Kort Zeeuwsch Nieuws. VERKIEZING GED. STATEN VAN ZEELAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. BEURSTHERMOMETER Rijksarchief' Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1931, bevorderd tot hoofdcommies bij het Rijksarchief in Zeeland, te Mid delburg, mej. dr. D. A. Felix, thans commies bij dat Rijksarchief. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage opgenomen). MIDDELBURG. De tegen Zondang a.s. vastgestelde uitvoering van het Middelb. Muziekkorps in de Abdij, is uitgesteld tot Zondag 19 Juli des morgens van 8 tot 9 uur, De Ned. Vereeniging van Huisvrou wen heeft een medaille met oorkonde uitgereikt aan mejuffrouw T. Matena, wegens 25 jaar in betrekking zijnde bij de familie W. Hioolen-Mac Leod alhier. De afd. Middelburg van de Ver. voor den Christelijken Handeldrijvenden en Indus triêeien Middenstand weidde zich met een adres tot bet College van (ft en W. dezer gemeente, waarin het. kennis genomen hebbende van het ver zoek, gedaan door het bestuur der ver eeniging Handelsbelang alhier, om van 15 Juli tot 15 Sept. a.s., de verordening op de winkelsluiting te willen opheffen, er op aan dringt, om genoemd verzoek niet in ite willigen, omdjat dit praetisch een groot aanital winkeliers welke geen direct belang hebben bij 'n dergelijke op heffing zou dwingen ook na 8 uur hun zaken open te houden, hetgeen adressante techier in strijd acht met het belangl der winkeliers in het algemeen. WALCHEREN. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Tijdens het hevige onweder dat Dinsdagnamid dag boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in het Raadhuis, echter zon der brand te veroorzaken. De bliksem is hoogstwaarschijnlijk in geslagen in den schoorsteen, waarvan steenen waren losgerukt, en is daarna over het dak aan de voorzijde, door de goot verdwenen. Ruim dertig dakpan nen waren stuk geslagen en.in de goot is een opening gebrand. Op de secretarie is de telephoonleiding doorgebrand. Aan de overzijde van den weg, schuin voor het Raadhuis is de zekering stuk geslagen in den paal van het electrisch licht. Bij verschillende personen was het on weder ook merkbaar op de electrische lampen. In het telephoonstation zijn verschil lende zekeringen doorgeslagen, zoodat hun telephonische gemeenschap was verbroken, ZUID-BEVELAND. GOES. In de öp Maandag j.l. gehou den vergadering van stemhebbende inge landen van den Goeschen polder werd de rekening voor het dienstjaar 1930-'31 vastgesteld in ontvang op f 10.386 en in uitgaaf op f 6.825. De begrooting voor het dienstjaar 1931-'32 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 10.863 met een post onvoorzien ad f 3047. De uitkeering aan de eigenaren der schotbare gronden werd bepaald op f 2 per ha (in 1930-31 was dit f 4 per ha). Na afloop der huishoudelijke zaken werd het feit herdacht, dat het zeshom derd jaren geleden was, dat de polder bedijkt is, nl. in 1331. De heer P. C. de Gelleke te Goes hield een rede, waarin hij de geschiedenis en wederwaardigheden van den polder be handelde. De politie te Rotterdam heeft aan- (gehouden en ter beschikking van de jus titie te Middelburg gesteld, zekeren C. F. 20 jl., tc W e m e 1 d i n ,g e, verdacht van verduistering van een grooite partij sigat- retten, ter waarde van ongeveer f 1600 ten nadeele van een