SPOORV MOSTERD TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 JUNI 1931, No, 146. NIEUWS UIT BELGIE. ZEELAND, JCwiUtMiike Schooi oooc JCuiist, Jecfutiefi en Amhacht, 's-ZCectaqen&osch. JiiddeC&ace Jechnische Schaal „(Van onzen briefschrijver.) Brussel en Amsterdam. Geen water. Hoe. niets wordt gedaan om Brussel hel; genot van ,fbinnenzeeën'! te verschaffen- Wij hebben open oog voor wat Belgi sche ondernemingsgeest weet te verwe zenlijken, maar deze overweging heeft ons toch geleid tot een vergelijking van wat Brussel in zekeren zin biedt en daar naast Amsterdam. Wie Brussel bezoekt met nog het Amsterdamsche stadsbeelc versch in den geest zal dadelijk worden •getroffen door de omstandigheid, dat Brussel geen water heeft. Een stad zon der water heeft een gansch ander karak ter. Daartegenover staat, dat Brussel op heuvels is gebouwd en men daardoor een schilderachtig overzicht krijgt van •de stad op bepaalde punten, wat een bijzondere schoonheid is. Wie een Am sterdammer hoort vertellen over zijn jeugd, zal ervaren, dat water een groote rol heeft gespeeld in zijn jongensver- maak. Bij een Brusselaar niet. Een Brusselaar doet uitstapjes ,,naar het Bosch", waarmee hij Zoniënwoud, aan de poorten van Brussel bedoelt, en dat ©enig is, maar hij gaat niet naar een wa terloop. Er is er geen. En typisch is, hoe er feitelijk niets wordt gedaan om hier aan te verhelpen. Water in de stad, of zwemgelegenheid nabij de stad heeft ook een hygiënische zijde. Het is deze zijde vooral, die de autoriteiten zou dienen bezig te houden. Doch het ge beurt niet. De openbare badplaatsen te Brussel zijn niet bijzonder talrijk. Wie niet over een eigen badkamer beschikt, moet genoegen nemen met badgelegen heid, die niet voldoende aanwezig is en bovendien uitsluitend door een mindere klasse wordt bezocht. De betere arbei ders en kleinere middenstand moet het stellen met een paar zwem- en badon- dernemingen in de stad en in enkele voorsteden. Hoe de heerschende men taliteit een bezwaar is om b.v. zwem gelegenheid in open lucht te bevorderen, blijkt wel hieruit, dat op slechts enkele kilometers ten Noorden en ten Zuiden van Brussel twee meren zijn, die vol strekt niet worden geëxploiteerd. Het eene bevindt zich te Genval, een plaatsje even voorbij de taalgrens, in Waalsch- Brabant. Het is een natuurlijk meertje, in een prachtige omgeving. Onderne mende zakenlieden hebben wel eens ge tracht de plaats in flinke exploitatie te brengen, maar na enkele jaren was het publiek zoo afgeschrikt door methoden, die weinig zakelijk waren, dat de kip met de gouden eieren in haar eerste groeiperiode werd verstikt. Genval, dat de pompeuze maar toch verdiende naam van Genval-les-Eaux had gekregen er is ook een bron in exploitatie en dat geruimen tijd een vacantieoord was geworden, werd het domein van rijke lieden. Op het meer kan geroeid wor den. Van andere watersport is er geen sprake. Vlak bij is er door een hotel houder een kleine zwemkom gebouwd in de open lucht. Daar, maar ook daar alleen kunnen liefhebbers hun zwem mershartje ophalen. Wij hebben er dik wijls aan gedacht wat dit meer voor de volksgezondheid, op slechts enkele kilo meters van Brussel, wel zou kunnen zijn ©n wat het niet is. Het andere meer is ontstaan te Hof- stade, door uitgravingen voor ophooging van den spoorweg Brussel-Antwerpen. Het beslaat vele hectaren en is prachtig gelegen in zandigen grond. Mechelaars en Brusselaars, zij die niet de middelen hadden om naar zee te gaan, kwamen aan het „strand" van deze soort binnen zee, om daar verfrissching te vinden in de