^Provinciale JSeeuuiöche HEVEA ASPIRIN No. 147. Twee bladen. DONDERDAG 25 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ietsbanden ZEELAND. In 't bedompte kantoor eenigep de wereld MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeeïingen 60 cent per regel. 'Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—-7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Middelburg, 25-VI-'31. Er is, dunkt ons, alle reden om den heer Kievit in de St. Jansstraat erken telijk te zijn. Want dank zij diens initia tief en voortvarendheid krijgt Middel burg thans een brandweerhoofdpost waarvoor wij destijds zoo warm gepleit hebben terwijl deze er, naar onze vaste overtuiging anders niet geko men zoude zijn. Want weliswaar hebben B. en W. des tijds, tengevolge van het harnekkig vol houden van den heer Van der Feltz, be loofd dat zij, na de hangende reorgani satie, den Raad plannen voor zulk een centrale garage zouden voorleggen, maar daarbij werd nadrukkelijk ver klaard, dat een voorstel tot den bouw daarvan niet van B. en W. ver wacht mocht worden. Enkel dus het vanwege B. en W. verschaffen van het noodige feitenmateriaal, dat een Raads lid eventueel tot het doen van een ini tiatief-voorstel terzake zou kunnen helpen. Wanneer een zeker niet te dure, maar niettemin toch kostbare mate riaalaanschaffing nog zoo kort in het geheugen ligt, welk Raadslid zou dan, in tijden van niet overmatigen voor spoed als wij thans beleven, het voor stel tot den bouw van een kazerne voor zijn rekening durven nemen? Wij vree zen van geen enkel en daarop was destijds het gerechtvaardigde pessimis me ten aanzien van den o.i. toch zoo dringend noodzakelijken hoofdpost, ge grond, dat ons deed zeggen: die zaak is van de baan. Het is verheugend dat de heer Kievit nu als redder uit dezen nood verschenen is, en dat, naar 's Raads voorzitter ver klaarde, commandant Bierman het col lege van B. en W. heeft kunnen over tuigen van de noodzakelijkheid eener hoofdpost. Zoodat dus allen nu over den afloop verheugd kunnen zijn. Wij ook. En dat enkel en alleen, omdat we er zeker van zijn, dat de genomen beslissing in het belang van een goede, zekere en snelle brandbestrijding in Middelburg is. Er is nog een en ander meer betref fende de brandweer gezegd, en de heer Mes heeft b.v. nog een heel boos requi sitoir tegen B. en W, voorgelezen, om dat deze, naar hij meende en vermoede lijk nog meent, de voorkeur aan Duitsch fabrikaat voor de nieuwe groote spuit hebben gegeven. Het was voor den op dit terrein niet geheel onkundige kristal helder, wie dat door den heer Mes voorgelezen betoog geschreven had en de opmerkingen van de regeeringstafel, dat het bij de fa. Geesink te Weesp, voorzoover mogelijk, evenzeer Neder- landsch fabrikaat gold als bij elke an dere spuiten leverende firma, terwijl de prijs het veroorlooft thans een automa tische ladderwagen erbij aan te schaffen, leken ons wel afdoende. Nog een zaak is echter wel der moeite van een vermelding waard: de vraag van mevrouw Weijl, of er nu niet te weinig personeel was? In dit opzicht gelooven we met gerustheid te kunnen verklaren, dat men daarvoor niet behoeft te vree zen: als regel is er bij een brand eerder te v eel dan te weinig personeel, mitshet dan ook werkelijk uitste kend onderrichte manschappen met lief de voor het brandweer-krijgsmansvak betreft. Volgens het oordeel van een er varen deskundige heeft een automobiel- motorspuit met een vermogen van zes stralen, behalve den chauffeur en den wagen-brandmeester, niet meer dan z e s brandweerlieden als bemanning van noode I Dat komt dus wel in orde, vermoe den we. Hiermede stappen we van de brand weer af en kuieren naar het abattoir. Kort gezegd heeft de Raad het vol gende, naar onze meening wel heel ruime, standpunt