^Protrintiale iSeeuuisehe ARGARINE. hoe men f 1000.- kan winnen, FIRMA A M. HOFMAN De gisteravond in ons tweede blad beloofde toezegging van om heden te vertellen volgt MORGEN. \\i N o. 1 5 3. Twee bladen. DONDERDAG 2 JULI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. t it e n 0*" in e R E- an den Lnt,- wek MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cenL tmssË NOTARIAAT, Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. Zwart, candidaat-notaris, wonende te Heem stede. DE WIELINGEN. De correspondent van de N.R.C. meldt: De Nation Beige publiceert Donder dag een artikel betreffende de kwestie der Wielingen, waarin o.m. wordt be weerd, dat dit vraagstuk op het punt staat zijn beslag te krijgen. De be sprekingen omtrent de Wielingen tus- schen Nederland en België zouden op verzoek van de Fransche regeering se dert eenigen tijd te Parijs zijn hervat en thans reeds zoover zijn gevorderd, dat de Belgische minister van buitenland- sche zaken zich gereed maakt om het desbetreffende accoord met minister Beelaerts van Blokland en jhr. Loudon te Parijs te gaan onderteekenen. De Nation Beige zegt verder nog, dat de regeling neerkomt op een verdeeling van de Wielingen in de lengte in twee gelijke deelen, een regeling, welke het blad niet kan goedkeuren, omdat, schrijft het, de tot het Nederlandsche grondgebied behoorende kustwateren zich alsdan tot op slechts twee kilome ter van Zeebrugge zouden uitstrekken. SAMENVOEGING ENSCHEDE EN LONNEKER. In verband met het door Ged. Staten van Overijsel ingediende voorstel tót samenvoeging van de gemeente En schedé en Lonneker, is gisteren in deze beide gemeenten de verkiezing gehouden van de commissie uit de ingezetenen en zgn. dubbele raad. In Enschedé is de verkiezingsstrijd zeer rustig verloopen, schrijft het Hbld, daar de gestelde candidaten bijna allen voorstanders van samenvoeging waren Het resultaat was, dat gekozen werden zeven R. K., 2 Chr., 9 S.D.A.P., 3 Vrij heidsbond, 3 Anti-Rev,, 2 Comm. en 1 Vrijz.-Democr. Op den Vrijzinnig-Demo craat dr. H. A. Zwijnenberg na zijn alle gekozenen voorstanders van samenvoe ging. In de gemeente Lonneker daarente gen is een zeer felle strijd gestreden. Ge kozen werden negen voorstanders van samenvoeging (5921 stemmen), tegen standers van samenvoeging (5390 stem men) en een communist. Daar de com munist voorstander is, is er dus ook in de gemeente Lonneker een meerder heid voor samenvoeging, Als gevolg van het feit dat de Rev. Soc. partij en de R. K. voorstanders in Glanerbrug lijsten hadden ingediend, waarop geen candidaten werden geko zen, hebben de voorstanders van samen voeging daardoor een zetel verloren. TOEZICHT NOORDZEEVISSCHERIJ. In het Britsche Lagerhuis werd, naar Reuter meldt, gister medegedeeld, dat van de Nederlandsche regiering een schrijven was ontvangen, waarin gevraagd werd, of de Britsche regeering genegen was, deel te nemen aan een internationale conferentie, beoogende herziening van de conventie, regelende het toezicht op de Noordzeevisscherij. Op de vraag van den heer Dia,Ron of de regeering op dit aanlbiod in zou gaa)n, werd gezegd, dat dit in overweging is genomen. wenkamp, heeft zijn Balineesche en Ja- vaansche wapencollectie ter beschikking gesteld van den heer M,ooyen; van nog andere zijde werden collecties ter bei- schikking gesteld. Verschillende Neder landsche studenten-organisaties hebben aangeboden, {zooveelhun taog|eIijk is imlede te werken aan den wederopbouw van het Nederlandsche .paviljoen. Ook het ethno- graphische museum, Trocadero te Parijs zegde zijn medewerking toe. De opruimingswerkzaamheden zouden heden aangevat worden. De vereeniging „lOost en West"1 te 'S-Gravenhage heeft gister in overleg met de vereenijging van ambtenaren in Bi. BI. in O.