WEEB^WIliD F L Y-TOX DabolFarquhar TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 JULI 1931, No, 157, OVERZICHT VAN WEER EN WIND IN ZEELAND IN DE MAAND JUNI 1931. Westkapelle 38.1 mm Terneuzen 85 6 mm T. Haentje van den Toorn. BINNENLAND. DE AVONTUREN VAN DOOR BERTA RUCK DE NEDERLANDSCHE FABRIKAAT DEMONSTRATIE. KOOPV AARDIJ-OFFICIEREN. NEDERLAND EN BELGIE. doodt alle insecten, Is gegarandeerd afdoende. Let op de blau we ^verpakking. ZEELAND. De Calamiteuze polder Borssele, Handel, Nijverheid en Visscherif Werkloosheid. INGEZONDEN STUKKEN. EEN ZEE VAN LICHT. BURGERLIJKE STAND. Goes. i.,^_i (Wordt vervolgd). (Van onzen meteoroloog.) In zomersche dagen met de vacantie op komst en de vrije dagen nu reeds aan 't strand en in de duinen, vragen aller eerst regen en zonneschijn onze aandacht. Welnu, betrekkelijk ge sproken mogen we op dit punt tevreden zijn er valt gemiddeld in Juni 56 mm regen en dat bedrag is in Zeeland precies gehaald of, liever gezegd, gelukkig niet overschreden. Verleden jaar was deze maand echter nog gunstiger: toen bleef men met 33 mm regen, bijna de helft be neden het normaal-bedrag. In het N. en O. des lands had men het echter droger dit jaar, dan bij ons We noteerden 9 dagen met meer dan 0.1 mm regen en 7 dagen met meer dan 1 mm. Wat de regenverdeeling over de provincie betreft, deze bedroeg over Juni 1931 resp. te Haamstede 56.4 mm Brouwershaven 69.0 mm Noordgouwe 54.1 mm f Stavenisse 45.3 mm Oranjezon 57.2 mm Vlissingen 48.1 mm Ellewoutsdijk 44.6 mm Wilhelminadorp 51.8 mm Krabbendijke 64.1 mm Rilland-Bath 49.7 mm St. Kruis 38.4 mm Biervliet 49.7 mm Nieuwvliet 63.9 mm Axel 68.2 mm Ossenisse 72.5 mm Cadzand 47.1 mm De hoogste en laagste waarden zijn vet gedrukt. Een maatstaf voor de zonneschijn is te vinden in den bewolkingstoe- stand; gemiddeld (over 37 jaren) is in Juni dagelijks 0.6 deel van den hemel bedekt en dat was deze maand 0.59; dus wederom erg normaal. Over de drie dekaden perioden van 10 dagen, nl. 110 Juni; 1220 Juni en 2130 Juni) verdeeld was de hemelbedekking ge middeld 0.8; 0.6 en 0,4. Er waren deze maand 8 dagen met over 't geheele et maal een betrokken hemel, 4 dagen met helderen hemel. Wat de temperatuur van de buitenlucht betreft: de hoogste was 24° C (75° F) op 15 Juni; de laagste 934° C (49° F) den 5en. De hoogste Juni-temperatuur die sinds 1893 werd waargenomen was 34° C (93° F) in 1915, de laagste 6° C (43° F) in 1916, De gemiddelde temperatuur was in 1931 16° C (61° F) hetwelk normaal is. Ook de gemiddelde maxima (1814°) en minima (12y2°) wijken niet van 't normale af. Verleden jaar was de Junimaand aardig wat warmer: gemiddeld 18° C 2%° boven normaal. Evenmin als in Mei bereikte in Juni de wind ooit stormkracht; een schattings- cijfer 8 of meer kwam niet voor en slechts in den ochtend van 15 Juni werd een W.Z.W. wind kracht 7 genoteerd. Wat de richting betreft, woei de wind in Zeeland in de maand Juni uit Noord 4 maal Zuid 3 maal NNO 5 ZZW 5 NO 7 ZW 10 ONO 2 WZW10 °ost 6 West 26 OZO 2 WNW 4 ZO 0 NW 4 ZZO 1 NNW 1 Men zal, dit optellende, tot 90 maal komenHoe dat zit? Wel, omdat er drie waarnemingen van de windrichting pe r dag verricht worden: des ochtends te 8 h; 's middags 2 h en 's avonds 7 h. De hoogste barometerstand was 770.8 mm op den 26en; de laagste 757.2 mm op den 14en; de gemiddelde och tendbarometerstand was 761.6 mm; 2 h: 761.8 mm; 7 h: 761.6mm. Ten slotte moge wederom ten besluite van dit overzicht van den weerstoestand in Zeeland vermeld worden, dat 