dabolrrquhar Internationale koloniale tentoonstellin 1 WERELD IN ÉÉN DAG MEI-NOVEMBER 1931 HEVEA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MH>DELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JUNI 1931. No. 149. DE ABATTOIRKWESTIE VLISSINGEN-MIDDELBURG. Het standpunt van het College van Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, uiteengezet in een brief Ged. Staten van Zeeland. aan DE AVONTUREN VAN DOOR BERTA RUCIC BINNENLAND. DE NEDERLANDSCHE KOLEN- UITVOER, ZEELAND. Vliegoefeningen. WALCHEREN. THOLEN. RECHTZAKEN, Kantongerecht te Goes. KUNST EN WETENSCHAP. Oudheidkundige vondst. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. (Wordt vervolgd); V s V -oa 0TS7 rfÊfs* Den 22efl Mei 1931 richtten Gedepu teerde Staten van Zeeland zich met een uitvoerigen gelijkluidenden brief tot de colleges van B. en W. van Middelburg en van Vlisisngen, waarin zij hunne in zichten betreffende de wenschelijkheid en de mogelijkheid van den bouw van één abattoir voor beide steden uiteen zetten, Ged. Staten eindigden dien brief met het verzoek, te mogen vernemen: le of het betrokken college van B. en W. nog tot medewerking bereid was en 2e het oordeel van den Raad der betrokken gemeente over dit punt. Thans verzoekt het College van B. en W. van Vlissingen ons, den volgenden brief, welken zij ook aan den gemeenteraad overlegden, te public eer en- Hij is gericht aan Ged. Staten en be helst het antwoord op het in den aan vang dezer genoemde stuk. ,,In den aanhef van Uwen brief wordt gezegd: ,,Wel is daarbij de bespre king van 13 Mei j.l. tot uiting geko men, althans door verschillende der aan wezigen als hun persoonlijk gevoelen kenbaar gemaakt, dat in de theorie de stichting van één abattoir voor het ge- heele eiland de meest wenschelijke op lossing wordt geacht.". Wij wenschen op te merken, dat deze meening op de gehouden conferentie met Uw College niet geuit is door de vertegenwoordigers der gemeente Middelburg en Vlissingen, maar verdedigd is door Uwen Voorzitter en den heer Zwagerman, Rijkszuivelcon- sulent voor .Zeeland, De heer Onderdijk, Wethouder van Middelburg, die eene op lossing in genoemde richting denkbaar achtte, werd daarin niet gesteund door den burgemeester van Middelburg, die dit namens de meerderheid van het da- gelijksch bestuur dier gemeente ver klaarde. Naar aanleiding van Uwe vraag, of wij bereid zijn, mede te werken tot het tot stand komen van eene oplossing in een der door U aangegeven richtingen dee- len wij U mede, dat, zooals Uw College bekend is, de bouw van het openbaar slachthuis door de Coöperatieve Sla- gersvereeniging te Vlissingen reeds ver is gevorderd en tot den aankoop van de installatie is overgegaan. Dit geschiedde volgens goed recht der belanghebbende slagers, met vergunningen ingevolge de Woningwet en Hinderwet van ons col lege. Daarbij komt, dat ingevolge het door U goedgekeurde raadsbesluit tot het garandeeren van rente en aflossing eener geldleening ten behoeve van de koelinrichting eene desbetreffende over eenkomst tusschen de gemeente en het Coöperatief Slachthuis bij notarieele akte is tot stand gekomen. Zooals door den burgemeester van Middelburg op de conferentie van 13 Mei j.l. is gezegd, zijn B. en W. dier ge meente niet bereid den Raad voor te stellen, mede te werken tot het verkrij gen van een gemeenschapplijk abattoir te Vlissingen, doch zij wenschen het raadsbesluit tot het bouwen van een abattoir te Middelburg te handhaven. Nu te Vlissingen de belanghebbende slagers zelf het stichten van een open baar slachthuis met koelinrichting ter hand hebben genomen, op eene wijze waardoor de zekerheid wordt verkregen, dat aan alle hygiënische eischen en voor schriften wordt voldaan, met toeken ning van eene belangrijke medezeggen schap in de uitvoering van het bedrijf aan ons gemeentebestuur, mogen wij thans geene medewerking verleenen aan handelingen, waardoor de Vlisisngsche slagers die