JJrouinciale .Zeeuvusche XXTEIN/ BE! HUISHOUDSPECIRIJE* HOU AN DIA SPECERIJEN Moeders I UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT No, 144, Twee bladen. MAANDAG 22 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. Demokritos. IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJEf DE BESTE KWALITET iuSillevoIJts Specerijenrnalery Jïrmo1933 Rotterdm MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Cijfermethoden. Bij de becijfering, welke wij na afloop van een verkiezing plegen te maken, probeeren wij ons altijd op het stand punt te stellen, dat men op geenerlei wijze moet trachten aan de cijfers om te dokteren, teneinde voor eigen partij of geestverwanten gunstiger, dan wel voor politieke tegenstanders ongunstiger ge tallen te maken. Wij zijn het wèl vol komen eens met de bekende Fransche uitspraak dat „la statistique c'est l'art de grouper les chiffres", maar slechts wanneer men den nadruk wil leggen op de kunst, die tot een wetenschap is, h o e men de cijfers groepeeren moet om ze hun feitelijke boodschap onomwonden te doen zeggen. De eigenlijke en meer on deugende bedoeling van het citaat ver legt dien nadruk echter naar het kunstig groepeeren zóó, dat de statistieken de taal gaan spreken die men tevoren wenscht dat zij zullen spreken. Dien kant moet ht niet uit. Het tabelletje, dat wij Donderdag jl. gaven als vergelijkend overzicht der Raadsverkiezingen in 1923, '27 en '31, was, dunkt ons, duidelijk genoeg. Het bevatte de stemmenaantallen, die in de betrokken jaren op de thans aan bod zijnde partijen waren uitgebracht, bene vens het percentage "dat elk stemmen- aantal van de som dezer totalen uitmaakte. Het stond er allemaal bij en men kon het met een potlood op een kladje narekenen. Ten aanzien van de S.D.A.P. was het resultaat, dat dit aldus berekende per centage resp. in '23, '27 en '31 bedroeg: 25.4 pet., 25.7 pet. en 25.7 pet. Wij con- stateeren daaruit, dat zelfs in decimalen van procenten ditmaal voor haar geen vooruitgang viel te bespeuren. Natuurlijk vindt men dat niet prettig en nu schrijft ons de heer P. M. Bayens, dat er „een kleine fout" in onze bereke ning schuilt. Wanneer wij nl-, aldus diens redeneering, de toenmalige partij der kleine middenstanders waarop 138 stemmen werden uitgebracht mee tellen, en dus elks percentage uit drukken niet in de door ons gebruikte totalen der vergeleken partijen, maar naar den grondslag van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen, dan zou de S.D.A.P. in 1927 25.3 pet, en thans 25,7 pet. behaald hebben. Dat was dan een voortuitgang van 0.4 pet, en, zoo concludeert de heer Bayens „de moeite van de S.D.A.P, is dus niet te vergeefsch geweest," Nu moeten wij in de eerste plaats op merken, dat onze berekening niet fout was j zooals verondersteld wordt maar: zij was volgens een andere en evenzeer logische, methode, opgezet. Evenwel, wanneer men dat prettig vindt, dan zij hier gezegd dat de bere kening van den heer Bayens óók juist is en dat hij er dus inderdaad in geslaagd is opdien grondslag er 0,4 pet, vooruitgang uit te cijferen. Naar den- zelfden maatstaf gemeten b.v. kwamen de liberalen dan van 6.4 pet. op 6,9 pet, is 0.5 pet. winst. Maar in minder apothekers-gewicht achtige eenheden uitgedrukt lijkt ons de vooruitgang van de naar 't heet over- leden en driemaal begraven liberalen met 54 stemmen toch voor de liberale ge ach te nog wèl zoo toejuichenswaard als de 58 s.emmen winst van het, naar men t zoo min of meer wel eens wil doen voorkomen in daverende en alles verpletterende opmarsch zijnde socialis me in Middelburg, Maar daarmee zijn we van de statis tiek in de politiek beland en dat zou wel eens op polemiek kunnen uitdraaien. Als t moet vreezen wij die niet, maar om de onderhavige 0.4 pet. lijkt ons dat ditmaal toch niet evenredig aan het be lang van de zaak. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin heeft, naar Havas meldt, aan het gemeentebestuur van Parijs 25.000 francs gegeven voor de stadsar men en 10.000 francs voor het politie- sanatorium, dat gesticht is door me vrouw Chiappe. Zaterdag is de vorstelijke familie ten stadhuize te Parijs ontvangen. De plech tigheid droeg een meer intiem karakter. De Koninklijke gasten werden ont vangen door den heer de Castelane, voorzitter van den gemeenteraad, dhr. Renard, prefect van het departement en den heer Loudon, De republikeinsche garde vormde een eerewacht in groot tenue met witte broek en koperen hel men. De gasten werden geleid naar de binnenplaats, die gedurende de koloniale tentoonstelling in een ontvangruimte herschapen is. Meer dan honderd per sonen waren daar bijeen. Een strijkorkest voerde muziek uit. Daarna besteeg de stoet de monumen tale trap. De bovenzaal was met bloemen ver sierd, Hier was een thé aangericht, naar Parijsche opvatting, d.w.z. met tafels met bloemstapelingen, waartusschen de meest verscheidene vruchten, lekkernijen en dranken. De Garde republicaine voerde een schoon program uit. Er werden toasten gewisseld „op den voorspoed der schoone Nederlandsche natie", en op het Fransche volk. De Koningin zette haar handteekening in het gulden boek der stad Parijs. De Kon. familie heeft daarna in het Nederland sche gezantschapsgebouw de Nederland sche kolonie ontvangen. Op het oogenblik dat de koninklijke familie het gezantschapsgebouw be reikte, hadden de leden der kolonie zich opgesteld in den grooten tuin, waarin de bestuurders van de diverse vereenigingen waren samengekomen om met hun da mes aan de Koningin te worden voorge steld. De Koningin verscheen om precies half zeven en toonde zich door de aan wezigheid van een zoo talrijke groep Hollandsche families zeer verrast. Na de voorstelling had een algemeen défilé plaats. Vóór het gezantschapsgebouw te ver laten onderhield de Koningin zich nog met de leden onzer diplomatieke ver tegenwoordiging. De Koningin en de Prinses reden daar na naar les Tilleuls terug. De Prins bood in het Indisch restaurant op de tentoon stelling een diner aan. De Koninklijke familie is gistermorgen per auto naar Parijs gereden en heeft daar de godsdienstoefening in de St. Mariekerk aan de Rue Saint Antoine bij gewoond, waar voorganger was dominé Cornelle, Vandaar keerden zij naar Chevreuse terug. Des middags bezocht H.M. de Koningin het in de omgeving van Chevreuse gelegen oude klooster Port Royal, De Prinses zal, zooals bekend is, een week te Chevreuse achterblijven, en in dien tijd ook Versailles en Fontaine- bleau bezoeken. Maandagavond gaat zij naar de Comedie Fran<;aise om „Le marriage de Figaro" van Beaumarchais bij te wonen en de Prinses zal daar de groote talenten van een van een Cecile groote talenten van een Cecile Sorel en een Dussane kunnen bewonderen. Naar V.D. verneemt heeft de Ko ningin-Moeder aan den heer mr. J. Hora Feith, directeur van de Incassobank te Groningen een gift doen toekomen voor het huldeblijk, dat bij het 10-jarig be staan van het onderwijsfonds voor de scheepvaart aan het bestuur zal worden aangeboden. De „Locomotief" constateert een sterke toeneming van het aantal onge lukken op spoor- en tramwegen op Java. Voorloopig blijft het gelukkig beperkt tot alleen materieele schade. Het blad acht het echter niet uitgesloten dat hier bij sabotage in het spel is. Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een onmisbaar ge neesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek o 2lsterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. (Ingez. Med,.) Het Museum in het Gothische Huis, Naar wij vernemen, schieten de werk zaamheden, die aan de opening van het Goesche Museum voor Zuid- en Noord- Beveland vooraf moesten gaan, thans In werkelijkheid weten wij niets, want de waarheid ligt in de diepte. goed op. Het bestuur heeft besloten, nu „Hendrick de Keyser", de eigenaresse van het gebouw, de restauratie van den gevel maar blijft uitstellen, zich niet lan ger te laten ophouden en door tje zet ten met de opening, welke naar men hoopt, de eerste helft van Juli zal kun nen plaats hebben. Het Museum is in drie deelen ver deeld. In de voorhal treft men de drie groote schilderstukken aan van den Goeschen schilder Eversdijki, terwijl langs de wanden de verschillende gevel- steenen zijn gegroepeerd. Daar achter bevindt zich de oudheidkundige kamer van „De Bevelanden", waarin, een zeer interessante verzameling van voorwer pen, platen enz. te zien is. De tweede verdieping is in een groo te zaal herschapen. Hierin is onderge bracht alles wat betrekking had op het vroegere verleden van Goes, Brandweer, Gilden, Vaandels, Munten, Gewichten enz. enz.) Vooral de collectie Gilde-zil ver (eigendom der sïad Goes) is zfear in teressant. Alle interessante voorwerpen apart te vermelden, gaat niet, De derde verdieping is ook zeer aar dig ingericht en een elderado voor historie-minnaars. In talrijke kamertjes ziet men hier de historie van Z.- en N.- Beveland ondergebracht. Vooral de afd, Oud-Goes is zeer belangwekkend. Zeld zame gravures van stadsgedeelten, ge- teekend circa 1830 en daarvoor, versie ren de wanden. Een aparte afdeeling is geschapen voor „Goes na 1850". Voorts een geheele aparte afdeeling van histori ci en personalia uit vroeger eeuw. De verzameling van „Oud-Zuid-Beveland" is vrijwel compleet. Wanneer de bezoe kers uit de dorpen eens willen weten, hoe hun dorp er vroeger uitzag, zij kun nen zich op deze zaal tevreden stellen. Midden in de zaal staan fraaie vitrines, waarin door den conservator dr. L. H. van Berk een groote natuurkundige ver zameling is ondergebracht. Het laat niet den minsten twijfel over, of straks zal Goes een mooi Museum rijk zijn. Landbouwconilict in Zeeuwsch- Vlaanderen, Dezer dagen is een loongeschil ont staan tusschen den R.K. Landarbeiders- bond en den kring Hulst van den Ned. Chr. Boerenbond (werkgevers), voor den laatste wat betreft de afdeelingen West- dorpe, Zuiddorpe, Boschkapelle, Ter holen en Graauw. Er werd besloten dit geschil aan arbitrage te onderwerpen, maar men kon 't niet eens worden over den voorzitter van het scheidsgerecht. In verband hiermede belegde de rijksbe middelaar prof. mr, Aalberse, met de martijen een conferentie. Het resultaat daarvan is, dat aan ir. L. A. Fruijtier verzocht is als voorzitter op te treden, die deze opdracht heeft aanvaard. (NR.C.) MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten hebben be noemd: met ingang van 1 Juli a.s. tot commies ter Provinciale Griffie den heer W. A, Dormaar, thans adj.-commies; met ingang van 1 September a.s, tot adj.commies de heeren J, M. Verhage, thans klerk ter Griffie, en mr, J. I. van Doorninck te Middelburg. Het was gistermorgen nog wel wat frisch om: 8 uur, maar dit heeft niet be let, dat eenige honderden uit de stad en omgeving zich tegen dat uur naar de Abdij begaven om te genieten van hetgeen het Middelburgsch muziekkorps en Middelburg's Mannenkoor op dit daar voor zooi geschikte uur ten beste gaven. Nadat het concert met Psalm1 89 ge opend was, volgde de steeds indrukwek kende Ouverture over het koraal „Sollt' ich meinenr Gott nicht singen" van wijlen Jan Morks. Het plechtige Lianei van Sicih'ubert, de goed vertolkte zware fragmenten