1 dag mist is opgeteekend; 4 dagen met onweer of donder en 1 dag met enkel weerlicht. In de eene hand hield zij een tasdhje «a^».Var^ens^eer' ^aar door juffrouw Wof, irngton geleend, aan de andere bungelden een paar spiksplinternieuwe schaatsen, welke naar werkelijk toebehoorden. Oninf- gepakt waren zij haar in den schoot ge worpen |door het (coupéraampje, toen haar trein reeds in beweging was. Het was een afscheidsgeschenk van haar toegewijden, chronischen bewonderaar Bobbie Clarke. Fen kruier bracht haar en (haar bagage naar een der gereedstaande arresleeën en over de gladde sneeuw bracht dit voertuig haar in korten tijd naar het .Stadje, dat niet veel meer was dan één lange straat, met aan den eenem kant een reusachtig postkanttjoor, aan het aini- dere einde het hotel waar Sheila kamers had hesteld. Toen zij het hotel had bereikt, een (groot gebouw met tallooze ramen en haast evenveel balkons, maakte zij den koetsier van haar slede gelukkig met 'n nnooi zilveren vijf francs-stuk en volgde vervolgens het on tvangstpersoneel naar de vestibule» welke aan alle kanten was Mr. J. Huges, secretaris der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Arn hem en omstreken, meldt ons, dat de demonstratie van Nederlandsch fabri kaat in 1932 niet kan doorgaan. Aan den minister van arbeid heeft mr. Huges dienaangaande een eind-rapport uitgebracht, waarin hij zegt, dat ook zijn tweede poging om voor 6 Juli meer be wijzen van instemming te krijgen, ten eenenmale onvoldoende resultaat heeft gehad. Weliswaar heeft een 100-tal fabrikan ten individueel, uit alle mogelijke bran ches, laten weten dat, principieel, op hen te rekenen valt en is nu ook van een 8-tal bedrijfsgroepen deelname te verwachten, maar zeker 35 a 40 van de ongeveer 50 organisaties en onder hen zijn de grootsten en meest belangrijken toonden geen belangstelling of staan afwijzend tegen over het plan. Zeer ruw geschat, dus ten hoogste 20 pet. van de deelne ming, noodig om van behoorlijke verte- gewoordiging van het Nederlandsch Fabrikaat te kunnen spreken. Hij gelooft echter zeker dat de gedach te om, door het samenbrengen van die fabrikanten, die zich verongelijkt gevoe len, met den Nederlandschen consument, die van zijn fout moet worden over tuigd. niet meer moet worden losge laten. Gezien de tijdsomstandigheden verwacht mr. Huges stellig, dat het denkbeeld om ,,het vooroordeel, den ge- meenschappelijken vijand, ook gemeen schappelijk te verslaan", althans in kern binnenkort wel uit anderer initiatief en ter andere plaatse wederom zal worden opgevat. Hij hoopt, dat de regeering ook dat initiatief dan zal kunnen steunen, In de Zaterdagochtend gehouden bij eenkomst van de vertegenwoordigers van de koopvaardij-officieren en die van de reeders werd nog geen overeenstem ming bereikt. Intusschen zullen de on derhandelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst warden voortgezet. Voorloopig zullen de reeders geen wij zigingen brengen in de loon- en arbeids voorwaarden, zooals deze op den 30sten Juni jl. werden toegepast. