ONZE VREDESWIL SPREKE 11 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 JULI 193 1. No. 159. ONTWAPENING. BINNENLAND. Zijt Gij een vriend des vredes Ziet Gij verlangend uit naar de ontwapening der volkeren opdat internationale geschillen niet langer door wapengeweld beslecht zullen worden Zoo ja, dan teekent Gij onderstaand algemeen Nederlandsch massapetitionnement aan de Ontwapeningsconferen tie die in Februari a.s. te Genève zal worden gehouden S Aan de Ontwapeningsconferentie 1932 te Genève. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Geen vliegtuigen meer, cirkelende in de lucht, om straks de tegenstan ders te vellen met ratelend machine geweer, of dood en verderf te ver spreiden onder machtelooze, rade- looze bevolking Geen grauwe slagkruisers, loerende onderzeeërs, vinnige torpedobooten meer, die met één schot beslissen over honderden menschenlevens Geen africhting meer van jonge mannen om met bajonet, spade, hand granaten en dolk den medemensch te verminken Geen aanmaak meer van gassen om het leven te bederven van dui zenden Geen geschut meer, dat kunstwer ken en menschenlevens meedoogen- loos vernietigt Welk een booze droom zou van de menschheid kunnen worden wegge nomen, indien tot werkelijke ontwa pening kon worden besloten Indien men wist, dat de weinige soldaten, die zouden overblijven, de enkele kanonnen, oorlogsschepen en vliegtuigen, slechts zouden beteeke- nen: uitoefening van wereldpolitie, verzekering van veiligheid, rust en orde Om dit tot werkelijkheid te maken is meer noodig dan een vaag verlan gen, hiertoe kan alleen leiden de vurige wil der volkeren om elkander nader te treden als broeders, als ka meraden, en om over de slagvelden van het verleden heen elkaar de han den te reiken en toe te roepen: „dat nooit meer!" Om dit tot werkelijkheid te maken moet het nationalisme uitgroeien tot internationalisme, het egoïsme tot altruïsme, moet de nood van den andere worden ondervonden als eigen lijden, het geluk worden gezien niet in de tegenstellingen maar in de een heid. Om deze wereldvrede te doen dalen op aarde moet eene wereld maatschappij worden georganiseerd, waarin geen land en geen volk meer tracht een ander te overvleugelen in macht en rijkdom, waarin alle ener gie gericht is op de vervulling van de natuurlijke verlangens der mensch heid naar geluk en levensvreugde. Deze wereldvrede is nog niet ge wonnen, maar rusteloos en ijverig zoeken de leiders naar toenadering, langzaam maar zeker wordt de we reldorganisatie opgetrokken, groeit deze wereldordening uit den drang der volkeren en aan haar is de toe komst. In ieder volk (en in ieder mensch) schuilen nog dicht aan de opper vlakte de gevoelens van naijver, haat, nationaal egoïsme, onverschil ligheid voor 't lot der naburen, en zoolang deze niet plaats maken voor kameraadschap en warme belangstel ling zal er wantrouwen zijn, vrees, onveiligheid, bewapening. Economische samenwerking, in ternationale justitie voor rechts- en belangengeschillen, internationale politie, zijn de hoeksteenen waarop de maatschappij der toekomst zal steunen; dan zal de angst verdwijnen en daarmede het monster van bewa pening. Van twee zijden wordt thans het spook van den oorlog bestreden: aan den eenen kant door den drang tot wereldorganisatie, daarnaast door het streven de bewapeningen te ver minderen tot het laagst mogelijke peil. Het eene werk grijpt in het an dere; beide zijn nuttig en noodig. Veiligheid wekt vertrouwen, maar vertrouwen wekt ook veiligheid Indien wij, menschen en volkeren, nu eens het heerlijke vertrouwen hebben, dat het voor goed uit is met den iftenschenmoord, den volke ren-haat, en dit luide verkondigen, dan zullen de leiders wel moeten en willen luisteren en dan zal de ont wapeningsconferentie van 1932 haar naam getrouw kunnen blijven en de be wapeningen kunnen verminderen tot op een peil, uat in feite ontwapening mag genoemd worden, Middelburg, 3 Juli 1931. JFVAN DEINSE. Voorz. Aid. Middelburg der Vereen, van Volkenbond en C&2..W, Vrede Hier langs uitknippen. Naam Adres Naam Adres Naam Adres Naam Adres Hier langs uitknippen. 