Aspirin TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 JUNI 1931, No. 140. BINNENLAND. ZEELAND. Vandaag heef en droog, morgen misschien ZjJXM koel en nat! ieenig op de wereld Éf DE AVONTUREN VAN 'jOe DaeolBrquhar DE BROODPRIJS. Gelijk meh zich herinnert, aldus lezen wij in de N.R.C., had de minister van arbeid, handel en nijverheid eenigen tijd geleden de hoogleeraren dr. N. J. Polak en H. A. Kaag uitgenoodigd, hem inzake de vraag, door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van gebruiksartikelen de groothan- delsprijzen van die artikelen (of van de grondstoffen voor de vervaardiging daar van) bij daling niet of onvoldoende vol gen, van advies te dienen. Het eerste op de broodprijzen betrek king hebbende gedeelte van het verslag van genoemde deskundigen is thans ver schenen als no, 2 van den jaargang 1931 van de reeks „Verslagen en Mede dee lingen" van de afdeeling handel en nij verheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid. De zoo alom verbreide meening, dat de daling van den grondstofprijs niet in voldoende mate in den broodprijs tot uitdrukking is gekomen, aldus besluiten de hoogleeraren, is door ons in het alge meen onjuist bevonden. Die meening be rust in de eerste plaats op gezichtsbe drog, voorts op het veronachtzamen van de niet in 't ook vallende fluctuaties van de prijzen van bijproducten en bijkomen de grondstoffen. Indien men daarmede en met de geringe daling, zelfs in som mige gevallen met de stijging van de bewerkingsdistributie- en (algemeene kosten rekening houdt en voorts in aanmerking neemt, dat de broodprijs slechts met geheele centen per brood of per halfbrood, dus met ten minste 4 of 8 pet. kan worden afgeslagen, dan con stateert men zij het met eenige traagheid in tijden van groote voortgaande prijs- verandering en met een enkele plaat selijke uitzondering, een vrij goede aan passing van de broodprijzen aan de kos ten van grondstoffen en verdere pro ductiefactoren. Wat de plaatselijke verschillen be treft, zoo vermeldt het rapport, dat te Rotterdam de aanpassing al heel vlot is. Dit houdt verband met het feit, dat de bakkers hier gezamenlijk een commis sie voor de statistiek hebben ingesteld, die een prijsschaal heeft vastgesteld, vol gens welke bij een prijsdaling van tar webloem met ten volle f 1.50 per 100 K.G. het brood met een cent per 8 H.G. moet worden afgeslagen. Daarentegen is te Utrecht de aanpassing traag, terwijl het verloop van de broodprijzen in Maas tricht, Eindhoven en Leeuwarden minder gelijkmatig is dan in Groningen, Haar lem en Den Haag. Wij zouden dus voortaan rustig onze boterhammen kunnen opeten met de ge dachte, dat de daling van de tarweprij- zen ook aan ons, consumenten, ten goede is gekomen Het staat echter te bezien, of ook voor andere artikelen de aanpas sing zoo volledig is. Een spoedig ver schijnen van de verdere onderzoekingen is zeer zeker gewenscht. Volgens de dagteekening is het rapport reeds 13 Maart j.l. bij den minister ingediend en wordt het eerst thans gepubliceerd. Het komt ons voor, dat vluggere publicatie zeer goed mogelijk zou zijn, vooral voor zoo'n actueel vraagstuk als het onder havige. ONTHULLING MONUMENT DR. ALETTA H. JACOBS. Maandagmiddag heeft de onthulling plaats gehad van het monument, opge richt voor dr. A. Jacobs in het colom- barium II op Westerveld te Velsen. Vele vooraanstaande personen uit de vrou wen- en vredesbeweging en van den Vrijz. Democratischen Bond waren daartoe bijeengekomen. Het monument, dat de grootte heeft van vijftien urn-nissen, heeft links en rechts een steenen zuil, waarin een nis is uitgehouwen; in beide nissen staat een urn. Onder de linker nis is de naam met geboorte- en