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: In het Vlaamscb-nalionale partij-orgaan „De Schelde" wijdt het Kamerlid voor Antwerpen, Herman Vos, een hoofdar tikel aan het Nederlandsch-Bjelgischc vraagstuk. Na den draak te hebben geslol- ken met de Nation Beige en haar hoofde redacteur Fernaud Neuray, die er, telkens wanneer gunstigen berichten over de op lossing van dit vraagstuk de ronde doen, als de kippen bij zijn om: te trachten roet in het eten te glooien schrijft Herman Vos, wijzende op een mogelijke „solution e'le'gante" van het geschil nopens het Hellegat, waarvan in „Het Vaderland" (Ing. Med.) bezet door ski's, stokken, sleden en an dere sportvoorwerpen, en waar het kri oelde van gasten, die binnejnkwamen of zich gereed maakten tot vertrek. Een volkomen banaal gezicht voor wie ieder jaar een uitstapje naar Zwitserland maakt, maar voor Sheila was alles nieuw en nieuw was voor haar ook de vriende»- lijke ontvangst van den hotelhouder, die niet zijn vrouw haar vriendelijk welkom heette in tegenwoordigheid van een va derlijken congierge. Ja, zij hadden haar telegram ontvangen. Juffrouw Curtis uit Parijs nietwaar? Ja, er was een kalmer voor haar gereserveerd en zij waren overtuigd, dat de juffrouw het er naar haar zin zou hebben. Ja, het hotel was erg vol, maar .allemaal nette menschen en daaronder zeer veel Engelschen. Het seizoen was dit jaar schitterend en er werd druk aan sport gedaan. De juffrouw zou dat al gauw zelve merken. Wat maken zij zich druk over mij, dacht Sheila. Zouden ze werkelijk den ken, dat ik het heele seizoen in haiar karavanserai zal doorbrengen en elk jaar izal terugkeeren. Hier moest Zij toch even lachen, terwijl zij haar inwendige alleen spraak vervolgde: Ze moesten eens we ten, hoe weinig ik waard was voor die twee duizend Pond op mijn naam hij de bank waren gedeponeerd. Maar ook al hadden zij daarvan geen vermoeden, zoo maakten ze zich druk van 24 Juni j.l. werd gewag gernlaakt, o.m. het volgende: ,|De Nation Beige zij, heeft het over de Wielingen. Hellegat en Wielingen het is niet daarop dat het verdrag in 1926 is afge stuit. Wat net eerste betreft heeft nie mand er aan getwijfeld, dat met goeden wil, de kwestie van het Hellegat gemlalkj" kelijk geregeld kon worden in het belang van de beide partijen. Om de eenvoudige reden dat het ident- tiek is. En de Wielingen? Wij zouden in Brus sel of Den Haag den staatsman willen kennen, die de groote vraag van een mieuC- \we verkeersoeoonomische regeling aan dit juridische twistpunt zou ondergeschikt maken. Niet dat is de struikelsteen gteweelst, maar wel het stupide en ongepaste voor wendsel van den heer Hijmans, door po litieke bedoelingen ingegeven, en dat zich nu tegen hem keert... Hoe zal hij tegenif over den heer Neuray met zuiver,gewe£ ten een regeling kunnen .goed praten waarvan hij een eerste maal niet welen wilde en waardoor hij heëele belangen van oeconomisclien aard op het spel zet te en schaadde. Het hoofdzakelijke twistpunt tusschen Nederland cn België, dat was de Ivana-.- len-kwestiie. Hoe komt het, zoo vragen wij, dat men daarover op dit oogenhlik zoo weinig rept? Het is, zoo vernemen wij, omdat mén op grond van een verbeterd plan-Konij'- nenburg, dus een rechtstreeksche vaar weg door de tusschenwateren, zoo men wil een naderend Moerdijk-Kanaal, dichtbij een overeenkomst genaderd is. Van onze zijde kunnen wij een derger lijke oplossing alleen maar begroeten. Wij zijn hier van het eerste oojgenblik af, toen het oleek dat men van het rechtlij nige kanalen trekken moest afwijken wilde men tot een vergelijk der tegengstelde belangen van Rotterdam en Antwerpen geraken opgekomen voor het denkbeeld van den heer Konijnenburg als mogelijken grondslag voor onderhandelingen. Nu men zoover is,, dat men het als basis van de besprekingen heeft aan vaard, kunnen wij alleen maar betreuren dat net zoolang heeft moeiten duren, voor aleer de redelijkheid haar rechten