Advertentiën. 0 - en W.-Souburg, J. C. B. SIMONS, ETIKET EN SLÜITIN WAARBORGEN! KW^^M BUITENLAND. Algemeen Overzicht. DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING. MARKTBERICHTEN. Arts, heeft de praktijk hervat. GEBOTTELD IN DE BROUWERIJ Verkrijgbaar bij: Firma J. A. PIETERS Vlasmarkt K 150, Middelburg, Tel, 207 De toestand in Engeland. De generale raad van het vakvereetetr gings congres heeft na 'langdurige beraad slagingen besloten door een speciale af vaardiging der regecritiig het standpunt der vakvereeniging inzake de financ:efele voorstellen mede te deelen. Naar verluidt Zou een en ander nog gisteravond gei- schieden. Het plenaire Kabinet heeft gis teravond een zitting gehouden die een uur duurde en 'die om! 21 h 30 werd (vete uitdrukkelijk op gewezen, dat alle be daagd tot hedenmorgen 10 h. Er wordt richten over den inhoud der onderhande lingen een speculatief karakter dragen Over de inhoud der besprekingen wordt niet het minste bekend gemaakt Volgens berichten van V.D>. zouden de voorstellen intuisschen inhouden: een ver- hooging der contributie der werkloos!- heids verzekering, salaris vermindering van de ministers, rechters, zekere ambtena ren, klassep-leeraren en politie en bij zondere belasting voor zekere staats- en industriepapieren die een vaste rente ge ven, bezuiniging bij de verschillende be- stuursonderdeelen. Mac Donald en Snowden ontvingen gis termorgen de vertegenwoordigers der op positiepartijen. Ofschoon tot nu toe omj- trent het verloop der besprekingen niets is bekend (geworden, zou het vast staan, dat de conservatieve beperkingen op de tegenwoordige uitgaven belangrijker ach ten, dan de kwestie van de heffing van een invoerrecht. De generale raad van het vakVereeni'- gnigscongres verklaarde na een bespre king in het socialistische bureau met de vijf ministers Mac Donald, Snowden, Henderson, Graham en Thomas1, dat hjet zijn nouding zal bepalen en deze ter zij ner tijd aan de regeering zou doen weten. Uit de verschillende besprekingen die gjster zijn gehouden tusschen. de regiete- ring, de vertegenwoordigers1 der politieke partijen en den generalen raad der vak'- vereenigingen zijn twee feiten Sterk op den voorgrond getreden, die waarschijn lijk een grooten invloed op den verderen loop der gebeurtenissen kunnen oefenen en wel le. dat de conservatieven nog ver dergaande bezuinigingen eischen en 2e. dat de vakvereenigingen zich ten scherp ste verzetten tegen elke; vermindering van de huidige werkloosheiduitkeering. De generale raad beeft in zijn verga deringen van gister ook besproken de kwestie van een invoerrecht, doch meenit te dien aanzien een beslissing te moeten overlaten aan het vakvereenigingsoon- gres dat op 7 September a.s. te Bristjol wordt gehouden. Alleen de Labourpartij heeft be stor ten de regeering bij bet voeren der on derhandelingen de vrije hand te laten. Naar verluidt zouden de liberalen onge veer op hetzelfde standpunt staan als de conservatieven met dit belangrijke ver schil, dat zij zich ten krachjigste verzeg ten tegen de heffing van een invoerrecht van 10 pCt. t i Omtrent de verhoudingen in heit Ka binet zelf verluidt, dat ook hier vergaan de meeningsverschilLen heer setoren. Ook voor vandaag zijn verschillende confe renties aangekondigd en zullen talrijke besprekingen plaats hebben. INTERNATIONAAL. De Washing'tonsche correspondent van de Timies bericht, dat elke mededeel ling over een te hóuden Internationale conferentie tot regeling der berstjel- er oorlógsschulden als voorbarig moet wor den beschouwd. De voornemens van pre sident Hoover zijn nog niet bekend. Hoo ver wacht zoolang als hij met hjet oog op de veiligheid kan doen. Ook de pers moet zich ten aanzien van de oorogs-* schulden en de innig hiermee verbonden herstelkwestie den tijd gunnen. FRANKRIJK. Het stakingsgevaar in het Noord Fransche textielgebied