warme zomerdagen en om er eeg bad te nemen. Gedurende jaren werd er zonder de minste controle gebaad. Geen week ging er voorbij of er waren slacht offers. De openbare besturen bekom merden er zich eenvoudig niet om en de stemmen, die af en toe opgingen, om hun aandacht gaande te maken, waren stemmen in de woestijn. De niet veraf gelegen stad Mechelen had behoefte aan een waterleiding. En toen werd er als oplossing op gevonden, dat het water van het meer van Hofstade zou worden gebruikt. Het meer werd afgesloten, de massa was beroofd van het eenig middel om watersport te beoefenen in grooten stijl. Wij overdrijven volstrekt niet. Er werd geprotesteerd, omdat in dit geval toch al te duidelijk bleek, dat er niet het minst werd rekening gehouden met de belangen van het volk, maar dit protest had slechts een min of meer gunstig gevolg toen ook bleek, dat het waterpeil voortdurend verlaagde en de omliggende gronden volkomen uitdroog den. Alsdan werd er een klein meertje een „put" noemt men het in de streek, vrij gemaakt voor het gebruik van ba ders. Daarbij bleef het. En zoo kan men het beleven dat daar, waar het middel bestaat, om op de meest practische wijze iets tot stand te brengen, waarvoor el ders een paar millioenen zouden worden uitgegeven, niets wordt gedaan, integen deel. In België heeft men nochtans veel zin voor landschapschoon en wie er aan denkt een bekend landschap door een of anderen maatregel te schenden heeft een zwaren strijd te voeren met de openbare meening alvorens de opzet kan worden uitgevoerd. Zoo is er op het oogenblik een strijd tusschen den legerstaf en de vrienden van het Zoniënwoud, om te beletten dat het leger het woud als een oefenterrein zou gebruiken. Dat gansch de openbare meening aan de zijde van de vrienden van het Zoniënwoud staat is een feit. Waar het echter om water schoonheid gaat, schijnt men er dezelfde energie niet op na te houden. Dit is een zuiver binnenlandsche klacht zal men zeggen. Maar het is toch wel typisch, dat dergelijke dingen moge lijk zijn en wie dit leest, zal, zooals onze Amsterdamsche vriend, begrepen, dat in het eigen land toch alles nog niet het slechtste is. Werkloosheid. De heer mi*. J. Adjriaaase, lid der Pro vinciale Staten van Zeeland) heeft zich dd. 22 Juni tot Ged. Stjaten dier provincie gewendj met de volgende vragen Is het Ged'. Stallen bekjend enl zoo niet zijn zij genegen de juistheid dezer me- dedeeling te onderzoekjen, dat vele werk- loozen te Nieuwvliet, reeds weken zijn uitgbtrokjken en nietj de minste inkomsten hebben, zoodot de nood er in veile gje- zinnen onrustbarend; is gestegen, terwijl vanwege het Gemoentebestfuur in dezen toestand geen voorzieningen worden ge troffen? Achten God. Staten geen termen aan? wezig voor tusschenkjomst, zoo nood jg uiij althans met steun van di'e in de najaars zitting dier Prov. Staten voor voorziening in bizondpre gevallen yam nood uit werk loosheid,, gevoteerde gelden? De heer A. D, F. van d/er Wart, .even eens 'lid, der Staten sfjelde dd. 23 Juni die \olgende vragen: Is d,e omvang van de werkloosheid in onze Provincie Uw college bekend? Zoo ja! wit Uw college dan hiervan aan de Prov. Staten mededeeliag doen, voor d,e a.s. zomerzitting? Zoo neen! Is Uw college dpn bereid als nog een onderzoek,' hiernaar in te stellen, en het resultaat hiervan aan de Staten mede te deelen, op het bovenge noemde tijdstip? NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Wissekerke, WISSEKERKE. Maandag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim was het jaarverslag inge- kpmen waarin aan