terug verwierf Dat wij dit schrijven, is alleen ingeV geven door het besef, dat Antwerp en's welvaartbelang een onontbeerlijke factor blijft van Vlaanderen's herwording. Men schrijft ons: „Bij het bijzonder reglement, door de Staten der Provincie in 1905 vastge steld voor het bestuur en beheer der Waterkeering van den Calamiteuzen polder Borssele, zijn aangewezen de achtergelegen polders en waterschap pen, welke heeten te worden beschermd door den binnendijk, onmiddelijk gren zende aan den zooevengenoemden Cala miteuzen polder." Overgezet zijnde, beteekend die be paling, dat deze met name genoemde polders en waterschappen met den Ca lamiteuzen polder Borssele tot één Wa terschap zijn vereenigd voor het bestu ren, beheeren en bekostigen van de Zeewering en oeververdediging van dit lichaam, met als gevolg daarvan, dat in geval in eenig dienstjaar de fondsen niet toereikend zijn om dewerken te bekos' bver Sheila, of misschien ook wel een beetje over haar luipaardenmantel en haar geleende handtasch. Zou zij zoo vriendelijk willen zijn, met de lift naar de eerste verdieping mee te gaan? D-aar was een prachtige kamer voor haar open "Onverwachts was een ga,st, een millio- nair uft Chicago, naar huis geroepen wegens zaken, en nu gaven zij (het leek wel alsof alles kosteloos was en alsof zei Sheila in hun Ihotel opnamen etakel om het genoegen te hebben "haar vriende lijk gezichtje te zien en haar prachtigle jas van luipaardhuid te bewonderen), die kamer, welke hij had verlaten, aan juf frouw Curtis. Het wns een hunner mooi ste, een hunner zonnigste kamers, met een groot balkon, vanwaar men een goed uitzicht had op de ijsbaan. Hier zijn -we er (met een zwaai werd de deur geo pend). En hier was het kamermeisje. De jonge dame had toch niet haar kame!- nier medegebracht? Niet? Nu, de dame zou er geen last van hebben. In het hotel waren vele uitmuntende kamermeisjes en vooral het meisje voor nummer 39, Er- mentrude, zou uitmuntend voor de jonge dame zorgen, zou het baar zoo gemak kelijk mogelijk maken. Waarlijk, Sheila, die sinds h'aar vijf tiende jaar altijd krom' had gelegen als geen ;ander meisje van haar stand, ge noot thans van een weelde gelijk zij niet had gekend ,zelfs niet in het bëhaag- tigen, de achterliggende, de zooge naamde beschermde polders, enz. zullen hebben te storten de bedragen, welke hij de wet van 19 Juli 1870 zijn geregeld. Nu wil het geval, dat sedert de tot standkoming van de bovengemelde sa menvoeging in. 1905, geen kostbare wer ken uitgevoerd moesten worden, en de gewone inkomsten meer dan voldoende waren voor de uitgaven van allerlei aard en er zelfs tot het jaar 1928 een re servekas kon gekwekt worden van on geveer f 400.000 zegge vier ton. Van af de oprichting van het Waterschap, zooals dit in art. 1 van het bijzonder reglement is omschreven, werden door de achtergelegen polders enz. geen gel- delijk-nadeelige gevolgen ondervonden. Dit zou echter, na 1928, anders worden, want vanaf dat jaar zijn zeer kostbare werken voor oeververdediging uitge voerd moeten worden en hebben eenige werken aan de Zeewerken, dijken, zul ke groote offers geeischt, dat de gehee le reservekas is verbruikt, terwijl nog eenige belangrijke werken voor de na bije toekomst, op het werkprogramma staan. Het gevaar voor de achterliggende i bijdragende polders en Waterschap pen, dreigt alzoo in geen geringe mate, om in de eerstkomende jaren, in de kas van de Waterkeering Borssele, hunne bijdragen te moeten storten, omdat de gewone