht, om aan de welvaart van het land een nieuwe bron te openen, een kostelijke daad ook, wanneer de verwachte gevolgen verschijnen in den vorm van nieuwe handelsbetrekkingen. Op de proefvaart van de „Houtman" zijn, dank zij de onmisbare medewerking van handelshuizen, ondernemingen en staatsdiensten, nagenoeg alle producten, welke Indië kan leveren, meegegeven en vertegenwoordigers van den handel zijn meegetrokken een herhaling in de 20e eeuw van hetgeen de Oostinjevaarclers vier eeuwen geleden wel deden onder een ander bestek;, Andere vormen en andere omstandigheden. 'Er is niet meer een kleine .oorlog voor noodig! om zich een plaats -te verzekeren; in onze be schaafde wereld is de bewapening er eene met qualiteit van waren en kaliber van prijzen. Hel hout van Indië was in Zuid-Afrika al lang .geen onbekende, want vroeger werden altijd dwarsliggers voor de spoorbanen geleverd. Evenwel kan het Indisch hout voor lal van andere doeleinden worden gebezigd en men mag verwachten, dat /de monsters op de „Houtman" zulks hebben, aangetoond. De thee en de koffie kunnen daar evenzeer als elders om geur en zuiverheid wor den geprezen en het zal blijken, clat de prijzen naar verhouding van qualiteit zéker niet hooger zijn dan men er tot dusverre bij invoer van andere gebieden betaalde. Het moet wel zijn gebleken, dal Indië, zeer wel kan mededingen. De ontluiking van nieuwe handelsbe trekkingen. zal niet nalaten aan het eco nomisch en commercieel vermogen van DOOR Langzamerhand ;verliet; Manson pijn huisje al meer en meer. Hij was een groot deel van den nacht afwezig en ondernam jllikwijls langdurige tochten, waarvan hij het doel niet wilde zeggen, Vooral na zijn terugkeer van deze toch ten over het water was George goed bij kas. Dan bracht hij voor zijn vrouw en de kleine Alice geschenken mee, die meer moesten hebben gekost, zooals Margaret wel wist, dan zij in vroeger dagen ooit hadden kunnen betalen. Het kind was natuurlijk verrukt, maar de moeder wenschte die geschenken naar den bodem van de zee. 's Nachts lag ze te peinzen over al dat geheimzinnige en was benieuwd te weten, wat het toch wel te beteekenen had en welken loop hun leven zou nemen. Een scheidingsmuur was tusschen de twee zielen opgetrokken, die tot dusver één waren geweest. Margaret was te verstandig om haar echtgenoot door ver wijten of zelfs door vermaningen te be- leedigen. Zij had alleen haar uiterste best ge- Indië een wending te geven. Men moet; daarbij niet uitsluitend letten op dé po ging in Zuid-Afrika, doch op het uitzet ten van de betrekkingen in heel Zuid- en Oost-Azië. Juist zulke, pogingen voeren naar een zekere zelfstandigheid, veeleer dan alle geredekavel over parlij schap en program, zooals men tot weewordens toe kan lezen in bladen en hooren in verga deringen. Het eigen zaken doen ontwik kelt en geelt zelfbewustzijn. Het initiatief van de K.P.M. en de krachtige deelne ming van den groothandel hebben een beteekenis, die \er uit gaat boven het toekomstig gewin in geld. Als dat zoo, is, moet men niettemin geen stoute droom en kweeken. Want in handelsbetrekkingen, die het vermogen van een volk onderhou den en verhoogen, is het niet uitsluitend de vraag, wat men kan geven, doch wat men kan nemen. Dat afnemen nu hangt weer niet alleen samen met het völkscij- fer. Indië kan veel en veel meer geven dan nemen. D,e voortbrenging! van het ge bied is door Westersche leiding en Westersch kapitaal zeer ruim geworden, maar de koopkracht is betrekkelijk ge ring. Alle bevolkingen, samen ongeveer 60 millioen, zijn niet in staat de. afnemer van beteekenis te worden voor vele ar tikelen. Men kan er afzet vinden voor katoentjes en enkele andere zaken, zoo