djfen voet verhield werd dat nu wel, maar bij de vorige be noeming dier leden geen kennisgeving" aan den secretaris was gezonden van de be noemde leden. De voorzitter zegt blijkens het hier berustende afschrift dit te k,un- aen tegenspreken. Tot lid. v;an 't Burger lijk Armbestuur werd, niet 7 sljemmen be noemd de heer D. de Looff en tot Arm- verzorger te Geersdijk de heer M. Hey- blom Van P. Kas te Hein te Geersdijk was 'n verzoek om verhooging van loon voor het schoonhouden der schoollokalen in gekomen. B. en W. stellen voor wegens uitbreiding van werkzaamheden nu twee en andprs één 'lokjaaJ. in te willigen tot} een bedrag yan f 10 werd metjtfgemeene stemmen aangenomen. Aangaande het in de vorige verga dering gedane verzoek om tegels voor de speelplaats der Bijz. School te Kam perland en het door B. en Wi. gedane voorstel om klinkerbes tratfmg te leggen zooais op idje andere speelplaatsen, af te wijzen stellen B. en W. voor op bel' verzoek om tegels afwijzend te beschik ken wat met algem. stemmen werd aan genomen. Ingekomen was een request van d.e be woners van den Kamperlandschen dijk om medewerking tot het; verkrijgen van electrisch licht. B. en W. stjellen voor daar het hier een groep bewoners be treft medewerking te verleenen op grond van het vroeger genomen raadsbesluit, wat met algemeene stemmen werd aange nomen. Het verzoek van A. Israel om medewerking voor electrisch licht werd aangehouden. Het hernieuwd verzoek van de Texas Compagnie oui door de openbare straat geleidingen te leggen naar een op den grond van P. den Boer, te plaatsen ben zinepomp, werd onder bepaalde voor waarden toegestaan. Met algemeene stemmen werd beslo ten, gezien den velen aandrang Van hooger hand een brandvrije kluis te bouwen tot berging van gemeentearchief. Evenzoo werd besloten, na advies van Ged!. Staten en den ingenieur vam den; Pro vincialen Waterstaat over te gaan tot dien eersten stap voor onteigening van grond ter verbetering van weg no. 9 van het; Prov. Wegenplan. Vastgesteld werd een verordening 'bij een eventueel in werking treden der Winkelsluitingswet waarbij bepaald; is datj op Zon- en Chr. feestdagen melk .ge vent mag worden met zomertijd tot 10 iiur, en zonnetijd tot 9 uur voormiddags. Bij de rondvraag vraagt de heer Schippers om vernreedjng der weg- verharding naar het Kaïnperlandsche Veer. Bepaald werd de grinthoopen langs den dijk te verwijderen. De voorzitter nopdjigde de leden ui IJ tot bijwoning d,er ontvangst Van de be sturen dpr zanggezelschappen op heden. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk (Ingez. Med.) Ik deelde haar mee, dat je van En gel sche afkomst was. Zij vroeg toen hoe je heette en hoe je naam gespeld werd. Ik liet haar je kaartje zien en toen was rij er niet over uitgesproken, dat je ka pitein waart en zij vroeg ook of je ge wond waart, hoe lang je al in het hotel vertoefde en met wien. Ik vertelde haar daarop wat je b|aantje was en dadelijk vroeg ze, of je veel leerlingen had en wie dat waren. Vindt je dat niet aardig, Farquhar? i Och jawel, als je me er nu ook bij wist te vertellen of zij twee honderd jfrancs per les kan geven. Zou ze tentnisr les willen nemen, St. Croix? Dat denk ik wel, antwoordde de Franschman inet een welsprekend ge baar. In ieder geval is zij een leerling die het ideaal nabijkomt. Met dramatische verbazing vervolgde hij: Maar kijk eens! Lieve hemel, hoe is het mogelijk! Nu ai, en het is nog niet .eens negen uur! Zie daar komt ze op ons af? Wat hedoel je dan? Zij, madame! Ze verlaat het hotel gaat de trappen af, is i|ni het wit gekleed. Pat