K DabolFahquhab stooi van en oppersen 15 KORTING i HEEREN-BAAI TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JUNI 1931. No. 137. OVERBEVOLKING. B DE AVONTUREN VAN W DOOR BERTA RUCK BINNENLAND. PERSKRONIEK. FILIAAL GROOTE MARKT C 12 TELEF. 304 MIDDELBURG sr Gedurende de maand Juni en Juli geven we op het LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP, (Van onzen Indischen medewerker.) Emigratie. Industrialisatie. Indië als aizetgebied voor de Twentsche fabrieken. !>-. Tegen roofbouw der In landers. i Al tientallen jaren wordt' naarstig ge redeneerd over het vraagstuk:, hoe hef hoofd geboden moet worden aan de stij gende bevolkingsdichtheid op Java en _op welke wijzen men kan zorgendat de snel toenemende bewoners althans eeni- germate welvarend gehouden k'unnen worden. Emigratie is reeds telkens en telkens oeproefd. In de Lampongs is een terrein van duizenden hectaren bij Gedong Te- taan ten kjostie van vele milioenen) guldens door geïmporteerde Javanen bevolkt en na vele mislukkingen is daar een toe stand bereikt, dat de kolonie thans wel- yarend is. Er zijn 5000 Javaansche gé- zinnen en het heeft 20 jaar geduurd, voordat men zoover was. Op een totjaal van ruim 40 millioen Javanen is dat getal van 5000 wel heel gering en het bewijst, hoe uiterst moeilijk^ zulk een emigratfie is en hoe kostbaar, veel te kostbaar, dan dat de regeering die op eenigszins af doende manier in toepassing zou kunnen brengen. Industrialisatie is een tweede middel, dat aangeprezen wordt. TVIen wees erop, dat in de industrie-gebieden van Westk Europa en Noord -Amerika een veel dich ter bevolkjng behoorlijk leven kon, dan in landbouwstaten. Prof. Rattel, de geo- graaf-oeconoom, beregende, dat in de poolstreken 2 tot; 9 menschen per 1000 km2 leefden, die uitsluitend jachtf en visscherij uitoefenen; Papoéas en India nen, die naast jacht een begin van land bouw kennen, hebben a'l een dichtheid van. 2 tol 9 per kin2, en dat! getal klimt op langs Middeleeuwsch Eairopa met landbouw en handwerknijverheid en een dichtheid van 18 tot 30 per km2 en de intensievere landbouw van tegen woordig Zuid-Europa met een dichtheid van 70 per kpi2 in Midden-Europa met 100 per km2 en bereikt het tbppunt in de industriestreken van Westi-Europa, met 250 tot 300 per km2. Ratpe'l' slaat China en Java met zijn uitsluifjend! landbouwen de bevolking hoog genoeg aan, nl. met, een dichtheid van 180 per km2, hetgeen aan de vruchtbaarheid van den bodem en de zachtheid van het kpimaatf te dan ken is, dgt minstens twee oogsten per jaar toelaat. Java is van alle landen het] djchtst bevolkt;. Kan men nu die 40 millioen Javanen van landbouwer in in dustrie-arbeiders veranderen? Neen, dat lijkt onmogelijk. Slechts een tpwschen- vorm is gevonden, die der landbouw-in- dustrie: suiker-, thee-, rubber- en tabak- verbouw, die in fabrieken verwerkt wor den tot een product) voor 'de wereld markt. Doch zuivere ind,ustrie heeft' tot nog toe nooit succes gehad! en de groo- te massa niet kunnen bereiken. Er zijn pogingen genoeg in het werk, gesteld maar die zijn zonder eenige uitzondering mislukt. Staal in hoogovens heeft men trachten te maken, een bijzonder rijk staal-met-mangaan erts heeft verwach tingen gewekt. De Rhein-E'lbe Union is door een voordeelig contract met dé re geering overgehaald,,, om te Cheribon een fabriek van spoormateriaal op Ie richten, enz. maar al dje pogingen zijn mislukt, de gebouwde fabrieken zijn stop gezet en verlaten. De nieuwbenoemde hoogleeraar in be drijfsleer te