sigarettetnfabriek. Met de Staatscourant van 7 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Coöp. Kolen Vereeniging „Onderling Belang" te Nieuwdorp. De marechaussee te H u 1 st heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, zekeren P. brillenkoopman te Bergen op Zoom verdacht van diefstal van geld uit een winkellade te Ivemseke. Ten nadeele van den landbouwer G. te Aardenburg, werden een dezer dagen uit een op diens erf staand kipl penhok, eenige kippen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek ia. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Zeeland werden her kozen als lid van het College van Gedeputeer de Staten de heeren: J. A. van Rompu (R.K.) mr. P. Dieleman (A.R.) mr. R. M. v. Dusseldorp (C.H.) G. v, d. Putte (A.R.) en mr. J. M. Stieger (R.K.) In de vacature-A. v. d. Weyde (Lib.) werd gekozen de heer J. M, van Bommel van .Vloten (Lib.) te Goes, hij verwierf 23 van de 42 stemmen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer D.'Kodde (S.G.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Woensdagmorgen 10 uur. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER, de Commissaris der Koningin opende de vergadering en sprak zijn groote erkentelijkheind uit voor de door den heer Onderdijk in de vergadering van Dinsdagavond afgelegde verklaring, waarbij de S.D.A.P.-fractie eerbied betoonde, voor hetgeen ande ren heilig is. Aan de orde was daarop de verkie zing van leden van Ged. Staten, en be noemde de voorzitter tot leden van het stembureau de heeren Vogelaar, Kodde, Overhoff en Geelhoedt. In de vacature-Van Rompu, werd her kozen de heer J. A. van Rompu (R. K.) met 29 stétamen tegen 3 op den heer Jozoasse (St. Geref.); 1 op den heer Staverman (V. D.), 1 op den heer Adri- aanse (V. D.); 1 op den heer Erasmus (V. B.)'en 7 blanco. In de vacature-Dieleman, werd herko zen de heer mr. P. Dieleman (A. R.) met 30 stemmen tegen 3 op den heer Joziasse, 1 op den heer Kodde, beide St. Geref.; en 8 blanco. In de vacature-Van Dusseldorp, werd herkozen de heer mr. R. M. van Dussel dorp met 30 stemmen, tegen 3 op den heer Joziasse, 1 op den heer Kodde en 9 blanco (er waren dus 43 stemmen uit gebracht, twee blanco papiertjes waren in elkaar gevouwen). In de vacature-v. d. Putte, werd her kozen de heer G. van de Putte (A. R.) met 29 stemmen, tegen 3 op den heer Joziasse, 1 op den heer Kodde, 1 op den heer Vogelaar (A. R.) en 8 blanco. In de vacature-Stieger, werd herko zen de heer mr. J. H, M, Stieger (R, K.) met 30 stemmen, tegen 3 op den heer Joziasse, een op den heer Kodde en 8 blanco. In de vacature-V. d. Weijde (V. B.) die geen deel der Staten meer uitmaakt, werd gekozen de heer Van Bommel van Vloten (V. B.) te Goes met 23 stemmen, tegen 7 op den heer V. d. Wart (C. H.) 3 op den heer Joziasse, een op ieder der heeren Kodde, Adriaanse en Sta verman en 6 blanco. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd gekozen de heer D. Kodde (St. Geref.) met 18 stemmen, tegen 8 op den heer Vogelaar (A. R.), 7 op den heer Erasmus (V. B,), 1 op den heer Joziasse (St, Geref.) en 8 blanco. Al de heeren verklaarden op een vraag van den voorzitter de benoeming te aan vaarden met dank voor het in hen ge stelde vertrouwen. De VOORZITTER verzocht den heer Van Bommel van Vloten zijn plaats aan de tafel van Ged. Staten in te nemen en wenschte daarop alle leden geluk met hun her- of verkiezing. Trekking afdeelingen. Bij loting werd bepaald, dat zullen zitting hebben in de eerste afdeeling: de heeren Milliano, v. d. Wart, Hame link, Van 't Hoff, Overhoff, Van Hoo- tegem, Dominicus, Kalle, Moelker, Edelman, Onderdijk en De Pauw en De leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en v. d. Putte. In de tweede afdeeling; d© heeren Schippers, De Jonge, Van Duin, Geel hoedt, Adriaanse, De Feijter, Van Dial- sum, Joziasse, De Ridder, Sonke, Van Klinken, Bosselaar en die leden van Ged. Staten Dieleman en Van Bommel van 'Vloten. In de derde afdeeling; de lieeren Vo- felaar, Paaip, Boender, Erasmus, C.ats- ioek, Den Boer, Dumoleijn, Kodde, Goos- sens, de Baare, v. d. Zande, Staverman en de leden van Ged. Staten Van Dussel dorp en Stieger. j Vragen van leden- De heer ONDERDIJK verkreeg ver lof voor vragen (v reemd aan de orde va,n den dag en vroeg aan Ged. Staten of binnen korten tijd antwoord kan wor den verwacht op een schrijven van de commissie voor georganiseerd overleg, dat -feeds 30 Maart is toegezonden en waarin verschillende belangrijke kwes ties voorkwamen. De VOORZITTER kou, toezegjgen, dat het antwoord van Ged. Sta/ten spoedig is te verwachten. De heer ADRIAANSE 'kreeg eveneens verlof en vroeg in de eerste plaats of het Ged. Staten "bekend is, dat er een ge rucht loopt, dat een firma te Vlissingen steeds met haar auto heen en weer vaart naar Breskens zonder te betalen. De heer VAN ROMPU antwoordde dat reeds maatregelen zijn genomen, dat dit niet pieer voor komt. De heer ADRIAANSE herinnerde er vervolgens aan hoe bij de overname van de Centrale te Vlissingen het voornemen bestond te trachten 'bet trambedrijf over te doen aan derden, onderhandeling met de Stoomtram Walcheren leidde niet tot een resultaat en sindsdien vernam toen er niets meer van. Toch is het spreker bekend dat er gegadigden zijn geweest, die echter in Januari 1931 te 'hooren kregen, dat eerst de resultaten van 1930 moesten worden nagegaan. Spr.- denkt, dat die nu toch in Juli wel be kend zijn en stelde daarom de volgende vragen aan Ged. Stoten: 1 .of zij aan de Staten mededeelihg willen doen van de resultaten der ex ploitatie van het trambedrijf o.a. door io,verlegging der balans over het" jaar 1930, en zoo deze nog niet is opgemaakt, die opmaking ten spoedigste te willen bevorderen. 2. of Ged. Staten in verband met hun indertijd gedane toezegging spoedige overdracht van dat bedrijf zooveel mo gelijk te zullen bevorderen'het niet wen - schelijk achten en dan ook er toe wil len medewerken, dat het bestuur der PZEM. bij navraag van gegadigden om gegevens ter berekening van ©en aanbod tot overname de noodigei inlichtingen verschaft? Spr. zeide hierop niét direct antwoord te verlangen, maar zoo mogelijk in de Volgende vergadering. Hierna werd deze vergadering geslo ten, nadat besloten was de volgende openbare vergadering tie houden op Dins dag 28 Juli des morgens te 10 uur. (Voor de vergadering van Dinsdag avond zie men het 'Tweede "Blad.) AMSTERDAM, 8'Juli. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A-B: 1000-6 102%— 102% Ned. 31 1000 4 101%— 101%. Ned 17 1 000-41/2 1033/4—103%. Certificaten-3 81i/s803/4. Cert. N.W S.