KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP, LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. SPORT. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER hoopte uit te voeren en daarvan bericht zal doen aan het lichaam, dat dit besluit nam èn aan Ged. Sitaten binnen, 24 uren. Bij de rondvraag werd nog behandeld een voorstel van den heer van Beveren, waarbij werd aangenomen, dat een roos ter zal worden opgemaakt, waarbij zal Worden bepaald, wie der ambtenaren van den Burgerlijken Stand telkens het hu welijk zal voltrekken. In verband met het zeldzame feit dat zich voordoeil ten aanzien van het eersite voorstel, deelt men ons nog mede, dat indertijd art. 70 van de gemeen,tewielt 2 maal te Veere is toegepast, Itel'kfens wter &ens een poging van den Raad om uit armoede den bekenden beker van Maxi- miliaan te verkoopen. De eerste maal op 9 September 1881 onder .Minister Six en de tweede maal in Februari 1884 onder Minister Heemskerck Az. De beker bleef tot op den huldigen dag, te Veere rusten „in dei* Stede kiste." ■VROUWENPOLDER. Maandagavond werd te Gapinge in de Consistorie der Ned Herv. Kerk vanwege de N.V. „P.Z.E.M." een lezing gehouden ten einde de ingjet- zetenen in te lichten over de a.s. eledtri- ficatie der gemeente. Na door den burgjel- meester te zijn ingeleid, werd het woord gevoerd door ir. van Beugen, die op dui delijke wijze een uiteenzetting giaf van het gebruik van electriciteit voor licht en kracht. Na afloop der lezing werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen ge*- brui!k gemaakt, welke vragen door den heer van Beugen op afdoende wijze wen den beantwoord. De burgemeester dank te daarna den heer van Beugen voor de wijze, waarop hij alles had voorgedragen en toegelicht. BIGGEKERKF. Bij de Zaterdag gehou den jaarlijks che ringrijderij, werden de prijzen behaald als volgt: J. Maljaars le van de geldprijzen, Ge van de kunstvoor werpen A. Simonse 2e en 4e, S. Koets 3e en lie, H. Kaijouw, 4e en 2e, J. |Sltroo, 5e en le, A. Janse Ge en 8e, A. Melis, 7e en 3e, J. Vermeulen 8e en 10e, Iz. de [Witte 9e en 5e, M. v. d. Driest, 10e en 9e, F. de Wolf, He en 7e, J. Jacobse, 12e en 12e. De potlepel werd gewonnen door J. Maljaars. Een verrassing, bestaande uit een Hobbelpaard, geschonken door enke le vroegere deelnemers, door A. Melis. SCHOUWEN-DUIVEL AND. ZIERIKZEE. Op initiatief van een aan tal landbouwers, trad Vrijdag 7 Aug. als spreker op, de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, in het Huis van Nassau, alhier. Na diens rede ging men over tot het oprichten van een afdeeling voor Schouwen en Duiveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond 'in Neder land met aanvankelijk 20 leden. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren A. M. den Boer Wiis., Voorzitter; W. J. van Schelven, Secretaris; J. P. Kloet Pz. en S. J. bij de Vaate. HAAMSTEDE. Per K. L. M. Vlieg tuig bracht Maandag j.l. de heer Van, De venter voorzittter der Algcmeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer een bezoek aan Westelijk Schouwen. Op het vliegveld waren ter verwelkoming' aanwezig de waarnemend burgemeester, de voorzitter en de secre taris der vereeniging „Haamstede-Burgh", benevens de heer en mevr. Brouwer na mens de N.V. „Nieuw Haamstede". Be zocht werden Renesse, Haamstede, Burgh Westenschouwen en omgeving, later werd naar