Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. INGEZONDEN STUKKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER gemeester eere-voorzitter is, het jonge paar een serenade. Er was buitengewoon veel belang stelling en vele ingezetenen hadden de driekleur uitgestoken, zoodat van een •feestelijke ontvangst kan worden 'ge sproken. De voorzitter van Oefening na den Arbeid, de heer C. M. Roozemond, sprak het jonge echtpaar als volgt toe: Burgemeester, mevrouw Thoe Schwar- tenberg Hooggeacht echtpaar, tot een eer en een genoegen reken ik het mij thans te mogen optreden als de tolk van „Oefening na den Arbeid", Nieuwland's muziekgezelschap en u namens het be stuur en Werkende leden dezer vereeni- ging een hartelijken gelukwensch toe te roepen bij uw zoo pas gesloten huwelijk. Wij hopen dat u een lang en gelukkig huwelijksleven beschoren zij, dat er vele rozen en weinig doornen op uw huwe lijkspad zijn. Het spreekt van zelf, dat wij gaarne uwe familie in onze geluk- wenschen betrekken en dan denken wij in 't bijzonder aan uw wederzijdsche ouders, van wie wij hopen, dat zij nog lange jaren getuigen mogen zijn van het geluk hunner kinderen. Burgemeester, het is mij zeer gemak kelijk aldus de voorzitter een heil- wensch tot u te richten. De enkele jaren toch dat u in onze gemeente het hoogste ambt bekleedt, hebt u zich doen kennen als een sympathiek en minzaam man. En om op ons terrein te blijven als eere voorzitter onzer muziekvereeniging heb ben wij bij u steeds hulp en steun ge vonden. Wij weten dus, dat onze be langen en bij den burgemeester en bij den eere-voorzitter veilig zijn. Dat stemt ons dankbaar en verheugd. Mevrouw, ten uwen opzichte zijn wij met de beste voorgevoelens vervuld. Wij slaan daarbij niet als in de lucht, doch herinneren ons slechts hoe spon taan u het vorige jaar onze Oranje-kin derfeesten hebt meegevierd, waarbij u veler harten hebt gewonnen. Mevrouw, „Oefening na den Arbeid" heeft gemeend u een bloemenhulde te moeten aanbieden, mag ik u daarom vriendelijk verzoeken dit bouquet te willen aanvaarden. Met een vriendelijken glimlach aan vaardde mevrouw Schwartzenberg uit handen van het dochtertje van den voor zitter een fraai bouquet, waarna de bur gemeester den voorzitter bedankte voor de betoonde belangstelling. Daarna speelde de muziek onder lei ding van haar directeur, den heer P, Me- liefste, nog verschillende marschen, waarbij het „Lang zullen ze leven", na tuurlijk niet ontbrak. In het café van D. Klap zou aanvan kelijk de stoet worden ontbonden, doch directeur en muzikanten waren in zoo'n opgewekte stemming, dat men ander maal een marsch rond het dorp maakte en o.a. voorbij het gemeentehuis, waar het jonge echtpaar, familieleden en ge meenteraadsleden voor de ramen het voorbijtrekken gadesloeg. De burgemeester van N. en St. Joosland en mevrouw Thoe Schwartzen berg zijn gisteren ook door den raad feestelijk ontvangen. Wij komen hier morgen op terug. WESTKAPELLE. Het fanfarecorps „Oef. Kweekt Kunst" bracht Maandag avond aan de gekozen raadsleden een serenade. Bij monde van den voorzitter werden de gekozenen gelukgewenscht met hun verkiezing. De muziek lokte natuurlijk velen naar buiten, om hos sende met de spelende muzikanten door de straten te trekken. ZUID-BEVELAND. GOES. