HEVEA I l Ucktlocpend TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 JULI 193 1. No. 173 Het laatste loodje JAN EN KOBA. Krijn de Vos- ZEELAND. MIDDELBURG. Vreemdelingenbezoek. Niet te bitter-niet te zoet. VLISSINGEN. WALCHEREN. Gemeenteraad van Aagtekerke. ZUID-BEVELAND. THOLEN. De verleidster, In den aanvang, toen de petitionne mentsgedachte nog in haar windselen lei, werd onder hen die de voorberei dende werkzaamheden ter hand namen, wel eens schuchter de vraag gesteld: zal het slagen En dan was steeds de conclusie: dat moet wel. Want al is ons Nederland- sche volk dan niet erg spontaan van aard; al heeft het een goeden, stevigen prikkel noodig, om zich te uiten onze vredelievende gezindheid en onze ern stige wil om tot de bevordering van de vredesgedachte bij te dragen, zijn zeker een voldoend sterke aandrang om den Nederlander ditmaal zijn schrqom voor demonstratief optreden te doen over winnen en hem in massa tot teekenen te brengen. Alleen wanneer het op een schatting van de resultaten aankwam dan lie pen de verwachtingen uiteen. Behalve dan in zooverre, dat ettelijke honderd duizenden handteekeningen in elk geval verwacht werden. Daarboven bleef ruimte voor specu latie. Men kon zoo redenen: wanneer er rondweg een 5.000,000 Nederlanders bo ven de 18 jaren zijn, en we schakelen een stelletje bolsjewiki en hun bezem tegenstanders uit, dan zullen al de ande ren toch feitelijk moeten teekenen op het bekende formulier, dat beoogt der ontwapeningsconferentie van 1932 te Genève een stevig Nederlandsch riemp je onder het hart te steken. Want iets anders, iets meer, iets verborgens in de richting van gecamoufleerde eenzijdige ontwapening, zoeke men er achter noch in: zouden anders de officieren van ons leger zoo van ganscher harte ingestemd hebben met de strekking van dit petiti onnement? Nu zijn er, die hierin juist het bezwaar zien: zij willen méér. Goed er is niet het minste bezwaar tegen, dat zij daarvan op hunne wijze doen blijken. De zachtmoedigheids-apostel die ner gens en nooit iemand lichamelijk leed zou willen doen i hij vraagt méér dan ons petitionnement, maar het zal hem toch niettemin stellig aangenaam moeten zijn, zoo de ontwapeningsconferentie in 1932 slaagt in het tot stand brengen van een aanzienlijke vermindering van be wapening, zóodat het acute oorlogsge vaar daadwerkelijk verminderd wordt? Dan is er de voorstander van eenzij dige, onmiddellijke Nederlandsche ont wapening een standpunt, dat voorals nog niet het onze is, maar dat men niet temin als standpunt te respekteeren heeft zou die er echter niet van harte verheugd over zijn, wanneer door een internationale vermindering van bewa pening en oorlogstoerusting een zooda nige opluchting, een zooveel grooter ge voel van rust en veiligheid en zekerheid ontstond, dat in die sfeer z ij n denk beeld van afschaffing van ons leger en vervanging door een politie-veiligheids- wacht rustig gedijen en tot wasdom en verwezenlijking geraken kon? En dan tenslotte (wat nog steeds de meerderheid van ons volk is) zij die, met ons, van meening zijn, dat de afschaffing van den oorlog, het omsmeden van de zwaarden tot sikkelen of, om een mo derner beeld te gebruiken, het aanwen den van de geweerloopen tot pijpen voor gas- en waterleiding, eenerzijds een met ernst en kracht na te streven ideaal is, dat andererzijds echter pas in een daar toe internationale gunstige atmosfeer verwezenlijkt kan worden zouden dezen niet ook van heeler harte hun in stemming betuigen met dit adres aan de ontwapeningsconferentie, waarmee ge zegd wil zijn: doet uw best om het ge Die heer, die miet u lunchte? Heeft hij mij dan wel eens ontmoet? Dat weet ik niet. Maar u zal hem onvermijdelijk ontmloeten. Daarvoor is hij hier gekomen. Ik! herhaal, dat hij alles .Van u afweet! Beweerde hij dat? Zei hij..... Ernstig viel Farquhar haar in de rede: Wat hij zeide, juffrouw Curtis, was het volgende: Hij is naar Zauberberg ge gaan in verband met juweolendiefstal len, welke onlangs hebben plaatjs gphad', eerst te ,L onden en daarna te Parijs. Na een oogennlik zwijgens vervolgde hij: Hij is detective van beroep. Men heeft hem naar hier gezonden om in ons hotel een hog in het zeil te houden. Hij bjeeft m© zelf mede gedeeld, dat hij iemand op het oog had en dat hlet nu nog maar een kwestie van tijd was, alvorens hij den dief op heeterdaad zou betrappen. Een tijg lang bleven zij zwijgend te? genover elkaar staan. Ten slotte was Siheila de eerste die sprak. Zij had aan vankelijk zich voorgenomen om hem op jjskouden toon te antwoorden. Want die waarschuwing was op den keper be schouwd niets meer dan een reeks van beleedigingen. Hij had gesproken van 'n dief. Maar hoe dorst hij dat wagen vaar voor een nieuwen oorlog te bezwe ren dat vragen u met aandrang, in naam der menschelijkheid, 1 a 2 millioen Nederlanders! Het wil ons voorkomen, niet alleen, dat niemand eigenlijk bezwaar tegen deze actie zal kunnen hebben, maar ster ker en positiever, dat het de plicht van eiken vredelievenden Nederlander is, door zijn handteekening dit adres te steunen. Het loopt nu op z'n eind mogen de laatste loodjes die binnenkomen, ditmaal recht zwaar wegen! Wij tellen en rap porteeren ze gaarne, hoe meer hoe liever. Hebt ge nóg niet geteekend? Doe het dan vóór het te laat is! „Jan, vervelende veint, aioe ok a drie- mal gerope, en nog 'oor je mien pie. Jaaan, de e koffie o orl koud', 'o oo r riep Koba uut den 'uuzen. Van achter in idien tuup klonk Jan z'n stemme: „Riep je mien soms, Ko'ba?" „Jaê, of ik je roepe; 'k ed a drie keer gedaên. Men kele is biena kepot." „Dan za 'k es komme" zee Jan geduldig. Mee de rieve over z'n schoere kwam1 Jan den 't ekkentje van of. „Even wachtte, Ko- ba ik za eeist m'n ancien es wassche, en dan gaên we een lekker bakje Ijeufe drienke." Koba is intusschen wè in 'uus gegaên, en Jan volgt z'n vrouwe ;a gauwni binnen. „A'kwa" zei Jan „noe kan 'k net de krante nog es bekiek,e." Jan slurpt van z'n bakje koffie, en vouwt ondertusschen z'n krantje open, terwijl Koba de aêrrepels schrapt. „Ko ba" klienkt hét opeeins van Jan „noe staêt er teugeswoorig zö'n aerig dienk in de krante. „Die staên d'r we' es meer in" klienkt het terug. „Zondier 'ekeid, Koba „noe staêt er een schrievien in dje krantje, die ka je je naêm' op schrieve of je voo. de oorelooge bin of voo dje vrede1, en dan dpeë ze dat van de beroos van aêle kran ten, nir een grooite stjadj stiere, nir Geeneeve of zó ies. Wir of da noe ligt weet ik nie, 't lig (misschien wè <;in Amferika, xnè, da doet er niiel toe, ze mokte vee antekeniengen. en dan zulle de grooite 'eeren 'bie m'ekaêre komme „En dan 'oort het zeker awee oore looge, net as in '14, toen Jewannes pp most nir dje soldaêten." „Neeë Koba, da begriep je bekaaid,, 't Is juust net voo de vrede gedaên. Ze wille de oorelooge weg dioeë, want zie je, Koba, de mien- schen motte van d'r eigfe betp.r 'oore ek in de krante geleze, Want a ze hie inzieë, da de oorelooge verkeeird is, dan za d'r zo'n grooite stried uullhreke, mee gassen en vliegmessienen, da ze de men- schen as turven over mekaêre kunne laête valle. Bien jie di noe nie vö, da ze er wat an djoeë, om1 die liltikke diengen weg te kriegen. D'r staêt toch in den biebel da je je naesten lief mö en as jen eige en je kent toch we 't gebod uut den 'biebel: „Je zult nie dooidslaên?" „Ja Jan, das noe aêlemaêle goed en wel, maêr as we noe ons naêm op diat dienk uut de krante zetjte, wat ei 'je d,ir noe dan eigelijk an? 