Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid VIRGINIA f TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG JULI 1931. No. 155. IS UITSLUITEND LANGE STREN GEN ZUIVERE TABAK Juist dit en de verdere uiterst zorgvuldige behan deling der tabak garandeeren, dat Chief Whip een gehjkblijvenden smaak heeft en nooit op de tong kan branden of de keel kan prikkelen. Dus altijd 100% genot van het eerste tot het laatste trekje van Uw BINNENLAND, LANDBOUW» RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. jlplllpp- CHIEF WHIP ARDATH LQNDQM (Ingez. Meid.) IETS NAAR AANLEIDING VAN NATURALISATIE. Volgens de Wet op het Nederlander schap en het ingezetenschap kan een niet-Nederlandcr het Nederlanderschap verwerven, wanneer hij genaturaliseerd wordt. Deze naturalisatie wordt verkre gen door het in werking treden van een wet, waarbij zij verleend wordt. Voor deze naturalisatie is verschuldigd een bedrag naar gelang van den aanslag in de inkomstenbelasting, varieerend tus- schen tweehonderd en duizend gulden. Degenen, die het Nederlanderschap heb ben verloren en het weer willen bezit ten, betalen een vast bedrag n.l. f 200. In bepaalde gevallen ook heelemaal niets. Nu is het heel wel denkbaar, dat iemand het Nederlanderschap begeert. Dat een vreemdeling, die zich hier te lande vestigt, er zijn broodwinning heeft, met een Nederlandsche vrouw huwt, kinderen krijgt, die Nederlandsch wor den opgevoed, het Nederlanderschap begeert is zeer begrijpelijk. Maar der gelijke logische gevallen waren bij te brengen. Naar aanleiding van het verzoek ooi naturalisatie door een vreemdelinge ge daan heeft tusschen de commissie van rapporteurs en den Minister van Justitie over het bewuste naturalisatie-wetsont- werp een schriftelijke gedachtewisseling plaats gehad, die we hier om de curiosi teit nader willen bezien. Voorop ga een herinnering aan de bo vengenoemde wet, die in artikel zeven zegt, dat het Nederlanderschap o.a. wordt verloren door zonder verlof van de Kroon zich te begeven in vreemden krijgs- of staatsdienst. De bewuste ver zoekster nu, die het Nederlanderschap verlangt, is in Oostenrijkschen staats dienst, ze bekleedt de functie van secre taresse aan een Oostenrijksch gezant schap. Feitelijk zou ze dus aanstonds weer geacht kunnen worden het Neder landerschap verloren te hebben. Maar de regeering zal aanstonds bij Ko ninklijk Besluit aan de verzoekster ver gunning verleenen om in Oostenrijk schen Staatsdienst te blijven. Door de bedoelde commissie nu werd gevraagd of het niet veeleer op den weg van de verzoekster zou liggen om het onder daanschap te verwerven van den Staat in wiens dienst ze is en wil blijven. Uit het antwoord van den Minister blijkt, dat de moeder van de verzoekster een Nederlandsche is; dat ze zelf zich Ne derlandsche gevoelt en niet voornemens is Nederland te verlaten. Naar aanleiding van dit zeer bijzon dere geval worden door de commissie van rapporteurs enkele vragen omtrent naturalisatie in het algemeen aan de or de gesteld. Wordt de naturalisatie niet al te gemakkelijk verleend? De gronden daarvoor aangevoerd doen maar al te veel blijken van het persoonlijk belang van de aanvragers zelf en niet van de wenschelijkheid voor den Nederland- schen Staat. Ook dit laatste dient voor al niet minder in aanmerking te komen Een en ander wordt geacht in strijd te zijn met den considerans, welke bij de naturalisatiewetten gebruikelijk is en waarin de voornaamste beweegreden der wet niet tot uitdrukking wordt ge bracht. Niet de omstandigheid, dat ze kere personen een naturalisatieverzoek hebben ingediend onder overlegging van de vereischte bewijsstukken, moet den grond vormen, waarop de wetgever tot naturalisatie overgaat, doch als een es sentieel element dus meent men moet daar de overtuiging bijkomen, dat de aangevraagde naturalisatie ook voor den Nederlandschen Staat gewenscht is. Door deze meening wordt duidelijk het belang van den Staat vooropges'elJ. Daarvoor is veel te zeggen Men kan zich natuurlijk tevreden stellen met cie verwachting, dat de bedoelde personen zich zullen gedragen als goede Neder landers. Is dat echter voldoende? De minister heeft op deze vraag geant woord, dat naturalisatie niet al te ge makkelijk en slechts na grondig onder zoek en gezette overweging wordt ver leend. In den regel, aldus de minister, verdient het aanbeveling, dat