1. Iedere Nederlander van 18 jaar of ouder mag teekenen, 2. Dit formulier bezorgen of toezenden aan: Administratie Middelburgsche Courant, Lange St. Pieterstraat, MIDDELBURG. 3. Niemand mag vaker dan één maal teekenen; in ons blad niet en óók niet in een ander dagblad. 4. Dit formulier teekent iedere Nederlander die een vriend des vredes is. Acties die van andere vereenigingen uitgaan kan men eveneens blijven steunen. Dit petitionnement staat naast, niet tegenover eenige andere actie; hier geldt het een manifestatie van het Nederlandsche volk als eenheid. 5. Het doet er niet toe, in welk blad ge dit formulier invult; slechts de totaalcijfers van heel Nederland worden bekend gemaakt. 6. Ten hoogste 4 namen op dit formulier, het wordt eiken dag tot 20 Juli in de courant afgedrukt. 7. Doe het nu Knip dit uit, vul in, verzamel 4 handteekeningen, en zend aan ons bureau. Per post in enveloppe6 cents porto erop 1 DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. In tegenstelling met het' bericht van Igister wordt thans officieus uit Trois Epis gemeld, dat de Koningin, vergezeld van Prinses Juliana, morgen Trois Epis zal verlaten, om het verder zomerverblijf in Tirol te eindigen. Per automobiel wordt gereisd naar Bazel en vandaar per trein naar Zurich, alwaar overnacht wordt, om (len volgenden morgen met den Arlberg—(Bahn over den Brenner naar Tirol te vertrekken. De Koningin betrekt daar het aan ©en 'n bekend Amsterdammer (den heer Paul May) toebehoorend Schloss Lengberg, een oud, zeer schilderachtig g!eleg]en kasteel, dateerend uit den tijd der Salzburger kerkvorsten, dat door zijn afgelegen lig ging niet alleen voldoet aan den wensch van een rustig verblijf, maar door de na bijheid van Gross Kenediger, Matrei en Heiligennlut alle gelegenheid schépt voor het maken van tochten in h^eit prachtige Tiroler Hooggebergte. Het verblijf in het uitstekend gelegen Trois E_pis met zijn omgeving van schilderachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysertsberg, Ammer- schürr en Riquewitz in dit zoo lievelijk gedeelte van den Elzas werd als regel begunstigd met net prachtigste zomer weer. DE OPBOUW VAN HET NIEUWE PAVILJOEN TE VINCENNES. Onder den titel: Eenige woorden van erkentelijkheid aan Nederland, bevat de Matin naar de Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt, op de e ere plaats een bijzonder warm artikel, waar aan wij het volgende ontleenen Terstond na de niets ontziende ramp, die hen zoo hard, zoo wreed getroffen heeft, waren wij diep en echt getroffen, zooals men dat in zulke gevallen in Frankrijk weet .te zijn.Thans ontbreken de woorden om naar behooren de vol harding, de vriendschappelijke edelmoe digheid te prijzen van het roemrijke volk, waarvan de wapenspreuk is: Je maiin- tiendrai. Hoe immers de ontroering weer te geven, aandoenlijk ip haar drift, die de bewoners van Parijs bevangen heeft, toen zij in de bladen lazen, dat Neder land niet alleen besloten had, uit den wrakhoop van zijn vroegere magnifieke paviljoen een nieuw gebouw te doen; verrijzen, maar nog de kosten van die tweede moedige onderneming alleen- te willen dragen. Je maintiendrai! Laat het 'groo.te land, hetwelk zoo meesterlijk wordt bestuurd door de gracieus© souvereine, 'die wij tot onze vreugde hebben begroet in Parijs en later in het lie de France, waar zij eenige dagen rust gesmaakt heeft alvorens naar den Elzas te gaiah, ver zekerd zijn van onze volle en genegen dankbaarheid. Tusschen volken 'behpeveö de gebaren, die de vriendschap en de goe de verstandhouding verlevendigen, niet de luidruchtigste te zijn. Het is voldoende dat zij uit het hart komen, om een hjeill- zamen en duurzamen invloed te oefenen, NEDERLAND EN BELGIE. In het gister geplubiceerde