SC I g t TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 JULI 193 1. No. 164. WIE ZIJN TOCH DIE „KOLLEWIJNIANEN" Dr. J. JE. WARTENA, iWat de bedreigingen van nieuwe oorlogen betreft, Wij kunnen in de werkelijkheid er van niet gelooven, daar Wij niet kunnen gelooven, dat er één burgerlijke staat zou zijn, die zoo'n monsterachtigen menschen- moord, zoo'n zekeren zelfmoord zou willen ontketenen. PIUS XI. Een groote en grootsche beweging. Het algemeen Nederlandsch Peti tionnement voor Internationale Ont wapening kan worden beschouwd als de meest groote en grootsche be weging, die ooit is georganiseerd. Hulde aan hen, die deze beweging op touw hebben gezet Het behoeft geen betoog, dat ik mij volgaarne bij dit streven aansluit Laat ieder, die hiertoe in de gele genheid wordt gesteld, het petition nement teekenen. Laten de mannen en vrouwen, die in Genève zullen samenkomen, voelen, dat de geheele wereld achter hen staat. Dat za' hun moreel een groote steun zijn. Reeds lang hebben wij betoogd dat slechts door internationale ont wapening de wereldvrede te berei ken is. Wanneer alle volkeren zullen beseffen, dat geschillen slechts kun nen en mogen worden opgelost door het Internationale Gerechtshof, en dat leger en vloot voor dit doel niet meer noodig zullen zijn, dan zal het oorlogsmonster zijn gebannen en zul len vanaf dan de volkeren in rustigen vrede naast elkander kunnen voort leven. Steun derhalve deze edele poging Mr. J. ERASMUS, Secr. van de Centrale „Zeeland" van de Liberale Staatspartij de V. B. BINNENLAND. Wie helpt de volgende 100.000 be reiken? Nog velen moeten teekenen (Ing. Med.) DE STERRENHEMEL 15—22 Juli, te 23 h M.T. 24 h Z.T. Oeerste ©volle maan 3laatste kwartier nieuwe maan ZUID ONDERWIJS- RECHTZAKEN- 3 X AG Taal en Spelling. 111. door Rector van het Gymnasium te Winschoten. De namen der voorstanders van de Vereenvoudigde spel ling kunnen ons volkomen gerust stellen omtrent de wetenschappelike en de let terkundige waarde der z.g. Kollewijnspelling, Misschien vraagt bij zichzelf een enkele onder uWie zijn toch die „w ij Wie zijn die z.g. Kollewijnianen? Ja, dat waren in 1892 enkele man nen, tegenwoordig heel veel,doc toren in de taalwetenschappen, profes soren, letterkundigen, dagbladschrij vers, dichters, zakenlieden, studenten, ouderwijzers vooral heel veel. In 1892 schreef dr. R. A, Kollewijn in de Vragen van den Dag een artikel: „Onze lastige spelling", een betoog hoe nodig onze spelling vereenvoudigd moest worden. Dat was het openlike begin. Van alle kanten kreeg hij instemming, en zijn aanhangers kregen de naam van ,,de Kollewijnianen", Zij hielden samen raad en vormden een Vereniging tot Vereenvoudiging van onze spelling. Het bestuur vormden o.a. dr. F, Bui tenrust Hettema, dr. R. A, Kollewijn, als taalgeleerden, de letterkundige G e- r a r d Keiler, als spraakkunstenaar de toen ter tijde bekende T e rw e y, en instemming betuigden o.a, prof. dr. van H e 11 e n en prof. S y m o n s. Daarna hebben zich in de loop der jaren heel veel geleerden en let terkundigen aangesloten zoals om u enkele namen te noemen van wie de Vereenvoudigde ook toepassen in hun geschriften prof. dr. Salverda de Grave, hoogleeraar in 't Frans, prof. Kern idem in het Sanskriet, prof. Hesseling idem in 't Grieks, prof. van Wijk, idem in het Russies en andere Slaviese talen, prof. Sneyders de Vogel, id. in 't Frans, prof, de Vooys, idem in het Nederlands. Nog herinner ik u aan een enkele let terkundigen als: Marcellus Eemants aan boeken als Merijntje Gijzen van A. M. de Jong, aan Kees de jongen van Theo Thijssen, die ook de Vereenvoudigde toepassen, terwijl ik u honderden na men van geleerden en