FIETSTOCHTEN! PUROL dit verzacht en geneest. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JULI 193 1. No. 177. BINNENLAND. |D>E AVONTUREN VAN l DarolFarquhar Zonnebrand, Schrijnen en Stukgaan der Huid WT DE VARA-UITZENDING VAN DINSDAGAVOND UIT BELGIE. Het Landelijk Comité Belangen Luis teraars heeft het volgende telegram aan den minister van waterstaat gezonden: Nu de V.A.R.A. haar afkeer tegen hui dige regeering, controle-commissie e,d. niet meer over Nederlandsche zenders kan uiten, blijkt zij door de S.A.R.O.V. in België daartoe in de gelegenheid te worden gesteld, getuige de uitzending van Dinsdagavond, 28 dezer, des avonds half acht. Wij meenen, dat het onmoge lijk in de bedoeling van den minister kan liggen dit te tolereeren en verzoeken dringend onverwijld maatregelen te wil len nemen dat ook in Nederlandsche uit zendingen van het buitenland uit de naam van ons land wordt hooggehouden en geen personen en commissies in een bespottelijk- daglicht worden gesteld. O.i. heeft de regeering in deze al vol doende over haar kant laten gaan om nu eindelijk eens krachtig in te grijpen. Afschrift van dit telegram is verzonden aan den minister van buitenlandsche zaken. HET RAPPORT DER COMMISSIE INZAKE HET DORUS RIJKERSFONDS. Zooals nien zich herinnert was er !us- schen den heer Henri ter Hall als voor zitter van het Helden der i Zee-fonds ,jDorus Rijkers" en ©enige zijner me debestuursleden in 1028 een ernstig ge schil ontslaan. De algenicene vergadering van het „Dorus Rijkers" fonds heloot een commissie te benoemen van vijf le den ter bestudeering der meeningsver- schillen die thans in 'het Fonds gerezen zijn. In deze commissie namen zitting de heeren L. Hoe'kenbos, mr. K. F. Kallz,, mr. J. E. W. Du.ys en G. D. Wcss'eling, terwijl mr. A. Tak als voorzitter werd bc!- noemd. Mr. Ivatz is later uit dc commis sie getreden. Dezer dagen is het rapport gereed gekomen en door de commissie aan de algenicene vergadering van het Fonds toegezonden. Het adcionntantsonderz'oe'k1 heeft niet uitgewezen, dat op de lichtvaardige wijze met de gelden van hel Dorus-Rijfers- fonds is omgesprongen. De vereeniging is uitgegroeid lol een nationale vereeniging van steeds groo leren omvang, maar de bestuurderen zijn gebleven min of meer in hun sfeer van gemoedelijkheid in plaats zich bewust te zijn, dait zij geheel onafhankelijke beheerders waren van 'n sterk' gegroeid nationaal fonds. Hoofdschuldige aan en oorzaak van hel geschil is ongetwijfeld het onderling gerezen wantrouwen, dat steeds groeien de langzamerhand in een mug een olifant ging zien en zoo elke vruchtbare samen werking onmogelijk maakte. De wenschen der commissie zijn ten eerste, dat elk' lid van het bestuur zich 'angstvallig afvrage na het rapport igc- lezen te hebben of hij wel steeds naar eer en geweten zijn plicht deed en ol zijn aanblijven wenschelijk! is. Bovendien .'Joetse hij zich op de vraag of hij1 ^iijd eigen belang achter stelde bij dat van helt; fonds. "Wie beide vragen niet volledig; be vestigend beantwoordt, neme ontslag, In de tweede plaats moet de bezoldig de secretaris-penningmeester evenals andere bezoldigde bestuursleden nu en voor de toekomst niet langer lid zijn van hel hoofdbestuur. Dit geeft een scheeve en onvrije houding, onderling zoowel als naar builen, die tot elfen prijs moet worden voorkomen. In ide derde plaats 'mag geen der hoofd) bestuursleden eenig voordeel trekken, op welke wijze pok, uit zijn optreden m bij zondere hoedanigheid. Het is goed, zelfs den schijn te veilmlijdcn en deze zou aldus terecht in liet gedrang' kunnen konten. In de vierde plaats worde een vaste commissie ingesteld van drie leden, diie telkenjare worden benoemd, bestaande uit hoogstaande