RECHTZAKEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER in België of het buitenland, dat de \zes maanden niet overschrijdt, zijn ontslagen van alle veeartsenijonderzoek op voor waarde dat de eigenaar aan den dou- anendienst een bewijs laat zien van lid maatschap van een club of bekende paardenvereanigmg, alsook een getuig schrift afgeleverd door een veearts be vestigende dat de dieren gezond zijn en de uitbating van waar zij afkomstig zijn vrij is van besmettelijke ziekeen. Al deze bepalingjpn zijn ook geldig in betrekking tot Frankrijk. Inbraak in een goudsmidswinkel. Voor de Haagsche Rechtbank stonden Dinsdag terecht de 26-jarige schilder A. J. P. en de 23 jarige koopman! J. van T., verdacht van diefstal gepleegd in den nacht van 26 op 27 Juni j.l. in den goud smidswinkel van den heer Biesaart in de Hobbemastraat te 's-Gravenhage. Na de spiegelruit met een steen te hebben verbrijzeld ontvreemdden zij een 70 tal gouden ringen en sieraden welke door hen voor een bedrtiig van f 100 aan een opkooper werden verkocht. Het O. ,M. eischte itegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. Nadat de verdedigers aan het woord waren geweest, verdedigden verdachten zichzelf en wezen op de moeilijke om standigheden waaronder zij verkeerden. T. beweerde o.a. dat hem zijn spaarpen ningen ontstolen waren en drong aan op clementie. De ramp van de „Noordpool". 'De Raad voor de Scheepvaart heeft iWoemsdag uitspraak gedaan met betrek king tot het stranden en verloren igaan van het stoomvisscjaersvaartuig „Noord pool", IJM. 132 op de Oostkust van Schotland, waarbij alle opvarenden zijn omgekomen. 1 De Raad is van oordeel, dat deze droe vige |r)amp, waarbij de geheele beman ning het leven heeft verloren, een ge volg is van den storm en dat verder niets met zekerheid kan worden vastgesteld. Er was een ervaren schipper aan boord en de uitrusting van het schip was vol komen in orde. i I De Raad gedenkt met dankbaarheid Ide deelneming, welke deze ramp zoowel in het buitenland als hier te lande heeft gewekt en in het hijzonder ook de daad van piëteit van de Vereenigjde Ex ploitatie Maatschappij te IJmuiden, die een schip heeft disponibel gesteld, waar door het mogelijk was dat de slachtoffers die zijn teruggevonden hetgeen ten slotte met allen het geval was in va- derlandschen bodem konden worjden be graven. spreking van den toestand, waarin het bedrijf momenteel verkeert. Aan het hoofdbestuur is opgedragen bij de regeering aan te dringen, op het overnemen van het risico, voortvloeien de uit den export) van Hollandsche haring naar Duitschland. In de plaatselijke reedersvereenigjhgen te Vlaardingen, "Schevehingen en Katwijk aan Zee, zullen plannen besproken wor den omtrent vermindering van het aantal netten, waarmee wordt gevischtj het vast stellen van. minimumprijzen, en vernieti ging van haring beneden een zekeren prijs. Met ingang van 1 September a.is. is overgeplaatst van Sas van Gent naar Terneuzen, de telefoniste mtej. M. 