duurzaam in Nederland gevestigde vreemdelingen, die van behoorlijk maatschappelijk ge drag blijken, nadat zij hier ook zijn inge leefd, door naturalisatie met de rechten tevens de plichten van het Nederlander schap deelachtig worden. Daarom acht de minister, dat het verleenen van na turalisatie om de wijze, waarop zulks geschiedt, in het algemeen belang is, zij het ook, dat goeddeels persoonlijk belang de verzoekers tot het doen van hun verzoek kon hebben bewogen. De minister meent verder, dat het geen aanbeveling verdient om vast te leggen, dat een naturalisatie geschiedt op grond van de wenschelijkheid daarvan voor den Nederlandschen Staat. Immers daar door zouden ze onwillekeurig komen te vallen onder artikel vier der bedoelde wet, dat zegt, dat naturalisatie ook plaats om redenen van staatsbelang waarbij de gansche procedure niet noo- dig is en bovendien wordt snedig opge merkt, „dat de overigens eerzame ver zoekers aldus met te veel onderschei ding behandeld worden." Uit de gevoerde gedachtenwisseling blijkt dus, dat men kan uitgaan van het standpunt: dan slechts naturalisatie als dat wenschelijk is voor den Nederland schen Staat of in alle gevallen, wanneer deze geen bezwaar voor den Staat op levert. De veulenkeuring van Hippos. De heer A. de Feijter schrijft ons: Sedert de oprichting van „Hippos" kw,af men de Walchersche paardenfokkers op 2 Juli voor de 16e maal met hun produc ten hijeen om van' hun kunnen te getuit- gen en in onderlingen wedijver te toonen wie den eerepalm zou wegdragen. Als we zoo in het algemeen een blik slaajn op het voortgebrachte en tevens op de vroegere 15 veulenkeuringen, dan kan wel erkend, dat er een heele stap in de goede richting is gezet sedert met de keuringen voor „Hippos" is begonnen Zeker zouden we dan ook voldaan kunnen wezen met dien gestagen voor uitgang, maar als we tot een objectief oordeelen overgaan, dan is die voldaan heid wel een beetje te voorbarig, want als we de reeks van inzenders nagaan, dan komen we tot de slotsom1, dat deze nog in hoofdzaak de mmeln bevat, die reeds op de inzenderslijst der eerste veu lenkeuringen voorkwamen, terwijl daarbij nog slechts weinige nieuwe namen zijn bijgevoegd en dat nu is niet zooals mag worden gewenscht. Als we de lijsten der premiekeurin^ gen in Zeeland gehouden nagaan, dan is het beeld der namen een heel andere dan een 15-tal jaren terug. Dat zou hier ook het geval kunnen zijn, het aantal "Walchersche fokkers moesit in die jaren toch heel wat zijn toegeno men. Toch doet het weer aangenaam1 aan dat die oude getrouwen een steun, blijven voor „Hippos" en een goed voor beeld geven aan de overige Walchersche fokkers, moge dat voorbeeld eindelijk nog een der beste objecten is en blijft, eens meer navolging vinden, want weef dat de paardenfokkerij in dezen crisistijd mits men de kwaliteit op den voorgrond stelt, kwaliteit zal steeds en altijd 'be hoorlijk betaald worden, en als de lei ders in de paardenfokkerij tegenover de meer op feiten gegronde tegemreclame zullen zetten, dan is het perspectief voor suggestieve reclame voor auto-tractie, 'n de paardenfokkerij verre van somber in tegendeel. Nu zouden we hier nog 'n enkel woord in kunnen lasschen pver de onlangs op houden jaarlijksche paardenmarkt te Mid delburg, maar zullen alleen er van zeg gen, dat als men die markt wilt zien 'be stendigd, men zal moeten zorgen voor hetere "kwaliteit. Handelaars die een paardenmarkt bezoeken, "knopen gaarne een zeker aantal dieren van behoorlijke kwaliteit. De keuring van „Hippos" omvatte 64 inschrijvingen of ongeveer 20 inschrijvint- gen meer dan vorig jaar, ditmaal waren ook drie-jarige meniën gevraagd. De regeling was goed, doch door het groote aantal te keuren dieren door één jarige duurde het wel wat lang eer dat het einde er was. Jammer, dat men de haan niet eens vooraf besproeid had. Er was vrij wat belangstelling en een der oorzaken meenen we te mogen zoe ken in het feit dat men benieuwd was naar de fokresultaten van den door de H. V. "Walcheren vorig jaar ingevoerden hengst. Het resultaat daarvan zal „al waren de producten ietwat onregelmatig" niel onbevredigend zijn gebleken. De categorie merrie veulens, geboren 1931 omvattende 19 inschrijvingen was kwalitief goed, waarvan negen bekro- ningswaardig worden geacht, een goede groep belovende veulens. Eerste werd een veulen