ruim, als bij een 'bevolking van 60 mil lioen is te verwachten, maar bij die enkele houdt het dan ook op. D|e Indisdhe volken toch zijn zoo. gelukkig weinig behoeften te hebben: daarenboven is de koopkracht van de Indische volken ge ring. Het equivalent, dat in de handels betrekkingen van volken wordt gevraagd, kan Indië met eigen volken niet bieden; het biedt dit echter door bemiddeling van Westerlingen .onder Nederland'sche lei ding, die daarmee haar onmisbaarheid -wet 't krachtigst bewijs. En 'n daad van zco voorname strekking als die der K. P.M. behoort zeker ook te worden ga- degesiagen met verblijding over het per spectief en zonder het tc miavattjen of le overschatten. De Parijsche correspondent van de „Msb." meldt aan zijn blad, in verband met de afwikkeling van de schadever goeding van den brand van het Neder- landsche Paviljoen dat, naclal de ver zekering onmiddellijk een eerste uitbe taling had gedaan, waardoor het commis sariaat van de tentoonstelling de beschik king kreeg over drie millioen francs vooi den herbouw, thans een tweede uitbe taling is geschied, weike wederom drie millioen francs bedraagt. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zicji gewend tot den Inspecteur-Gene raal der Spoor- en Tramwegen met het verzoek maatregelen te bevorderen, waarbij de veiligheid zoowel van het wegverkeer als van de trampassagiers meer dan thans wordt verzekerd; omdat geen algemeen geldende bepaling be staat of de trampassagiers aan de linker- of aan de rechterzijde van de tram moe ten uitstappen. Het verkeer langs den weg kan daarom niet vooruit weten of het al dan niet m'oet stilhouden bij het stilhouden van tramrijtuigen, ten einde te voldoen aan het bepaalde in artikel 83 paragraaf 3 letter K van het Tram wegreglement, waarbij het is verboden tramrijtuigen, welke stilhouden tot het in- en uitlaten van passagiers voorbij te rijden aan de zijde, waar moet worden inen uitgestapt, tenzij aan die zijde langs de trambaan een vluchtheuvel aan wezig is. Deze bepaling geeft tot veel verwarring aanleiding omdat bij de in- terlocale trams geen algemeene eenvor daan om met haar vrouwelijke hulpbron nen het huis zoo gezellig mogelijk te maken voor haar man, als hij terugkeer de. Zij stelde bewust haar invloed tegen over dien van Adam Ducros. In haar hart was een bitter gevoel van misluk king, In weerwil van hun groote liefde en den wederzijdschen band van het kind, had de vreemdeling meer macht over George dan zij. Ook in een ander opzicht was de ge wezen mijnwerker een bron van angst voor mrs. M'anson, Zij wist zeker, dat hij van plan was, en al zeer spoedig, haar zuster Delia ten huwelijk te vragen. Deze was gevleid door zijn attenties, en zoo- als bij George van invloed was geweest, verleende zijn welgesteldheid een zekere mate van gewicht aan zijn persoon. Mar garet haatte de gedachte, dat haar zus ter, van wie zij zooveel hield, en die haar liefste vriendin was, in de macht van Ducros zou komen. De gave, karakters te kunnen beoor- deelen is in het geheel niet algemeen. Ze is ons ongetwijfeld van groot nut, daar zij vele vergissingen voorkomt, maar ze is niet zelden 'n bron van angstj voor hen, die haar bezitten, Margaret kon noch haar man noch haar zuster door haar helderziende oogen laten kijken. Zij letten niet op haar waarschuwin gen, omdat zij niet in staat waren ze te begrijpen. Zoo stonden dan de zaken, toen Mar- mige bepalingen bestaan. Bij sommige trams b.v. 