't Gilde en van Oostburg naar Sas van Gent ,mej. Annie Martin. Verdelging van zwaardvisschen. Bij het bestuur van de Schippersiver)- eeniging „Vlaardingen", te Vlaardingen^, is bericht ingekomen van den Minister van Defensie, dat de politiekruiisers last heb ben ontvangen om de zwaardvisschen, die zooveel schade aan de netten toebrengen, zooveel mogelijk te verdelgen. De sergeant-ziekenverpleger G. J. L. Kennis wordt overgeplaatst van de Arend naar de Van Speijk en de sergeant kok A. G. Zuurmond vani de Arend,naar de onderzeedienst-kazerne. De oestercampagne Men meldt aan de N.R.C. uit Zeeland: De oestercampagne is begonnen en Engeland heeft de eerste consumptie oesters gekregen. Wat de kwaliteit be treft, kan nog geen afdoend antwoord worden [gegeven, een uitstekende nazo mer er is In alle opzichten behoefte aan kan nog wel wat goed maken, maar tot heden heeft men over den g'roei der grootere soorten oesters nog weinig lof gehoord, van de kleinere was de groei wel eenigszins beter. Naar is mee gedeeld, heeft het Centraal Oesterb|ureau de prijzen der oesters naar grootte vast gesteld, wisselende lusschen f 180 en f 48, werkelijk prijzen, die zeer mooi lijken, maar verschillende factoren druk ken een en ander naar beneden en wel door mindere voorraden consumptie- oesters, wat veroorzaakt is o.m. door en orme sterfte onder de oesters en ook door minder goeden groei. De sterfte, zoo is officieel geconstateerd, was bij de vorige campagne abnormaal hoog. Wilde concurrentie het vorige jaar werkte ook niet gezond, maar nu zou er in elk geval verbetering op til zijn, door o.a. de af neming op gezonder basis te brengen. Het haringvisscherijbedrijf. In de te 'S-Gravenhage g(ehouden bui tengewone algemeene ledenvergadering van de reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche haringvisscherij, heeft de voorzitter aan de orde gesteld de be VR EEMDEiLINGENBEZOEK De drukte was heden weer igtroof, al was ze .niet zoo groot ais verleden wieek Met de Provinciale boot Breskens—Vlis- singen 'bedroeg het aantal passagiers 2870 en het aantal aüto's 90. Van andere zijden zagen wij ook nu weer vélen hier en onder hen gelukk ook veie landgenooten, die al meer en meer Walcheren als doel voor een uit stapje nemen. De 36-jarige H. W. K. reiziger te Groningefi welke zich verschillende bedragen in totaal ruim f 1400 heeft toe geëigend welke gelden hij voor zijn firma had geïnd, is heden te dier zake door de rechte ank te Groningen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van Üe puev. hechtenis. (Woensdagavond is te Zuid hor n een locomotief waaraan een kij>- kar was bevestigd door een noodbrug gezakt die was igeslagen over de Noord- horner Schipsloot. De locomotief kwam in het water terecht. De twee mannen die hem bedienden liepen, de een méér de ander minder ernstige verwondingen op. In den. afgeloopen nacht werd dé brandweer te Eschweiler gealar meerd voor een grooten brand in dé on geveer 8 dagen gelegen stil gelegde Er- magfabriek van het Eschweiler Bergwerk Verein. Het ongeveer 50 m lange maga zijn en de model schrijnwerkerij stonden in lichte laaie en de brandweer moest zich dan ook voornamelijk beperken tot het beschermen van het kantoor en fabrieksgebouw waarin zij gelukkig slaag de. Een groote voorraad materiaal en kostbare modellen gingen echter verloren De schade is zeer groot doch door ver zekering gedekt. Ongelukken, Woensdagmiddag reed op den 'Mep pelerstraatweg bij Zwolle een auto waarin een familie uit Amersfoort. De asphaltweg was tengevolge van den re gen uiterst glad, de auto slipte en reed tegen een boom. Een der inzittenden, mej. van H. werd door de zijruit geslin gerd en kreeg zulke ernstige verwon dingen in het gelaat, dat zij haar recb teroog zal moeten missen. De heer van H. werd ernstig aan het hoofd gewond en zijn echtgenoote kreeg een zenuwschok AMSTERDAM, 20 Augustus Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 1013%—101'/8. Ned. 31 1000-4 1023/s—102%. Ned. 17 IOOO-41/2 102i/4—1023/8. Ce.rtificaten-3 Sli/s81. Cert. N.W.S.