't Za toch wè oorelooge 'oore. „Koba, zó mag je nie praête. De mensch mö ies dbeë dat goed is. Ie mot een schordientje uutgooie omi een kaü- beljouw te vangen. Ik Imhi) aërpeis toch van 't voojaer ok gezet, om1 er van 'tj naêjaêr van te eten. De mensch imo toch probeere zövee as dat 'tj en kan, om' een goedj dienk, zoo as dit noe is te bevoordeelen. As 't er oorelooge komt, dan is ieder mensch afzonderlijk de schuld, diran, en da zou ik nie op m'n Toorn deed haar ontgloeien, maar te gelijkertijd doortrilde haar een onbe schrijflijk gevoel van girenzenlooze vreug de. Zij vond het duizendmaal te verkle? zen dat hij zoo tot) haar sprak dan op de 'kille onverschillige wijze van gisfer'- hvond: Is u al Jang hier? Dieze waarschou wing, deze onverwachte belangstelling van hem in haar persoon brach| hemt nader tot haar. Zij vond dat een heerlijk' ge? voel en de wensch kwam in haar op dat hij haar nimmer zou verlaten. Zij waren te lang reeds van elkaar ge s cheid den geweest. Gedurende al die maan den had zij het gemis van zijn aanwezig heid gevoeld. Het was blaar alsof er een nieuw leven voor haar aanbrak, nu zij hem zag en hoorde en zij koesterde gteen ónderen wensch dan dat hjjj steeds bij haar zou blijven. Maar zij was zich( zel ve dien wensch nog niet bewust, hïj rustte nog op den bodem van haar ziel! [Wel bewust was zij zich, dat zij lipm' op ijskouden toon wilde antwoorden. Maar onmiddellijk zag zij daarvan af, omdat zij meende m'eer effect te zullen berei ken, wanneer zij deed alsof zij $en alle- daagsch gesprek voerden. I Een detective in het lipte!Wel hoe vreeselijk interessant! riep zij uil met een glimlach. Zeker een nieuw avon tuur van Sherlock, Holmes, dat we de volgende week te hooren zullen krij gen? Maar eigenlijk begrijp ik niet, waar om! u dit aan mij verklapt. Intusschen..* Ze deed een schrede voorwaarts. Far quhar stond achter haar en drong haastig en fluisterend bij haar aan: U vertrlekt geweten durve neme, as ik de schuld van duuzende, en duuzende dooie en gewonde menschen. Jie Koba?" „Neeë, Jan ik kan da zeker nie op m'n geweten neme, as je Jict zó uutleit. Ik za di'r nog es over, dienke, en' dan zu|m'- mën es kieke, of we zulle teek'ene jae of neeë." „Neeë Koba" zei Jan „dji m'o je noe glad, nie over dienke. Geef mien( den. inkt pot es uut de spinne, dan za 'k es even m'ien naêm op dat dienlk uut de krant|e zette, en d.an mö jie 't ofc doeë. Zokke diengen mo je trek doeë, en nie .uut- stelle tot merrige. Koba, wi bei je noe voo, voo oorelooge o£ vrede?" „Netuur- lijk voo vrede. Jan." „Goed, ik ok, mer as je voo vrede bin, teekent dir dan ok voo." Koba ei ondertusschen den inkt uuj de spinne gehaêle en Jan schrieft dan z'n naem Jan van de Vrede. „Noe za ik mè teekene, Jan. D'r za toch gin aêp van komme, en Ko'ba tee kent: Rofia van dp Vrede, geboren de Eend,racht. „Ziezo, noe staêt tpn d'r ,'oor Jan. Ei je noe je zin?" „Bedankt, ooir Koba ,,noe ei je een goed werrek gedaên Vanaêvend za 'k die antteekeniengen mieegeve mee den agent van d|e krante. Mer eeist; za ,'k vraege of Pier van Gerard, en Kee van 'd oog'heule ok wil teekene. Dag Koba, ik gaê wè ni 't of 'oor" „En ik za es om gele peetjes gaên." (Ing. |Med.) Men verzoekt ons aan het verslag over