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring Zeeland van den Bond vajn Chr. Z angvereenigjngen (Vertegenwoordigd waren 22 van de 29 aangesloten vereeinigjmjgen. Uit het ver slag d,at de secretaris, de heer P. Fraanje gaf, over het j.l. gehouden concours eli het zangersfeest djcr Kinderkoren, bleek dat beiden uitstekend geslaagd zijn. Het voornaamste punt der agenda was de bespreking en de regeling van de. (Rondsvergadering welke volgens besluit zal gehouden worden te Goes in de Paaschdatgen van 1932. Na een uitvoerige gedachten wisseling werd een regelingscommissie van 10 per sonen (genoemd. Uit het Ringbestuur de heer Gusinklo, Fraanje, van Bjelle en Francoijs, uit de veree.ni;ginigjeh buiten Goes de heeren Kousemaker en Haart- sen en vier leden aan te wijzen door de vereeaiiging „de Lofstem" uit Goes De rapporten en diploma's van hét Ï.L gehouden concours werden uitgereikt, waarna sluiting. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten, zijn brigade en familieleden nam Maandagmiddag de majoor van dien RijlkJsveldWacht Van Splunter in het Kantongerechtgebouw, officieel afscheid' wegens ontslafgname uit zijn tegenwoordige betrekking. Hij werd achtereenvolgens op hartelijke wijze toe gesproken djoor den dis trictscomm.au d anti, dén heer A. E. van der Lely, deh burge meester van Zierikjzee, mr. S. R. Bakker en den heer Bravenboer, terwijl hemver- schillendé blijken van w!a,ardeering wer den aangeboden. MOORDAANSLAG IN DE WAGEN STRAAT TE DEN HAAG. - Kort na m.ddemachlt is in de Wagenstraat te 's- Gravenhage een moord gepleegd. Iemand is op straat doodgestoken. De d,ader is voortvluchtig. H. ,M. de Koningin heeft hét gpootl- kruis van 'de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan den heer Paul Dou- mer, president van de Fransche repiy- bliek. Een vaartuig van de Kustwacht te N e w-Y o r k heeft een schoener aange houden die voor 300.000 dollar ge smokkelde likeur aan boord Meek te hebben. De bemanning bestaande uit 15 koppen werd in arrest gesteld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogens (gewetensgeld) is ont vangen bij den ontvanger der directe be lastingen te Goes f 68.88; den inspec teur der directé belastingen te Middel burg f (93.55 ©ill f "36.53. TeOud-Vossemeer sloeg Zon dagavond de bliksem op een schuur bij een woning in de Kalisbuurt, zonder brand te veroorzaken; de onweersbui ging gepaard met een buitengewonén regenval; voor de echtgenoote van den eigenaar der woning moest de dokter worden gehaald. Stembe.voegd.ie ingelanden van den HavenpoId|er te Aardenburg is be sloten het dijkgeschot vast te stellen op f 5.50 per ha (v.j. f 4.50.) A Naar de Maasbode verneemt is be noemd toL pastoor te 's-Heerenhoek den zeereerw. neer M. Th. Vinck, Onder enorme belangstelling werd te Menaidjo op plechtige wijze het feit herdacht dat 'het Nederlandsch' zende ling Genootschap sedert 100 jaren werk zaam is in die Minahassa. De herdenking vond plaats in de Protestantsche kerk waar een wijdingsdienst werd gehouden en redevoeringen werden uitgesproken. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam1 (vacature dr. De Hartog) ds. A. Altena, te Rijnsburg, ds„ J. P. C. 'Eerhard te Workum en ds. W. G. G. Beerekamp te Nunspeet, NiaMj Oostburg reed heden morgen een motorrijder met duopassa gier op een auto, die voor hen reed. De bestuurder van de motor was vrij ern stig aan het voorhoofd gewond, de duo> zitter had een lichte blessuur; beiden zijn in het St. Anthoniusgestich't verbon den; de bestuurder moest daar achter blijven. 