DE STERRENHEMEL 29 Juli-5 Aug., 23 h M.T. j24 h Z.T, ZUID den toestand na den dood, maar tijdens het leven van de ambtenaren, Waar een scheidsgerecht is, komt bijna geen meeningsverschil voor, Pe heer KODDE blijft er bij dat art, 126 der ambtenarenwet alles regelt, .Het amendement wordt aangenomerf met 20 tegen 18 stemmen. De heer QNDERDIJK wilde een ver betering van het georganiseerd overleg, en wel te lezen, dat met de vereenigin- gen van ambtnaren wordt onderhandeld in plaats van gelegenheid te geven haar gevoelen te doen kennen. De heer VAN 'T HOFF meende, dat de ambtenarenwet juist is gevolgd. De heer STIEGER zegt, dat men geen bezwaar heeft, dat de polders het doen, maar wel .om het bindend voor te schrijven. Dit wordt verworpen met 33 tegen 5 stemmen. Nog weer diende de heer ONDER- DIJK bij art. 18 een voorstel in alle sa larissen aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Dit werd verworpen met 30 tegen 7 stemmen. De heer DE JONGE bepleitte het ne men van maatregelen, waardoor blijkt, dat de gestelde zekerheid ook werke lijk aanwezig is door goed toezicht op geregelde tijden. Ged. Staten zullen met dien wensch rekening houden. De drie reglementen werden tenslotte z.h.s, aangenomen. Enkele waterschappen. Hiet voorstel van een regeling inzakiel die ambtenaren van de waterschappen De Damespolder, De Hogerwaardpol der en De Prins Hendrikpolder, deefd slechts een redactioneel» opmerking ma ken ineen der afdeelingen. Aangenomen met de stemmen der S.D.A.P. tegen. Restauratie Kerkgebouw te Haamstede, Het voorstel tot het verleenen van f 2300 bijdrage voor de restauratie van hiet kerkgebouw der Nederd. Hetrv. Ge meente te Haamstede gaf aanleiding tot die opmerkingi, dat het wenschelijk ïs de subsidie uit te betalen In verband meg dien voortgang van het werk', omdat an ders het geld wellicht niet beschikbaar is en er renteverlies ontstaat. Een lid van Ged. Staten zeide, dat het hier alga- meen vastgestelde rebels betrfefL Met renteverlies kan men rekening houden. Op andere vragen werd gezegd, dait deze subsidie valt onder de gewone re geling, dat de aanvrager echter niet het ontvangen der gelden zal moeten wach ten tot hij aan de beurt is, maar dal deze van de Provincie slechts 10 pGt. ontvangt en dus met de resteerende 90 pCit. ruimschoots kan beginnen en ten slotte, dat juist de eisjchen, door de overheid te stellen, een waarborg zijn, dat de restauratie deskundig en goed zal geschieden. i In hun antwoord op het algemeene 'verslag deeïen Ged. Staten de voornaam ste voorwaarden mede, waarop Rijkssub sidies wordt verleend voor de instand houding van monumenten van geschiede nis en kunst. Aangenomen z.h.st. De Plompentoren te Haamstede, Inzake het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidüe voor restauratie van den toren van het voormalige dorp KoudekCrke op Schou wen, de zgn. Plompentoren, meende een der leden dat als hooge uitzondering een bijdrage zou kunnen worden gegeven van f 100. In heide andere afdeelingen vereenig- den de leden zich allen met het afwij zend voorstel. De heer VAN DUIN bracht hulde aan de commissie onder leiding van den helaas te vroeg ontslapen burgemeester van Haamstede, jhr, van Citters, die de zaak aanpakte. Er moge tegen het voor stel niet veel in te brengen zijn, maar bet zou tocb jammer zijn, als onder hen, die bijdroegen, aan de restauratie, de provincie zou ontbreken. Ook de ge meenten staan er financieel niet roos kleurig voor en gaven toch. Spr. wil niet tornen aan het principe, maar voor dit bijzondere doel stelt spr. f 100 voor als steun. De heer VAN DER PUTTE betreurt het, dat het rijk niet meer aan dit Rijks gebouw doet. Daaraan kan de provincie niet geven, al doet zij dit wel voor an dere historische gebouwen. De heer DEN BOER roemde den ■Plompetoren als een algemeen middel punt bij tochten cloor Schouwen. Spr. wekte op f 100 te geven om den Plom petoren te behouden, de Schouwenaars zullen hel zeer op prijs stellen. Het voorstel-Van Duin werd verwor pen met 24 tegen 14 stemmen. Subsidie land- en tuinbouw- onderwijs. Bij het voorstel tot verleening van subsidie ten behoeve van de land- en tuinbouwcursussen in Zeeland, deelden in de afdeelingen twee leden mede, zich er z.eer goed mede te kunnen vereenigen, dat ook voor de lesuren te geven door tuinbouw-vakonderwijzers subsidie zal worden verleend. Overigens gaf het voorstel geen aanleiding tot bespre kingen. