1S& BOOG AZIJN SS Very DE BESTE VOOR DEH PRIK N o, 13 8. Twee bladen. MAANDAG 15 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen tf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regaï meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. PRINSES JULIANA TE GRONINGEN. Wij meldden Zaterdag al een en ander -over het bezoek van Prinses Juliana te Groningen ter gelegenheid van den doop en de tewaterlating van het instructie vaartuig „Prinses Juliana". Na de lunch bij den Commissaris der Koningin heeft, nadat de gymnasiasten hadden gedefi leerd een spreekkoor, gevormd door de Oranjevereeniging „Oranje-Nassau", de Prinses een welkomstgroet gebracht. De Prinses werd tijdens haar tocht aan boord van het instructievaartuig „Prins Hendrik" van de Oosterhaven te Gro ningen naar de werf „Gideon" door het publiek dat langs het Winschoterdiep stond geschaard, luide toegejuicht. De plechtigheid aan de werf werd ge opend met het zingen van het „Wilhel mus", door een koor van 1300 school kinderen. Daarna heetf vice-admiraal Foch een kort overzicht gegeven van het bijzonder karakter en de belangrijkheid der scheepsbouwnijverheid in de kleine vaart in de provincie Groningen Hierna noodigde mr. M. J, van Alphen de Veer, inspecteur bij het Nijverheidsonderwijs, na een korte rede de Prinses uit het schip te doopen. Alvorens daartoe over te gaan, hield Prinses Julina een rede: „Alvorens over te gaan tot de tewa terlating van het nieuwe oefenschip, dat thans is gereed gekomen, is het mij aan genaam, te kunnen voldoen aan het ver- eerend verzoek, tot mij gericht, om dit schip te doopen en daaraan den naam „Prinses Juliana" te geven, Gaarne wensch ik het bestuur van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, dat de opdracht tot den bouw gegeven heeft, en de directie van de scheepsbouw- werf, die aan de opdracht uitvoering heeft gegeven, van harte geluk met de totstandkoming van het nieuwe instruc tievaartuig, dat door zijn betere uitrus ting en meer moderne inrichting een stap vooruit beteekent in de richting van 'n goede practische vakopleiding voor de binnenvaart. Moge dit schip, waaraan ik den naam „Prinses Juliana" geef, in de overgangsjaren, welke wij doormaken, niet alleen zijn het symbool van ver nieuwing en verjonging, waarvan U mijn heer de inspecteur, gesproken hebt, maar ook het bewijs, dat voor de scheep vaart nog een schoone en hoopvolle toe- kpmst is weggelegd en moge de oplei ding, welke hier genoten zal worden voor het opkomende geslacht zijn een aan sporing tot het ontplooien van de energie en het optimisme, welke noodig zijn om aan de tijdsomstandigheden het hoofd te bieden en om de scheepvaart dezen ouden tak van volkswelvaart, welke in ons vaderland steeds zoo'n belangrijke plaats heeft ingenomen, tot nieuwen on- gekenden bloei te brengen." De kinderen zongen ter afwisseling tusschen de redevoeringen eenige liederen. De Prinses verrichte hierna de doop plechtigheid, en kapte daarna met een zilveren bijl het touw door, waaraan de „Prinses Juliana" vastlag. H.K.H. bood dit bijltje aan ter plaatsing in het Nu, al Is d?,t dan waar, dan zal u tocjh, niet kunnen wijs maken, dal) t voor u een tweede ouderlijk huis is. Het is een afschuwelijke kippenren en niets anders, verklaarde deze verras sende dame, die voorbestemd was plot seling voorbestemd was een vriendin in den nood voor Sheila te worden. Aange nomen dat er zoo iets bestaat als liefde op het eerste gezicht, dan is er ook ZOO iets als sympathie op- 'het eerste gezicht- Daarvan mocht gesproken worden bij de ^ontmoeting tusschen Sheila en deze dame. Het meisje gevoelde zich bij elk woord .dat ziji sprak, steeds sterker aangetrok