-Indië, met een aantal ver tegenwoordigers der Nederlandsche pers een bespreking gehouden omtrent het doen van een beroep op het Nederland sche volk, om mede te werken de pogin gen van het tentoonstellingscoimité te doen slagen. Zoodra nader beleend zal zijn, op welke wijze deze plannen zullen worden uitgevoerd zal eventueel een de finitief comité worden samengesteld, en zal worden uitgemaakt, wat ter bereiking van het gestelde doel zal moeten geschie den. Binnen enkele dagen zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Belgische waardeering' Officieele kringen zoowel als Bjelgtische bladen zijn vol waardeering en bewon dering over de Nederlandsche energie en vol dankbaarheid voor de hartelijke be schouwingen die aan het aanbod van België zijn gewijd. De wijze waarop de Nederlandsche na tie op het te Vincennes geleden nationale verlies reageerde, heeft het prestige van Nederland in aller oogen aanzienlijk ver hoogd en het gevoel van solidariteit, dat hier, onmiddellijk, nadat de brand be kend was geworden, spontaan tot uiting kwam, blijkbaar nog versterkt, aldus is de indruk van de Byusselsche correspon dent van de N. Rott. Crt. eiëuwe Raadhuis te Hilversum zal Dinsdagmiddag 14 Juli worden geo pend. De Nieuwe Tiiburgsche Courant deelt mede, dat met ingang van 1 Juli door haar is overgenomen de Tiiburgsche Courant, Dagblad van het Zuiden, die hierdoor na een verschijnen van 66 jaar niet meer zal uitkomeu. DE BRAND VAN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE VINCENNES. De oorzaak. De deskundigen behouden zich hun conclusies voor, in het thans verkregen resultaat van het onderzoek naar de oorzaak van den brand in het Neder landsche paviljoen. De Nederlandsche kunstenaar Nieif- OPKLAPBEDDEN, SPIR vA LM Al RASSEN, LEDLhAN'IEN in eiken en geschilderd KAPOKMATRASSEN in diverse prijzen. Zie Etalage. Lange Noordstraat middelburg (Ingez. Med.) De afdeeling Zeeland van de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten heeft zich tot Provinciale Staten ge wend met het dringend verzoek het voorstel van Ged. Staten tot het vermin deren der Provinciale bijdrage in de kosten van verpleging der armlastige krankzinnigen niet aan te nemen. MIDDELBURG. Het bestuur der Middenstandsver eenigings „Handelsbelang" heeft zich met een adres tot B. en W. gewend met verzoek gedurende het zomerseizoen (bijv. van 15 Juli tot 15 September) de winkelsluitingsverordening buiten wer king te stellen. Het wordt van groot be- lang geacht, dat de vreemdelingen ook na den maaltijd nog inkoopen kunnen doen. Er zal dus zoowel een handelsbe lang als een vreemdelingenverkeersbe- lang mede worden gediend, en het staat bij slot van rekening iederen winkelier vrij al of niet van deze concessie gebruik te maken. De temperatuur van het water aan de Zwemschool was gistermiddag 2 h 71 El., 7 h 71° F., hedenochtend 9 h 69° F. VLISSINGEN. De centrale vakorganisaties, nml. de moderne, de R, K. en de sindicalisti- sche hebben zich met een adres tot den raad gewend met verzoek een Com missie in te stellen, bestaande uit verte genwoordigers der vakcentrales en zoo noodig 1 of 2 andere personen, die maat regelen kunnen overwegen voor steun aan hen, die zoo ernstig door den crisis worden getroffen, dat geheelen onder gang bet gevolg zou kunnen worden. Eén dag van kracht en inspanning is beter dan honderd jaren van on macht en slapheid. WALCHEREN. ARNEiMUIDiEN. Nu het weer eenige dagen droog is, begint het drinkwatergef brek zich in deze gemeente weer te her halen. Dan wordt wederom ten volle het gemis gevoeld van het giroote nut en ges mak van de waterleiding. Woensdag werd door den omroeper dezer gemeente bekend gemaakt, dat dien- zelfden dag regenwater voor ieder een verkrijgbaar gesteld werd uit den regenbak van de Ned. Herv. Kerk. OOSTKAPELLE. Gisteravond ongeveer 9 uur daalde op het strand achter Ber kenbosch een Pandervliegtuig PH—AFZ. De bestuurder, de beer Miees uit Rot terdam stelde het vliegtuig onder bewa king, en ging te voet naar Domburg ZUID-BEVELAND. 