lïrauinciale üieeuuische 14 0. Twee bladen. WOENSDAG 17 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang, Toch nog één abattoir IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2-50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeetingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daavoor de tarieven. UITG. N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. fr |t- In fcti [Ie ïf ld n irs ■is. IZ. ie- sn 56 !>r- id -6 rl. M. ld. |n- )V. rs- ip- or •ig 3 8 ea 5e- es- ot. an ot. er No. Elders in dit blad zullen onze lezers een merkwaardig stuk vinden: de droe vige abattoirgeschiedenis, die, zoo meen den wij, helaas op een verkeerde wijze van de baan geschoven was, is daarbij te half-twaalfder ure nog eens aan de orde gesteld. In het kort is de zaak aldus Er moeten een of twee abattoirs ge bouwd worden op Walcheren, Daarover is men het eens. Vlissingen en Middelburg zijn twee verschillende gemeenten, twee verschil lende steden, elk met een eigen karak ter, en niet altijd in pais en vreê met elkander levende. Dat is menschelijk: men vindt zulk een Schieringers- en Vetkoopersgezindheid door alle eeuwen heen bij alle volkeren, en tot op den huidigen dag is een Fries niet dol op een Groninger, en beiden niet op een Drent, kan een Vlielander een Terschellinger niet uitstaan, een Deventernaar heeft het land aan een Zutphenees en dus. zijn Vlissingen en Middelburg het toch ook niet altijd eens. In theorie misschien onverstandig menschelijk volkomen verklaarbaar. Maar hierover zijn Vlissingers en Middelburgers het, naar onze overtui ging, toch zeker wederzijndsch wèl eens: dat deze wederkeerige, schoon gelukkig zelden tot uiting komende, onbroeder lijke gezindheid in de sfeer der bijzake- lijke imponderabilia moet blijven. An ders gezegd: men mag zoo eens in vrien denkring wat op malkander afgeven mits met mate maar wanneer er z a- k e n gedaan moeten worden, wanneer het gaat om concreetheden, die niet met sterke gevoelsaccenten bezwaard zijn, dan moet men deze, in wezen toch een heel klein beetje kinderachtige en -niet- meer-van-dezen-tijd zijnde gevoeligheid- jes zooveel mogelijk oj> zij zetten, om als rustige en nuchtere zakenlieden te overleggen en vast te stellen, wat tot het gemeenschappelijk belang kan voe ren of bijdragen. Verstandige mannen kunnen dan zeer wel de argumenten des tegenstanders waardeeren en zoo in gemeenschappe lijk bespreken geraken tot voor beide partijen vruchtbaar resultaat. ■b Over deze theorie zal dunkt ons wel geen verschil van meening be staan. Nu de zaak zelve. Al zijn er dan twee zeer wel geschei den celkernen met elk haar eigen ka rakter, economisch is er niettemin zulk een sterke band tusschen Vlissingen en Middelburg, dat men soms geneigd raakt van een economische eenheid te spre ken, gelegen aan de uiteinden van een gemeenschappelijke tram, verbonden door een kanaal en twee wegen, loo- pende door het verbindings-tuindorp Souburg. Een tramrit van Middelburg naar Vlissingen kost evenveel als van het einde van de Laan van Meerder- voort naar de Haagsche binnenstad, en zij duurt zeker niet langer. Welpu: het vorenstaande in het oog houdende, en daarbij overwegende dat de twee, op een afstand van ruim 5 km gelegen, steden gezamenlijk nog geen 50.000 inwoners halen, is het een dwin gende eisch van zuinig beheer, dat deze twee steden één gemeenschappelijk abattoir bouwen. Niemand kan dat op redelijken grond ontkennen, en het is ook niet ontkend. Er is samenwerking geweest, men heeft een paritaire commissie benoemd, en deze heeft uitgemaakt, waar het ge meenschappelijke abattoir gebouwd zoude worden. Nu is het eerste beginsel van arbi trage: de zaak uit handen geven en je neerleggen bij wat de mannen van eer en goeden naam beslissen. En het eerste beginsel van den men- schelijken geest is: zoo