'wordt juist uitgestapt aan de zijde, waar geen verhooging of perron aanwezig is, op een andere lijn rijden trams van verschillende maatschappijen, waarbij verschillende bepalingen in dit opzicht bestaan, elders wordt weer, in dien een tram oponthoud heeft het weg verkeer gestremd omdat niet mag wor den doorgereden voordat de tram in be- weging gaat, enz. Vandaar het boven bedoeld verzoek van de groote verkeers- bonden. Naar de „Java B.ode" verneemt, over weegt de Cultuur Mij. „D.e Vorstenlan den" ingrijpende bezuinigingen op de personeelsformatie bij de suikerfabrie ken. Volgens de inlichtingen van het blad zouden alle pensioengerechtigden, administrateurs en employe's gepension- neerd worden. Hun aantal is vrij belang rijk. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B, en de K.N.A.C. aan den Minis ter van Waterstaat gericht adres om voor den vervolge de versterkte dienst regeling van het veer te Moerdijk in stede van op 1 Mei op 1 of medio April te doen ingaan, desnoodig dezen maat regel te doen beperken tot de Zater dagen en de Zondagen der maand April, ontvingen bedoelde vereenigingen thans van den Minister van Waterstaat 'be richt, dat te zijner tijd zal worden over wogen in hoever een versterkte dienst regeling op Zon- en Feestdagen ook in de maand April voor het verkeer over dat veer wenschelijk en economisch ge rechtvaardigd is. (Van onzen Aardenburgschen correspondent.) Sedert eenigen tijd is men ook hier begonnen met het invoeren van unifor men voor de grensbeambten bij den dienst der in- en uitvoer. Daar echter nog steeds niet alle commiezen in dit uniform verschijnen, zijn we eens op in formatie gegaan, en daarbij bleek ons, dat het ook niet in de bedoeling van den dienst ligt, om alle commiezen uniform te laten dragen. Aan het grenskantoor Sluis en de daar onder ressorteerendè vaste post aan den weg en trambaan van Knocke naar Bres- kens, te Retranchement, dragen alle be ambten uniform. Te Eede daarentegen draagt alleen de vaste commies uniform, doch zijn plaatsvervangers niet, zelfs niet eens een uniformp e t. Ook aan het tramstation te Middelburg (B.) dat onder Eede ressorteert, verschijnen de com miezen in burger, Dit lijkt ons gevaarlijk en principieel onjuist. Zoo gebeurde het onlangs te Eede, dat een buitenlandsch automobilist zijn trip tiek ter inzage aanbood aan een aldaar toevallig aanwezigen kantonnier (weg werker) in zijn veldgroen uniform, ter wijl hij den plaatsvervangenden commies, die in burger was, voorbij keek. Wat echter te doen, wanneer men onderweg wordt gesommeerd te stoppen door één of twee in burger gekleede commiezen, wat in de grenszone kan voorkomen? Moet men stoppen, met het inderdaad niet denkbeeldige risico van berooving, of doorrijden met risico van bekeuring of beschoten te worden? Het is ons overkomen, dat we op pl.m. 5 km van de grens moesten stop pen voor een commies in burger en dat de wagen werd onderzocht op verbo garet op de winderige klip naar buiten trad om Ducros van aangezicht tot aan gezicht te ontmoeten. Deze was een man van ongeveer vijf tig jaar. Zijn oorspronkelijk knap gelaat was getaand en verweerd door het leven, dat hij had geleid, blootgesteld aan weer en wind gedurende zoovele jaren. In zijn ooren droeg hij dunne zilveren ringen. Het kwam ongetwijfeld door haar vooroordeel tegen den man, dat de vrouw deze oorringen meer verafschuw de dan eenig ander uiterlijk kenmerk, Adam was al meer dan een maand niet op „De Klippen" geweest. Margaret voelde zich koud worden. Zij was nieuwsgierig naar de reden van zijn be zoek en vreesde deze tevens. De gewezen mijnwerker raakte met de hand aan den rand van zijn ronde hoed bij wijze van groet. Neem me niet kwalijk, mrs, Man son, ik zoek Uw man. Hij is in de baai bezig naar makreel te visschen, antwoordde Margaret met een lichte trilling in de stem, die zij te vergeefs beproefde te bedwingen. Weet U, wanneer hij