iProirirtciale JSeeutu sche he eeim UITG,; N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Twee bladen. WOENSDAG 1 JULI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. Eenheids-worst, KOOPVAARDIJ-OFFICIEREN. BINNENLAND. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws- MIDDELBURGSCKE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeel'ingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 15 2. Tot welk een diepzinnige onzinnig heden men toch geraken kan, wanneer men voortdurend op den loer ligt naar aanvalsmogelijkheidjes op politieke te genstanders daarvan levert „De Zeeuw" nu eens weer een bewijs. Onder het opschrift „Diepere eenheid" wijdt dit blad een nabeschouwinkje aan de raadsverkiezingen. Daarin heet het o.m. „Toen de „Middelb. Crt." aan den vooravond van de verkiezingen met een laatste advies kwam, werd daarin eerst tegen rood gewaarschuwd, maar om dan nog met meer kracht op het van rechts dreigende gevaar de aan dacht te vestigen. Om dit goed te laten uitkomen wer den aan de eene zijde alle rechtsche, maar aan den anderen kant ook alle linksche leden van dn Middelburg- schen raad, w.o, ook de sociaal-demo craten, bij elkaar geteld,' En verder „Aan de linkerzijde die als alles bij elkaar wordt geharkt uit 9 leden be staat, zit nog slechts één liberaal lid. Maar er is dan toch een „meerder heid". En zulk een meerderheid wordt in een liberaal orgaan met zekere blijdschap begroet." Wat wordt ons nu hier in feite ver weten Eerlijk gezegd: het was ons eerst niet recht duidelijk. Het eenige wat ons duidelijk was is dit dat wij blijkbaar iets niet goed ge daan hebben, althans in de argus-oogen van onzen a.r. opponent. Maar wat dan Als wij ons best doen, het te snap- j. pen, dan is het dit: dat wij, om de ver houding tusschen links en rechts in den nieuwen gemeenteraad te bepalen, een optelsommetje hebben gemaakt, en dat wij dit volgens de regelen der kunst ge daan hebben Maar in gemoede: hoe moet men dat dan anders doen Men kan toch, om deze verhouding te berekenen, de raads leden niet sorteeren in gebaarde en on- gebaarde, zwarten en blonden, boven- de-50-ers en beneneden-de-50-ers, in praters of zwijgers, optimisten of pes simisten, gestudeerden en zelf-geleer- den, minzamen en kribbebijters, volg- zamen en opposanten.... Toch wordt ons verweten, dat wij niet alleen rechts bij rechts optelden, maar ook ter linkerzijde alles „b ij e e n- harkten" (let op het nobele verschil in woordkeuze Evenwel: is dit verwijt dus al zoo dwaas als 't maar kan, nog gekker is de conclusie van „De Zeeuw": dus „ook aan de linkerzijde werd de diepere een heid erkend." Voelt u 'm? De „eenheid" van soc.- democraten en liberalen, door a.r, bril gezien. Och, dat men toch eens ter schole ging bij hen, die het weten kunnen 1 Geen enkele politieke partij, die in soc.-democratische organen meer er van langs krijgt, dan de liberalen. En wij zijn als regel óók niet dol-ingenomen met wat de roode heeren willen en doen. De liberalen zouden niets liever zien, dan dat er voortaan in de politiek andere scheidslijnen getrokken werden dan die tusschen „rechts" en „links". Maar de rechterzijde houdt vast aan wat zij noemt de „rechtsche eenheid" zelfs al moet zij daartoe één band slaan om roomsch- katholieken en staatkundig gereformeerden. Maar bij dien stand van zaken past het haar dan toch zeker niet, een grooten mond op te zetten wanneer links bij links telt, wat bij links hoort. Alle gepraat over „diepere eenheid" is dan verder. eenheids-worst, dunkt ons zoo. Sinds April worden tusschen de or ganisaties van scheepsofficieren en die van de reeders besprekingen