^Provinciale ^eeutoscKe öiKirmi Een kras stukje :No, 14 9. Twee bladen. ZATERDAG 27 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND, ZEELAND. M1DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reget meer 30 oent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brievenoj Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Contanten. Een op het eerste gehoor een beetje zielige geschiedenis: twee mannen staan voor een stakker die zijn hand ophoudt om een aalmoes. Zilver en goud heb ik niet, zegt de eerste. Pijnlijk, We zijn in de wereld gauw uitgepraat als we geen zilver en goud bij de hand hebben. We komen er heel wat vlugger en vlotter als we kunnen zeggen: verstand heb ik niet, maar wel de dubbeltjes. Of een geweten houd ik er niet op na, wel een brandkast. OfEen klinkende naam heb ik niet, maar wel een rekening bij den bankier. De wereld sluit heel graag vriend schap met zilver en goud; den dommen bezitter nemen we dan wel op den koop toq. Zoo erg kieskeurig zijn we niet. En wat dien goeden naam betreft, nou a-la, heelemaal zonder vlekje is nie mand. Is dat niet een beminnelijke stel ling Erg makkelijk om over bezwaren van moreelen aard heen te komen. Zoo: vergevingsgezind. Ja, ja: met zilver en goud, koop je de heele wereld. Behalve het Geluk. En: de vrede in het hart. Kijk 's: die twee mannen tegenover dien stakker staan er oppervlakkig be schouwd hopeloos voor. Maar er behoort toch een zekere moed toe om naar een bedelaar toe te stappen en grootmoedig te zeggen: beste man, zilver of goud heb ik niet. Over dien moed, moesten we het eens hebben. Over dien onbetaalbaren moed. Dat het in die geschiedenis zoo won derlijk afloopt (U kunt het lezen in Han delingen 3, als het U belang in boezemt, en ge den Bijbel nog weet te vinden) vindt zijn oorzaak in twee dingen. Eersten, hierin, dat deze twee man nen iets anders bezitten dan zilver en goud. Een heeleboel „bezitters" bezitten niets anders en daardoor zijn ze eigen lijk doodarm. NI. aan geestelijk goed. Waarachtige kapitalisten zijn het nooit. Dat waren nu de twee mannen uit Handelingen 3 wèl, want dat andere, dat ze wel hadden, vertegenwoordigde een geweldige kapitaal. Zij waren nl. rijk, schatrijk aan inner lijke vrede en aan bovenmenschelijk geluk. En met dien rijkdom, maken ze nu dien stakker aan de Poort ook rijk. Ze maken hem namelijk: gezond. Daar had die zieke stakker hij was kreupel niet eens om gevraagd. Dat is de tweede oorzaak waardoor deze bedelpartij zoo mooi afloopt. Deze bedelaar hield zijn hand op om een aalmoes. Hij dacht niet aan die ge weldige rijkdom van een gezondheid. Er zijn menschen die op niets anders zitten te wachten dan op: goud en zil ver. Dat zijn de armoedigste menschen van de wereld. Deze bedelaar wordt gezond. Hij wordt: kapitalist. Moeten we per se eerst ziek zijn om dat te beseffen? Waar hij om vraagt krijgt hij niet: contanten. Wat hij niet durft vragen, wordt hem geschonken: om niet. Let op, let op Hoeveel menschen vragen om werk, maar wachten op ondersteuning bij Maatschappelijk Hulpbetoon, Armbe stuur of de Diaconie Er zijn volleerde hand-ophouders in de Wereld, die kwaad worden als je tegen ze zegt: Zie eens aan, geld of goed heb ik niet. Loop dan maar dóór, zeggen ze De vraag is niet: Hoeveel krijg ik Maar: Waar is het waarachtig wach ten op? Waar wacht gij op? Rijk worden. Of gezond worden Uit de zorgen komen of: De tevredenheid. Er is ook een geestelijk hulpbetoon, Waar vraagt ge daar, om En: waar wacht ge daar op Ernst van den Haeghe. Men vindt op een andere plaats in dit blad opgenomen het volledige afschrift van een brief, welke het College van B, en Wl van Vlissingen, d.d, 16 Juni 1931 richtte tot Ged. Staten van Zeeland. Wij zijn er niet geheel zeker