men in het onge lijk gesteld wordt, trachten onder den stok op te komen. Daaruit is ook dit conflict geboren. Want hadde de commissie wat zij o. i, niet behoorde te doen re kening gehouden met de locale gevoelig heden en met den passer uitgemeten, waar op de kaart het midden tusschen 't Middelburgsche en 't Vlissingsche stad huis was gelegen, dan zou 't misschien voor mekaar gekomen zijn, maar: nu de commissie op zakelijke gronden het abat toir in de huurt van Middelburg wilde optrekken, zei Vlissingen: we doen niet meer mee! En daarmee zat de wagen in de Zeeuwsche klei." Ged. Staten willen, nu reeds met den bouw van het dissidente Vlissingsche coöperatieve slachthuis is begonnen, nog een laatste poging wagen om den wagen uit de klei in het goede spoor te bren gen, en de minister van binnenlandsche zaken wijst daarbij zelfs op den stok achter de deur, art. 138 e. v. der gewij zigde gemeentewet, welke Middelburg, bij weigering van Vlissingen om mede te werken, een procedure zoude kunnen doen aanvangen waarbij onze Zuider- zuster tot samenwerking gedwogen wordt. Wij stellen deze allerlaatste poging van Ged. Staten op prijs, al zijn wij met ons College van B. en W. van meening, dat die stok nooit achter de deur van daan mag komen: dat zou me een fraaie samenwerking worden dan! Een zuiver zakelijk overwegen van het géval lijkt ons echter, zelfs op dit overlate uur van den dag, nog geboden: al zijn er reeds kosten gemaakt in Vlis singen, het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. En een voortzetting van den Vlissing- schen coöperatieven slachthuisbouw met als gevolg een eigen Middelburgs abat toir onder den rook dier inrichting dat lijkt ons inderdaad een dwaling. Het kan zijn, dat de omstandigheden ons dien weg op dwingen, maar zoolang het anders kan, lijkt ons de uiterste wel willendheid en goede gezindheid van beide kanten geboden, om in alle ernst na te gaan, of vooral in dezen tijd de dwaalweg waarop men zich thans begeven heeft, niet alsnog verlaten kan worden om betere paden te gaan be wandelen. TWEEDE KAMER, Diverse wetsontwerpen. De Tribune-kwestie, Besloten wordt aan de agenda toe te voegen de suppletoire Indische begroo tingen over 1931, Verschillende wetsontwerpen en con clusies worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, o.m. het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van een statistiekrecht. Eenig debat heeft plaats over het ver slag van de commissie omtrent de in lichtingen op de adressen van eenige straatmakers, houdende het verzoek om instelling van een nader onderzoek met betrekking tot het aan adressanten ge geven ontslag als straatmaker in gou vernementsdienst te Curasao. De heer de Visser, (comm.) drong aan op de uitbetaling van het volle loon, omdat de regeering fouten maakte en de arbeiders bereid waren het con tract- uit te voeren. Hij stelde bij amen dement voor, het ontbrekende loon uit te betalen. De heer Schouten (a.r.) betoogde namens de commissie, dat aan de be trokkenen zes maanden loon is uitbe taald, hetgeen niet onredelijk is. De heer Ter Laan (s.d.) zeide sar castisch, dat de betrokkenen misschien niet bekwaam bleken, maar met een gouverneur, die dat ook niet was, anders is gehandeld. Minister De G r a a f f zeide, dat de schadeloosstelling volkomen vrijwillig aanvaard en er later pas geprotes teerd is. De heer Ter Laan (s.d.) stelde toen bij amendement voor uit te betalen het verschil tusschen hetgeen zij in Curasao zouden hebben verdiend en het bedrag dat zij in Nederland gedurende dien tijd verdienen. Dit amendement noch dat van den heer de Visser hadden succes. Waarop de conclusie werden aangenomen met 49 tegen 21 stemmen. Tegen de s.d., be halve de heer de Boer, v.d., comm., en de heeren Floris Vos en Braat, Daarop werd nog een aantal ontwer pen en conclusies