JJrouinriale Zetuvasche m Twee bladen. VRIJDAG 26 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. Een slachthuis voor Middelburg voor 20 a 40.000 BINNENLAND. PRINSES JULIANA TE PARIJS. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Een edele verwacht geen vergelding, maar doet het goede, omdat hij het wil Demokritos DE INWERKINGTREDING DER TARWE WET. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. ZEELAND. De verkiezing van leden van Gedep- Staten. MIDDELBURG. WALCHEREN. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Examens nuttige en fraaie handwerken. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeeïingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 14 8. Steeds meer komen er gegevens bin nen, die er op wijzen, dat van één abat toir voor Middelburg en Vlissingen wel niets meer zal komen. Dus begint men in de kringen van hen, die ermee te ma ken hebben, zich in te stellen op den al dus ontstaanden toestand, en zich de klassieke vraag te stellen: wat nu? Natuurlijk moet er dan iets gebeuren hier, opdat aan de wet voldaan worde. Dat kan in beginsel op twee wijzen: 1. de slagers richten hun slachtplaat sen zoo in, dat zij aan de wet voldoen en 2. er wordt van gemeentewege een cen traal slachthuis gebouwd, met de dan bij verordening op te leggen verplichting aan de slagers, om daar te slachten. Van deskundige zijde vestigt men nu onze aandacht op het feit, dat de onder 2 genoemde mogelijkheid nog in geenen deele inhoudt, dat er hier een abattoir in optima forma, voor een f 150.000 moet komen Er kan, zoo meent men, volko men aan de wet voldaan worden voor een bedrag dat ongeveer honderd duizend gulden lager is. Hoewel wij deze zaak nu nog niet in al haar vertakkingen kunnen overzien en dus omtrent dit denkbeeld ons thans van een oordeel zullen onthouden, toch achten wij het noodzakelijk publiek te maken, hetgeen ons daaromtrent van deskundige zijde gewerd. Men schrijft ons dan Met gemengde gevoelens hebben wij sedert de abattoirkwestie eenige jaren geleden aan de orde kwam de gevoerde besprekingen en de naar aanleiding daarvan bereikte resultaten, gevolgd. Eénerzijds valt het o.i. inderdaad te betreuren, dat de Vlissingsche slagers (zij het dan met steun dier gemeente) tot den bouw van een coöperatief abattoir zijn overgegaan, want zonder twijfel is de vleeschhandel in het algemeen gebaat met één centraal abattoir voor Middel burg en Vlissingen. Anderzijds valt echter niet te ont kennen dat, hetzij te Middelburg, hetzij te Vlissingen, een gemeenschappelijk abattoir werd gebouwd, steeds voor één der partijen moeilijkheden voor den dag zouden komen. Men denke maar aan het onverwacht noodig hebben van vleesch, dat op het abattoir aanwezig is, het benaderen van vee door de verifi cateurs, enz. De stand van zaken op dit oogenblik, ook al neemt de gemeente Middelburg een tegemoetkomende houding aan, is dunkt ons, dat er wel niets meer zal komen van samenwerking. Ondanks het schrijven van Ged, Sta ten wordt in Vlissingen rustig door ge- werk en men zou dit wel niet do e n als men niet zeker van Z ij n zaak was. Een mogelijk uiterst sobere en toch doelmatige oplossing voor Middelburg lijkt ons, en verscheidene belanghebben den met ons, het volgende De vleeschkeuringswet, zooals deze met 1 Sept. as. in werking zal treden, eischt geen kostbaar abat toir, maar eenvoudig een slacht- gelegenheid welke aan ze kere eischen moet voldoen, wat betreft hygiène en afmetingen. Iedere slager kan, om te beginnen, zelf zorgen, dat zijn slachthuis aan deze eischen voldoet, maar hij is dan zoo ver standig zich eerst tot B. en W. te wen den met__ de vraag, of het wel noodzakelijk is de kosten te ma ken, m.a.w.: of de Gemeente niet van plan is zélf een slachthuis voor alle slagers te