1 DE BTJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG. Het Rijkskjabinet is hedenmorgen nog eens in een korte zitting bijeen gewie(ast en is eenstemmig tot de, conclusie ge komen dat de tot nog toe gevolgde lijn gehandhaafd dient te worden en dat aan het Verlangen der partijen om een plenaire zitting van den Rijksdag 'bijeen te roepen niet kan worden toegegeven, evenmin als aan den wensch om de be- jgrio'O'tingscouimissie bijeen' te roepen. Hieruit blijkt dius thans dat de tot laat in den nacht gevoerde onderhandelingelnl met de vertegenwoordigers! der yejrschil lende (fracties voornamelijk der sociaal democratische fractie zonder resultaat zijn gebleven. De beslissing ligt dus ge heel bij'' de fracties én Rijkskanselier dr. Brüninig 'wensebt in elk jgev,al nog van- ctag dun 'beslissing te vernemen. De fractie van de Duitsche Volkspartij besloot (tegen heit bijeenroepen van dén Rijksdag 'te stemmen. Het seniorenconvent heeftj met een kleine meerderheid besloten den Rijks- daag ni et b ij e en'te ~r o epJen.. Aan de Chr. Kweekschool té Mid>- delburg staagden Zaterdag al de 6 man nelijke candidatéin voor het onderwijzers- eindexamen, nl. J. B,. van Kessetién, Vlissingcn, J. Koppej.an, Meliskerke, W. D. J. Lafeber, Middelburg; J. Luteijn; Gapinge; M. A. Maas Vlissingem. en J. de Nood, Grijpskerke. Aan het te 's Gravenhage. gehouden vakexamen in den telegraafdienst heeft Voldaan de 'kantoorbediende J. A. V. d. Broeke van net post- en telegraafkan toor te Neuzen. Benoemd, tot tfijdelijkj ,onderWïjzer aan dé Chr. School t© St. An na, land de heer P. Biouma. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijzondere School te Brés kens de heer O. Acda te Middelburg.. Voor het examen van kommies le klasse bij den dienst der belastingen, be doeld bij artikel' 208 van het ambtenareM- beslu.it Bielastingdienst is geslaagd de heer J. R. van Wattum te IJzendij ke. AMSTERDAM, 16 Juni. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver, v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A/B 1000-G 103—102%. Ned'. 17 1000-43/2 104—103%. Cerlificatcn-3 81%—SU/s- Cert. N.W.S.-21/2 G8%—69. Duilschl. 100-7 91i/2-92i/2. Engl. W.L. 50-200-5 103Vs—103%. Goes ('30-4 081/2 Zeeuws. Hyp. B-4i/2 101—101. A 'Amsterd. Bank 162—162. A (Blank Assoc. 40—40. Rolt. Biankv. 97— 96%. A Pref. Jurgcns A 102%—102s/4. A K M. De Schelde 90i/4 A (Ver. Piapif. v. Gelder 92—91. C Am. Gar en Foundry 20—18%. C Am. Smelt en Bef. 31%—3'1%. C Farbenind. I.G. 115— 1181/2 C U. States St. G. 93%— 92s/8 |C C. Publ. Serv. 12-11% C North Am. Cy. 65%—64 A Born. (Sum. H.M, 139%—142% .A Ned. Wol Mij. 36%-37. A Singkep Tin M. 103102. A J. C. Japan Ln, 4340. A Rotterd. Lloyd 105%105%. A S. M. Nederland 116 A Amst. Thee C.M. 3434. A Houth, Alberts 70%70%. C Peruvian C. Pr, 1313. A Erie Spoorweg 20%1 A Southern Rlw. 34% C Union P]ac. Rr. 162—159. C Int. Nickel Cv. 12%—123/8. A Kol. Bnk 97—96%. A N.I. Hbk. 1000 110%—111 C Ned. IJ. M. 1000 118%'—119%-18 A Alg. Kunstz. U. 59%'60-61% VERKIEZINGSRECLAME. Weken lang, heb ik ze mogen aanschouwen De verkiezingsreclames voor den Raad, In bonte kleuren vragen ze het vertrouwen, Der candidaten, waarom het bij de. partijen gaat Dat men mij dwingt, dagelijks op de bonte rij te kijken, Heeft mij tot peinzen toch gebracht, Wiaarvoor moeten die bekende namen, als reclame prijken? Hebben de candidaten dan niet genoeg voor de gemeenschap tot stand gebracht? 'k Zag liever het geld voor al die reclamema.kerij, Besteed aan nuttiger arbeid, tot welzijn der maatschappij C. D, [Waarde anti-politieke vriend Of het welzijn der maatschappij Door politieke reclame wordt gediend Zulks te betwijfelen staat u vrij. Maar om al deze reclame-duiten Aan nuttiger doeleinden te besteden Daartoe z ju men eerst dienen te besluiten Dat dan ook allen hetzelfde deden Want als rood en rechts de trom gaan roeren En vrijzinnig Middelburg zweeg stille, Dan kon dat wel eens tot een uitkomst voeren, Die Gij wellicht noch wij zoudt willen! Bezit dus nog één etmaal slechts Uw ziel in lijdzaamheid, Dan is het uit, van links en rechts, En heerscht weer straat- en murenproperheid Red.] De scheepsramp bi; St. Nazafre. In veel langzamer tempo dan anders werden