is gjsfer belang rijk toegenomen. Nadat in het begin van de week reeds vele honderden arbeiders in staking' waren gegaan omddt de werk gevers met loonsverlaging dreigen, heb ben thans de arbeiders in vele andere ondernemingen besloten zich bij de be weging aan te sluiten. DUITSCHLAND. Admiraal b.d. Oskar von Truppel, de vroegere (gouverneur van Kiautschau is gister te Berlijn overleden. Na den oorlog was von Truppel lid van de De mocratische partij. Het dagblad „Der Angriff' is tot en met 26 dezer verboden, omdat het toe- Weerde, dat onder de leden van den Rijksbanier de daders van den spoor- wegaanslag bij Jüterborg moeten worden gezocht. 1 ENGELAND. Het departement voor Indië maakt bekend, dal de regeering heeft besloten Burma uit te noodigen deel te nemen aan de Bomde Tafelconferentie tem einde zoo groot mogelijke mate van, overeensfeM- rning te bereiken inzake de toekomstige constitutie van Burma en de betrekkin gen van Burma met Indië. ITALIË. Naar de Roimleinsche correspondent van de „Daily Express" aan zijn blad (Van onzen bijzonderen correspondent). „Hoog het glas; hoog het lied. Hoog het hart Vandaag hebben we gejubeld, vandaag hebben we opnieuw het glas opgeheven en gedronken op het overweldigend suc ces, dat ons kleine landje te Vincennes boekt, te midden van de reeks van mach tige mogendheden, waarbij we eigenlijk dachten in het niet te verzinken. De hooge hoed, de pandenjas waren de eeni- ge beschavingsdeksels die in tel waren en wie niet op die wijze was uitgedost, telde eenvoudig niet. En geduldig hebben we zitten wachten in de door de Hol landsche kweekers in een lusttuin her schapen zaal, totdat het officieele cor- tège met Maarschalk Lyautey als pièce de résistance (en welke résistance) bin nen zou komen. Ik heb er meermalen op gewezen, dat schijnbaar de vertegen woordigers van een niet monarchisti- schen staat zich niet de stiptheid kun nen aanwennen, die men als regel de be leefdheid der koningen" noemt en als ik er aan denk hoeveel men in een socialis lischen staat als Frankrijk als regel over tijd is, dan betreur ik nog erger de ar men, die in Rusland deze officieele plech tigheden mede moeten maken, want daar zal men dan wel uren over tijd zijn, in dien niet etmalen. Enfin, Lyautey met gevolg kwam.... te zijner tijd. En we stonden allen van onze stoelen op met een gezicht ernstiger dan wanneer we voor den laatsten zegen in de kerk van ?r.z,en steel oprijzen, waaruit dus al weer blijkt, dat geen land meer op de uiter lijke vormen is gesteld dan een socialis tisch land. Vormen, uiterlijke vormen al thans, zijn prettig Toen werd er gemummeld, lang ge mummeld tusschen de Fransche autori teiten, Lyautey, Paul Reynaud (nogmaals e,r aa? herinneren, dat hij hier „tSebe Ladum heet en onzerzijds de hee- ren mr. Fock, dr Koningsberger, Swart, dr. Van der Waals, jhr. Loudon, dr. Cos- quino de Bussy (vergeef me wanneer ik hier het Protocol met voeten treed, maar ik ben monarchist en zij het me verge ven) en meer anderen. Zij smoezelden en wij wachtten zooals we al een tijdje ge wacht haddenToen ging het los! w ij ^ock het eerst van wal en hield een redevoering, waarvan wij pers mannen allemaal, zonder uitzondering een afschrift kregen en waarin hulde ge bracht werd aan een ieder, althans te oordeelen naar het telkens opklinkend applaus (open doekjes). We kunnen ons zonder uitzondering indenken, wat mr. Fock gezegd heeft, gezien het feit, dat hij immers de President van het Comité is.Het eerste nummer is meestal niet het beste; het programma moet iets stijgends vertoonen, totdat we de climax bereiken, dan komt als regel een soort uitsmijter.... Nummer twee was mr. De Jonge, de nieuw benoemde Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indië. Na mr. De Jonge kwam „le Bébé Cadum" onze kleine maar gewiekste minister van Koloniën Paul Reynaud, die als het