schrijvers kon noemen die onze spelling toepassen, of altans voorstaan door lid te zijn van de Vereniging tot Vereenvoudiging van onze spelling, bijv. schrijvers als Al- bert Verwey, Annie Salomons, Maurits Uyldert, van Nouhuys, Frans Netscher, Querido-, Jan Ligthart, enzovoorts, en als geleerden tientallen doctoren in vel schillende vakken, namen die ons vol komen gerust kunnen stellen omtrent de wetenschappelikheid en de letterkundige waarde van de z.g. Kollewijnspelling. HET KONINGIN-EMMA-JUBILEUM FONDS. De Koningin-moeder heeft van de gel den, haar door de Nederlandsche vrou wen aangeboden ter gelegenheid van haar jubileum, en welke thans met de gekweekte rente ruim f 200.000 bedra gen, een stichting in het leven geroe pen, welke de Koningin-moeder den naam heeft gegeven van Koningin- Emma-Jubileumfonds. Uit de rente daar van zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding van en onderwijs aan lichamelijk-gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de Kamer bijeen te roe pen tegen Woensdag 22 Juli a.s. des na middags te twee ure ten einde alsdan in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, en den volgenden dag in openbare vergadering af te doen de wetsontwerpen, die alsdan in staat van wijze, zullen zijn. V.A.R.A, EN ALGEMEEN PROGRAMMA, Naar aanleiding van de reportage door de V.A.R.A. op den Algemeen Program madag over den Hilversumschen zender op Maandag 13 dezer van een Boskoop- sche kweekerij uit heeft het Landelijk Comité Belangen Luisteraars, het vol gende telegram aan den minister van waterstaat gezonden: Protesteeren met grooten nadruk tegen verzorging alge meen programma door V.A.R.A. op Maandag 13 dezer bij reportage-bezoek kweekerij-Dijkhuis. Meenen dat in de hoogte steken van de arbeidersregeering van een speciaal land, de hoop uitspre (Van onzen letterkundige medewerker). Egom Erwin Kisch, Tijdopna men, een bundel reportages, vertaald en ingeleid door Nico Rost. .Uitgave „Servire", Den Haag, 1931). Egon Erwin Kisch is een journalist in zéér grooten stijl. Eén journalist, en dusgéén kun stenaar-schrijver? Ik geloof het wèl. Voor een paar jaren is er eens ik weet niet meer door wien een en quête gehouden over het verschil tus- schen literatuur en journalistiek. De be doeling van een enquête gaat gewoon lijk niet verder dan den uitgever van een periodiek een flinke hoeveelheid copie te verschaffen, die dikwijls, zij het misschien gedeeltelijk, met klinkende namen geteekend is, en die hem (mooist van al!).... niets kost. Steeds wordt in het troebele water van ons kunstleven deze fuik der ijdelheid met succes uitge zet. Want in de begeerte er toch óók bij te zijn, grijpt iedere gevraagde haastig naar de pen en denkt niet aan honora rium Alleen Jan Greshoff (wie kent hem niet?) stelt zich bij zulk een gelegenheid niet met het kleinst-denkbare koelie- loon tevreden; hij publiceert zijn ant woord ook in „Den Gulden Winckel" en heeft dan één zijner beruchte „Spijkers met koppen" plus waarschijnlijk een paar duiten. Greshoff beweerde dan dat het ver schil tusschen den „schrijver" en den journalist" hierin schuilt, dat de eerste al schrijvende alléén denkt aan zichzelf en de tweede alleen aan zijn publiek. Een schrijver is het te doen om de waarde van zijn overwegingen, om de intensiteit van zijn gevoelens, en om den vorm, waarin die het volledigst en het directs! tot uiting komen. Maar een journalist is het te doen om een effect. Hij heeft maar één taak: hij moet zijn lezers stichten, inlichten, behagen, ver maken, prikkelen, aansporen, opporren, in slaap wiegen. Kortom: „een schrijver is een Heer; een journalist is een Knecht," Deze laatste