heeft ze voor jou gedaan. Maar ik poets hem, ik ga me in hel zwembad verstoppen, kom straks weer boven war ter. Tot straks dan, antwoordde Far quhar vriendelijk. Hij wierp zijh sigaret weg, vouwde zijn krant op, die hij had zitten lezen voordat hij door St. Croix werd aangeklampt en stond op. Want van achter een boschje verscheen be doelde dame, de miooie Spaansche brur nette, in een roomkleurig wit oostuum., zonder hoed maar niet een oranjekleu- rigen parasol in de hand, die ajs een reusachtige zonnebloem boven haar hoofd prijkte en zijn gulden weerschijn uitgoot over haar gelaat, schouders en welge- vulden boezem. Goeden morgen, kapitein Farquhar begon zij in uitmuntend Engelsch, ter wijl haar ringen, tanden en oogen glin sterden in de zonneschijn toen zij haar parasol neer deed. Heeft u nog gelegen heid een leerling aan te nemen? Met deze van een glimlach vergezel de vraag deed de eerste rijke erfgename die hij ooit in zijn leven (had ontmoet, zijh intrede in Farquhar's leven. HOOFDSTUK XI. De rijke erfgename. Madame Inez Cötlrell, dochter van een rijk man, was gehuwd geweest met een man, die nog rijker was dan haar vader en na diens overlijden was zij een zoo rijke weduwe geworden, dat alle jon gelui zonder geld en zonder meisje er (verzot op waren met haar in kennis te komen. Gedurende al de zes en dertig jaren van haar leven, die zij goeddeels al reizende had doorleefd, had zij steeds gedaan wat zij wilde. Misschien zou het juister zijn te zeggen, dat zij alles had gedaan gekregen wat zij wilde, want hoe levendig van geest ook, was zij, uit een physiek oogpunt beschouwd, buiten'r gewoon op haar gemak gesteld, met an dere woorden, zij was ontzettend lui... Dat zij op dezen zonnigen September morgen reeds om negen uur bij de hand was, kant en ldaar om over sportlessen te spreken, was voor haar even buiten gewoon als voor eeu andere vrouw hiet beklimmen van den Mont BJanc zou tvezen. Toen haar kamenier tot haar verbazing bevel ontving op dat onmenschelijk uuir mevrouws bad klaar te maken, haar des sous van licht geel' crêpe, het elastiek© corset voor de sport en haar tenni&rok (gereed te leggen, vroeg zij zich' af waf er nu verder zou gebeuren. Tennis? •Maar mevrouw had zoo'n hekel aan al wat lichaamsbeweging was! Mevrouw ten nisspelen? Het was te mal om los te loopen! Ja waarlijk, zij had er heel wat voor over in haar streven om overeenkom stig de mode van den, tijd een slanke lijn te toonen. AfdeelLngen voor: Teekenen en Kunstnijverheid, Burgerlijke Bouwkunde, Werktuigbouwkunde, Electrotechniek. 38 Prospectus met toelatingseischen en verdere gegevens wordt dooï den Directeur der school op aanvraag toegezonden. Aanmelding vóór 15 Juli. Begin van den cursus 1 September, (Ingez. Med.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs- De le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaar beurs, die te Breskens van 213 Juli a.s. gehouden wordt zat op Donderdag 2 Juli door den Commissaris der Konin gin officieel geopend worden. Het eere-comité bestaat uit die n.v. heeren D. H. van Zuijen, burgemeester v:in Breskens, J. A. van Bompu, lid van Ged. Staten, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Terneuzm, Iz. Eras mus, lid van de Prov. Staten, burgemees ter yan Oostburg en Iz. van Melle, lid van de Kamer van Koophandel, indus trieel' te Breskens. Nu de jaarbeursgebouwen voltooid zijn, komt eerst goed uit wat een groote 'Oppervlakte er noodigwas om alle stands, in totaal pl.m. 100, plaats te ge ven. Men is reeds volop bezig de stands in te: richten. Hoewel het grootste