VICTORIA-WATER INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLIN Stoomwasscherij „Zeeland" DE WERELD IN EÉN DAG MEI-NOVEMBER 1931 BINNENLAND. Langevieiesinge! D 197 - Tei. 637 Tarief per kilo en per stuk. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws, KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BIOSCOPEN. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. zijnde terechtwijzing ontlokte: „behalve dan toch zeker wanneer de Raad daartoe een besluit aanneemt!" De motie, die te kras werd geacht in dien zin, dat aanneming feitelijk zou be- teekenen: stopzetten van den bouw van het coöperatieve slachthuis, werd door B, en W. onaannemelijk verklaard en door de niet-socialistische Raadsleden verworpen (125 stemmen). Betreurd mag worden, dat daarna niet een andere motie werd ingediend, welke den bij de linksche meerderheid van den Raad levenden wensch, dat B, en W, in opdracht van den Raad met Ged. Staten en met Middel burg zouden gaan praten, tot uitdruk king bracht in ietwat minder stellige for muleering dan de motie van de s.d.a.p.. Deze had kans op aanneming gehad. Een nadere analyse van het gespro kene laten we ditmaal achterwege; onze conclusie is: men wil in Vlissingen door zetten tot eiken prijs en wij hebben af te wachten, waar dit op uit loopt. In elk geval mag Middelburg den heer De Meij dankbaar zijn niet omdat hij en passant ook onze belangen verdedig de maar wijl hij als Vlissinger Raads lid den moed heeft gehad de dingen on omwonden te zeggen, zooals ze zijn. Men kan nu in Vlissingen omtrent de bedoelingen der Middelburgers, omtrent den goeden wil van onzen Raad, niet meer in onwetendheid verkeeren. NATUURLIJK BRONWATER. Uw dagelijksche tafeldrank. (Ing. Med.) HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN. Het Uitvoerend Comité voor de Na- derlandsche deelneming, aan de Interjnia- tionale Tentoonstelling te Parijs heeft in beginsel besloten tot den bouw van een nieuw paviljoen. Het zal een oppervlakte beslaan van ten minste drie maal de oppervlakte van het door den brand gespaarde paviljoen voor de Nederlandsclie particuliere in zendingen, zoodat de beschikking zal wor den verkregen over drie ineenloopende zalen, elk van achttien bij dertig meter. De drie zalen zullen onderschei denlijk worden bestemd voor de staatkundige, de economische en de cultureele afdeeling- De architectuur zal zich geheel aansluiten bij die van 'bjet paviljoen voor dè particuliere inzendifnl- gen. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandsch aannemer worden opgedrar gen, die binnen weinige dagen met het werk een aanvang kan maken, opdat over (pen paar weken reeds met de inrichting van de economische afdeeling kan wor den begonnen. Aan de samenstelling van de verschillende inzendingen wordt reeds met volle macht gewerkt. Om alle werkzaamheden zoo vlot mo gelijk te laten verloopen, zal het secre» tariaat-genei-aal tijdelijk na,ar het tentoon stellingsterrein te Parijs worden overge bracht. Het comité hoopt tegen Augustus het Paviljoen te kunnen openen. Hulde! De architect, de heer Mooyen is be noemd tot officier van het Legioen van Eer. STEENKOLENINVOER IN BELGIE. V.'-tJ meldt uit Brussel: In het kabinet van den premier heeft gisteren een conferentie plaats igehad, waaraan autoriteiten en gedelegeerden van de spoorwegen, van electrische cen trales en de havensteden deelnamen. De conferentie had ten doel, maatregelen te beramen tot hulpverleening aan de ko lenmijnen Minister Hymans deelde mede dat het in verband met de conventie van Oslo Onmogelijk is den invoer van buiten- la ndsche kolen te belemmeren. De regeering is echter voornemens onderhandelingen le openen met Frank rijk, Nederland, Engeland en Duitschland om tot een gemeenschappelijke uitvoer regeling voor de steenkolen te komen. BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. De