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Vakopleiding Handswerklieden. Met het voorstel tot afwijzing van het verzoek van de Vereeniging tot bevor dering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland om een bij drage voor een ia 1931 te houden con gres, konden zich in de afdeelingen alle leden vereenigen. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Electrificatie Noordgroep- Naar aanleiding van vragen en opmer kingen over het voorstel tot het verlee nen van een nader crediet aan de N.V. P.Z.E.M. voor de electrificatie van de Noordgroep tot een bedrag van f 135,000 gemaakt in de afdeelingen, antwoorden Ged. Staten, dat voor de Noordgroep f 1.172.000 crediet is verleend, terwijl op 31 Maart jl„ ongerekend de afschrijving, een bedrag van f 969,918.96 in de groep tot stand gebrachte werken was vastge legd, Behalve te Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk zijn nu alle kommen van gemeenten en verscheidene deelen buiten de kommen van stroom voorzien. Het is nog niet te zeggen hoeveel voor buitennetten nog noodig zal zijn en dus niet hoeveel kapitaal op den duur in de Noordgroep geïnvesteerd zal worden. De berekening van de overnemingssom van bet net te Scherpenisse is zooveel mogelijk geschied op de gewone basis van vergelijking van vermoedelijke ont vangsten en uitgaven. Het laagspanningsnet in de kom van Tholen is geheel ondergrondsch, even min als te Goes en Zierikzee is hiervoor een bijdrage van de gemeente gevraagd. Reeds in 1926 is aan Tholen een desbe- ireffende toezegging gedaan. Het laag spanningsnet van Scherpenisse is voor een deel ondergrondsch, in de kosten zal de gemeente naar de bekende re gelen bijdragen evenals alle andere plat telandsgemeenten. De spanningsfluctaties in het net in de Noordgroep waren bij den bouw van het station te Nieuw-Vossemeer niet te voorzien. Het zou echter, ook al ware dit wel zoo geweest, slechts nadeel heb ben opgeleverd, zoo de spannings-rege- laar van meet at aan ware opgesteld. Immers ware dan het met bouw en in richting van het station gemoeide kapi taal gedurende eenige jaren te vroeg be steed, hetgeen onnoodig rente gevorderd zou hebben, In gemeenten, die bijdragen in de kosten van ondergrondsche netten wordt £0 m aansluitlengte vrij gegeven, omdat de bijdrage der gemeente naar dezen maatstaf wordt berekend. Elders wordt slechts 8 m voor rekening der rekening der P.Z.E.M. genomen. Voor het verkrijgen van huurkoopinstallaties wordt in elke nieuwe gemeente, die aan gesloten wordt, gelegenheid gegeven. De P.Z.E.M. zal in de gemeente Tholen evenals in alle de laatste jaren geëlectri- ficeerde gemeenten stroom leveren rechtstreeks aan de afnemers. Een over eenkomstig den zin van een schriftelijk contract is dan ook met de gemeente niet gesloten, doch, waar zonder toe stemming van het gemeentebestuur het bouwen van een net c.a. niet mogelijk is, moest, alvorens daarmede kon worden begonnen, een accoord worden ge troffen. Zonder discussie of h.s. aangenomen.. Overneming laagspaningsnet Clinge. Bij het voorstel inzake het verstrek- van een crediet van f 39.000 voor over neming van het net te Clinge vestigde in de afdeelingen een lid de aandacht op f 8100 uitgaven wegens stroom tegen over f 6100 ontvangsten en op de hooge rente van 4% pet., welke berekend wordt van de hoofdsom. Een ander lid vroeg of het geen aan beveling verdient, dat Ged. Staten voor nog komende overnemingen aan de Sta ten een algemen crediet vroegen. Van de zijde van Ged. Staten werd medegedeeld, dat de raming van 6100 slechts het licht betreft en daarbij nog ontvangsten voor krachtstroom komen, en de bere kening geschiedde volgens de tarieven der PZEM, die lager zullen zijn dan de tegenwoordige. 