overlijdens-data van den heer Gerritsen gebeiteld; rechts die van dr, Aletta Jacobs. Tusschen beide zui len is een bronzen plaat aangebracht, waarop men in relief ziet afgebeeld een mannen- en een vrouwenfiguur, tezamen dragend een brandenden fakkel, en rus tend op den wereldbol. In de linkerzuil is bij den top een uil gebeiteld, in de rechterzuil een esculaap. Aan het bene dengedeelte zijn de zuilen verbonden door een steenen bloembak. Het geheel is een ontwerp van mej. C. Rueb. Het woord werd gevoerd door me vrouw Bakker-North, lid der Tweede Kamer, Mr. Werker, namens den v. d, bond, mevrouw Thiel-Wehrbein, namens de Vereeniging Vrede en Vrijheid; de heer Th. M. Ketelaar, namens de afdee ling Amsterdam van den v.d. bond; me vrouw Huysman-van Kol, namens die afdeeling van de Unie van Vrouwenbe- langen en de Vereeniging van Staatsbur geressen; mevrouw Ninck BlokGruys, namens het centraal bestuur der v.d, vrouwenclub: mevrouw van den Bergh- Willing, mej, S. C. Groot. Mevr. Van Wulfften Palthe las hierna enkele ingekomen telegrammen voor en dankte vervolgens allen, die bij deze plechtigheid waren tegenwoordig ge weest. „Laat ons hunner gedenken- in dankbare vereering." Alle sprekers en spreeksters gaven uiting aan hun groote waardeering voor alles, wat dit echtpaar gedurende hun leven voor hun tijdgenooten en het nage slacht heeft gedaan. Daarom had het comité, dat zich gevormd had om een blijvende herinnering aan deze beide menschen op te richten, gemeend in hun geest te handelen door te trachten de asch van beiden op dezelfde plaats on der te brengen. Men heeft daartoe de asch van den heer Gerritsen van Ham burg, waar hij destijds werd gecremeerd, naar Holland.overgebracht. BOND VAN NOTARISKLERKEN. Te Hengelo had de algemeene jaarver gadering plaats van den bond van nota risklerken in Nederland. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Almelo tot het aanwenden van pogingen ter invoering van a. minstens 14 dagen vacantie per jaar en b. den vrijen Zaterdagmiddag op de notaris kantoren. Voorts een motie Haarlem, waarin de vergadering zich uitspreekt: Zich met alle gepaste middelen te zullen verzetten tegen elke aanmatigende po ging der makelaars ten doel hebbende aan notarisklerken datgene, waarmede zij jarenlang als vertrouwensmannen be last zijn, te ontnemen. Oostburg als woonplaats. De moderne tijd eischt nu eenmaal, dat ook goede wijn zijn krans behoeft reklame is onmisbaar geworden. Niet alleen partikulieren moeten daaraan meedoen: ook de overheid van stad, provincie en land. Het is niet voldoende, dat de burgers van een stad of dorp de overtuiging heb ben dat het in hunne gemeente goed wonen is, hetzij om deszelfs bedrijvig heid en goede voorziening met al wat wenschelijk is, hetzij om het natuur schoon of de goede ligging neen, daarvan moet ook publiekelijk getuigd worden. Dat geschiedt dan ook meer en meer tegenwoordig en het netjes gedrukte boekje „Oostburg als woonplaats", dat wij thans ontvangen, is er een goed voor beeld van, hoe zulk een „door het ge meentebestuur uitgegeven" reklamedruk- werkje behoort te zijn samengesteld. Het geeft een beknopt geschiedkundig overzicht met historische bijzonderhe den, het vestigt met aardige plaatjes de aandacht op Oostburg zooals het vroe ger, en zooals het er thans uitziet en het geeft bovendien den lezer een beeld van wat de burgemeester, de heer P. Eras mus, in zijn inleidend woord noemt: „het uiterlijke en het innerlijke wezen der ge meente Oostburg." Den samensteller, den heer M. A. Aalbregtse komt lof toe voor de wijze, waarop hij zijn taak ver vulde; het gemeentebestuur voor de uit gave. Het boekje zal den bezoekers der tweede Oostburgsche Jaarbeurs (2022 Juni a.s.) worden uitgereikt, MIDDELBURG. Gisterenavond besloot de afdeeling der S.D.A.P. haar verkjezingspropagano met een druk bezochte vergadering in 'E Schuttershof, waar achtereenvolgens lie! woord voerden, de heeren Mandeel, dor nelisse, Paul en O ader dijk, allen candi- daat voor den gemeenteraad. Het' was reeds half elf geworden toen de verga dering was afgeloopen en een fakkelop tocht dbor een deel der stad werd ge maakt, waarbij onder hen, die den stoet! gade sloegen terecht de afkjeuring werd gehoord,, dat zooveel heel jeugdige per sonen, en verschillende kleine kinderen mede demonstreerden, terwijl zij tjoch nog in de verste verte niet in aanmer king komen om het kiesrecht uit te oefenen. WALCHEREN. N. EN ST. JOOSLAND. Aangaande de feestelijke ontvangst van den burgemees ter dezer gemeente en mevrouw Thoe Schwartzenberg vernemen wij nog nader De raad meende dat feit niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan, en had daarom besloten hen een cadeau aan te bieden uit naam van alle ingezetenen, De raadsleden en secretaris wachten hen daarom des avonds in het raadhuis op. De raadsleden en secrtaris wachtten hen verschillende bloemen. Nadat de burgemeester en mevrouw te half negen waren gearriveerd wer den zij aan den ingang van het gemeen tehuis verwelkomd door den secretaris en naar de voor hen en hun familieleden bestemde zetels geleid. De waarnemen de burgemeester, de heer W a 11 e 1 sprak hen daar ongeveer als volgt toe: Edelachtbare heer burgemeester en mevrouw Thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg en geëerde familie. Hartelijk heeten wij u welkom in onze gemeente. Is u, mijnheer de burgemees ter, als zoodanig reeds vroeger verwel komd, wij zijn thans verheugd uw jonge gade aan uw zijde te zien en roepen haar in het bijzonder het welkom toe in Nieuw en St. Joosland. U vindt hier een mooi land met prach tige akkers en rijke boomgaarden, Nieuw en St. Joosland is dan ook ingedijkt in de zoogenaamde gouden eeuw, in de 17e, eeuw, en sedert 1650 bestaat ons dorp. Te voren voeren hier de trotsche koop vaardijschepen naar de oude koopstad Middelburg; in welks schaduw wij zoo rustig vertoeven; op schier geen land is zoo toepasselijk het bekende versje Verwonderlijk land, Door diepte verzand, W|aar scheeprijke stroomen Met bloemen en boomen Staan vroolijk geplant. En nu stellen wij het op hoogen prijs, dat een zoon uit de edele oude geslach ten Thoe Schwartzenberg oen Snouck Hurgronje, al zoo lang met Zeeland ver knocht, de leiding heeft in onze ge meente. Wij stellen niet minder op prijs, dat een dochter der Wttewael van Stoet- wege als burgemeestersche yan onze goede gemeente wil optreden. Hartelijk hopen wij, dat gij beiden tot vreugde uwer ouders en familie hier eep lief thui's zult vinden en dat zeer veel zonnige dagen uw huiselijk en huwelijks geluk mogen bestralen. Daarin zal onze bevolking zich zeer verblijden. Wij ver trouwen, dat u beiden met hart en ziel zich zult wijden aan uw1 schoone taak, en hopen dat deze voor Nieuwland rijke vruchten moge dragen. Het zijn zeer moeilijke tijden inzon derheid voor een hoofdzakelijk akker- bouwende gemeente als de onze. Veel wijs beleid en voorzichtigheid zal noodig zijn; ook in deciding van het gemeen telijk en maatschappelijk leven. Aan u is dat toevertrouwd. Wij scha ren ons rondom u met liefde en zullen u steunen in uw nobel streven voor de bevordering der welvaart en de behar tiging van het algemeen belang. De in vloed inzonderheid der vrouw is zoo on eindig groot. Moge ook dat onze ge meente ervaren, wanneer mevrouw van een of ander maatschappelijk werk de leiding neemt en medewerkt aan de ver heffing van het