iprottinciale ZeeuwBche rnmmimi (Industrie, Reclame, In- en Exterieurs) Ook dit soort werk werd bekroond. No, 13 7. Twee bladen. ZATERDAG 13 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. Middelburgs aanstaande vroedschap Marie Diers. I Laat Uw vervaardigen door IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeel'ingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. A Het is het mooiste op de wereld dat men kan hebben: Zoo'n echt diepen eerbied voor een ander. Dat maakt het hart ruim en vroolijk, alsof men vliegen moet. Ons lot. Ons leven is geen lotje uit de loterij, zoo verzucht de pessimist. Dat wil zeg gen, dat wij niet leven om gelukkig te worden maar om te lijden. Een lot uit de 'loterij is voor de volksverbeelding het geluk, dat ons in den schoot wordt ge worpen. Gij zoudt er verbaasd van staan als collecteurs en collectrices van de staatsloterij u eens vertelden hoevele rechtschapen, bedaarde, gezeten burgers niet geregeld een twintigje spelen in elke staatsloterij. Dat zit ons Nederlan ders in het bloed. Wij zijn een nuchter, rustig volk, dat niet van ongewisse avonturen houdt. Alles op zijn tijd, alles weloverwogen en geleidelijk. Maar het vleugje romantiek, dat ook in ieder onzer zit, leeft zich uit in ons verborgen, maar immers van staatswege zeer ge oorloofd, gokje. Je weet nooit hoe een koe een haas vangt. En het heele leVen droomen ze er van, wat ze toch wel zouden doen, als de honderdduizend wa rempel eens viel op hun uitverkoren lot. En die droom maakt reeds gelukkig, waar 'de werkelijkheid ons natuurlijk blijft ontzegd. Maar nu komt uit deze onze volks aard de spreekwijze die ik boven ci teerde, De pessimist vergelijkt ons heele leven met het geliefde kansspel, en con stateert troosteloos, dat wij zelfs geen schijn van kans hebben op de honderd duizend van het geluk. Wij leven enkel om te lijden. Het is misère ouverte. Daartegenover heeft de optimist het vaste geloof dat eens het geluk komen zal; dat eigenlijk het geluk reeds op ons te wachten staat, en wij het zóó zullen grijpen. En jubelend steekt hij bij voor baat de vlag uit; is het al niet voor zich zelf, dan voor een nog meer gelukkige benijde ander: Hij heeft een lot uit de loterij getrokken Dat wil zeggen: Het is bij hem botertje tot op den boom, Is ons levenslot waarlijk met een lot uit de loterij te vergelijken? Of liever, om het meer algemeen te stellen, is het leven een loterij; en de mensch afhan kelijk van het immer draaiende rad der fortuin, dat zijn goede gaven strooit zonder aanzien des persoons? En in grillige wisselvalligheid wordt de een gezegend boven mate, terwijl de ander heel zijn bestaan hunkerend maar be- geerig staat aan den kant? Den oppervlakkigen beschouwer mag het zoo schijnen. Zeker zijn de aardsche goederen uitermate ongelijk verdeeld. En ook de gaven van gezondheid en van geestelijke vermogens worden kwistig geschonken maar niet aan iedereen. Waarom niet aan iedereen? Het loopt mee, het loopt tegen. De een laat violen zorgen, en heeft toch alles wat hij begeeren kan. De ander kent niet dan nood en angst en tegenspoed. Waarom Een loterij, het leven.... Ik geloof dat er ook een beschou wingswijze is, die hooger, wijder uit zicht heeft. Men kan ook zeggen: een, die dieper ziet dan de oppervlakte. Zou het aldus niet kunnen zijn dat ons leven waarlijk een lot was dat wij hebben getrokken, maar dat er aan het immer wentelende rad der fortuin een hand staat, die met wijsheid ons dat levenslot heeft toegekend? En dat het misschien^ enkel ons toevallig schijnt, omdat wij den achtergrond van alles niet kunnen verstaan Er schijnt wel wat voor te pleiten, aar zijn bezonken oogenblikken in ons leven, waarop wij er machtig toe gedrongen worden, om een wondere orde aan te nemen, die, gelijk in het gansche heelal, ook in ons leven zich majestueus voltrekt. Onbegrijpelijk. Maar zéker. In vreugde en zorgen. In lief en leed. Als dit zoo is, dan hebben we maar één ding te doen. Dan hebben wij ons lot, ons levenslot manmoedig te aanvaarden. Dan hebben wij er van te maken wat wij kunnen. Woekeren met de mogelijkheden die ons zijn gegeven. Onze ons geschonken taleriten moeten rente afwerpen voor de wereld waarin wij verkeeren. Onze levensstrijd hebben wij allen dapper te strijden; in het bewustzijn dat ons dit in wijsheid is toebedeeld, en dat Men kan het merken, dat