K Dabolïarquhar 2$ BOOG AZIJN 21 i s de avonturen van w de beste voor den prhsw TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIBDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JUNI 1931. No. 150. NEERLANDS GERECHTE TROTS TE VINCENNES DOOR HET VUUR VERWOEST. Het schoone en trotsche gebouw van Nederland, op de Internationale Koloniale Tentoonstelling totaal verbrand, De kranige Parijsche brand weer kon niets behouden, Voor vele millioe- nen schade, Enorme belangstelling der Parij- zenaars, Minister De Graaff spreekt van een „nationale ramp voor Nederland". (Per draadlooze). DOOR BERTA RUCK ZEELAND, ZUID-BEVELAND. Toen er, na de officieele opening, van de terecht reeds zoo geroemde Parijsche Internationale Koloniale Tentoonstelling nog vrijwel niets klaar was, stond niet temin het schoone paviljoen van Neder land daar reeds in al zijn luister gereed: een feit voor ons kleine landje om trots op te wezen. Niet alleen dat wij het eerst volkomen gereed waren en daarom den eersten stoot der openingsbelangstelling vrijwel geheel opvingen, neen, ook onze inzen ding zelf was, èn om zijn hooge inner lijke waarde, getuigenis afleggend van ons in vele opzichten voortreffelijk ko loniaal beheer, èn niet minder om zijn ditmaal uitermate geslaagden uiterlijken en schoonen vorm, een reden om prat op te gaan. Welnuhet snelverterend vuur, dat in een tijdelijk gebouw als dit gulzig voedsel moest vinden, heeft Zondagmor gen in luttele uren tijds heel dit product van Nederlandsche vlijt en volharding geheel vernietigd Met recht mag hier, gelijk minister De Graaff in een onderhoud met een pers man deed, van een nationale ramp ge sproken worden Het persbureau V. D. meldt ons uit Parijs: Een ramp heeft Nederland op de In ternationale Koloniale tentoonstelling te Parijs getroffen: Een geweldige brand heeft Zondagochtend omstreeks kwart voor vijf het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling in het Bois de Vincen- nes totaal verwoest. Op dat uur kwam de nachtwaker der tentoonstelling in de vestiaire nabij den hoofdingang van het groote paviljoen; toen hij de deur opende sloegen de vlam men hem tegemoet! De nachtwaker snel de, nadat hij den brandmelder op de ten toonstelling in werking had gezet, naar de woning van den heer Moojen, den Ne- derlandschen gedelegeerde, wiens wo ning op korten afstand van het Ned. pa viljoen is gelegen. Hij wekte den heer Moojen en de overige bewoners van het huis om het verschrikkelijk nieuws me de te deelen. De brandweer der tentoonstelling was binnen zes a zeven minuten ter plaatse. Toen stond het echter reeds vast, dat er weinig of niets te redden viel De brand weer trachtte te doen wat in haar ver mogen lag, doch zij kon niet voorkomen, dat het geheele Nederlandsche paviljoen tot den grond toe afbrandde. Te half zeven in den ochtend was de vernieling reeds voltooid en was van het eenmaal zoo trotsche Ned. paviljoen niet anders dan een puinhoop over, die door de brandweer werd natgehouden. Omtrent de ontdekking van den brand in het Ned. paviljoen vernemen wij nog het volgende Toen de nachtwaker de vestiaire opende, en toen hij daar binnen den brand ontdekte, sloeg deze juist naar buiten; de man hoorde verschei dene knallen welke, naar het schijnt van explosies afkomstig zijn. Toen de brandweer verscheen, was 25 il Darol Farquhar maakte de touwtjes los, maar zijn gelaat ontspande zich toen hij zag w,at er in was gepakt: ee:n -pij'p, de eenige soort pijp, welke hem beviel, .naar hij aan. den jongen Fransdhen gjnaiaif jnad verteld. De zijne was gebroken ejn hu zond deze eetn andere. Leuk