bond van bedrijfsautohouders in Nederland, heeft tot den Raad van Mi nisters een brief gericht, waarin ad haesie wordt betuigd met het adres door verschillende Kamers van Koophande gezonden, teneinde aan te dringen op een spoedigen bouw van een brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Zoowel met de strekking als met de aangevoerde argumenten kan de B.B.N. zich geheel vereenigen en de bond ver zoekt daarom met grooten nadruk het adres dier Kamers in gpnstige overwe ging te nemen. DE WIELINGEN. In verband met de geruchten over de onderhandelingen tusschen België en Nederland, weet „Peuple" van gisteren avond te berichten, dat de kwestie van de Wielingen tusschen de beide landen niet afzonderlijk zal worden geregeld, De Belgische regeering wenscht alle hangende geschillen als één geheel te blijven beschouwen. FRANKEERZEGELS VAN 21 CENT. Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe frankeerzegels met een waarde van 21 cent. Zegels van die waarde zijn tot dusver alleen in den vorm van een rooden opdruk „21" op de buiten gebruik gestelde zegels van 22 cent verschenen, waarvan de voorraad evenwel eerlang zal zijn uitgeput. De nieuwe zegels zullen worden aan gemaakt naar het ontwerp van wijlen prof. Veth en in de kleur van de verval len zegels van 22% en 35 cent. De nog aanwezige zegels van 22% en 35 cent zullen, zoolang de voorraad strekt, voor- loopig nog aan de verzamelaarsloketten verkrijgbaar blijven. GEEN PRETTIGE INSTALLATIE. Woensdag is in de raadsvergadering van Franekeradeel de nieuw benoemde burgemeester dier gemeente, de heer W. Ellgersma, voordien gemeentesecretaris van Barradeel, geïnstalleerd. De heer El- gersma is de chr.-historische beginselen toegedaan, terwijl de raad van Franeke radeel links is, zoodat zijn benoeming veel critiek had uitgelokt, zoo meldt de N.R.C. De loco-burgemeester, de heer v. d. Schaaf (v.d.) meende aan zijn ontstem ming ook in zijn installatierede uiting te moeten geven. „Het zou mij zoo ving hij aan een groote eer en een waar genoegen ge weest zijn, wanneer ik hier in plaats van u een ander had mogen installeeren als burgemeester onzer gemeente. Iemand van erkende bekwaamheid, die naar al gemeen oordeel de rechte man op de rechte plaats zou zijn geweest. Maar dit mocht niet zoo zijn. Maar, zult gij wellicht vragen, is dan de installatie van den heer Elgersma voor u niet een eer en genoegen? En dan moet ik daar volmondig op antwoor den neen, want ik ben van meening, dat uwe benoeming, mijnheer Elgersma, is een zuivere partijbenoeming en, zooals ik u in mijn felicitatiebrief schreef, niet een benoeming op grond van uwe capa citeiten. Wie van ons had vooraf iets van u gehoord, dat ging boven het middel matige? Sommigen wisten zelfs van uw bestaan niets af en vroegen mij wat voor man gij waart. En dan heb ik steeds ge zegd, dat gij christelijk-historisch was en dat dit zeer zeker wel de oorzaak van uwe benoeming zal zijn geweest. En voor mij staat dan ook vast, en ik wil dit bij deze gelegenheid herhalen, dat deze be noeming is een partijbenoeming." Nadat spreker de benoeming o.a. een revolutieverwekkende daad van de re geering had genoemd en nogmaals over het partij-karakter der benoeming had gesproken, ging hij voort „Mijnheer Elgersma! Ge zult hier aan treffen een personeel op de secretarie, dat de belangen der gemeente weet te behartigen. Steeds wordt het werk, dat af moet, gedaan; ook als er overgewerkt moet worden, wordt alles afgewerkt, wat niet kan wachten, zoodat men van Franekeradeel steeds vlug een antwoord heeft op de zaak, die men behandelt. Het is hier dan ook zóó, dat van wat Maandags in de vergadering van B, en W. behandeld wordt, de betrokkenen steeds, als de zaak ten minste in één vergadering afgehandeld kan worden, nog in dezelfde week bericht ontvangen, Hoe geheel anders dan in Barradeel. In mijn kwaliteit