goedgekeurd, waar onder het ontwerp tot het aangaan eener aversieleening ten laste van Ned, Indië. Daarna werd de interpellatie voort gezet van den heer Wijnkoop over de wering van de Tribune in de Openbare Leeszalen. De heer C o 1 ij n vroeg of de regee ring 't geoorloofd acht De Tribune toe te laten als deze een rustigen toon aan slaat. Hij meende ook dan van niet. Blijft de regeering op haar standpunt Een groot zeil op een klein schip, Jaagt het in den grond of op een klip. staan, dan is subsidie ten eenenmale misplaatst. De heer Knottenbelt (lib.) had liever gezien dat aan iedere leeszaal ter lezing legging der Tribune ter beoordee ling ware gelaten, doch meent dat de Kamer zich in deze kwestie niet moet mengen. Hij diende een motie in volgens welke het subsidie niet mag worden in getrokken, dan nadat het advies is ge vraagd van de Centrale Vereeniging en het advies is gepubliceerd. De heer Kersten (St. Geref.) acht openbare leeszalen verderfelijk voor ons volk. Tenslotte repliceerde de heer D e Visser, waarna de vergadering werd verdaagd. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. Omtrent les Tilleuls. de villa te Che- vreuse, bij Parijs, meldt de Figaro nog eenige bijzonderheden, die de N.R.C, ontleent De Koningin zou iets hebben willen hebben ver van het rumoer van Parijs. Een van haar vroegere hofdames, die tegenwoordig te Parijs woont en den eigenaar van Les Tilleuls goed kent, kwam op het denkbeeld hem voor te stellen, dat hij zijn omstreeks 1870 ge bouwd huis zou verhuren. Een vertegen woordiger van Hare Majesteit ging eens kijken. Het smaakvol aangelegde park met de oude bcomen, een laantje van wilde wingerd waartusschen de rozen en glycinen uitvallen, de waterpartij, de moestuin, de boomgaard, de rozentuin, hier was inderdaad het gewenschte oord. De gebouwen bevatten alle moderne gemakken. In het kasteeltje zullen de Koningin, Prinses Juliana en drie hof dames hun intrek nemen. In de villa daartegenover zullen Prins Hendrik, de adjudanten en eenige leden van het dienstpersoneel logeeren; de anderen zullen onderdak krijgen in het paviljoen van den tuinman. Hare Majesteit zal op de eerste ver dieping een kamer betrekken met een notenhouten ameublement Louis V, over trokken met hetzelfde bebloemde lin nen, als waarvan het behang is gekozen. Een deur geeft toegang tot een terras, dat tot diep in het park uitziet. De Ko ningin zal verder over een salon-bon doir en een mooie badkamer kunnen be schikken. Prinses Juliana zal haar kamer en bad kamer hebben op hetzelfde trapportaal, doch aan de zijde van den voorhof, In Les Tilleuls heerscht reeds eenige dagen een groote bedrijvigheid. Het goed was al eens aan een Zweedsche familie verhuurd, maar toen gold het geen ko ninklijke gasten en ook geen zeventien personen. De Nederlandsche gezant, me vrouw Loudon en verscheidene leden van de legatie hebben de voorbereidin gen persoonlijk gevolgd. Heden wordt de Koninklijke familie officieel op het Elysée ontvangen door president Doumer, gevolgd door een noenmaal; hedenmiddag heeft in het ge bouw der Nederlandsche delegatie de ontvangst plaats van een tegenbezoek van den president en mevrouw Doumer, gevolgd door een diner, waaraan ver schillende autoriteiten zullen deel nemen. Dinsdagmorgen heeft de Koninklijke familie de ateliers bezocht van de schil ders Rousseau en Milet te Barbizon. De Prins bezocht Dinsdagmiddag de porceleinfabrieken te Sèvres. Na het officieele bezoek aan de Ko loniale tentoonstelling morgen zal de Koningin persoonlijk een krans leggen op het graf van den onbekenden soldaat. Op den avond van het bezoek aan de tentoonstelling zal ter eere van de Ko ninklijke gasten na de dansen door de inlanders van Kambodsja een groot vuur werk worden ontstoken, terwijl de ten toonstellingsgebouwen geheel verlicht, de parken en boomen