geestelijk en maatschap pelijk peil onzer bevolking, op dat Nieuwland onder uw bestuur steeds schooner parel worde in ons geliefd Zee land. Heel Nieuwland ontvangt u, jeugdig paar, met vreugde en wenscht u een lang en gelukkig samenleven onder Hoogeren Zegen toe. Wij voegen daarbij den wensch, dat het ook uw familie wel moge gaan en in zonderheid uw ouders nog vele jaren met ons getuige moge zijn van uw waarach tig geluk. Ten slotte burgemeester en mevrouw Thoe Schwartzenberg heb ik de eer u mee te deelen, dat de gemeenteraad met uw secretaris gemeend hebben deze komst niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Zij dacht goed te doen na mens alle ingezetenen een klein aanden ken als huldeblijk te geven als huwe lijkscadeau. Hierna werd aangeboden een staande electrische schemerlamp en een electri- sche ganglantaarn. Na afloop der plechtigheid deed het fanfarekorps zich hooren. Van deze hul debetuiging gaven wij gisteren reeds verslag. De burgemeester betuigde ook namens zijn echtgenoote hartelijk dank aan den heer Wattel voor de tot hem gerichte woorden, voor de geschonken cadeaux, en voor de hartelijke ontvangst. Zij waren zeer verrast met deze blijken van meeleven en stelden die op zeer hoogen prijs. De burgemeester beloofde ver der zijn beste krachten te wijden aan het belang der ingezetenen en gemeente, en zeide daarbij zeker gesteund te zullen worden door zijne echtgenoote. Op de tribune woonden eenige inge zetenen en belangstellenden uit Middel burg de plechtigheid bij, op straat gaven vele ingezetenen van hun belangstelling blijk door hunne aanwezigheid. De jeugd deed nog menig rondedansje onder de opgewekte toonen van de muziek. Gemeenteraad van Ritthem. RITTHEM. De gemeenteraad hield Maandagnamiddag, een opejnbare verga dering, onder voorzitterschap van den waaarn. burgemeester den heen J. Ma- liefste. Van den gemeenteraad van Oost- en West Souburg was een schrijven ingeko men dat laecoord wordt gegaan met het voorstel van Ritthem tot het Verbeteren van den Ritlhemschen straatweg en de overname van een gedeelte in beheer en onderhoud na de verbeteringen over le nemen. Op een verzoek van de feestcommissie om een bedrag beschikbaar te stellen voor de feestelijkheden bij de inslalhj- Daarom ook in den zomer nooit zonder Aspirin -tabletten. s/Sc |wpl Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 1 (Ingez. Med.) tie van den burgemeester, werd met alg. stemmen besloten f i75 te geven. De Raad besloot de raadszaal te doen herstellen volgens een door den .uper Hoefkens opgemaakt bestek. Deze her stelling werd opgedragen aan den heer, A. Poelman vo|oh f 1395, Door uitioting van een 5 pCt. pand brief Mij. tot Hyp. Crediet ,groof f 1000, werd besloten deze om te wisselen in een 4V2 pGt. pandbrief derzelfde Mij., tegen een koers van 100 pCt. Tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur werd met alg. st benoemd de heer J. Vader. Electrificaiie, Na een breedvoerige bespreking over de kosten, verbonden aan een onder- grondsch net en bjet gevaar verbonden aan een bovejngrondsch net werd beslo ten met alg. stemmen door de P.Z.E.M, een ondergrohdsch nel aan te laten breny- gen. Rondvraag. De heer iW, B| op gaard vraagt of de grint bij den ingang van het gemeentep slachthuis vervangen kan worden door bestrating met klinkers. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer H. M. van de Putte vraagt of gemeentewerk, zooals schilderen, enz. onder opzicht kan worden uitgevoerd. Dat zal ook worden onderzocht. Ook! vraagt spr. of het de bedoeling is van Bi. en W. weldra een oefening te houden met de brandspuit. Hierop wordt bei vestigend geantwoord. De heer J. de Visser, zou gaarne zien, dat vanwege de P.Z.E.M. in de gemeente een lezing werd gehoudén, waardoor de ingezetenen nader worden ingelicht omtrent de aanleg- en de ver- bruikskosten van bet electrisch licht. De Voorzitter zegt dat de P.Z.E.M, hiertoe gaarne bereid is. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG De abattoirkwestie, Ged. Staten van Zeeland verzoeken het oordeel te mogen vernemen van Bi. en W'. en var. den gemeenteraad over de eventueel© totstandkoming van één abat toir voor bet geheele eiland Walcheren. Met name doen zij daartoe een 3-tal oplossingen aan de hand, te welen: I. Voortzetting van den douw te Vlis singen, desnoods op breederen grondslag met ontneming daaraan van het nu coöpe ratieve karakter, en op volgende gemeen schappelijke exploitatie door Vlissingen en Middelburg; II. Staking van den bouw te Vlissin gen, bouw van een nieuw gemeenschap pelijk slachthuis op de plaats, voorheen aangewezen door de desbetreffende Com missie, zijnde de Nieuwe Vlissingsche weg bij de volkstuintjes, en eventueele rege»- ling der reeds voor het coöperatief abatp toir te Vlissingen gemaakte kosten in DOOR BERTA RUCK 15. Het is een ingeving des hemels, stamelde Sheila. Het is te mooi. U is een barmhartige Samaritaan voor me. Maarmaar.stel u eens voor, het kon best het geval zijn, dat ik geen Sheila Curtis heette Waarom zou ik niet San Francisco Annie of Chicago Blanche of een andere pareldief kun nen zijn i Zeker, dat klinkt wel mogelijk, maar ik weet beter, omdat ik, zooals ik reeds zeide, genoeg menschenkennis heb om me niet te vergissen. Nog steeds in de war door den onver- w'achten keer in haar lot, wijdde Sheila den avond aan het pakken van haar boeltje in het Tehuis voor jonge dames in betrekking, dat gedurende een half jaar haar woning was geweest, en den volgenden morgen stond zij in haar mantel, met haar nauwsluitend hoedje, haar zwarte kaplaarsjes en met een ge laat van vroolijke verwachting op het perron van het Victoriastation. Weldra voegde juffrouw Woffington zich bij haar, gehuld in een bontmantel, "met de noodige bagage, die haar allerhartelijkst begroette. Daarna volgde de reis door het modderige Kent, de aankomst te Dover, de drukte om aan boord van de hoot te komen. Nog een laatste blik op Engeland? Zeg de witte kalkrotsen maar vaarwel, Sheilla Graag antwoordde Sheila lachend, terwijl zij zich vasthield aan de reeling en de landwind haar rokken naar ach teren blies. Uitdagend hief zij haar ge- handschoend handje omhoog en met opgeheven hoofd verklaarde zij ik hoop ze voor de laatste maal te hebben ge zien. En toch kromp haar hart een oogen- blik in een, zij had het gevoel alsof er een prop in haar keel zat en er blonk een traantje aan de lange wimpers van 'haar donkere oogen, terwijl zij onhoor baar fluisterde vaarwel En zonder dat ze er eenige aannemelijke reden voor zou kunnen geven, liet zij er op volgen: „en ik heb die parels toch niet ge stolen." Weldra kwam de Fransche kust in het gezicht: een lang, uitgestrekt strand, omzoomd door dennenwouden. Daarop Boulogne met zijn gebruikelijke ge schreeuw van blauwkielen, douane, pas poortcontrole, wachten op den langen trein met zijn verrassend hooge treeplan ken, de Fransche vruchtenkoopvrouwen, het was alles even nieuw voor Sheila, evenals de kostelijke ommelette en de heerlijke ijspudding in den restauratie wagen waar zij den lunch gebruikten, het rumoer in het Gare du Nord en het gevoel van als een ei geklutst te wor den in den hossenden taxi, die haar door het drukke Parijs bracht naar den rusti ger faubourg, de met boomen beplante straat, dan een tuin, ten slotte een wit gepleisterd huis, waarin Peg Woffing ton haar appartementen had. Voor de inrichting