mannen in den lainde, v. DOOR BERTA RUCK Je waart nog half slapend, je wacht te op de komende dingen. En sedert je hier bent, je hem hebt weergezien, wat is je toen overkomen? Je bent ontwaakt. Hij kan niet in een zaal verschijnen, geen streek op het ijs zetten, geen stap in de sneeuw doen, of je blikken volgen hem. Hij en niemand anders is het ideaal, dat je je van den man hebt gemaakt. Je vindt hem dapper en betrouwbaar, zijn uiterlijk bekoort je, in je ziel gevoel je eerbied voor hem. Beken maar eerlijk, dat hij in jouw oog geen kwaad kan doen. Hij is je kwelgeest en je aangebedene; geef dit nu maar ronduit toe. In het diepst van je ziel heeft steeds het be wustzijn bij je gehuisd, dat je een man als hij zou liefhebben. Daarom was je zoo onredelijk en onvriendelijk voor dien armen Bobbie Clarke. Maanden achtereen is je ziel vervuld geweest met de gedachte aan dien anderen man, aan den persoon van Darol Farquhar. Niet waar Wel waar En toen je hem van avond met die andere vrouw uit zijn ka mer zag komen, had je haar kunnen vera met ials laak de regelmatige en de gewone jaarlijksche controle der geldmiddelen en van de gevoerde gestie en 'tot het uitbren gen van een rapport van bevinding, En eindelijk in de vijfde plaats worde dat rapport van bevinding door middel van de dagpladen in zijn geheel bekend gemaakt. Openbaarheid toch is een waar borg voor gevraagd vertrouwen. De Gom missie beschouwt hiermede haar taak' als geëindigd. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Woensdagmiddag. Provinciale exploitatie van de veerdiensten Kortgene Wol- phaartsdijk en VeereKam perland. In alle af deelingen hebben leden hpn tevredenheid over t bovengenoemde voorstel uitgesproken. Dioch ook gingen stemmen op om1 den toestand te laten, zooals die is, omdat particuliere exploi tatie, indien deze mogelijk is, ook goed* kooper is. De klachten verminderen, dc diensten verbeteren, de 'baten 'kunnen worden aangewend voor tariefsverlaging en men meende dat 'n bedrag van f 7400 niet mag worden opgeofferd aan de wenschen van enkelen naar provinciale exploitatie, Andere leden meenen juist dat het goed is ais de provincie alle ve-a- ren exploiteert. Een lid meent, dat Gèd. iS,laten alleen zwichten voor aandrang uiit de stralen. Dit laatste geeft men van de zijde van Ged. Stalen toe, het college meent, dal ook de tegenwoordige exploi tatie naar genoegen van het publiek ge sehiedt en dal aan alle redelijke eisclh'en wordt voldaan. Wil men echter tot pro vinciale exploitatie overgaan, dan is het om verschillende redenen, daarvoor nu het aangewezen tijdstip; tipt nadeelig ver schil zal in hoofdzaak voortspruiten uit dc omstandigheid, dat er voor lipt perso neel een betere régeling zal 'komen én tie veerdienst zal worden verbeterd en uitgebreid; niet alle arli'k'elen zijn in prijs gedaald; de administratie van op de pro vincinle griffie worden gevoerd; over hel algemeen zijn dc geraamde bedragen niét aan den hoogen kant en momenteel is niet niet juistheid te zeggen, of er meer personeel zal noodig zijn. De heer VAN DUSSELDORP deelt mede, dat dit met weinig enthousiasme is ingediend, te meer nu er maar weinig bezuinigd wordt. Ged. Staten hebben niet verheeld, dat zij zich hebben laten leiden door den wensch van enkele Statenleden. Ged. Staten twijfelen of die wensch nog leeft in de staten en zouden daarom gaarne eerst principieel uitgemaakt zien, of men nog tot provin ciale exploitatie wil overgaan, ciale exploitatie wil overgaan. Dit standpunt is ook veroorzaakt door het aannemen der motie-Staverman. De heer PAAP wijst op de meerdere uitgave van de province en daar het publiek tevreden is, acht hij, gezien ook de financiën geen provinciale