inkomsten onvoldoende zullen blijken om de kosten van de buitenge wone werken te dekken. En dat gevaar voor deze achterlig gende lichamen wordt niet minder, als in de komende Statenvergadering wordt aangenomen het voorstel van Ged, Sta ten, tot wijziging van het reglement voor de Calamiteuze polders en water schappen in Zeeland, waardoor aan het Gedeputeerd College de vrijheid gege ven wordt, in verband met de minder gunstige tijdsomstandigheden, de ge schatte pachtwaarde der gronden in dé Calamiteuze polders, met 25 procent te verminderen, of een tusschentijdsche schatting der gronden te bevelen, waar van het noodwendig gevolg is, dat de inkomsten der Waterkeeringen vermin deren en de kans voor de bijdragende polders, om hun aandeel in de kosten der werken te moeten storten, toe neemt. Deze aangelegenheid heeft een punt van ernstige bespreking uitgemaakt in. de bestuursvergaderingen van de meer gemelde bijdragende polders en water schappen, en niet weinig werd daarbij naar voren gebracht de meening, dat 'i als een vrij groote onbillijkheid moet worden beschouwd, dat een dergelijke regeling voor Calamiteuze polders be staat en tot het mede helpen bekostigen van werken kunnen verlicht worden, de aangrenzende polders. Deze onbillijk heid komt des te sterker uit, als men be denkt, dat voor vrije polders en water schappen in Zeeland, belast met de wer ken voor Zeewering en oeververdedi ging en bovendien bezwaard met uitga ven voor af- en uitwatering, aanleg en onderhoud van wegen, en die toch ook wel geacht kunnen worden achtergele gen polders en waterschappen te be schermen, een dusdanige regeling niet bestaat. De zooevengemelde besturen hebben zich dientengevolge gemeenschappelijk gewend tet Ged. Staten, met het ver zoek te bevorderen, dat het bijzondere reglement voor den Calamiteuzen pol der Borssele en de in dat reglement be- tijk millieu van Peg Woffington te Pao-ijs. De vriendin, die als een oudere zus ter voor haar had gezorgd, had haar ook aangeraden een kamer te bespreken in het hotel te Zauberberg voor den tijd van haar verblijf aldaar en "het zich zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Nadat Shei la den prijs had gewonnen Tusschen haakjes: Bobbie Clarke, die feitelijk de voorspelling had geleverd, had natuurlijk geweigerd het geld in ont vangst te nemen. Het geluk had hij' ge had, maar het geld was aan Sheila ten deel gevallen Hij had haar bij hoog en laag verzekerd ,dat hij in geen .geval de cheque zou innen, als hij het pa pier .aannam. Hij zou dat leelijke ding in tweeën scheuren en Weggooien. Nu toen was zij er maar niet verder op doorgedaan Nadat dan Sheila den prijs had ge wonnen ,had zij er haar zinnen op gezet om een honderd Pond vap de twee dui zend af te nemen voor een uitstapje naar de sneeuwbergen. Peg had er bp gewe zen, dat deze vacantie van een paar we ken als een gave des hemels moest wor den aanvaard, en zij had haar voor ocgen igehouden ,dat zijl alles nu zoo goed mogelijk moest doen zijn. Zij moest den laatsten druppel persen uit deze vrucht van .onverwacht fortuintje. Het moet voor jou een gebeurtenis zijn, om nooit te vergeten kindt doelde kaart worden gewijzigd, in dier voege, dat deze polder worde een op zich zelf staand lichaam en worde gelijk gesteld met de vrije polders en water schappen in Zeeland, belast met het besturen, beheeren en bekostigen van Zeewering en oeverdediging, doch die geen recht kunnen doen gelden op bij dragen van achtergelegen polders of W