No. 13 9. Twee bladen. DINSDAG 16 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. Wiet Rood - Wiet Rechts ft ft BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. :Bi; abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefo onnummer s Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. BOER, Voor elke verkiezing komt er een oogenblik, dat men zeggen moet: nu dient het laatste woord gesproken te worden, want hierna bestaat daartoe geen gelegenheid meer. Dat is thans voor ons het geval: Bij het verschijnen van het volgende no. van dit blad zal de gemeentelijke stem bus gesloten zijn en dan is dus reeds weer bepaald al is het nog niet uitge rekend hoe onze nieuwe vroedschap er uit zal zien, en dus hoe onze stad de eerstkomende vier jaren bestuurd zal worden, Waarom het bij deze verkieziiig gaat, dat vindt men uitgedrukt in de liberale verkiezingsleuze; niet rood en niet rechts De eerste helft dezer leus behoeven we, helaas, niet al te sterk te onderstrepen. Want de roode gezindheid in zijn alge meenheid is een gevolg van een zoo spe- eifieken kijk op het economisch en geestelijk gebeuren van dezen tijd, van eenzijdig gerichte belangstelling en door de roode sfeer bepaalde gevoelens, dat het moeilijk, zoo niet ondoenlijk mag heeten, de aanhangers dezer leer in ge- moede te overtuigen van de onjuistheid hunner inzichten en de ongewenschtheid of onmogelijkheid van de verwerkelij king hunner dusgenoemde idealen. Trou wens: de sociaal-democratisch, rood of modern georiënteerde, zich noemende „klassebewuste" mensch van dezen tijd, heeft als regel een zoo diepen afkeer van de liberale gedachte in het algemeen, maar in veel sterkere mate nog van de dragers dier denkbeelden in het bijzon der, dat het onbegonnen werk mag hee ten te trachten, een rood-gezinde te overtuigen van de noodzakelijkheid, water in z'n wijn te doen en niet links- sectarisch en links-dogmatisch, maar vrijzinnig te stemmen. Slechts de nood der tijden en de voortgaande verslech tering van den economischen toestand zullen op den duur hier opklaring en inzicht kunnen brengen wat dan nu eens een historisch-materialistisch ge fundeerde stelling is. Die daarom den rooden heeren toch wel niet aanvaard baar zal voorkomen. Hoe dit ook zij: in feite hopen en ver trouwen wij, dat het hoogtepunt van het roode golfje bereikt is. Er zijn echter kiezers, die zoo'n beetje aan de grens staan, of ze al dan niet rood zullen stemmen. Wij verwachten, dat de groote verkiezingsreclame en de van dien kant verspreide schrifturen, die het doen voorkomen of slechts van de s.d.a.p.-heeren goeds gewrocht werd, terwijl overig links plus rechts niets deden dan op den kop van jut d.i. den armen arbeider slaan, den wèlden- kenden burger, arbeider met hoofd of handen, toch waarlijk niet om den tuin zullen leiden. Wat wij tot dusverre hier, en meer nog elders, van uitwassen en consequenties van rood bewind te zien krijgen, doet ons niet naar meer ver langen: de stellig door ons ook voorge stane vooruitgang en de aanpassing aan de eischen van den modernen tijd kun nen zeker wel gevonden worden, zonder dat de socialisten doen, of zij daarbij per monopolie de lakens uitdeelen. Zij hebben al zooveel praats dat wij niet pogende om de overtuigde aanhangers dezer leer te bekeeren den weifelaars en politiek minder bewusten of belang stellenden met klem aanraden: stemt niet op de lijst der s.d.a.p. Dan zal de verheugende terug gang in stemmental van 25-6 (statenverkiezing 1927) op 24-7 (sta tenverkiezing 1931) zich wellicht ook voortzetten bij deze Raadsverkiezing, wat dan weer mogelijk deze sterke fractie een weinig in aantal verzwakken zal. Dat de stem van den arbeider daar door minder dan tot dusverre in den Raad gehoord zal worden, behoeft nie mand te vreezen: de heeren zullen hun woordje wel weten te doen ft Het tweede deel van de liberale ver kiezingsleuze luidt: niet rechts. Nog meer dan op het eerste