4% pCt wordt berekend omdat de PZEM toenmaals zelf ook 4% pCt aan de provincie voor geleend geld betaalde. De staten zelf hebben destijds besloten elke overneming afzonderlijk te willen beoordeelen. De heer van 'T HOEF wil nu eens een juiste opgave hebben van de kosten van gtroomoptwdkking. De heer OVERjHOFF zegt, dat men naast de kosten van fabricage van den stroom, nog die van transformatie heeft. Men legt op de eerste verschillende per centages. De beer VAN DiUiSSELDORP zegt, dat de vraag van den heer van tt' Ilaff niet makkelijk is te beantwoorden, want er zitten allerlei kosten in den stroomprijs. De heer OVERHOFF zegt, dat die dan toch in alle gemeenten mede tellen. Het is typisch, dat altijd inköm'sten en uitlgaven kloppen in de ramingen. De heer van 'T HOFF bpeflt nu al dik wijls op dit aanbeeld gehamerd, en om speciale gegevens gevraagd. De heer VAN D|U SSFLDORP weet niet dat dit meer gevraagd is. De heer van 'T HOFF zegt', dat hjjj het nog in de afdeelingen deed, maar pij wordt steeds met een kluitje in het riielt gestuurd. De heer OVERHOFF vraagt of men dan zoo maar teekent. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Overneming net Nieuwvliet. Dp een opmerking over het voorstel om 9250 crediet te verleenen voor overneming van het net te Nieuwvliet, wijzen Ged. Staten er op, dat van de tariefsvermindering te verwachten is stijging van het verbruik en dus ook van de inkomsten. Zonder discussie of h.s. aangenomeu. Overneming net Hoek. Dezelfde opmerking als bij de vorige voorstellen werden in de afdeelingen gemaakt betreffende dat tot verleenen van 25,000 crediet voor het net te Hoek. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Overneming net Biervliet. Ook bij het laatste voorstel inzake overneming van een net, n.l, dat te Bier vliet voor 16.000 wordt een zelfde op merking gemaakt. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Vergoeding verlies overne ming net Koewacht. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek der gemeente Koewacht om vergoeding van het door die gemeente geleden verlies in verband met de over neming van het gemeentelijke laagspan ningsnet door de N.V. ,,PZEM" meende in de afdeelingen een lid dat er uit bil lijkheidsoogpunt reden is hen, die voor de PZEM het spits afbeten, toch eenigs- zins voor de geleden verliezen schade loos te stellen. Andere leden meenden, dat de overneming de gemeente een voordeel opleverde van 2058.75, en dat het niet aangaat op een eenmaal geno men besluit terug te komen, te meer, waar de gemeente zich destijds met het bedrag der vergoeding voor overname accoord verklaarde. Vrijwel alle leden waren van oordeel in deze betrokken afdeeling, dat als men het verzoek inwilligde, het eind niet zou zijn te voorzien. Een lid in een andere afdeeling spreekt zijn verwondering er over uit, dat een gemeentebestuur op een geda- nen verkoop terugkomt en in de derde afdeeling vraagt een lid of bij de taxatie wel voldoende is gelet op het belang der gemeente en of werkelijk betaald is, wat naar billijkheid had behooren te worden betaald. Weer een ander lid dringt er op aan de bedrijfswaarde zooveel mogelijk te vergoeden en niét vergeten mag wor den, dat de PZEM een semi-overheids- bedrijf is. Van de zijde van Ged. Staten werd medegedeeld, dat alleen gevraagd wordt wat de netten voor de PZEM waard zijn. Het betreft immers uitslui tend een kwestie van koopmanschap. Niettemin wordt daarbij echter steeds een royaal standpunt ingenomen. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Vergoeding overneming net Stoppeldijk. Bij een zelfde afwijzend voorstel in zake een gelijk verzoek van de gemeente Stoppeldijk, wordt de opmerking over de taxatie herhaald. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Vergoeding overneming net Boschkapelle. Ook bij het afwijzend voorstel ten op zichte van de gemeente Boschkapelle, worden weer dezelfde opmerkingen ge maakt en dezelfde toelichtingen gege ven. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Begrooting Provinciaal Wegenfonds 1931. De ontwerp-begrooting 1931 van het Wegenfonds gaf in de afdeelingen aan leiding tot verschillende vragen en op merkingen, o.a, over het groot geraamde batig slot van 341.658.64, de post on voorzien van 97.500 en het feit, dat niettegenstaande het reeds Juli is er toch nog zooveel memorieposten op voorkomen. Een lid van Ged. Staten merkte op, dat de memorieposten, zoo direct daarop bedragen worden uitge trokken, op de saldo's in mindering ko men. De uitkeeringen van het Rijk over 1931 worden eerst in dat jaar ontvan gen. Een lid acht klinkerwegen te verkie zen, omdat deze beter zijn voor paar- dentractie en men er vaderlandsche nij verheid mede steunt. Een der leden vraagt hoe bet staat met de voorbedei- ding van het wegsgedeelte Poelendale- singelBlauwendijk te Middelburg, een ander zou gezien het groote overschot de in uitvoering zijnde werken royaler willen aanpakken, en o.a. de fietspaden langs den Noordweg te Middelburg bree der maken; nog een lid vraagt naar het deel van den weg KapelleWemeldinge in eerstgenoemde gemeente. Nog een lid vraagt of Ged. Staten de gemeenten niet kunnen dwingen wegen af te staan, in welk tempo de bijdrage van het Rijk aan het fonds zal stijgen en of de som van 35.000 een vaste bijdrage der provin cie is. Een lid van Ged. Staten zegt, dat ook de hoofdingenieur de voorkeur aan klin kerwegen geeft; maar niet overal is dit mogelijk. Bezitters van wegen kunnen niet tot afgifte worden gedwongen, wel tot goed onderhouden. Het overschot in het fonds is ontstaan, omdat het aantal aanvragen voor wegsverbetering in ver houding nog zoo gering is. Het overschot kan niet voor royaler uitvoering worden gebruikt, omdat het geld in het fonds gestort is voor bepaalde wegen en de ©EERSTE KW. ©VOLLE MAAN 3 LAATSTE KWARTIER 0NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Ook hier weer 3 maantjes; de V.M. en van 4 Aug, in de Visschen. van 29 in den Steenbok, L.K. van 1 Aug, I daaraan voorkomende verbetering. Noch met Middelburg, noch met Ka pelle is tot heden overeenstemming ver kregen in verband met de genoemde wegen. De bijdrage van het Rijk hangt af van het aantal km, dat aan de Pro vincie wordt toegedeeld. Dit jaar is er 8 km bijgekomen. Een ander lid van Ged, Staten zeide, dat de post 35.000 een gevolg is van het storten door de Provincie van 50 pCt der Rijksstorting, Deze is nu 200.000 en de vaste bijdragen van de Provincie maar 70.000, dus 35,000 te weinig. Dit lid sprak juist van vele aan vragen, die binnen komen, er is nu maar 10.000 in kas en op een opmerking, dat er eenig verschil is in de verklarin gen, zeide een der Ged., dat men verschil moet maken tusschen kassaldo en be- grootingssaldo. In hun antwoord op het algemeen ver slag wijzen Ged. Staten er nog op, dat de begrooting slechts de theoretische situatie weergeeft, in werkelijkheid is het bedrag reeds voor wegsverbeterin- gen verwerkt, hetzij in den vorm van voorschotten, hetzij dat de Provincie zelf de verbeteringen voor de betrokke nen uitvoerde. Wanneer de wegenlijsten, waarop de werken thuis hooren, zijn goedgekeurd, heeft 'verrekening plaats en gaan de uitgaven naar de officieele wegenfonds-begrooting over. De heer KODDE Vindt het onbegrijpe lijk, dat nu de begtrootinjg 1931 wordt .aangeboden. Gezien de gang vaif zaken, ook financieel, vraagt spr. of er igeen .aanleiding is tot wijziging van de rege ling inzake uitkeerinig uit bet fonds en deze te verhoogen. De heer DE BAARE heeft ook het oog op het gr oote batige saldo, maar ook op het verschil, waar een lid van Ged. Sta ten zegt: er komen weinig aanvragen en het andere lid in -dezelfde afdeleling, dat er veel zijn. De heer VAN Dt^SSELDORP merkt op, dat er bij slot van rekening maar f 10.000 in kas is. De begrooting wordt z. h. s. aan genomen. Overneming weg in beheer en onderhoud. Het voorstel tot overneming in beheer een onderhoud van een gedeelte weg on der 's Heer Arendskerkle, gaf in een dhr1 [afdeelingen aanlieidinig tot de vraag of onder de bezittingen der gemeente medé behooren de zij kantwegen, waarop van wege Ged. Staten werd geantwoord, dat voor hetg ev.al de gemeente eigenares is van zijkantwegen, deze eveneens in eigen dom .aan de Provincie zullen worden overgedragen. Van particulier bezit van zijkantwegen is in het ontwerp-besluit geen sprake. Zonder discussie ofN h.s. aangenomen. Een tweede overname. Inzake de overname van een deel weg onder Iieinkenszand waren geen opmer kingen in de afdeelingen .gemaakt. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Een derde weg. Ook inzake overname van een derde weg onder de gemeente Goes had in de afdeelingen geen discussie plaats. Zonder discussie of h.s. aangenomen. Steunverleening verbetering wegen. Het voorstel to t afwijzing van "bet ver zoek van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen om herziening .van de rege len ten aanzien van de verbetering en het onderhoud van de wegen, voorko mende op het Provinciaal wegenplan, gaf in de afdeelingen aanleiding 'tot uit voerige beschouwingen. O. a. werd in den breede er op gewe zen ,dat de toestand in Zeeuwsch-Vlaan deren heel wat anders is dan elders in de provincie, w.aar de gemeenten met ge ringe draagkracht niet aan de bepalingen der wegenbelastingverordening kunnen' voldoen en soepele toepassing zeer nood zakelijk is, o.a. voor'wat betreft den' weg Axel—Roode Sluis en die van Drie kwart naar Philippine. Van andere zijde werd (gewaarschuwd te|gien bet maken van uitzonderingen, want wat moet de provincie dan doen tegenover gemeen ten en polders, die reeds 25 pet. bijdra gen. Vanwege Ged. Staten word er op ge wezen, dat het hier alleen een k'wjfestie van financiën betreft. Een beroep van Philippine op bet rijk had geen gevolg.i besproken is nu het denkbeeld de om liggende gemeenten, n.l. Sas van Gent, Westdorpe en "Neuzen er in te betrfekkfenj Een voorstel tot aanhouding 'kon het col lege niet steunen, niettegenstaande ver schillende leden dit wenschen. Enkele leden, die zich met het voor stel van Ged. Staten kunnen vereenigen, zeggen dat er Ón het schrijven van de Kamer van Koophandel toch veel waars ligt. Een lid zou eerst willen nagaan wat de verschillende polders betalen voor onderhoud van wegen. Gaarne ne men Gedeputeerde Staten in overweging (diergelijke weigen door de provincie te doen overnemen, een hunner zegt, dat het systeem op Schouwen, Tholen en Walcheren goed voldoet, men zou voor Philippine "een bijzondere regëling kun nen treffen, maar met moet daarmede toch zeer voorzichtig zijn. Een polder dwóngen is niet mogelijk', de secundaire wegen moeten eerst verbeterd zijn voor de provincie ze kan overnemen. Enkele leden willen de bijdrage van polders en gemeenten tot 15 pet. verla gen. Een lid meent dat er uit het wegen fonds meer beschikbaar moet worden ge steld. Een lid van Ged. Staten erkent, dal( het in Zeeuwsch-Vlaanderen met de we gen niet gaat, maar in overig Zeeland- is van de 280 'km reeds 75 km gereed. Als in 1925 de conjucltuur even ongun stig was g'eweest als thans, zou hjet in Walcheren ook hieel wat minder vlug zijn gegaan. 'Ged.' Staten hebben er be zwaar tegen meer bij te dragen dan bO pGt. uit bet Wegenfonds en 25 pCltf. uit de Provinciale geldmiddelen. Ook wordt door enkele leden nog een lee- ning op langen termijn als middel naar voren gebracht. Vanwege Ged. Staten wordt noig gezegd, dat .als er geld lod komt van de krankzinnigen verpleging er wellicht een andere regeling kan wor den getroffen. Ook' de renlelooze voor- schotten voor verbetering van tertiaire wegen vorderen groote bedragen. In het antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten, dat noch dit noch' lipt andere adres van de Kamer, van Koophandel Ged. Staten aanleiding geeft, wijziging te brengen in hun voor stel. Ged. Staten wijzen er op dat voor den weg Westklapelle— Middelburg vier kleine tot zeer kleine gemieenten sa men een vierde olf f 150.000 bijeenhreri- (den. De heer HAMELINK bespreekt de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen en zegt dat het er op aankomt, dat onderhouds plichtigen, dikwijls onmachtig zijn. Er moet o.a. ten opzichte van Philippine een regeling gevonden worden, zeker is het hier een zeer bijzonder geval. Spr, legt er den nadruk bij Ged, Staten op voor de Zandstraat hoe ook verbete ring te brengen. Maar ook de weg Axel- Roode Sluis is in droeven toestand ge raakt, Men moet ook in het belang der werkloosheid in die richting werkzaam zijn, dat men voor de wegen het geld uitgeeft, in plaats van aan onproductie ve werken. Spr. vertrouwt, dat Ged. Staten ten deze zullen doen wat zij kun nen. Hij wijst nog op de moeilijke traver se door de stad Axel. Ook hier moet de provincie helpen optreden. De heer DE FEIJTER bepleit verbete van den weg van den St. Annapolder

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6