gevoerd over het aangaan van een nieuw collec tief contract, daar 't oude heden afloopt. De bond van werkgevers eischte een verlaging van 10 pCt. der thans gelden de gages, waarbij die voor de lijn-offi- cieren als minimum en voor de vracht vaart als vaste gages zouden moeten worden beschouwd. Bij de besprekingen op de ledenverga deringen der officieren-vereenigingen is tegen de voorstellen der directies ern stig verzet gerezen en bij handhaving door deze van haar standpunt, schijnt bij een der Amsterdamsche lijnreederij- en een conflict als onvermijdelijk te moeten worden beschouwd. De officieren hebben zich intusschen tot nieuwfe onderhandelingen bereid verklaard. Van heden af zal de golflengte van het radiozendstation Hilversum (A.V.R.O en V.A.R.A.) weer voor drie maanden 1875 m bedragen. Vannacht is de staking in de earfjón- industrie in de Groninger veenkolonie uitgebroken. 1 J1 DE BRAND VAN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE VINCENNES. HET ALGEMEEN RIJKSAMBTENARENREGLEMENT. Het Algemeen Rijksambtenaren-regie' ment, dat thans in het Staatsblad ver schenen is, zal op 1 September a.s. in werking treden. De oorzaak. Er wordt druk, heel druk naar gezocht. Natuurlijk we weten nu hoeveel daar van af kan hangen! Werklieden ter plaatse pogen zonder succes tusschen de overblijfselen te zoe ken naar de vermiste schalen, die een groote waarde vertegenwoordigen. Het ingestelde onderzoek toont aan, dat er geen kwaadwilligheid in hetspelisgeweest en da'l de brand om vier uur moet zijn uitgebroken. Van daag z:al men overgaan tot opening van het transformaitorhuisje. Hierbij hoopt men dan aanwijzingen te vinden omtrent de oorzaak van den brand. Vandaag zouden ook de experts der verzekeringsmaatschappijen op het ter rein bijeenkomen, om de aanwijzing, diie men heeft over de oorzaak na te: gaan en zekerneid te krijgen of de onderstellingen inderdaad juist zijn. 't Is nog niet heel duidelijk; doch nader bericht na het onderzoek der ex perts zal wel spoedig volgen. De hernieuwingsplannen' Daar wordt hard, heel hard aan ge werkt. We hebben een mooi, spontaan aan#- bod van de Belgische regeering: een der drie Belgische paviljoens der tentoonstel ling ter beschikking te stellen van het Nederlandsch Comité. België heeft zelfs al schikkingen getroffen om direct den inhoud van het derde paviljoen in de bei! de andere onder te brengen. Het antwoord der Nederlandsche re- geering wordt, nog uit Den Haag ver wacht. Indien de uitnoodiiging zal worden aanvaard, zal de verhuizing binnen en kele dagen plaats hebben. De secretaris-generaal van het comité voor het Nederlandsche paviljoen, dr., van der Waals blijft (bij den heer Moojen te Parijs voor het opmaken der voorloo- pige plannen voor een nieuw paviljoen. De overige leden van het comité zijn gis teren naar Holland vertrokken. Een besluit is nog niet genomen. Het is echter mogelijk dat Nederland het Bel gische voorstel aanvaardt en ter plaatse van den brand dan een palisade zal op richten ^er herinnering aan het ver woeste Nederlandsche paviljoen. Een ander sympathiek gebaar van Bel gië is het stopzetten der voorbereidingen van de Belgische week. Nog een mooi aanbod- De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr, Loudon, heeft van den Franschen minister van Koloniën de mededeeling ontvangen, dat de Fransche regeering be sloten heeft aan het Nederlandsche co mité een bedrag van drie millioen fres. ter beschikking te stellen voor den her bouw van het Nederlandsche paviljoen De voorzitter van het Nederlandsch comité, mr. Fock heeft namens het co mité dank voor dit royale aanbod be tuigd, doch verklaard ,dat het comité er de voorkeur aan geeift den herbouw met de verzekeringssom te betalen. Herdenking in de Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft de voorzit- j Ir aai en vlecht den draad ineen, Joeg te zamen vreugd, geween, Hoop en vrees en rust en heven !n den draad van 't menschenleven. Scott. ter, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, den brand van het Nederl. pavil joen herdacht, terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven. Sedert de opening der tentoonstelling te Parijs was er maar één roep over de voorname en grootsche schepping, wel ke daar was gewrocht en waaraan een medelid dezer Kamer zijn groote kennis en energie had gegeven, aldus de heer De Vos van Steenwijk. De Nederland sche inzending stond der wereld voor oogen getooverd als een uiting van de hoogste cultureele en artistieke betee- kenis en als een tastbaar bewijs van het zegenrijk koloniaal vermogen van ons land. In Gods bestel moeten wij berus ten. Troostrijk is het, dat het korte, glo rieuze leven van het Nederlandsche pa viljoen de trots der natie is geweest. Teleurgesteld zijn wij, doch verslagen zijn wij niet. De minister van Justitie, mr, Don- n e r, sloot zich namens de regeering van harte bij het door den voorzitter gespro kene aan. Ook de regeering is ten zeerste ge troffen door deze ramp, die een zoo on verwacht én betreurenswaardig einde maakte aan wat door Nederland te Pa rijs was tot stand gebracht. Vooral gaat haar deelneming uit naar hen, door wier arbeid en medewerking het volle licht op het Nederlandsche paviljoen was ge plaatst. De regeering heeft ook met voldoening vernomen, dat inmiddels plannen tot wederopbouw zijn vastgesteld. Wieis Johnvan BrQck? (Ing. Med.) De architect Moojen. De ontwerper en organisator van het Nederlandsche paviljoen op de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling, de man die door den brand van j.l. Zondag zoo zwaar getroffen werd, is zooals waarschijnlijk niet algemeen bekend zal zijn, uit Zeeland afkomstig, meldt de Zeeuw. Zijn vader was vroeger hoofd der O. L. school te Kloetinge. Hij bezocht de H. B.S. te Goes en was daarna eenigen tijd werkzaam op het architectenbureau van den heer Hannink te Goes. Als architect heeft hij nog meege werkt aan de restauratie der Grafelijke Zalen te 's-Gravenhage, In 1904 vertrok de heer Moojen naar Indië. Eerst woon de hij een jaar te Bandoeng en daarna te Batavia, waar hij o.a. zes jaar lang lid van den gemeenteraad was. MIDDELBURG. Gisteren tegen middernacht heeft men de belichting van het stadhuis be proefd, Het bleek goed gezien te zijn, deze proef te nemen, want verschillende der 19 lampen van 2000 kaars moesten opnieuw worden gericht, maar toen was het succes dan ook weder schitterend. Heden morgen heeft men de beugels, waarin de lampen bevestigd zijn, in den nu goed bevonden stand vastgemaakt, zoodat volgende jaren de lampen slechts te plaatsen zijn om het gewenschte re sultaat te bereiken. Gisteravond heeft aan het jaagpad nabij bet electrisch gemaal een droevig ongeluk plaats gehad. Het 6-jarig doch tertje van de familie S, wonende aan het Vlissingsch Wagenplein, dat daar aan het spelen was, gleed in het water en verdween in de diepte. Aanvankelijk passeerden alleen enkele personen, die niet konden zwemmen, en de eerste zwemmer moest per rijwiel van het be gin van den Blauwendijk komen. Hij slaagde er in de kleine boven te bren gen, maar toegepaste pogingen om de levensgeesten op te wekken, hadden he laas geen resultaat. Met een enkel woord willen wij berinneren aan de Veulenkeuring van Hippos, die morgen op het Molenwater alhier zal