zwaar-Greskoffiaansche boutade is natuurlijk even zwaar on rechtvaardig en zelfs onredelijk. Want er wordt een tegenstelling op den spits gedreven en tot een algemeenheid ge ken, dat een dergelijke regeering ook in ons land aan het bewind zal komen en uitnoodigingen aan leden van een om- roepvereeniging in het bijzonder, niet in een algemeen programma thuis behoo- ren. Vertrouwen, dat uwe Excellentie nu eens onverwijld tot krachtige maat regelen zal overgaan. DE CRISIS IN DUITSCHLAND EN DE VEILINGEN TE VENLO. Men meldt uit Venlo aan de N.R.C.. Vanmorgen waren op de beide groote veilingen vele Duitsche opkoopers met hun auto, doch konden niet koopen, om dat ze geen Hollandsch geld konden krijgen. De algemeene toestand is vol gens de veilingbesturen zeer gedrukt en nerveus. Honderden karren met kr pslade, die al uren gewacht hadden op hun b :urt, passeeren de klok zonder bod en wor den op de daarvoor bestemde plaats in een kuil vernietigd, Vanmorgen was dit aantal tot ruim 1 millioen kroppen ge stegen. Alle groenten lijden aan prijs- druk en vinden geen afzet meer. Onder de honderden leden van beide veilingen heerschte een zeer neerslachtige stem ming, welke ontmoedigend op den cul tuur werkt, zoodat om de moeite var. vroeg opstaan, plukken, sorteeren en naar de veiling rijden te besparen, vele tuinieren hun salade-velden omschoffe- len. Om 10 uur was de depressie op de V.V.V. zoo groot dat de verkoop een half uur werd gestaakt, om de besturen van de beide veilingen in Roodestraat en Havenstraat te doen beraadslagen. Besloten werd mede te deelen, dat de veilingbesturen om het bedrijfsleven niet geheel te ontwrichten, de mark tegen 50 ct. zouden aannemen, de risico daarvan geheel op zich nemend. Dit hielp eenigs- zins, doch de aanvoer was zoo groot, dat, ofschoon de prijzen eenigszins ste gen, toch nog zeer veel onverkoopbaar bleef naar aanleiding van telefonische berichten uit Duitschland, Het bezoek van Duitschers aan Venlo is beduidend verminderd, nu er geen koopkracht voor hun marken is in alle zaken. Han delsaffaires worden niet meer afgeslo ten. TWEE TECHNISCHE INLICHTINGEN AANGAANDE HET VREDESPETITIONNEMENT. 1. Natuurlijk is het niet noodig, de geteekende formulieren per post aan ons te zenden! Ge moogt ze in de bus stop pen, aan ons bureau afgeven, zelf of door een ander; ge moogt ze ook bij onze agenten bezorgen, aan onze cou- rantenloopers meêgeven. Het doet er niet toe, hoe wij uw handteekening krijgen, als wij 'm maar krijgen! En: indien u het formulier beslist per post wilt zenden, dan behoeft er slechts een 1 y2 ets, postzegel op 2. Als iemand meer dan 4 handteeke- ningen wil verzamelen: héél graag Schrijf dan op een groot vel deze for mule nauwkeurig over „Aan de Ontwapeningsconferentie 1932 te Genève. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, d i e maatregelen te nemen, diet tot ontwapening der naties zullen leiden." En verzamel daaronder zooveel hand- teekeningen, als ge maar wilt. Ze zijn ons welkom. De stroom wast iederen dag hooger en sneller. Doet Gij mede proclameerd, welke alleen maar voor de uiterste mogelijkheden opgaat, ter wijl in het overgroote aantal tusschenge- vallen het eenvoudig een kwestie blijft van meer of minder. En een kwestie bo venal ook van waarde-hebben binnen de grenzen van de soort: goéde journa listiek is duizendmaal belangrijker dan sléchte schrijverij, die tot de literatuur in engeren zin gerekend wil worden, Was Dr. Kuyper geen journalist? en De Savornin Lohman? en Dr, Easton? En wie zou niet gaarne (om maar een aantal vogels van zeer diverse plui mage te noemen) voor het journalistie ke werk van Maximiliaan Harden, van Jules Sauerwein, van