MHIMU Me fernlh See 51A °/o obligaties 4600 Adverteert iaditBIacL Complete Dankbetuiging. BOUWLAND Keukenuitrusimgen 1. v. I0H tl B. i. 11!H DENEVERS FRÊRES Nu ZEEUWSCHE V. CREDÏETBANK Algemeen Advertentieblad Advertentie n; B. v. d. ENDE. Te pachten bij inschrijving ongeveer 4 Gemeten OlMMEH. MARIA WINTER Fa. A. KUFKENS a 100 HUIS AAN HUIS te Si. Jan 12, zure id. 10, Clap'ps 11 18, zomeraagl 8, kroetperen 10—121, pruimen 12—59, Domenisca 11—13, Ce line 12 roode bessen 21,5—22,5, kruis bessen 10—12, przikap'peJ 21 spinazie 1719, postelein 20, princes.sen *6—23, dubbele princessen 13, Wagenaars 3— 8, stamsnijboonen 2—10, stoksnijfboonen 11—23 alles per k,g; kipeieren 46—49 per 10 stuks; roode kool 4—8, savoije- kool 27, bloemkool 2—13, sila 1.1,5, komkommers 2—4, netmeloenen 30—50, suikermeloenen 40—35, abrikozen 1,5 3 alles per stuk; radijs 3—4, selderie .3—5, prei 9, uien 4—5, peen 5—10, ra barber 1/4—^2) karoten 4—6, rammenas 3,5—5, rapen 4—5, (gladiool 3,5—11, dahlia's 3—5 alles per bos; andijvie 4470, kervel 811, peterselie 1—17, per kist; dubbele begonia 18, ooileus 5 —7, begonia semper 14, vetplanten 8, bladbegonia 19, blauwe aardappelen 41 —48, witte aardappelen 34, late blauwe 4348 per 100 kig. Goes, 14 Augs. Veilingsvereeniging Zudd-Beveland. Groen ten veiling. Stqksnijboonen 9—20, stamsnijboonen 4—8, stokprincessen 20, perfectboonen 7—18, dubbele princes- (Van onzen letterkundigen medewerker.) F. V. Toussaint van Boelaere, Barceloneesche Reisindrukken, ge ïllustreerd met titelplaat en lettrines, in hout gesneden door Henri van Straten. (Uitgevers-Maatschappij „Lumière". Antwerpen). De Vlaamsche literatuur heeft waar- ia ch tig niet te 'klagen over de Holland" sche belangstelling, en toch is er, voor mijn gevoel, aan die belangstelling steeds iets geweest, dat niet heelemaal in orde was. Ja zeker, het is en blijft maar al jte waar, dat het werk. der Vlaamsche dichters en schrijvers in Holland wordt uitgegeven, in Holland wordt gekocht en gelezen; en w,an!neer ge eens met éen der nu reeds weer oudere Vlamingen spreekt, met Vermeylen, Streuvels of (Teirlindk', en er worden herjjnneringein opgehaald van vóór een dertig jaren, 'dan bemerkt ge, hoe, vooral om1 wat er in dien eersten moeilijks leln tijd gebeurd is, de harten nog trillen van voldoening en vreugde. Want welk een verlossende overwinning was het toen voor de jonge •Vlaamsche kunstenaars: zij, die in hun eigen land zich genegeerd zagen of uit gelachen,, werden in Holland onmiddel lijk door de toonaangevende kritiek en door de groote pers niet alleen zéér ernstig genomen, maar ook in allerhoog)- sten zin gewaardeerd, hunine arbeid zelf in den herbloei zijner literatuur had werd geplaatst naast, dikwijls zelfs bo ven het meest voortreffelijke dat Hollands- voortgebracht. Doch deze royale erken ning vanwege de Noord-Nederla|ndsche collega's is nog iets anders dan de be wonderende belangstelling van het Hol- landsche volk'. Deze richtte zidhl eigen,- lijk' slechts op een paar Vlamingten, ett ze bleef daarbij veelal hangen in bijzon dere omstandigheden of eigenschappen welke met de literaire kunst weinig*-of- niets te maken hebben. Daar i® bijvoor beeld Guido Gezelle. Ik zeg niet dat bij1 geen gfoot dichter geweest is, hij was zelfs een zéér groot dichter voor den kleinen Nederlandscben Stam, maar het blijft de vraag of bet HoUandscTnje volk' hem zoo gretig geaccepteerd zou hebben, wanneer zijn dichter figuur niet omhangen ware geweest met de, nu eens prikkelende, dan weer sentimenteele bij zonderheden van zijn nobel priesterschap zijn miskenning, zijn jarenlang zwijgen; zijd plotseling ontdekt worden, enzoo- voort. Erger is 'het met Streuvels en Timmer mans, de eerste vajpl knapper dan de tweede, maar beidt? toch