gaan bouwen, want in dat ge val zou de slager nutteloos zelf hebben gebouwd of verbouwd. Slagers welke zelf geen slachtgelegen- heid bezitten kunnen ook gezamenlijk wel zoo'n inrichting in het leven roepen, Sedert jaren exploiteeren de Middel- burgsche slagers zelf reeds een alge meen slachthuis, zij het dan ook op be scheiden voet (men keek steeds de kat uit den boom wat de Gemeente nog eens zou doen) Ofschoon lang niet de helft van het aantal slachtingen in Middel burg in dat algemeene slachthuis ge schiedt, behoefden de slacht- en stal gelden er nooit hooger te zijn dan: rund en paard f 1.50; kalf en varken f 1 per stuk. Zeer zeker zal hier dan ook een soort gelijk slachthuis kunnen rendeeren, dat iets beter geoutilleerd is en aan wette lijke eischen voldoet. Immers alle slachtingen zullen er dan moeten plaats vinden, en dat is in het thans door de slagers geëxploiteerde niet het geval. Een slachthuis, omvattende behoor lijke stalling voor groot en klein vee, slachthal voor rundvee, slachthal voor varkens, darmenwasscherij, hangruimte, noodslachtplaats, kantoortje voor een beetje administratie en eventueel een woning voor één loonslager, een en an der op de meest economische wijze ge bouwd is voldoende en de bouwkosten hiervan, technische installatie inbegre pen, zullen wel tusschen de f 20.000 en f 40.000 gelegen zijn, althans het laatst genoemde bedrag niet overschrijden. Dus geen koelhuis (binnen afzienba- ren tijd hebben immers toch alle slagers een eigen automatische koelinstallatie) geen laboratorium, geen woningen voor ambtenaren, geen loonen voor ma chinisten, enz. De vleeschkeuringsdienst kan gehuis vest blijven waar ze tot heden is. De keurloonen kunnen dus hetzelfde blijven. Indien de Gemeente de bestaande slachtbuisvergunningen intrekt en nog eenig invoerkeurloon eischt, dan behoe ven de stal- en slacht-gelden bijna niet hooger te zijn dan die welke tot heden in het bestaande Coöpe ratieve slachhuis (hetwelk nog niet, zooals reeds gezegd, op de helft van zijn capaciteit werkt) geheven wor den, Slechts een klein bedrag is noodig voor aflossing en rente. Twee manieren zijn er om dit plan uit te voeren: le Gemeentelijke exploitatie; 2e. particuliere exploitatie. Hét wil ons voorkomen, dat de onder 2 genoemde wijze de voordeeligste is. Een eigenlijke „directeur" is er voor zulk een sobere inrichting niet noodig; het administratieve werk kan een slager als bijbaantje wel verrichten, dunkt ons. Vele belanghebbenden zijn met ons de overtuiging toegedaan dat hetgeen hier voorgesteld is de weg is, welke te Middelburg moet worden ingeslagen, nu de kans op samenwerking met Vlissin gen wel verkeken zal zijn. Middelburg gaat steeds achteruit, het vleeschgebruik wordt minder. Laten wij nu geer duur abattoir bouwen; het is niet noodig. Prinses Juliana heeft gister een bezoek gebraent aan de Cité Universitaire, itn tojet nijzonder aan den bouw van het Neder- landsch paviljoen, dat niet alleen een tehuis voor Nederlandsche en Indische studenten moet zijn, maar ook een be langrijk centrum van cuitureele voorlich ting. De directeur de heer Vreede en de heer Honnorat, senator en ex-president van den Raad van Beheer gaven alle ge- wenschte inlichtingen. Prinses Juliana toonde zich zeer voldaan over wat zij te zien kreeg, en sprak de beste wemsichen uit voor de spoeaige voltooiing der plata nen. Zij teekende het gouden boek. Zaterdagavond zal de prinses een voor stelling van de opera „Ipliigénie en Taur ride" bijwonen, waaraan o.a. koren van de "Wagner-vereeniging medewerken. Maandagochtend vertrekt zij naar Trois-Epis. Amsterdam. De officieele uitslag der raadsverkiezingen bleek een ernstig verschil met de officieuse op te leve ren. De ochtendbladen van gisteren ga ven de S.D.A.P. verschillend 16 