DabolFarquhar ONZE VREDESWIL SPREKE 11 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 JULI 1931. No. 166. NATIONALE TROTS. BINNENLAND. I DE AVONTUREN VAM DOOR BERTA RUCK Een economische Köpenickade van Duitschiand ONDERWIJS. Zijt Gij een vriend des vredes Ziet Gij verlangend uit naar de ontwapening der volkeren opdat internationale geschillen niet langer door wapengeweld beslecht zullen worden Zoo ja, dan teekent Gij onderstaand algemeen Nederlandsch massapetitionnement aan deOntwapeningsconieren- t i e die in Februari a.s. te Genève zal worden gehouden I Aan de Ontwapeningsconierentie 1932 te Genève. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in ontwapening der naties zullen eiden. KERKNIEUWS. 't Was een gelukkig initiatief, dat onze Nederlandsche Dagbladpers nam. Er is, helaas, zoo veel dat ons, Ne derlanders, onderscheidt en dikwijls van elkander scheidt. Maar hierin zijn we toch wel één: we gruwen van den oorlog. Eenparig zouden we de wereld er voor goed van willen verlossen, als we slechts bij machte waren. En er moge al verschil van gevoe len zijn over de middelen ter bevor dering van den vrede, tegen interna. tionale ontwapening rijst geen beden king. De Nederlandsche Dagbladpers heeft ons volk aan zich verplicht door in het petitionnement een orgaan te geven, waardoor we ons eenstemmig kunnen uiten. Allen vóór den vrede, en wat daar toe kan leiden. Niemand bezwaar tegen den weg, dien het petitionnement vraagt aan de komende conferentie 1932. Maar dan ook allen teekenen en niemand lijdelijk toezien. Nu niet pessimistisch vragen of op onze Nederlandsche stem te Genève zal worden acht geslagen. Laten wij allen, doende wat onze hand vindt, tenminste in deze zaak ons vereenigen en in het belang van de heiligste goederen eenparig uiten den vurigen wensch naar wereld vrede. Hét zij ons, Nederlanders, een voorrecht in deze woelige wereld als één man een machtigen roep om vrede te kunnen doen uitgaan tot de leiders der volken. Ons nationaal verzoek om interna tionale ontwapening mag dan zijn onze nationale trots, A. BAKKER. Burgemeester van Koudekerke. DE LEGERPLAATS TE HARSKAMP EN DE MOOIE OMGEVING. Naar aanleiding van berichten betref fende uitbreiding van de schietterreinen bij Harskamp, deelt men van bevoegde zijde aan de „N.R.Crt," mee, dat het in verband met de invoering bij de infante rie van mortieren van 8 c.M. met het oog op de veiligheid van het publiek, wenschelijk is gebleken, het bij schietoe feningen met dit wapen in het infante- rieschietkamp bij Harskamp onveilig wordende terrein te vergrooten. Voorals nog wordt uitsluitend nagegaan of, en zoo ja in hoeverre, hiertoe gelegenheid bestaat. Er is geen gevaar, dat hierdoor de heide Zuid van Hoog Buurlo, het meertje Gerrit's Flesch en een groot ge deelte van het Loobosch voor natuur liefhebbers ontoegankelijk zouden wor den. De omgeving van het bedoelde meertje is reeds thans om niet-militaire redenen voor het publiek gesloten, terwijl voor wat betreft de beide overige terreinen slechts een zeer klein gedeelte van het Loobosch (gelegen ten Z, van het rijwiel pad van Essen naar Hoog Buurlo) en het uiterste zuidelijke gedeelte van bedoelde heide (grootendeels samenvallende met het terrein bij Gerrit's Flesch) in de tij dens schietoefeningen met mortieren van 8 c.M. onveilige zóne zouden komen te liggen. Deze oefeningen hebben buiten dien slechts gedurende een gedeelte van het jaar op enkele werkdagen plaats, terwijl, op tijden dat niet geschoten wordt ook na het tot uitvoering komen der onderwerpelijke plannen bedoelde terreinen voor het publiek toegankelijk zullen zijn. - Beviel het :u niet aan de Riviera? vroeg Sheila op den ongeduldigs ten loon der wereld en zeide in zich zelve: Op die manier zou ik den heelem avond kunnen doorgaan! Straks komen evenwel de (graaf en mevrouw Power aan, tafel en dan zal ik hem1 niet zoo velerlei vra gen meer kunnen doen. Dat zon