voor het grootste deel hun vermogen in deze onderneming hebben gestokenzouden worden gedupeerd. Wij zouden het onrechtvaardig ach ten, indien vanwege de Overheid aan de Hij had zijn laatste les gegeven aan zijn meest geliefden leerling, den jongen Franschen 'graaf. De ernstig kijkende, vriendelijke sportman» noodigde hem' in zijn soms wel koddig Enigelsoh uit met hem leen uiltje te maken in zijn two-seater. Farquhar nam de uitnood igihg met bei de handen aam, niet enkel omdat hij den jöngen man giarne mocht, maar omdat Ihij het onder de gegeven omstandigheden een verademing vond. Hij trok dus gauw wat anders aan en vertrok zonder de tnededeeling achter te laten wat hij was gaan doen of wanneer hij zou terugked ren. Vóór madame Cottrell haar middag slaapje had geëindigd en voor de derde maal van costuum was veranderd, was Farquhar verdwenen cn snelde hij in ijlende vaart door de schitterende om streken van de badplaats. De graaf, een bronskleurige, maar blauwoogige Breton, was Vlieger ge weest bij het Fransche leger en hij had ook langen tijd in krijgsgevangen^ slagers financieel nadeel zou worden be rokkend, omdat zij niet alleen door het stichten van een openbaar slachthuis handelen in het algemeen belang, door het slachten te concentreeren in een goed geoutilleerde inrichting, maar even zeer, omdat zij ingevolge de wet ver plicht worden na 24 September 1931 uitsluitend te slachten in inrichtingen welke aan de bij Algemeenen maatregel van bestuur gestelde eischen voldoen. Daarbij komt, dat belanghebbenden in de uitvoering van hunne plannen meen den te kunnen doorgaan en naar onze meening terecht toen de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de be slissing nam bezwaar te maken tegen het verleenen van zijne bemiddeling om het besluit van den Raad dezer ge meente dd 25 Mei 1928, tot het intrek ken van het gemeenschappelijk raads besluit met Middelburg en tot het toe zeggen van medewerking aan een coöpe ratief slachthuis, aan de Koningin ter vernietiging voor te dragen, daar, naar het oordeel van den Minister, strijd met de wet of met het algemeen belang in casu niet aanwezig kon worden geacht. Sedert 1928 tot 24 April 1931 zijn dan ook door de Regeering bij de uitvoering van het plan der Vlissingsche slagers geene moeilijkheden in den weg gelegd, noch pogingen bij de gemeente gedaan om tot een hernieuwde samenwerking tusschen Middelburg en Vlissingen te ge raken, zoodat thans nu het Coöpera tief slachthuis nabij de Vlissingsche ha ven zijne voltooiing nadert 1 niet van het Vlissingsch gemeentebestuur kan en mag worden verwacht, in samenwerking met Middelburg één gemeenschappelijk gemeentelijk abattoir voor geheel Wal cheren te stichten, daarbij rekening houdende met de door den Burgemees ter van Middelburg in de conferentie van 13 Mei namens de meerderheid van B. en W, afgelegde positieve verklaring, dat dit college niet bereid zou zijn den Gemeenteraad voor te stel len, om van het genomen raadsbesluit tot den bouw van een openbaar slacht huis te Middelburg af te wijken, In antwoord op Uwe vraag omtrent eene mogelijke toepassing van artikel 138, der Gemeentewet, luidende: In dien het bestuur van eene gemeente eene gemeenschappelijke regeling wen- schelijk acht, en het bestuur van eene andere gemeente zijne medewerking niet verleent, kan het tot Ons het verzoek richten, eene regeling op te leggen", deelen wij U mede, dat wij uitsluitend met eene naburige gemeente zouden wil len samenwerken naar beider goedvin den en in een vriendschappelijke ver houding, daar alleen op zoodanige wijze goede en vruchtbare resultaten te be reiken zijn. Waar de meerderheid van den Raad onzer gemeente blijkens de verschillen de genomen besluiten volkomen ons standpunt in de onderhavige aangele genheid deelt, achten wij het overbodig, waar wij hare meening kennen, deze zaak, welke meermalen van verschillen de zijden in den Raad is bezien en uitge maakt, thans