op speechen aankomt, iedereen mijlen ach ter zich laat. Pardon, ik vergat te zeggen, dat voor hem de grijze Maarschalk het woord voerde, doch waar hij bij het com- mandeeren van zijn troepen in vroeger jaren het overwegende gedeelte van zijn stem verloren heeft, zijn zijne redevoe ringen (gedurende de tentoonstelling twee per uur) als regel een diep geheim voor de hem omringende civiele troe pen. Ik vrees echter, dat we als natie van verwaandheid gebloosd zouden heb ben, wanneer we ook maar de helft ver staan hadden. De prestaties van Paul Reynaud als Minister van Koloniën kan ik niet beoor- deelen; zijn prestaties als redenaar zijn buitengewoon. En als regel is het niet in een paar tellen afgeloopen wanneer Paul Reynaud het woord krijgt. Vandaag even wel maakte hij het kort en krachtig, wist hij in enkele woorden Holland meer lof toe te zwaaien dan anderen in pagina's: „Toen Nederland zijn eerste paviljoen opende, toonde het ons wat zijn koloniaal bezit was, nu met de opening van het tweede paviljoen toont Gij wat Hol land is." Daarna kwam als slot jhr. mr, Beelaerts van Blokland aan het woord, waarna we in optocht het gebouw bezichtigden. Dit behoeft geen nadere beschrijving. Slechts kan worden vermeld, dat het nieuwe pa neel van Paulides toch nog tijdig is aan gekomen en zijn plaats in de ontvang- hall waardig inneemt. De inhoud is wel veel minder interessant dan die van het oude gebouw; het kon niet anders, doch niettemin toont Nederland wat het re sultaat is van vreedzaam koloniaal be leid. De Hollandsche inzending neemt een waardige plaats in, al is het op iet wat bescheidener voet. Wij zijn de grond idee trouw gebleven, iets wat niet te zeggen is van de inzending van het Fransche Ministerie van Luchtvaart.... Dat is de merkwaardigste inzending, die te Vincennes te zien is en ik zou alle „los-van-Europa"-enthousiasten een bezoek aan dit paviljoen aanraden om overtuigd te worden van de weldaden der Westersche beschaving, In de hall draagt één der wanden een schilderstuk, waarop men een Fransch vliegtuig boven de hoofden van een me nigte inlanders ziet cirkelen. De Ooster lingen steken smeekend de armen ten hemel in een gebaar, dat het midden meldt, verneemt hij uit hoogje Vaticaan- sche kringen, dat tusschen totf.'t Vatieaan en. den fascistischen slaat een oveneenr stemming is bereikt, waardoor aan het langdurig en pijnlijk conflict, waarin bei de partijen elkaar beschuldigen van schending van het verdrag van Lateraj- nen, een einde wordt gjeimlaakt. Binnen enkele dagjeoi zou deze over eenstemming officiéél worden bekend ge maakt. Naar vernomen wodt is geheel en al voldaan aan den eisch v(an het Vatican, dat de Italiaansche stteat de bepalingen van het Vatieaan, d,ait de Itiaifiajanschc staat de bepalingen van het verdrag van Lateranen niet alleen naar de letter mlaiar ook naar den geest zal naleven. HONGARIJE. Gistermiddag brachten tien leden van het parlement en twee leden van den senaat namens de rogeerinig.spartijen een bezoek aan minister-president graaf iBelhlen met de bedoeling te trachten het besluit van den minister-president om af te treden, in dien zin te wijzigen, dat hij tenminste minister van buiten- landsche zaken in het nieuwe kabinet zou blijven. Graaf Bethlen verklaarde daarentegen dat hij een kabinet van graaf Julius Karohjjï jgatarne zou steunen, doch dat het hem onmogelijk was een ministerpost te aanvaarden, daar de po sitie van het kabinet-Karoliji veel gemak kelijker zou zijn wanneer hij buiten het kabinet bleef. ZWITSERLAND. De Zwitsersche regeering heeft eén voorstel ingediend voor de in September a.s. te houden Volkenbondstoijeenkomsl inzakte, de kwestie van de salarisregeling van de ambtenaren van het Volkenbonds- siecretariaat. Naar wordt .gemeld zijn onverwacht 350 van de 400 bij den bouw" van het önieuwe Volkenbondspaleisn werkzame