Chesterton, Dru- m'ont tijdens de Dreyfuszaak, De Jou- venel, zelfs Tailhade, een heele biblio theek cadeau doen van romannetjes en verzenboekjes, die de pretentie hebben „de la littérature" te zijn. O, ik weet wel, dat de waarde der joudnalistiek niet dient te worden over schat ten koste van de „échte" kunst; ook de allerbeste reportage-arbeid lijdt noodzakelijkerwijze aan oppervlak kigheid en vluchtigheid, ze mist althans de diepe geestelijke en mystische krach ten der groote literatuur, en de journalist op politiek terrein is gewoon lijk in de hem opgedragen functie aan geland door een eenzijdige strijdlust, wel ke ook al niet vereenigbaar schijnt met de wijde levensaanvoeling van den wa ren kunstenaar. Bovendien ondervindt de dagbladschrijver allerlei belemmeren de moeilijkheden, welke de geheel zelf VKNUS MARS JUPITER SATURNUS Op het tijdstip waarvoor dit kaartje geteekend werd, gaat het E.K, van de Maan juist onder. Heel laag in het Z. is Te Leiden slaagde voor het exa men belastingconsulent vanwege hel In stituut voor Handelswetenschappen, de heer W. E. W,alles te Hengelo, vroeger ia'1 hier. Aan de R.II.B S. te Tiel is voor het einddiploma 5-j. c. geslaagd de heer J. M. L. Nuijten, vroeger afhier. Overgangs-examen R-H.B.S. te Oostburg Bevorderd van de le naar de 2e ld. Adra. Brakman te Nieuwvliet, I. J. de Bruijne te IJzendijke, J. J. Dierkx te Zuidzande, C. J. Goedhals te Schoon- dijke, A. W. Gossije te Oostburg, A. J. Haartsen te Breskens, E. Lecluijze te Oostburg, D. M. van Leeuwen, te Oostburg, Suze Lijk te Breskens, Gretha van Melle te Breskens, A. Moggré te Schoondijke, E. C. de Poorter te Water landkerkje, P. Quaak te IJzendijke, J. P. Risseeuw te Oostburg, Joh.a de Smidt te Breskens, G. van der Vlugt te Groe- de, Mina de Wilde en Bep van der Worp te Oostburg, Jannetje Buijze te Zuidzan de, J, C. Kareis, te Breskens, Paula van Eldik Thieme en J, B, Galle te Oost burg, J. van der Gouwe en J. M. Hen- rij te Aardenburg, M. W. Heinsdijk te Cadzand, Jannetje den Hollander te IJzendijke, G. D. K. J. van Laecke te Sluis, Gretha van Leeuwen te Oostburg, A. C. van der Linde te Hoofdplaat, W, Moelker te Rotterdam, Willy van Ma- zijk te Sluis, A. D. Mookhoek te Bres kens, A. P. de Ridder le Cadzand, A, Salomé te Groede, L. J. de Smet te St. Kruis, A. J. de Smit te Sla'r, T. F. van der Werff te Oostburg en J. Bron te Groede. Van de 2e naar de 3e klasse: Titia Fa- ber, A. W. Fierens en Nita Goetheer te Oostburg, D. C. van der Hooft te IJzen dijke, P. Huizinga te Waterlandkerkje, Anna Klaaijsen te Aardenburg, Fie van Leeuwen te Oostburg, Riek van Mazijk te Sluis, A. I. van Melle te Breskens, J. P. van Oers te IJzendijke (voorw.), A. standige en vrije auteur niet kent; zijne arbeid immers moet geregeld geprodu ceerd worden en gewoonlijk een vooraf bepaalden omvang hebben; hij werkt altijd onder „hoog-druk", levert inder daad „op bestelling", houdt in keuze van onderwerp en gebruik van woorden re kening met de gevoelens zijner lezers, enzoovoort, enzoovoort, en toch kan met-dat-al de journalistieke arbeid een kunstuiting zijn van niet geringe betee- kenis. In 't bijzonder denk ik hier aan het entrefilet en aan de reportage. Het eerste doet ons in het drukke, haastige leven van eiken dag één oogenblik tot bezinning komen, opdat wij ons reken schap geven van het gebeurde, en even zullen begrijpen in welk verband het al lerlaatste evenement op de beurs, in de kerk, op straat, in concert- of schouw burgzaal staat tot het groote levensge heel; i of ook: het werpt door één rake geestige opmerking plotseling een geheel ander licht op reeds lang beken de toestanden, het opent een nieuw in zicht, oppert