DabolFabquhar DOORSLAANDE REDENEN WAAROM CHIEF WHIP DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID IS! VIRGINIA VICTORIA-WATER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931. No. 191. DE OUDE WEGEN OP WALCHEREN. W DE AVONTUREN VAN 'W DOOR BERTA RUCK 'CHIEF WHIP wordt onder ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor haar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in één woord „af" is! Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP. Bovendien worden ze volkomen onderschreven door het Eerediploma van het Institute of Hygiene, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw VOOR KLEINE TUINEN. BURGERLIJKE STAND. II. Geheel Walcheren met een net van voetpaden bedekt. - De slechte toestand der aarden wegen. Door ophooging ver beterd. Behalve de voetpaden langs de wegen waren en zijn er nog veel voetpaden, die dwars door het bouw- of weiland loopen en daardoor de afstanden zeer bekorten. Toen de landwegen werden verhard, vervielen de voetpaden op of naast den weg, maar de zoogen, binnenpaden ble ven tot op den huidigen dag. Op Wjalcheren liggen die paden, als een dicht net over 't geheele eiland. Vaak loopen zij recht op 't dorp aan, meestal uitkomende bij de kerk, zooals te Serooskerke, Grijpskerke, Vrouwepol der, enz. Zij zijn de mooiste wandelingen van het eiland. Door hen, die ze kennen, worden ze zeer gezocht. Met kan er uren loopen naar alle richtingen, over de vele vondertjes, langs hofsteden en vlucht- bergen, van het eene dorp naar het andere. Over 't algemeen zijn ze goed onder houden, want de landbouwende bevol king maakt er druk gebruik van, terwijl de gemeentebesturen door de jaarlijksche schouwing wel zorgen, dat de eigenaars of de pachters van 't aangrenzende land hun plicht tot onderhoud niet verzaken. Evenals vele groote wegen te Middel burg samenkomen, zoo zijn er ook ver schillende voetpaden, die naar de stad leiden. De voetpaden dateeren niet alleen van uit de middeleeuwen en nog vroe ger, maar ook van lateren datum. Zoo wordt in 1778, dus nog op 't eind der 18de eeuw, melding gemaakt van een request van ingezetenen uit Domburg en omgeving aan Schout en Schepenen om een „goed voetpad" van Domburg naar Middelburg. De ingewijde kan tegenwoordig nog „binnendoor" wandelen van Westkapelle naar Middelburg. Hfj volgt dan eerst den weg van Westkapelle naar 't station Zoutelande ('t oude St. Janskerke) ver volgens naar 't dorp Meliskerke om ver der langs binnenpaden achter Biggekerke en Koudekerke uit te komen op den Breeweg op 't Zand. Vroeger, toen men meer de apostel paarden gebruikte en er dus niet tegen opzag een paar uur achtereen te wande len, werd van dezen zoogen, Middel- burgschen weg veel gebruik gemaakt. De verharde hoofdwegen, de moderne rijtui gen en vooral het ijzeren paard zijn oor zaken, dat men niet meer wandelt. Bekende voetpaden in de omgeving van Middelburg, die nog veel wande laars trekken, zijn het Arnemuidsche voetpad en het Brigdamsche pad. Een schilderachtig gezicht is het, als men de kerkgangers en vooral de kerkgangsters in Walchersch costuum van 't dorp Zoutelande in den ganzenmarsch (achter elkaar) ziet stappen over 't voetpad, dat van 't dorp naar 't bijgelegen Meliskerke leidt. Een ander, van ouds bekend en vooral vroeger druk gebruikt voetpad is het Koopmansvoetpad, dat van Vlissingen over West-Souburg naar den Abeele loopt. Door 't graven van 't kanaal door Walcheren is het middelste deel van dit voetpad komen te vervallen. Het was tot voor ongeveer 60 jaar de kortste ver binding tusschen Vlissingen en Middel burg, daar de nieuwe weg er nog niet was. Vóór 1540, toen men nergens in ons land dacht aan het verharden van buitenwegen of voetpaden, was dit pad reeds bestraat. Farquhar met een stalen gezicht: Jij hebt mij toch zeker niets te vergiejve'n! I'kl niets? En 'wie is dan de schuld dat ik op staande voet werd ontslagen? ~7 Waardoor je onmiddellijk1 in het bezit kwam van een fortuin van tweeduil- zend Pond! Maar ik'.... Och wat, jij had