-2% 68i/4—68i/4. Duitschl. pd. st 100-7 97s/4—96. Engl. W.L. 50-200-5 103%—1033/8. Goes '303-4 99 Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. A Amsterd. Bank 172—172%. A Bank Assoc. 41%41%. C Rott. Bankver. 100100%. A Pref. Jurgens A 104%104%. A Ver. Papf. v. Gelder 93%93. C Am. Car Foundry 2421 ex. div. C Am. Smelt en Ref. 393/4—:36%. G Farbenind. I.G. 135i/2—129s/4. C U. States St. C. 105% ex'-div.99%! C C. Publ. Serv. 135/8—1:3. C North Am. C,y. 70% exkliv.—68. A Born. Sum. H.M. -147—147. A Ned. Wol Mij 453/4—45. A Singkep Tin M. 128—122. A J. C. Japan Ln. 48%49%. A Rotterd. Lloyd 1213/4121. A S.M. Nederland 126 A Amst Thee C.M. 45—45%. A Houth. Alberts 70 C. Peruvain G. Pr 1616. A Erie Spoorweg 26%25%. A Southern Rlw. 40 C Union Pac. Rr. 168% ex div.165% C Int Nickel Cy 16%14%. A Koloniale Bnk. 120%116%, A N.I. Hbk, 1000 115%—114%. C Ned. H. M. 1000 134%—135-34. A Alg. Kunstz. U. 81%—75-77%. Ds. G. W. Akkerhuis predikant der Geref. Kerk te Maassluis vroeger te I e r s e k e herdenkt heden zijn zilveren ambtsfeest, Naar „de Standaard" verneemt, is aan verschillende Geref. instellingen in Rotterdam-Centrum door twee perso nen gelegateerd bedragen in totaal van f 75.000. Ned, Herv. Kerk, Ds. W. J. van Lindonk te Eek en Wiel is beroepen te Emmastad (Cura <?ao). Geref, Kerk, Ds. U, Jelgersma te Haamstede heeft bedankt voor het beroep naar Oude en Nieuwe Wetering, A v. Berkels Pat. 43—42. G Calvé-Deift 99%— 97-96. A C, Suiker M'pij. 35i4—36. A Int. Viscose 173/4— A Iiiichenm. I. Acc. 533/4— 50-49. A Ned. Ford A.M. 294-290-81%'. A Philips Gem. B. 1165/8-111-13 G Unielever 191%—1781/2-81. G Anaconda Ciop. 613/856%-%. C Bjethlehem St. 54%—50-49%l C Gen. Aviation, 7—61/4. A A.N.I E.M.—N.B, 246%-244%-42% C A. Gas en El. Cy. 1515. C Cities Serv. Cy, 1311% ex. div, C Midd. West Ut. 18%—18%-%. A Alg. Explor. Mij. 85%81%. A Boeton Mijnb. 3634%. A Kon. Pietr. Mpij 247225-28 ex. div. C Contin. Oil Cy. 9%8%. C Ssell Union O.C. 8-7%-%. A Holl, Amerk. Lijn 12 A K.N, Stoomb, Mij. 42%40%. A Ned. Scheep'v. U. 125122%-21 A H.V. Amsterdam 357—342-46%. Gere!, Gem, Ds. A. de Blois te Dirksland heeft be dankt voor het beroep naar Rotterdam- Zuid, De gerestaureerde kerk te Cadzand, A.s. Zondag zal, zoo lezen wij in het handelsblad, de gerestaureerde Herv. cerk te Cadzand weder in gebruik genomen worden. De geheele kosten hebben ongeveer 48.000 bedragen, waarvan de Herv. Ge meente 17.000 heeft bijeengebracht. Het werk heeft geduurd van 1929 tot heden De kerk bestaat uit twee deelen. De Zuidelijke beuk dateert van omstreeks 12501300, de Noordelijke van om streeks 13001325, In het begin van den 80-jarigen oorlog is de kerk tot 'n bouw val geworden, doch na de verovering van dat gewest door prins Maurits is zij we der opgebouwd. De Zuidelijke beuk het eerst, en wel in 16091610; de Noorde- ijke in 16411642. De stompe toren, die voor de zeelieden in de Wielingen een baken was, is in 1677 wegens gevaar van instorting afge- sroken. De burgerlijke gemeente heeft nu opnieuw een toren laten bouwen, die zich aan de voorzijde tusschen de twee beuken bevindt. De vijf pilaren, die zich tusschen de jeide beuken bevinden, zijn geheel bijge werkt. Behalve de twee groote ramen, die zich aan de oostzijde bevinden, en waarin een medaljon in gekleurd glas van teksten en het kerkelijk wapen voorzien, zijn al de ramen van gebrandschilderd glas. Een ervan, een geschenk van dr. J. de Hullu, oud-rijksarchivaris te 's-Gravenhage, thans secr.