aterschappen. Het wordt geenszins onmogelijk ge acht, dat lichamen, die in dezelfde om standigheden verkeeren als de zooge naamde, door den Calamiteuzen polder Borssele beschermde polders, deze ge legenheid zullen benutten om bij het ge westelijk bestuur eveneens op veran dering van voor hunne polders bestaan de onbillijke bepalingen aan te dringen. Bij de arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven 5 grondwerkers, 8 opperlieden, 5 schil ders, 1 steenhouwer, 20 timmerlieden, 1 fitter, 1 stoffeerder, 21 meubelmakers, 4 politoerders, 3 cirkelzagers, 3 schoen makers, 1 kapper, 2 koperslagers, 10 bankwerkers, 3 electriciens, 1 ponser, 1 hoorder, 2 klinkers, 1 nagelheeter, 1 ma chinist, 4 plaatwerkers, 3 pianomakers, 2 kernmakers, 2 rijwielherstellers, 1 wa genmaker, 3 scheepmakers, 5 smeden, 3 stokers, 18 vormers, 1 voorslaander, 3 draaiers, 2 ijzerwerkers, 9 bakkers, 2 slagers, 1 tuinman, 2 reizigers, 4 winkel' bedienden, 3 chauffeurs, 3 kellners, 4 varensgezellen, 1 kraandrijver, 12 kan toorbedienden, 11 van andere groepen, 54 met vakkennis zonder bepaald be roep, 186 zonder vakkennis (ongeschool den). Verder 9 vrouwen, w.o. verstelnaai- ster, kantoorbedienden, wasch- en werk vrouwen. Totaal vorige week 454, bijgekomen 139, afgegaan 151, over 442. Geachte Redactie. "Het schijnt gezien dei plaatsing der lampen van de betichting van het Stad huis, weereen zee van licht te wor den. Laat Vreemdelingenverkeer er toch eens ieen fotograaf bij halen en ik' heb een sterk vermoeden, dat de lampen op de Roode Toren en mairktlantaarnsi allen moeien vervallen en de verlichting geheel van ééne zijde moet komen, als men diens advies volgt. Lichi* is goed en noodijg, maar de scha- toont ons het relief ,de détails. Zonder schaduw is zelfs dit gebouw plat en vlak. "Helios. [Er zit wel wat in Helios' redeneering. Ook wij herinneren ons het zeldzaam fijne en teetre effect van een gedeeltelij ke belichting. Maar voor de „zee van licht" is een enkele keer ook wel eens iets Ite zeggen. Diait men eens proeven' neme, met kunstzinnige lieden als raad gevers, lijkt ons niet kwaad. Red.] Ondertrouwd: J. G. W.attez, 49 jr. weduwn. en M. J. Vijgeboom 38 jr. jd. Bevallen S. E, Karelse geb. Luteijn z. Dat zal o.ok niet gebeuren had Sheila igeantwoord. En kind, laat je door niemand over bluffen. Je zult daar een leven leiden, alsof je tenminste vijftig Pond per week had te verteren en dus moet je zorgen, dat zij niet tot de conclusie komen, dat je het ooit minder hebt gehad. (Al dus de raad door de operazangeres lach ende gegeven"». Je levenswijze moet in overeenstemming zijn met de bontjas! Daar kunt u verzekerd van zijn! had Sheila lachend geantwoord. In de eerstvolgende veertien dagen speel ik de hoofdrol in het drama: „De schatrijke klant." Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat ooit een gast van dit weelderig hotel zijn bagage had uitgepakt met zooveel kinderlijke en ongestoorde vreugde als Sheila deed, die er ten slotte bij ging zingen! Terwijl zij haar valiezen uitpak te, aan alle dingen een plaats gaf» haiar, bad nam, zich kleedde in een wollen sportoostuum, vriendschap sloot met haar kamermeisje in een Duitsch, dat sterk herinnerde aan de schoolbanken, bleef Sheila vervuld met het heerlijke gevoel dat dit een uitstapje was dat zij haar leven lahg niet zou vergeten, eb. dat elk uur prettiger zou zijn dan het voorafgaan de, wat de ware va'cantie-stemming be- teekent.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5