arbeiders ontslagen. De oorzaak! moet worden gezocht in financieele moeilijk heden. SPANJE. Naar verluidt, zijn te Santander ver- ver schillende stakingen uitgebroken, o.a. in de schoen- en broodfabriekten. De sta king van de metaalbewerkers1 daarente gen is geëindigd. De Enjgelscbë maat schappij, die mijnen in de buurt van San tander exploiteert, heeft besloten liever de mijnen te sluiten, dan te voldoen aan de eischen van loonsverhooging van de mijnwerkers. Uit Cadix wordt geteeld, dat tengevol ge van een loongeschil de arbeiders van een belangrijke broodfabriek den arbeid neergelegd hebben. Die gouverneur van CadLx heeft de fabriek doen sluiten. De houdt tusschen aanbidding en hopelooze vrees, begrippen, die somtijds maar al te nauw met elkaar in verband staan. Ter vermijding evenwel van vergissingen staat in het blauwe hemelvlak geschre ven: „Dank zij de luchtverbindingen, ge voelen de Fransche koloniën zich thans vlak bij Frankrijk". Inderdaad vlak bij Frankrijk en wellicht een beetje te dicht bij Frankrijk; indien we althans het ta bleau raadplegen, dat aan de rechter zijde van dit schoon tafereel hangt, be gint een gerechte vrees op te kruipen, dat de „liaisons aériennes" wat al te innig zijn. Leest wat het Ministerie van Luchtvaart op de Internationale Kolo niale Tentoonstelling ons te leeren heeft op het gebied van kolonisatie. Juli 1925 tot Januari 1926 Marocco. Prestaties van den vliegdienst: 12000 vlieguren, gedu rende welken tijd 5500 oorlogsmissies werden uitgevoerd, waarvan meer dan (letterlijk vertaald van het paneel) 3000 bombardementen, waarbij 375 ton bom men werd uitgeworpen, hetgeen 500 ge wonden gaf. Voorts werden 14000 cli- ché's opgenomen, die een nog niet on derworpen terrein van 15.000 vierkante kilometers bestreken! Wie met de kennis van zulke exploten nog steeds den Oosterling aan zijn lot wil overlaten en hem de heerlijke Wes tersche beschaving wil onthouden, is niet recht snik. Maar in Syrië deed men be ter! Gedurende een zelfde aantal vlieg uren werden 6000 oorlogsmissies uitge voerd, waaronder meer dan 4000 bom bardementen. Niet minder dan 600 ton bommen, derhalve 600.000 kilo bommen, werden naar beneden gesmeten ter lee ring en ontwikkeling van die domme Oosterlingen, waarvan er, en daar legt Syrië het leelijk tegen Marokko af, slechts 200 gewond werden weggedragen. Maar laten we hopen, dat de vliegers niet goed geteld hebben en heb 2000 dooden en gewonden waren. Dan heeft althans Syrië ook daar gewonnen. De rest van dit Fransche luchtvaart paviljoen is niet de moeite van het be zien waard. Zuiver commercieele vlieg tuigen, avions waarop zelfs geen onnoo- zel machinegeweer geplaatst is, kort en goed hopeloos doode materie in verge lijk met de leerrijke stof uit de ontvang- hall. Slechts vinden we als grappig in termezzo hier en daar een schilderij, waarbij de groote verdiensten van het vliegtuig als koloniseerende macht wor den uitgebeeld. Een eindelooze woestijn waardoor Oosterlingen trekken op ka- meelen, die tevergeefs dekking zoeken voor de bommen, die enkele vliegtuigen als pepernoten rondstrooien. Het Fransche Ministerie voor Lucht vaart heeft ons hier een lesje gegeven in koloniaal beleid, dat werkelijk de moei te waard is. Parijs, 18 Augustus 1931. A. P. broodvoorziening van de stad is onvol doende. De Minister van justitie heeft een verordening uitgevaardigd, waardoor de verkoop of hypothecaire bezwaring van de eigendommen der kerk verbbdten wordt. i Notarissen mogen geen contracten, waarbij een kerkelijke instelling partij is, aanvaarden. i Wis selagen ten en makelaars mbgien voor kerkelijke organen geen transacties verrichten. De Nationale Bank en buiten- landsche bankfilialen in Spanje mogen geen fondsen van geestelijke instellingien overdragen. VEREENIGDE STATEN. De burgemeester van Chicago heeft voorspeld, dat het stadhuis zal