-kerkvoogd te Cadzand, ver toont de Fransche lelieën en den Hol- landschen leeuw, en draagt tot opschrift: Aan de nagedachtenis der 16851771 overgekomen Hugenoten. Rom. 8 35, 37 en 39. Aan de Noordzijde bevinden zich vier ramen, die achtereenvolgens de wapens dragen van Zeeland, Prins Maurits, Ne derland en Cadzand. Onder deze ramen staat geschreven, tevens als aanwijzing der gevers: Ter nagedachtenis onzer grootouders Jan Bik en Jeannette Butin in deze kerk gehuwd 3 Mei 1789. Een ander raam nog draagt de familie wapens van de gevers, fam, Bik-Enger. De inwijdingsdienst zal staan onder lei ding van den plaatselijken predikant ds, F, A. Visser, Overdracht gebrandschilderd raam. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van de Koningin werd door de zor gen van het comité tot het aanbieden van een huldeblijk de in- en uitwendige restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft tot stand gebracht. Tot het doel der plannen behoorde de vulling der groote ramen met gebrand schilderd glas. Door de bemoeiing van den Hollander-Amerikaan Bok kon een der ramen worden gevuld. De nieuwe glasramen-commissie, aan welke het saldo was afgedragen van het ontbonden huldeblijk-comité, besloot de overige 14 ramen successievelijk even eens te doen vullen. Dinsdag werd dit nieuwe raam door jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn namens de commissie aan hee ren kerkvoogden overgedragen. Het raam is het eerste apocalypsisraam, het bevat een voorstelling van de eerste vi sioenen van Johannes, een verheerlijking van den Christus, F. v. d. Hofstede, A. A. Leenhouts^ A. 'J. H. van Lynden, M. C. Mulder (nu.// W. Mulder, P. v. O uwer kerk,, B,. C, J. van Roon (m.), J. E. Roosendaal (m,)i C. M. Ton streek (inNiet bevorderd één leerlinge. Van de le kl. toit de 2e kl.T. G. A* Dijkstra (nr.), Th. Enklaar, W. Hamers (to.), A. G. Hey, W. F. de Jong, W. J. J. Koole, L. van Raalte (m.); \V. F. Reus, Bt. van Riet, W'. Snethlage (m.), ,M. Siteenlaud, P. J. van Swigchem-, E. J. de Waardt (in.), A. A. Winter. Niet bevorderd twee leerlingen. Eindexamen R. H. B. S. Geslaagd voor het eindexamen der R.H.B.S. te Goes (litt. econ. afd.): J. G. Eckhardt, Goes; L, B, Korstanje, 's H. Hendrikskinderen; S. v. Baal, We- meldinge en J. M, Eijke, Wilhelmina- dorp. Toelatingsexamen R.H.B.S. Oostburg' Tot de le klasse der R. H. Bj. S. te Oosburg zijn toegelaten: Ma. W. de IBieer en Aa. G. de Beer 'beide te IJzenf dijke; L. A. van Dalsum en G. M. Prins, beiden te Oostjburg; Joha. J. Henry en Ma. C. Diaansen, beiden te Aardeniburgj; Gorna. Adr. den Hamer te Retranehef- ment; I. Di. Luteijn te Zuidzande, J. A. van der Plank ite Oostbui'g; Ma. F. Jansen te Bireskens; 8. J. J. J. Lemaire te Schoondijke; L. B©cu te Cadzand, P. Dhont te IJzendijke; I. de Bruijme en A. I. R. Brevet beiden te Cadzand; G. de Putter te Relranchement; J. H. de Vo gelaar te BiervLelt, J. Boogaard en Bajs Odink beiden te Schoondijke; G. Koster te IJzendijke; Sak,o Huiziniga te Wjateïi- landkerkje; TI,. Gruson te IJzendijke, Joha. Adr. Huijssen te Sluis; G. H. Salomé te Breskens; F. C. Rosendaal te Oost'burg, E. G. de Smet te St. Kruis; Ne. W|. de