^Provinciale JJeemusche WEmyiwiMD OED Onze Vredeswil spreke GISTEREfH HEDEfM v9y ?5? ?6? ?9v' ft Twee bladen. MAANDAG 6 JULI 193 1. Eerste Blad, Een algemeen petition nement voor interna tionale ontwapening, georganiseerd door de Nederlandsche Dag bladpers. 174e Jaargang. sssassssassEE! BINNENLAND. ZEELAND, MIDOELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regei meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent No, 15 6, Op Woensdag 8 Juli a.s. zal in dit blad, en in alle andere Nederland sche dagbladen, een formulier wor den afgedrukt waarop de lezers, door het te onderteekenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensch tot internationale Ontwape ning aan de a.s. Ontwapeningsconfe rentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar worden uitgenoodigd aan dit pe titionnement deel te nemen. Het is georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Dagbladen van alle po litieke richtingen en neutrale dagbla den nemen er alle aan deel. Het doel van het petitionnement is een krach tige gemeenschappelijke uiting te geven aan den Nederlandschen volkswil, onze gedelegeerden ter a.s. Ontwapeningsconferentie daarmee te schragen, onze eenheid te toonen, een voorbeeld van eensgezinden wil te geven aan andere volken en te antwoorden op het beroep van Lou don, Henderson en andere staatslie den in Genève, die zoo herhaaldelijk hebben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drijvende kracht te geven die het noodig heeft. Wij noodigen al onze lezers uit, dit petitionnement met hun handteeke- ningen te bekrachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een grootsche en waardige demonstratie van het Nederlandsche Volk. Gedurende de periode van 820 Juli zullen wij geregeld dit formulier publiceeren. Wij verwachten in overweldigend aantal de bewijzen van den vredeswil van het Neder landsche Volk Het onderteekenen van dit peti tionnement sluit geenszins uit, dat men andere petitionnementen van internationale groepen, partijen, be roepsorganisaties onderteekent, waar toe men krachtens zijn geestesover- tuiging behoort, en die als zoodanig wenschen op te treden Dit petitionnement, dat door de Nederlandsche Dagbladpers aan de Internationale Ontwapeningsconfe rentie te Genève zal worden aange boden, belichaamt den vredeswil van het Nederlandsche Volk in zijn ge heel. Overeenstemming omtrent de aan te bieden formule en de te volgen gedragslijn voor dit petitionnement werd verkregen door een door de al- gemeene vergadering van de Ver- eeniging de Nederlandsche Dagblad pers benoemde commissie, bestaan de uit de heeren Robert Peereboom, Directeur Hoofdredacteur van Haar lem's Dagblad (voorzitter), H. Nijgh, Directeur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant, S, S. Smeding Directeur van de Middelburgsche Courant, Mr. F. Teulings, Directeur van Het Huisgezin en G. C. de Vlugt Directeur van De Standaard, welke HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE VINCENNES. In een communiqué heeft een natio naal comité zich gericht tot het Neder landsche volk om steun voor den op bouw van een nieuw Nederlandsch pa viljoen te Vincennes. Na den brand te hebben gememoreerd en de toezeggin gen van collecties en kunstvoorwerpen voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen, zegt dit communiqué: „Het is thans aan ons, landgenooten, om de handen ineen te slaan en alles in het werk te stellen ten einde het mo gelijk te maken, ook met de nieuwe Nederlandsche afdeeling, ons land als ko- loniseerende mogendheid op waardi ge w ij z e voor den dag te doen ko men. Het tentoonstellings-comité heeft ver klaard, indien noodig, de hulp van ons volk te zullen aanvaarden Welnu, die hulp is noodig, opdat, wat opnieuw tot stand zal worden gebracht, een geheel zal kunnen vor men, een der grootste koloniale mogend heden waardig. Voor het verleenen van die hulp heeft zich onderstaand comité gevormd, dat zich in nauw contact met, en met volko men instemming van het Nederlandsche tentoonstellings-comité, bij dezen wendt tot u, Nederlanders hier te lande en el ders, met een dringend beroep op uw hulp en steun. Op v/elke