deel zij hierop de aandacht gevestigd. De vrij zinnige kiezer, die verhoeden wil dat Middelburg een in meerderheid recht- sche gemeenteraad zal krijgen, overwege ditmaal driedubbel en dwars wat hij doet, voor en aleer hij zijn stem aan een rechtschen candidaat of een met de rech terzijde flirtenden bezuiniger geve. Want men houde dit wèl in het oog het flikflooien en liefkoozend lonken naar de rechterzijde kan nu voor onze stad, voor de vrijheid van doen en laten, van handel en wandel, hoogst bedenke lijke gevolgen hebben. Bekijkt u deze cijfers eens even ze zijn van de laatst gehouden Statenverkiezing (1931): Lib. 890 A.R. 1945 V.D. 1238 C.H. 1807 S.D. 2271 S.G. 310 Comm. 99 R.K, 622 Links 4498 Rechts 4684 Een meerderheid van 186 rechtsche stemmen En de rechterzijde zet alle zeilen bij om de overwinning te behalen zelfs bedelt men nu in Middelburg om de stemmen der staatkundig gereformeerde kiezers Merkwaardig: men heeft er klaarblijkelijk geen oogenblik aan ge dacht de zonder twijfel deugdelijk rechtsche stemmen der S.g.p. met wis kundige zekerheid te incasseeren, door den candidaat dier partij de 2e plaats op de a.r. lijst aan te bieden dat ware een loyaal middel geweest. En zelfs nu nog: een advies aan een 200-tal a.r. kie zers om op no. 1 der S.g. te stemmen zou de dien candidaat aen 'n raadszetel hel pen, waardoor eveneens die 300 stem men voor rechts gewonnen en behouden waren Maar nóch aan het een, nóch aan het ander denkt men enkel wordt aan de staatkundig-gereformeerden be leefdelijk verzocht den a.r.-candidaat te stemmen Of aan dat verzoek veelvuldig vol daan zal worden? Een wensch daarom trent zullen wij niet uiten dat zou op visschen in troebel water gelijken maar een vermoeden hebben wij wel: dat de beginselvaste staatkundig gere formeerden van dit zoet gefluit des a.r.- vogelaars niet veel zullen moeten hebben Aan het gevaar dat men, door op de dusgenoemde bezuinigerslijst te stem men, de kans op een rechts geöriënteer- den gemeenteraad vergroot, wijdden wij Zaterdag jl, reeds een beschouwing, Den politieken toestand aan den vooravond van den verkiezingsdag over ziende, moet ons advies ditmaal met meer klem klem nog dan gewoonlijk luiden. Niet Rood Niet Rechts STEMT LIBERAAL Lijst 3. 1. Mr. TH. PORTHEINE. 2. Mr. J. G. VELTMAN FRUIN, 3. J. L. DIESCH. 4. C. W. D'HUY F.P.zn. 5. Jhr. A. E. BODDAERT. 6. Mej. A. M. ERMERINS. 7. Mr F. W. ADRIAANSE, Leeringen wekken, Voorbeelden strekken. Seneca. NO. 1 OF NIET Uit een Walchersche gemeente komt de vraag tot ons: waarom toch steeds no. 1 van de lijst aanbevolen Ons antwoord luidt: stem in elk geval op de 1 ij s t uwer keuze, op de lijst, waarop candidaten voorkomen, die uwe richting vertegenwoordigen. Ons kiesstelsel is zoo ingericht, dat no. 1 van de lijst er wat beter voor staat dan de andere candidaten dat is nu eenmaal de wet; daaraan valt niets te veranderen. Maar: niemand behoeft op no. 1 te stemmen. Als ge op 2, 3 of 4 stemt, dan is uw stem. niet verloren. Als ge een bijzon dere voorkeur voor een anderen candi daat hebt dan no, 1, welnu: stem gerust op den man of de vrouw uwer keuze. Maar houdt koers In plaatsen waar een vrijzinnige lijst is: stemt in elk geval op één der candidaten van die lijst. En waar een liberale lijst is: stemt liberaal in de eerste plaats! Aan welken der candidaten ge de voorkeur geeft, doet minder ter zake. Stemt op de liberale 1 ij s t in elk geval. trek verschenen de Koningin en de Prin ses op het Perron. Onmiddellijk begaven zij zich in den trein waarna enkele reizi gers voor Parijs die tot dat oogenblik hadden moeten wachten gelegenheid kre gen zich over het afjgpzette gedeelte naar hun compartimenten te begeven. Te half negen precies zette de trein zich in be weging. Toen 't Koninklijk rijtuig langs de wachtende menschen reed, werden de beide vorstinnen eerbiedig begroet- Prins Hendrik voegde zich in Den Haag' bij de Koningin en de Prinses. Z.K.H, werd uitgeleide gedaan door zijn adjudant luit. ter zee le kl. Termij telen. Hedenmorgen te 6.54 is de Koninklijke familie met gevolg o.p het Gare du Nord aangekomen. Van de Fransche grens af was de trein begeleid door een inspec teur van de Fransche spoorwegadminh- stratie. Hoewel het altijd des morgens bij het Gare du Nord zeer druk is door de vele reizigers en de duizenden forensen uit de voorsteden, was het hedenmorgen toch nog drukker dan gewoonlijk, daar bekend was geworden dat de Nèderlatnxl!