de lezing van den heer jhr. ir. de Muralt van den Zeeuwschen Polderbond nog toe te voegen, dat de spreker aan raadde het boek van Koole, de eenigste die hem in Zeeland goed begrepen heeft, er op na te lezen. Spreker had daarbij het oog op „Waterbouwkundige Com binatie" door M. C. Koole. Dit werk is van wijlen den heer M. C, Koole en verscheen bij de N.V. wed. Ahrens en Zoon te Amsterdam. Naar wij vernemen zal in navolging van andere steden in ons land, ook al hier een R.I.A. Tentoonstelling worden gehouden, voor Handel en Nijverheid, op voed-ngs-, huishoudelijk- en bedrijfs- gebied, waar ieder in de gelegenheid wordt gesteld, te exposeeren met nieuwe artikelen en najaarscollecties. De datum is voorloopig vastgesteld van 22 t.m, 26 Sept. Reeds zegden naar men ons mede deelde vele firma's hunne medewer king toe. Het is niet doenlijk steeds van de vele grootere en kleinere reisgezelschappen, wier komst alhier zoo welkom is* melding te m'aken. Als zoo als nu a.s;. Zondag een igezelschap van niet minder dan 360 van één vereeniging met 13 touring-cars op Zeeland afstevend, dan is een uitzon dering op den regel wel toelaatbaar. Het zijn leden van de R- Ei. Vereeniging „Bonus Eventus" te Bireda, die achter eenvolgens Goes, Middelburg en na een rit rond Walcheren, Vlissingen op het programma hebben; in laatstgenoemde plaats wordt in Britannia gedineerd. Te Middelburg denkt men te één uur aan te komen en 'te half drie weer t|e vertrekken. J nietwaar? U ziet het; nu toch ook wel in, in, dat u niet anders kan. U gaat weg',.., Zeker, antwoordde Sheila nog sLeeds op een toon alsof zij eenvoudig een praatje maakte, de kapper sluit pas zeer iaat en hij beeft met me afgesproten, dat hij op me wachten zou. Maar, lieve hemel, meisje, begrijp je dan niet.... O, u wil weten, of ik het h(otel ga verlaten? Maar ik zie niet goed in, ka pitein, wat het u aaqgaat, of waarom u zoo graag op de hoogte is van mijn plannen? In ieder igeval zal u van avond bij het diner kunnen constateeren of ik er nog of niet meer hen Zonder hem goeden dag te zeggen stapte zij verder door de blanke sneeuw. Farquliar staarde h,aar roerloos na. Ver bijsterd keek hij voor zich, terwijl hij prevelde: Ik heb gedaan wat ik kon. Ik wasch nu mijn temden in onschuld...*. Dje handen, slmpl en fijngebouwd, gelijk die van zijn moeder Darola Zabella, ver kreukelden intusschen zijn groene pet, die hij onbewust van 'hfet hoofd had ge nomen, zonder te gevoelen, hoe snijdend de wind om zijn 'klam voorhoofd blies Ik "heb ai bet mogelijke gedaan, bromde hij nog eens. Zal zij nu zoo verstandig zijn er tusschen uit te knijpen? Dien avond verscheen Sheila aan hjet diner in de groote zaal. Ondanks al zijn moeite om' haar van haar ongeluk' te redi- den, verscheen zij,, knapper dan ooit, voor hem mooier dan eenige andere vrouw. Dezen avond droeg zij haar gtroene (Ingez. Med.) Volgens het jaarverslag van den Vlissingsclien bestuurderstoond steeg htet aantal leden met 135 en bedraagt nu ruim 2000, heil aantal afdeelingen ging met één vooruit door de splitsing van de afdeéling van den Ned. Bouwvakarbei- dersbond in een alid. Vlissingen en een afd. Souburg en bedraagt nu 14. De federatie van oestuurdersbonden in Zeeland heefit volgens hpt verslag, haar recht van bestaan ten volle aangetoond. AAGTEKERKE. Donderdagavond werd eene vergadering van den Gemeen teraad gehouden waarbij de heer Ver- hage afwezig was. De Pensioensgrond slag van A. Verhage als Gemeenteveld wachter werd, wegens verhooging der jaarwedde, met ingang van 1 Juli j.l. met 50 verhoogd. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde Raadsleden werden on derzocht. Tot hunne toelating werd be sloten. Aan de N.V. American Petroleum Compy werd vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinepomp op ge meentegrond voor het perceel van P, Faasse. Gelden werden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van nieuwe boe ken voor de L. School op Gerf. grond slag De gemeenterekening over 1930 werd overgelegd bedragende voor den Ge wonen Dienst ƒ11.429 in ontvang en 7.099 in uitgaaf en wat betreft den Kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf -op 835.03. De voor de Bijz. Lagere Scholen te verleenen vergoeding over 1929 werd bepaald voor de Diaconieschool op 410.30 en voor de Bijz, Lagere School op Gerf. Grondslag op 1275.82. Het Kohier van de Hondenbelasting werd vastgesteld op 74. Naar aanleiding van een indertijd in gekomen schrijven van het Gemeentebe stuur van Arnemuiden stelden B. en W. voor deel te nemen aan de Ongevallen verzekering van den Bouwkundigen Op zichter. De heer C o r r verklaarde zich uit principieele overwegingen tegen deze verzekering, de heer Kodde achtte die onnoodig. Ten slotte werd het voorstel met 5 tegen 1 stem die van den heer Boogaart, verworpen. Na eenige bespreking werd, met eene kleine wijziging, het ontwerp-ambtena- renreglement zooals dit door B. en W was aangeboden, vastgesteld. Met algemeene stemmen werd beslo ten een sloot bij het dorp te dempen wanneer de aangrenzende eigenaar voor de afscheiding zorgt. Een adres van de Gemeente Bergen op Zoom om instemming te betuigen aan een verzoek inzake overbrugging van het Hollandsch Diep wordt voor kennis geving aangenomen. De Begrooting van het jaar 1932 van den Vleeschkeurings- dienst in Oostkapelle wordt overgelegd. De heer C o r r vraagt of er geen aan leiding bestaat de keurloonen te verla gen, waarop de V oorzitter hem uit voerige inlichtingen geeft over de kwestie van vaststelling der keurloonen, ook in verband met wellicht nog te heffen in- voerkeurloonen in de steden. De heer C o r r vraagt om, ook uit het oogpunt van verkeersveiligheid het hout langs de wegen flink te doen opsnoeien, ook vraagt spr. inlichtingen over het verpach ten van het gras langs de wegen, die de Voorzitter hem geeft. De heer Kodde vraagt of nog ,geen bericht is ontvangen omtrent de afsluiting van het plein voor de Diaconieschool, waarop de een juist ingekomen schrijven daarom trent. Besloten wordt dat B. en W, nog nader met het Schoolbestuur zullen over- leggen, ook omtrent de kosten. De heer Boogaart klaagt over het vele vuil dat op den Kruisweg wordt geworpen, de Voorzitter wil daar een bord plaatsen; de heer Peper zag daar gaarne een aschbak geplaatst. De vergadering wordt daarna gesloten, WAARDE. De gemeenteraad was Don derdag in vergadering bijeen. Ingekomen was van B. en Wi. van Kruining'en de rekening over '30 en de begrooüng over 1932, betreffende den Keuringsdienst. Bedoelde rekening sluit niet een nadeelig saldo van f 276,32, ter wijl de begrooting voor 1932 in ontvang en uitgaajf 'bedraagt f 6166,50. Het; des betreffende aandeel voor Waarde be draagt f 483,98. Adhaesie zal betuigd worden aan liet schrijven van de gemeente Bergen op Zoom omi lot stichting te komeni van eene kweekschool voor opleiding van onder wijzers. De andere twee adressen van dezelfde gemeente werden voor kennisgeving aan genomen. De gemeenlerekening 1930 sluit met een bedrag aan inkomsten voor den ge wonen dienst van f 37.170, de uitgaven f 34.791 en voor 'den 'kapilalendienst in komsten en uitgaven f 21.020. De