van voorzitter van de ver- eeniging Dorpsbelang te Midlum ben ik meermalen met de gemeente Barradeel in correspondentie geweest en dan duur de het steeds zeer lang voor men ant woord ontving op een verzoek. Ik hoop niet, dat dit aan u gelegen heeft, al vrees ik er wel voor. daar gij als chef van de secretarie het meeste belang had bij een vlugge afdoening van zaken. En mocht de traineering al aan u gelegen hebben, dan verzoek ik u als burgemeester hier dat verkeerde stelsel te laten varen. Want traineeren kost geld, veel geld zelfs. Meer dan men op het oog bereke nen kan. Maar bovendien geeft het last aan u zelf en aan anderen en zou het tot gevolg kunnen hebben, dat er conflicten ontstonden, die beter vermeden dienen te worden. Wanneer gij dit steeds voor oogen houdt, zal dit in het belang niet alleen van uwe positie zijn, maar ook in t belang van de gemeente Franekera deel. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat er ook met u vruchtbaar gewerkt kan worden." De burgemeester dankte op sarcasti sche wijze voor de hartelijke woorden van den heer v. d. Schaaf. Verder spra ken o.a. nog een sociaal-democraat, een christelijk-historisch en een anti-revolu tionair raadslid, die te kennen gaven, zich met de installatierede niet te kunnen vereenigen. i (Ingez. Med.) Mgr. dr. Nolens, de leider dei- r.k'.- Kamerfractie is sinds eenige dagen on gesteld. Hij moet volstrekt rust houden. Naar het „Deventer Dagblad" ver neemt, bestaan er plannen het prachtige landgoed „De Hoek" gelegen in de ge meente Diepenveen te bestemmen als natuurreservaat. Het landgoed is circa 250 H.A. groot, bezit fraaie waterpar tijen, kolossaal geboomte en is een do rado voor reeën. Gisterenmorgen had in den Wjerin- germeerpolder de officieele opening plaats van de nieuwe sluis genaamd sluis I, De plechtige installatie van de in ternationale eere-rechtbank voor de jour nalistiek in het leven geroepen door de Federation internationale des journalis tes is met het oog op de vergadering van den Volkenbond uitgesteld tot begin Oc tober, en zal -zoo goed als zeker plaats hebben in het Vredespaleis te 's-Gra venhage. De Fransche gezant te den Haag mr. A. Kammerer zou, naar de Maas bode verneemt, binnenkort benoemc worden tot gezant te Moskou. De Gemeenteraad van Amster dam besloot gistermiddag met 29 tegen 16 stemmen tot demping van de Vijzels gracht. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Het was gisteren een uitgezochte dag voor een muziekuitvoering op het Molenwater en al was het vóór de pauze niet overdruk, daarna werd het veel be ter, en hebben dus nog velen het twee de deel van het op de gebruikelijke goe de wijze uitgevoerde programma kunnen hooren, waarvan de mooie groote fan- taisie over motieven van de opera: „La Tosca" van Pucuini een waardig slot vormde. Het blijkt ons, dat vele stadgenoo- ten, die om een of andere reden bijzon der belangstellen in de week waarin de kermis wordt gehouden, twijfelen wan neer dit zijn zal. Daarom zij gemeld, dat de kermis dit jaar valt in de week van Maandag 3 tot Zaterdag 8 Augustus. De temperatuur van het water aan de Zwemschool was gistermiddag 2 h 70 gr. F.; 7 h 72 gr, F.; hedenochtend 9 h: 69 gr, F. VLISSINGEN. In de week van 27 Juni tot 3 Juli werden in het gewone bad 1045 baden door dames en 1930 door heeren geno men, totaal 2075, voor het volksbad zijn de cijfers 561, 584 en 1145. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. Naar de agent van de K.L.M. alhier heden berioh't is het eerste passagiersvliegtuig! dat Zaterdagmiddag 5 h vertrekt van het vliegveld „West-Schpu,- wen" naar Rotterdam, geheel met pas' sagiers bezet. Teraardebestelling jhr, L, van Citters. HAAMSTEDE. Vrijdagmiddag j.l. had op de algemeene begraafplaats de ter aardebestelling plaats van den helaas te vroeg overleden burgemeester jhr. L. van Citters. Van het gemeentehuis en 't kasteel Haamstede hing de vlag half stok. Reeds om twee uur was een groot gedeelte der inwoners in de buurt van het gemeentehuis verzameld om het stoffelijk overschot, dat ongeveer half drie aldaar aankwam, een stille en eer biedige hulde te brengen. Onderwijl wa ren in de Raadzaal bijeengekomen alle raadsleden en verdere autoriteiten, de burgemeesters der meeste gemeenten van dit eiland (ook de burgemeester van Kortgene, de vorige standplaats van den overledene). Vertegenwoordigers van het luchtvaart comité en de N.V, „Nieuw Haamstede" en meer anderen, die zich bij den begrafenisstoet, vanaf het gemeentehuis, aansloten. Voor de school stonden de leerlingen opgesteld. Een 20-tal kransen waren zoovele bewijzen van achting en vriendschap. Op de be graafplaats waren een massa belangstel lenden. Toen de kist in den grafkelder was neergelaten, nam Wethouder Blom het woord. In een aandoenlijke rede schet ste spreker den overledene als edel en braaf mensch en als goed burgemeester, wien het welzijn der gemeente steeds ter harte ging. Hij wees op de electrifi- catie der gemeente, de opening van het vliegveld, de binnenkort te stichten tuinbouwschool en andere gemeentebe langen, die steeds zijn volle sympathie genoten. Persoonlijk dankte hij voor de vriendschap en steeds aangename sa menwerking en eindigde met een laat- sten groet namens de geheele gemeen te. Verder voerden het woord de burge meester van Burgh namens de vereeni- ging van burgemeesters en secretaris sen op dit eiland en de Vriendenkring „Westelijk-Schouwen", de grootvader van den overledene, de burgemeester van Kortgene en ds. Voors namens de luchtvaartcommissie, waarvan wijlen jhr. Van Citters lid was. Ds. Kentie sprak een gebed uit. Jhr. C. A. van Citters, de vader van den overledene dankte voor de belang stelling. BURGH. Woensdagnamiddag j.l. ont stond, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret, een begin van duinbrand onder Westenschouwen, die gelukkig tijdig ge- bluscbt kon worden. Wie prijs stelt op onze schitterende duinvegetatie en ons eenvoudig mooi na tuurschoon, zal zeker de noodige voor zichtigheid in achft nemen om een onheil voor onze omgeving te voorkomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. STOPPELDIJK. Woensdagmorgen brak een felle brand uit in de schuur van defn landbouwer Van B. in de Bjosschestnaal' alhier. In een ommezien stond het g heele gebouw in vollen gloed, zoodat de brandspuit van het dorp, zoowel als die in allerijl aangerukte stoomspuit van Hon- tenisse, zich slechts bepalen moesten tot het beveiligen van het aangrenzend woon huis en omliggende woningen. De geheele inventaris der schuur, hjooi, stroo, de landbouwwerktuigen enz. gh in vlammen op. Het in de schuur aaan wezige paard, alsmede eenige varkns kon den met moeite gered: worden. Naar ver luidt dekt assurantie de schade. De oorzaak is onbekend. Donderdagavond is te Biggeker- k e na een uiteenzetting door deja heer Mol, secretaris van den Ned. Chr. Bouw^ arbeidersbond, alhier een afdeeling van dien Bond opgericht met 10 leden. Heit bestuur bestaat uit de heeren J. van Rooijen, voorzitter; E. Janse, secretaris, en Joh. Wijkhuijs, penningmeester. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan de gemeente He inkenszand een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 1117.50 ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders, voor den aankoop van onroe rend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als plaatsjes in eigendom of als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 30 jaren zal worden afge lost. Onder groote belangstelling had Donderdagmorgen de uitvaartdienst plaats yoor wijlen den Zeer Eerw. Heer Buysf- rogge, pastoor te IJ z e n d ij k e. niet te bang zijn, banken tot operatieterrein kiezen. En die verder over een groote dosis animositeit be