van, of de publicatie van dezen brief niet als een indiscretie is te beschouwen; mocht dit inderdaad het geval zijn, dan moeten wij dien blaam bij voorbaat van ons af werpen, aangezien het verzoek tot open baarmaking ervan ons gedaan is door den afzender, i,c. B. en W, van Vlis singen zelf. Bedoelde brief is het antwoord van dat College op het schrijven van Ged. Staten, waarin deze poogden op het nip pertje nog te geraken tot stichting van één abattoir voor beide steden. Het spreekt vanzelf, dat wij te be- voegder plaatse in Middelburg inlich tingen vroegen omtrent het in dien brief gestelde. Onze vrees en verwachting, dat dit verzoek geen succes zou hebben, werd bewaarheid: men achtte daar, waar wij ons om inlichtingen vervoegden, de een zijdige openbaarmaking van een gedeelte van wat in een besloten conferentie tus- schen Ged. Staten en Zeeland en de beide betrokken colleges van B. en W. werd verhandeld, dermate ongebruikelijk en ongewenscht, om niet te zeggen on geoorloofd, dat men dezerzijds dat voor beeld volstrekt niet wenschte te volgen. Dat is, dunkt ons, een volkomen respectabel standpunt, waarbij wij ons dienden neer te leggen. Op onze vraag evenwel, of hetgeen deze brief uit ge noemde conferentie citeert, over 't alge meen gang en inhoud der besprekingen al dan niet juist resumeert, kregen wij ten antwoord, dat de voorstelling van zaken op z'n minst genomen eenzijdig en onvolledig is, waardoor een beeld ont staat, dat niet met de werkelijkheid overeenstemt. Indien evenwel, zoo meende men en wij deelen dat inzicht volkomen in deze zaak klaarheid in openbaar heid zou moeten komen, dan is de eenig mogelijke en correcte oplossing deze publicatie, met goedvinden der 3 partijen, van de notulen der bijeenkomst van 13 Mei jl. Wenscht men dus te bevoegder plaatse van openbaar verweer langs dezen weg, op principieelen grond, af te zien, dan rest ons zelf nog slechts een enkele opmerking over den inhoud van dit stuk. In de eerste plaats (alinea 3 van den brief) dient opgemerkt te worden, dat het toch waarlijk, voor wie den gang van zaken kent, niet zoo wonderlijk is, dat B. en W. van Middelburg op de confe rentie van 13 Mei j.l. verklaard zouden hebben, dat zij niet wenschen mede te werken tot het verkrijgen van een ge meenschappelijk abattoir te Vlissin gen. Dat ware toch al te mal geweest: nadat Vlissingen weigert althans han- diglijk ontgaat aanvaarding van de gevolgen der gevallen arbitrale uit spraak, zou Middelburg zich nu, tegen die door onpartijdige deskundigen ge geven adviezen in, met de revolver op de borst toch nog laten dwingen tot me dewerking aan den bouw van een ge meenschappelijk abattoir in VI is s i n g e n Middelburg wil niet weten van (door hoogerhand gesuggereerd) dwingen van Vlissingen langs wettel ij ken weg, wijl het dat in strijd acht met de beginselen van goede nabuurschap; hoe kan Vlissingen dan heil verwach ten uit een langs slinksche wegen afge dwongen samenwerking in een te Vlis singen te bouwen gemeenschappelijk abattoir Wat vervolgens al. 4 aangaat: wie wenscht de Vlissingsche slagers, die de kastanjes uit het vuur haalden, nu gedrn peerd te zien Niemand onzer: maar staat de gemeente Vlissingen finan cieel niet achter hun? En willen w ij, naar onze Raad duidelijk uitsprak, niet ook meehelpen den strop te dragen? Zeker mag, ook naar onze meening, de overheid den slagers geen financieel na deel berokkenen. Maar de gemeente Vlissingen is toch garant voor de geld- leening? Of is dat alleen voor het koelhuis en niet voor het eigen lijke abattoir? In elk geval en hoe dit alles ook zij: wanneer Ged. Staten en de gemeentebe sturen van Vlissingen en Middelburg, op verzoek van eerstgenoemden er in De golfslag breekt, als ge olie in den vloed