Zierikzee gereden om de merkwaardigheden dezer stad in oogen- schouw te nemen. Geslaagd te Maastricht voor het examen Handenarbeid mej. L. C. Lit- tooy alhier. Een aardbeving. Mededeeling van het K.N.M.I. te De Bilt. Gisteravond om 21 h 28 Green- wichtijd werd aan het Meteorologisch instituut te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving opgeteekend, afstjand 6000 km, oorsprong in Noord-West Chi na. De seismografische observatoria te Neurenberg pn Zürich hebben gisteren avond om 22 h 28 Zwitserschen tijdeen zeer sterke aardbeving geregistreerd. De aardbeving kwam uit N.-O. richting enH centrum werd geschat circa 9000 km verwijderd, dus in de nabijheid van Ja pan te liglgen. Indië f,en relief". In opdracht van en voor rekening van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, heeft de hydrografische afdeeling van het departement van defensie een maquette van Nederlandsch-Indië vervaardigd, wel ke alvorens naar Amsterdam te wordem verzonden, op de Koloniale Tentoonstel ling te Parijs zal worden tentoongesteld. De maquette is vervaardigd op een schaal van 1:3,000.000, maar de hoogte- verscliillen (bergen en zeediepten) zijn uitgevoerd op een schaal van 1:200,000. Hierdoor krijgt het geheel een sterker relief. Voor de vervaardiging (uit triplexhout in laagjes van 5 mm) heeft men gjebruik gemaakt van de gegevens, verzameld door de jongste expedities o.a. van de K 13 met prof. Vening Meinesz en de Snelliusr expeditie. Op de maquette is o.a. te zien „jhet diepste gat ter wereld" een ,geul, bel oosten de Philippiijnen, waar de 'Snelli-us expeditie -een diepte van 10.160 m heeft gelood. Het initiatief voor de uitvoering' van de maquette is genomen door den heer J. L. H. Luymes, cnef van de afdeeling Hydrografie van het departement van de fensie. hoofd sloeg, toen het slachtoffer zich op de kelderlrap bevond. Het tegen dit arrest ingestelde cassa tieberoep heeft de Hooge Raad Dinsdag verworpen. Hedennacht werd de 'brandweer ge alarmeerd te Helmond voor een uit- slaanden brand in de 'timmerwerkplaats van het aanemersbedrijf der N.V. Scham pers aldaar. Het mocht de brandweer g|er lukken den brand 'tot de timmerwerk plaats te beperken, die echter met de aanwezige houtbewer'kingmachiines door het vuur werd vernield. De Rij'ksbegrooting voor 1932 heeft het departement van financiën verlaten en is ,a.an dan Raad van State toegezon den. Naar V.-D. verneemt wordt de Gro- ningsche sportvlieger H. Stall, die Zater dag op zijn vlucht van Stuttigart naar ZEelde, jn Metz een tusschenlanding moest maken, aldaar vast gehouden. Hij mag op last der Fransche politie voor- lcopig het hotel niet verlaten wegens het landen op Fransch grondgebied, zon der toestemming. Heden had de herdenking plaats van den verjaardag van de1 grondwet van Weimar. In den Rijksdag hield de Rijks minister van financiën dr. Daetrfeh de feestrede. Met het onderzoek naar de daders van den aanslag qp den Duitschen D trein is men al zoover, dat men weel! in welken winkel een deel van het bij den aanslag gebruikte materiaal gekocht) is. Van aangezicht is de dader dus (dien winkelier) bekend! Op de markt te Goes noteerde men: boter f 0.65, eieren f3.50. Aan- V.P.Z. 22.194 stuks, f3.70 per 100 stuks. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: i j f 20)000: 6291 f 2000: 9450 f 1000: 1122 f 400: 9620 12849 f 200: 8456 14102 f 100: 1151 4159 4976 10289 10594 16804 ,9 h 40 imin 05 sec. De prijzen werden hei- haaldals volgt: le, 2e en 5e prijs R. 