Rotterdam, Wisseling, die zich gespecialiseerd heeft in de textiel industrie .beeft begin dezer maand zijn intree-rede gehouden en daarbij o.a. be toogd, dat de Twentsche fabrieken op den duur Indië als afzetgebied verliezen zouden, omdat zij niet tegen de concur" rentie van Japan opkonden. Als remedie Die overpeinzing wakkerde den toom van het meisje opnieuw aan en met verdubbelden spoed snelde zij naar het Tehuis voor Jonge Dames in betrekking. Maar nog vóór zij dat had bereikt' was de reactie bij haar ingetreden en 'h!ad zij zich afgevraagd: Wat moet ik nu beginnen? De kifheid der werkelijkheid bracb(t fiaar weer tot het alledaagsche leven te rug en zij vroeg zich af: J,a, wat moet ik nu beginnejn? Ik kom op tijd voor den lunch in het „Kalitenliipk" (zooajs zij haar voortreffelijk kosthuis had gedoopt). Maar wat, ?ls de lunch is afgeloopen? Hole zal ik later mijn lunch kunnen betalen? Hoe kom ik aan een ander baajntje? En naar mate de gedachten steeds sneller door haar hoofd spookten, ver traagden zich haar schreden. Het waren wel benauwde gedachten, die haar ver vulden. Hier sta ik, op straat gezet zon der eenig getuigschrift! Ik ben onder verdenking. Maar daar blijft het niet bij'! Die lui zullen natuurlijk wel zorgen, dait het gebeurde ook op andere kantoren bekend raakt. Die Jonge Kei is juist een raadt hij aan ,in Indië zelf weverijen op te richten en de invoerrechten van Ne- Q,erlandsche katoentjes in Indië alkt schaffen of althans belangrijk te ver minderen. Dit laatste heb ik in vroegere oneven ook ernstig aanbevolen en daar bij erop gewezen, dat in de open-deur politiek een element van bangelijkheid schuilt ,die geheel ongegrond is; immers niemand neemt het een dochter kwalijk, wanneer zij haar moeder boven anderen bevoordeeld, jiiemand heeft het kwa lijk genomen dat ons postltarief naar In dië ;thans hetzelfde is als dat In Neder- tana zeif, niemand zal het kwalijk ne men, 'iwanneer wij onze katoentjes vrij stellen van invoerrecht in Indië. iWat echter het eerste betreft, vrees ik, dat de nieuwe hoogleeraar op een ge vaarlijk spoor "komt. Wanneer hij bedoelt, dat de ruwe katoen uit Amerika en Egyp*- te in Indië ingevoerd moet worden en in daar op te richten weverijen verwerkt, dan zou het die weverijen wel eens even slecht Jcunnen gaan als de fabriek van de iRhein-Elbe en andere zuivere indus trieën. En als hij het oog heeft op een katoen-cultuur hetgeen niet duidelijk uit zijn woorden bleek dan moge erop gewezen worden, dat reeds verscheiden pogingen aangewend zijri, om katoen- boomen in Indië te planten ,maar dat die opgegeven zijn, omdat de resiJltaten ge ring waren. Tegen overbevolking zou ook die industrie geen remedie zijn, want de enkele duizenden wevers in de fabrieken zouden een druppel in Ren emmer zijn op de 40 millioen Javanen en de loonen op een katoenplantage zouden laag blij ven, gelijk die op het oogenblik laag zijn, wsar katoen ge'teeld wordt (Palembang). Wanneer emigratie en industrialisatie1 'slechts als lapmiddeltjes kunneh be schouwd worden móeten andere midde len worden gezocht, want de toename der bevolking die sneller gaal dan de toename der levensbehoeftenproductie, is een ernstig gevaar. En op andere middelen is ook inder daad al herhaaldelijk gewezen. In de Juni-allevering van de Indische Gids staat een artikel van den landbouwdes kundige-M. A. J. Keiling, die met aan haling van verscheiden deskundigen niet alleen op zijn gebied, maar ook econo men en politici, aandringt op bepalin gen, die den roofbouw