uit „La Tosca" van Puccini, de mooie, bij deze uitvoeringen passende m.arsch uit „Die Meistersinger von Nürnberg" van Wagner, Waren even zoo veel pakkende nummers van ong Muziekkorps. Het Mannenkoor, evenals het muziek korps onder leiding staande van den heer Joh. H. Ca.ro, bracht een zeer op prijs gestelde afwisseling door zijn uitstekenden (Ingez. Méidt) zang. Deze kwam in al de vijf gegeven liederen volkomen tot zijn recht en toon de, dat het koor weer zijn ouden goeden naam geheel 'heeft terug weten, te win nen. Het aantal genomen zitplaatsen is de laatste Jaren niet groot, maar was gisteren al zeer gering. Het aantal bezoekers, dat de collecte bussen passeert zonder te offeren, wordt gelukkig steeds kleiner, men voelt al meer en meer de juistheid van het „Voor wat, hoort w,at". Maar toch lijkt het ons tod a altijd nog beter niet te geven, dan zooals gisteren weer is voorgekomen een knoop of een waar deloos geworden geldstuk in de bus te werpen. Het ligt in. de bedoeling de volgende Abdij uitvoering te doen plaats hebben op Zondag 12 Juli. De temperatuur van het water aan de Zwemschool was Zaterdagmiddag 2 h: 69° F„ 7 h: 68° F, Zondagmorgen 9 h: 67° F., hedenochtend 9 h: 67° F, Postzegelverzamelaars. Op de j.l. gehouden ledenvergadering van de Postzegelverzamelaarsvereeniging „Middphi", alhier, is op voorstel van het bestuur besloten, met het oog op het groot succes, behaald bij de tentoonstel ling, gehouden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan in Juli 1929, dit jaar we derom een tentoonstelling te organisee- ren, waar alle leden en daartoe genoodig- den kunnen inzenden. Deze tentoonstelling, welke vermoe delijk op Woensdag 22 en Donderdag 23 Juli in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging", Markt, zal plaats vinden, wordt tegen een lagen toegangs prijs voor het publiek opengesteld, VLISSINGEN. Het was gisteren druk aan Boule vard en strand, mede doordat uit Bergen op Zoom een pleizierboot 450 personen en uit België drie booten te samen ruim 1000 personen aanbrachten. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. In verband met de herbenoeming tot lid van den gemeente raad bracht de muziekvereeniging „Ar- nes Genoegen" een serenade bij de hee ren J. K, Crucq en B. Franse. Doordat de eene midden en de ander aan den rand van het dorp woont, genoot zoodoende bijna de geheele bevolking van deze gemeente van de serenade en de daaraan verbonden muzikale rond wandeling, welke traditie getrouw bege leid werd door een zingende en hossende jeugd. Installatie van den burgemeester van Ritthem, Door omstandigheden is de installatie van den burgemeester P. Wi. ter Haar een dag vervroegd en dus bepa|ald op Dinsdag 30 Juni des namiddags te 2 uur. Dit zal volgens landelijk gebruik feeste lijk geschieden. Omstreeks 1 uu,r zal hij na zijn beëediging te Middelburg door een eerewacht van ruim 60 ruiters, de burgerwacht, de muziekvereeniging en de feestcommissie vanaf Souburg worden af gehaald. Op de grens der gemeente zal hij worden toegesproken door den com mandant van de eerwacht, den heer K. A. Koppejan en in de kom der getm'eente, door den voorzitter der feestcommissie den heer N. de Pagter, Na de installatie zal er va;n> 3—4 uur gelegenheid zijn om den burgemeester te feliciteeren. iOm 4 u,ur zullen de school kinderen hem een welkomstlied toezirn:- igen, waarna de volksspelen in de dorps straat beginnen. De muziekvereeniging geeft dan een concert, plaatsen worden opgericht en 'hjet dorp Eerepoorten zullen op verschillende zal worden versierd. Des avonds1 is er weer concert op de muziektent en ver lichting a giorno van de prachtige dorps straat. ZUID-BEVELA&D. Gemeenteraad van Goes. GOES. Aangaande