- sche Koninklijke familie met dezen trein zou meekomen. Onder de veie belangstel^ lende die op de aankomst van de hooge bezoekers wachtten, 'bevonden zich vele Nederlanders. De politie had geen spe ciale maatregelen igpnomien. Op het sta tion waren ter begroeting o.a, aanwezig de Nederlandsche gezant te Parijs jhr. dr. J. Loudon en diens echtgenoot©, andere leden van het (gezantschap en de consul generaal. Verder de vertegenwoordigler van president Doumer, de chef van het protocol en een vertegenwoordiger van maarschalk Lyaittey. Nadat de heer Lou don de aanwezige aan H. M. de Koningin en de andere hooge bez'oekers had voor gesteld en H.M. eenige hartelijke woor den met de aanwezigen had gewisseld, begaven de hooge 'bezoeers zich door den Oostelijken uitgang naar buiten om plaats te nemen in de gereedstaande eigen auto van de Koningin. Onmiddellijk werd naar Chevreuse gereden waar, de Koningin, zooals bekend is, gedurende haar verolijf in Frankrijk' haar intrek zal nemen in de villa les Tilleuls. Het was bij de aankomst van de Koninklijke familie mooi zonnig weer. CONGRES VREEMDELINGEN VERKEER. Gisterenavond! is te Gouda heK jaar- lijksch congres der algemeene Ned. Ver. voor Vreemdielingen Verkeer aangevan gen. Te half negeu werdien de congres sisten door het gemeentebestuur ten stadhuize officieel ontvangen. De nurge meester E. G. Gaarlandit begroette hen met een pittige speech, w'aarop de Voor zitter baron Kraijenhof djanktje. Met muziek, wterdjen de congressisten naar idjen tuin der Sociëteit) „Ons Ge noegen" geleid,, Waar 'hun door het ge meentebestuur een concert van het Ste delijk muziekcorps werd aangeboden. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. Na nog 'n groot gedeelte van den dag te hebben doorgebracht ten paleize van de Koningin Moeder te Soesitdijk hebben H. M. de Koningin en H. K. H, Prinses Ju liana zich per auto naar Amsterdam.1 be geven om met den sneltrein van half negen de reis naar Parijs te aanvaarden. In den Parijschen 'trein waren voor de Koninklijke familie twee salonrij tuigen in gehaakt en eenige rijtuigen voor bet ge volg. Ongeveer 5 minuten voor het ver- (Ingez. Meid. MIDDELBURG. De temperatuur van het water aan de Zwemschool was hedenochtend 9 h: 66 gr. F, (Er was (gisterenavond weer veel mu ziek in de stad. De S.D'.A.P, hield weder een verkiezingspropaganda tocht met me dewerking van Exelsior en het Chr. Mu ziekgezelschap bracht een serenade bij 't echtpaar J. A. Schutte—Jacobse ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfelest. VLISSINGEN. Het Christ'.-hist, raadslid de heer iW(. de Ridder, die op de Maatschappij „de Schelde" werkzaam is, is dezer dagen tot baas benoemd en zal nu, naar het Volk verneemt moeten bedanken als lid van den gemeenteraad en ook als lid van de Prov. Staten. De djreCt}ie der „Schel de" schijnt deze functies onvereenigbaar te achten. Hoewel de heer De Ridder ,als no'. 