wederom ter tafel van den Raad te brengen." Naar een medewerker van het Alg. Handelsblad verneemt zou Woensdag bij het bureau der Belgische Ka'mer zijn gedeponeerd een wetsontwerp, gedateerd Van Dinsdag, dat het mogelijk zou mol ken om den invoer van steenkolen en eeniige andere producten in België te be perken. (Ingez. Med.) Reeds velen zullen met belangstelling de oefeningen der militaire vliegtuigen van af het vliegveld Vlissingen hebben gadegeslagen. De „Vlissingsche Crt." heeft een be zoek aan het vliegveld en een onderhoud gehad met leidende personen dezer oefe ningen. Aan het bericht in genoemd blad ontleenen wij het volgende: Het blad vernam, dat de vliegoefe ningen gemaakt zullen worden door drie groepen, die onderscheidenlijk onder commando staan van kapitein Van Hec- king iColenbrander, kapitein Roland en kapitein Van Weerden Poelman- Het al gemeen toezicht, waf betreft veiligheid, wordt 'waargenomen door kapitein Van Dorst. De eerste groep, welke nu oefent), wordt gevormd door vliegtuigen van type G I, C IV en C VI, dit laatste type is op op het oogenblik het modernste en wordt in beweging gezet met behulp van saam- jgeperste lucht, die in een cylinder op' een wagentje bij het vliegveld wordt [ge bracht. Juist toen de verslaggever op liet ter rein was vertrok een tweetal vliegtuigen van het terrein, waarvan het eene achter zich een soort zak, ïuchtsdhijf heet de term aan een touw op een 300-tal ,M:. achter zich meesleepte door de lucht. Bioven de zee aangekomen worden door het „achtervolgende" vliegtuig uit een in deze machine met scherp geladen mitrail leur geschoten in de richting, van de kust af. Waar deze zak van mietHgoedkoope «tof is vervaardigd, wordt bij herhaalde malen achter elkaar gebruikt. De schiet- gaatjtes worden met rood gemerkt en teekening wordt gehóuden van het aap- tal treffers. Toen eenige „kisten",, zooals de term luidt, op het veld stonden, bemerkte de verslaggever onder een dezer een stcllei- ftje bommen onschadelijk in haar soort die als voorwerpen van de tweede) oefening dienden. Ze waren bevestigd in een soort houder en de ondersteuning kan door electriciteit worden wegge 11,0- men door den inzittende. D,an valt die bom naar beneden. De oefeningen in dit wer pen worden uitgevoerd in de buitendijk,- sche 'terreinen van den calamiteuzen OnV rustpolder op Noord-Beveland. In den loop van deze oefeningswekem waarop gevlogen wordt van/ 8 uur 's mor gens tot ongeveer 6 uur 's avonds, zal ook nog een zgn. nachtoefening worden gehouden, welke dient tot het beproeven van de verlichting van het terrein. ARNEMUIDEN. Wo en sda ga vond verga derde de plaatselijke afdeeling der ver- eeniging „Stichting Vrederust", onder lei ding van den voorzitter den heer J. J. C. van der Graaff, tevens correspondent' dier afdeeling. i 'Bij acclamatie werden benoemd de heere.n L. van Eenennaam en P. van iBelzen tot afgevaardigden naar de te houden jaarvergadering dier stichting te Bergen op Zoom. Voorts werd besloten! voor de a.s. winter sprekers voor de afdeeling uit te nocdigen en te laten optreden. Een drie tal Ilerv. predikanten werden naar toer beurt op de lijst [geplaatst. SCHERPENISSE. In dp gehouden raadsvergadering werd het nieuwbenoem de raadslid de heer O. Bevelander beë.ëedigd. Naar aanleiding van een schrijven van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. betreffend© den toestand van dien kerktoren, werd m. a. st. besloten de inoodige herstellingen te doen uit voeren. Besloten werd op verzoek van de Pi.Z. E.Z. het net met idi© straatverlichting ondergronds te doen uitvoeren. Vastgesteld wordt een ambtenarenre glement. Tot oorrespondent der arbeids bemiddeling wordt benoemd de heer "J. Geuze. De bouw eener kluis oif aan schaffing eener brandkast wordt aange- nouden tot een volgende vergadering. [lichtloopend (Ingez. Med.) Het gerechtshof tie Leeuwartlen heeft .gister arrest (gewezen in die zaak tegen den 