'Dir|c ven, 3e W. Hendriks, 4e, 8e, 10e en lies prijs C. van Belzen, (6e pirijs J. Zwigt- man ook 12e), 7e E. Pol vliet, 8e J. de Bree. Zondag j.l. hield de Postd. Vereenig „Zeelandia" alhier een wedvlucht nijpt jonge duiven vanuit Renaix (België).. De duiven werden vermoedelijk' in vriji- heid gesteld om 8 h 20 m met Weg ten wind. De eerst aankomende duif werd .ge constateerd te 9 h 47 m 57 sec, laatstja 9 h 53 m 20 sec. De prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 4e, 6e, 8e[, en lie prijs P. J. Marcus, 3e pr. iL. Petiet, 5e, 9e, 10e, llief, 13e en 15e pr. D'. M. Klaassen, 7e pr. de Blaey, 14e pr. A. C. Bernard. Het ligt in het voornemen dat lui tenant ter zee le kl. C. W. Heringa, thans werkzaam op het bureau van den marinestaf, op 21 October zijn bestem^ mlng naar Ned. Indië zal volgen en dat de luit. ter zee der le 'kl. W. v. d. Dony fcer, thans commandant van H.Ms. Arend in Zijn plaats bij den marinestaf zal wor den werkzaam gesteld. Tot curator van de Theologische gchool te Kampen is benoemd ds. A. Scheele te K ape lie Biezelinge. Het getal der voor hetj eerst inge schreven studenten bedroeg 23. De nieu we cursus ving aan met 168 studenfen, w.io. 2 uit Hongarije. De heer I. G. de Meijer,- .onder wijzer te 's Gravenhage, vroeger te O.- en W. Souburg slaagde voor het examen hoofdakte. AMBTENARENREGLEMENT EN ARBEIDSOVEREENKOMST-BESLUIT. Naar wij vernemen zullen op 1 Sep tember a.s. als vrucht van het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken twee algemeene maatregelen van bestuur, be rustende op de ambtenarenwet, in wer king treden, t.w.: het Ambtenarenregle ment en het Arbeidsovereenkomstbesluit, welk laatste berust op art. 134 van de ambtenarenwet, krachtens hetwelk de positie van de personen in rijksdienst werkzaam op arbeidscontract afzonder lijk zal worden geregeld. In dit arbeids- overeenkomstenbesluit is in de eerste plaats bepaald voor welke categoriën van dienstbetrekkingenaanstelling op arbeidscontract voortaan mogelijk zal zijn; de grenzen zijn hierbij tamelijk eng getrokken. Verder bevat dit besluit een omschrij ving van de rechten en plichten der arbeidscontracters terwijl hun zekerheid voor de toekomst wordt gegeven. Bij ge breke van pensioenbepalingen voor deze categorie geldt voor hen als reeds ge meld, dat van hun loon jaarlijks 4 pCt zal worden ingehouden, welk bedrag hun bij het eindigen der dienstbetrekking, of bij overgang in vasten rijksdienst, zal worden terugbetaald, vermeerderd met 4 pCt rente op rente, alsmede met 2 pCt van hun loon jaarlijks indien zij in de invaliditeitswet vallen en met 4 pCt van hun loon indien zulks-niet het geval is. De Hooge Raad heeft Dinsdag ver worpen het Cassatieberoep van H. G. B. die door de rechtbank' te Haarlem, is veroordeeld tot 6 inaanden gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaardelijk wagens liet opmaken van een valsche borgtocht-acte. J. Wi. \V|. was door de rechtbank en in hooger beroep door het Hof te Arnhem veroordeeld 'tot 6 jaren ge vangenisstraf wegens diefstal hij een ca féhouder dien hij om den diefstal te ver gemakkelijken met een hamer op bjeit HET VERONGELUKTE JACHT. Het jacht „Parcival" behoort aan den heer Paetrang uit Oslo-, een werkend lid van