van den kerelIn de doos lag bij de pijp een brief van hem, gedateerd uit een of ander plaatsje in Bretagne, l'uideinde: iBeste Farquhar. Ik hoop, dat je dit in de beste orde zult ontvangen. Ik had het te Londen be(- steld en men heelt 'het vandaag aan tmijn adres alhier verzonden. Vandaar de ver traging. Ik zou zeer gaarne nog wat lain'g'pr zijn gebleven in dat aquarium van wonder lijke vissehen, zoodat ik wat langer liad -kunnen profiteeren van je uitstekend on derricht. Maar 'het zou me zeer aange naam zijn, zoo je in staat waart mijn jongere broeders op 'te leiden in de be oefening van verschillende sportspelen. Mag ik je d,aarom wat voorstellen? He.1) zou mij een groot genoegen zij'n, zoo je de reis wildet ondernemen naar mijn kasteel om een paar weken bij ons te komen logeeren. Onze hanen zijn best het paviljoen reeds een vuurzee. Het alarm voor den brand luidde Groote brand, menschenlevens in gevaar". Met zeer veel materiaal verscheen dan ook de kranige Parijsche 'brandweer ter plaatse en spoedig werd met ongeveer 20 stralen water gegeven. De brandweer kon niets anders doen dan er zorg voor te dragen, dat het vuur niet naar andere paviljoens oversloeg. Met donderend gekraak stortten de groote toren en de vele kleinere toren tjes van het prachtige paviljoen in. Dan laaiden de vlammen weer op, tot alles een rookende puinhoop was gewor den. Zondagochtend te tien uur jkon de brand als gebluscht worden beschouwd. Tijdens den brand liep de heer Moojen als verslagen rond het paviljoen, zijn stichting. Hij vertelde, dat zijn werk van 25 jaar, gedurende welke hij er in was geslaagd, vele niet te vervangen kunst voorwerpen bijeen te brengen, verloren was gegaan. De belangstelling van de Fransche autoriteiten en andere officieele perso nen die aldaar vertoeven, is zeer groot. Algemeen wordt de ramp betreurd. Bij den brand zijn gelukkig geen men schenlevens te betreuren. De heer Moojen vertelde nog, dat toen hij werd gewaarschuwd, alles in de omgeving van zijn huis reeds in brand stond. In nachtgewaad snelde hij uit zijn huis om zich naar den brand te begeven. WAT VERLOREN GING EN WAT NOG REST, Het hoofdpaviljoen van de Nederland sche inzendingen met al zijn schatten en niet te vervangen kunstvoorwerpen werd geheel een prooi der vlammen; ook eenige kleinere gebouwen zijn verwoest. Het Batak-huis, het kleine Minangka- bausche huis, de duiventil met inhoud en eenige andere buiten het paviljoen staande inzendingen zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Behouden zijn het Balineesche dorp, waarvan de bewoners op het laat ste moment werden gewaarschuwd om dat ook deze gevaar liepen. Gelukkig was de wind in andere richting. Ook de beide groote poorten naar het dorp zijn niet verwoest, terwijl ook de beide restaurants, die bij de Nederlandsche in zending behooren, behouden zijn. Het vuur vond gretig voedsel in het grootendeels van hout opgetrokken pa viljoen. Tegen zes uur arriveerde de Neder landsche gezant te Parijs jhr. Loudon; ook de Fransche minister van Koloniën Reynaud, maarschalk Lyautey en vele andere Fransche autoriteiten versche nen op de plaats des onheils. De door den brand aangerichte schade wordt geschat op 10 millioen gulden. Alleen het hoofdgebouw heeft reeds 1.200.000 gulden gekost. Vele kunst schatten, die niet te vervangen zijn, zijn vernietigd, zoodat men van een onher stelbaar verlies kan spreken. Men neemt aan, dat de oorzaak van den brand kort sluiting is, In den loop van den ochtend kwamen in orde, er is hier gelegenheid .0111 te vis sehen en te jagen en ik verzeker je, dat je mijn