van die woning had zij gezorgd voor de goede smaak en het gevoel voor gezelligheid, welke haar wa ren toebedeeld, niet aan banden gelegd door het gevoel, dat zij dit graag zou willen hebben of dat zij zich dat niet kon veroorloven Bovendien werden haar geen hinderpalen in den weg gelegd door den smaak of de liefhebberij van ande ren, behoefde zij niet te vreezen voor op de meubels gedeponeerde tabakspij pen, deukhoeden, oude glacé-handschoe nen maat elf, kringen van whiskeygla- zen op het deksel van de piano, scheer- papiertjes met klodders zeep, tabaks lucht en etensgeuren. Zij was er alleen- heerscheres en behoefde zich bij de in richting van haar woning om niets en niemand te storen. Alles zag er keurig en in de puntjes uit en dat was het werk van een glimlachende en nijvere Fran sche bonne a tout faire. In haar eentje verzette Josephine het werk, dat elders de inspanning van een legertje dienst personeel vereischte en zij deed het steeds met onverstoorbaar goed humeur. Kussens, luie stoelen, bloeiende plan ten, penteekeningen achter glas en voor al boeken en nog eens boeken vond men door de gansche woning en dit alles sprak van een artistieke geest van een nijvere bij gelijk Peg Woffington was. De keurige, vroolijke keuken was het klein ste vertrek van de woning. Het grootste en weelderigst ingericht de badkamer, gelijk steeds het geval zal zijn wanneer de vrouw alleenheerscheres is in haar huis en haar middelen haar veroorloven te doen wat zij wil. Maar we willen niet langer in deze behaaglijke woning toeven, waar_ een aangename en prettige werkkring in een prettige omgeving was weggelegd voor de als parelroofster verdachte Sheila Curtis. Keeren we terug tot den man, die haar van den diefstal verdacht. HOOFDSTUK VIII. Den storm het hoofd geboden. We hoeven wel niet te zeggen, dat de neef van de firma Mackenzie en Moss zeer goed begreep, dat hij een onver geeflijke domheid had begaan door de van diefstal verdachte kantoorjufrouw veilig en wel te laten vertrekken. Maar tevens was hij zich bewust, dat het hem ten allen tijde onmogelijk zou zijn anders te handelen. Op die angst voor de ge vangenis had hij gereageerd als een klein kind, dat angstig de kachel vermijdt waaraan het zich eens gebrand heeft. En hij zou het nogmaals hebben gedaan. Als die juffrouw Curtis een dag, een week, zelfs een maand nadat zij was heengegaan, weer voor hem op het kantoor was verschenen, met alles tegen haar evenals op dien noodlottigen mor gen, dan zou hij weder hebben gezegd wat hij toen had gezegd: „ik geef u ver lof heen te gaan." Ja, zelfs een maand later. Maar het was veertien dagen later dat de ellende kwam en de jonge Farquhar den storm het hoofd had te bieden. De oude Far quhar was, nadat de dokters en, wat, meer beduidt, ook de pleegzusters hem hadden opgegeven, aan de beterende hand geraakt en had zich hersteld met den spoed, welke het gevolg is van een ijzeren wil, gepaard met een vast doel in het leven, We zeiden het zooeven, dat de oude heer een godheid had, die hij on bepaald vereerde. Dat was het geld. Hoe kon hij er dan toe besluiten om dit aan gename, prikkelende bestaan te verla ten, nu er nog zooveel geld te verdie nen viel Het lijkt wel een grappige veronder stelling, dat, omdat hij het geld niet met zich in het graf kon medenemen, de Oude Kei besloot, tegen de overtuiging van den geneesheer in, in de wereld te blijven, waar hij zijn geluk kon vinden. En aan dien man, met die opvattin gen, moest de mededeeling worden ge daan, dat, terwijl hij tusschen leven en dood zweefde, zijn zaak een verlies van zeven duizend' Pond had geleden. (Wordt vervolgd)*

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5