ken^ tot haar. Haar slem was zoo frisch en jong als die va|n Sheila zelve en daar bij had deze het fluweelige, timbre yan een alt. "Werkelijk een stem om! haar te luisteren, ook al sloeg ze wat vermake(- lijke nonsens uit. r Hoor, welke ellende, mij is overko men Op verzoek van Je eigenares, hij wie ik logeer, neem ik EtrimJa mee op de wandeling en ga te voet naar dit jammer- huis. Mijn voornemen is een oude vrien din of liever een oude vriendin van een scheepvaartmuseum te Groningen. De Prinses vertrok daarop, wederom luide toegejuicht, van de werf om zich per auto naar het museum van oud heden te begeven. Na een korte rijtoer vertrok zij daarop naar het Loo. DE NED, SPOORWEGEN EN EIGEN LIJNEN IN HET MIJNGEBIED, De directie der Ned. Spoorwegen heeft zich met een adres tot de Ka mer gericht aangaande de onteigenings wetsontwerpen ten behoeve van een spoorwegverbinding van de Oranje- Nassau mijnen met het stations-empla cement van de Staatsmijnen te Nuth en ten behoeve van een spoorwegverbin ding van de Staatsmijn Maurits en van den mijnspoorweg in aanleg van Nuth naar de Staatsmijn Maurits met het Julinakanaal. De bedoeling is om het der Oranje- Nassau mogelijk te maken een door haar zelf te exploiteeren mijnspoorweg, lang pl.m. 4.5 km, aan te leggen, door welke schakel een rechtstreeksche onderlinge verbinding in beheer bij de mijnen, en dus buiten de Nederlandsche Spoorwe gen om, verkregen wordt tusschen de mijnen I, III en IV der Oranje-Nassau en de Staatsmijnen Maurits, Emma en Hendrik. In 'het adres wordt uitvoerig het groote economische belang bestreden, waarvan de Memorie van Toelichting melding maakt. Bovendien wordt in de bovengenoem de wetsontwerpen de mogèlijkheid van een rechtstreeksche verbinding met het Julianakanaal genoemd. Last, not least, zegt adressante, want ontdaan van alle franje t is dit natuurlijk de zaak waarom het in werkelijkheid te doen is De mijnen willen een onafhankelijken toegangsweg naar het water, hoewel thans te Maastricht en te Maasbracht (als tijdelijke haven) gelegenheid tot overslag op het water bestaat en vol gens de plannen bij Born of Buchten en bij Borgharen openbare overslaghavens aan het Julianakanaal aangelegd zullen worden. Als de Staatsmijnen deze ver binding naar het water hebben, spreekt het van zelf, dat aan de andere mijnen het gebruik daarvan niet zal kunnen worden ontzegd, omdat de regeering de concurrentie-mogelijkheid der particu liere mijnen niet zal kunnen verzwaren. Men kan echter, meent adressante, de zaak niet losmaken van de positie, waarin de Nederlandsche spoorwegen allengs komen te geraken. Gewezen wordt op de vroegere concurrentie uit sluitend van den waterweg, thans komen daar nog bij de autobussen en particu liere en vrachtauto's die den spoorwe gen een groot deel van het personen- De grondslag van 't recht is integri teit, d.w.z. goede trouw en waarheid in spreken en beloven. Cicero. en vrachtvervoer ontnemen. Daarnaast bevorderen regeeringsmaatregelen aanleg van nieuwe kanalen, nieuwe verkeers wegen en nieuwe niet rendabele spoor wegen (als Gouda-Boskoop-Alphen). De onderhavige wetsontwerpen gaan zelfs zoover particuliere, concurreerende spoorwegen in het leven te roepen. Dat alles kan niet nalaten op den duur een funeste uitwerking op de spoorweg- financien te hebben. Men stelle zich toch niet voor, dat de Spoorwegen voortdu rend aan het bezuinigen kunnen blijven. Indien de doorgaande goederentreinrem is ingevoerd, waarmede begonen is, zul len, voorzoover wij thans zien, geen be langrijke technische bezuinigingen meer toegepast kunnen worden. Of men zou Het oog moeten hebben op het opheffen van niet rendabele lijnen, maar dan