wijze gij dien steun kunt verleenen? Door uwe bijdragen te zen den aan den penningmeester van het co mité (algemeen secretaris-penningmees ter der vereeniging „Oost en West", Den Haag, en Giro no. 14574). Door met behulp van plaat- selijke organisaties, gelden in te zamelen. Door u bereid te verkla ren, eventueel in uw bezit zijnde collec ties en voorwerpen ter expositie af te staan en ons daarvan mededeeling te doen. Door uwe bereidwilligheid en wij denken hier aan de directies der ook in Nederland verschijnende dagbladen, op welker hulp in deze in het bijzonder een beroep wordt gedaan om gelden in ontvangst te nemen, te verantwoor den en aan ons over te maken. Kortom, door elk middel dat ons gelegenheid biedt een zoo groot mogelijk bedrag en een zoo ruim mogelijke collectie voor werpen ter beschikking van het ten toonstellingscomité te stellen. Moge de spontane daad van onzen landgenoot te Parijs navolging vinden. Helpt ons naar vermo gen en helpt ons vlug. Reeds in Augustus moet de nieuwe expositie gereed zijn! Het nationaal comité: R. ZUIJDERHOFF, als. voorzitter van „Oost en West". C. J, FEITH, voorzitter der Ver. v. Ambtenaren B. B. in O. Indië. Mr. Dr. W. M. WESTERMAN, vice- voorz, van de vereeniging „Ne derland in den Vreemde". E. P. WESTERVELD, secretaris van de Kon. Ver. „Het Koloniaal In stituut". Mr. JOH. J. BELINFANTE, dir. van het Ned. Correspondentiebureau van Dagbladen. Mr. J. J. VAN BOLHUIS, voorz. van de Haagsche Journalisten- vereeniging. D. HANS, voorz. van den Nederl. Journalisten Kring. H. SALOMONSON, directeur van 't persbureau „Aneta". J. VESTERS, voorz. van de Ned. R. K. Journalisten vereeniging. A, T. H. WINTER, kolonel der ar tillerie b. d. F. H. K. VAN DER BRUGH, alg. secr.-penningm. van de vereeni ging Oost en West. Het comité bovengenoemd stelt er prijs op te verklaren dat he^ is geconsti tueerd in allerijl, onder den drang der omstandigheden, zoodat het comité een minder veelzijdige samenstelling vertoont dan anders bij ruimeren beschikbaren tijd had mogen worden verwacht. De commissaris van politie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van commissie voorts in overleg trad en overeenstemming bereikte met de Directie van de N.V, De Arbeiders pers, uitgeefster van Het Volk en De Voorwaarts. Wanneer het leven ons iets leeren kan, dan is het wel, dat we al worste lende krachten winnen. Jan Ligthart. den brand van het Ned. paviljoen, heeft verklaard, dat het denkbeeld van kwaad willigheid al zijn aandacht heeft gehad, en alle verificaties negatief zijn uitge vallen. HET ONTWERP-BEDRIJFSRADEN- ORGANISATIE. De Hop,gen Raad van Arbeid heeft t.n.v. het voorontwerp tot insttelling der bedrijfsraden de vraag: „Is een wet in den geest van het aanhangig gemaakte) voorontwerp (tot instelling van bedrijfs raden) gewenscht?", met 21 telgen 17 )stemmen ontkennend beantwoord. Vrijdaig en Zaterdag heeft de bur gemeester van Breda, mr. W. G. A. van Sonsbeeck, zijn koperen ambtsjubileum gevierd onder belangstelling van de ge- heele bevolking. Het postvliegtuig de PH'AFS is om 5.55 uit Medan vertrokken en te 16.15 te Batavia aangekomen, 1655 uit Batavila Vertrokken en om 17.10 te Bjandoeng ge land. Naar de Standaard verneemt, is met ingang van Zaterdag de benzineprijs verlaagd en wel tot 9 gulden per 100 liter in tien-liter bussen en tot 8 per 100 liter aan de benzinepomp. Naar het Haagsche Corresponden tiebureau uit de meest gezaghebbende bron verneemt, is hei bericht volgens hetwelk de Fransche gezant bij ons hof de heer Kammerer zou benoemd zijn tot ambassadeur te Moskou, geheel on juist. Gedeputeerde Staten. Naar wij thans vernemen kan met vrij groote stelligheid op a.s. Woensdag ver wacht worden de verkiezing tot lid van Ged. Staten van Zeeland van den heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes. Er zal dan wederom in een overigens rechtsch college één liberaal zitting hebben. Nederland-ïndië Luchtdienst. Donderdagmorgen vertrekt het X.L.M. P HA F O naar Batavia. De bemanning beslaat uit Frijn, eersten bestuurder, die hiermede zijn zesde reis naar Batavia onderneemt, Viruly, de schrijver van de (Doeken „Van vrij contact" en „In den schroefwind" als tweed© bestuurder, voor wien dit de eerste reis naar Indië be- teekent, Biesheuvel, werktuigkundige! en van Hameien, radio-telegrafist. Als passagier maakt de heer Mack- veld de reis naar Calcutta mede. Op 21 Juni was deze passagier uit Cal cutta met de K.L.M te Amsterdam aan gekomen en nolg dienzélfden dag door gereisd naar Londen. Hij' zal op' deze wij'ze in één maand uit en thuis te Calcutta zijn en daarvan 17 dagen voor voor zaken te Londen hebben vertoefd. Voor dit vliegtuig heeft de laatste bus lichting aan het postkantoor alhier Woensdagavond te 7 h. 15 m. plaats, doch hel verdient aanbeveling de brie ven en andere poststukken dien dag uiterlijk 6 uur aan het postkantoor be zorgd te hebben. De vliegdienst van Rotterdam op Haamstede geopend. Zaterdag is de vliegdienst Rotterdam— 'Haamstede v.v. geopend. De luchtlijn Rotterdam—Haamstede is maar kort, de eindpunten liggen ampier '20 minuten vliegen van elkaar, maar op dit korte traject brengt het vliegtuig een! tijdsbesparing van enorme be teekenis. 'Wie niet per vliegtuig reist, heeft met tram en boot ruim/ 7 uren noodig iojm! van Rotterdam te Haamstede te ko|men, de K.L.M. brengt den reiziger er in rujiiml een kwartier. Het eerste toestel was al dadelijk volgeboekt: 1 passagiers waar- Ionder een ba'by, en zeer veel bagage het toestel was zoowat maximaal belast werden door Van Onlangs vlug en vei lig naar Schouwen en Duiveland gebracht. Even later keerde het toestel terug mét 9 passagiers, onder wie de burgemeester van Zierikzee, de heer Banning,, en de Voorzitter van he,t Luchtvaartcomi'té Behouwen en Duiveland, de heer Kok. Zooals men weet, wordt op deze lijn voorloopig uitsluitend des Zaterdags "en 's Maandags gevlogen. Voor hen, die een weekend door willen brengen in de rus tige en prachtige omgeving van Haam stede, opent de nieuwe lijn groote moei lijkheden. Deze luchtlijn is niet alleen merk waardig, omdat zij de kortste ter wereld is, zij is ook de eerste geregelde bin- nenlandsche luchtvaartverbinding in ons land. (N. Rott. Crt.) Naar de kersenboomgaarderu Vooral ook met het oog op de thans in volle vruchtenpracht zijnde kersen boomgaarden wijzen wij gaarne op de gratis door de V. V, V. op Zuid- en Noord-Beveland verkrijgbaar gestelde programma's voor een tocht door de mooiste en aan kersenboomgaarden rijk ste deelen van Zuid-Beveland, welke tocht, komende van Goes of van de rich ting Sloedam, begint bij Lewedorp en van daaruit door een deel van den „zak" van het eiland, om door het noord-oos telijk deel van het eiland den tocht weer te Goes te beëindigen. Met groote nauwgezetheid wijst dit programma de automobilisten, motorrij ders en wielrijders den weg en waar- i schuwt het hen voor moeilijke en ge vaarlijke bochten, onbewaakte overwe gen enz. Men vrage slechts even aan bij het bureau der V. V. V. en men komt froncO' in het bezit van een belangrijken gids. Vreemdelingenverkeer, De secretaresse van het bureau der Nederlandsche Spoorwegep te New- York, miss Stroh, zal deze week een bezoek brengen aan Zeeland, speciaal aan Walcheren, Beveland en Schouwen, om zich persoonlijk te overtuigen van alles, wat hier voor de vreemdelingen bezienswaardig is. Steunregeling voor wegsverbetering. Zooals wij Zaterdag reeds meldden, heeft de Kamer van Koophandel en .Fa brieken te-Terneuzen zich met een adres tot Prov. Staten van Zeeland gericht, naar aanleiding van het afwijzend voor stel van Ged. Staten op hun verzoek d.d, 27 Januari 1931, betreffende wijziging in de regeling der steunverleening voor verbetering der wegen in het Provinci aal Wegenplan, en de in dat voorstel vervatte beschouwingen van den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat. Hieraan ontleenen wij het volgende: De aanleiding tot het inzenden van 't verzoek zijn de feiten zooals de Kamer die waarneemt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat de ervaringen in andere deelen der provincie daarvan afwijken, is daarbij niet ter sprake gekomen. De Kamer vreest, lettende op de wer kelijke feiten, dat de zoozeer noodzake lijk geachte wègsverbeteringen in Z. Vlaanderen, bij handhaving van de be