een Raads verkiezing toch altijd nog meer belang stelling vermag te wekken dan een Sta tenverkiezing, Onze brievenbussen wor den naarstiglijker dan toen met verkie zingspamfletjes volgestopt en ook op borden en muren ziet men met nog meer nadruk, in nog grooter formaat en in nog bonter verscheidenheid en groo ter veelvuldigheid aangeplakt, wien men nu toch wel dient te stemmen. Wie aan al die bevelen, wenken, wenschen of commando's zoude voldoen, die zou slechtsz'n biljet ongeldig maken. Want hoeveel goeden raad men u ook geve: meer dan één zwart blokje op het geheele stembiljet moogt ge in elk geval niet rood maken 1 Wij hebben ons tot nu toe niet hevig in den strijd gemengd, en we zijn op dit oogenblik althans ook niet voornemens dat Maandag en Dinsdag alsnog te doen, Toch ware dat niet moeilijk geweest en met name tegen het van rechtsche nader gepreciseerd a.r, zijde ver spreide schotschriftje, waarin de, broe derlijk in één adem genoemde „liberalen en socialisten" gekenschetst werden als Satansknechten, die er op uit zijn „het Koninkrijk Gods in onze oude veste en in onze burgerlijke samenleving te ver storen", zou het al een heel goedkoop succes zijn, onzerzijds met grof geschut van leer te trekken. Doen wij zulks ook nu niet, doch vol staan we met de waarschuwing aan het vrijzinnige kiezerscorps uit te spreken: ziet welke fanatieke zeloten men ter rechterzijde klaarblijkelijk in de politiek aantreft en wees op uw hoede. Zorg er voor, dat het rechtsche element in onzen Raad niet door vrijzinnige, neutrale of onverschillige stemmen versterkt worde! Ge zoudt wel eens tot de ontdekking kunnen komen, dat ge uw eigen ruiten hadt ingegooid. De leuze: tegen versterking van rechts in den Raad, brengt ons ditmaal op het terrein der dusgenoemde bezuiningings- partij. De lijst dezer heeren mocht in 1927, zoo men er een politieke naam voor wilde bedenken, die zoo min of meer de grootste gemeene deeler van de vermoedelijke inzichten der candi- daten aangaf, agressief-conservatief- liberaal genoemd worden. Een bepaalde aanleiding om daar tegen te velde te trekken, was er toen dus niet, temeer, omdat in het georganiseerd liberale kamp in 1927 niet al te veel blakende strijdlust werd gevonden. Met de bezui nigers staat het nu echter anders: het agressieve en conservatieve van hun ka rakter moge er dan niet op vermindert zijn, liberaal is de lijst niet meer. Want no. 2 ervan was tot voor zeer kort, zoo onze inlichtingen juist zijn, lid van c h r. historische unie en het laat zich moeilijk denken dat deze, door een plot selinge bezuinigingswoede overvallen Raadscandidaat, bij principieele beslis singen van niet-financieelen aard, niet met rechts meê zal stemmen De vrijzinnige kiezers, die nu eenmaa' hun hart aan den heer Jeronimus ver pand hebben, gelieven dit dus wèl in het oog te houden: elke stem meer op no 1 van de dusgenoemde Bezuinigingslijst vergroot de kans, dat een economisch- zwevend doch politiek-rechts man méér in den Raad komt Het van rechts dreigende gevaar moet dus allereerst bestreden en zoo mogelijk bezworen worden. Tegen uiterst links: de soc.-democraten, zullen wij niet schrijven ditmaal. Niet, omdat we het zoo met die heeren eens zijn dat weet men wel beter. Maar hun begin selen staan zoo mijlen ver van de onze af, dat polemiseeren en argumenteeren op principieelen grondslag met hen als van ons daarin wat wordt verwacht. En de bloemen die er in ons leven willen bloeien i die mogen wij dan plukken in dankbaarheid. Ons leven dan een opgave, en een taak. Boven optimisme en pessimisme zijn we dan uit gestegen. Spraken de ouden er niet reeds van dat in het lot zich de godheid open baarde Jacobus de Kleine. regel weinig vruchtdragend kan zijn. Jat zij niet versterkt uit den strijd zul- en komen, wenschen wij echter van larte, want overmatige bescheidenheid cenmerkt den leden dezer partij in hun politieke optreden zelden, en over het algemeen moet de liberaal denkende en voelende burgerij weinig hebben van I wat de soc.-democraten vragen, eischen j of.... overvragen. Tenslotte de vrijzinnig-democraten. Vten weet, dat ons blad de v.d.