-2% <>81/8—681/8. Duitschl. pd. st. 100-7 863/4—85. Enigl. W.L 50.200-5 993/8-100. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. A Amsterd. Bank 137 137. A Bank Assoc. 37%3634. C Rott, Bankver 87 85. A Twentsche Bank 121 A Pref. Jurgens A 987/8—98%. A Ver. Papf. v. Gelder 85—86. C. Am. Car en Foundry 18y4181/2. C. Am. Smelt en Ref. 321/4—33, C Farbenind I.G. 1023/s—100%. C U. States St. C. 901/4—89%. C C. Publ. Serv. 7%—7. C North Am. Cy. 67%—66%. A Born. Sum. H.M. 1303/4—130i/s. A Ned. Wol Mij. 323/8—32. I A Singkep Tin ;M. IO41/4—106i/2. A J. C. Japan Ln. 37.1/2 A Rotterd. Lloyd 105—1053/4. A S. M. Nederland IO61/4107%. A Amst. Thee C.M. 31—, A Houith. Alberts 651 C Peruvian C, Pr. 11—11. j A Erie Spoorweg 20 A Southern Rlw. 27%—273/4. j C Union Pac. Br. 113—144% C Int. Nickel Cy 13%13%. A Koloniale Bnk. 98%>98%. A N.I. Hbk. 1000 99—99. C Ned. H. M. 1000 119%—119. A Alg. Kunstz. U 54%55, Terwijl de marechaussee bezig was met de gewonden, reed een andere auto voorbij, waarvan de bestuurder zulk een selangstelling aan het ongeluk toonde, dat hij zijn richting vergat en tegen een Doom reed, na eerst nog twee fietsen te hebben aangereden. De bestuurder liep geen kwetsuren op, doch kreeg van de marechaussee drie bekeuringen, n.l. een wegens roekeloos en onvoorzichtig rij den, zonder rijbewijs, en een omdat de stuurinrichting van den auto niet in orde Meek te zijn. SCHADE DOOR HAGEL. D|e scha de te 's-Gravemoer door den. hagfeür storm van 1.1. Zaterdag aangericht aan kweeikerijen en 'boomgaarden, is geöchat op ongeveer f 45.000. NOODWEER. De Parijsche correspon dent der Maasbode méldt dat omstreeks half vijf Dinsdag plotseling boven Parijs en vooral boven Vineen nes< een.'hevig noodweer los brak dat vpotqal op Ü'e Koloniale tentoonstelling groote onslel- tenis teweeg bracht. Het was een onweer, dat slechts wei nige minuten duurde, doch vergezeld ging van zulk een zwaren regenval en zulke windstooten, dat het op een hoos geleek. Op de tentoonstelling trachtte het pu bliek in de paviljoens 'te vluchten. Alle wegen waren onmiddellijk in beken om gezet. In het Nederlandse!! paviljoen heeft op dat oogenblik de uitgebreide orde dienst zijn doeltreffendheid kunnen be wijzen. Heei den dag was het bezoek) aan paviljoen zoo groot geweest, dat op som mige oogenblikken meer dan duizend mënschen queue moesten maken. Bij het noodweer drong men plotseling óm in het paviljoen te schuilen. Men moest om wanorde te voorkomen de ijzeren schermen laten zakken en die hadden het hard te verantwoorden, maar de ordedienst wist binnen en buiten de drommen in. bedwang te houden. DE OVERVAL OP HET RIJKSBANK FILIAAL. Uit Berlijn meldt men aan de N. Rott. CTt. dat de politie er neig niet in geslaagd is een spoor te ontdek ken van de bandieten, die zoo brutaal het filiaal van de Rijksbank in de Schö- nehergerstrasse hebben overrompeld. Het staat echter vast, dat de bandieten hun plan zorgvuldig hebben voorbereid. Het is gebleken, dat één der bandieten, die het geld had gestolen en in een taseh had gestoken, deze tasch tijdens zijn vlucht heeft laten vallen. Een chauffeur die dit bemerkte en. niet vermoedde, wat er igebeurd was, raapte de tasch op en stelde haar den roover weder ter hand. De toestand van den bediende, die neergeschoten werd, is zeer ernstig VECHTENDE ZIGEUNERS. Nabij de haven van L b e c k ontstond een ernstige vechtpartij tusschen zigeuners Een zigeuner werd daarbij door een