zeer ixuiten- wone talenten; zij kwamen bij de. massa van het Noord-Nederlandsche volk tot een groote reputatie voorname lijk doordat zij iets hadden wat wij in eenzijdige waardeering als typeerend- .Vlaamsch plegen te bewonderen: Streu vels de romantische visie op het boeren- ven en de naïef-geidealiseerdei uitbeelding daarvan, Timmermans het „sappige" en „leutige'', het spetterend natuurkracli- tige, dat zich versymholiseerde in zijn Pallieter. Men behoeft de waarde van dit alles niet voorbij te zien om toch in de overstelpend-groote bewondering er voor een element van oppervlakkig heid en van aesthetische onzuiverheid te ontdekken. Karei van de Woestijne is als kunstenaar en als mensch veel groo- ter, rijper, belangwekkender geweest dan Streuvels of Timmermans (met alle respect voor beiden) ooit zullen kunnen worden, en toch is alle arbeid van Van de oestijne, zoowel zijn proza als zijn poëzie,, bij de ziel van het Noord-Na-, derlandsche volk langs gegleden zonder er een stevig hou-vast in te vinden. De ingewijden, de kenners en} de fijnproevers hebben hem gewaardeerd e,n waardeuren hem nog als een der allergrootsten, maar hij is aan de massa vreemd gebleven, iaat staan dat hij er bewonderd en be mind werd gelijk de fortuinlijke Felix. Wij zoeken in de Vlaamsche) literatuur te veel het Vlaamsche, en dan nog \wel het Vlaamsche dat een zekere (vercli- cheerde) renommée bij ons heeft. En wij zijn daartegenover een beetje ontoegan kelijk voor wat ons gebracht zou kun nen worden door de wijdere, breedere, meer universeele gteesten van Vlaandé- ren. Van de Woestijne was verre boven Vlaanderen uitgegroeid; /hij was een Europeaan, een. modern Europeaan, maar toch tevens van klassiek-Grieksche geesteshouding. Zulk een kunstenaar zal' nooit den „commun reader'' kunnen be vredigen, zal dus nooit tot eenige popu- sen 68, ren tegie vers 13, groene boonen 4—6, Rheinische spekboonen 3, spinazie 8, sjalotten 4, augurken 2, aardappelen 4—4.30, pootuien 3—4, tomaten 26, blauwe druiven 70—71, frambozen 20, 20, alles per 100 log; meloenen 31—56, witte komkommers 1—4, groene xd. 2 3, augurken 0.25—0.34, kropsla 1.201 1.30, andijvie 2.20, kassnijboonen 0.30, karoten 0.40, bloemkool le soort 9—19, I id. 2e 3— 6, roode kool 2—3, groene sa- voijekool 3—4, alles per 100 stuks; ixlqe-1 men II per 100 pot; bloemen 1—2, prei 1, wijnpeen 1, pootuien 2.60, seldei-ij* ljlO alles per 100 bos. lariteit komen, ookj niet in Holland wan neer hij Vlaming is. Hij blijft uit den aard van zijn kunstenaarschap en van zijne menschelijkheid slechts waardeer baar voor de weinigen, maar toch ge loof ik (en de .oorzaakj hiervan schuift bij óns) dat die weinigen in Holland méérderen geweest zouden zijn, indien Van de Woestijne, in plaats van in ihet Vlaamsch, bijvooroeeld in het Fransch had geschreven. De oorzaak hiervan schuilt bij óns', zeide Ik met nadruk, en ik haast mij er aan toe te voegen, dat het niet is dooif dat wij den stamverwanten nabuur niet volledig in al zijne goede en schoo|nte qualiteilen zouden willen erklelnnen, maar het ontstaat eenvoudig hlérdoor, dat wij te zeer gewend geraakt zijn in de liltieras- tuur van Vlaanderen bijna uitsluitend het eigenaardig)-Vlaamsche te zoeklen en te waardeeren. Aan een figuur als Fernand Toussaint van Boelaere is dat nog dui delijker waar te nemen dan aan Karet van de Woestijne. Toussaint van Boet- laere is een der fijnste en meest merk waardige geesten der tegenwoordig Vlaamsch schrijvende Belgen, een bui tengewoon kunstenaar óók, die al niet jong meer is, en wijzen kia]n op eten reeds vrij omvangrijk oeuvre, en toch kent Holland hem eigenlijk zeer slecht. Het komt alweer doordat voor de massa van het Rollandsche volk Toussaint niet.... Vlaamsch genoeg is'; hij