bijzonderheden bekend over de ontzettende ramp van de Sit. Philibert aan de (Loire mlond bij St. Nazaiire. Nog is niet A v. Berkels Pat. 40%40%. C Calvé-Delft 90%—90%. A C. Suiker Mpij. 2726%, A Int. Viscose 15 A Küchenm. I. Acc, 49%49%-%. A Ned. Ford A.M. 243-245-52. A Philips Gem, B. 112%108-13%. C Unilever 161%158%-62%, C Anaconda Cop. 45%45%-45. C Bethlehem St. 45%44%-%. C Gen. Aviation 5%5%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 228%—228%. C A Gas en EL Cy. T63/8—16%. C Cities Serv. Cy. 11%11%. C Midd. West Ut. 16%—16%. A Alg. Explor, Mij. 70%63-% ex. div A Boeton Mijnb. 36% A Kon. Petr. Mpij. 200%—197%-99%, C Contin. Oil Cy. 7%—7%, C Shell Union O.C. 6%6-%. A Holl. Amer. Lijn 9 A K.N. Stoomb, Mij. 36%37. A Ned, Scheepv. U. 112%111%, A H.V. Amsterdam 287%286-90. snËSllii De eerste steenlegging van het met zekerheid het aantal slachtoffers vast te stellen. Vast slaat 'Jat 44 passagiers! van, Pornic uit in twee autobussen naar Nantes zijn teruggekeerd en dus de terugreis niiet hebben meegemaakt aan 'boord van het schip dat later verongelukte. De ^ezéjg[ voerder van de „ISt. Philibert" stond bei- ltend als een bekwaam en ervaren zee man. Dat slechts 8 personen gered wen den moet worden toegeschreven aan hét feit dat de zich aan boord bevindende reddingsboeien en zwemgordels mede in de diepte zijn verdwenen. De deskundigen wijzen erop dat het schip juist ten tijde van den heviigsten storm op de gevaar lijkste p'Iek n.l. waar de zee slechts' 10 m diep is, pesseerde. Volgens een ander bericht zou de St. Philibert te veel pas sagiers aan boord hebben gehad en niét tegen den abnormaal sterken storm- zijn opgewassen geweest. Uit latere berichten zou blijken, dait men het aantal slachtoffers te laiajg heeft (geschat. Volgens de laatste optelling zouden zich op het «ogenblik van de ramp 440 volwassen passagiers- aan boord van het ongeluksvaartuig hebben bevon den en verder ongeveer 100 kinderen tusschen 4 en 7 ijlaar, 50 kinderen jonger dan 4 jaar en 7 led-en van -de benfojj- ning. "Wanneer m-ein dus het aantal per sonen dat aan land is gegjaa|n op onge veer 40 schat, en rékent dat 8 personen zijn gered dan moeten meer dan 500 mensch-en zijn verdronken. Deze bereke ning is voornamelijk gebaseerd op de door de reederij (gepubliceerde gegevens. In totaal zijn thahs 69 lijken (geborgen. Men vermoedt dat men in een der kajuiten 200 lijken zal vinden. Vanuit vliegtuigen heeft men in de omgeving van de plaats des onheils- talrijke lijkeln kunnen zien drijven. (Behalve de acht geredden hébben zich thans 43 personen aangemeld die té Por- nic aan lajnd zijn gegaian. De 69 geborgen lijken zullen heden naar Nantes worden overgebracht, waar in het oude kasteel een c'hapellè arden te zal worden ingé- riicht. Verschillénde diplomatieke verte- igenwoordigers te Parijs o.a. de Duiiitsche ambassadeur von Hoesich hebben de Fransche regeering blijk gegeven van him deelneming. D-e ramp van -dje „Sail PhilibertV werd waargenomen door den wachter (van (dje Semafoor Van Pointe St. Gildes, die geruimen tijd de moeilijke vaart ga desloeg van de stoomboot, die de vaar geul in den mond van de Loire trachtte te bereiken. De boot was voorbij de rots achtige punt van St. Gildes. Steeds he viger door de golven gebeukt maakte de boot zwaar slagzij naar men weet door dat de meeste passagiers aan één kant schuilden voor wind en regen. De boot kwam weer in evenwicht, doch een nieuwe, krachtige golf lichtte haar op en deed haar in de volgende golf verdwijnen. Het drama had zich zoo snel afge speeld, dat de wachter van de semafoor zijn oogen niet kon gelooven. Hij kon geen spoor meer van de boot ontdekken, De Saint Philibert