schot in de borst op slag gedood. De dader, die door messteken ernstig gewond was, vluchtte doch werd door andere zigeu ners achtervolgd. Hierbij liep hij een rechercheur in de armen, die hem arres teerde. DF NAUTILUS-ZELFMOORDPOGING. Fen telegram uft Long year City méldt dat de „Nautilus" Dinsdagmiddag! voor een proeftocht van daar is ver trokken. Het vertrek was verscheiden uren uitgesteld, daar een 'der motoren niet in orde was. Hoe lang de proeftocht zal duren is n.'et bekend, maar volgens leden van de expeditie rekent men op een reis van ongeveer drie weken. LINDBERGH MAAKT EEN NOOD LANDING.Kolonel Lindbergh en zijn vrouw die per vliegtuig een tocht makeu van New York naar Tokio, via het Poolgebied, hébben tengevolge van mist en vallende duisternis gister een nood landing moeten maken op het ijs op on geveer 150 m afstand van hel, onbewoon de eiland Ketoijima, dat deel uitmaakt van de Koerillengroep. Lindbergh heeft draadloos gemekt, dat hij niet in nood verkeert. HERZIENING VAN EEN PROCES; ONSCHULDIG VEROORDEELD. Naar uit Weenen wordt gemeld, hebben de advocaten van Philip Halsmann, die indertijd onder beschuldiging van zijn vader in de Tiroler Alpen vermoord te hebben, in hooger beroep tot vier jaar tuchthuisstraf was veroordeeld, nadat hij in eerste instantie tot 10 jaar was ver oordeeld, doch wien later gratie werd verleend, thans een verzoek tot herzie ning van het proces ingediend. De zaak-Halsmann heeft indertijd in Oostenrijk tot groote beroering aanlei ding gegeven en na zijn veroordeeling werden door verschillende vrouwenor ganisaties en het roode kruis 20.000 handteekeningen verzameld voor het verzoek van gratie. Aan Halsmann is toen gratie verleend op voorwaarde, dat hij Oostenrijk zou verlaten. Hij studeert op het oogenblik te Parijs. Kort na zijn veroordeeling in hooger beroep heeft zich de losse werkman Schneider aangemeld, die zich zelf van den moord op den vader van Halsmann beschuldigde. Aan zijn beweringen werd echter geen geloof geslagen, wel werd hij veroordeeld wegens medeplichtig heid. De advocaten van Halsmann wijzen er in hun verzoek om herziening van het proces thans op, dat uit de akten, die op Schneider betrekking hebben, blijkt, dat een derde de moordenaar is geweest, wellicht ook Schneider, doch dat in geen geval Philip Halsmann schuld heeft. De moderne toepassing der staathuishoudkunde. Hoe men met de schutterij en de burgerwacht het productie systeem van boven al kan rege len! Wanneer wijlen onze groote Pierson in de huidige tijden zijn meesterwerk over de staathuishoudkunde zou moe ten schrijven, zouden zijn haren ten berge rijzen en zou hij het omvangrijke werk, vreezen wij, niet hebben aangedurfd Want de elementaire wetten der econo mie worden met voeten getreden en in plaats van het vrije werken van vraag en aanbod komen telkens nieuwe expe rimenten uit de retorten der economi sche chemici. Rusland heeft zijn Sovjet dictatuur, zijn gereglementeerd vijf-jaar plan en zijn verkoop-politiek, waarbij het op winst-marges, zelfs op kosten dekking niet meer aankomt. Elk land is bijna met hooge tarief-muren omringd, sommigen hebben zelfs absolute'invoer verboden voor speciale artikelen Duitschland wordt met nood-verordenin gen geregeerd, waarbij natuurlijk de staathuishoudkunde in den hoek wordt gezet.... Italië heeft een fascistische opvatting der zaak, terwijl wat er nog van internationalisme -is overgebleven zoo stevig gekartelleerd is, dat elke puur-sang liberaal en vrijhandelaar