fantastisch geïllu mineerd zullen worden. Vrijdag a.s. brengt de Prins namens de Koningin een bezoek aan koning Alfonso van Spanje die zich te Fontainebleu be vindt. Zaterdag zal het gemeentebestuur van Parijs de Koningin een thee aanbieden ten stadhuize, terwijl om half zeven des avonds de Koningin in het gebouw van de Nederlandsche legatie het tentoon stellingscomité van de Koloniale ten toonstelling zal ontvangen en voorts de bestuursleden van de vier Nederland sche vereenigingen te Parijs en van de Nederlandsche kolonie. Naar V.D. verneemt heeft de Konin gin op haar uitdrukkelijk verlangen haar intrek genomen in les Tilleuls te Che- vreuse omdat zij oorspronkelijk incog nito de tentoonstelling wilde bezoeken. H.M. wilde in verband met dezen tijd op deze villa wonen teneinde het incog nito meer nog tot uiting te doen komen, NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het Arrond. Maaslfricht, ter «standplaats Eysden Ch. H. D1. M. J. Russel, candidaat-notaris te Maastricht; is benoemd tot notaris binnen het ar rond. Alkmaar, ter standplaats Zijpe, H. J. v.an Veen candidaat-notaris te Voor burg KNOEIERIJEN BIJ EEN VERKIEZING. Naar V.D. verneemt zouden bij de verkiezing van den hoofd ingeland voor het 12de district van het hoogheemraad schap van Rijnland ernstige knoeierijen hebben plaats gehad. Er waren voor de verkiezing twee candidaten gesteld n.l. de heeren v'. d. M. te Benthuizen en v. d. T, te Waddinxveen. Alsof het een po litieke verkiezing van den eersten rang betrof waren de kiezers in twee elkaar heftig bestrijdende partijen verdeeld. Op 2 April jl. had de stemming plaats doch deze stemming werd ongeldig verklaard omdat was gebleken, dat er onregelma tigheden waren gepleegd, zoo waren b.v, 8 stemmen uitgebracht namens iemand die reeds een jaar te voren was over leden. Dergelijke knoeierijen konden ge schieden omdat de mogelijkheid bestaat bij volmacht te stemmen. Een tweede verkiezing heeft plaats gehad op 11 Juni j.l. Bij deze verkiezing nu hebben de aanhangers van den candidaat v. d, T. geen middel ontzien om hun candidaat gekozen te krijgen. Zoo is er o.m. ge stemd op grond van valsche en ver- valschte volmachten Reeds zijn over de vervalsching der volmachten klachten bij de justitie ingediend, zoodat deze ge schiedenis voor verschillende personen wel onaangename gevolgen zal hebben. Inmiddels zullen thans de Ingelanden wel genoodzaakt zijn om voor de derde maal te gaan stemmen, daar het te voor zien is dat ook de tweede stemming on geldig zal worden verklaard „DE TIJD" BLIJFT BESTAAN. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van het dagblad „De Tijd" is naar wij vernemen het voorstel van directie en commissarissen tot wij ziging der statuten met groote meer derheid verworpen. De commissarissen zijn daarop afgetreden. Met groote meerderheid van stemmen is daarop be sloten De Tijd te laten voortbestaan. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, heeft prachtige BLAUWE COSTUMES in prijzen van 25.32.38. en het allerbeste voor slechts ƒ45. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Ook ditmaal verzoeken wij hen, die belangstellen in den uitslag der' ver kiezing van den Raad, ons niet per te lefoon om inlichtingen te vragen, wijl wij tot het verstrekken daarvan niet in staat z ij n. Met den grootst moge lijken spoed zullen wij den officieuzen uitslag per bulletin aan ons bureau en op enkele plaatsen in de stad bekend maken. i Aan het 75sle jaarverslag van de Vereenigiing tot het bezoeken der Armein ontleenen wij, dat in 1930 11 gezinnen of alleen loopende personen nieuw wer den ingeschreven; li,et getal aanvragers bedroeg 82, dat der aanvragen 805; te gen 82 en 834 in 1929, I Gevolg gevende aan het reeds verle den jaar gepubliceerde voornemen zijn de uitgaven voor onderhoud aanmerkelijk beperkt en wel vain f 5.270.50 iin 1929. (tot f 4.