of 17 zetels. Toen ook een telefonische infor matie geen oplosisng gaf, hebben wij den uitslag ontleend aan het laatst verschij nend blad „Het Volk",, die ook meende dat zijn partij 2 zetels winst had ge boekt. Volgens de officieele opgave is de partijverhouding echter: Anti-revolutio nairen 3 (3); Chr. Hist. 4 (4);R.K, 7 (7); Vrijheidsbond 4 (5); Vrijz. dem. 2 (3); S.D.A.P. 16 (15) Comm. 4 (4); Rev. soc. 1 (1); Neutr. Middenstandsbloc 3 (3); Lijst-De Hartogh 1 (0). Er waren bij de eerste verdeeling 40 zetels bezet. De grootste overschotten gaven een zetel aan dr. De Hartogh, aan de Anti-Rev., aan de Communisten, aan de Middenstanders en aan de Chr.-Hist. Dr. M. de Hartogh, die 5731 stemmen op zich vereenigde, verkreeg juist ge- noeg om aan de restverdeeling te kun nen deelnemen en is, dank zij het feit dat hij 2 2/15 stem meer behaalde dan van den kiesdeeler, gekozen. Van onwaarde waren uitgebracht 26949 stemmen, het aantal kiezers voor den Raad bedraagt 403.141; er zijn niet opgekomen 32437, Den Haag. De N.R.C. geeft thans de volgende verbeterde opgave van den uitslag. Uitgebracht 196.998 geldige stemmen, waarvan verkregen de Chr.-Dem Unie 591 (in 1927 geen lijst), de Dem. P. 355 (in 1927: 783), Vrijz. Dem. P. 10.967 (6210) met 3 zetels (2), R.K. Volksp. 602 (300), Rev. Soc, P. 1266 (0), Vrijheidsb. 29.976 (27.795) met 7 (7) zetels, Anti- Rev. P. 19.485 (17.068) met 5 (4) zetels, R.K. Sraatsp. 40.487 (37.414) met 9 (10) zetels, Comm. P. 7127 (5339) met 2 (1) zetels, Bond Handels- en bedrijfsbel. 3052 (4368) met geen (1) zetel, Staatk. Ger. 989 (1472), Herv. Ger. 6180 (9381) met 1 (2) zetels, S.D.A.P. 58.221 (52,926) met 14 (14) zetels, lijst-Brandt 300 (0), Handeldr. Middenst, 422 (0), Chr.-Hist. Unie 16.978 (13.629) met 4 (4) zetels. De vrijz.-dém., de anti-rev. en de comm, winnen dus elk 1 zetel. De r.-kath„ de herv, geref. en de Bond v. Handels- en Bedrijfsbelangen verliezen elk 1 zetel. Utrecht. Uitgebracht 68067 geldige stemmen (in 1927 63355), waarvan ver kregen de r.k. volkspartij 864 (1254), geen zetel (1 zetel); de revol. social, partij 44 (geen lijst); a.r. partij 9647 (8512) met zes zetels (5); de vrijheids bond 6942 (7451) met vier zetels (5); de comm. partij Holland 1028 (850); staatk. geref. partij 591 (509); chr.-h. unie 5807 (5878) met vier zetels (4); de s.d.a.p, 19822 (17718) 12 zetels (11); herv. geref, staatspartij 444 (928); de vrijz. dem. partij 3355 (3789) met twee zetels (3); Utrechtsche middenstandsvereeniging (geen lijst); r.k, staatspartij 18668 (16466) met 11 zetels (10). De oude samenstelling van den raad is: s.d.a.p. 11, r.-k. staatp. 10, vrijheidsbond 5, a.-r. 5, c.-h. unie 4, vrijz, dem. 3 en r,-k. volkspartij 1 en de nieuwe samen stelling wordt s.d.a.p, 12, r.k. staatsp, 11, a.r. 6, vrijheidsbond 4, c.-h.unie *4 en vrijz. dem. 2. De vrijheidsbond, de vrijz. democraten en de r.k. volkspartij verliezen elk een zetel. D,e r.k. staatspartij, s.d.a.p. en a,-r. v/innen elk een zetel. Naar het Corr. B. verneemt zal de tar- wewet 1931 Zaterdag 4 Juli in werkingtreden. Dat die inwerking treding niet reeds op 1 Juli kan geschie den, maar enkele dagen moest worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in techni sche moeilijkheden in het maalbedrijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uit voering van de tarwewet 1931 zal Don derdag 2 Juli in het Staatsblad verschij nen, Het motorschip „Indrapoera" wordt hedenmiddag 1 uur te Marseille ver wacht. In aansluiting hierop vertrekt de Rot terdam Lloyd Rapide van Marseille om 16.40 uur, komt te Essen aan Zaterdag middag 13.24 (West-Europ. zomertijd) en vertrekt van Essen 13.54 uur (Amsterd. zomertijd), stopt niet te Roosendaal, Aankomst te Rotterdam D.P. 14.59 uur, aankomst Den Haag H.S.M. 15,30 