exploitatie gewenscht. De heer SONKE ziet het voorstel als de sluitsteen van de reeds aangebrachte verbeteringen en het is een dienst,, die reeds drie kwart provinciaal is. Het verlies dekt zij, de winst is voor parti culieren. De f 7400 zijn toch niet te red den door het voorstel te verwerpen, want de verdere verbeteringen moeten er toch komen, en 't is onbillijk voor de Noord-Bevelanders dat op hun dienst verdiend wordt, en zij mede betalen aan andere diensten. Spr. vraagt den dienst op Zondag te halveeren en of de re serveboot wel voldoet? De heer KODDE voelt er redenen kunnen zijn de veeren geheel provinciaal te maken, maar het is. niet de geschikte tijd er voor. Spr. vreest voor te veel schade in de moorden. Je haat haar en dat ligt enkel daaraan, dat je op hem verliefd bent, Niets van aan protesteerde zij bijna aarzelend. Maar zij wist, dat het wèl waar was. Zij deed een half onderdrukt lachje hooren en in het duister zette zij een pruimemondje, terwijl zij in zich zelve zeide Nu, en als dat nu eens waar was!...-. Dan zou dat de deur dicht doen, zooals we op school zeiden, Doodaf, geestelijk zoowel als lichame lijk, vol nieuwe ontroering, terwijl het haar toescheen, dat het hart haar in werkelijkheid pijn deed, liet Sheila zich van haar bed glijden, geeuwde, draaide het licht op, ontdeed zich van haar dans- costuum en stapte, na zich verder ont kleed te hebben, in haar bad om ver volgens den slaap te zoeken, welke evenwel nog lang op zich wachten liet. Toen zij den anderen morgen, nog zeer vroeg, weder ontwaakte, doemde nog voor zij de oogen had geopend, alle er gernis en kommer weer bij haar op. Haar wachtte een dag vol wintersport, te midden van een drukke en vroolijke menigte en nog nooit had zij zoo weinig lust gevoeld om van haar vacantie te genieten als op dit oogenblik. Het eenige waar zij naar verlangde was de een zaamheid, teneinde rustig te kunnen denken over wat er al zoo was gebeurd. Dat zou me wat moois zijn be rispte zij zich zelve, terwijl zij uit bed toekomst en wijst daarbij op de tram, die ook reeds groote tekorten oplevert. Er zijn op het oogenblik geen ernstige, redelijke klachten en daarom is over name geen noodzaak. De heer M'OELKER gelooft niet, dat de N. Bevelanders zoo verlangen naar Provinciale exploitatie, gezien het tekort van f 7400. Gezien den drang naar bezuiniging op alle gebied, is hij tegen het voorstel. De heer OVERHOFF had gaarne hul de gebracht aan Ged. Staten, maar na de woorden van mr. Van Dusseldorp is hem de kans ontnomen. Eerst komen Ged. Staten met een voorstel, zij verde digen het in de afdeelingen en nu slach ten zij hun eigen kind af en halen er de motie-Staverman zelfs bij. Men moet de tijdsomstandigheden er buiten laten, het gaat er om of men al of niet voor provinciale exploitatie is. Er is hier geen f 7400 verlies, maar f 7400 minder winst, die winst wordt betaald door de N.-Bevelanders, maar op andere veeren wordt verlies geleden, en dat betaalt de provincie in haar ge heel. Ook de tram lijdt onder de tijdsom standigheden, maar dat is bij overheids bedrijf gelijk als particulier bedrijf en het is niet juist, dat daarom het overheids bedrijf steeds verlies oplevert. Men heeft hier alleen een pachter tusschen geschoven ten nadeele van het perso neel. Een deel van de kosten van een gemeenschapsbelang worden gelegd op enkele, i.e. het personeel. Er zijn veis klachten geweest, en ten deele nog, o.a de fooienkwestie, mede, omdat de loo- nen er niet zoo goed zijn als op andere diensten. Spr. hoopt, dat zij, die geeii principieel bezwaar hebben, voor zullen stemmen, ondanks de tijdsomstandig heden. De heer VAN DER WART is niet tegen de provinciale exploitatie, en wil zeker de gelden, die