(798.10 in 1930, terwijl het nadeej- lig slot pngeveer hetzelfde bleef, f 318.28J doch daarentegen Net kapitaal voor een belangrijk minder bedrag nl'. f 2031.05 behoefde te worden aangesproken. Betreurd wordt ,dat men juist in de tej- genwoordige omstandigheden, waarin de behoefte aan steun zeker niet minder wordt gevoeld, tot beperking moest overgaan. Aan de aanvragen ten behoeve van weduwen met jonge kinderen, zieke kost winners, niet onder het bereik der socü- ale wetten vallende en dan vooral ook van de stille armen, wien de gang naar het B.urgerlijk Armbestuur zoo moeilijk valt, kon dientengevolge niet op bevrqj? digende wijze worden voldaan. De temperatuur van het water aatx de zwemschool was gistermiddag! 2 h 62° F; gisteravond 7 h 68° en bedenochf tend! 9 h ,66°. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. De rijksveldwachter al hier heeft 'n 2-tal nog jeugdige per sonen op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren, met een roeiboot in het Arnekanaal, paling uit een beun te on If vreemden. ZOC7TELANDE. Gisteren is in deze gemeente voor het eerst eiectrisehe stroom geleverd door de Provinciale Zeeuwsche Electricileitsmaatschpppij. (N. Rott. Crt)J ZUID-BEVELAND. HANSWEERT. Dinsdagmiddag vond hier, zoo meldt Het Volk, de uitvaart) plaats van A. Yissclier, de machinist! van de „Veergat", welk schip Vrijdag op het Breezand is gelicht. Voor de directie van de1 M.U.Z. waren aanwezig de directeur-hoofduitvoerdejr ir. Lely, benevens de afdeeliiigschef. Voorts* de heer Heuske. directeur van Tl. Smit's Sleepdienst en een aantal leden van het personeel. Vele kransen van de M.U.Z., Centralen Bond, personeel en anderen, dekten de: baar Op het graf wérd gesproken door ir. Lely, die lot de familie woorden van deelneming sprak. Hij roemde de plichts betrachting van den getroffene. Deze mensch, is gevallen als slachtoffer van dje grootsche Zuiderzeewerken. Daarna sprak de heer Heuske. De heer Laan sprak namens het hoofdbestuur en de afd. Dordrecht van d;en Centralen Bond van Transportar beiders. Vervolgens sprak de heer Bi u r k i n k, vcorzilter van de S. D'. A.(jpi.-afdeeling Hansweert ,die hulde bracht aan de M. U. Z. voor d,e spontane wijze, wajarjop men de voorbereiding voor deze plechtig heid heeft ter hand genomen. Op het kerkhof Was groote belang stelling. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Terneuzen. TERNEUZEN. In de Maandagavond ge houden vergadering werd o.m. mededee- ling gedaan, van. een schrijven van Ged. Staten, dat geen aanleiding bestaat tot verlaging der jaarwedden van, burgemees», ters, secretarissen en ontvangers; De leden Colsen, De Bakker, van Driel, en van den Bulcic hadden den voorzitter het verzoek gericht spoedeischend een vergadering 'te beleg gen, teneinde een be slissing te nemen over het leggen van een trottoir voor de woningen langs den Kai- naalweg te Sluiskil. en W. sprak zijn leedwezen uit, dat, nadat in de vorige vergadering een verzoek der buurtvereeniging te Sluisf- kil deswege in hun eilanden is gesteld om bericht en raad, een groep leden op deze wijze 'trachten een beslissing te for- ceeren. Zij stellen op grond van financi(- eele en technische bezwaren voor een beslissing omtrent deze kwes'tie uit te stellen tot-bij de begrooting 1932. De heer Colsen zeide, dat hij per soonlijk omtrent het maken van een trot toir een onderzoek' heeft ingesteld, waarbij bleek dat de in de vorige ver gadering van B. en IV. gegeven cijfers, zoowel voor wat de lengte als de kosten betreft, aanmerkelijk verschil opleverden. Dat nij een spoedeiscbuende vergadering heeft aangevraagd, vindt zijn oorzaak in het aanvangen niet de wegsverbreeding door den Rijkswaterstaat. Na nog eenige discussie ontried de

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1