plaats hebben. De temperatuur van het water aan de Zwemschool was gistermiddag 2 h 71c (F., 7 h 71°F (hedenochtend 9 h 69° F WALCHEREN. Gemeenteraad van N. en St. Joosland. NIEUW- EN SINT JOOSLAND'. Maan dagmiddag hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering onder voor zitterschap van den burgemeester. Medegedeeld werd dat alle benoemden in de -vorige vergadering hunne benoe ming hebben aangenomen; dat de rijks- uitkeering per inwoner is vastgesteld, op f 5.4499 in totaal op f 6318,56; dat de officieele vaststelling' van hef Bevolkings cijfer op 31 Dec. 1930-hij de gehouden volkstelling bedraagt 1148 personen; dat de verleende machtiging aan J. Joosse alhier voor het inwerking brengén van radiodistriDutie vervallen is verklaard, dat het gras der oude Begraafplaats enz. is verpacht voor twee jaar aau S. Janse voor f 10 per jaar. Alles voor kennisgeving aangenomen. Tot grafdelver werd met 6 stemmen benoemd de heer J. de Vries terwijl op H. Luitwieier 1 stem was uitgebracht (J. de Vries zal ook optreden als Qijkdieniafar). Een verzoek van de gemeente Arne- muid.en om de premie te betalen n:et de andere gemeenten waar hij in dienst is. voor de verzekering van den heer E. W Neuigebauer, wordt aangehouden. De ambtenaar van het O. M. acht het gewenscht om de verordening op het keuren van vleesch enz. in de kringge meente Middelburg, te wijzigen, daar bij de bestaande redactie geen vervolging kon pJaats helmen met succes op ver oordeeling. B. en W. van Middelburg stel len voor de gewenschte wijziging aan te brengen. B. en W. meenen dat helt niet noodig is de beslaande strafbare bepalingen te verscherpen, en stellen voor de redactie zoo te laten. Z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer Pop- pe ter sprake het ledigen der aschbak- ken, wat moeilijkheden oplevert, en nog meer zal opleveren. Hij deed het denk beeld aan de hand een ophiaaldienst in te stellen. Bij de bespreking was', men van meening dat dit veel duurder is, dan de tegenwoordige regeling, en ook zijn be zwaren mee zou brengen voor de ingeze tenen, zoodat er voorloopig niet op werd ingegaan. Strenger toezicht achtte men gewenscht op het in die bakken werpen van artikelen die daar niet in behooren, verder werd nog besproken wie kloklui der is bij brand. De voorzitter deelde me de dat B. en W. daarvoor hebben aan gewezen den gemeentewerkman. Ernstig ongeval. RITTHEM. Toen de eerewaeht naar huis reed, kreeg een der ruiters K. L. van het paard van een der marechaus sees zulk een slag tegen zijn heen, dat dit gebroken werd en L. naar 't ziekenhuis te Vlissingen moest worden gebracht. Ook kreeg een andere ruiter J. W. een elag van een paard, zoodat zijn been gewond werd en hij geneeskundige hulp moest inroepen. BAARLAND'. Hedennacht is opnieuw ingebroken Sn de hofstede van de weduwe G. Steketee. De inbreker had vooraf de buitendeur gebarricadeerd ten einde de ontvluchting van de weduwe en haar dochter te voorkomen. Door het lawaai gewekt, wist de dochter zich toch nog door een kier van de deur te wringen. Zij snelde naar de gemeentepolitie, die oogenblikkelijk ter plaatse verscheen. De veldwachter zag den inbreker per rijwiel de vlucht nemen en zond hem' nog eenig|e kogels na die waarschijnlijk alle doel misten. Daar de inbreker geen tijd had zijn slag te slaan wordt niets vermist. Van andere zijde meldt men ons nog: Te omstreeks 1 uur werden de we duwe en hare dochter gewekt door het inslaan van een ruit. Onmiddellijk daar na verscheen op de slaapkamer een per soon die haar onder bedreiging met ge weldpleging gelastte hem mede te dee- len waar zij haar geld geborgen hadden. De