29-jarigen muzikant D. T. uit Harkema Opeinde die tijdens de jong ste Drachtster kermis in een café bij 'n ruzie een der bezoekers dood sta'k' en door de rechtbank werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De advocaat ge neraal had van het vonnis bevestiging gevraagd en heden heeft het hof helj vonnis vernietigd en eveneens 15 jaar gevangenisstraf opgelegd. Door den Kantongerecht te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: te Ovezande laten venten op Zondag: P. S. Goes, f 15 b. s. 15 d. h.; zonder vergunnig loopen op weiland: P. v. d. B. Vlissingen, terug aan ouders; A. E. M. aldaar f 5 b. s. 1 w. tuchtsch.; straatschenderij: D. v. S., J. d. R., A. P. d. R. Yerseke, f 15 b. s. 15 d. h; te Kortgene zonder vergunning van B. en W. geld inzamelen: D. H. Amsterdam f 10 b. s. 10 d. h.; te Wissenkerke venten zonder ver gunning: C. v. E. Goes, f 10 s. b, 10 d. h.; overtreding Wet op de Coöperatieve vereenigingen: W. v. V, Heinkenszand 2 maal f 5 b. s. 2 maal 5 d. h.; Arbeidswet: J. M. J. S. Goes, 2 maal f 50 b. s. 2 maal 10 d. h.; i Drankwet: E. P. Yerseke, 10 d. hecht,; Schelde bevisschen zonder vergun ning J. v. J. M. B. Ossendrecht f 0.50 b. s. 1 d. h.; P. M„ J. C. M. Yerseke f 10 b. s. 10 d. h.; schelpdieren rapen aan den voet van een Zeedijk: M P Yerseke f 3 b. s. 3 d. h.; rijkskanaal bevaren zonder reglement: T. N. Antwerpen 2 maal f 2 b, s. 2 maal 2 d, hecht.; met motorrijtuig geen richting aange ven en de vrijheid van het verkeer in gevaar brengen: A. P. M. M. Dordrecht 2 maal f 10 b. s. 2 maal 10 d. h.; met auto rijden zonder rijbewijs: J. v, L. Borssele f 5 b. s. 5 d. h.; met motorfiets rijden zonder goede remmen, en zonder rij- en nummerbe- wijs: W. de B. St. Philipsland, f 10 en f 3 b, s. 10 en 3 d. h.; met auto linkerzijde van den weg hou den: M. E. K, Kruiningen, f 10 b. s. 10 d. hecht.: met auto rijden zonder achterlicht'. H. J, V, Terheiden f 5 b, s. 5 d. h.; met motorrijtuig vrijheid v. h. verkeer in gevaar brengen: A. S. Wolphaarts- dijk: f 25 b. s. 25 d. h. fietsen zonder licht: M. G. Goes, C. J. D. S. Yerseke, M. H. Krabbendijke, Wl d. J. Goes f 5 b. s. 5 d. h.; Dronkenschap: J. M. W. Wemeldinge, C. C. de K. Yerseke, f 10 b. s. 10 d. h.; valschen naam opgeven aan bevoegd gezag: D. K. zonder bekende woon- en verblijfplaats f 25 b. s. 25 d, h. Bij het graven van fundceringssicuVen aan die Notoelstraat te Heerlen heeft de gemeentearchrcaris een .merkwaardige oudheidkundige vondst gedaan. Waar Heerlen thans is heeft vroeger een Ro- meinsche vesting gelegen, genaamd Corio- vallum. Thans heeft de archivaris van deze vesting een gedeelte van de gracht gevonden, die spits toeloopt, dus wigvor mig is en een diepte had van twee mi onder den beganen grond met boven een! openingswijdte van rüim m. De aan vulling bestond grootendeels uit| been deren van groote slachtdieren. "Ook wer den er scherven gevonden, welke groo- ten id,eels dateeren 1111' de 2de eeuw, en kele zelfs uit de le eeuw1. Eveneens 'kwa men enkele spijkers te Voorschijn en een afgesloten Romeinsche muiit, vermoede lijk van Keizer Domitianus (8196 n. Chr.) r. Benoemd( lot adjunct|-commies bij den post- en "telegraafdienst de kantoor bediende le klasse W. A. Polderman van het post- en telegraafkantoor te Vlis singen. schap doorgebracht. Zij spraken wel eens over dien somberen tijd, doch niet dik wijls. Maar gaarne hadden zij het over tal van andere dingen en mrs. Power, die kapitein Farquhar feitelijk als een soort van doofstomme beschouwde, zou verbaasd hebben gestaan, zoo zij er ge tuige van had kunnen zijn, hoeveel hij had te vertellen zoodra hij maar buiten bereik van haar vriendin Inez was en in gezelschap van een anderen man. Het was een heerlijk ritje, dat ze maakten\ maar ten slotte moest toch om den te rugkeer worden gedacht. Met een vaart van tachtig mijl werd het hptjel weer bereikt, en hierop namen zij afscheid van elkaar. Neen, niet vaarwel