er uitziet, als destijds Job In Amerika heeft men een nieuwe economie ingesteld, n.l. de staathuishoud kunde met het zwaard! Toen de olie producenten het niet eens konden wor den over de wijze en de mate van olie- restrictie en het onderling vertrouwen zoo groot was, dat men doorging met pompen, al lieten de prijzen een groot verlies, alleen uit vrees dat de buurman met zijn instrumenten de olie onder de voeten wegzoog, decreteerde de gouver neur van Oklahoma, dat alle bronnen die niet op uitputting stonden, onmid dellijk moesten worden gesloten. De bur gerwacht werd gerequireerd en de eco nomische wet- van vraag en aanbod was tot staan gebracht. Men mopperde wat tegen, doch zwichtte voor den arm des Gezags. Wellicht heeft de drager van het Amerikaansche gezag gelijk, mis schien ook niet, maar hij bereikte ten minste een drastische vermindering van de productie in zijn gebied. Zijn collega van Texas volgde onmiddellijk het inte ressante voorbeeld; ook hij liet duizen den bronnen sluiten eveneens met de schutterij in het geweer, terwijl onder de „gemaszregelte" olie-bezitters de exploitanten van het Oost-Texas-veld waren, die door hun geste verantwoor delijk waren voor de ernstige prijsdaling. De raffinaderijen hadden zich met hunne aankoopen teruggetrokken in de veron derstelling, dat daardoor de prijzen nog verder zouden dalen en de olie na ge duldig wachten, als van poes voor een muizengat, voor 'n appel en een ei te verkrijgen zou zijn. Nu de hoogmogende heeren de leiding hebben genomen, kwa men zij onmiddellijk opzetten, met als gevolg de eerste ruw-olieprijsstijging na de talrijke maanden, waarin wij niets anders dan dalingen hadden te registree- ren. Goed voorbeeld doet goed volgen; als de inkomsten van de Zuidelijke Staten eveneens op ernstige wijze de gevolgen van de katoen-misère zouden gaan voe len, dan hebben de regeeringsleiders slechts inlichtingen aan hun confrères in Texas en Oklahoma aan te vragen, op welke wijze het best de problemen „van bovanaf" te regelen zijn. Wellicht worden dan de velden der boeren door een cordon van soldaten omringd en hen gelast het komende zaai-seizoen voorbij te laten gaan. De Staten hebben dan niets anders te doen dan de voor-- raden op lang crediet van den Farm' Board over te nemen (gelijk dit econo misch juist(?) opgezette lichaam destijds Duitschland wilde opschepen met de ge volgen der gemaakte fouten) en de onvermijdelijk komende katoen-hausse zou hen schadeloos stellen voor de der ving van inkomsten. Met graan is het experiment gevaarlijker, omdat de tarwe-productie in de wereld té groot en té sterk geografisch verdeeld is om met dergelijke maatregelen de markt te; dwingen. Gelukkig is China met zijn nij penden hongersnood het land, dat de dollarzieke Uncle Sam zou kunnen hel pen; zonder twijfel zullen de noodige' millioenen bushels in het Hemelsche Rijk kunnen worden gespuid op lang crediet, wat zoo erg niet is, als men al aan het bestudeeren is gegaan om het- zaakje aan de vernietiging prijs te ge ven, terwijl en passant de noodige con cessies zouden kunnen worden verkregen inzake de yndustrialisatie-plannen, die Nanking erop na houdt. Hoe langer hoe meer komt de economische macht in. handen van den Staatzullen over enkele jaren de oude boeken over de „fossiele staathuishoudkunde" als anti quarische werken worden verkocht en zal men de handen van verbazing ineen slaan over het dom geleuter der vroe gere aardbewoners, die er zulke dwaze begrippen op na