moeder en ons allen hartelijk welkom zuil zijn. Kom wanneer het je schikt. Antwoord eens spoedig, ihjoe je over mijn voorstel denkt. Aanvaard, beste vriend en' m,akker in- tusschen de hartelijke groeten van je toegenegen vriend Jean Lucie Sle Biarbe de Kergouen. Die hartelijke brief had Farquhar zijn goed humeur teruglgelgeven, zoodat hij in opgewekter stemming -overging tot het openen van het andere pakje-. Daarin vond hij lot zijn groote verbazing een polshorloge van hel beste fabrikaat, een langwerpig gouden horloge bevestigd op een band van gouddraad, zoo fijn, als of spinnen in plaats van menscheni- handen hem hadden vervaardigd. Er was geen briefje -bij, doch hij wist maar al te igoed wie de afzendster was; dat be hoefde er niet bij vermeld te worden! Maar de vriendelijke beroepsdanser riep lachend: Neen maar, die heeft het op jou Voorzien Zou dat werkelijk zioo zijn? bromde Farquhar nijdig. De toezending van liet kostbare ge schenk stond eigenlijk' wij wel gelijk mei] de aanbieding vap een diamanten halsfr snoer of iels dergelijks aan een vurig be lgeerde vrouw! Maar wat kon diel ma dame Cottrell wel in het schild voeren? Dat polshorloge, was F,arqp ilpr's conclu sie, doet de deur dicht, maai- madame tal van belangstellenden; ook Prinses Juliana, die te Parijs vertoeft, werd in den loop van den ochtend telefonisch op de hoogte gesteld. Omstreeks half twaalf heeft zij zich naar het terrein begeven. Gisteravond zijn de voorzitter van het Nederlandsche comité voor de Int. Kol. tentoonstelling mr. D. Fock en de andere leden van het comité die in Nederland vertoefden, te Parijs aangekomen. Omtrent de verzekering vernemen wij nog dat het hoofdpaviljoen voor 600 a 700,000 gulden is verzekerd. Het bedrag der verzekering van het tentoongestelde zelf kon men nog niet mededeelen. President Doumer heeft den Neder- landschen gezant jhr. dr, J. Loudon zijn deelneming betuigd met de verwoesting van het Nederlandsche paviljoen. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. In een kort onderhoud verklaarde M. Pressand, procureur van de republiek, o.a,: Ik ben van meening, dat men iedere gedachte aan kwaadwilligheid op zij moet zetten. De oorzaak moet veeleer worden ge zocht in een ongeluk. Onder deze om standigheden heb ik gemeend geen in structie te moeten openen. Om zeven uur 's morgens was men nog van meening, dat de oorzaak was kort sluiting, ondanks het feit, dat de stroom iederen nacht werd afgesloten. Deze kortsluiting zou clan moeten zijn ontslaan tusschen den transmaformalor en de in de cabine binnenkomende dra den. Om half negen echter schenen die in genieurs zich niet geheel en ai met deze zienswijze te kunnen vereenigen. De minister van koloniën en die heer Pressand hebben Spoormans, den waker, aan een langdurig verhoor onderworpen evenals de brandweerlieden die bij cle cabine zijn geweest. Om half tien hebben de ingenieurs, in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten den nachtwaker^ die den brand ontdekte en architect Moojen onder vraagd. Hierbij werden pogingen in liet werk gesteld 0111 vast te stellen of de lelectrische stroom goed wa,s afgesloten geweest. De Fransche regeering heeft haar of ficieele deelneming betuigd aan den heer jhr. dr. Loudon. Verbinding Z-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Gedeputeerde Stat/en van Zuid-IIol- land hebben thans aan. Provinciale Statiën een voorstel gecljaan betreffende de ver betering van het verkeer tussclien dte Zuid-Hoitaridsche en Zeeuwsche eilanden met Zuidf-Roliand en Noorcl-Brabant. Ge deputeerde Statiën gaan accoord met