geve men zich rekenschap van de nood kreten, die uit de betrokken streek zul len opstijgen, hetgeen wij ervaren hebben op de enkele plaatsen, waar wij, gelet op de financieele resultaten en de absoluut onvoldoende verkeersdichtheid wel tot dezen drastischen maatregel moesten overgaan. Adressante verzoekt de Kamer zich bij hare beslissing over de ontwerpen, tevens goed rekenschap te willen geven van dc belangen die daaraan onafschei delijk verbonden zijn en onze nationale gemeenschap raken. DE NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en pas sagiers in aansluiting op het motorschip P. C. Hooft zal Woensdagmorgen 17 Juni te 10.20 van Genua vertrekken. Aaijikomst Donderdagmorgen 18 Juni 8.05 te Ze venaar, 8.57 te Arnhem, 9.46 te Utrecht, 11 h Den Haag S.S. 10.24 Amsterdam W.P., 10.40 Amsterdam C,S„ 11,27 Rot terdam Maas. CONSULAATWEZEN, Bij Kon. besluit is te Monterry (Mexico) een consulaat der Nederlan den opgericht en is de heer J. G. Ross benoemd tot consul der Nederlanden al daar, buiten bezwaar van 's lands schat kist en zijn de staten Nuev Leeon, Coa- huila, Zocatecas en San Luis Potosi aan gewezen als consulair ressort voor be doeld consulaat; is jhr. L. v. d. Goes benoemd tot con sul der Nederlanden te Commodoro Ri- MÊÊÊ (Ingez. Med.) oude vriendin ,die blijkbaar alleen be staan om een nijvere vrouw van haar kostbaren tijd te hero oven, op- te zoe ken. Ilc had geschreven, had haar be loofd haar mee te nemen voor den lunch. Ik kom en zij is uit..!,. Zij is uit! De fmededeeling daarvan wordt me in twee woorden gedaan door een 'Engel- sche dienstbode met een grijs mutsje en met grijsgroene kjousen aan, dieeven- als de geesten in Duizend-e,a-één-Nacht in de schoot der aarde verzinkt voor ik haar kan verzoeken een boodschap over te brengen Ik zou de boodschap kunnen over brengen ,als u mij den naam van uw vriendin wil zeggen. De dame met den bulhond beweerde, dat zij zeer goed begreep ,dat Sheila niet dweepte met de inrichting en zeker niet met die juffrouw, een opziehsler of zoo iets en natuurlijk in haar s.oort een bewonderenswaardig wezen. Maar ik 'heb heel goed op uw gezicht kun nen lezen dat Zij niet tot uw vrien dinnen behoort. Het is vermoedeljjkjzoo'n juffrouw, die al zit ze altijd in de bad kamer wanneer een andere dame er juist gebruik van wil maken, er toch niet uitziet of ze ooit met zeep en water in aanraking komt. Nu, misschien wijl u (wel! de vrien delijkheid hebben, vervolgde zijl, na dit minzame fantasie-si|gnalemenit te hebben gegeven, haar mede te deelen, dajt alleen mijn zeer ernstig plichtsgevoel mliji naar deze van God verlaten inrichting! heef Ij gedreven, maar dat dit niet voldoefnde tot me zal spreken om nog eetns hier -te komen. Het zoju jme ook niet mogelijk! z_ijn, daar ik morgen met den eersitjem trein terugkeer.... Misschien is u wel zoo vriendelijk en zoo' verstandig alleen ■dit laatste mede te dealen en over de rest net zwijgen te bewaren, zoodat u haar enkel mededeelt, dat ik naar Parijs ben vertrokken. Gaat u naar Parijs? viel SheiUaj haar haast naijverig in de rede. Hè, hoe heerlijk! Gevoelt u zooveel voor Parijs? Nu, ik ook. Zelfs al dwong mijn werk me er niet toe, dan geloof ik, dat ik er toch ging wonen. Ja, dat kostelijke Parijs is een verleidelijke stad. Vindt u dat ook niet? Of vindt u het enkel zoo'n pradht- stad, omdait het de eenige stad is wa(ar ,men behoorlijk kan eten. i Ik weet het tot mijn spijt niet. Sheila kon er niet toe komen van haar onbekende afscheid te nemen, oma haar vermoedelijk nooit meer te ont moeten. Die innemende stem', dat spre kende gelaat met groote bruine oogjen, die groene main tel en dat sierlijke Fran- sche hoedje, dal. iajles