behoorde aan de Cie Nantaise de Navigation a Vapeur te Nantes, meldt de N.R.C. Het schip had twee dekken en lag daardoor vrij hoog gemeentehuis te St. Laurens. op het water. In model kwam het eenigs- zins overeen met de bekende passa giersbooten van Amsterdam naar de Zaan, maar kleiner. Het was in 1923 ge bouwd. Zondagmorgen was het voor één van zijn gewone pleziertochtjes uit St. Naizaire naar Noirmoutier vertrokken, van voor tot achter volgeladen met dag- jesmenschen, voornamelijk arbeiders met hun families, die lid waren van plaatselijke coöperatieve vereenigingen te Nantes. Er waren een groot aantal vrouwen en kinderen aan boord, zelfs zuigelingen. De tocht naar Noirmoutier was zonder incidenten verloopen. Te gen 12 uur kwam men er aan. En na eenige vroolijke uren werd om 3 uur de terugreis aanvaard. Van alle zijden worden telegrammen van rouwbeklag ontvangen. De minister van Koopvaardij is naar Nantes vertrokken voor het instellen van een onderzoek naar de omstandig heden, waaronder de St. Philibert schip breuk heeft geleden. De Engelsche regeering verrast," In het Lagerhuis heerschte gisteren tijdens de behandeling van de financi- eele begrooting een buitengewone le vendigheid, Tot verrassing van alle aan wezigen werd een amendement inge diend door een conservatief lid op het ontwerp, waarbij landbouwgrond vrijge steld wordt van de grondbelasting, aan genomen met 232 tegen 208 stemmen. De oppositie barstte in hoerageroep uit, schreewende „aftreden", Baldwin vroeg wat de premier nu dacht te doen. In antwoord hierop zette Mac Donald uit een, dat het amendement was ingediend in den vorm van een conceptamende ment dat van geen invloed zou zijn op den inhoud van het wetsontwerp. Onder deze omstandigheden wil de regeering het amendement overnemen en het on derzoeken ten einde uit te maken of het aldus kan worden aangeduid. Een uur later probeerde de conserva tieven 't nog eens met een onbeduidend amendementje, Doch toen bleef de re geering met 14 stemmen in de meerder heid. De uitslag van de stemming in het Lagerhuis over het amendement der li beralen op de wet betreffende de grond belasting is nog steeds onzeker. Toch Wordt de opvatting algemeener dat men de crisis, die op een nederlaag van het kabinet zou volgen, zal weten te vermij den. Snowden en Lloyd George con- fereeren daartoe, aog steeds. Noodverordening en Rijksdag. Rijkskanselier dr. Brüning heeft gis teravond opnieuw een bespreking gehad met de sociaal demoncratische fractie leiders. Vernomen wordt dat de rijks kanselier afwijzend staat tegenover den eisch der sociaal democraten om de be- grootingscommissie van den rijksdag bijeen te roepen. Hij heeft verklaard dat thans geen wijziging van de noodveror dening mogelijk is, doch dat hij bereid is later door persoonlijke besprekingen te trachten een compromis te vinden dat dan den Rijksdag bij zijn samenkomst op 13 October kan worden voorgelegd. In sociaal democratische kringen is men A Java Cult. Mij. 214—211. A N.I. Suiker U. 117i/4-ll? A Poerworedjo B.O. 20i/2 A Deli Batavm 212i/2—213s/4-14i/4. C Deli Mij. 1000 2465/s—246-48. A Senembah 280-283-85. C Chicago Milw. fU/s—5%. A A'mst. Rubb, C 7572-73. A Deli-Bat. Rubb. 27%—27%. A 'Hessa Rubber 39i/239i/a- A 'Serbadjadi S.R. 35—34i/2. A V.I.C. Ondern. 36—37. C 'Interc. Rubber 23/s21/2-5/s Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. 15 Juni. 16 Juni. Londen 12.08% 12.08% Berlijn 58.95 58.96% Parijs 9.73 9.73% Brussel 34.58% 34.58% Zwitserland 48.24% 48.24 Kopenhagen 66.52% 66.52% New-York 2.48% 2.48% Industrie MARKT - Koninkl, Sniker Rubber Amerika Unilever Young Aku Tabak Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2