schikken, die zich per vuist, mes, of browning pleegt te uiten. Zoo gunnen O'Brien en Elking elkaar het licht van hun oogen niet, laat staan een welge slaagde inbraak, laat nog meer staan: een vrouw. Dan loopt het op moord en doodschieten uit. Wat dan ook gebeurt. Na veel sensatie. Hoofdrol: Clifford Mac Laglen. Zondagmiddag met de laatst boven staande nog een Wild-West-story: De Duivelshoek (Hoofdrol Cycloon Bob), ELECTRO. Twee Menschen. Richard Vosz' overbekende roman ver filmd. Herinnert u 't oude ruïneus kasteel van het verarmd Tirolsch gravenge slacht Enna, den jongen robuusten Ro- chus, Judith van den Platterhof? En de Schlern, een kabbelend bergstroompje, dan plots een bruisende Niagara, die deze twee menschen niet scheidt, doch hen juist inniger tot elkaar brengt. Wèl doet dit de moederlijke gelofte door zijn redding, van Rochus priesterwijding. Tegen overtuiging en roeping in, louter uit plichtsbesef door die gelofte. Deze en de zware strijd daarna van beiden, twee jonge menschen, kent ieder nog wel, die het boek las. Dat zijn er velen. Nu zien we 't ook: de vervallen burcht en de sjofele armelijkheid der Enna's, de frissche boerderij Platterhof, de ma- jestueuse Tiroler alpen, de woest-stij- gende, alles meesleurende Schlern. Nu wonen we een mis bij in de St. Pieter te Rome, krijgen door zeer wel geslaagde opnamen een idee van de enorme afmetingen, als nooit te voren. Gustav Frölich speelt den jonker Ro chus voortreffelijk: de levensblije Bur- schen eerst, de star-verharde pater, daar na. Charlotte Susa is een aardige Ju dith, doch met te weinig dramatische kracht. Fritz Alberti maakt van den ouden graaf Enna een pracht landjonker type. De datum van intrede van den nieuwbenoemden predikant ds. J. van Dialfsen bij de Ned. Herv. Gemeente te Aar den burg is uitgesteld van 12 tot 19 Juli a.s. i ~i; FLORA, Vanavond en morgen: De Man van Veertig, die zich onbevredigd gaat voe len in het gelijkmatig geluk eener flinke vrouw en aardige kinderen, en dit te kort zoekt aan te vullen met die beden kelijke levenswijze die een mensch, vroeg of laat dat hangt van zijn weerstands vermogen af naar de moreele onder wereld voert, om er te blijven. Tenzij: een hem weer tot den beganen grond terug brengt, en dat is de vrouw, die genoeg verstand heeft om te kunnen wachten, genoeg tact, om het juiste oogenblik te weten, en genoeg liefde om te kunnen vergeven. Zoo'n man is niet verloren. Dat bedoelt deze tendenzfilm, die inderdaad iets te zeggen heeft. (Hoofdrollen: Lewis Stone en Norman Kerry). Groot-stad-bandieten zijn lieden, die, als zij wat sportief zijn aangelegd, en Anna Pawlowa-Museum. De concertdirectie Ernst Krauss deelt aan de Maasbode mede, dat onderhan delingen gaande zijn om in een der groo te Londensche musea een separate ruimte in te richten voor- een Anna Pawlowamuseum, waar het meest typi sche en waardevolle uit den inboedel der overleden danseres zal worden be waard. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding leerplichtwet: M. C. v,L. Krabben- dijke f 5 b. s. 5 d, h.; portier van een spoorwegcoupée ope nen terwijl trein in beweging is: G, H. Goes, vrijspraak; afgekeurd gewicht aanwezig hebben L. M. L. Wissenkreke f 5 b. s. 5 d. h„ gewicht verbeurd verklaard; autorijden zonder geldig rijbewijs: L, F. d. H. Goes f 5 b. s. 5 d. h.; te Kapelle overtr. max. snelheid: A. C. R. Goes, f 10 b. s. 10 d. h.; fietsen zonder licht: W, J. B. 's-Gra- venpolder f 5 b. s. 5 d. h,M. M. Bors- sele f 2 b. s. 2 d. h.; dronkenschap bij eerste herhaling: J, P. Borssele, 3 dagen hechtenis. (De Minister van Onderwijs, K. en (Wl heeft de heer "W. N. van der Hout, se cretaris van den Nederlandschenjournalis tenkring te 's-Gravenhage bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks*» universiteit te Utrecht, toegelaten als pra*

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2