uur. Te Amsterdam is aangekomen de Kroonprins van Deli met gevolg. De Kroonprins zal na de terugkeer van de Koninklijke familie in Nederland een of ficieel bezoek van drie dagen op het Loo brengen. Te Deventer is gis Ier a vond de 154sle jaarvergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel geopend met een ontvangst door de afdeeling, en een ontvangst door het gemeentebestuur ten Stadhuize. De uitvloeiing van lava op de Wes^ telijke helling van den Merapi gaat onverminderd voort, zoodat de lavadom weer twaalf meter hooger en het aan; tal afstortingen zeer groot is. Naar De Zeeuw verneemt, zou de Sta tenfractie van den Vrijheidsbond voor nemens zijn haar lid, den heer J. M. van Bommel van Vloten, aan te wijzen als candidaat voor het lidmaatschap van Ged. Staten, Eerst liepen er geruchten, dat de heer J. C. Paap daarvoor zou worden aangewezen, maar ten slotte is de keuze op den heer Van Bommel van Vloten gevallen. Intusschen schijnt het nog niet vast te staan, dat in de vacature-Van der Wéij- den wéér een lid van den Vrijheidsbond zou worden benoemd. In den boezem der rechtsche fracties moet nog verschil van meening bestaan over de vraag of men de keuze zal laten vallen op een Vrijheidsbonder of op een S.D.A.P.'er. Tot lid van den Raad van Rotterdam is o.a. benoemd de heer S. Brandsma (a.r.), inspecteur van het lager onderf- wijs in de inspectie Brielle. De heer Brandsma was vroeger alhier woonachtig en maakte enkele jaren oeel uit van de Prov. Stalen. Zooals uit een advertentie in dit nummer nlijkt, geeft de Middeiburgsche Mondharm-o-mca-vereeniging „Crescendo", berg, Zaterdag 27 Juni, des avonds te 8.30 uur, een Tuinconcert in den Bjuileal- tuin aan den Tramsingel. Dit Concert is voolr ieder va-ij toeganke lijk en zal bij ongunstig weer in de zaal plaats heDben. Het programma, hetwelk beslaat uit een 9-tal muzieknummers moge vooir ve len aanleiding zijn Zaterdagavond een be zoek te mengen aan den rustig, gelegen tuin. De temperatuur van hel' water Aan de Zwemschool was gistermiddag :2 h: 66° F., 7 h: 67° F., hedenochtend 9 h 66° F. i De arbeidersmuziekvereeniging „Excelsior" heeft het gisterenavond niet bijzonder getroffen met het weder voor een uitvoering op het Molenwater. Aan vankelijk waren het maar enkele tiental len, later enkele honderdtallen, die van de goede muziek kwamen genieten. WESTKAPELLE. Men schrijft ons: Tot heden had het bestuur der kant- klostersvereeniging „Het Molenwic'kje nogal moeilijkheden ondervonden, om de meisjes voor het afgeleverde kantwei-'k Igeregeld uit te betalen. Het bestuur heeft nu besloten om een gekl- leening -aan 'te gaan vam f 2000. waarvan -de helft verstrekt zal worden door mevr. Schutte uit Hoorn, de direc trice- der vereeniging, waardoor het be stuur in de gelegenheid gesteld wordt(, de meisjes geregeld om de maand uit te kunnen betalen. Aan drie kantklosters de dames Mar tina de Vos, Marie Huijbregs-en en Maatje van Rooijen is namens de vereeniging 'n diploma uitgereikt, dat mede ondertee kend is o.a. door mevrouw Schutte en mej. W. Isebron, leerares aan de kunst- inijverheidsschool, verbonden aan het Rijksmuseum te Amsterdam. De architecten van het Coöperatieve slachthuis le Vlissingen. verzoeken ons er op te willen wijzen, dat de meda- deeling van den bm-gemeester in dc Raadszitting van Woensdag j.L, dat bij den bouw van dit Coöperatieve abattoir het bedrag van f 145.000 reeds verre overschreden zou zijn, van alien grond ontbloot en volmaakt onjuist is. De A.N.W.B., toeristenhond voor Nederland heeft f 1200 beschikbaar ge steld voor de Vereeniging Rijwielpad Walcheren te Vlissingen. De Postfanfare zal Zondagavond een concert op den Boulevard te VIis sin; gen geven. Het Amerikaansche s.s. Matnitawav dat te Vlissingen een lading olie. heeft