staande regeling, zullen uitblijven. Zij meent, dat dit voortspruit uit de omstan digheid, dat de weggebruikers niet meer als vroeger tevens de onderhouds plichtigen zijn. In het ressort der Kamer zijn verschil lende verbindingswegen in beheer en on derhoud van polders, sommige ook bij minder kapitaalkrachtige gemeenten. Er zijn indertijd door de gebruikers, dat waren bijna zonder uitzondering de land bouwers, die daarover als ingelande van polders te beschikken hadden, op de goedkoopste wijze wegen aangelegd, vol doende voor hun gebruik. Voortgaande inpolderingen brachten veranderingen te weeg in den plaatselijken toestand en hadden tot gevolg dat meerdere eenvou dige polderwegen, thans worden gezocht als verbindingswegen tusschen verschil lende plaatsen en deelen van het gewest. En het zijn tegenwoordig in hoofdzaak anderen dan landbouwers, die deze ver bindingswegen voor hun motor-, rij- en voertuigen behoeven. De onderhoudsplichtigen achten de be staande wegen voor hun gebruik nog vol doende, en achten zich niet verplicht of fers te brengen voor het snelverkeer. Zóó is het in vele gevallen de gangbare meening, en zooals de Kamer in haar verzoek reeds aanstipte er bestaan geen machtsmiddelen om hen tot wegs verbetering te dwingen. Tegenover de bewering van den Hoofdingenieur dat het wegsonderho id 600 oer K.M. en per jaar kost, en dat de onderhoudsplichtigen geduren- Middelburg, 6 Juli 1931. In het vorige etmaal was de hoogste door ons waargenomen temperatuur van de buitenlucht 29X° C.; de laagste 15Yi° C. Hedenvoormiddag 9 h wees de thermometer aan 18%° C.; te 12 h was de temperatuur van de buitenlucht 18° C. (64° F). De temperatuur van het water be droeg aan de zwemschool gisterochtend te 9 h: 20 K° C en hedenochtend 9 h was zij 21° C (70° F). Er is van gisterochtend 9 h tot heden ochtend 9 h hier te stede 11 mm regen gevallen; vermoedelijk alles gedurende de onweersbui van hedennacht; het was al enkele etmalen aaneen volkomen droog geweest. Het verloop van den luchtdruk was in het hedenmiddag 12 h afgeloopen etmaal als volgt; men ziet daarin duidelijk de reactie van den barometer op het on weer, vannacht 3 h. 760 759 758 e e© 757 756 755 Hedenochtend was de hoogste baro meterstand in N. en W. Europa 769.0 mm te Haparanda; de laagste 755.5 mm te Yarmouth. WEERSVERWACHTING TOT MORGENAVOND De Bilt (per radio) Zwakke tot matige Z. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, behou dens kans op onweer; koeler. Zon op 4 h 48; onder 9 h 20. Licht op 9 h 50. Maan op 12 h 23; onder 0 h 40; L.K. 8 Juli. Onderstaande opgaven gelden voor Vlissingen; Westkapelle is 28 min. vroeger, Domburg 23 min. vroeger en Veere 38 min. later. (S springtij). Juli 1931. (Zomer t ij d). Hoogwater. Laagwater. Di. 7 7.08 19.21 1.09 13.10 Wo. 8 7.55 20.11 1.50 14.02 Do. 9 8.49 21.10 2.45 15.01 Vr. 10 9.51 22.15 3,46 16.07 Za. 11 10.58 23.18 4.51 17.16 Zo. 12 11.51 24.16 5.53 18.18 Ma. 13 12.42 6.46 19.15 met 25 pet. verminderde wegslengte uit de 40 jaar niet meer zouden moeten be talen, en dat het daarna 250 per jaar zou worden, merkt de Kamer op, dat haar geen polders of gemeentewegen be kend zijn, waarbij dat het geval is. Evenmin kan de Kamer vermoeden, dat bedragen als het genoemde worden besteed voor wegen verhard met steen slag. Evenmin is door het rapport van den Hoofdingenieur ontzenuwd de onmacht van de onderhoudsplichtigen in bepaalde gevallen. Door de Kamer is daarvoor ge wezen op de gemeente Philippine. Het gevolg van handhaving der be staande regeling zal zijn, dat de auto bezitters wel beduidende bedragen aan wegenbelasting moeten betalen, doch daarvan niet zullen genieten in den vorm van aangenamer rijden, minder slijtage op voertuigen of minder schade bij vervoer van aan breuk onderhevige voorwerpen, hetgeen ten slotte een nadeel is voor den handel. De Kamer handhaaft daarom haar ver zoek tot wijziging van de Wegenbelas tingverordening en de wegen voorko mende op het Provinciaal wegenplan on der te stellen yoorwaarden van de on derhoudsplichtigen over te nemen en in orde te brengen n.l. door jaarlijks een

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1