terugkomt? Als de visch bijt, komt hij niet, zoo lang het nog licht is, denk ik. Hm, dus tegen achten, opperde Ducros. Margaret antwoordde niet, Haar ge dachten gingen snel door haar geest. Dagen en nachten had zij er over ge- den vervoer van suiker of alcohol, ter wijl een handelaar uit Eede, op klaar- lichtendag, omstreeks 3 uur, op Belgisch grondgebied door 2 burgers (de Belgi sche commiezen dragen alle uniform) werd gesommeerd te stoppen, waarbij berooving voorzat, Hij reed echter door, zoodat de 'aanslag mislukte; de boosdoeners zonden hen echter nog een kogel na, die langs zijn hoofd door de voorruit ging. Het is ten zeerste gewenscht, dat alle commiezen in de grenszone uniform dra gen, al kan het dan ook best een beetje eenvoudiger dan thans! Nog gaan we door met het uilplanlen van Andijvie. De eerste geplante hoeveel heid is nu al flink aan den groei. Dooi de vele negens der laatste dagen Is de grond tusischen de planten dicht gesla gen, ,e!n dit belemmert den groei. Maak daarom met schoffel of hark de grond weer spoedig los. Het is nu oolr tijd voor hel zaaien van veldsla en daar deze groenten tot het voorjaar op "het veld blijft zaaien we .op een terzijde liggend grondstuk opclat we bij het spitten en mesten in het vroege voorjaar, dit sluik later afzonderlijk kunnen behandelen. Öp een soortgelijk gedeelte zaaien we ook winlerspinazie. Beide groenten soorten worden voor opvolgenden oogst in Septem ber nog eens gezaaid. Uit de 'volie- grondsehtomaten hebben we de koppen, boven de 4e tros reeds uitgebroken. Nog steeds snijden we geregeld aile zij scheu ten zorgvuldig weg. We plukken nu tie eerste vruchten; 'de laatsten zijn pas ge zet en zuhen een heelë toer hebben om nog rtjp te worden. In onze bakken kunnen we nu kropsla zaaien voor win tergebruik. Deze cultuur is niet eenvou dig en eischt veel zorg. Bij voorkeur gebruiken we de afge dragen meloenen of komkommerbak'ken waarin de grond flink wordt losgespit. We kunnen direct ter plaatse zaaien en leggen dan op afstanden van 25 cm tel kens eenige zaadjes waarvan we straks een plantje behouden. De afstand tus schen grondopparvlakte en igllas magniel [groote r zijn dan noodig is opdat de sla zooveel mogelijk Jicht ontvangt. De eerste tijd blijven de ramen hoog op- lucht totdat omstreeks begin October bij hel komen der koele nachten de ramen ge sloten worden. Bij invallende, koude moet zorgvuldig worden gedekt. We zaaien nu ook bloemkoo'lplanten, zooge naamde weeuwen, welke onder glas wor den overwinterd en ons in het vroege voorjaar plantenmaleriaai leveren voor glas- en vollegrondsch cultuur. D.e jonge zaaiingen hebben spoedig te lijden van te veel nat, daarom zaaien we in den bak, zoodat we e:r hij veel regenval een raam ever kunnen leggen. We verspee- nen de jonge planten in een bak op. een afstand van 8 tot 10 cm of wel, we pk: at sen ze in kleine potjes welkte we in den bak ingraven. Bij strenge koude 'moeten deze bakken worden gedekt,, overigens zorgen we dat de planten ste vig opgroeien cn luchten daarom zooveel mogelijk. A. G. peinsd of het eenig nut zou hebben op den man zelf een beroep te doen. Zij was zelve een te goede vrouw om er aan te twijfelen, dat in ieders gemoed een aan leg tot goedheid en naastenliefde is, als men die maar te voorschijn kan roepen. Nu had zij de gelegenheid. Zou zij er ge bruik van maken? Haar eenige vrees was, dat Adam het aan haar man zou vertellen en deze er boos over zou wor den. Vreemd, hoewel zij al zes jaar ge trouwd waren en toch wel verschil van meening hadden gehad, zooals in ieders leven onvermijdelijk voorkomt, had Mar garet George nooit werkelijk boos ge zien. Eindelijk beslisten Adam's eigen woor