igclost is naar Amsterdam vertrok ken. Bij gunstig weer, hoopt het Muziek* korps a.s. Zaterdagavond 8 u.ur, een con cert op de Muziektent te Serooskeiv k e (W.) uit te voeren. Gistermiddag geraakte het paard van den landbouwer K. J. le Oostkapelr le, gespannen voor een hooih.ark, op hol. Na ziohi van de hooihark bevrijd te hebben liep bet huiswaarts, doch kwam met de palien van het hiofhek in aanraking wat zoo- aankwam, dat het dood neerviel.. De voerman oekwam geen letsel. De rijksveldwachter de M. te V e e- re had gisteravond bij het hakken van kachelhoutjes het ongeluk! dat een splin ter in een der oogen vloog. Hij is naair het Gasthuis te Middelburg overge bracht en zal waarschijnlijk' een oog moeten missen. "Bij de afbraak van de woning bij' de openbare school voor u.l.o. te Goes is een gedeelte van 'n torentje te voorschijn gekomen. Naar de Zeeuw verneemt was hier vroeger een Gildelpuis met toren. Het bovenste gedeelte van den toren is later weggebroken en- het onderstuk een/- voudig ingebouwd. De melkhandelaar A. K. uit Yerse- k'e, welke Woensdagavond nabij de Post- brug te Schor e over het kanaal door Zuid Beveland is aangereden, door een! auto van de Fa. Van Strien uit Goes, is Donderdagmiddag aan de bekomen ver wondingen overleden. Het lijk van K. is op last van den bf- ficier van justitie in beslag genomen en zal een sectie ondei-zoek worden vei-richt. In de Donderdag te Kwaden- damme gehouden vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het water schap Hoedekenskerke waren 22 ingelan den 'vertegenwoordigd. Met 17 stemmen werd lot ontvanger-griffier benoemd de heer J. Ermerins te Hoedekenskerke. Ds. H. K. Queré, die het beroep aannam naar de Ned. Herv. gemeente 1© Domburg, hoopt o-p' Zondag 23 Aug. afscheid te nemen van de gemeente te Nijbroek, om op Zondag 30 Aug. zijn intrede te doen te Domburg, na bevesti ging door ds'. C. v. d. Waa te Rigigekerke. Ned. Herv. Kerk. J. van Rootselaar, c-a-nd. le Poortvliet heeft het beroep naar Hagestein aange nomen. Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg werden gisteren 7 candidaten ge ëxamineerd voor de onder wij zersacte. Geslaagd zijn de dames L. C. P. Thomas sen te Middelburg; A. F. Appel te Vlis singen, M. Burger te Kapel-Ie en de hee» ren W. van den Einde te Goes en L. Goedbloed te O.- en W. Souburg. Bij het te Utrecht gehouden eindr examen van het aanvullingsexamen wijk verpleegster der Ai|g. Neder 1. Ver. „Het Groene Kruis" zijn geslaagd de zustersl C. M. Di. Wielandt, vroeger alhier en M. A. Duvekot te Goes. Op de voordracht ter benoeming van leeraar in het lijnteekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissingen worden aanbevolen de heer.en H. M. van Dokkum, assistent- leeraar aan de Rijksnormaalschool te Amstertam, P. C. Wild, vakonderwijzer te Rottertam, en W. J. op 't Root te Neer (Limburg.) Voor de vacature-Edelman als leeraar in het lijnteekenen: A. P. v. d. Haan te Utrecht, L. W. Zoete te Amsterdam. Voor bouwkundig te-ekenen R. Belle- grave te Groningen, Voor machine-teekenen F. Vredenrijk Engelenburg werktuigkundig ingenieur te Den Haag en A. Bartijn en P. J. v. d. Bosch, beide te Vlissingen, Op de aanbeveling voor hoofd der Gem. Bewaarschool te Kruiningen hebben Bi. en W. uit 22 sollicitanten ge plaatst no. 1 mej, E. J. Nijdam te Byes- kens, Inp'. 2 ,mej. N. J. Stroosnijder te Vlift- singen. Geslaagd aan het St. Gertrudis Ly ceum te Roosendaal voor het eind-exa men mej1. M-. v. d. Ven te Hulst. Benoemd is in de commissie, in 1931 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van be kwaamheid, voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, in die te Rotterdam,, tot lid o.a. mej. E. M. Risseeuw te Oost- fa u r g k

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1