verslag van de heer Digneffe, rapporteur van de com|- missie voor buitenlandsche zakein van Jen senaat, wordt naar de Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. ver neemt het volgende gezegd omtrent de Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Het contact met Nederland voor herziet- ning van de verdragen van 1839 is den laatsten tijd veel actiever geworden etnt wijst op bevredigenden vooruitgang. De commissie verzoekt den Senaat, oprechte wenschen te formuleeren voor verwezen-, lijking van een accoord, dat de belangen van België vrijwaart en eeh toenadering tot de Noorderburen bevordert, welke in het belang is van de volkeren. De heer Digneffe spreekt zich verder uit voor dot ratificatie van de overeenkomst van Oslo, ADMINISTRATIEVE AMBTENAREN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. Het bestuur van den bond van admi nistratieve ambtenaren bij de rechter lijke macht in Nederland heeft naar ge meld wordt besloten een particuliere audiëntie bij den minister van justitie aan te vragen ter bespreking van de meer dan trage afdoening der voorstel len van de bijzondr dienstcommissie van georganiseerd overleg. Er zijn voorstel len die haast 1 Vi jaar op afdoening, wachten. Verder is in overweging de tusschenkomst in te roepen van de volksvertegenwoordiging en bet bezoe ken van de voorzitters van de verschil lende kamerfracties teneinde veran dering in den thans bestaanden toestand te verkrijgen. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Op het congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond dezer dagen te Z and voort gehouden is, op voorstel van het Bondsbestuur, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De alg. vergadering van den Kon, Nederl. Middenstandsbond acht de wijze waarop sommige gemeentebesturen de Vermak el ij kheidsbelastüng op- voeren, een gevaar voor de kunst en het amusementsbedrijf; en spreekt als haair haar meening uit ,dat het de taak is van de overheid, de Vermakelijkheidsbelas ting zoo laag mogelijk te stellen en is van. oordeel ,dat de differentiatie van de te heffen vermakelijkheidsbelasting} voor schouwburg- en bioscoo'p- voorstellingen afkeurenswaardig is en op geen enkelen redelij kén grond' steunt. DE FRANSCHE MINISTER VAN KOLONIËN NAAR NED. INDIE. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Parijs meldt: Een bericht van de Paris Midi, vol gens hetwelk de Fransche minister van Koloniën Reynaud op het punt zou staan zich naar Indo-China en Nederlandsch- Indië te begeven teneinde dé kwestilet van de communistische propaganda te bespreken, wordt in zooverre bevestigd, dat men mij mededeelde, dat een der gelijk voornemen inderdaad bestaat. Een definitieve beslissing is evenwel nog niet (genomen. HET BODEMKUNDIG INSTITUUT. Gistermiddag is te Groningen het nieuwe gebouw van het bodemkundig in stituut officieel geopend door den mi nister van Binnenlandsche zaken en Landbouw jhr. Ruys de Beerenbrouck, na een inleidend woord van den direc teur van dit instituut dr. D. J. Hissink. Na enkele toespraken van personen betrokken bij het instituut, zoowel uit landbouw- als landbouwonderwijs krin gen, werd in de hal van het instituut een buste onthuld van wijlen prof. J, M. van Bemmelen, een der kundigs te bodemkun- digen van Nederland. De onthulling ging vooraf door een toespraak van den voor zitter van het daartoe gevormde comité dr. H. J. Lovink, waarop prof. dr. W. Reinders, hoogleeraar te Delft, de betee- kenis schetste van wijlen prof. van Bem melen als bodemkundige. Het is nu meer dan ooit noodig, dat de volken duidelijk uitspreken, dat zij voor ontwapening zijn, en dat deze uitspraak gehoord wordt ter ontwa peningsconferentie, Alleen op deze wijze krijgen de staatslieden ter con ferentie kennis van wat er omgaat onder het volk, afgezien van al wat het verdeelt. (Prov. Overijss. en Zw. Ct.Jj

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5