-begin- selen, met name voor zoover zij in de andspolitiek tot uiting komen, niet is toegedaan en, des noodig, niet ge schroomd heeft daartegen scherp stelling I te nemen. Maar in de stedelijke politiek j tellen andere dan hoog-politieke over wegingen óók mede en wij willen niet ontkennen, dat het ons een genoegen zal doen in de nieuwe Middelburgsche vroedschap, naast het bekwame Raads-1 lid, de medica mevr. Weyl, den vice- voorzitter van Handelsbelang, den heer doasson te zien plaats nemen. Na aldus aan partijen, die niet de onze zijn, enkele opmerkingen te heb ben gewijd, nog een woord tot de libe rale Middelburgers. In de eerste plaats zouden wij dezen met nadruk willen vragen: trekt de lijnen strak en houdt koers Z ij t gij in den grond van uw hart liberaal, stemt dan ook liberaal, maar niet een wildeman die „toch nok wel min of meer aan den liberalen kant is" (met het hierboven geschetste gevaar en geeft al evenmin uw stem aan een rechtschen candidaat, hoezeer ge dien als mensch wellicht ook „een geschikt man" moogt vinden. Het liberale leven in onze stad wordt weer opgewekter, het ledental der afdeeling is den laatsten tijd belang rijk toegenomen: toont nu ook aan de gemeentelijke stembus uw waardeering voor de gezonde en levenskrachtige be ginselen van het liberalisme in het al gemeen, en voor de candidaten, die deze politieke richting in het gemeentebe stuur bereid zijn te verdedigen, in het bijzonder. Indien men niet uit den band springt en niet onverschillig is, maar wanneer men zich politiek en staatsburgerlijk be wust is, dan vervulle men als goed libe raal denkende vrouw of man zijn plicht door te stenpnen op no. 1 van 1 ij s t 3: m r. Th. Portheine. Met inspanning van aller krachten moet het mogelijk zijn, de liberale een lingsfractie van de nu afgeloopen vier jarige periode weer tot een heusche fractie van 2 liberale Raadsleden te maken. Iedere liberaal zij daartoe zijn politie ken plicht indachtig! Technisch Fotowerk flngez. Mod'.) BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond, voorhoofdspijn, koorts, constipatie, bra ken of diarrhee heeft reeds een glas natuurlijk „Frans-Josef"-bitterwater, een zekere, snelle en aangename uitwerking. (Ingez. Med!.) Het heele wetsontwerp werd hierna aangenomen met 59 tegen 3 stemmen. Tegen de communisten en de heer Braat, Aan de orde is de interpellatie-Wijn koop in verband met het weren van De Tribune uit de openbare leeszalen en uit den stationsboekhandel. De heer W ij n k o o p betoogde, dat de inspecteur der openbare leeszalen zijn verbod niet zou hebben uitgevaardigd, als hij niet had geweten, dat de minister achter hem stond. Hij zette verder uit een, dat de openbare leeszaal neutraal moet zijn, waxjt dat anders vervalt het principieele verschil met de bijzondere leeszaal. Hij betoogde verder, dat wat communisten in de Tribune zeggen, zij moeten zeggen tot de arbeiders. Het communisme meent, dat God beteekent: slavernij. Wat een ander meent kan hem niet schelen. Hij noemde deze nieuwe censuur op het geschreven woord en op de uitbeel dende kunst, gevoegd bij de steeds ver der gaande censuur op het gesproken woord een aanwijzing voor den onder gang der bestaande maatschappij. Hij stelde zeven vragen, waarin hij o.m. vroeg dezen boycot te doen ophouden en naar de motieven die leidden tot het verbod van verkoop van De Tribune in Spcorwegboekhandejs. Minister Terpstra antwoordde, dat de actie tegen de Triüune geheel is uitgegaan van het bestuur der Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen, dat hij deze actie heeft goedgekeurd, die intusschen niet ging tegen De Tribune als politiek blad, maar tegen de wijze waarop dit blad gevoelens van anderen krenkte. Indien De Tribune haar hou ding wijzigt, kan ook de houding tegen over dit blad gewijzigd worden, De minister van waterstaat, mr, Rey- m e r antwoordde, dat de spoorwegen zelfstandig beslissen over toe te laten lectuur. In dit geval maakten zij bezwaar tegen verkoop van een blad, dat de noodzakelijke orde en tucht ondermijnt. De minister had geen aanleiding om aan drang in een andere richting uit te oefenen. Daarop diende de heer W ij nk o o p (comm.