onvermoede mogelijkhe den. Zulke entcrfilets eischen een leven digheid van geest, een vaardigheid van pen, en een geestige gevatheideen combinatie dus van gaven, welke hoogst zeldzaam is en waarvan men de waarde niet moet onderschatten. Zijn ze van wat weidscher allure en weten ze in de bezinning ook het levensbeeld vast te leggen, dan ontstaan zuivere en zéér voortreffelijke kunstuitingen als van on zen Moresco in zijn „Journalistieke ma noeuvres met den zedenspiegel". Saturnus, bij vrijen horizont, misschien te zien. D. Risseeuw te Zuidzande, A. Termont te IJzendijke, J. A. Tiersen te Aarden burg, Jo Weijkman te Breskens, P. J. Allaart te Oostburg, Marie Babijn te Sluis, Corna, Bouwens te Nieuwvliet, Maatje Bruijnzeel te IJzendijke, Marie Cornelis te Nieuwvliet, J. van Dijke te Groede, Francien van der Hooft te Knocke (B,), B. W. F. de Koster te Aar denburg, J. van Meenen te Groede, J. Risseeuw te Cadzand, Z. C. Salomé te Breskens, R. O. Spinnewijn te Hoofd plaat, J, W. Verduijn te Schoondijke, L. II. M. Verhoef te Eede en D. J. van der Wiel te Aardenburg. Van de 3e naar de 4e klasse: A. A. Becu te Cadzand, D. de Bruijn te Aar denburg, G. Buize te Oostburg, Saartje Buijze te Zuidzande, F. P. Christiaan- sen te Oostburg, I. P, van Daalen te Sluis, Karei van Eldik Thieme te Öost- burg, A, J. Groosman te IJzendijke, J. C. Haartsen te Schoondijke, Corry Hol te Aardenburg, P. de Hullu, P. van Kam pen, H. M. Legrand en L. J. Vleugel te Oostburg, A. P. C, Reijnhoudt en W. G. R. Trapman te Aardenburg, Van de 4e naar de 5e klasse: A. I. Brakman te Oostburg, I. Luteijn en P. J. Woittiez te Sluis, C. A. Cappon te Zuid zande, J. Hage te Oostburg, D. J. Lu teijn te Zuidzande, A. J. van Male te Oostburg, A. P. van Male te Schoon dijke, A. Nortier te Oostburg, J. P. Pa- ridaen te St. Kruis en A. Peis te Oost burg. De rechtbank le Den Haag heeft iDitnsdag conform clen eisch van den officier van justitie tot 1 jaar en 6 m. Igev. straf veroordeeld (den 23-jarigen schrijver bij het departement van defen sie A. J. M., die in flen nacht van 9 op 10 April de woning van den gezant van Denemarken is binnengedrongen en daar diens echtgenoote door bedreiging met een .pistool geld heeft .afgedreigd. Tegenover den schrijver van het en trefilet is de reporter de man, die niet rustig kan blijven toekijken en het le ven bepeinzen, maar die, vóór alles, zelf mee-doen wil. Hij houdt het niet uit in den gemakkelijken bureaustoel achter de kalme schrijftafel, inaar hij moet de straat op, het leven in.... hij wil er op de neus bij staan, of liever nog: het zelf mee beleven, het zelf on dervinden, en er van vertellen. Hij zwerft twee weken als bedelaar door het land of als liedjeszanger met een draaior geltje, of hij spoort heel naar Rusland en ontdekt er de misdaad van „het val- sche goud", en even later gaat hij als vliegmensch mee de lucht in en schrijft onder de hand „De roman van een avia- teur." De journalistieke arbeid van Egon Erwin Kisch vereenigt op eigenaardige wijze het karakter van entrefilet en van reportage Ook hij tiekt er op uit, ook hij leeft op de meest directe wijze mede, maar in 't verslag, dat hij van zijne avon turen geeft, legt hij den tendenz van den, er buiten staanden, beschouwer en be- zinner. In deze tweeledige geaardheid zijner dagblad-artikelen schuilt hunne groote bekoring en tevens hunne meer dan gewone artistieke en cultureele waarde. Kisch zal, dunkt mij, voor het meeren- deel van het Hollandsche publiek nog een onbekende zijn, en daarom is het goed dat Nico Rost in zijn prettige inlei ding tot dit boekje ook enkele levensbij- K en- iid-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5