ge deelte der stands ingenomen wordt door Zeeuwsch-Vlaamsche ondernemingen, is een niet onbelangrijk percentage door Hollandsche firma's vertegenwoordigd. Zoo heeft men, wat deze laatste betreift ii zendingen uit Eindhoven Middelburg, Rotterdam, Amsterdam,. Den Haag, Delft, Utrecht (de Nederl. Jaarbeurs), Kampen, Amstelveen, Deventer, Dieren, Culem- borg, Altena, Geertruidenberg, Goes, Vlis- snigen, Heinkenszand, Tilburg, Zaandam, terwijl ook eenige Belgische firma's met inzendingen komen. Gedurende de jaarbeursdagen zullen verschillende feestelijkheden gehouden worden, die zeer zeker er toe mede wer ken zuilen om het bezoek; aan de jaar beurs aan te moedigen. Zoo geeft b.v. op Zondag 5 Juli de zangvereeniging Den Ti- oelkring te leper een concert, 'op Don derdag 9 Juli de zangvereeniging Orelio uit Axel, op Zaterdag 11 'Juli de IS res- kens che zangvereeniging, terwijl op Zon- iag 12 Juli er een groot turnfeesit ge houden wordt. Medewerking aan dit laat ste verleent de Vlissingsche Turnverecni- ginig en de vereeniging Rust Roest te Brugge. Eiken avond 10 uur, vertrekt een tram, richting Schoondijke terwijl' de Zeeuwsch-Vl.-tramweg Mij eenig)© extra- trams heeft ingelegd, n.l. op beide Zon- fdagen alsmede op .Donderdag 9 Juli. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Bijdrage Provinciale verpleeg- kosten krankzinnigen. Bij besluit van' 23 Juli 1925 werd, bepaald, dat vanwege de provincie eene vïerdp der verpleegkpsten per jaar en per patiënt tot een maximum van f 210 wordt betaald voor armlastige krank zinnigen. Het totfaal! bedpag over 1930 was niet minder dan ruim f 75.000, ter wijl de provincie dezen Last geheel vrij willig op zich heeft genomen. Art. 39 djer Armenwet brengt de kjostjen, integraal Neen, ik heb in lang niet gespeeld. Ik heb er den slag niet meer van en daarom wil ik weer wat les hebben, ver klaarde zij, terwijl zij met haar donkere oogen den jongen Engelschman eenigs- zins gebiedend aankeek. Kunt u me de eerste les vanmiddag om half drie ge ven nadat ik mijn middagdutje heb ge daan? Ik geloof, dat ik dan reeds een les heb. Hij 'haalde zijn nofttiieboekje voor den dag om zijn afspraken te raadplegen. Van twee tot drie had hij dat stelletje Cubaansche bakvisdhjes onder toezicht van haar zeer welgedane moeder. Omi drie uur verwachtte hij een Amerika an - sche dame, mevrouw Power, een half Uur later zijn prettilgsten leerling, een jongen Fransehen graaf, 'n zeer gedistin geerd jongmensch, die er naar streefde een goed sportsman te worden en van Farquhar in bet bijzonder het boven- handsche spel wilde leeren. Deze had hem al een goeden dienst bewezen door b'i Sd e administratie van het hotel een woord te zijnen gunste te laten hooren en zij had moeten erkennen, dat ka pitein Farqufhar inderdaad een winst voor haar hotelbedrijf heteekende. Hij voind dit natuurlijk niet onaangenaam, want tennis was steeds zijn geliefkoosde sport geweest. Zonder ijdelheid mocht hij zich? zeiven uitgeven als een van de besté trainers van, Europa. Goed speler was hij ook, maar als zoodanig behoorde hij tot ten laste dpr gemeente of instelling van weldadigheideene verplichting voor "de provincie om hierin een bijdyage te ver leenen, kent de wet niet). Waar ook uit anderen hjoofde steeds zwaarder offers van dp Provinciale kas worden gevergd, terwijl anderzijds als gevolg der ernstigp crisis de bronnen van inkomsljen gedu rende de volgende jaren sljeeds spaar zamer zullen vloeien, is bij Ged. Stjaten de vraag gerezen, of de Staten nog wel op den ingeslagen weg mogen, voortgaan. Met het oog op