l^d haar sombef- te overpeinzingen voor een oogenblik' op aen achtergrond gedrongen. Terwijl zij' de deur met de hand yastihield, 'liet zij er opvolgen: Ik ken Parijs niet, ben vaaira (Argentinië) buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de terri- toriën van. Santa Cruz, Chubut en Vuur land. In de gemeente Mesch bij Eijsdein (Limburg) werd de gemeenteraadsverkie zing al heel eenvoudig afgedaan, door het indienen van één lijst bevattende 8 namen. Maar nu hebben drie gekozenen verklaard niet in aanmerking te willen komen, zoodat de raad slechts uiH 5 leden zal bestaan. De jaarvergadering van den Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland zal dit jaar te Alkmaar worden gehouden op 1 en 2 Juli a.s. I Gemeenteraadsverkiezingen. BRUINISSE. Staatk. Geref. 110, Lib. 550, A.-R. 195 en de vrije lijst Boone 234 stemmen. De Vrijheidsbond behoudt zijn 4 jzetels terwijl de A. R. één en de S. G. P. hun eenigen zetel verliezen aan de lijst-Boone, die 2 zetels krijgt. Geko zen zijn voor de Lib. de heeren F. Dl. van Vessem, Joh. Padmos, Mar. de Ko ning en J. Goudzwaard; voor de A.-R W van den Berg Dz. (met voorkeurstem men) en voor de kist-Boone M. Boone en M. Ilage Abr.z. Niet terug keeren de heeren Elenbaas, lib, (niet herkiesbaar), Wiemmers, A.-R., en de Waal, S.G.P.. Deze laatste was eveneens niet herkiesbaar (in zijn plaats was candidaat de heer K. Geluk). THOLEN. Gekozen II. G. Deurloo, c.-li., J. Bogert en G. v. d. Berge, staatk ger., J. M. Waigemaker, lib., H. Goossen A.-R., J. Overbeeke, s.d.;a.pi en J, Dek ker, v.-d. Alle gekozenen zijn aftr., Waar de raad wegens het dalen van het be volkingscijfer benedein'3000 zielen van 11 op 7 raadsleden valt, komen niet meer in den raad terug de heeren Moelker, lil)., Th. Aertsen .r.-k., P. Baay, staatk. geref. en J. Quist, c-h. MIDDELBURG. Gisteren herdachten de heer A. van Riel en zijn echtgenoote den dag waar op zij voor 55 jaar in het huwelijk tra den, De krasse oudjes bekleeden nog steeds de betrekking van koster en kosterin van het gebouw der Vrijz. Her vormden in de St. Pieterstraat. In den ochtenddienst heeft de predikant, ds. Landstra, in waardeerende woorden het zeldzame feit herdacht en de jubilaris sen geluk gewenscht. Des middags op de receptie 'heeft het bestuur der ver- eeniging van Vrijz. Herv,, bij monde van den voorzitter, den heer A. Heijboer, ge- lukwenschen aangeboden. Daarbij voeg de dit bestuur, naast een bloemenhulde, ook een geschenk in enveloppe en de toezegging van een rondrit over Wal cheren een harte wensch van het echt er nooit geweest. De onverwachte ontmoeting hief een hand op, iliEiar wenkbrauwen gingen hoo- ger van verbazing, tegelijk met het timl- bre van liaiar stem terwijl zij' uitriep: Niet in Parijs geweest? i Zelfs niet één keer in mijn leven, Dat is ongepermitteerd, verklaarde de dame op oolijken toon. Pajk uw koffer maar voor Parijs. Want weet wel wat er nu gaat gebeuren: morgein gaat u inet mij mee naar Parijs Met een vroolijk en vriendelijk lachje jkeek Sheila de dame, wier naam1 zij biet 'eens kende, in het gelaat. Op dat ooigeü- blik had zij niet het mijnste vermoeden dat wat de andere zeide ook inderdaad zou gebeuren. Maar den volgenden mor gen vertrok Sheila inderdaad met haar onverwachte vriendinop weg naar Parijs. HOOFDSTUK VII. Een ingeving des hemels. Natuurlijk ging dat niet maar zoo in eens. Vóór het zoo ver was jammerde Sheila's nieuwe vriendin: Maar daar zit ik nu met mijn lunch geschoren. Het minste wat u nu kan doen om den goe den naam van uw kippenren op te hou den is plaats in te nemen van de vriendin van mijn oude vriendin en met mij te lunchen bij Les Lauriers. Neemt u