2 op de Christ, hist. lijst voorkomt is het vrij zeker, dat hij niet in den Raad terugkeert, - Op het stoom-betonniugs- en ver lichtingsvaartuig „Vlissingen" is een ma- koos bij het overzetten van een steen ,voor een licntooei, bekneld geraakt tus- schen een ketting. De man werd hierdoor vrij ernstig gewond. Een tweede matroos heeft zich ernstig aan een duim bezeerd. Op die fabriek Fijnwerk is een 53- jarige werkman tusschen ijzeren platen bekneld geraakt, waardoor de man inwen dige kneuzingen bekwam. Hij werd naar het St. Jozeph zieaenhuis vervoerd. WALCHEREN. Eerste steenlegging nieuw gemeentehuis. ST. LAURENS. Op het gemeentelijk bouwterrein bij de Kerklaan, met op den achtergrond het historische oude dorp met zijn drie eeuwen oude kerk, door aanleg en beplanting een goed geslaagde poging van het Gemeentebestuur om een voorbeeld te geven van onderbreking van de minder gewenschte lintbebou wing en van hoeveel waarde het behoud van het landelijk schoon is, wapperden Maandagmiddag voor het in aanbouw zijnde gemeentehuis de vlaggen in den frisschen wind, scherp afstekend tegen de heldere lucht, symbool van frisschen geest en van krachtig gemeenteleven, mogelijk door eensgezinde samenwer king. Tegen twee uur, toen de burgemees ter met de genoodigde Raadsleden en ambtenaren het terrein betraden, had den zich aldaar een groot aantal inge zetenen verzameld, om getuige te zijn van de eerste steenlegging van het nieuwe gemeentehuis. Alvorens hij hiertoe overging, hield burgemeester Van 't Hoff een rede waaraan wij 't volgende ontleenen: Na alle aanwezigen welkom te heb ben ge'heeten, en er zijn spijt over te hebben uitgedrukt, dat de oud-burge meester bericht van verhindering had ingezonden, zeide de heer Van 't Hoff, dat ieder er van overtuigd was, dat zoo dra de finantieele toestand der ge meente 't toeliet, tot den bouw van een nieuw gemeentehuis moest worden over gegaan. De eenstemmige meening van het gemeentebestuur was, dat thans het oogenblik daarvoor was aangebroken, en reeds hier bracht spr. een woord van dank aan de leden van den gemeente raad, dat zij dit belangrijke vraagstuk zoo breed hebben opgevat en hebben getoond te voelen wat 't zegt, geroepen te worden tot het verleenen van mede werking voor het stichten van een ge bouw, dat gedurende tientallen van jaren moet dienen als het huis der gemeente en dat ook bij verdere uitbreiding van onze gemeente nog in lengte van jaren aan hooge eischen zal moeten voldoen. Maar behalve aan practische eischen moet dit gebouw ook nog aan andere voldoen; het moet waardig zijn den naam van gemeentehuis te dragen en een zeker cachet geven aan onze ge meente. Den heer Neugebauer, van wien het ontwerp is en die met het opzicht is be last, hebben wij met vertrouwen de op dracht daartoe gegeven en we hebben reden een goed resultaat te verwachten. Ook van den aannemer den heer Wal raven hebben wij diezelfde goede ver wachting. Van harte hoopt spr., dat hij in samenwerking met allen, die bij dezen bouw zijn betrokken, met zijn personeel, wier bekwaamheid bekend is, ook hier iets tot stand zal brengen, dat een sieraad voor de gemeente zal zijn. Hierna ging de burgemeester over tot de plechtige eerste steenlegging, daarbij gebruik makend van een fraai bakje met specie, waaromheen een bouquet rozen was bevestigd. Hierna sprak de heer S. Si mom se, mede .namens zijn mede wethouder en de. overige raadsleden. Hij' zeide den bur gemeester dank, nu men de voorloopige resultaten van veel .arbeid en voorbe reiding door hem verricht, hier mag zien. We gevoelen behoefte uit te spreken, aldus de heer Simonse, dat' „uw arbeid onder ons zeer gewaardeerd wordt, ook den arbeid door u verricht lot den bouw van een nieuw gemeerde- huis. Zooials de voorstellen inzake deze .aangelegenheid door u zijn klaar ge maakt in overleg met de wethouders stellen de leden van den raad zeer op prijs. In de tweede, plaats! sluiten we ons aan bij de .goede wenschén welke zijn uitge sproken voor den bouw van dit werk hetwelk een sieraad voor onze ge meente zal worden." Ten slotte sprak de .gemeente-secreta ris, de heer P. Va,der: „Wij-allen kun nen icn dat het nieuwe! genieenffehuis zeer (zeker ruimer en doelmatig|eir zal' ingericht worden dan het oude., dat bij de steeds toenemende werkzaamheden vanwege de voortdurende uitbreiding der (gemeente in het geheel nieit meer vol-1 cloet en ook het archief niet meer kan berger, en daardoor de1 velerlei wel