koerier kunnen worden van een schatrijke dame! Zoo zaten ze elkaar te plagen gedunen/- de de gansche reis naar Parijs. Eens ze\ bij bij vergissing: malligheid, snoes! Zij beweerde dat snoes gehoord ta hebben en hij verzekerde het niet te hiebf ben gezegd. Dit was het slot van een volmaakt gelukkigen dag. Dien avond bracht Farquhar haar in een ander hotel dan Het zijn© en dein an deren ochtend kwam hij haar hplen. Op de boot babbelden ze nog allergezieüf higst, maar toen ze Londen naderden) werden ze beiden opmerkelijk stil. Aan (het Victoria-station gaven zij hun baga ge aan de garderobe te bewaren en nas telen onmiddellijk een taxi. Darol gaf den chauffeur het adres van zijn oom op. HOOFDiSTUK XXX. Blij einde, Londen was, gelijk gewoonlijk, in mist gehuld en Bloomsbury zat weer dijk oteder de modder. Na een langen rit werd de 2# tÜr CHIEF WHIP De voetpaden gaven alzoo wel een kortere verbinding tusschen de ver schillende dorpen en steden, maar voor 't vervoer van goederen konden zij na tuurlijk niet worden gebruikt. Hiervoor bleven de kleiwegen aangewezen en, zooals wij later zullen zien, de vele wa tergangen. In den zomertijd waren de landwegen berijdbaar, vooral bij langdurige droogte, maar in den winter kon men er met een wagen niet doorkomen. De landbouwers gebruikten dan geen kar of wagen, maar een slee, die over de vette, dunne klei heengleed. Door de slechte afwatering en door hun veelal lage ligging stonden 's winters de meeste aarden wegen langen tijd onder water. Men stak dan vaak in de bermen der ondergeloopen wegen stok ken als bakens om de goede richting aan te geven. Vooral voor Walcheren met zijn kromme wegen was zoo'n voorzorgs maatregel zeker noodig. Om de wegen op voldoende hoogte te houden werd in 1680 door de Staten van Zeeland verordineerd, dat „alle spijze komende uyt de slooten en duiven op de wegen souden moeten geworpen". Daar zoodoende vaak derrie (een in slooten uit half verteerde waterplanten gevorm de soort laagveen) op de wegen kwam, verbeterde de toestand niet veel. Waren in een aarden weg vele lage gedeelten, dan werden deze vaak ver hoogd, vooral als 't een weg was, die veel gebruikt werd. De geestelijkheid heeft tot een dergelijke verbetering veel meegewerkt, opdat de omgangen, b.v. met 't gebeente van Willebrord door ge heel Walcheren op St. Maartensdag (11 Nov.) en de vele bedevaarten, vooral naar O.L. Vrouwepolder, gemakkelijker konden gedaan worden. Zoo is o.a, de weg van Middelburg naar Grijpskerke gedeeltelijk verhoogd, 't geen nog dui delijk te zien is. De geestelijkheid te Middelburg had onder Grijpskerke als lusthof het Munnikenhof. Een ambachts heer van Popkensburg (St. Laurens) heeft een vluchtberg laten afgraven en met den aldus verkregen grond eenige lage gedeelten van den Noordweg doen ophoogen. Men sprak vroeger van 's Heeren we gen en van souk-wegen. De eerste zijn de breede wegen, toebehoorende aan de ambachtsheeren, die er doorgaans het plantrecht van hadden. De souk-wegen zijn de smalle binnenwegen. Souk betee- kent verborgen. Onder Serooskerke heet een aarden weg de zoekwég. In Vlaanderen noemt men een kleine weg een wegel; op Walcheren spreekt men van een wegeling, als de weg smal en begroeid is. (Wordt vervolgd.- R. B. J. d. B. woning van den ouden Farquhar bereikt. In den somberen salon wachtte de oude Kei hen op. De eer site blik naar hem vervulde Sheila met verbazing. Zij had hem na zijn ziekte niet weer gezien, maar steeds tenger van gestalte, was hij thans geslonken tot de helft van zijn vroegenen omvang. Zijn donker costuum hing hem als een zak' om het lijf en door zijn ma» gerheid deed zijn gedaante sterk denken aan die van zijn neef. Maar verder lelek hij, met zijn bleek,, ingevallen gelaat!, niets op hem. Hij lette niet op den groet van den jongen man, drukte vluchtig zijn hand en viel onmiddellijk met de deur in huis. -We moeten het even pver die parels hebben. Ik begon al hard te vreezen je niet te pakken te kunnen krijgiefn. Ik heb zoowat over heel Europa getelegrafeerd. Eindelijk' ben je nu hier.... Hij scheen nu eersit te bemferken, dat een slanke jonge dame in een pels van luipaardhuid zich achter zijn neef hpd opgesteld. Dit gaat niemand anders ais ons aan, merkte hij knorrig bp.! 