mijn uitnoodiging aan Of zij die aan zou nemen? In plaats van koud schapenvleesch en kletspraat- paar. Namens de buurtcommissie St. Pieterstraat, die reeds een bloemenmand had gezonden, kwam het dag. bestuur zijn opwachting maken, en gaf de voor zitter, de heer C. A, Mantz, uiting van het medeleven der straatgenooten. Van vele andere zijden mocht het echtpaar blijken van belangstelling in den vorm van bloemen en geschenken, schrifte lijke en mondelinge gelukwenschen, ont vangen. Heden herdacht de heer J. Del- zenne, bureelchef van den Rijkswater staat alhier, den dag waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij den Rijkswater staat, Den jubilaris mocht het 'heden niet aan de noodige blijken van belang stelling en waardeering ontbreken. Tijdens het korte, doch hevige on weer, dat zich gistermiddag boven Wal cheren ontlastte en velen, die zich bui ten verlustigden in het fraaie zomer weer overviel, en aan tal van personen een nat pak bezorgde, is de bliksem ge slagen in een boom, staande vlak bij woningen aan den Havendijk. Er is in dien korten tijd hier ter stede 7J4 mm regen gevallen en de barometer, die tot ruim 5 uur snel daalde tot pl.m. 752 mm is daarna even snel weer gestegen tot zij hedenmiddag weer plm, 763 mm aan wees. VLISSINGEN. Op den hoek van den Pioenenlaaja en de Residalaa|n sloeg igjiisterenmididag de bliksem in een woonhuis, de scihioiorsteeini werd afgeslajgen, maar brand werd niet veroorzaakt. Op de Schelde zijn weder 100 per sonen ontslagen, terwijl anderen slechts om de maand zullen werken. Gisteren kwamen alhier een drietal plezieroooten uit België aan met 900 passagiers, er heerschle mede daardoor groote drukte aan het strand en omge ving. De poiitie hield een man aan, die wegens in 1929 gepleegde rijwieldiefstal gesignaleerd stond. De man is a&n de just- litie voorgeleid. WALCHEREN. Men schrijft ons Veere is een plaats, die het evenals Domburg bijvoor beeld, voor een groot deel van de vreemdelingen moet hebben. Daarom behoort daar in 't belang van de plaats het vreemdelingenverkeer, gelegenheid voor pensioen, café en hotel te worden bevorderd. Geen onnoodige sluiting van openbare gelegenheden, vrijheid voor uitoefening van nering en bedrijf, zoo dat Veere den naam kan behouden van een rustig en gastvrij oord voor ieder. Bij de a.s. verkiezing staan belangrijke zaken in dit opzicht op het spel. Tot heden waren er vier partijen in den raad: 1 A. R., 2 C.H., 3 Lib. en 4 V.D, Nu zijn er 6 lijsten: 1. Lib., 2 A.R. (lijst Wóuters, 3 A.R., 4 V.D., 5 zoogenaamd jes in het Kattenhok een behoorlijk maal in een behoorlijk restaurant in gezel schap van een opgewekte dame, die ge durende een heerlijk uurtje de sombere gedachten van Sheila over haar toe komst zou verjagenJa ze zou de uitnoodiging niet aannemen Tien minuten later zaten zij olijven knabbelend aan een tafeltje voor twee onder het halkon. Onder dat tafeltje lag Emma met een koord aan een der poo- ten van de tafel vastgebonden en ijverig naar alle kanten snuffelend. In een stortvloed van Fransche woor den welke Sheila als muziek in de ooren klonk, had haar gastvrouw de kellners de noodige orders gegeven al vorens zij uitriep: Wat ben ik toch een domoor Ik heb zoowaar vergeten u mijn nogal mal len naam te zeggen. Ik heet Peg Wof- fington. Sheila hief het hoofd op. Toch niet die Peg Woffington Ik begrijp niet. Wat bedoelt U? Ik denk aan die Peg Woffington, die zulke leuke dingen schrijft over de mode en er zulke aardige krabbels bij geeft. Dingen en krabbels, dat klinkt vriendelijk riep de andere uit, maar ze was bescheiden genoeg om zich niet ge kwetst te gevoelen, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1