moeten worden .gesloten, tenizij de 'wetgevende macht hem aan fondsen helpt. Voor 20.000 ambtenaren en beambten der gemeente bestaat het gevaar, dat izij in de naaste toekomst hun salaris niet uitbetaald zullen krijgen. De laatste, be taling zal op 1 Sept. geschieden. CUBA. Volgens berichten uit Havanna in zake bijzonderheden over de hevige ge vechten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen om de staidGibara zouden de verliezen aan beide1 zijden ongeveer 600 dooden bedragen. Twee honderd opstandelingen, die in een tun nel waren gevlucht zijn na heftigen te genstand (gevangen genomen. De lucht strijdkrachten van de regeering schijnen geen geluk te hebben gehad. Van 6 vlieg tuigen die waren opgestegen om de in- surgenten te bestrijden is geen enkel te ruggekeerd. Officieel wordt bevestigd, dat het Deensche stoomschip „Frederickshorg'j, ter hoogte van de haven van Gibara ge, durende de gtevechten om déze stad van de laatste dagen, door Cubaansche vliei*- tuijgan mtet b°mmen en machinegeweer- vuur is aangevallen. Het Ateerikaamsche staatsdepartement te Washington wacht op een officieel protocol van deze be schieting, vermoedelijk om daarna 'de Cu baansche regeering te verstaan te geven dat de Vereeniglde Staten een herhaling van een dergelijk' optreden tegen vreête- de schepen en vreemde onderdanen niet kunnen dulden en in geval van herhaling van hun interventierecht gebruik zuillen Maken. Op Oost Cuba duren de gevechten nog voort. De opstandelingen hebben hier de belangrijke havenplaats en knooppunt van spoorwegen Nuevitas bestormd. Ook on der de bevolking van de hoofdstad Ha vanna heerscht groote onrust Middelburg, 20 Augs. Op de fruit veiling werden de volgende prijzen be steed; ,Earley Victoria 714, Codlxn: Kes wick 1—li4, zoete St. Jan 1118, Zomer- aagt 4—10, stritepeiling 14, glasappels 2, Duchesse d'Oldenburg 1—5, afvalappels 1—18, alles per kg. Peren: Ooms'kinderen 29, Clappi"s Fa vorite 227, roode suikerij 0.12, N.-H. suikerpeer 2—7, Précose de Trevoux 8 —21, Van Aspeer 5—9, bruine Heeren peer 6—11, scharlaken 27, witte broodspeer 1—5, jutten 1624, Beurré d"Amanlis 12, id. de. Mérode 6—11, Pe tite Marguérite 68, Dirkjespeer 4, afval peren 0.1—8, alles per kg. ■Pruimen: witte wijns 33—55, perzik- pruimen 33, Washington 24—43, boere witte 40—47, Prince. 27, Reine Victoria 18—35, Belle de Louvain 33, Mauiwé eier 14, uitschot 415, alles per kg. Meloenen: Net 14—45, carbonkel 32 34, annanas 11—27, suiker 15— <30, zes- weeksche 19—28, alles per stuk. Diversen: tomaten 4—10, blauwe drui ven, Franken thaler, 70, black alicante 57 65, roode bessen 13—24, alles per kg. Zierikzee 20 Aug. Erwten (schrok kers) f 13—17 per 100 kg. Aardappelen-s Eigenheimers 2—21, bonte 3, blauwe 3 per 70 kg; uien, groote, bruine en witte f 1.80 per 50 kig. Boter f 0.720.87 per pond. Eieren (groot handelprijs) 4.50 per 100 Stuks, Aanvoer 4000 stuks. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden ook aangenomen d<wr den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. Ondertrouwd; J. L. W1GARD en L. VERHULST Huwelijksvoltrekking 4 Sept a.s. Middelburg, Augustus 1931. Arnemuidsch Voetpad T 148 Heden overleed te 's Graven- hage in den ouderdom van 85 jaar, onze geliefde Broeder en Oom J. J. DE BRUYNE, gep. Kapitein ter Zee der Kon. Marine Middelburg M. DE BRUYNE. P. DE BRUYNE. A.L.DE BRUYNE— VAN IpEREN. Ermelo A. DE BRUYNE. Northampton ANT.L. DE BRUYNE. Middelburg, 20 Aug. 1931. Heden overleed mijn innig geliefde Man, JOANNES JACOBUS DE BRUYNE, Oud-Kapitein ter Zee der K. N. M. H. L. DE BRUYNE— Wychgel van Lellens. 's-Gravenhage, 19 Aug. 1931. Emma8traat 32. Geen bezoek, geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. op de be graafplaats Nieuw Eik en Dui nen. Vertrek van het sterfhuis te twee uur. Volstrekt eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3