den de zaak. Zou het erg vrijpostig zijn, mrs. Manson, te vragen, waaraan U denkt? vroeg hij glimlachend, waardoor een open plaats in zijn gebit, veroorzaakt door een tand, die hem uitgeslagen was, zichtbaar werd, zoodat de glimlach een leelijke grijns geleek. Zij stonden nu dicht bij elkander. Margaret legde haar hand op de mouw van haar bezoekers jas. Ducros, zeide ze, ik wilde, dat U mij vertelde, wat U toch van mijn man verlangt. Oh! haar stem werd luider ik wilde, dat U hem aan mij terug gaf, zooals hij was, voordat U hier kwam! Ducros stak zijn vingers in zijn vest- Aangezien het bij de aanlegsteigers te Wolphaartsdijk en Kortgene voorkomt, dat laaggebouwde auto's moeite hebben bij het op- en afrijden van de veerboot bij hoogen of lagen waterstand hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan de Directie van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Ooster-Schelde ver zocht aan dit bezwaar zooveel mogelijk tegemoet te komen. Van de directie van bedoeld veer werd de toezegging ontvangen dat strenge or ders zijn gegeven te waken voor schade aan motorvoertuigen bij het op- en af gaan van het veer, terwijl bij Gedepu teerde Staten zal worden aangedrongen, dat er zoo mogelijk verbeteringen aan de steigers te Kortgene en Wolphaarts dijk zullen worden aangebracht. Een tijdvak van 5 jaar is om vopr meni weet en hot lis dan ook haaüt niet te begrijpen, dat het reeds 'weer 5 jaar geleden is, dal wij s'chreven over den heer H. Alberge, reiziger bij de firma E. II. Boasson on Co. alhier, die toen .40 jaar in die zaak werkzaam was. Dezer dagen was 't dus 45 jaar eu nog steeds is de jubilaris, die lhan|si te Amf sterdam woont, met denz'elfden ijver werk zaam in hel engros bedrijf van Boasson onder den Luifel. De tijdsomstandigheden achtte men minder geschikt voor een feestelijke viering, docli de tegen woord ige eigenaar der zaak heeft zijn groote vaar- deering voor den trouwen helper door een geschenk in enveloppe getoond. Niet alleen de ruim 2800 personen, die Walcheren per prov. boot bereikten, hebben het gister iweer [gezellig druk' doen zijn in de stad, maar ook deden dit de ruim 500 personen, die niet een goieid- koopen trein uit Den Haag en Rotterdam herwaarts waren gekomen. I;n verh'and met .de op a.s. Donderdag) ,le. houden ringrijderij in de Abdij komt dien dag weer zulkeeu goedkoope trein naar hier en kunnen degenen, die van dien trein gebruik maken, evenals andere be- jsoekers dan van het aardige volksspel in de passende omgeving genieten. GOES. De gemeenteraad alhier ver gadert Donderdag 27 Augustus te half drie. De agenda vermeldt de heëedigiing van den heer mr. J. A. A. Fransen van de Putte als raadslid'; ingekomen stukr zakje. Dat klinkt nog al kras. Mag een man,' omdat hij getrouwd is, zijn eigen vrienden niet kiezen? Als het een vrouw was, waartegen U bezwaar had, zou ik het kunnen begrijpen. Hij lachte ruw. Ik heb niet veel van een vrouw, geloof ik. Ik wou dat U er iets van had, ant woordde Margaret. Ik geloof, dat alle goede mannen iets vrouwelijks in zich hebben. Ze hebben dat zeker van hun moeders. Wel, ik ben te oud om nog te ver anderen, zelfs om U genoegen te doen, mrs. Manson. Bovendien zou ik wel eens willen weten, wat U op mij tegen hebt. Ik drink niet. Ik neem Uw man niet mee naar „Het Blauwe Zwijn" om hem te helpen zijn geld op te maken, zoo als sommigen van zijn vrienden zouden doen. Niemand kan zeggen dat ik mij ooit aan sterken drank te buiten ben ge gaan, Dat weet ik, gaf zij toe, maar Ducros boog zich naar haar toe en zeide op zachten toon, die haar nog meer afkeer inboezemde dan zijn ruw stem geluid:

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5