't is een fa miliekwestie.... Precies, zei Darol kalm, maar.... Vermoedelijk' ben je meit dieze jonge dame getrouwd? Het flitste door Sheila's hoofd: eigen lijk' moest ik me verschrikkelijk verleg|e!n gevoelen bij die opmerking! Maar ik doe het lekker niet. De neef antwoordde enkel kalm Neen, oom. Ik heb die eer niet. Maar daar juf frouw Curtis zoo ongelukkig in de zaak Irissen en Papavers scheuren en planten. Onder de planten welke we bij voor keur nu planten, scheuren en verplanten behooren o.a. Irissen en Papavers. Iris sen wijken door hun blad en bloemvorm aanmerkelijk af van de andere vaste planten en zijn juist daarom zoo goed te gebruiken. Ze brengen de gewenschte af wisseling en door den sierlijken bloem vorm trekken ze ieders aandacht. Ze komen het mooiste uit in boordbedden, rotspartijen en als losse groepeering in het gazon, of als aansluiting van heester vakken. Ze verlangen een yoedzamen en niet te vochtigen grond. Alleen de, ook in het wild voorkomende, I.pseudacorus is lisch en I. Kaempferi is Jap. Iris, planten we op vochtige plaatsen, b.v. langs den waterkant. Wanneer we nu gemengd is geworden, vond i'k' het niet meer dan billijk, dat zij in staat werd ge*- siteld te vernemen, hoe en waar de pa-- reis'zijn gevonden. Mag ik uverzoeken, plaats te nef- men, zei hij, zeer vormelijk tot Sheila. De heide mannen stonden recht te genover elkaar. De oude heer leunde met ongebogen rug tegen den ouderwett schen schoorsteenmantel met zijn hrotn- zen ornamenten onder glasstolpen, d|a jonge man stond naast een schrijfbureau van groote schoonheid, dat hij van fcindsl- been af al kende als „grootvaders' les senaar." Naar dien lessenaar strekte de oude (Farquhar een mageren vingen uit Kortaf verklaarde hijdaar lagen ze in. I'k' zocht mijin testament en ik vond ze er in. Bedoelt u die parels ooml? IleD ik je dat iniet gezegdZeg ik het je inu niet? Ik' druk me duidelijk get- noeg uit, zou ik rneenen. Zij lagen in, een lade van de schrijftafel van je grootvader Wil je haar opentrekken? Zooals jie je herinnert, waren je vader, ilkl en jij de eeniigen, die de lade konden openfmaken. Ik' heb „lies gelaten zooalsi ik het had gevonden. Wil jij nu de lade opentnrj'f- k'en,? Met groote oogen keek Shieila wan uit "haar stoel bij de deur naar wat er ging gebeuren. Darol ging naar den lessenaar duwde een handvat omhoog en trok een Jade er uit. Die lade was vol papieren Snel haalde Darol die er uit, zijn vingers drukten op den bodem1 van de lad/o, Irissen planten zullen deze voor den winter flink aanwortelen en het volgen de voorjaar reeds bloeien. Om flink te kunnen bloeien moeten ze 2 of 3 jaar vast staan. Oude planten kunnen we nu gemakkelijk scheuren. We nemen de plant voorzichtig uit den grond en deelen de knolvormige wortelstokken in zoo veel stukken als ons wenschelijk schijnt. Van Irissen moet men liefst flinke groe pen planten. Een enkele plant zoo hier en daar zegt zoo weinig; plant liever 357 of meer planten bijeen. Het is wél goed om tegen den winter tusschen pas geplante Irissen een weinig korten mest of turfmolm uit te strooien. Van Pa pavers bezitten we ook mooi bloeiende vaste planten. Vooral Papaver oriëntale en de variëteiten daarvan zijn ook als snijbloem zeer gewild. Wel duurt de bloei slechts kort en daarom moet men Papavers niet te veel op den voorgrond planten. Op den achtergrond in boord bedden en vooral tusschen ruim geplante heesters en conifeeren voldoen ze goed. Ook deze kunnen we nu planten en ver planten, waarbij we oude planten kun nen scheuren. De vleezige wortels, welke daarbij soms breken kunnen we nog als stekken gebruiken, We snijden deze daarvoor in stukjes van ongeveer 5 c.M., welke stukjes dicht bijeen in een zaai- pan, pot of ondiep kistje geplaatst wor den. We stekken in tuingrond vermengd met een weinig zand. We overwinteren ze in den bak waar ze tegen het voorjaar zullen gaan groeien. Zorg vooral, dat deze stukjes in den juisten stand in de aarde komen. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van mevr. wed. J. W. v. d. Garde (korte Noordstraat). tilde iets op, schoven iets anders op zijde en de geheime lade 'kwam voor (den dag;. Hij had altijd gezien, dat ze 'jojdig was. Dat was thans niet het geval. Er was juist plaats in voor die vuile, groe zelige kartonnen doos. Is dit het? Zeker. Maak de doois maar open. Van de laag groezelige wattien tilde Darol het kleinood op en de parels, die zooveel veroorzaakt hadelen;, liet hij door zijn vingers glijden. Nu, daar is het snoer weer. Jouw eigendom intusschen, Darol, daar je ze betaalt he'ht dwaas die je waart! en waarvoor je niet eens' op een kwi tantie hebt gewacht Er voor betaald? dacht Sheila met verbazing. Heeft hij dus het collier be taald? Er ging haar een licht op. Met vrou welijke scherpzinnigheid kwam zij in eens tot een slotsom, wat nog niet beitieefcenti gelijk' sommigen wel beweren, dait die slotsom noodzakelijkerwijs verkeerd zou zijn. Liever dan mij te doen arresteeren betaalde hij al wat hij bezat voor het snoer. Maar dat is haast Met een triomfantelijk lachje keerde zij zich naar Darol, maar deze keek, als een op een font betrapte school jon* gen, met gefronsd voorhoofd enkel naar de parels. Dat zijn ze, nietwaar? vervolgde de oom barsch. Kun je ze identificeeren? Neen, dat gaat moeilijk, ik heb ze nooit te voren gezien. Juffrouw Curtis zal Vlissingen. Van 6 lot 13 Augs. Ondertrouwd: F. A. M. Krahmer 24 j. en H. G. Lodfrigsi 25 j.; F. van Harmelein 39 j. en I. R. E. Dwmez 33 j.; I. Dattin 28 j. en A. van den Berg 24 j. I Getrouwd: J. M. Knijper 25 j. en J. J. du Pré 22 j.; D. J. Schoule 23 j. en M. O. Antheunis 25 j. Bevallen: P. C. Kmijff geb. Warren d. P. Dekker geb. Joziasse d. J. van der Heijden geb. Brouwer d.C. van As geb. Visser z.; A. J. van Hoorn geb. Schuur bier s d. Overleden: C. M. van de Kop 49 j. man van H. A. Driessens; J. Dingemamse j.d. 34 j.; P. van Molenbroek 67 j. man van K. Ivonpejan. J. Maas 65 j. wrouw van J. O. cie Ridder. O. en W. Souburg. Van 6—13 Augs. Ondertrouwd: A. Aar- noutse, 36 j. en Chr. Hoogesteger, 31 j.; J Goedbloed ,25 j. en J. Pi. de Buck, 22 j.; L. Dijke, 25 j. en P. van de Putte, 23 j.; A Pouwer, 63 j. en A. Heinsdijjk, 52 jaar. Getrouwd: C. van Bedaf, jm. 25 j. en J. la Soe ,jd. 25 j.; J. la Sou, jm. 21 j„ en M. P. van Dixhoorh, 24 j. Bevallen: L. T. Polderman, geb. Arend- se, 'zoon. OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederlandsche onderneming. (Ingez. Med.) ze echter wel herkennen. Darol bood het collier aan Sheila aan en deze stond op om ze in ontvangst te nemen. Voor de tweede maal in haar leven liet zij het collier door haar vinf- igers glijden en voor de eerste maal bij' dit bezoek sprak zij: Ik herken het collier, mijnheer Far quhar. Het zijn de parels, diede loop knecht Harris verleden jaar Augustus hier op het kantoor heeft g|ebrach(t De oude heer keek beurtelings het meisje met de parels! en zijn neef bij het schrijfbureau met zijn grijze ooigen aan. Maar nu wil ik' er toch achter koi- men, hoe die dingen voor den duivel daarin zijn gekomenNiemand buiten ons Deiden heeft kennis aan die geheime lade. Het staat vast, dat ik ze op den avond, dat ik' zoo doodziek was, niet er ingelegd kan hebben; ik heb den gan,- scheii dag geen voet op het kantoor gen zet. Maar wat ik nu wil weten is, hoe deze parels van mijn kantoor in Hatton. Garden i n dit huis en in dezen lessenaar terecht zijn gekomen? Ik heb ze er in geborgen!, verklaar de Darol met plotseling rustige 'kalmte!. Waf is dat nu voor onzin? vroeg de oude heer, zijn neef aankijkend, doch deze wendde zich .tot Shieila: Je hebt gelijk, het is de oploisising van het raadsel, zooals jij die gedacht hadt. Maar zeg, wat heeft juffrouw Cur tis dan gedacht? (Wordt vervolgd.) i

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5