de Kon. roei- en zeilvereenigiug De Maas te R o 11) e r d a m1Hij had het in het begin van dit jaar te Antwerpen gekocht en was voor zijn genoegen er mfee gaan varen, met twee Noren. Deze laatsten zijn vermoedelijk niet) meer aan boord geweest, toen het onge 'luk gebeurde. Nederlanders zijn hieroij, voor zoover hier bekend is, evenmin be trokken. Het schijnt dat men ter plaat se niet met de beliichtjing bekend was, tengevolge waarvan het jacht! is gestrand. De eigenaar en de schipper gingen in de boot, doch de matroos wilde op het jacht blijven. De 'beide schipbreukelingen werden opgepikt. Daarna werd getracht ook den matroos te redden, doch foen men ter plaatse kwam, was van de boot] niets meer te zien. ZEILERS VFRDRONKEN. Maandag avond waren twee jonge mannen uit '.Zevenhuizen, de 25-jarige M. K. en zijn 17-jarige broer G., op de Roitek meren aan het zeilen. Zij' 'werden door het slechte weer overvallen en naar lipt schijnt waren zij niet in slaat de boot houden. Heit vaartuig' is in den loop van den avond, omgeslagen en de beide zei lers zijn verdronken. Vanmorgen hebben een jachtopziener en een visscher de lij1- 'ken van de beide slachtoffers opgehaald De beide jonge mannen waren naar Rotterdam geweest om de door hen ge kochte zeilboot te halen. Op den eersten tocht naar huis zijn zij verongelukt. Amsterdam, 11 Augustus, Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 101%—101%. Ned. 31 1000-4 102%—102. Ned. 17 1000-4 102%—102%, Certificaten-3 80 Cert. N.W.S.-2% 67%—68%. Duitschl. 100-7 81%—80%. Engl. W.L. 50-200-5 101% 101%. Goes '30-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4i/a 101—101. A Amstercf. Bank 1331/4— 133i/2. A Bank Assoc. 38 C Rott Bankver. 90—88. A Tvventsche Bank 125—. A Pref. Jurgens A 973/a— A Ver. Papf. v. Gelder 84—83. C Am. Car en Foundry 184/2—18.' C Am. Smelt Ref. 30%30%. C Farbenind. I.G. 9799%. C U. States St. C. 86%—84%. C C. Publ. Serv. 9%9. C North Am. Cy. 64%64%. A Born. Sum. H.M. 131130. A Ned. Wol Mij. 33%32%. A Singkep Tin M. 103i/2—104. A .J. C. Japan Ln. 381/4—37.. A Rolterd. Lioyd 103i/2—103. A S. M. Nederland 110—106i/2. A Ams't. Tliee C,M. 3131. A Houth. Alberts 65—. C Peruvian C. Pr. 1211%. A Erie Spoorweg 20—, A Southern Rlw. 2828%. C Union Pac, Rr. 145138. C Int. Nickel Cy. 12%12%. A Koloniale Bnk. 10099%, A N.I. Hbk. 1000 100—99. C Ned. H.M. 1000 116%—115. A Alg. Kunstz. U. 53%50-51. Duivensport. Zondag: 9 Augustus hield de Postd, Verecnig. „de Snelpost" een prijsvlucht van uit Renax (België), afstand 84 'kim Lossing had plaats olm. 8 h 20 min. met Zuid Westen wind. Ondanks, bewolkte lucid met eenige regenbuien had dietze vlucht een „snel' verloop' gezien den gun- s'tigen wind. De eerste duif werd geklokt 9 h 34 min 31 sec. Laatste prijswinnaar (Ingez. Med Hulp voor Duitschland. De nieuwe noodverordening op de pers. Wat minister president Braun van plan is. Zoolang men niet wist, welken kant het uit zou gaan in Duitschland, viel er aan daadwerkelijke hulp door het buitenland niet te denken. Duitsche communisten en Hitlerianen zijn nu eenmaal een heelextra-raar soort lieden, die er heel aparte begrippen om trent wat in zaken behoorlijk en wat onbehoorlijk is, op na houden. Hoe zal men met dezulken onderhandelen, af spraken maken? Maar: dat behoeft nu niet. Gezond ver stand en democratie hebben gezegevierd en met de tegenwoordige