werpt; de vlam slaat uit, als gij olie in den gloed giet. Let daarom bij uw spreken op, hoe en waar gij het doet. slagen zouden het alsnog omtrent een gemeenschappelijk abattoir eens te wor den, dan zou bij de dan te treffen rege ling natuurlijk zorg worden gedra gen, dat de Vlissingsche slagers er zon der kleerscheuren afkwamen. De voorlaatste alinea geeft ons de opmerking in de pen, dat Vlissingen daarin toch wel van een heel merk waardige opvatting doet blijken. Het hield zich niet aan de gemaakte afspraak, het verbrak de samenwerking, en nu verklaart het suikerzoet „dat het in een op te leggen samenwerking geen heil ziet, maar uitsluitend in een samenwer king.... in vriendschappelijke verhou ding"! Men zou zoo zeggen.... Wat den slotzin betreft: het ligt niet op onzen weg, standjes uit te deelen aan het College van B. en W. van Vlissingen in zijn verhouding tot het College van Ged, Staten, Maar wanneer laatstge noemden vragen „om tevens gaarne het oordeel van den Raad uwer gemeente te mogen vernemen".... en het ant woord van B. en W. luidt, dat dit (lager) College zulks „overbodig acht"wel, dan vragen wij ons af, of ons opschrift eigenlijk niet moest luiden: „Een bru taal stukje". Dat Vlissingen's Raad zich echter zóó terzijde zal laten schuiven, kunnen wij ons moeilijk voorstellen. Bergen aan Zee herdacht met groote feestelijkheden zijn 25 jarig be staan. Het arnitrage-v oor stel in het con flict in ae stroocarton industrie te Gro ningen is door de werknemers afgeslagen. BIJ VETZUCHT, jicht of diabetes, ver betert het natuurlijke „Franz-Josel"- bitterwater de maag- en darmfunctie en bevordert de spijsvertering op blijvende wijze. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar, (Ingez. Meid.) DE STAKING TE HELMOND GAAT NIET DOOR. De Rijksbemiddelaar prof. mr. Aal berse heeft Vrijdag 19 dezer in een con ferentie met partijen betrokken bij de dreigende staking aan Van Vlissingen's Katoenfabriek te Helmond een voorstel gedaan, dat thans door beide partijen is aanvaard. Hierdoor is de staking, die anders aanstaanden Maandag zou uitbreken, voorkomen. Het voorstel houdt in, dat de arbei ders-organisaties de met ingang van 15 Juni ingetreden loonsverlaging van 5 pet, accepteeren, terwijl ten aanzien van de tweede verlaging van 5 pet. partijen na het verschijnen van de balans der ven nootschap (omstreeks September) op nieuw besprekingen zullen voeren, even tueel onder leiding van den Rijksbemid delaar. DE BRUG OVER DE MOERDIJK. De Kamers van Koophandel en Fa brieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eind hoven, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk hebben den voorzitter van den raad van ministers een adres aange boden, waarin met nadruk en klem van redenen verzocht wordt te bevorderen, dat de bouw van een brug bij Moerdijk niet langer wordt uitgesteld. Het Werk wordt een zoo groot natio naal belang geoordeeld, dat het buiten de uitvoering van het rijkswegenplan om aanstonds afzonderlijk ter hand ge nomen dient te worden. Aan den raad van ministers wordt verzocht te bevorderen, dat de noodige gelden voor de overbrugging bij de Sta ten-Generaal worden aangevraagd, DE UITVOER VAN KOLEN. De Belgische bladen van 'gisteren mel den, dat de Kamer zonder bespreking ieen wetsontwerp' heetft aangenomen waardoor de invoer, uitvoer en door voer van goederen onderworpen kan worden aan speciale vergunningen. Aan het Hbld. wordt nog uit Brussel gemeld dat volgens inlichtingen bij het betrokken ministerie het ontwerp niets anders bedoelt dan verlenging van don bestaanden toestand. Het is niet gericht tegen de Nederlandsche kolen. Uit Parijs verneemt het Hbld., dat deze maand waarschijnlijk nog geen beslissing van de Fransche regeering zal