een goed financieel' beleid meenen zij deze vraag met de meeste stelligheid; ontkennend te moeten beant woorden. Temeer daar de provincie niet Dij machte is hare bronnen van in komsten te verruimen, en hetj groote meerendeel der gemeenten daarentegen tengevolge dier nieuwe wet op de finan- cieele verhouding niet onbelangrijk; hoo- gere bijdragen uit 's Rijk,s kas zal' genie ten. Een en ander noopt Ged. Stjaten voor te stellen met 1 Juli 1931 'bedoelde bij drage der Provincie terug te brengen van een vierde op een achtste, tjot een maximum van f 100 per jaar en per patiënt. Zij spreken daarbij de overtuiging uit, dpi het meerendeel der gemeenten of instellingen van weldadigheid, door deze verlaging niet al te zwaar zal wor den getroffen; véél minder zwaar al thans d,an met de Provincie hetj geva# zou zijn, wanneer dp bijdrage van een vierde zou worden gecontinueerd. In verband met de desbetreffende wij ziging der Armenwet en verzoeken van, de directies van Vrederust en Venray, st|el'- i'en Ged'. Staten ook voor bij tje dragen! in de verpleeging van patiënten, die niet! 'beslist als krankzinnig te boek s'Uaan in daarvoor aangewezen inrichtingen. Ged. Slalen zetten verder in den bree- de uiteen hoe de gevoerde onderhan delingen met de directie van Vrederust! over de kosten van „nazorg", het terug brengen der patiënten in de maatschappij' o.a. door verpleging in gezinnen van fa milie of andpren en van „voorzorg", het opsporen van personen, dje nu behan deld kunnen worden zonder in een ge slicht tje worden opgenomen. Dit samen vormt den buitendienst, waarvan de kos ten kunnen worden onderverdeeld in: reis- en verblijfkosten van den buiten dienst arts een van zijn hulp; salaris van beiden; kpsten, besteed voor consul't|atie- bureaux; en verplegingskoslen der arm lastige patiënten. Gedj. Staten stellen voor de tot nu toe gemaakte kosten ad on geveer f 6000 geheel voor rekening der Provincie le nemen en ook; in die toe komst dje van „voor- en nazorg", behalve die voor de verpleging', welkp voor i/s' voor rekening der provincie en voor van dje der gemeente of instelling van weldadigheid ware te brengen. Een andere vorm, verhooging van het verpleoggeld van f 800 op f 810 is in dezen tijd, nu eerder naar verlaging moet word:en gestreefd, bezwaarlijk. Overneming weg in beheer en onderhoud. B. en W-van Heinkjenszandf Verzoeken het tweede gplid. Als trainer, als leer meester was hij puik en dat wist men en zoo had hij ook nog lessen om kwart voor vijf en half zes. Het spijt me, mevrouw, maar om half drie zal hel vandaag niet giajajn. Ik zou u alleen een half uur kunnen geven om half drie na de lunch'. O neen! Weer vertoonde zich een rij hagelwitte tanden in haar gebronsd gplaat, waarvan het teint zoo sterk afstak tegpn de room!- Meur van haar costuum. Wat hebben al die Zuiderlingpal toch een donkere tint, dacht Farquhar; deze dame riet er bijna uit als een creool- sche, en die Argentiniërs, Portugeezen en Grieken, wanneer zij zich in het bruin kieeden, zien zij er heelemaal als nik kers uit. Maar hier zat het ge]d7 en op stuk van zaken kon het 'hem niets sche len of zij allen zoo zwart er uitzagen als het keukenfornuis. 1 Neen, zeide mevrouw Cot treil, ik zou waarlijk geen kracht hebben om zoo dadelijk na het déjeuner rond te looipen op het tennisveld. Het is dan bovenf- dien het heetst van! den dag. Ja, daar heeft u gelijk in, antwoord de Farquliar beleefd. Maar bij zichzelf dacht hijhet izou anders wel goed doejn, ze is veel te dik. (Wordt vervolgd)» f

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5