's-GR AVENPOLDiER. Maandagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Aan het waterschap s-Gravenpolder werd de onderhoudsplicht afgestaan van het slechte gedeelte van den weg over den Haagdijk, dat thans verhard zal worden. Besloten werd om aan de aannemers van gemeentewerken rente te vergoeden wegens te late uitbetaling van de aannef mingssomnien in verband met de niet goedgekeurde begrooiting. De jaarlijksche vergoeding voor de bij zondere lagere school over 1929 werd vastgesteld op f 8.24 per leerling, De pensioensgrondslagen voor den burge meester en den veldwachter werden vast gesteld. .y De door het bestuur van de bijzondere lagere school gestorte waarborgsom voor de in bruikleen gegeven school zal wor den belegd door aankoop van inschrijvin gen op het Grootboek der N.W.S. De bepaling van het aantal straatlantaarns in verband met de electrificatie en de ver dere inrienting werd overgelaten aan Bi, en W. Besloten werd om alle gemtoentóf- gebouwen van eleotrisich licht te voorzien. De jaarwedde van den bode bij de brand, weer werd overeenkomstig diens ver zoek verhoogd. Biesloten werd om het dak van de school te doen beschieten. De aan J. de Dreu verleende conces sie voor radio-distributie werd overeen komstig diens verzoek ingetrokken en werd concessie verleend aan M. van Driel te KIoetinge. SCHOUWEN-DUIVELAND, In memoriam jhr. L. van Citters. HAAMSTEDE. In het gemeentehuis, waar ten teeken van rouw alle vensters gesloten waren, kwam Dinsdagavond j.l. de Gemeenteraad in voltallige ver gadering bijeen. Bij de opening stonden de leden van hun zetels op, waarna wethouder Blom, 'waarnemend burge meester ongeveer de volgende woorden tot hen richtte: Mijne Heeren, Een diep schokkende gebeurtenis is oorzaak, dat ik mij verplicht gevoelde deze spoedeischende vergadering te be leggen. Jonkheer Lodewijk van Citters onze hooggeachte burgemeester is over leden. Dit sterfgeval heeft ons overrom peld en gedrukt; met diep leedwezen doe ik U deze mededeeling. Wat was de heer Van Citters voor ons? Een eerlijk en edel mensch met een open karakter en de meest vredelievende bedoelingen Geen offer was hem te zwaar in 't be lang der gemeente, Trotsch was hij op iederen vooruitgang van het schoone Haamstede, toename der bevolking, uit breiding van den woningbouw, de bin nenkort te stichten lagere tuinbouw school en niet het minst de toenemen de ontwikkeling van „Nieuw Haamste de". Wie had kunnen denken, dat zijn tijdelijk vertrek uit deze gemeente op 20 Juni een afscheid voor eeuwig zou zijn? Wat zullen we hem missen op onze ver gaderingen in het gemeentehuis, dat hem zoo lief was." Daarna leest de secretaris een adres van rouwbeklag, dat aan de familie zal verzonden worden. Besloten werd voor de begrafenis van gemeentewege een stoffelijk bewijs van waardeering aan de familie te zen den. De heer Blom zegt, dat hij in een korten tijdkring voor de tweede maa wordt geroepen als waarnemend burge meester op te treden. Hij doet een be SANELLA (Ingez. Med.) roep op wethouder Gilijamse, den secre taris en de raadsleden en verzoekt hun gewaardeerde medewerking in het be lang der gemeente; verschillende ingrij pende werkzaamheden zullen in de naaste toekomst verricht moeten wor den. De heer G i 1 ij a m s e zegt, dat hij in zijn 16-jarig wethouderschap steeds naar zijn beste weten heeft medege werkt; hij zal ook thans niet achter blijven om den héfer Blom ter zijde te staan. BURGH. Dinsdag j.l. kwam de ge meenteraad in voltallige vergadering bij een. De gevraagde subsidie ad f 10 voor restauratie van den bekenden Plompe- toren wordt toegestaan. Besloten wordt namens den Raad deelneming te betuigen aan de familie van jhr. L. v. Citters, den zoo onver wachts overleden burgemeester van Haamstede. Het bestuur van den polder Burgh en Westland zal de in minder goeden staat verkeerende brug over den Hamer te Burghsluis vervangen door een beton- brug; deze brug zal aanmerkelijk ver breed worden; als de gemeente de helft der kosten aan aflossing en rente wil voldoen. Hiertoe wordt besloten onder voorwaarde, dat enkele bewoners bij eventueele wegverbreeding ten gerieve van het verkeer een geringe strook grond willen afstaan. Naar aanleiding der bekende missieve van Ged. Staten betreffende de zeker heidsstelling voor gedeponeerd kasgeld besluit men voorloopig het resultaat van het adres der vereeniging van burge meesters en secretarissen in dezen af te wachten, alvorens een beslissing te nemen. Het adres der Oudercommissie tot het verstrekken van drinken gedurende de wintermaanden aan schoolgaande kinde ren buiten de kom der gemeente, wordt in handen gesteld van B. en W. tot on