toch jammer zijn. En hardop voortgaande, vroeg zij 'Kent1 u Bieau Site? Vriéniden, van 'mij, die 'daar verblijven zij stelde zich Peg Woffingtons oolijk gegrinnik voor, als zij getuige had kunnen ziijh van dit gesprek schrijven mij', dat hipt er zoo gezellig i s. Hoe komt het, dat u wegge(l gaan is, terwijl er juist zop druk aan tennissen wordt gedaan? Als deze brutale dievegge nu dacht achter iets te komen, wat Farquhar zelfs voor zijn besten vriend Jean had verzwe gen, dan vergiste zij zicli itochj Uiterlijk allerminzaamst antwoordde hij: Ik dacht zoo, dat i'kl misschien betei' zaken zou doen op het ijs dan op "de ten nisbaan. 1 i -| Het schaakspel moet remise worden. Versailles was een politiek onding. (Van onzen economise hen medewerker.) In aansluiting op alle commentaren die tot nu toe over de crisistoestand in Duitschiand gegeven werden, willen wij èr een subjectieve opinie aan toevoegen, die desalniettemin van voldoende belang is om wereldkundig te maken, vooral omdat die opinie geschraagd wordt door menschen, die door hun werkkring op de hoogte kunnen worden geacht van veel, dat achter de schermen geschiedt. Deze informaties dan geven ons aan leiding te^ veronderstellen, dat wij met een soort economische Köpenickiade te te doen hebben, die weliswaar een ern- stigen ondergrond heeft, maar die toch al voldoende geregeld is om geen groot gevaar meer te veroorzaken. Duitschiand heeft zijn crediet-behoef- ten gefinancierd met zoogenaamd „kort crediet" dat wil zeggen met gelden, die op korten termijn werden uitgeleend. Het is echter een bank-axioma, dat men deze gelden niet voor transacties op lan gen termijn mag gebruiken, teneinde niet vast te loopen. Dat de groote Duitsche banken dit wèl gedaan hebben, zal hoogstwaarschijnlijk gevolg zijn van on derlinge afspraken, anders is de houding der geld-magnaten niet te begrijpen en onverantwoordelijk. Wij meenen, dat de geldschieters wel degelijk op de hoogte hiervan waren; gezien het feit, dat de massa niet genegen was om deel te ne men aan Duitsche leeningen op langen termijn in verband met de politieke en tourage'zullen de groote banken goed gevonden hebben, dat deze „korte' gel den ten behoeve der industrie werden uitgezet en dat de korte Credieten tel kens weer zouden worden verlengd tot het moment aangebroken was om een groote leening voor Duitschiand te kun nen plaatsen. Het binnenvloeien van nieuw geld stagneerde de laatste maanden; de we reldcrisis was daaraan voor het grootste gedeelte schuld. Duitschiand kon zijn herstel-betalingen en zijn andere ver plichtingen slechts nakomen, wanneer voldoende kapitaal bleef toevloeien. Nu dit niet meer het geval was, werd steun bij Amerika gezocht en hieru^j; kwam Hoover's verzoek voor een moratorium. Een moratorium was echter tegen de wenschen van Frankrijk, omdat dit land er een begin van eene kardinale wijzi ging van het Young-plan in zag. Alhoewel Parijs niet botweg kon weigeren in ver band met zijn positie in het wereld-con cert, die hoe langer hoe meer geïsoleerd werd, maakte het ernstige tegenwerpin gen en eischte het waarborgen en poli tieke concessies, welke Duitschiand niet wilde en ook niet kon geven, het laatste door de binnenlandsche gespannen ver houding. Het is Frankrijk's politiek de laatste jaren geweest om financieelen druk op hen uit te oefenen, die niet met z'n wen schen medegingen (Engeland heeft dit in de afgeloopen periode menigmaal be merkt) en zoo mag het plausibel worden genoemd, dat de opvraging,en van kort crediet hoe langer hoe grooter afmetin gen gingen aannemen, Instede dat Duitschiand geld ontving, waaraan het het zoo broodnoodig be hoefte had, werd het dit land onttrokken en dit moest op den duur tot een gewel dige spanning leiden. Noch Amerika, noch Engeland konden zich openlijk tegen Frankrijk verzetten, want Frankrijk was ten slotte hun vroe gere bondgenoot in den wereld-oorlog; vandaar dat deze landen