ingenomen: 1. over gevoeligheid van verleden of nu stappen we heen, in het belang der zaak; 2. Vlissingen moet nu allereerst laten hooren, of het nog tot eenigerlei samen werking bereid is; 3. dan zal de bouw van het coöpera tieve abattoir wel stopgezet moeten worden, ook al, wijl het niet op ver grooting ontworpen is; 4. Middelburg is dan zelfs bereid een deel van den strop te dragen, uiteraard niet uit pure naastenliefde, maar van wege de economische voordeelen, die een gemeenschappelijk abattoir voor de beide steden heeft. Dat ook gemeen schapszin onzen Raad niet vreemd was bij deze beslissing, mag blijken uit het feit, dat men bij het meedragen van den Vlissingschen strop desnoods zou willen gaan tot het bedrag, dat anders als voor deel uit dit gemeenschappelijk abattoir ten opzichte van een enkel-Middel- burgsch-abattoir, zou voortvloeien. Bij de bespreking zijn onze cijfers ook nog in het geding gebracht en men heeft zich allen gehaast te verklaren, dat die natuurlijk niet, of niet heelemaal juist waren, Ten aanzien van het voor één der plannen tot een gemeenschappelijk abattoir genoemde cijfer klopt dat in zooverre, dat er ook nog andere plan nen geweest zijn, b.v. dat van 1926, het welk in totaal rond f 300.000 gekost zou hebben, volgens de raming. Maar waar het eigenlijk om ging, dat waren de Vlissingsche cijfers van wat staat er nu, wat is besteld, en wat kost dat alles? Deze cijfers waren ons van de ter zake meest deskundige zijde ver strekt en er is geenerlei reden aan de juistheid daarvan te twijfelen. Een twee de kwestie is, of een gedeelte van het geen gekocht en besteld is en dus be taald moet worden, niet voor een even tueel centraal slachthuis verwerkt zou kunnen worden;, dat komt in een vol gend stadium der zaak misschien aan de orde. De heer Portheine heeft een zeer juiste opmerking, via 's Raads voorzit ter en via Ged. Staten, tot den minister van binnenlandsche zaken gericht in zake de toepassing van art. 138 der her ziene gemeentewet. Immers: de minister draait de beginselen van gemeentelijke samenwerking om; deze moeten uit de gemeente zelf voortkomen en wanneer een andere gemeente dan niet mee wil doen, dan kan dit tenslotte afgedwongen worden. De minister echter haalt dezen stok zélf achter de deur vandaan, brengt hem bij Ged. Staten en zegt: geef Mid delburg dien stok eens in handen en zeg, dat het daarmee gerust dreigen en desnoods slaan mag. Zulk een ministerieele provocatie vond de heer Portheine, en anderen met hem, niet te pas komen. Tenslotte: wij hebben een vrij zwaar hoofd in de totstandkoming, nu nog, van dat centrale abattoir. De fout is in het verleden begaan en of men tot haar herstel thans nog de noodige medewer king zal kunnen verkrijgen De man, die voor het eerst op het on zalige idee kwam, de Vlissingsche sla gers te inspireeren tot het, onder 't mom van het particuliere initiatef in werking te willen stellen, ontgaan van de bij voorbaat aanvaarde gevolgen der arbi trale uitspraak, heeft wel een zware last op z'n geweten moeten durven nemen Nog een derde belangrijke punt is er gisteren aan de orde geweest (het was dan ook royaal over zessen, toen de hamer viel de verbetering van de Nieuwstraat. Zooals men weet, zijn in de Lange- delft de panden G 2 (wed. Bernard)) G 1 (Sandijck) en verder G 229, 228 en 227 in de Nieuwstraat gemeente-eigendom. Het schoone plan was, op den duur te ko men tot een royale verbreeding, eindi gende bij G 223; dan zou er althans één flinke verkeersweg van de Langedelft naar de kaaien zijn. Evenwel: het goede mag nooit de vij and van het beste zijn, vooral niet, wan neer dat beste opruiming en aanleg van een breede straat vooralsnog te veel van de gemeentefinanciën zou vergen. Dat goede is thans: de nieuwe