afkomen. Luchtdienst RotterdamHaamstede. De voorloopige plannen om nog dit jaar een t ijdelijken- dienst op het tra ject Rotterdam-Haamstede (Zierikzee) uit te voeren, hebben thans vasten vorm aangenomen. De K. L. M. heeft besloten onder voorbehoud van -goedkeuring door den minister van Waterstaat gedurende de maanden Juli en Augustus des Maan dags en des Zaterdags een proefdienst te exploiteeren. "De dienstregeling is in over leg met de belanghebbenden zoodanig vastgesteld dat beursbezoekers tijdig des Maandags in Rotterdam kunnen zijn. MIDDELBURG. Nutsspaarbank. In 1930 bedroeg de inleg totaal f 721.269.65, de terugbetaling f 628,523,03; het saldo te goed aan inleggers was op 31 December f 1.840.236.88, of gemid deld per inlegger f 408.31 (v.j. f 385.68), De reserve steeg van f 293.734.99 tot f 349.269.87 of van 17.33 tot 18.98 pet. Uit de belegging werd f 98.321.78 aan rente gekweekt, aan inleggers werd f 52.187.93 (v.j. f 47.830.80) vergoed aan rente. De administratie-kosten waren f 8857,39, of 1,97 per inlegger (v.j. 204), De rentevoet bleef 3 pet. van sommen van f 1 tot f 10.000. Op de scholen werd bespaard f 6955.24 (v.j, f 6005.76) met spaarbusjes f 270,96 (v.j. f 514.06). Op de 18406 inwoners waren 4507 (v.j. 4396) inleggers; het aantal inlagen was 5516, terugbetalingen 2632, nieuwe inbrengers 364, afgesloten rekeningen 253. Door het insctHuivein van een. ver keerde correclioregel, bleek gisteren niét voldoende, dat de Middelburgsche Mond harmonica-Vereen iging „Crescendo", die hedenavond een Concert in den Buiten tuin geeft, staat onder directie van den heer I. J. Lindenberg. 1 i Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, geeft de Jongens-Padvinr derstroep van het Leger des Heils aliij er enkele Padvindersnummers als Knots- zwaaien, stokoefeningen, standen, samen spraken enz. en wel op. a.s. Woensdag 1 Juli des avonds te 8 laur in de zaal B|o* gardstraat. Ook zullen in deze bijeenh komst enkele onderscheidingen worden uitgereikt. Een marsch ga,at aan de uit voering vooraf en wel vanaf de Hoog straat langs de Kaden, Biateauport, Ne*- derstraat, Bjrecstraat, Oostkerkplein, Ver- werijstraat, Molenwater. Korte en Lange Heerengracht, Krommeweele, Vlasmarüt, Markt, Lange Noordstraat, Hofplein, Wa- genaarstraat, Balans naar de Bogardzdal. Het was gisterenavond niet over druk hij het concert van het Middel- burgsch Muziekkorps op het Molenwater. Het mooie zomeravond/weder had zeker ook verschillenden naar buiten, gelokt per fiets of te voet), die anders een bezoek aan het Molenwater zouden hebben g bracht. Maar. zij, die er waren toonden door het rustig aanhooren van de num mers, dat het gebodene op hoogen prijs wordt gesteld en dit is te begrijpen, als men hoort hoe de Fantasiën over mo tieven van opera's Carmen en Aïda wor den vertolkt, om maar twee van de bekendste stukken van het programma te noemen. Zooals reeds gemeld geeft hef korps volgende Vrijdag weder eene uitvoering. De temperatuur van 't water aan de Z wemschool was [gistermiddag 2 h70° F. 7 h; 09° F.; hedenochtend 9 h 87° F. VLISSINGEN. In hotel Oosterhuis is het zomer seizoen geopend. De heer Oosterliuis heeft voor deze maanden een trio (piano, cello en viool) geëngageerd, dat gister avond zich voor het eerst liet hooren en een afwisselend programma ten gehoore bracht. Ond-er leiding van den heer Gold- hagen, die een uitstekende medewerking heeft van den heer Sabatini en Den Arend, werd zeer goede muziek, passend voor omgeving en doel, ten gehoore ge bracht. Verschillende als „Schlagers" aan te teekenen nummers staan op het program ma, maar ook stukken als een Mozart- bloemiezing hadden gisterenavond te recht succes. De zingende zaag1 is een bijzonderheid van dit trio, dat bij dansen; als band zal zorgen voor de: muziek In de .week van 20 tot 26 Juni werden in het gewone bad gtenomen 1206 baden, nml 594 door dames en 612 d,oor heeren, in het Volksbad resp. 715, 340 en 375. i ZUID-BEVELAND. KLOETINGE. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente in een openbare vergadering oijeen. Bij het verzoek om adhaesie betreffen de de verlaging van rente van voorschot ten ingevolge de landarbeiderswet stelt de meerderheid van B. en Wi. voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zweedijk stelt voor om toch adhaesie te betuigen welk worstel met 4 tlejgen 3 stemmen (de heeren Zwee dijk, Sitraub en Fversdijk) wordt ver wo ri pen, Aangaande de circulaire betreffende de uitzetting van gelden bij banken, wordt besloten aan Ged. Staten te verzoeken voor Kloetinge toe te staan, dat voor gel den bij de Boerenleenbank belegd géén onderpand behoeft te worden geëischt. De Vo o rz i t ter deelt mede, dat het in dit jaar uit te voeren straatwerk is gegund aan M,. W. Knuist. liet voorstel tot het garandeeren eeneir jaarlijksche bijdrage van hoogs te,n( f 75 in het exploilaüie-tekort -tengevolge vans electrificatie van een gedeelte van de Groe wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De heer de R ij k zeide hierbij' te heb ben vernomen, dat het hier hoofdzakelijk .at het bedrijf van den heer van der Have van eleclrisch licht en kracht te voorzien. Hij acht in. dit geval het stellen van een gemeentegarantie niet op zijn plaats. De heer van Liere kwam hier tegen op, en zeide dat juist door het be drijf van den heer van der Have het ge makkelijker wordt de bewoners van elec- triseh licht te voorzien. Vastgesteld wordt een nieuwe veror dening tot aanwijzing van tijdvakken waarbinnen land- 'en tuinhouwverlovenj kunnen worden verleend. Bepaald wordt dat in de tijdvakken 24 Juni8 Juli en 721 September dergelijk verlof kan worden verkregen. Vastgesteld wordt de pensioensgrond slag voor den gemeente-veldwachter, ter wijl verschillende besluiten worden ge nomen ten aanzien van gewezen ambte naren dezer gemeente, hetwielkj. inder tijd 'verzu'imd is. De voorzitter deelt mede, dat de -Pensioenraad voor H. G. Fernin, die indertijd een poosje waarnemend secre taris is geweest ambtshalve een pen sioensgrondslag heeft vastgesteld. B. en W. achten zulks in strijd met de wet en hebben Iberoep aangeteekend, doch dat beroep is niet ontvankelijk verklaard. De raad vindt het goed ,dat geprobeerd wordt deze beslissing vernietigd te krij- Sen- Bij de bespreking van de restauratie der raadzaal zegt de heer Straub, datj hij het plan veel te duur vindt. Hij acht een dergelijke uitgaaf voor een meerdere breedte dier zaal van 50 cm niet ge oorloofd. De heer Buitenhuis vraagt of het niet beter is om nu een gedeelte! van het Gemeentehuis van electrisch licht wordt voorzien het geheele ge meen tehuis daarvan te voorzien. B. en Wi. worden gemachtigd om tol uitvoering over te ga,an. Bij de rondraag vraagt' de heer Straub wat de reden is, dat B. en W,.i geen voorstel hebben ingediend aangaan de het in gebruik geven van het terrein aan den 's-Gravenpolderschen weg voor beoefening van de sport. De voorzitter zegt dat B. en Wi, dit nog overbodig achten, omdat geen enkele sportvereeniginig om gebruikma king heeft verzocht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN D. SAS VAN GENT. De Raad dezer iget- meente verwierp het voorstel tot aan koop der wielerbaan voor de som van f 250 (na tweede staking van stemmen). De rekening der gezondheidscommissie over 1930 werd vastgesteld met een bah fig slot van f 489 en die van het Armbel- stuur over hetzelfde tijdvak met een dito slot 'van f 246'. Aangeboden werd voorts de rekening

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1