indringer heeft daarop de kasten en laden geopend en het zich daarin be vindende, waaronder gouden sieraden, over den grond geworpen. Ondertusschen had de dochter van de weduwe kans gezien naar de benedenverdieping te komen en de voordeur te bereiken. Het onderzoek aan de woning wees uit, dat de inbreker de voor- en achter deur van de woning met touwen had vastgebonden en dat hij door het plaat sen van een ladder voor het huis en het inslaan van een ruit een der bovenramen, het huis was binnengekomen. Bij een in gesteld onderzoek werden door de in middels versterkte politie in een wei land eenige gouden sieraden en in een vijver een zaklantaarn gevonden. Den ganschen nacht is de politie in bijzijn van den burgemeester, bezig geweest met het opsporen van den inbreker. Wat vermist wordt, kon nog niet worden vastgesteld. De justitie uit Middelburg verbleef he den reeds ter plaatse om een onderzoek in te stellen. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield de afdeeling „Haamstede—B/urgh" van de vereeniging „Het Groene Kruis" een al- gemeene ledenvergadering!. Uit het jaar verslag bleek, dat hel ledental ruim 600 bedraagt en van de verpleginglsiairtikjelen een ruim gebruik wordt gemaakt. De rekening 1930 in ontvang en uitgaaf resp. me(t f 4041 en; f 3046 werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden benoemd mevr. J. H. BjOOitFokker en de heer P. L. Vis. De instructie voor de nieuwbenoemv de wijkverpleegster werd vastgesteld en besloten haar logen ziekte te verzekeren bij het Algemeen Nederl. Verbond voor Ziekenkassen. Jhr. L. van Citters, f HAAMSTEDE. Met groot leedwezen werd in deze gemeente de tijding verno men, dat haar burgemeester jhr. L. van Ciltters onverwachts (de kans op herstel was gunstig) op 31-jarigen leeftijd in het zjiekenhuis te Goes is overleden. Sedert bijna 4 jaar burgemeester dezer gemeen te hadjhr. van Citters doorzijn belangstelt ling in het wel en wee der gemeente, zijn eenvoud en zijn nobel karakter de ach ting zijner gemeentenaren verworven. Zoo gaarne hadden wij hem nog lang in ons midden gezien. Moge de wetenschap, dat zijn nagedachtenis in dankbare herin nering zal blijven, zijn familie tot troost zijn. Hij ruste in vrede! ZEEUWSCK-VLAANBEREN W. D. BIERVLIET. Alhier is uit een tasch een,voorraad graan ontvreemd, de kor rels op straat wezen den weg aan, dien de dief heeft gevolgd. Bij .gunstig weer geeft het Chr. fan farecorps „Vlijt en Volhardinjg" te O. en W. Souburg, Donderdagavond te 8 Ih een concert op het Marnixplein. Dinsdagmiddag reed de landbouwer J. V. ite Kou de kerke met een span paarden naar de hooiweide; een 3-jarig merriepaard zakte in een en bleek aan hartverlamming te zijn overleden. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps „(Oefening kweekt Kunst" te West k a» pelle, onder leiding van den directeur, den heer P. de Rooy, zijn tweede zomert- concert. Een talrijk publiek volgde met aandacht de verschillende uitgevoerde muzieks tukken. De collecte voor het tehuis voor al leenstaande blinden te Wolfheze heeft in de 'gem. Haamstede en Biurgh f 85,45 opgebracht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig, betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (g^wetcn's1- geld) bij den ontvanger der directe be lastingen te Goes f ;1S4,84. onder letters N. N. te Hulst f (/39,59,'f 362,19, den inspecteur der directe belastingen té Ter neuzen f 5,25) f 9,40, f 52,27, Tot wijkverpleegster bij de Ver, -Het Groene Kruis" te O o s t[b ur gis be noemd zuster J. B,. Walles te 's-Gravenha ge met ingang v.ani 1 Augustus a.s.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1