de bedragen, die krachtens het voorstiet van de desbetreffende commissie voor rekening d-er provincie zouden komen en brengen verslag uil over die onderhande lingen, die ten deze hebben, plaats ge had, met de gemeenten -op Goeroe en Overflak'kee. Alle 13 -gemeenten op het eiland; hebben zich verbonden lot hetf toekennen van idje door Ged. Statjen ge vraagde bijdragen, voor elk barer bere kend' in verband met het aau|al inwo ners. Daarbij werd, algemeen als voor waarde gesteld, dal het] aandeel in de kosten voor het veer van Hellevoetfeluis op Middel harnis niel zou worden betaald zoolang niet vast s-tjondi clat het veer van Ooitgenspjaat op Dinljelsas werkelijk tot stand zou komen. Vop-rls bedongen ver- schillendie gemeenten, dat heit aantal Zondagsdiensten bij eerstgenoemd veer niel zou worden uitgebreid en dat] dit bij hel nieuwe veer tot op dp helft van hel -door de commissie voorgesteld aan tal zou worden teruggebracht! De eersle voorwaarde bracht eenige onzekerheid] in den stand van zaken, om dat n.l. inmiddels bekend was geworden, dpi van Rijkswege ter verbetering; van het Hellegat Dij Ooltigensplaat in djat wa ter een dam zou worden aangelegd en hel werd] nu een vraag of daarmede géén verandering zou worden gebracht in liet ontworpen plan voor het veer op Din- telsas. Nu heeft in haar vervolg-wieïrslag de commissie geconcludeerd, dat onder alle omstandjigh-eden de verbinding van het eiland, met D-imtlelsas moet tot stand komen. Wanneer nu-, n,aar schijnt te mo gen wordjen vertrouwd, de minister van Waterstaat met dpze conclusie accoord zal gaan, mag wordjen aangenomen, dal dus aan die eerste voorwaarde van de localiteiL voldja-an zal zijn. Wat dje tweede voorwaarde beljte-fl, d,ie overigens niet door alle gemeenten werd gesteld, geven Ged. Statjen als hun meening te kennen, -djat wannéér de loca- liteit zelf in haar meerderheid op meer uitgebreide Zondagsdiensten geen prijs zal blijken te stellen, en, afgescheiden reeds van andere overwegingen, geen re den kan zijn 0111 de uitbreiding daar die alleen het belang van dje streek' zelf zou moeten dienen, loch door t-e voeren. KRUININGEN. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig de heer v. d. Bpi-glit, Het verzoek van de P.Z.F.M. om ont heffing van de bepalingen voor het ver voer van lange palen door de gemeente, komt in een- volgende vergadering aan de orde. Tot hoofd der gem. bewaarschool wordt benoemd mej. N. J. Slroosnijder met G si. terwijl no. 1 der aanbeveling mejF,. J. Nijd-ajml 4 st,. verkreeg. Met 8 'tegen 2 st. wordt besloten de voormalige onderwijzerswo-nin.g der O.L. school te Oo.stdijk te verkoop-en aan de Bjijz. School p-p Ger. grondslag aildaat' vopr f 2000. Een langdurige bespreking volgt op' het voorstel Van 'B;. en W. p|m afwijzend te bc(- schikken op een verzoek oim subsidie voor een losplaats bij dje sipoorlialte te Oostelijk. De heer Bairkunk meent dat on persoonlijke geniepigheden tusschen zit ten, doch zou als hij de zekerheid 'róid dat indertijd voor 20 jaar toezegging was gedaan voor de subsi-die zijn. De heer M i n n a a, r is het met de heer Burkunk eens en meent dat hét hooge of lage weegloon voor de gemeen te niets meer kost en die weegbrug] zal dan door velen- gebruikt kunnen woirdcn,. De Voorzitter zegt dat belangjicb1- bende aandeelhouders geien zuivere hou ding hebben aangenomen. O-ok de heer Van Hootegem is het met dpn voorzitter eens. De Voorzitter merkt np(g, op, da,l (Ingez. Med.J het bewijs nog niet getoond is dat de subsidie voor 20 jaar was. Djat deze zaak persoonlijk is geworden, daai'o-p wil de voorzitter