Wilde te Sluis; Ma. FaJber te Oostburg, P. J. Lako te Zuidzande; J. A. van Donk A. Wagenaar en P. J. de Visser allen te Breskens. Eén afgewezen. Geslaagd te 's-Gravenliage voor het examen Nederl. Vereen, voor Gemeente belangen, gemeente-administratie de hee ren J. C. Dert te Vlissingen en J. Francke te G rijps kerke; voor ge- imeente-financiën de heer J. L. Dreg- mans te Terneuzen. - Met ingang van 1 Aug. is benoemd tot onderwijzeres aan de school der Ger. Gem. te Wolphaartsdijk mej. J. Cijsouw te Wemeldinge. Op de te Roosendaal gehouden Federatie Examens boekhouden slaag de de heer A. P. de Kok te N i s s e, Geslaagd aan de Huishoudschool te Rotterdam voor huishoudkundige mej. R. Kranenburg te W i 1 h e 1 m i n a- d o r p. In het „Jeugdhuis" te Bloemen- daal is Dinsdagmiddag het 25-jarig be staan herdacht van de middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het doctor aal, examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde de heer H. A. Cijsouw. Overgangsexamen Gymnasium te Middelburg. Van de 5e kl. A. zijn bevorderd toit de 6e kl. A: G. W.. van der Feltz, J. A. Janse, W. A. Veenhoven, P. J. F. van Voorst Vader; niet bevorderd één leerling. Van de 5e kl. B tot de 6e kl. B: Dekker, P. G. Hoorweg, Wi. van Lynden. Niet bevorderd twee leerlingen. Van de 4e tot de 5e kl. alle leerlingen. E. G. Bisschop, L. de Groot, Di. van Swig chem, A. J. Vroon, E. M. T. Zandijk (m.) Van de 3e kl. tot de 4e kl.P, M, Blakker, A. C. Barentsen, P. Coumou, H, P. Hoorweg ,(m.), H. de Kat (to.),- Wi. F. Kimpe, C. Meyer, J. E. van Raalte (on.), A. Rühl (m.), P. J. A. van Voorst Vader, A. Wisse. Niet bevorderd vier leerlingen. Van de 2e kl. tot de 3e ML: B[. Boas(> son (ml.), It. J. ter Haar Romeny, W(. A Java Cult. Mij. 267%262-56. A N.I. Suiker U. 152150-47. A Poerworedjo S.O. 25%25%, A Deli Batavia 220%—217-18. C Deli Mij 1000 258%—246%-49. A Senembah 285278-80. C Chicago Milw, 6%6%. A Amst. Rubb. C 981/494-92. A Deli-Biat. Rubb. 47—45. A Hessa Rubber 661/462%. A Serbadjadi S.R. 59(455. A V.I.C. Ondern. 49% C Interc. Rubber 3%3%-3/8. Prolongatie 3/4-I. WISSELKOERSEN. 7 Juli. 8 Juli. Londen 12.083/4 12.073/4 Berlijn 58.93 58.88% Parijs 9.731/4 9.73% Brussel 34.69 34.66% Zwitserland 48.16% 48.17 Kopenhagen 66J55 66.52% New-York 2.48 2.481/4 Keuring van dekhengsten. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, heeft bepaald dat de gewone keuringen van tot dekking be stemde hengsten in het najaar 1931, welke alléén door de Stamboekcommis- siën zullen geschieden, zullen worden gehouden voor wat de Provincie Zee land betreft (alleen voor type trek paard) Dinsdag 27 October te Middel burg en Zierikzee; Woensdag 28 Octo ber te Kattendijke; Donderdag 29 Octo ber te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 Oc tober te Oostburg. Dat de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten, welke zullen geschieden door de Rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrokken. Stamboekcommissie, zullen worden gehouden in Zeeland: Don derdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. De aardbeiencampagne. Men schrijft ons uit K a p e 11 e Op een der drukste dagen in de aard- Suiker Schepen Koninkl. Philips MARKT Amerika Industrie Tabak Rubber Unilever Mijnen Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2