openlijk niets tegen Frankrijk ondernamen, maar onder de oppervlakte Duitschiand bleven steu nen. Op dit oolgenblik Kwam de gphecle eet zaal in beroering. tiet was alsof ee|n of andere koninklijke bezoeker was binnen gekomen, stoelen, werden verschoven, dansers, die naar hun plaatsen tcrugkeer- !en, gingen opzijdc en keken naar de binnenkomende. Blijkbaar verscheen da eenige igjast van het hfotel, die, al mochten anderen ook wjojrden veronachtzaamd, er op stond dat alles zjoju gebeuren,1 zoo als zij het wenscbite te hebben. Sheila herinnerde zich, dat juffrouw Wtoffing- ton haar een besclvrijving had gegeven van een zeer gefêteerde dame, die tus- schen een drom' van bedienden ziely eej» weg baande door een. restaurant, gelijk de kinderen Israels door de Rpode Zee zijn getrokken. Omgeven door de helft van, hfet bcdief- nend personeel en voorafgegaan. door' den gérant zelf niet den oberkellner naast zich, schreed naar de zooi 'lang gereser veerde tafel een kleine maar weelderig igebouwde dame, gehuld in een costuum van igoudbrocaat met een parelsnoer oni den hals, met donker zwart ü&ar en eejn paar koolzwarte Oiogen, die aanmatigend nair de andere tafels blikten, terwijl zij 'zich verwaardigde om zich neder te zet ten op den stoel, welke voor haar was gereed gezet. Met begrijpelijke belangstelling vroeg Sheila: Wie is die koningen van Sjeba? Zij kreeg evenwel geen antwoord en Inwilliging der Fransche eischen, in allen gevalle ten opzichte van de tolunie met Oostenrijk, was ook voor Londen on-aannemelijk, terwijl Amerika er even min iets voor voelde door de groote som men in de Midden-Europeesche rijken belegd. Naar buiten moet Duitschiand zijn eigen boontjes doppen, doch het weet, dat het in geval van gevaarlijke even- wichtstoring op de hulp der genoemde landen mag rekenen, Vandaar dat dr. Brüning rustig zijn weg ging.... eerst werden de Beurzen gesloten daarna staakte De Darmstadter und National- bank haar betalingen waarbij de Regee ring de richtige voldoening der crediteu ren garandeerde.... een noodverorde ning werd uitgevaardigd, waardoor het geheele credietwezen onder toezicht van den Staat werd gesteld en waarbij een beperkt moratorium werd uitgevaardigd zonder dat het Duitsche economische leven in gevaar werd gebracht. Boven dien wees Brüning categorisch Frank rijk's eischen af. Deze maatregelen bewijzen, dat de Duitsche houding tevoren berekend waswaaruit wij de conclusie trek ken, dat er van een Krach geen sprake is, integendeel Het zijn meesterlijke zet ten op het internationale schaakjbord, en o.i. moet dit eindigen met een nieuwe nederlaag voor Frankrijk, dat tegen windmolens vecht. Versailles was een politiek onding in een economisch kleed gehuld. Zoolang men niet reëel tot het inzicht komt, dat men in deze fase het politieke gekonkel over boord moet zetten en zoowel Amerika als Enge land wenschen dit zoolang zal men blijven vechten en zoolang zal het we reld-herstel niet worden ingeluid. Laten wij daarom hopen, dat men spoedig het schaakspel moede zal worden en men elkander remise voorstelt. Daarmede zal de atmosfeer gezuiverd worden en kunnen de werkelijk economische onder handelingen een aanvang nemen. Er is geen Krach er is geen speciaal Duit sche crisis er is slechts een korte maar hevige strijd tusschen de groot machten. Men boude het hoofd koel en men late zich niet de dupe wérden van een doelbewuste machinatie, die vrij spoedig zal worden bijgelegd. Zij, die door onjuist inzicht en angst in hun trans acties zijn geleid, zullen er de nadeelen van ondervinden. Vandaar onze waar schuwing, die echter zooals gezegd, zui ver subjectief is. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Lisse, mej'. J. van Dalen te Z i e r i k z e e. I Te Rotterdam" slaagde voor (he^ examen hoofdacte de lieeren C. de Bruin te Kapel le en J. A. Rijnberg) te K1 o e - tinge. Geslaagd voor het eindexamen der H. B. S. (St. Norbertus Lyceum) te Roosendaal de hoer J. T. Antheunis te Axel. lil een afzonderlijk bijvoegsel van de St. Crt. no. 135 is opgenomen lie,t ge wijzigd vastgestelde modell VII, houdende aanvrage om een rijksbijdrage voor ge meentelijke of bijzondere kweekscholen. Overgangsexamen R.H.B.S, te Vlissingen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse 28 leerlingen: Ba. D. H. Amelunxten, W. P. J. Baars, J. van Blerkonï, Tje. M. J. Coomans, M. P. J. van Driel, Sa. E. van der Eijk, Pa. Ha. Har ting* C. J. Hoe'k', L. A. E. Hontelé, J. van der Jagt, G. Laeyndecker, Ja. J. van der Made, J. R. Meekels, J. M. Pennoc'k), J. Pi. Ravelli, Aa. Ca. Slooves, Sje. Jo. Sluytcr, P. N. Sfeveninck, C. J. Troost, Tha. Vorder- verbaasd wierp zij een haastigen blik op Farquhars gelaat. D,aar stond een uitdrukking op te lezen, welk;e Sheiiifa niet onmiddellijk kon begrijpen. Was liet teleurstelling, toorn, verbazing, ergernis? Haar belangstelling groeide. Zij mloest weten ,wat daar achter zat. Neem me niet kwalijk, dat ik niet ge hoord ojeb wat u 'zeide. Ik vroeg wie die dame wias, die daar juist is binnengekomen em aan de gere serveerde tafel is gaan zitten. Die dame, antwoordde Darol op onverschilligen toon, welke in vdeiJk!a|nten strijd was met de gevoelens, welke zijn geest vervulden, die dame is madame Cottrell. Madame Cottrell? Ik geloof dien naam wel eens meer gehoord te hebben. Ja, op het continent iintaet zij zeeï bekend zijn, naar ik! toe en. Met groote, ondeugende oojgjen óp Far- quhar gerichjt had Slheila de slou lituoe- digheid plotseling te zeggen: Zijn dal geen prachtige parels? Zoo groot, dat men ze zou verdenken niet echt te zijn, terwijl zij toch den niet te miskennen glans hebb'en, die de echflheid er van waarborgt! Wat zou u denken, dat ze waard waren? Of is u niet deskundig op dit gebied. I F,arquhar antwötjrcfde iniet. Maar een oogenblik later riep Sheila uit: Neen maar! Ze schijnt u te keiji Hier langs uitknippen. Naam Adres Naam Adres Hier langs uitknippen. 1. Iedere Nederlander van 18 jaar of ouder mag teekenen, 2. Dit formulier bezorgen of toezenden aan: Administratie Middelburgsche Courant, Lange St. Pieterstraat, MIDDELBURG. 3. Niemand mag vaker dan één maal teekenen; in ons blad niet en óók niet in een ander dagblad. 4. Dit formulier teekent iedere Nederlander die een vriend des vredes is. Acties die van andere vereenigingen uitgaan kan men eveneens blijven steunen. Dit petitionnement staat naast, niet tegenover eenige andere actie; hier geldt het een manifestatie van het Nederlandsche volk als eenheid. 5. Het doet er niet toe, in welk blad ge dit formulier invult; slechts de totaalcijfers van heel Nederland worden bekend gemaakt. 6. Ten hoogste 4 namen op dit formulier, het wordt eiken dag tot 20 Juli in de courant afgedrukt. 7. Doe het nuKnip dit uit, vul in, verzamel 4 handteekeningen, en zend aan ons bureau. Per post in enveloppe 1V» cents porto erop hake, C. de Waard, H. Waglho van Wijn gaarden, Hetty Wagtho van Wijngaar den, C. Westiand, J. H. E. Wolte ring, Ja. Walters, Joh. Vermeulen, Thos. Vermeulen. Afgewezen 6. Bevorderd van de 2e naar de 3e kl. 32 leerlingen: Lj. Agtorbeing, P|. Andries- se, Mje. Baljé, Pi. van den Bergen, Ma. (Blokland Visser, P1. L. Braat, C,a. Pa. Broeksma, Ca. Dekker, Ie. M. J. Doorn- Pos, Wa. C. Gijzeis, W. L. Goedbloed, J. J. J. van de Griek, IJ. G. van Grol, J. E. D. Harts, Lje. Hesselius, A. C. A. van den Heuvel, J. A. van Hiele, A. J. Hubregtse ,Ca. J. Jansen, Ha. Ma. de Kat, C. G. Lemmers, A. E. Marchand, P. E. A. van Nieuwland, Aa. J. Ouborg, Me. Aa Outhuijs, A. Poerstamper, Ha. J. 