der inlanders be teugelen zullen. Die roofbouw wordt wel eens vriendelijkerwijs de extensieve cul tuur der inlanders genoemd en de ethi- schen zijn er niet voor, iets te doen, om den inlander te dwingen, zijn verkeerde gewoonten af te leggen. Toch zijn er reeds vele maatregelen, die den inlander tegen zich zelf beschermen, zoo o.m. het verbod van verkoop van door inlanders bezeten grond aan niet-inlanders, de be palingen op de gouvernements djati- en wildhoutbosschen, die niet willekeurig gekapt en verbrand mogen worden. De roofbouw is in onze oogen iets ver schrikkelijks ergerlijks. Heele waarde volle bosschen worden eenvoudig ver nield, enkel om een stukje grond één enkel seizoen te kunnen beplanten en als het platbranden eenige malen her haald wordt, groeit nog slechts verder het hooge alang-alang-gras, dat waarde loos is en den grond bederft. Dwang maatregelen tegen dergelijke euvelen zijn den inlander niet onwelkom, wan neer ze maar overal en tegen ieder worden toegepast en dan begrijpt een inlander heel goed, dat die maatregelen gericht zijn op 'het heil van het aïgeÉ meen. Oneindig veel gezonder en nut tiger zou het zijn, dergelijke dwang maatregelen in velerlei richting uit te breiden, dan weekelijk de inlanders te cajoleeren. Wanneer de departèmete van Landbouw en Binnenlandsch Be stuur de vrije hand kregen om roofbouw dit woord in zeer ruimen zin opge vat allerwegen tegen te gaan en in tensieve bewerking van den grond te bevorderen, zou de overbevolking geen dreigend gevaar blijven. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Gister werd te Deventer de jaarlijk- sche algeineene vergadering gehouden 'van het Nederlandsche Roode Kruis, on der voorzitterschap van Prins Hendrik. I De secretaris-generaal mr. G. van Slooten Azn., bracht vervolgens verslag uit van het hoofdbestuur over het jaar 1930. Hij wees erop, dat de stijgende lijn, nu zes jaren geleden met groote beslistheid ingezet, ook in het laatste jaar, niettegenstaande de vele onguinslii- ge omstandigheden, onverzwakt kon, wor den waargenomen. In het jaarverslag wordt verklaard, dat over het algemeen met voldoening mag worden teruggezien op het werk der af- deelingen. Melding wordt gemaakt vau den gang van zaken in de verschillende afdeelingen, voor zoover daarvan jaar verslagen zijn ontvangen. Het jaarverslag werd door de verga? dering goedgekeurd evenals het verslag van den penningmeester, den heer W. J. van Lynden. De hegrootiug voor 1931 werd vastgesteld op f 7il'.592. Na afloop van de vergadering heeft de heer H. C. J. M, van Dijk uit Rotter dam een voordracht gehouden over den bloedtransfusiedienst van het Nederland sche Roode Kruis. Te twaelf uur werden de deelnemers aan de vergadering, die reeds den vo- ri'gen avond in den Schouwburg waren bijeengekomen ter bijwoning van de voor stelling van de „Roode Kruis Revue", op het Stadhuis door het Gemeentebef- stuur ontvangen. In den middag werd een uitstapje ge maakt naar Gorssel. Gisteravond verecnigden de leden der vergadering zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. LOTING VOOR LICHTING 1933. De Minister van Defensie heeft bepaald dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den in geschrevene, die in elke i|(emeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt tot gewoon dienstplich tige te worden bestemd, in het openbaar geschiedt voor de lichting 1933 op 26 Juni a.s. des middags om' 2 uur te Den Haag in de „Weeskamer" Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal ge