is, evenals van de Woestijne te Europeesch, en daarbij ook' le verfijnd en te modern om' een naar Vlaamsche leute en Vlaamsche sap pigheid speurend HoUandsch 'klein-bur- gerdom te kunnen bevredigen. Maar de weinigen en de beteren onder ons, die daar boven uit gegroeid zijn, bewonderen hem des te meer en plaatsen hem gaarne vooraan onder de allerbeste Vlaamsche schrijvers van dit oogenblik. Reeds dadelijk in zijn eerste werk ^landelijk' Minnespel" (uitgegeven bij Van Dishoeck) verried Toussaint, zooals niet volledig, dan loch zeer duidelijk, wie hij (was naar ziel en geest. Het kostelijke boe'kske is nu welhaast reeds twintig Jaren oud maar 'ktent ge bet nog? De invloed van Stijn Streuvels iiS er niet in te miskennen. Toussalint inleende toen blijkbaar ook, dat alle heil der VlaamJ- sche literatuur lag in de boeren-novelle, en in zijn verhaal trilt dan ook danig de geheele ziel van den Vlaamschen buiten met de deugd-doemde wieelde van zon en land en het hard gelabeur der primitieve menschen. Er vaart door al die bladz'ijdejn een rinzige 'geur van mest en er klinkt het bronstig gehinnik van een hjengslt. Maar net is toch iets geheel anders dan de novellen van Streuvels of van Teir lindk u't dien tijd. Toussaint bleek hel geide,aliseerd-romant'sche van den een evenmin te kennen als het symboliek- visionaire van den ander; hij' wasi hev dachtzamer, kaliber, nuchterder, intelled- tueeler, en levens precieser, keuriger, verfijnder. Een geheimzinnig wonder is dat boekje, en er schuilt een zekere tweeslachtigheid in, waaruit tenslotte mis schien de impopulariteit er van ten dee- le kan worden verklaard. Want deztei geheele liefdesgeschiedenis zindert en trilt van primitief-heftig, warml-bloedend leven, een animale bronstigheid olm- druipt het en slaalt er soms in fel-noode vlammen uit op, het is één brok re- delooze oerkracht, niets dan natuur in oorspronkelijkste en hevigste drift, en toch ontkomt ig|e geen oogenblik aan de gedachte, dat het u alles voorgetjooverd wordt door een mensch van zeier voor name, verfijnde cultuur en scherp on derscheidend intellect. Zelfs moet ge, wanneer ge het cynische voor- en na spel nog eens rustig gaat herlezen, even twijfelen of de schrijver niet een subtiieï- iron'sclxe grappigheid 'heeft uitgehaald, toen hij de rauwe Werkelijkheid zóó brandend fel en echt (beschreef met zul ke keurig-prec'ese, welhaast teeder-geci- selerde woorden. Nu achterna geloof ik, dat het eigenlijk alleen maar een jteug|- dige vergissing van Toussaint geweest iis:. Hij had namelijk met zijn meest-eigene en beste krachten zich gewaagd aan een literatuur-genre, dat toen in Vlaanderen voor het eenig ware en goede gold, maar dat allerminst bij zijn kxinstenaarschapi paste. Desondanks was er op deze wijze toch een boekje ontstaan, dat op den huidige» dag behoort tot de beste mo derne literatuur van Vlaanderen, en dit is wel een heel Sterk' (bewijs voor Tous saint'® buitengewone gaven. In zijne volgende publicaties ziet ge Toussaint van Eoelaere steeds meer heengroeien en rijpen tot een eigén artistieke geaardheid; zijn intelleclu- eele, preciesheid, zijn bijna précieuse verfijning, zijn sceptische subjectiviteit, zijn drang naar eigen bewustmaking, die, door een broeiende sensualiteit heen, aldoor naar boven woelt, het werd van boek op Doek steeds sterker en duide lijker. Kent ge de novellenbundel „De Bloeiende Verwachting"?, kent ge „Het Gesprek in Tractoria'',, dat wel zeer aan modern Fransch werk verwant schijnt. Dit is het verhaal^van een .dik ken ineneer, die als ambtenaar over de zedelijkheid te waken heeft en die geen grooter genot 'kent dan 't verzamelen van exotische prenten. Ge ziet, hoever Tous saint hier van de Vlaamsche boei*en-novei le is afgedwaald; hier leeft de