begrooting dienst 1932' van hel) Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag a f .3.867. Tegelijkertijd was hierbij' ingekom'en van het Burgert. Armbestuur eed verzoek, oim voor het komende jaar 1932 eene sub sidie van de gemeente te mogen ontvan gen van f 2500. Het hoofdstembureau, heeft voor den heer C. Bal als raadsjid aangewezen de heer An. Dees, die de benoeming heeft aangenomen. Bij de rondvraag heeft de heer J. J. Mol gevraagd of er op de algemeene ver gadering van de waterleiding gesproken is hoe op welke m'anier in het vervolg aan buitenmenschen water verschaft kan worden! Hierover ontspon zich een dru'k? ke bespreking. In de gehouden algemeene verga!- dering der vereeniging O.V.T. te S chert penis s e is herkozen tot voorzitter de heer D. W. Klompe te Tholen en tol commissaris de heer M. C. Siteendij'k' te Sitavenisse. costuum niet, maar was zij in het zwakt gekleed. Zwart en zwart is twee, had Peg Woiffiiigiton gezegd, toen zij haar dit zwarte costuum leende. Zwart Kan even veel van zwart als van wit verschillen. Er is echt zwart en onechij zWlaait. Maar i'k zeg je, dat dit echt zwarit is. Jij, Sheila, met je blanke velletje zal er snoezig uitzien. Snoezig zag zij er ook' inderdaad uiit, zooals zij vroolijk' zat te praten met me vrouw Power, terwijl zij met een glim? lachje keek naar de jongelui, die b^ar kwamen aanspreken en voortdurend in haar buurt waren. Het scheen wel', als of de menschen hlun oogen niet van haar Konden afwenden. Intusschen zat Winkley ook in de zaal, evenals madame Cottrell met haar pa rels. Maar dat Sheila Curtis present was, was voor Farquhar een raadsel'. Wat een zottin! prevelde hij wanhopig, wat een ontzettend zottinnetjei HOOFDSTUK XXII. Lang voor het diner was afgetoppen, haddenenkele gasten de zaal verlaten Winkiey was reeds vroeg weggegaan. Farquhar had hem niet zien vertrek ken, en toen zijn oogen hem' zochten was hij verdwenen. Ook' madalmJe Cot trell was vroeg opgestaan. Verder wa ren ook heengegaan de jonge studenten, die zich als een soort van lijfwadhit had!- den opgeworpen voor juffrouw Curtis en die 'kleine mevrouw Power, die er aardig uitzag in haar pompadourjapon. Toen Sheila Curtis langs Farquh^arlsl tafel liep om de zaal te verlaten, kwate er een haast onmerkbaar lachje op haar lip'pen, een diabolisch lacbjje, alsof zij zeggen wilde Nu u k'ieit', dat ik het hotel nog niet ontvlucht ben, al hpist er oo|k een detective in! Daarna zel'te zij haar zwart hoedje op en verdween vroolijk lachend en keuvelend met blaar bege leider, den jongen Ulfimus Meredith. Farquliar gevoelde zich zoo diep raïn'pi- zalig, 'dat hij amper wisj, bfc>e hij den avond verder doorbracht. Werktuiglijk praatte en lachte ihjj met andere gasten*. Hij slenterde naar de speelzaal, dren telde weer weg, speelde een partij bil jart, die hij schitterend verloor, en op den duur vond hij het milieu onuitstaan» baar, onverdraaglijk de lucht van eten( drinken en parfums en bovendilen kreeg hij het te 'kwaad met de warmitfe. Hij1 stak' (zijn voeten in een paar sneeuwschoej1 nep, trok' zijn overjas aan, zette zijn muts op en stapte naar buiten. Waarheêtf hij ging wist hiij niet. Met groo,te stap? pen baggerde hij door de sneeuw van het door de maan beschenen landschap. Maar bij 'zag niets er van en bij dach^ look aan niets anders als: Ze is nog altijd hier. Ik ried hp ar er tusschen uit te 'knijpen en toch blijft zij. Het loopt mis met haar. Zoo zeker als zij geboren is» het loopt mis met .aaar! (Wordt vervolgd.) j

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5