liever maai' ni-et ingaan. D-e heer Minnaar meende loch, dat de velen di-e buiten de zaak als aande.elj- houders staan dienen gesteund te w.or;- den. Het voorstel van B'. en W. wordt aangenpmen met 9 fegpn 1 sill. I 1 Vastgesteld! wordt de rekening van den Keuringsdienst .van vee en vleescli, kring Kruiningen over 1930. Inkomsten f 5.542, uitgaven f 5.819. Een gewijzigde verordening; vppr het verleenen, van -landbouwverlof wordt vast gesteld als nedoeld in art. 13 der Leer plichtwet met alg. st. Met alg. st. wordt besloten een regeling te maken volgens de ciricuilaire van Ged. Staten voor het uitzeilen van niet b-ei- uoodigd kasgeld. Vastgesteld wordt een pensioc-msgrondf slag voor dpn heer N. T. van Dijk'e als1 secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur op! f 200. 1 Met 7 tejgenj 3 st. wordt goedgevonden een aanvraag om gelden vo,or nieuwe gordijnen voor de B-ij'z. R. K. school te Hansweert. Met algemeene st. wordt besloten met 1 Juli de Nieuwslraat te berijden door rij- en voertuigen in cle richting Oost— West, en Ged. Staten te verzoeken de de Moplmeel te do-en berijden West—Opst De heer B,urkun k informeert hoe ver het staat met cle elec|trificait-ii;e. De voorzitter zegt nog steeds te wachten op de toegezegde vraag' boven- of onder- grondsch net. BORSSELE. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den ca- liainilcuze.Tr polder Borsseile werd de re- kening 1930'31 vastgesteld op een be drag van f 72.083 in ontvangsten en f71.117 in uitgaven ,de begrootimg 1931- '32 op f 72.207 in ontvang en uitgaaf. De heer J. van den Dries verkreeg op ver zoek eervol ontslag als ontvanger-griffier. De vergadering besloot het salaris van den te benoemen functi-on-naris te be palen op f 350. Het salaris van den af tredenden .ambtenaar was f 425. Tot ont vanger-griffier werd daarna met 22 van de 39 uitgebrachte stemmen, bij een tweede vrije stemming, benoemd de heer H. C. Rutgers te Borssele, no. 1 der aan beveling. SCHORE, Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Aan het bekende adres inzake verla ging van den rentevoet voor voorschot ten uit 's Rijks kas ingevolge de Land- arbeiderswet wordt adhaesie betuigd, aan -de N.V. P.Z.E.M. wordt ontheffing verleend van het bepaalde in art. 44 sub b van het Motor- en Rijwielreglement. Aan de caféhouders zal vergunning wor den verleend hun café's open te houden tot des avonds 11 uur gedurende den zomertijd. Hierop volgt vaststelling van de reke ning 1930 der gascentrale „Oosteinde" met voor den-gewonen dienst een ont vang van f 85.120, .een uitgaaf van f 91.463 en voor den kapitaaldienst een ontvang van f 60.270, een uitgaaf van f 44.663 en goedkeuring van de begroo ting 1932 van die centrale met een ont vang en uitgaaf voor den -gewonen dienst van f 97.495, en voor den kapitaaldienst van f 40,303. M!et algemeene stemmen wordt be sloten aan de N.V. P.Z.E.M. een perceel tje grond (het achter het arrestanten lokaal gelegen gedeelte van den tuin van de onderwijzerswoning), groot ongeveer 25 m-, te verkoopen voor het daarop plaatsen van een transformatorhuisje, voor f 2.50 per vierk. meter. De rekening 1930 van de gezonds- heidscommissie te Kruiningen wordt goedgekeurd met een ontvangst van Cottrell was blijkbaar een tegenover ge steld gevoelen toegedaan! Toen hij dien avond op zijn kamer kwam, zag hij op- de toilettafel ee-n klein voorwerp ligjgen ,da-t hij "bijna over het hoofd ha-d gezien. Het leek wel op- cell pijp lak zooveel lak was er bij het in pakken ervan gebruikt. Hij zag er even wel een etiket aan hangen en daarop- slond zijn naam geschreven. Blijkens