innerlijke verscheurdheid van den modernen mensch, die het eigen dieper wegen vermomt achter gemoedelijkheid en the oretische correctheid. We hebben nie mand in onze Nederlanden, zeide Em manuel de Bom terecht, die de precieste beschrijving van zulk een algemeen ge val zóó kalm-gteniepig en keurig-vijlend kan Volhouden als Toussaint van Boe laere. Iets dergelijks kan men waardeeren in Toussaint's laatste publicatie: de hier aangekondigde „Biarceloneesche reisin drukken''. Het is naar het uiterlijk niets dan het verslag eener reis naar Blarce- lona, Ier gelegenheid der daar gehouden ïwtereld-tentoonsHelling den vorige n zo mer. Maar het is als met het „Lande lijk Minnespel"ge leert meer den schrij ver kennen dan het land, de stad1 of de expositie, die hij bezocht.. De laatste trou wens, die wereldtentoonstelling, negeert hij bijna heelemaal, en ik wil eei-jijk. be kennen, dat hij daarin een prachtige ke- rel-naar-mijn-hart is. Hij zegt er niets anders Vain dan dat het Was „als1 alle ten toonstellingen een onbelangrijk samen raapsel van duizenden zaken, die elk: op zichzelf misschien aandacht verdienen, doch u 1,hans tot gteeuwensi toe vervelen". En even later verzucht hij nogmaals/: rustende verveling". „Tentoonstellingen zijn oorden van be- Aldus laat hij zich geen oogenblik ver leiden om belangstelling te veinzen voor dingen die hem geen steek kunnen sche len, en ook door al het andere dat hij in het vreemde land ziet, hoort en ondier)-1 vindt, laat hij zich voor niet een duim breedte van zijn eigen individualiteit af voeren. Toch is het merkwaardige dit, dat ge desondanks wel degelijk ook Span}-1 je te zien krijgt of liever: ge krijgt een Spanje te zien, waarin ge gelóóven kunt. En dat is toch maar bij elke reis beschrijving de hoofdzaak. Het is vooral het vólksleven dat hem interesseert; hij wordt u naar de achter buurten, naar de kleinere restaurants en theaters, naar de menigten in kerk en arena hij vraagt uw aandacht voor de overtalrxjke schoenenpoetsers, voor de priesters, de politiemannen, de vrou wen van de straatIn weinige, pre- ciese woorden van diepe plastische kracht ontwerpt hij beeld op beeld, maar ook alle bewegingen van zijn eigen innerlijk komen daarbij los, zijn enthou siasme, zijn rustige, fijne vreugde, zijn verontwaardiging, zijn humor en zijn ironie. Het hoogtepunt van het geheele boek ligt in de beschrijving van .een stieren gevecht. Het is een geweldig waagstuk om in Nederlandsche of Vlaamsche taal nog een stierengevecht te willen uit beelden, omdat natuurlijk steeds de ver gelijking met Jac. van Looy zich aan den lezer opdringt. Maar Toussaint heeft deze vuurproef schitterend .doorstaan. Ik dacht bij hem aanvankelijk heelemaal niet aan Van Looy, om de eenvoudige reden dat Toussaint het zoo geheel anders doet. Van Looy is bijna zuiver objectief en gaat aldoor van het gebeur de zelf uit; hij vereenigt en verinnigt zijn lezers er langzaam en zeker mee, noemt de namen der matadors en verle vendigt zijne voorstelling met stukjes dialoog. Toussaint daarentegen blijft hevig subjectief, gevoelt eigen waarne ming als middelpunt van al het gebeu ren, zelfs bij de hevigste scènes in de arena. Natuurlijk neemt hij er aan deel,| innig en fel, maar.... op een afstand; hij aanschouwt het alles zooals de goden moeten hebben neergezien op den strijd in de vlakte van Troje, en met voorzichtig gekozen woorden weet hij diezelfde hoogvoorname, en toch niet oppervlakkig-belangstellende wijze-van- zien ook zijin lezers eigen te maken. De ruimte ontbreekt mij voor een mooi citaat, dat gemakkelijk te vinden zou zijn. maar alleen reeds om de beschrij ving van het stierengevecht moet men dit boekje lezen. En wie het nog niet weten, kunnen hier tevens leeren welk een knap kunstenaar Fernand Toussaint van Boelaere is, Herman Poort. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Dochter, Zuster en Tante RIKA GOEDHART, na een geduldig gedragen lijden in den jeugdigen leeftijd van ruim 18 jaren. Hare diepbedroefde Ouders: L. GOEDHART. P. GOEDHART—RIJKSE. P. VAN WAARDE— GOEDHART. C. VAN WAARDE en Kinderen. S. DEN HOLLANDER- GOEDHART. D. DEN HOLLANDER en Kind. JOHa. GOEDHART en Verloofde. Ga. GOEDHART. Eth. GOEDHART. Le. GOEDHART. Ja. GOEDHART. Middelburg, 14 Augustus 1931. Heden morgen overleed mijne geliefde man PIETER JACOBUS DE MUYNCK in den krachtigen leeftijd van ruim 28 jaar na een ernstige ziekte. Zijn bedroefde Vrouw B. M A DE MUYNCK— Claeijs. en verdere familie. Middelburg, 15 August. 1931. Korte Delft F 12. De Gehuwde Ringrijders van Koudekerke brengen langs dezen weg hun welgemeenden dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen der Ringrijderij op Zaterdag 8 Augustus jl. DE COMMISSIE. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over riden van mijn geliefden Man, den Heer J. J. VAN DER WEEL, betuig ik injjn oprechten dank. Wed. J. J. VAN DER WEEL— Maas. Middelburg, 15 Aug. 1931. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer J. J. VAN DER WEEL, betuigen wij onzen opreehten dank. Uit aller naam, LIES VAN DER WEEL. Middelburg, 15 Aug. 1931. Ondergeteekende maakt het ge achte publiek van Middelburg en omstreken bekend, dat hij met in gang van 17 Augustus a.s. zijn Brood-, Beschuit- en Kleingoed- bakkerij heeft OVERGEDAAN aan den Heer B. V. d. ENDE. Dankend voor het zoo ruim schoots genoten vertrouwen, be veelt hij zijn opvolger minzaam aan. C. DE WOLFF, Korte Noordstr. L 80 Middelburg Verwijzende naar bovenstaande advertentie deel ik het geachte publiek van Middelburg en omstre ken mede, dat ik de Brood-, Be schuit- en Kleingoedbakkerij van den Heer C. DE WOLFF heb OVERGENOMEN. Hopende door een vlugge en nette bediening het vertrouwen hetwelk mijn voorganger genoten heeft, waardig te maken, beveel ik mij minzaam aan. Korte Noordstraat L 80. achter de Hofstede „Driewegen", nabij den Schroeweg te Middelburg. L Briefjes worden ingewacht uiter- vijk 27 Augustus 1931 ten kantore an Notaris STRUVE te Middel burg, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar zjjn. ||s ■HBMMiÉli Vóór U zich vestigt in het land van de palmen vóór uw vertrek naar Indië.... uw leven ver zekerd bij de Irrspecfeur G.DE LOOZE *9 L.5!- Pieterstraat A.64 MIDDELBURG. Telef. 6IÖ •■k tl Zij die willen medewerken aan de oprichting van een elub, wor den uitgenoodigd tot bijwoning van de Vergadering, te houden op Maan dag 24 Aug as. des avonds te 8.30 uur op de bovenzaal van den Heer W. REIJNIERSE, Melksalon Markt. Eenige Damliefhebbers. In diverse kleuren. Speciale prijzen Ziet de Etalage. Aanbevelend, Haard- en Kachelmag. en -Smederij Langeviele 219 M'burg Tel. 330 Uw adres voor Gas- en Wasch- artikelen. de groote Duitsche propagan diste voor de belangen der vrouw, heeft voor gehuwde Dames een zeer belangrijke brochure geschreven, waarvan de Hol- landsche vertaling op aan vrage gratis wordt toege zonden door Qelderschekade 7 Rotterdam ONTVANGEN der Firma DE BRANSAC Deze droge Fransche Vermouth is de fijne Vermouth voor de kenners. Zeer geschikt voor cocktails per literflesch f 1.85 Alleen verkrijgbaar bij. de Impor teurs LANGEDELFT. Middelburg, Lange Noordstraat C18 ONZE te controleeren oplaag van ruim 4600 ex. (ruim 4600 betalende abonné's) waar borgt dat Uwe advertentie in dit deel van Zeeland de grootst mogelijke publiciteit heeft. Betrek in Uw reclame campagne dus ook het voor Westelijk Z.-Vlaanderen. Uitgave N.V. Boekh. en Drukkerij v/h FIRMA A. J. BRONSWIJK OOSTBURG NAGENOEG

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3