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de Tri bune ter lezing moet liggen in de open bare leeszalen en verkrijgbaar moet zijn in den spoorwegboekhandel. Bij de debatten zeide de heer Boon (lib.) dat 't gaat tegen de wijze van voor stellen. Ook een politieke partij heeft geen vrijdom van schunnigheden. De stationsboekhandel had echter het blad verkrijgbaar moeten stellen, als de rech ter 't niet verbiedt. De heer v. d. H e i d e (s.d.) zal wel voor de motie stemmen, doch voegde er een onvriendelijke qua- liifcatie aan het adres van De Tribune bij. Ook de heeren Marchant (vd.) en F1 o r i s Vos (m.p.) zegden hun stem toe. TWEEDE KAMER. Stuwadoorswet, „Tribune" in de openbare Leeszalen. De voorzitter deelt mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten het wets ontwerp tot wijziging van de Schepen wet naar een bijzondere commissie te zenden. In deze commissie worden be noemd de- leden Schokking, Beumer, j Brautigam, Knottenbelt en Goseling. Aan de agenda werd toegevoegd het wetsontwerp tot wijziging van de Land- arbeiderswet. Bij de Stuwadoorswet werd het amen- dement-Brautigam tot het verplicht stel len van veiligheidscommissies met 42 j tegen 18 stemmen verworpen. PRINSES JULIANA TE GRONINGEN. Het bezoek van Prinses Juliana aan de stad Groningen in verband met hett doopen en tewater laten van het nieuwe instructievaartuig van hét Onderwijsfonds voor d,e "Scheepvaart is voor "Groningen aanieiSjng geworden tot het brengén van een grootsche hulde. Te pl'.m. half twaalf zou dé Prinsesi met gevolg arriveeren,. om zich direct naar de woning van den Commiss'aris) der Koningin te begeven voorden lunch, waar na op initiatief dér Oranje vereeniging „Oranje Nassau" H. K. H. te half twee een vaandel groet door leden der Gym- pastiekveree ingingen 'zou worden ^ge bracht. Hierna zou de Prinses zich be geven van het instructievaartuig „Prins'. Hendrik", waarmede naar de werf „Gi deon" werd gevaren. Hier zou de Prin ses een zanghulde worden gebracht dooi* dertienhonderd schoolkinderen en leer- Inigen van verschillende zeevaartscholen, ba. van Vlissingen. Daarna zou na een red;e van vice-,admiraal Fock de doopplechtigheid plaats hebben. PRINSES JULIANA NAAR PARIJS. Prinses Juliana zal een week' langer dan de Koningin en den Prin's te Parijs verblijven om verschillende merkwaar digheden van deze stad te bezoeken. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R'O. Naar het Hbld. verneemt is aan den oud-wethouder van Amsterdam het raadslid J. Ter Haar Jr., het Voorzitter schap van de Avro aangeboden. De heer Ter Haar heeft dit aanbod ernstig in overweging genomen. Liet Hbld. verneemt dat de heer J. ter Haar Jr., die aangezocht was om het voorzitterschap van de A.V.R.O, te aan vaarden, gisteren in den loop van den dag aan het A.V.R.O.-bestuur schrifte lijk heeft bericht, dat hij na ernstig be raad met het oog op zijn gebrek aan tijd om de belangrijke functie naar behooren te vervullen, op de aanbieding niet kan ingaan. RADIO-CENSUUR BEZWAREN. Gistermorgen zou de heer J, Stern- heim voor de V.A.R.A, een voordracht houden, welke echter gedeeltelijk geen voortgang kon hebben, omdat de radio- contróle-commissie den desbetreffenden tekst niet tijdig had teruggezonden. Bij het hoofdbestuur van de V.A.R.IA. is (naar Het Volk meldt, een brief van de radio-omroepcontrolecommissie 'inge komen waarin naar aanleiding vè.n het gesprokene door den secretaris dier Vara op 10 Juni j.l. inplaats van de rede van den heer Schevehels de commissiel op grond van art. 11 van het reglement der radio-, omroep con trolecommissïe het be stuur der Vara ter verantwoording roept over haar houding in de vergadering op 17 Juni a.s. te U/15 uur. DE UITBETALING DER INDISCHE PENSIOENEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Ketelaar, betreffende de uitbe taling der Indische pensioenen, heeft de minister van koloniën geantwoord, dat het onderzoek naar de gevolgen van een eventueele veranderingvan de drie- maandelijksche uitbetaling van pen sioenen in een maandelijksche uitbeta ling inderdaad heeft plaats gehad. Met het oog op de kosten, die blijkens de resultaten van dat onderzoek aan den maatregel zijn verbonden, is de minister met de Algemeene Rekenkamer in over leg getreden, ten einde zoo mogelijk tot' een vereenvoudiging in de administratie te geraken. De bepaling van zijn standpunt in deze aangelegenheid meende de minister zich 'te moeten voorbehouden tot na af loop van het overleg met de Algemeene Rekenkamer. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Blijkens het verslag van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, bedroeg op 31 December 1930 het aantal leden van afdeelingen en correspondentschappen

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1