leidslieden van het Duitsche volk wil men graag zaken doen, omdat de firma als correct bekend staat. En dus verwondert het niet, ie vernemen, dat de onderhandelingen der bankiers over een „Stillhalte" ten be hoeve van Duitschland, die in de verschil lende financieele centra der wereld zijn gevoerd, maar de Londensche bladen melden belangrijke vorderingen hebben gemaakt. Te Londen en New York zou men reeds gereed zijn met het con cept van wijzigingsvoorstellen op de oorspronkelijke Duitsche voorstellen, terwijl de meeningsverschillen in werke lijkheid slechts gering zouden zijn. Om trent de zitting die gister te Londen werd gehouden door de verschillende Bank-Clearinghouses weet de „Daily Herald" nog mede te deelen, dat in deze vergadering (die ook werd bijgewoond door verschillende internationale ban kiers) werd besloten zoo spoedig moge lijk een conferentie bijeen te roepen van Engelsche, Amerikaansche, Fransche, Nederlandsche en Zwitsersche bankiers, ten einde tot een overeenkomst te komen ter ondersteuning van Duitsch land en verlenging van de credieten op korten termijn. Deze bijeenkomst zal waarschijnlijk te P a r ij s worden gehou den. De bankiers uit Londen en New- York zijn het thans eens omtrent voor waarden voor het nieuw aanbod aan Duitschland. Het streven der bankiers is er op gericht, de aanbevelingen van de Londensche ministerconferentie ten aan zien van de verlenging der credieten op korten termijn voor een bepaalden tijd in werkelijkheid om te zetten. De tot dusverre bestaande z.g.n. nood verordening op de pers op zichzelf al A v. Berkels Pat. 293/i—26i/i- C Calve-Del'fl 75-7234-713/4. A C. Suiker Mpij 28—28. A Int. Viscose 14 A Kiichenm. I. Ace. 103/4—10-i/2. A Ned. Ford A.M. 238V2—230. A Philips Gem. B. 763/4-711/4-74,1/2. C Unilever 149%145-41, C Anaconda Cop. 493/s—48-1/4. C Bethlehem St. 39i/238i/2-5/8. C Gen. Aviation i%~i%. A A.N.I.E.M.N.B. 216%—214 C A. Gas El. Cy. 11%—11%. C Cities Serv. Cy 9%9%. C Midd. West. Ut. 18—17%-17. A Alg. Explor. Mij. 68%67. A Boeton Mijnb. 28%1 A Kon. Petr. Mpij 195%—191 %-89. C Contin. Oil Cy. 8%8-%. C Shell Union O.C. 5%5%-%. A Holl. Amer. Lijn 9% A K.N. Stoomb, Mij. 3332%, A Ned. Scheepv, U. 105%104%, A H.V. Amsterdam 289i/2—278-73. een heel leelijk ding, dat zéker geen dag langer mag blijven' bestaan dan de wer kelijke nood duurt! is gebleken toch al te kras te zijn. Men weet, dat wijzi ging en verzachting beloofd was en deze wijziging is thans afgekomen, De nieuwe verordening schrijft een sterkere centralisatie voor van het recht om van een periodiek opneming van of ficieele proclamaties en tegenspraken te eischen. De eisch kan nog slechts van de hoogste rijks- of lands-autoriteit uit gaan, De tot nu toe bestaande mogelijk heid van delegatie aan lagere autoritei ten valt weg. Een verdere beperking is voorzien voor die -mededeelingen van de hoogste landsautoriteiten, die proclamaties zijn: de opneming kan slechts in overleg met den rijksminister van binnenlandsche zaken geschieden. Deze bepaalt ook aard en wijze van afdrukking en de toe kenning van een vergoeding, wanneer de proclamatie een bepaalden omvang te boven gaat. Bezwaren tegen het verbod van een blad moeten op zijn laatst op den vijfden dag na het verbod worden ingediend. Dit voorschrift beeft niet alleen be trekking op de laatste noodverordening maar ook op de eerste