rik- z,aamheden op allerlei .gebied zeer be moeilijkt." Spr. brengt de raadsleden hulde voor de .spontane wijze, waarop zij de plan nen van B. en Wi. vo.or den bouw van een nieuw gemeentehuis hebben ontvan gen, en zonder ellelange discussie heb ben aanvaard en goedgekeurd. Hij dankte B. .en W., de raadsleden en den archi tect, en .allen die hebben medegewjerkl om de ontworpen plannen) in vervulling le doen gaan, en sprak den wensch uit, dat dit gebouw zonder ongelukken en te genstand op den bepaalden tijd door deiui aannemer zal kunnen, opgeleverd wor den en 't een sieraad moge worden voor de gemeente. Het ,a:an den bouw werkzaam zijnde personeel werd door het gemeentel»,e" stuur bedacht. Na afloop1 van de plech tigheid werden allen door den burge meester een verfrissching aangeboden. Gemeenteraad van Serooskerke, SEROOSKERKE (W.) Maandagmiddag werd een voltallige Raadsvergadering houden. Ingekomen is: le. Een verzoek van den Bond van Vereeniigingen en Stichtingen1, bedoeld m art. 6 der Lawlarbeidersweit in de provincie Groningen, om adhaesi© te betuigen aan een adres aan den Mi nister van Financiën, om de ren'te van 4 pCt. (geldende voor de voorschotten in gevolge de Landa.rbe iclerswet te verlagen, BI en W. stellen voor, dit verzoek voor. kennisgeving aan te nemen, omdait in deze .gemeente daaraan g-ee.n behoefte is .geDleken. Z.h.st, aldus toesloten, 2e. Een verzoek van, A. Westdorp om afschaffing van de belasting op de bil jarten. (B,. en W,. erkennen, dat deze beiastijölg voor een gemeente als deze inderdaad' hoog is n.'li. f 40 (hoofdsom en opcenten). Echter achten zij .geen termen aanwezig om den Raad voor te stellen, het ver zoek in te willigen. Zij stellen voor, den (grondslag van deze belasting te halvee- ren en te brenge'n op f 10 waardoor 1 .totaal bedrag aan hoofdsom en opcenten zal stijgen (tot! f 20 wat voor adressant derhalve een vermindering, beteekenlt van 50 pCt. Z.h.st, aldus besloten. Tot lid der commissie tot wering van .schoolverzuim, wegens vertrek van den heer J. H. Sabelis, (voordracht L, A. de Vos en mej. Paauwe), wordt benoemd de heer L. A. de Vos met 6 stemmen. Eén van (onwaarde. Dezelfde wordt benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager on derwijs, ut veneens wegens vertrek van den heer J. H. Sabelis. B. en Wi. bevelen dezelfde 'personen aan. Bij de rondvraag verzocht wethouder ;G o e d b 1 o e d een werkman; alsl hulp bij den gemeentewerkman voor den tijd van lVa2 maanden voor het herbeistra- te.n vain gedeelten der wogen in( onder- houd der gemeente. Deze wordt hem toegestaan. De heer Jo b se stelde voor dezen werkman een loon te geven van 30 cent per uur. Dit wordt niet .aangenomen waarna weth. Goed bloed voorstelde f 2.50 per dag, als loon uit te keeren. Met 4 tegen 3 si. werd aldus be sloten. i I if De heer P. Melis Wz. zou aanbevelen om voor het leggen Van dien Kleinen-Put- weg zand uit den zandput in voorraad le rijden met het oog op den drassjgén' bodem in dien zandput. B. en W. zullen de aandacht van de hierbij betrokkenen, daarop vestigen. Dezelfde spr. vraagt, ,of het ook moge lijk is het café op onze gemeente ides' Zondags tijdens kerktijd fe sluiten. De voorzitter zeglj, dat het café buiten de kom 'der gemeente staat en 't dus knbeilijk zal gaan. Weth. Wonder gem zag gaarne dat het polderbestuur verbetering aan bracht aan d'e zijkanten der bestrating van den Oostkapeischeweg in idle kom der ge meente. Het snelverkeer rijdt, op de nog niet herbestratjen, verbreedden rijweg zeer dikwijls naast het wegdek, waardoor naast .d'e verharding gevaarlijke heulen ontstaan. Algemeen is men van gevoelen, dat aankloppen hij het Polderbestuur niet zal baten. NIEUWLAND. Gisteravond kwam de burgemeester met zijn echtgenoote van de huwelijksreis terug en bracht de muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid", van welke vereéhigL'ngi de bur-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1