derzoek naar de kosten. Een verzoek om meerdere vacantie voor de kinderen der openbare school wordt afgewezen. Een som van f 725, geschonken door een paar ingezetenen als tegemoetko ming in de aanlegkosten van het onder- grondsch electrisch net wordt in dank aanvaard. Voor een samenwerking met de ge meente Haamstede tot aanschaffing eener motorbrandspuit bestaat geen vol doende belangstelling. B. en W. worden gemachtigd de bestaande handbrand spuit in orde te doen brengen ter be strijding van brandgevaar voor de pan den, die niet met de waterleiding bereikt kunnen worden. THOLEN. STAVENISSE. In de Dinsdag avond alhier gehouden jaarvergadering van de Boerenleenbank werd herkozen als bestuurslid de heer M. C. Steendijk en als lid van den Raad van Toezicht de heer J. C. Droogendijk. Het aantal leden bedraagt 165. Aan het jaarverslag ont- Ieenen we het volgende In 1930 werd er aan spaargelden inge legd f 325.987, vermeerderd met f 106.129 en terugbetaald f 106.846, zoodat er op 31 Dec. ingelegd was f 325.269. De over tollige gelden werden gedeponeerd bij de Centrale Bank te Utrecht. De verleende voorschotten vermeerderden v. f 146.960 tot f 164.610, waarvan terugbetaald werd f 26.315. In loopende rekening werd aan de leden uitgegeven f 480.762 en door hen terugbetaald f 201.154, zoodat zij schuldig bleven f 279.608. In loopende rekening was er met de Centrale een schuld van f 148.695, waarvan terugbe taald werd f 47.266, zoodat het saldo- Centrale bedraagt f 101.429, Het aantal uitgegeven spaarboekjes vermeerderde in totaal met twee en werd 379. Het aantal inlagen was 292 en dat der terugbetalingen 267. Er werden gegeven 1323 voorschotten en 14 terugbetalingen, resp. ad f 7200 en f 20, voor grootste en kleinste bedrag. Ontvangen werd aan rente-voorschot ten f 7.3038, rente déposito f 13.370 en diversen f 10.90. Uitbetaald werd aan rente-spaargeld f 12.427, loopende reke ning f 3.201, administratiekosten f 1200 en diverse uitgaven f 588.47. Er werd een winst gemaakt van f 2.203, wat ge voegd- bij het reservefonds, dit doet stij gen tot f 21.038. De rente voor spaar- en dépositogel- den werd bepaald op 3.6 pet. en die voor opgenomen gelden op 4.5 pet. STAVENISSE. Bij de laatst gehouden stemming voor den gemeenteraad alhier werden o.a. gekozen verklaard de heeren L. Neele (van lijst 1) en mr. E. Tazelaar (van lijst 3). Daar deze personen zwiaj- gers zijn, mogen ze dus niet heiden zif ting mogen nemen als lid en zal er tus^ schen een loting moeten plaats hebben. Het aantal aangegeven gevallen van 'besmettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Juni in de provincie Zeeland Roodvonk: Axel 1, Middel burg 1, Stavenisse 1, DiphlherieGoes 1. Meningitis: Hengstdijk 1. Het nieuwe motor vrachtschip „Kota Nopan" voor rekening van den Rotter* damschcn Lloyd, gebouwd op de Werf der N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te V li si sing en, heeft gister met goed Sucre's zijn proeftocht naar Rotterdam volbracht. Dinsdagavond had te Heinkensf- zand een gecombineerde vergadering plaats van de alhier gevestigden R. Katho lieken en Christelijken Landarbeidersbon den. Als sprekers traden op de heeren Vingerling en Unnink. De vergadering was goed bezocht. Na een arbeid van vijf jaar nam ds. J. K, Wessels Geref. predikant te BuS- ;sem vroeger te Veere afscheid van deze gemeente, met een predikatie over Eifez. 3 vers 20 en 21. Ds. Wessels werd toegezongen Ps 121 vers 4. Protest van een kiescollege. Naar de Zeeuw verneemt heeft een! S-'tal leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente t(e St. P hi 1 ip s 1 an;d protest aangeteekend tegen de, naar zij zeggen, onwaardige en misleidende wij ze, waarop de stemming in gecomlbineeri- de vergadering van kcr-keraad en kiesf- college op 28 Juni j.l. is gehouden, waar door het mogelijk werd gemaakt;, dat met 5 van de 13 stemmen. Ds. Lingbteek (thans nog lid der Tweede Kamer) toe zegging van he/?Tep werd toegezonden. Vrouwelijke predikanten. De classikale vergadering te Harder wijk heeft, naar aanleiding van het voor stel der Alg. Synode van de Ned. Herv.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1