nummerde biljetten overeenkomende met het getal der personen vermeld in hét alphabetisch register der gjemeente Am sterdam van de lichting 1928. kerel om mij telaten fileeren... Onwil lekeurig keek zij eens om, doch bemerk te nets verdachts He.t ligt voor de hand, dut hij mij heeft laten gararuom te kujnl- nen u'tvinden, waarheen ik ga. Daar had ik zoo gauw niet aan gedacht. Nar tuurlijk heek hij mij daarom niet vast gehouden. Hij wil te weten komen waar mijn medeplichtigen zitten. Knap van hem als hij daar achter komt! Maar wfaifj moet ik intusschen beginnen, als ik zelfs geen medeplichtigen heb, bij wie ik mij kan verschuilen. In sombere gepeinzen stak zij de straat over. Als ik maar in staat was uit bet land te vluchten! Als ik me goed herin ner, meent men dat juweelenroovers dat doorgaans doen. Wat zou het heerlijk zijn uit Londen weg te zijn. Engeland den ]ruig toe te keeren, een hoop zee water te doen golven tusschen mij en de plek waar dit alles is gebeurd! Toch 'wel jammer, dat ik- niet haar Chloe ,kan gaan Chloe was de getrouwde zuster in Indië. Maar daar valt niet aan te denken. Het zou weken duren eer 'Chloe mijn brief kreeg en bovendien gaat zij zoo geheel op in haar zuigeling, dat zij vrij wel igeen belangstelling heeft voor wat anderen overkomt. Dat is de schaduw zijde van getrouwde zusters te hebben. Een telegram zou ik niet kunnen betalen, Voortgaande spellingsanarchie- In zijn „Kroniek" in „Het Volle" signaleerde de heer Henri Polak een paar dagen geleden een nieuwe 'autoriteit, die zich inzake het spellingsS- vraagstuk heeft opgeworpen. Na de be moeiingen van gemeentebesturen If regen we nu ook het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, welks bestuur de zer dagen besloot de buigin'gsj-n af te schaffen! De lieer Polak oordeelde over deze ■beslissing van een vakorganisatie o.m. als volgt: ,/vVaar zou het heengaan, als dit voor beeld gevolgd werd? Het Katholiek Vakverbond zou kunnen óesluiten de buiginigs-n. te be houden, doch in open lettergrepen de dubbele e en o af te schaffen. Het Chris- -telijke zou er toe kunnen overgaan de eind-sch te veranderen in s. De. Hoofd arbeiders zouden, vanwege hun hoofd- aehligheïd, zich er 'toe vaarcïïjg kunnen maken alle zelfstandig© naamwoorden met een hoofdletter te doe,n beginnen' en het A. N. V. zou kunnen de-eretee- ren, dat. met het oog op de neutraliteit ook val zou het doenlijk zijn teo'n his torie te seinen. Zou ik dan moe-ten tele" grafeeren: .Sheila weggejaagd wegens -diefstal van parels? Chloe zou denken, d,at ik gek was geworden en zij zou per ommegaand telegram aan een of ami der krankzinnigengesticht opdragen in ij in de gaten te houden en desnoods op te bergen. Het zou waarlijk nog zoo kwaad niet zijn geweest als die kerel van 'een Farquhar de politie er bij had ge haald en mij naar de gevangenis hlad, laten brengen. Het sinistere woord gevangenis zei-de aan Sheila niet hetzelfde als aan den. man met de tr-aiievrees. Want om met dergelijken afschuw behept te zijin, moet men er de ervaring van hebben. InJ- tusschen had zij reeds ervaring walt hét beteekende een baantje te zoeken. Dat was al vervelend genoeg, ook al had zij', op de georuikelijke vragen niet behoe ven te antwoorden, wat zij thans als de volle waarheid zou willen zeggen, zou moeten opbiechten: ,jk heb mijn vo rige betrekking op staanden voet moeien verlaten, omdalt een kostbaar parelsnoer dat aan mij was toevertrouwd, verdwenen was en mijn patroon meende, dat ik daar voor verantwoordelijk was 