door Sim- plon, eigenaar C. Mesu te N. en St. .Toosi- land; tweede werd een veulen door Ja nus, eig. A. A. van Nieuwenhuyzen te N: en St. Joosland; derde een veulen door Manolas Karei v,an C. Mesu; vierde een veulen door Simplon van C. Mesu; vijfde een veulen door Jaap van Dinteloord van Cultuur vrij Loverendale te Serooskerke; zesde een veulen door Simplon van A. P. van Nieuwenhuyze te Oostkapelle; ze vende een veulen door Lodewijk van Luntershoek van J. Moens Le Biggiekerke; achtste een veulen door Simplon van A. Abrahamse te Serooskerke; neigende een veulen door Simplon van E. Verlare te N. en St. Joosland. De categorie hengstveulens geboren 1931 omvatte 9 inschrijvingen als geheel niet onbevredigend. Een viertal veulens werden bekroningswaardig geacht waar van no. 1 o.i. zeer belovend is le Veulen door Janus o.u. van A. A. van Nieuwenhuyze o<#.2e veulen door Simplon van A. Gideonse, Serooskerke; 3e veulen door SimpLon van J. M. Klap, Middelburg en 4e veulen door Brennus de ,C hierrès van Chr. Janse, N. en SV Joosland. De categorie merrieveulens geboren 1930 omvatte negen inschrijvingen en was vrij uniform, doch stond kwalitatief niet heel hoog al was het niet onbe vredigend. le veulen door Burus d'Hazegras van A. Abrahamse: 2e veulen door Ma- nola's Karei van K. Geschiere, Rit- them; 3e veulen door Burus d'Hazegras van A. P. v. Nieuwenhuijzen; 4e veulen door Burus d'Hazegras van A. P. van Nieuwenhuijzen; 5e veulen door Robert van J. Maljaars, Oostkapelle; 6e veulen door Burus d'Hazegras van A. Gideonse; 7e veulen door Manola s Karei van N. J. Mol N. en St. Joosland. De categorie hengstveulens geboren in 1930 omvatte een drietal inschrijvingen, welke als geheel niet zonder Belofte zijn. Een ervan een veulen met extra been- werk en niet gecoupeerd moest helaas worden afgewezen. De beide overigen beide door Manola's Karei, en beide van A. A. van Nieuwenhuijzen v.n. en waar van no, een een veelbelovend dier is, werden bekroond. De categorie tweejarige merries telde 6 inschrijvingen en was wel de beste klasse dér keuring wat betreft kwaliteit en type. Eerste werd een machtige dochter van Caslor toebehoorend aan ,K. Gesch'ere v.u.; dit paard waarvan we vorig jaar schreven dat het iets te hoog was, heeft zich wel in de goede richting ontwik keld. Kan het zich nog in een enkel punt versterken, dan wordt het een dier van zeer hooge klasse, alhoewel ook nu reeds de kwaliteit hoog staat. Tweede werd een Burus d'Hazegras dochter van uitnemend type en goede klasse, eigenaar K. Coppoolse Jr., Oost kapelle. Derde werd een Castor dochter met wat minder snit van N. J. Mol. Vierde werd een Burus d'Hazegras dochter van extra type en vooral achter van buitengewone kwaliteit, jammer dat het voor tekort komt, eigenaar J. *J. Mesu, N, en St. Joosland. De dieren in de klasse driejarige mer ries waren wat onregelmatig al waren er wel goede dieren onder, waarvan wel wat belofte voor de toekomst mag wor den verwacht. Eerste een Avenir de Sasput-dochter van C. Mesu; tweede een Janus-dochter van J. Moens; derde een kleindochter van Guerier de Faoz van Cultuurmij Loverendale; vierde Fairdochter van C. Wielemaker, Koudekerke; vijfde een Burus d'Hazegras-dochter van A. P. v. Nieuwenhuijzen; zesde een zelfde van A. Gideonse; zevende een Hypolyte-dochter van Gebr. Verhage, Domburg. Een mooie klasse was die der merriën met afstammelingen met 6 voorgeslach ten, waarbij meerdere goede moeders, die bij goede keuze van hengsten zeer zeker de fokkerij vooruit kunnen brengen. le en 2e werden merries van A. A. v. Nieuwenhuijzen, derde werd een merrie van C. Wielemaker, vierde werd een merrie van A. Abrahamse, 5e een merrie van J. Moens en zesde een merrie van A. P. van Nieuwenhuijzen. Hiermede zijn we aan het einde onzer mededeelingen gekomen en voegen er alleen nog den wensch bij, dat het aan tal doelbewuste paardenfokkers op Wal cheren spoedig verveelvoudigd worden, de kwaliteitsverbetering van het paard op Walcheren is zeker nog hard noodig. Kwaliteit zal ook hier nog betaald wor den en de fokkerij van kwaliteits dieren altijd goed loonend zijn, en dit zeer zeker als men zich eindelijk eens gaat inspannen om door doelbewuste gegron de reclame het paard als tractiemiddel weer daar plaatst waar het van rechts wege en economisch behoort te worden gebruikt. De Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Ter