het personeel toe komen, niet in het belang der provincie gebruiken. Spr. is voor het oorspronkelijk voor stel. De heer SCHIPPERS zegt, dat de veeren er niet zijn om winst te maken, maar in het belang van het publiek en zij moeten provinciaal worden. De heer VOGELAAR is geen voor stander van overheidsbedrijven. Er zijn geen klachten op dit oogenblik, al zijn er nog wenschen. Dit is natuurlijk; en speciaal ten op zichte van de tarieven. Spr. wil goede salarieering, maar kunnen de salarissen van vier of vijf jaren geleden gehand haafd blijven? Spr. gelooft van niet, maar dan kan men deze 11 menschen niet verhoogen in salaris. Laat men als er winst is, de tarieven verlagen. De heer GOOSSENS zegt, dat dit voorstel verwachtingen heeft gewekt, en daarom zal hij houden aan 't oorspron kelijk voorstel. De heer VAN DUSSELDORP zegt, dat de cijfers geenszins geflatteerd zijn Verschillende N.-Bevelanders verklaar den zich verleden week nog volkomen tevreden over dit veer. Zeker waren er bezwaren, maar die zijn zoo veel moge lijk weg te nemen. Een sluitsteen is niet noodig. De be perking van den Zondagsdienst wordt overwogen. Dit raakt geen beginsel kwestie volgens spreker. Spreker erkent, dat de salarissen minder zijn dan voor het personeel op de Westerschelde, maar die laatsten zouden nu ook niet zoo hoog zijn vast gesteld. Noodgedrongen nemen Ged, Staten het voorstel terug. De heer SONKE vraagt, of men het dan later weer tegemoet kan zien. De heer VAN DUSSELDORP kan geen toezeggingen doen. De heer KODDE is niet tegen provin ciale exploitatie als bijv, bij de P.Z.E.M., maar hij was hier tegen, ook al was de glipte. Ik wil van mijn vacantie ten volle genieten, alsof er niets was gebeurd. En er is ook niets gebeurd! Zou ilc de koffjp in mijn kamer willen bestellen? Ik denk er niet aan. Ik hol zoo gauw mogelijk naar beneden en bestel het ontbijt zoo vroeg mogelijk om nieuwe krachten op te doen vóór al de anderen om mij heen zijn. Een half uur later verscheen Sheila, kant en klaar om uit te gaan, met een extra wollen trui en .een paar wollen handschoenen onder den arm in de zaal. Het was vroeger dan zij had gedacht. Blijkbaar was haar horloge niet in orde. Misschien ook had zij, verdiept in haar gedachten gauwer dan anders voortge maakt. Toen zij de zaal betrad, stond op alle tafels het ontbijt gereed, maar de zon goot er hare gouden stralen nog niet overheen, da,ar het dal nog in schemer was gehuld en slechts de bergtoppen teekenden zich hel verlicht tegen den blauwen hemel af. Zij dacht de eerste gast te zijn, die kwam ontbijten en dat de zaal geheel ledig was. Maar neen Gezeten aan een tafel tusschen de hare en de deur was daar die.kerel, bezig z'ch van koffie te bedienen Hij was voor zijn ochtendwerk op de ijsbaan ge kleed, droeg de zwartwollen tricotbroek, welke alle beroepsrijders dragen, en zijn voeten waren gestoken in sneeuwschoe- nen, welke hij straks zou verwisselen voor halfhooge schaatsenrijdersschoe- Gebruik bij - In doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten motie-Staverman niet aangenomen. Klachten en wenschen blijven er altijd. De heer OVERHOFF zegt, dat het bij hem niet alleen gaat om verbetering van den toestand van het personeel, maar om die van den dienst. De groote klap is niet de motie-Staverman, maar het blanco-crediet voor de Calamiteuze polders. De heer JOZIASSE zegt, dat het blanco crediet was om menschen te hel pen, die in den put zitten, dit gaat maar om enkele menschen. De heer VOGELAAR repliceert ook, en zegt ook dat men hier menschen steunen wil, die inkomen hebben; maar daartegenover gold het bij de polders, menschen, die geen inkomen meer hebben. De heer OVERHOFF komt er tegen op, dat de heer