do Zaterdag gemel de agenda van den gemeenteraad van a.s. Woensdag 'k;an nog worden gemeld, dat B. en W. voorstellen f 300" 'beschikbaar te stellen voor den aanleg van een blik semafleider; tot het geven v,an de vol gende namen aan straten, ontworpen volgens de aanvulling van het uitbrei dingsplan 1924: „Couwervestraat, ((loo- pende van de Zuid-Bevélandstraat naar de Schengestraat, onmiddellijk: ten zuid westen van d,e Middel'burgsch© straatj." Sloestraat (loopendje van de Middel- burgsche straat naar de Couwervestraat, noordwestelijk van de Scheldestraat). Zuid-Bevelandstraat (van de ,Middel- burgsche. straat naai* Poelweg V, Wi. Van de Scheldestraat). Noord-Bevelandstraat (van de Zuid-Be- veiand,straat naar .de Scheldestraat, Z. van d,e Couwervestraat). Walcherenstraat, (van de Couwerve straat naai* de Noord-Bevelandstjraat, O. van de Ziiid-Bevelandstraat). Schouwestraat (van de Couwervestraat naar de Noord-Bevelandstraat, O. van de Walcherenstraat). Aangaande den hinder bij concerten op de Groote Markt schrijven Bi. en Wl. den raad,, dat zij 't met het advies van den Commissaris van politie niet geheel eens zijn. l Dat alleen het rijden met olpen kjnal- pot -den hinder niet veroorzaakt), is juist, maar ook 'daarop kan beter worden gelet en tegen het oimoodig veelvuldig signa len geven k,an werden opgetreden krach tens art. 17 -der Verordening op de Straatpoliiie, niet uitsluitend; voor kin deren is geschreven,, gelijk de Commis saris schijnt te meenén, een opvat(ling, die voorzoo veel oekend, nergens elders in de verordening steun yindt. B. en W. helmen d.en Goimnissarisj van Po litie id an oo k verzpcht, te willen zorg d-ragen, dat beide bepalingen .dienaan gaande voortaan heter worden toegepast dan tot nu toe hét geval1 was. Afsluiting van de geheele Markt ach ten zij onnoodjg en bovendien onge- wenscht, met het oog op d,e belangen van verkjeer en neringdoenden, speciaal de caféhouders. Tenslotte geven zij den (Raad in over weging om aan adressanten mede te dee len, id,at reeds in 1928 'overeenkomstig him wenschen is ig'ehandield en dat maat regelen zijn getroffen, op Jat tijdens hun; concerten de verlangde stil tje beter dan tot nu toe zal worden bewaard. Aangaande de om advies in hun han den gestelde molie van den Goessehen nestuurdersbond en de afdeeling Goesi del* s.d.a.p. betreffende werkverschaffing en steunregeling voor werkjLoozenmelden B. en iW;., dat bij de vakbonden) ini Mei j.l 49 werkloozen slonden, ingeschreven doch1 dat aantal was een weekj laffer reeds tot de helft teruggeloopen. Sedert 1915 is geregeld aan werkjLoo zen werk verschigft. Ook thans nog wor den teneinde een aantal arbeiders werkj te kunnen bezorgen,, eenige werken uit gevoerd, die onder andere omstandighe den wellicht nog e enigen tijd zouden zijn blijven liggen. Ook moeten B. en Wi. tot bun spijt wij zen op de omstandigheid, dat een deel' der Goesche arbeiders de goede niet te na gesproken niet gezocht) is, en1 dat gedurende de latere jaren een mei) onbeduidend aantal werkkrachten uit de dorpen naar Goes is gelokt Het verleenen van steun in geld k,an, volgens de stellige overtuiging van Bi. en' W:. op 'den duur slécht leiden tof verslap ping en demoralisatie, iets, waarvoor naar d,e meening van B. en Wl. dk\ overheid den werkman dient te behoeden. Da aromj is hel in de eerste plaats de plicht der) gemeenschap den arbeider door middel van werk in zijn onderhoud te voorzien. Hierin is de gemeente Goes niet te kbrt in geschoten. (Bi. en W. stellen voor oml bij de ibleC greeting 1932 verschillende werken aan te wijzen, die als object voor werkver schaffing kunnen dienen, m.a.w. af te

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1