hielden? Engelands kabinet is het eens geworden over de bezuiniging, In de gister gehouden kabinetszitting waaraan alle 21 ministers deel namen werd ten aanzien van de meeste bezui nigingsvoorstellen in principe volledige overeenstemming bereikt. Slechts over het voorstel om op den invoer van een groot aantal waren een tarief van 10 pet te heffen kon geen overeenstemming worden bereikt omdat sommige mi nisters van meening waren, dat deze maatregel vergaande gevolgen zou kun nen hebben. Naar verluidt zou vooral Snowden, als principieel vrijhandelaar, zich tegen dezen maatregel hebben ver zet. De minister van Handel zou zich echter door een bijzonderen druk der omstandigheden hebben gebogen. De be slissing zou grootendeels afhangen van de houding, zoowel van de oppositie als van de vakvereenigingen err van de la- bourparty zelf, die heden hun voorstellen zullen formuleeren. Aangezien van de oppositiepartijen geen tegenstand te wachten is, kan men vermoedelijk van daag nog niet op een beslissing rekenen, aangezien de generale raad van het vak- vereenigingscongres zich zonder twijfel nog niet zal vastleggen dat de door dezen raad in te dienen voorstellen eerst zal willen voorleggen aan het congres der vakvereenigingen, dat op 7 September a.s. te Bristol bijeenkomt. Het wordt meenens op Cuba, Uit Havanna wordt gemeld, dat nabij de stad Gibara in de provincie Oriënte een gevecht van grooten omvang heeft plaats gehad. Volgens berichten van re- geeringszijde zouden de rebellen na he vige gevechten in de straten van Gibara d stad hebben moeten ontruimen met een verlies van 5 0 0 dooden. De opstan delingen hadden versterking gekregen van ruim 100 man die met het stoom schip „Frederick William II" uit de Ver- eenigde Staten waren gekomen en op Cuba waren geland. De regeeringstroe- pen zouden vooral door het gebruik van eenige bombardementsvliegtuigen den opstandelingen belangrijke verliezen heb ben toegebracht, o.a. zouden zij de „Fre derick William II" door middel van een bom uit een vliegtuig tot zinken hebben gebracht, doch dit is waarschijnlijk ge- A v. Berkels Pat. 40%40. C Calvé-Delft 75%—71. A C. Suiker Mpij. 26% A Int. Viscose 10 A Küchenm. I. Acc. 15%15-16. A Ned. Ford A.M. 252-246-48. A Philips Gem ,B. 83%82%-78. C Unilever 148%147-45. C Anaconda Cop. 51%51%-51, C Bethlehem St. 4342%-%. C Gen. Aviation 4%4%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 220-Ï218. C A. Gas en El. Cy. 113/g—113/g) Ci Cities Serv. Cy. 103/8—113/8(-10t/8. G iMidd. West Ut. I6S/4—16%Ls/4. A Alg. Explor. Mij. 64— 62. A Boeton Mijnb. 28% A Kon. Petr. Mpij. 1993/8-200%-1973/4. C Contin Oil "Cy 107/8—10%-%. C Shell Union O.C. 7-7-6%. A Holl. Aimer. Lijn 9%1 A K.N. Stoomb. Mij. 30%—30%. A Ned. Scheepv. U. 104%—105. A H.V. Amsterdam 277-275-78. A Java Cult. Mij. 195%—195. A N.I. Suiker U. 115%115-14. A Poerworedjo S.O, 18%18%. A Deli Batavia 166%171-69, C Deli Mij 1000 207%—209%-08. A Senembah 244%240%. C Chicago Milw, 4%4%-5%. A Amst. Rubb. C. 68%—70% -69%. A Deli-Bat. Rubb. 3233, A Hessa Rubber 43—45. A Serbadjadi S.R. 33%-33%-3'6. A V.I.C. Ondern. 32%— 32%. C Interc. Rubber 2%—2%. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. Londen Belrijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New York 19 Aug 12.043/4 "58.85 9.72% 34.56 48.25 66.30- '2.48 20 Aug. 12.04%. 58.85. 9.72. "34.56. 48.26. 66.30 2.48. H. V. A. - Koninkl. Industrie CT.' Amerika Tabak Suiker Markt Rubber Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2