Vogelaar hem oneerlijk heid verwijt. Het oorspronkelijke voorstel van Ged. Staten wordt in stemming gebracht en verworpen met 26 tegen 10 stemmen. De leden van Ged. Staten stemden zelf tegen. Veerdiens) ZijpeAnna Ja- coba-polder. In hun antwoord op hiet algemeen verslag wijzen God. Staten er op, dal er een misverstand ontslaan over hun voorstel tot verlenging, van de bijdrage voor de uitoreiding van den dienst Zijpe- Anna .Taeoba met drie vaarten op weekda gen en één op Zondag. Deze bijdrage werd toegestaan tot 1 Augustus 1931 of loL zoodanig vroeger tijdstip als de alge- heele verbetering van dozen dienst, als bedoeld in het rapport der Commissieg van Rijckevorsel baar beslag zou heb ben verkregen. Dil laalste is nog niet het geval en moei de bijdrage ook ver der gegeven worden op de meerdere vaarten te behouden. Daarnaast en geheel los daarvan staat de omstandigheid, dat de Rotterdam- sche Tramweg Mij. met ingang van 1 Juni jl. een aanmerkelijke uitgebrei dere dienstregeling heeft ingevoerd. Door deze uilgeoreidere regeling, die de MaaL- nchappij geheel op eigen risico en zan der eenigen aandrang van Ged. Staten heeft ingevoerd, werd geenszins vol daan aan de bedoelingen der Conimissic- van Rijckevorsel; deze vordert voor den hier bedoelden dienst niet slechts meer dere vaarten doch ook beter maljerieel. Zoolang niet aan al deze eischen is vol daan en de medewerking van alle daarbij betrokken partijen vast staat, die in dat geval ten laste der provincie zou komen>gehcel of ten deele uit te keeren en hebben Ged. Staten dan op een des betreffend verzoek der maatschappij af wijzend beschikt. Opneming van een datum in het besluit is niet wel doenlijk, omdat bij de inwerkingstelling van de voorstellen van de bedoelde commissie niet slechts de provincie Zeeland en de R. T. M. partij zijn, doch ook het Rijk en de provinciën Noord-Brabant en Zuid- Holland. De heer CATSHOEK merkt op, dat verbetering van het verkeer gewenscht is. Als Ged. Staten op hun standpunt nc-n. Zijn donkerblauwe trui, gelijkende op die, welke de werklui dragen, sloot tot aan zijn hals en een riem, die deed vermoeden, dat hij dikwijls had dienst gedaan om bagage bijeen te houden, had hij dubbel om zijn middel geslagen. Hij keek op zijn polshorloge, nadat hij de koffiekan had neergezet. Vandaag had hij een zeer vroege les te geven, een, die hij v/ilde afdoen vóór zijn dagprogram ma aanving. Hij had gehoopt, dat hij daardoor zijn hotel zou hebben verlaten voor de drukte van de gasten, die door gaans nogal langslapers waren. Toen Sheila met haar rood mutsje en baar witte trui de zaal binnenkwam, sloeg bij in gespannen verwachting een rbl'ik op haar. Den vorigen avond was zij, toen zij wegging, om 'le dansen.) hem gepasseerd meit een uitdagend lachje, dat zekér had kunnen bevorderen, dait bet 'ijs tusschen hen smolt, en dal juist door zijn uitdagend 'karakter had verraden, dait zij hem vricndelij'k gezind was, dal zij zich heimelijk' lol hem aangetrokken gevoelde. Maar dait was den avond te voren geweest, toen die vrouw nog niet... Maar dezen morgen bad Shcila niets meer voor nern over dan een stijf 'knik je, dat evenals haar „goeden morgen" dat zij er Wij' lief hooren, nog liever ach terwege bad moeten blijven. Na dezen groef daclil Sheila, zour't wet alleron waarschijnlijkst zijn, dat hij 't in zijn hoofd kreeg haar weder aan te spreken. In (Ingez. Med.) blijven staan zal een verbetering van den veerdienst niet tot stand komen. Land en tuinbouw profiteeren van de inge voerde verbetering en hij hoopt, dat Ged. Staten zullen medewerken om de inge voerde meerdere diensten te behouden. De heer JOZIASSE is tegen den der den Zondagsdienst en hij dient een voor stel in om