'te stellen. Er was trouwens niemand anders, d-ie het had kunnen wegnemen. Ik! kan u niet mededeelen, waarom' er geen onderzoek tegen mij js geopend, of het moest zijnX dat men mij vrij spel wilde geven, waar- (Ingez. Med.) de mannelijke en vrouwelijke geslachten afgeschaft en alle zelfstandige naamwoor den onzijdig zullen worden. Zulke dingen behooren niet overgela" ten te worden aan he-t particulier initia tief. Van overheidswege, behooren zij te worden vastgesteld en voorgeschreven. De Regeering beho-ort 'een einde te ma ken aan de anarchie op het gebied van spelling, taalregels e-nz. Dan nog zou men niemand .kunnen beletten) te schrijven volgens eigen inzicht o-f liefhebberij. Men zou een norm, een standaard hebben, een officieele spellingswijze-; en gram matica. Met deze dingen moet men zich bezig houden op het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage, niet op den Ainstel, te Amster dam." Tot teoover „Het Volk". De ,,Msb." voegde daaraan toe: „Als men op het Bezuidenhout nu maar eens half zooveel durf toonde als in )de bestuurskamer van den rooden bond! Ons bleef dan allicht veel belache lijks bespaard." f j Verslag over den Landbouw over 1929. Door bijzondere omstandigheden, met name door werkzaamheden in verband met de landbouwcrisis en met de in 1930 gehouden Landbouwtelling, is het ver slag, over den Landbouw, dat door de directie van den landbouw wordt samen gesteld, eerst thans verschenen. Evenals vorige jaren bevat deze pu blicatie de belangrijkste gegevens, die omtrent onzen Landbouw worden ver zameld. Hoewel het verslag in hoofd zaak gelijk is aan de vorige, zij in het bijzonder gewezen op de uitbreiding die het hoofdstuk „Economische toestand van den Landbouw" heeft ondergaan. Hierbij wordt gestreefd naar het verkrij gen van een stelselmatig overzicht van de voornaamste landbouw-economische gegevens. Door de vertraging in de pu blicatie konden naast de bedrijfsuitkom- sten van het boekjaar 1928-'29 tevens worden opgenomen die van 1929-'30. Voorts bevat dit hoofdstuk een over zicht der wijze van samenstelling en van het verloop der landbouwindexcijfers, gegevens betreffende arbeidsloonen, eenig cijfermateriaal omtrent de lasten van den landbouw, het aantal faillisse menten in den landbouw alsmede een beschouwing over het bedrag der hypo theken die op landelijke eigendommen zijn ingeschreven. Verschillende over zichten zijn door een grafische voor stelling verduidelijkt. Het verslag is verkrijgbaar bij de Al- gemeene Landsdrukkerij te 's-Graven- hage en kan ook worden besteld bij de plaatselijke- postkantoren voor den prijs van f 1. o dooi' men hoiopte nieuwe bewijzen tegen mij te verkrijgen. Vermoedelijk heeft men mij op vrije voeten gelaten in de ver beelding dat zij aldus de toedracht der zaaik tot klaarheid kunnen brengen. On getwijfeld zal u, wanneer u zich wendit tot mijn vroegere patroons, de firma Ma ckenzie en Moss, van haar wel de heele geschiedenis vernemen. In het diep gevoel van haar onschuld vond Sheila dat de zaak tpcli wel belacht lijk was. Maar er viel waarlijk niet te lachen! Dal gevoelde zij toch' ook duide lijk en nog dieper ter neer gedrukt dan te voren, betrad zij de uitgesleten trei- den van de inrichting voor iu betrekking zijnde jonge dames. Huissleutels werden er aan de bewoonsters .niet gegeven en dus strekte Sheila de hand uit naar de electrische huisschel. Vóór zij echter op den knop kon drukken werd de deur opengerukt en zij was bijna omvergewor pen door iets groots en warms, iets /massiefs en lomps. Het was een grooltje, witte bulhond, een zonderling dier, dat, zijn ronde -donkere oogen smachtend naar Sheila opheffend, met zijn stompje staart heftig begon te kwispelen en nog heviger dan ,Öe straks genoemde boodschapsloopér begon te snuiven en te snuffei-en. Maar Emma! riep op een toon van .verwijt een der aantrekkelijkste vrouwen stemmen, die Sheila o-oit had geiijoordi maar Emma! Emma was de naam van den reus- Levering tarwe oogst 1930. Vanwege de Vereeniging Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland schrijft men ons, dat de richtprijzen voor tarwe van oogst 1930 als volgt zijn vastge steld prima kwaliteit (kropmeel) 14.50 per 100 kg Ie 13.50 100 He 12.50 100 Ille 11.50 100 Waar deze richtprijzen kunnen schom melen en de Gewestelijke TarWe-orga- nisatie voor Zeeland voor eventueele risico's of anderszins b.v. niet voorziene omstandigheden 2.50 per 100 kg in houdt, zullen de uitbetalingsprijzen zijn resp.: prima kwaliteit 12. Ie 11.— He 10— III e 9— Deze prijzen gelden voor den boer, geleverd geschoond franco pakhuis of franco schip. Bij verkoop kan men hier mee rekening houden. De ingehouden, bedragen worden naderhand onder de leden-aan-geslotenen verdeeld ponds pondsgewijze naar de geleverde hoe veelheden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de kringsecretarissen. ECHTE FRIESCHE 20-50d. per ons (Ingez. Med.) Kostbare bibliotheek verbrand' Uit Peking wordt gemeld, dat in de Chineesche provincie Shanloeng op be vel van een provinciaal schoolbe'stuup de waardevolle Tasaogschin-biblioM llieek verbrand werd, daar men de ver trekken waarin deze was ondei'gebracht, voor 'schoollokalen wilde gebruiken. Deze uit 30.000 deelen bestaande bi bliotheek 'bevatte een volledige verzame ling van oude Boeddhistische klassie ken ,als er in China geen tweede te vin den is. Dc op deze manier vernietigde! deels gedrukte, 'deels uit de hand ge schreven of geschilderde boeken, stam den voor het meererideel nog uit den lijd der oude Ming-dynastie, welke rond het jaar 1350 van onze tijdrekening de heer- '.scKiappij over China kreeg en in 1644 door de Mandschoe werd vervangen. Zoo'n barbaarsclie verbranding van een (kostbare bibliotheek omdait men niet weet, waar men met de boeken moet blijven ,dus uit plaatsgebrek, is -eenig in de geschiedenis der bibliotheken'. achtigen Dulhond, over wiens hjariig li,cha?m Siheila Curtis, terwijl zij! totaal in gepeins was verdiept, bijna lanjg uit op het vloerzeil van den gang was ge? vallen. Emma's eigenares, een flink gebouwde wouw, donker, knap van uiterlijk, die op zwierige wijze een langen, groenen mantel droeg en getooid was met een klein hoedje, dat er erg Fransch ui'tk zag, maakte op innemende wijze haar excuses onder bewering, dat de kleine portie hersens welke het dier in zijn kop had, in de war was geraakt door de ervaringen welke zij in deze akelige molle vereeniging had opgedaan. U zult het met mij eens zijn, dat het een dol malle vereeniging!, of stich ting is, gjin'g ide vriendelijke., opgewekte stem van de dame aan den ingang voort, terwijl zij' nog de steeds snuffelende E mi- ma aan het koord vast hield en mte1! vriendelijke niemvsgieriijpeid hét meisjej dat voor haar stond monsterde. Ik m'een te mogen vermoeden, dat u geen deel uitmaakt van deze vereeniigtag. Het spijt mijt u te moeten zeggen!, dat dit wel het geval is, antwoordde Sheila op een toon van droefheid, weOk-ej aan de andere niet ontging. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5