oplos sing, welke de Raad gisteren aanvaard de. Deze beteekent, dat er op den rech terhoek NieuwstraatLangedelft een soortement winkelgalerijtje komteen overdekt trottoir met pijlers aan den buitenkant en daarachter een voetpad van 2.25 m breedte. Bij de monding in de Langedelft wordt de straatbreedte dan van 5 op 6 m gebracht en het allernauw ste deel, thans 3,15 m, wordt dan ter plaatse 5.15 m. en even Oostelijker toch nog 4 m. Aan den rechterkant wordt het trot toir heelemaal teruggelegd en, door het Werk verdrijft de moedeloosheid. „Moedeloosheid is dakloos-zijn, geen thuis hebben, geïsoleerd zijn." horizontaal maken der kelderluiken voor G 226, ook begaanbaar gemaakt. Wanneer een en ander gereed geko men zal zijn moge dat niet op een al te ver verwijderd tijdstip het geval we zen dan zal men denkelijk tot het inzicht komen dat, roeiende met de be scheiden riemen die ons ter beschikking slaan, een goede slag gemaakt is. Als te doen gebruikelijk zij voor het verder verhandelde naar het elders in dit blad voorkomende verslag verwezen; alleen mag hier niet onvermeld blijven, dat nu vanwege de rechterzijde een voorstel is gedaan om het alsnog eens te worden over het ambtenaren-reglement. De inhoud van dit voorstel is niet be kend gemaakt: de fracties kunnen zich er eerst over beraden. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE, Uit Weenen meldt men aan het Hbld., dat het provinciaal landsbestuur van Tirol de officeele mededeeling heeft ontvangen, dat het op het reeds aange kondigde bezoek van koningin Wilhel- mina, prinses Juliana en prins Hendrik in de eerste week van Juli heeft te reke nen. Het verblijf zal vier weken duren. Als reisdoel wordt het slot „Lemberg' in het Draudal in Oost-Tirol aangege ven, dat een Nederlandsch groot-indu strieel toebehoort. DE UITWIJZING VAN NEDERLAND- SCHE ARBEIDERS UIT BELGIE. Op de schriftelijke vragen van den heer Lockefeer betreffende uitwijzing van Nederlandsche arbeiders uit België, die aldaar zonder de verlangde arbeids vergunning werken, het vaststellen van beperkende bepalingen en het ver- leenen van arbeidsvergunning aan hier te lande werkende buitenlandsche ar beiders, antwoordde minister Verschuur o.m., dat, naar hem is gebleken, het wel voorkomt, dat Nederlandsche arbei ders, die, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, in België ar beid verrichten, door de politie worden belet om verder te werken. Aangezien Nederlandsche arbeiders, die in België handenarbeid gaan ver richten, zonder de vereischte vergun ning, daar te lande niet worden toege laten en dus geen verblijfsvergunning ontvangen, kan het wel voorkomen, dat Nederlandschen arbeiders om deze re den het verblijf in België wordt ontzegd. De minister kan hieraan toevoegen, dat overleg gaande is, om met de Belgi sche Regeering tot een bevredigende re geling te komen. Het vraagstuk betreffende het werken van niet-Nederlandsche arbeiders in ons land wordt onderzocht door een inter departementale commissie. Zoodra het advies dezer commissie in zijn bezit is, hetgeen, naar de minister vernam, zeer spoedig het geval zal zijn, zal hij zijn houding in dezen nader over wegen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Amsterdam, Volgens de officieuse uitslag, die wij ontleenen aan Hetj Volk werden uitgebracht 343.642 geldige st. Hiervan verwierf de liberale staatsp. de Vrijheidsbond 31862 stemmen met 4 (in 1927 5) zetels; de s.d.a.p. 124,280 st., met 17 (15) zetels; de v.d. 16,330 st, met 2 (3) zetels; de a.r. 20.720 st., met 3 (3) zetels; de r.k. 53679 st. met 7 (7) zetels; de c.h. 26.246 st. met 4 (4) zetels; Mid- denstandsblok 18.664 st. met 3 (3) ze tels; de Communisten 26.530 st. met 4 (3) zetels; de rev. soc. partij 9156 st. met 1 (1) zetel. Den Haag. Uitgebracht 198,170 gel dige stemmen, waarvan verkregen de Chr.