maar au re- voir, zei de Franschman, Hoe zegt ge dat in het Engelsch? Tk geloof niet, dat er in het Elhgjelsch een woord voor is, maar soims bedoelen w£ het toch wel. Laat ik dan hopen, dat het hier zooi gemeend is. Ja, daar ben ik zelfs van overtuigd, zeide de graaf met een glimlachje. Ik voor mij heb in u een co- pain, een makker gievonden en ik heb een voorgevoel, dat we elkander op een gewichtig oogenblik in het leven nog wel eens zullen ontmoeten. Ild hoop hefl van harte! I Met een hartelijken handdruk en een gevoel van oprechte vriendschap scheid den zij. '.Biij zijn terugkeer naar het hotel zag Farquhar, terwijl hij door de draaideur de rijk met spiegels versierde vestibule betrad zich opgewacht door den gérant van het hotel. ,Met iets verwijtends itn zijn stem zeide deze: Kapitein Farquhar, madalmte Cot trell heeft zich ongerust over u gpmaakf Zij heeft gevraagd waar uwasZij1 had u verwacht, kapitein! Maar ik had geen enkele afspraak met haar! Neen, maar zulk een gast móet meh niet willens en wetens voor het hoofd! stooten, merkte de gérant op met eeln veelzeggenden en tevens waarschuwteni- den blik. Farquhar werd zich bewust <dat hij misschien binnen korten tijd voor een nieuwe moeilijkheid zou komen te staan. Hij achtte het niet onmogelijk, dat hij voor de keus zou staan om onge noegen te krijgen met den gérant, wal hem dan zijn positie zou kosten, of we] de gehoorzame dienaar moest worden van die vrouw. Kapitein Farquhar had met tegenzin een cadeautje ontvangen, dat naar zijn kamer was gebracht en dat bestond uit een armlang sigarettenpijpje van Chr- neesch jade, zoo doorschijnend groen als zeewater. Madame Cottrell had hem' diit vereerd. Zeer beleefdf had hij haar ver klaard, dat het erg vriendelijk van haar was, ma,ar dat zij het werkelijk niet had moeten doen. "Waarop zij had geajnltwoord: Waarom zou ik niet? (haar levens motto, in ieder geval zoo kwaad niet, wanneer men sterk genoeg van aard is om zien er consequent aan te houden). Het spreekt toch van zelf, dat leerlingen nu en dap een presentje geven aan hun dansleeraar, hun, schermmeester, of hun tennis-instructeur... Maar ik word zeer behoorlijk voor mijn lessen betaald Kapitein Farquhar, u (heeft een nieuw polshorloge hepaald dringend noo- dig, verklaarde zij, volstrekt niet door zij!n opmerking uit het veld, geslagen. Heuseh, die oude riem, die u olm uw pols draagt... Tk zou hem voor niets ter wereld willen ruilen, verklaarde Farquhar met warmtedie leelijke oude riem met horloge had hij gedurende den giaUschen oorlog gedragen. n Ze lette niet eens op wat hij zeide en vervolgde: Ik moet toch eens ziein wat zij in goud of platina hebbeii Wat ik n bidden mag, doe het niet! Zij was evenwei te dom en te koppig om hem te begrijpen. Had 'die jonge!- man geen moeite om rond te lcomen'! Zou hij anders den sport als beroep uit'- oefenen? Zij zag in zij'n armoede een gunstige omstandigheid. Zijn salaris waS niet zoo schitterend, dat hij zich koö veroorloven ergens elders dan in zijn hotel te eten. Waarom hem dan niet mee liit eten genomen? Een auto had hij niet. Waarom hem dan niet meegencé men in haar mooien Isotto Fraschini, die zoo sierlijk en snel als een windhond over den weg gleed? Hij bezat geen kostbaarheden, van haar standpunt vond zij dat best. Dat is hier voor u gebracht, mon sieur, zeide de kleine, in 'livre gestoken chasseur en legde op de tafel voor hem1 twee pakjes neder, waarvan er ee|ö zwaar verzegeld en aangeteekend was. Farquhar keek' er moedeloos naar. Hij liet zijn broodje weer op zij'n bbrd val len en pakte in de eerste plaats het per post toegezonden pakje beet. Zonder zelfs te onderzoeken vanwaar het was afge zonden, stopte hij het ongezien, in een zak van zijn sportcostuum. Met zijn gje!-> wone vrijmoedigheid kwam1 de beroeps danser daar tegen op: Wees nu niet flauw en kijk eens, waf er in zit. CW;-' I t i

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5