verordening van den rijkspresident van 28 Maart en op de wet tot bescherming van de republiek. Van verdere verzachtingen moest nog worden afgezien. Met het oog op de ge beurtenissen van Zondag kunnen de maatregelen die tot verzekering van de orde zijn uitgevaardigd, niet opgeheven of verzwakt worden. In de uitvoeringsbepalingen is vastge steld, dat proclamaties de 500 woorden niet te boven mogen gaan. De regels daarboven moeten betaald worden. Vóór het uitvaardigen van een ver bod moet onderzocht worden of men niet met een waarschuwing of officieele tegenspraak kan volstaan. In minder ernstige gevallen kan met een waar schuwing volstaan worden, wanneer de uitgever bereid is een herroepingsver klaring te publiceeren. Nu het gevaar, dat 't referendum voor zijn politieke leven vormde, ver dwenen is, kan Pruisens ministerpresi dent Braun in elk geval tot het voor jaar met zijn hervormingsplannen vport gaan. In de eerste plaats staat de kies wethervorming op het programma, waardoor het aantal leden van den Pruisischen landdag tot 300 of 350 verminderd en daarop vastgesteld zou worden. Verder houdt Braun zich met de rijkshervorming bezig. Hij wil namelijk probeeren, door onderhandelingen met de rijksorganen, zonder gronds- wetswijziging een soort bestuurs- gemeenschap tusschen het rijk en Prui sen op bepaalde gebieden tot stand' te brengen, ter voorbereiding van een grondwettige samenwerking. Hiervoor komen in de eerste plaats justitie, binnenlandsche zaken en land bouw in aanmerking. De departementen van posterijen en verkeerswezen zouden kunnen worden samengevoegd en het rijksministerie van landbouw zou kunnen worden opgehe ven. De taak van dit rijksministerie zou dan voor een agrarische afdeeling van het rijksdepartement van oeconomische zaken kunnen worden aangenomen. Na deze voorbereidingen zou dan, zoo meent de Pruisische regeering, een re ferendum over de definitieve regeling van de rijkshervorming kans op succes hebben. MINISTERSBEZOLDIGING IN DUITSCHLAND VROEGER EN NU. Ter weerlegging van de beweringen der nationalisten over de hooge sala rissen van de ministers der républiek, geeft de „Köln. Volksz." eenige verge lijkingen met de inkomens der regeer ders van het oude regime. Wilhelm II had als Duitsch keizer weliswaar geen inkomen, doch als ko ning van Pruisen betrok hij een kroon- rente van 17.5 millioen mark, waarvan 7.5 millioen als schadeloosstelling voor de door het koningshuis in 1820 aan den staat afgestane domeinen. De eerste rijkspresident Friedrich Ebert had, incluis representatievergoe ding, een inkomen van 53.510 mark. Rijkspresident von Hindenburg heeft A Java Ci'it. Mij. 2031/4—199. A N.I. Suiker U. 1195/s—114-3/d. A Poerworedjo S. O. 20— 19-18y2. A Deli Batavia 163165-70.. C Deli Mij 1000 198-194-96. A Senembah 2311/4225. C Chicago Milw. 4.%—4%. A Amst. Rubib'. C. 671/4—63Va-65. A Deli-Bat. Rubib'. 30—28Vs. A Hessa Rubber 42i/239-40. A Serbadjadi S.R. 343/4—33. A V.I.C. Ondern. 32—30. C Interc. Rubber 2%2%-%. Prolongatie iy2—li/2'. WISSELKOERSEN. Amsterdam Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-Y.ork 10 Aug. 12.05 58.85 9.72% 34.57% 48.42 66.30 2.48% 11 Aug. 12.05% 58.85 9.72% 34.57% •48.42% 66.32% 2.48% Young Olie - Aku - Unilever j Philips H. V. A. Amerika Tabak Industrie MARKT Koninkl. Suiker Mijnen Schepen Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2