-Dem. Unie 588 (in 1927 geen lijst), de Dem. P. 636 (in 1927: 783), Vrijz.- Dem. B. 11.025 (6210) met 3 zetels (2), R.K. Volksp. 615 (300), Rev. Soc. P. 1250 (0) lib. 30 521 (27.795) met 7 (7) zetels A.R. 19,635 (17.068) met 5 (4) zetels, R.K. Staatsp. 40.823 (37.414) met 10 (10) ze tels, Comm. P. 7139 (5339) met 2 (1) ze tels, Bond Handels- en bedrijfsbel. 3071 (4368) met geen (1) zetel, Staatk. Ger. 993 (1472), Herv. Ger. 5807 (9381) met 1 (2) zetel, S.D.A.P. 58.346 (52.926) met 13 (14) zetels, lijst Brandt 296 (0), Han- deldr. Middenst. 483 (0), Chr.-Hist, Unie 17..206 (13.629) met 4 (4) zetels. De vrijz.-dem., de anti-rev. en de comm. winnen dus -Ik 1 zetel. De soc.-dem, de herv. geref. en de Bond v. Handels- en bedrijfsbelangen verliezen elk 1 zetel. (N.R.C.) Rotterdam, Uitgebracht 242.964 (in 1927: 227.755) geldige stemmen, waar van verkregen de chr.-hist. 18.359 met 4 (in 1927: 4) zetels, lijst Bouterse 2243, Vrijheidsbond 34,975 met 7 (5) zetels, S.D.A.P, 81.458 met 15 (16) zetels, R.K. staatsp. 41.785 met 8 (8) zetels, Rev. Soc, P. (v. Burink c.s., vroeger dissid. comm.) 11.910 met 2 (2) zetels, lijst Haak 598, lijst Coremans 1913, lijst v, d. Heij den 271, Vrijz.-Dem. Bond 5111 met 1 (2) zetels, Commun. P. 4746 met 1 (0) zetel, Anti-Rev. P. 32.412 met 6 (7) ze tels, Staatk. Geref. 4239 met 1 (1) zetel, Chr. Dem. 270, lijst Morien 2540, lijst Heijdenrijk 34 en lijst Gijsen 100 stem men. De liberalen winnen dus 2 zetels en de offtceeele communisten 1 zetel. De soc.-dem., de vrijz.-dem. en de anti-rev. verliezen elk 1 zetel. KOOPVAARDIJOFFICIEREN. In het gebouw van de Nederlandsche Reedersvereeniging te Den Haag vond een conferentie plaats tusschen de be sturen van den bond van werkgevers in de koopvaardij en de Centrale van koopvaardij-officieren. In deze confe rentie werd over de loon- en arbeids voorwaarden nogmaals van gedachten gewisseld. Overeenstemming werd ech ter nog niet bereikt. Het collectief con tract loopt 30 Juni a.s. af. De organisa ties van koopvaardij-officieren zullen nog in den loop van deze week hun hou ding definitief bepalen. HET EUROPEESCH COMITÉ. Het Europeesche comité van economi sche deskundigen heeft gisteren te Ge- nève tot voorzitter den Nederlandschen financier mr. L. J. A. Trip, oud-presi dent der Javasche bank, gekozen. De gemeenteraad van E e 1 d e heeft Woensdag besloten het vliegveld van Eelde uit te breiden. De K. L. M. heeft toezegging gedaan van 15 Augustus tot 15 September een vasten vliegdienst in te stellen tusschen Eelde Amster dam en Rotterdam. (Ingez. Med. Het veer Zijpe-Anna-Jacobapolder. De K. N, A. C. meldt dat in verband met de reparatie van de ponton van 25 t/m 27 Juni a.s. vrachtauto's en groote personenwagens met het Veer Zijpe- Anna-Jacobapolder niet kunnen wor den overgezet: kleine auto's slechts, in dien zulks ter beoordeeling van den ka pitein der boot mogelijk is. Verbinding Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met Noord-Brabant, Ged, Staten van Noord-Brabant stel len voor aan het Rijk in de kosten van de door hetzelve uit te voeren werken tot verbetering en gekapitaliseerd on derhoud van de aanlegplaatsen en toe gangswegen der na te noemen veren eene bijdrage in eens uit de provinciale kas te verleenen van H of f 16.300 voor wat het veer Numansdorp-Willem- stad betreft, van 1/6 of f 2512 voor wat het veer Anna JacobaZijpe betreft en van 3/20 of f 10.320 voor wat het veer Ooltgensplaat-Dintelsas, te combineeren met het veer OoltgensplaatNumans- dorp, betreft, dit laatste bedrag te ver- hoogen met f 450 in geval de in het Hel legat te maken dam wordt aangesloten aan den vasten wal van Overflakkee, en als gevolg daarvan de aan het landeinde van dien dam nabij Ooltgensplaat te ma ken steiger meer rivierwaarts zal moe ten worden verlegd; aan de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rotterdam over de eer ste drie exploitatiejaren van genoemde veren een jaarlijksche bijdrage uit de provinciale kas te verleenen in de ex- is elke heete dag een kwelling. 