Neuzen heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis van den Kantonrechter, waarbij P. H. G., burgemeester van Sin t-J a n- steen is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, wegens overtreding van artikel 6 van het Kon, besluit van 27 Juli 1887, S.No. 141, ,(niet binnen twee weken van zijn vestiging te Sas van Gent, zijn werkelijk verblijf, aan het ge meentebestuur aldaar van zijn verande ring van woonplaats kennis geven). Ongelukken. Op de brug kwam over de Woudwate ring te Woubrugge Vrijdagmorgen een auto, bestuurd door mej. B. en een motorrijder de heer v, d. P. in botsing. Terwijl mej. B. met haar wagen over de brug reed kwam van de tegenoverge stelde richting de motorrijder met snelle vaart aanrijden. Hij kon blijkbaar niet meer remmen en reed hij in volle vaart tegen de auto met het gevolg dat hij op de brug werd geworpen. Met ernstige hoofdwonden werd v. d. P. opgenomen. Donderdagavond werd de vrouw van den landnouwer van D. te Beek en Donk vermist. Bij onderzoek vond men de vrouw in den schuur, waarschijnlijk tengevolge van het omslaan eener aldaar staande hooikar, had zij lipt ongeluk ge had daaronder te geraken. Na veel moei!- te gelukte het de vrouw te bevrijden. Direct ontboden geneeskundige hulp kon slechts den dood comslateeren tengevol ge indrukking der borstkast. Zij was on geveer 40 jaar oud en slechts vier maai% den gehuwd. Vrijdagmorgen wilde op de Wester- markt te Amsterdam een ongeveer 50-jarige voetganger op het laatste mo ment nog voor de tram oversteken. De man kwam te vallen en wel zoodanig met zijn hoofd op de rails dat de dood onmiddellijk intrad. Verdronken. Vrijdagmorgen is het tweejarig doch tertje van den heer J. H. te R e e u w ij k te water geraakt en verdronken. INSECT,ENZWERM BOVEN EEN STA DION. Woensdagavond liet zich boven het stadion le Cleveland, waar een groote match om het zwaar gewicht we reldkampioenschap moest worden ge bokst, een reusachtige zwerm groot ge vleugelde insecten neer, in de Amerikaia|n!- sche volksmond. „Canadeesche soldaten" genoemd, die in de zomermaandein aart de oevers van het Erie-meer zeer veel voorkomen. Het geheele stadion werd er mee be dekt en zag zwart van de insecten.. In eenige minuten tijds lagen de doode in secten drie meter hoog in den bokskring. Arbeiders en monteurs, die juist 'bezig waren met de installatie van de schijn werpers voor de „voorstelling" van dien avond, konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen,. BOERDERIJ AFGEBRAND. Don derdagmiddag ontstond vermoedelijk door kortsluiting een felle brand in de kapitale boerenbehuizing van de gebrs. v. d. A. te Muntendam. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat zoo goed als niets kon worden gered. De geheele inboedel ging verloren en o.a. nog 60.000 kg stroo. SPAARBANK DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Donderdagnacht is de Stadsspaarbank te Landsberg in het district Halle door roovers over vallen. Vier gemaskerde roovers dron gen de slaapkamer van den beheerder binnen en dwongen hem met de revol vers hun de sleutels van de brandkast te geven. Terwijl twee roovers met revol vers den man en zijn 20-jarigen zoon in bedwang hielden, haalden de beide an deren de brandkast leeg en sloten ver volgens alle deuren af, terwijl tevens de telefoonlijn werd afgesneden. In een ge reed staande auto wisten de indringers met een buit van 3700 mark te ontko men in de richting van Leipzig. KLANDESTIENE LIJN GESCHA KELD. Het onderzoek naar de com munistische onderbreking van het dans- muziek-programma der West Duitsche Rundfunk Woensdagavond jl. heeft uitge wezen, dat een clandestiene lijn was ge schakeld op den kabel naar den zender Langenberg nabij Wuppertal Elberfeld. De daders die nog onbekend zijn, zijn in een kabelmast geklommen, hebben den kabel doorgesneden en er hun eigen mi- crofoonlijn aan verbonden. De daders moeten hun werk goed hebben voor-be reid en zelfs de beschikking hebben ge had over een goede microfoonver sterker. TANKSCHEPEN IN BRAND. Vol gens berichten uit New York zijn Don derdag in de petroleumhaven Port Arthur (Te x a s) twee Amerikaansche tankschepen in brand geraakt. Het vuur nam ontzagelijke afmetingen aan en breidde zich uit tot een deel van de ha» venemplacementen.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5