'Quasters, C. A. Stouthart, J. W. van van Tijen, J. Vader, Ja. N. de Voogd, Je. Wolters. Afgewezen 9. Bevorderd van de 3e naar cle 4e klas se 19 leerlingen: M. J. Casfen'miiller, S. Hiegenlich, W. J. van Hoeke, Wa. Kor- vas, J. Kosten, Ja. M. van der Made, L. Lucassen, B. Th. Matzinger,, Ja. Naere- bout, Ca. van de Pas,. E"". IJ. L. Puijt, Tje. M. de Ridder, M. Sanderse, Ga. II. Smit, W. I. L. Swart,, A. Ch. Vader, L. Verhagen, Th. de Vries, A. K. de Vries. Afgewezen 11. Bevorderd van de 4e naar de 5e klas se: A. Afdeeling 9 leerlingen: P. den Broeder, Lj'. F. M. Debra, H. De poor ter, Mje. van der Hoek, Mje. de Lange, A. J van der Linden, .1. den Outeiy P. den Outer, Ma. Ra. Quasters. Afgewezen geen. nen! Ze kijkt naar u! Earquliar boog even met li.et hopfd in antwoord op het klnilk'je en den glinV- lach waarmede ze ii(e.m lie,groette. Die madame Cottrell is zeker wel een leerling van u geweest? Och... Ja, ik bieb haar een paar les sen gegeven O, wat aardig 1 En "was da,t tennis of schag tsenrijden Tennis. Ze zal wel een uwer beste klanten .geweest zijn. Ontvangt u wel eens ge tuigschriften? ging Sheila voort, maar daarop vervolgde zij: Zou ze meenen, dat ze mij ook kénde? Haastig vroeg Farquhar: U ken nen? Waarom1 zou zij dat? Ze kijkt zoo boos naar me, anll woordde Sheila, en dat was inderdaad het geval. De blikken uilt mevrouw Cot- trells donkere opgen waren nu gericht naar het meisje, alsof ze vroegen „Wat is dat voor een meisje?" Maar die vraag werd anders gesteld dam door mannen die Sheila voor het eerst in de balza,a,t ontmoetten. Het wemelde van kollners om de ta fel van madame Cottrell en de ober was onvermoeid in zijn vragen naar de wen schen van mevrouw: Was alles in orde? Vond mevrouw de bloemen naar haar zin? Was de kip behoorlijk klaar ge maakt? De asperges zooals mevrouw had B. Afdeeling, 9 leerlingen: J. .T. C. Butler, Ca. M. Caljouw, J. S. M. Hartsi, M- A. L. Hubregtse, P. L'. Koppen* G. J. Kwaak, Aa. M. Ravelli, N. SfofkOper, L. J. van der Vliet. Afgewezen 8. Onderwijsraad. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot) lid van den Onderwijsraad dr. J. C. van d,er Does, le Amsterdam, en mr. H. W. J. M. dé Jong, le 's Gravenhage, met be paling, dat zij zitting zullen nemen in de afdeeling Algemeen vormend lager onderwijs en bewaarschoolonderwijs. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, De 116de vergadering van de Alge- mecne Synode der Nederlandschei Her vormde kerk is- Woensdag door den presi dent van jaren, dr. G. J. Weylamd, ge opend met de voorlezing van een gedeel te uit het Evangelie van Lucas (Lucas 12 vers 21). De Synode benoemde haar Modera- men voor dit nieuwe jaar. Als president wo.rdl herkozen de heer dr. G. J. Weyland, pred. te Vee re. Tot tot secundus van den vice-president ds. B. te Winkel, pred. le 's-Gravenhage en tol se.cuimdus van den vice-president ds/ D. Eilerts de Haan, pred. te Heiloo. De leden worden uitgjenooditgÜ, voor stellen uiterlijk in de tweede zitting in te dienen. Voorstellen van niet-leden der Synode, na de eerste zitting ingekomen, zullen niet meer worden behandeld. bevolen? En was de keuze van den Kvijn naai' de smaak v,an mevrouw? Wenscli'lje mevrouw nog iets? Blijkbaar wenschte 'mevrouw inderdaad nog wat. Zij hieff het 'hoofd op en zeilde iets, dat Sheila die nieuwsgierig toekeek, niet kon begrijpen, maar d;at blijkbaar met haar in verband stond. Ten minste mevrouw maakte met haar met juweelen versierde hand een gebaar in de richting van haar tafel. Terwijl hij volijverig zijn zorg wijdde aan het voetenbankje van de in haar heerlijkheid .pralende gast, liief de ober- kellner zich op en als een zwart 'konijn tje dribbelde hij weg orni hét hevel van madame want het 'was een bevel 1 naar de door haar aangeduide tafel over te brengen. Sheila keerde zich' naar hé!ml toe, in de overtuiging dat hij een boodp schap voor haar had. Maar dat bleek toch een vergissing van haar te gijn: Het zou madame Cottrell aangenaam zijn, zoo mijnheer Farquhar haar het genoe gen wilde doen haar goeden avoind te komen zeggen. Dat miag u 'niet laten1! In uw plaa|ts zou ik maar dadelijk' ga,a,n, riep Sheila uit nOig voor hij haar verlof daartoe had gevraagd. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5