12 Aspirin- Tablelten verdrijven dat doffe gevoel in het hoofd, en geven nieuwe werklust. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. (Ingez. Meid.) ploitatieverliezen van die veren van K of f 2875 voor wat 't veer Numansdorp Willemstad betreft, van 1/6 of f 4117 voor wat het veer Anna JacobaZijpe be treft en van 3/20 of f 2250 voor wat het veer OoltgensplaatDintelsas, te combi neeren met het veer OoltgensplaatNu mansdorp betreft, dit laatste bedrag te verminderen met f 750 in geval de in het Hellegat te maken dam wordt aangeslo ten aan den vasten wal van Overflak kee, en als gevolg de aan het landeinde van dien dam nabij Ooltgensplaat te maken steiger meer rivierwaarts zal moeten worden verlegd; met kracht voort te zetten de verbe tering van den op het provinciaal we genplan geplaatsten provincialen weg van Willemstad naar Halsteren volgens de eischen van de provinciale wegenlijst Na overneming van het beheer en on derhoud van den weg Dintelsas naar den provincialen weg van Willemstad naar Halsteren, dien weg te verbeteren naar de eischen, die het nieuwe veer te Din telsas stelt en voor te bereiden de plaat sing van dien weg op het provinciaal wegenplan. Gemeenteraadsverkiezingen. O o s t k a p e 11 e. Uitgebrachte st. 066. Geldige st. 649. Van onwaarde 17. Hiervan verkegen Kïesvereeniiging „Ons Belang" 357 st., 4 zetels; St. Ger. Partij 96 st. 1 zetel; A.R. Partij 196 s'É. 2 (zetels. Gekozen Joh.'Poppe, K. Janse, C. Maas» Z. Maljiaars, allen „Ons Belang", H. Zwe- mer, (St. Geref.), H. Brand, A. de Kalm (beide A.R.) De heer A. P. van Nieuwenhuize hjad voor een candidatuur bedankt. Z i e r i k z e e. De uitslag der verkie zing is als volgt: Gekozen St. Ger. Par tij 0 (0); V. B. 3 (3); A.R. 3. (2); V. D. 1 (1); S.D.A.P. 3 (2); R. K. 1 (2); Chr. H, 2 (2). Van de Neutrale Partij waarvoor dr. J. v. d. Kwast zitting had, was geen lijst ingeleverd. MIDDELBURG. De temperatuur van het water aan die Zwemschool was gistermiddag) 2 h 68° E)., 7 h 168° F., hedenochtend 9 h 66° F. WALCHEREN. DOMBURG. Woensdagavond heeft in de Raadsvergadering de burgemeester van Domburg het gouden kruis voor 30 jarigen Politiedienst uifjgereikt aan den heer J. P. Adriaansen, gemeenteveld wachter aldaar. De burgemeester zeide dit Kruis en het daarbij gevoegde diplo ma van den Alg. Ned. Polilieboud op een eenigszins plechtige wijze te willen uitreiken om daardoor in de gelegenheid te zijn den lieer Adriaansen te danken voor de wijze waarop hij de gemeente al dien tijd trouw en eerlijk gediend heeft), in dien tijd is Domburg van een "klein dorp gegroeid tot een welvarende had plaats waarhij de werkzaamheden ook voor de politie steeds zijn uitgebreid. De luirgemeester besloot met, "den wensch dat de heer Adriaansen de gemeente uog menig jaar in gezondheid zal mogen die nen. ZUID-BEVELAND. IERSEKF. Woensdagavond is de boek handelaar de heer A. Kole uit Ierseke nabij dë Postbruig over het kanaal aange reden door een auto van den heer Van S. uit Goes. De heer Kole reed aan de linkerzijde van den weg langs het kanaal in de rich ting Vlake—Wemeldinge en stak over naar de andere 'zijde, op het moment, da* de auto de rechterzijde passeerde. K. werd ernstig gewond en is in bewusteloo- zen toestand op de hofstede van! den heer Meulenberg gebracht en later naar hetj gasthuis le Goes vervoerd. De politie stelde direct een onderzoek! in.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1