het opschrift was het afgezonden door een snccursaal van een Plarijsche juweliers- zaak. Hij maakte het met fijn leer be- llfleede doosje open èn op roomkleurig fluweel lag een dasspeld, èen zwarte pa- |reü, veeC mooier dan die welke hij vroeger had gedragen als réclame dooi de firma Mackenzie en Moss. Dat deed de maat overloopen en den volgenden m-orgen werd tevergeefs ge wacht op- den voortreffelijken tennis- leeraar kapitein Darol Fiarqutiair. Er kon den igeen lessen worden genomen, want de leeraar was verdwenen, vertrokken zonder iemand te waarschuwen. HOOFDSTUK XIII. Atelierbezoek en voor twee personen thee, Intusschen vertoefde. Sheila no;g steeds te Parijs, waar gedurende al die we ken hel leven haar vroolijker toescheen dan zelfs in het laatste jaar opi de, kost school. J 1 Met een zeer. bont! gezelschap, ar tiste-.) schrijvers ,tooneelisten en gewone men-schen was zij gast bij een atelierlbe- zoek in een appartement bewoond door een jongen man, di-ein juffrouw Woffijigi- Ion 'had aangeduid aLs den kunstenaar1, die ,in hetzelfde huis woonde-. "Hij heette Bobbie,-"Clarke, zijn uiter lijk was onvervalschl Elngels'cja; (welg-c|- daan, blond, blauwe 00,gen) en hij was te Parijs gevestigd omdat hij met een vol harding, die gr ooi er succes verdiende^ de kunst wenschte te beoefenen. Hij, was in het bijzonder gesteld op- den omgang mei artisten. Zijn familie hield er een paar fabrie ken op na, die samen haast evenveel] winst afwierpen ais een spoorweg in Ar gentinië. Iiij was onbehoorlijk rijk, maar schilderde en te-ekende niettemin even ijverig als wanneer hij ervan moest' leven. Maar daarom mogen we nog! niet bewe ren, dat dit één zijner idealen, was! Zijn hartstocht, welke in zijn ziel grooter plaats innam dan zijn liefde voor het leven in het Quarliüer Latin, zij'n ple zier |0m voor een ezel te staan, op ge vaar af dat een grijs gebaarde en gerid derde academicien hem zou- gelasten zijn 'schets uit te vlakken en opnieuw te be ginnen, zijn belang,stelli*g voor slechts begrijpelijke gesprekken over dip kunst van Marie Laurencin, de composities, van Les Six en d,e wals die de radio, had la ten liooren, die werkelijke hartstocht, welke in zijn jongensjaren bij hem wad opgekomen en wa.arvan hij zich n,og steeds niet vrij had gemaaktf, fwas maar neen, d,al verklappen we eerst straks'! Peg Woffington had; zich aanvankelijk tot hem aangatjrokken gevoeld], naar zij beweerde, -omdat hij zoo sprekend ge-leek' op haar in Engeland achtergebleven bul hond, Emma. Later ontleende zij zulks evenwel, vermoedelijk uit vrees, dal het} schaden zou aan zijn verhouding tot Sheila, lot wie de jongeman zich bij zonder aangetrokken gevoelde. Wat zou het prachtig loopen, bepeinsde juffrouw Woffington, als Sheila zijn groeiende ge negenheid beantwoordde. Het was een aardige kerel en bovendien flink rijk, twee eigenschappen welke men niet da gelijks bij een jongen man ,aanlreft.| f -- Ik kó-esler op het o,ogenblik! stechljs één onvervu'lbareii wensch, zei de Sheila glimlachend tot de operazangeres, die met gekruiste beenen en met een sigaret in den mond -napsl haar op de divan was gezeten, toen d;eze haar vroeg of he| haar te Parijs goed; bleef bevallen, en djat is, dat de dag! zies, en derlfug uren kon. du-ren. Ik heb al mijn dagen bezet, maar ik zou nog meer willen afdjoen. Zou u een dag van zes en derlig uur willen? Dat moesten de lui eens hopt- ren, die beweren dat eein jong meisje nooit ten volle gelukkig kan zijn, z-ooals men ;het poemt, dan wanneer zij getróuwd is; (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5