de subsidie voor den derden Zondagsdienst te schrappen. De heer V. D. SANDE sluit zich aan bij de woorden van den heer Catshoek. Door het voorstel van Ged. Staten dreigt de oude toestand weer te worden inge voerd. Spr. acht de boot op Zijpe ten eenenmale onvoldoende, en vroeg aan Ged. Staten het voorstel van de com- missie-Rijckevorsel over te nemen. De heer VAN ROMPU zeide, dat eerst alles in orde moet zijn, de boot voldoet niet meer aan de eischen. Ged. Staten kunnen niet voldoen aan den eisch van beperking van den dienst op Zondag, zij staan niet alleen, maar moeten ook re kening houden met die van Noord-Bra bant en Zuid-Holland en den minister van Waterstaat. Pogingen om den der den dienst op Zondag in te trekken zal niets uithalen. Ged. Staten willen Schou wen even goed helpen als de overige deelen der provincie. Zij hebben een open oog ook voor Schouwen. De heer CATSHOEK merkt op, dat de Schouwenaars dus tot 1932 van 'n bete ren dienst aldaar verstoken blijven. Spr. diende een amendement in tot verbete ring van den dienst met terugwerkende kracht tot 1 Juni jl. De heer V. D. SANDE wil het eiland Schouwen uit zijn isolement halen en wil bepalen, dat de subsidie niet zal worden uitbetaald als de R. T. M. voor 1 April 1932 niet alle verbeteringen volgens het rapport-Rijckevorsel invoert. De heer ONDERDIJK meent dat de R. T. M. van 1 Juni tot 1 Juli ook recht heeft op de in uitzicht gestelde subsidie, De heer VAN ROMPU zeide, dat het verstandig is het voorstel van Ged. Sta ten over te nemen. Het amendement- v. d. Sande willen Ged. Staten overne men, want het is onschuldig doch er moet geen datum worden genoemd. Dc lieer V. D, SANDE wil alleen den derden dienst behouden en eveneens verbeteringen krijgen. De heer KODDE vroeg of het niet mo gelijk is de voorstellen Kodde en v. d. Sande aan te houden tot de najaarsver gadering. Het voorstel is nu niet te over zien. De heer VAN ROMPU steunt dit vol komen, maar het voorstel van Ged. Sta ten moet worden aangenomen, anders wordt de dienst op 1 Augustus stil ge legd. De heer DEN BOER zeide dat in het voorstel-v. d. Sande te veel met den stok achter de deur wordt gewerkt, en waar schuwde daartegen. Het amendement-Van de Sande werd verworpen met 18 tegen 15 en het amen dement-Joziasse met 22 tegen 10 stem men, waarbij de heer Vogelaar buiten stemming bleef, hij wil niet steeds over dit onderwerp een beslissing uitlokken. Het voorstel van Ged. Staten werd tusschen zat zij nauwelijks aan haar la- fel en had aan dc blozende Fraulein 'n persoon koffie met brood en boter lier sfcld, of Farquhar slond op en stapte 'regelrecht door de zaal op haar af. Hij bleef bij haar tafel slaan en zeide: Och, juffrouw Curtis.... Hij zeide dil op haastigen loon en het scheen wel alsof hij moeite had uit zijn woorden te 'komen. Hij zag er bleek en vermoeid uit. Goeden morgen, herhaalde Sheila op nog; droger loon dan zoo straks. Goeden morgen juffrouw Curtis. Zou het mogelijk' zijn dat u me een enkel oogenblik' te woord stond? Sheili, die blaakte van ijverzucht, die eerst in den afgeloopen nacht had ge leerd welk leed een vrouw kan ;gfevoer len, 'koesterde dezelfde behoft, wélke men bij vele vrouwen aantreft om dat weer Le endosseoren aan 'a ander, Sheij- la gevoelde zeer sterk' dil verlangen om den man voor het hoofd te stopten, die •haar afgod en tevens haar beul was. Zij keek hem' eens aan en zij begreep, dat hij leed, om harentwille. Dat vervulde haar met igrcnzcnloos medelijden, maar gaf haar tevens do kracht en lust om hem met wreedheid le hejleg|enen. Zij kón dit thans doen. Haar hóófd even ophef fend, beantwoordde zij zijn verzoek met een Spottend: (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5