^rotrirtriale jZeeuwsche Twee bladen. VRIJDAG 12 JUNI 1931. Eerste Blad, 174e Jaargang, IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummer s Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No, 13 6, TWEEDE KAMER. Agenda. Stuwadoorswet. De centrale aldeeling heeft besloten op Donderdag 18 dezer in de af deelingen te doen behandelen het wetsontwerp be treffende den Economischen voorlich tingsdienst De voorz. wil aan de agen da toe voegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol inzake de wijziging van het verdrag, houdende de regeling van de luchtvaart, het wetsont werp tot wijziging van de Successie-wet, het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en de interpellatie-Oud over de uitvoering van de Tarwewet, Aan de agenda van de Tweede Ka mer zijn toegevoegd de wetsontwerpen: 1. de verhooging van het renteloos voor schot uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Zutfen naar Deventer; 2. de onteigening voor den aanleg van een nieuw rijksweg-vak ter vervanging van den weg om den Teersdijk in den rijksweg Nijmegen Grave's-Hertogenbosch; 3, de onteige ning voor de verbetering aan den rijks weg RenswoudeArnhem bij de Klomp en over Ede. Bij de voortzetting van de behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet verdedigde de heer Brautigam (s.d.) een amende ment tot invoering van arbeidsboekjes als controle op de naleving van de voor schriften betreffende den arbeidstijd. De heer Guit (r.k.) verdedigde een amen dement van dezelfde strekking. Minister Verschuur betoogde, dat aan een controlemiddel in de praktijk geen behoefte is gebleken en dat het vroeger mislukt is. Nadat de minister toegezegd heeft, dat in de bedrijven, waarin dat noodig zal zijn, over de arbeidsboekjes zal kun nen worden beschikt, worden beide amendementen ingetrokken. De heer Brautigam verdedigde daarna een amendement om te bepalen, dat bij overwerkvergunningen voor langer dan een week vooraf overleg moet worden gepleegd met de arbeiders organisaties; de heer De Visser (comm.) een amendement om den werk tijd in de haven te bepalen op 7 uur per dag en 40 uur per week. Minister Verschuur merkte op, dat een groot deel der industrie reeds met verkorten arbeidsdag werkt. Hij zou geen bezwaar hebben tegen een 7-urigen arbeidsdag als hij over middelen beschikte ook den vrijwilligen arbeid verplicht voor te schrijven. Ten aanzien van het amendement-Brautigam betoogde de minister, dat de praktijk reeds grootendeels beantwoordt aan de wenschen van den heer Brautigam. Een amendement-de Visser tot ver plichtstelling van den vrijen Zaterdag middag wordt niet voldoende onder steund en komt dus niet in behandeling. Toen de heer Brautigam (s.d.) zijn amendement zoodanig had gewijzigd, dat de termijn waarvoor een overwerk- vergunning zonder overleg met de orga nisaties van werkgevers en werknemers kan worden verleend, niet wordt vast gesteld op één week, maar op een bij algemeenen bestuursmaatregel vast te stellen tijdvak, nam de Minister het amendement-Brautigam over. Het amendement-de Visser werd ver worpen met 54 tegen 2 stemmen. De heer Brautigam had daarop een amendement om de commissies van advies voor den havenarbeid in plaats van facultatief, verplicht te stellen, wat hij echter na bestrijding door den minister introk. Voorts had hij een amendement om de instelling van veiligheidscommissies im peratief te stellen. Na bestrijding door den minister werd de stemming bepaald op heden. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA". Morgen zal zooals beidend) Prinses Juli ana op de werf „Gideon" van den heer J. Koster Hzn. te Groningen het) eer ste in Nederland gebouwde schooïschip, dat haar naam zal dragen, doopen en daarna te water laten. Het is het nieuwe1" Instructievaartuig voor het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amstjerdiam, dat bestemd "is dienst te doen als oefen- en opleidings schip voor d,e zee-, Rijn- en 'binnenvaart. Vooral met het oog op de opleiding voor de binnenvaart moesten de hoofdaf metingen van het nieuwe Instructievaar- luig zoodanig beperkt worden,, dat oolc dpor Friesland kan worden gevaren. De lengte bedraagt 32.40 m de breedte 6.37 m en de grootste diepgang 1.80 m'. In verband met een behoorlijke hoogte van liet schoollokaal is dje holte op 2.85 m vastgesteld. Het middenschip is door een water dicht schot in twee deelen gescheiden. In het voorste ged'eel'tje worden onder- gébracht dé leerlingen, die geheel aan boord worden opgeleid. Hiervoor worden twaalf 'kooien en een afzonderlijke hut voor hok en bootsman gebouwd;. Het ach terste gedjeeltje is evenzoo in twee dee len gescheiden, waarvan het voorste wordt ingericht als schoollokaal met aan grenzende hutten voor leeraren, het ach terste gedeelte als slaapvertrek voor zes tien leeerlingen van Binnenvaart- of Zee vaartscholen, wanneer deze met de „Prinses Juliana" oefentochten maken. De technische inrichting van 't nieu we Iiistructievaartjuig voldoet aan de hoogste eischen en alle modierne midde len voor navigatie, enz. wopdlen toege past. Het vaartuig zal electjrisch worden ver licht. De bemanning van de Prinses Juli ana" zal 'bestaan uit een 'kapitein, een eerste officier-leeraar, een machinist- leeraar, een bootsman en een kok-hof meester. De aan boord, op te leiden leer ling-matrozen vormen verd;er de overige bemanning. Het ligt in die bedoeling half Augustus den officieelen proeftocht met de Plón sen Juliana" te houdien, 'dat daarna on middellijk in dienst zal worden gesteld. Wanneer de financieels omstandighe den zulks mogelijk maken, zal ook het Instructievaartjuig „,Prins Hendrik" in exploitatie blijven. De plechtigheid der doop zal van half dyie af door de K.R.O. via Huizen wor den uitgezonden. ACTIE TEGEN DE RADIO-CENSUUR- Vragen van ir, Albarda- Het Tweede Kamerlid de heer Albar- da heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, op welke gronden de Radio-contröle-commissie de uitzending van een redevoering en van orgelmuziek, ter herdenking van den zeven jaar geleden in Italië omge- brachten socialist Mateotti, op 10 Juni 1931 heeft verboden Heeft de minister, toen hij van het in de vórige vraag bedoelde verbod be richt ontving, aanleiding gevonden zijn tusschenkomst te verleenen, ten einde opheffing van het verbod te bevorderen? Hebben eenige beslissingen, welke de Radio-contröle-commissie in den laat- sten tijd beeft genomen, den minister niet tot de overtuiging gebracht, dat die commissie met haar preventief toezicht menigmaal verder gaat, dan „ter voor koming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, en de openbare orde of de goede zeden", waarvan wet en regle ment spreken, verdedigbaar is? Is de minister niet van meening, dat inzonderheid met het verbod van de Mateotti-herdenking de Radio-contröle commissie de grenzen heeft overschre den van de opdracht, welke voor haar in de Telegraaf- en Telefoonwet en het Radio-contróle-reglement is te vinden? Hebben de ervaringen van den laat- sten tijd den minister niet overtuigd van de wenschelijkheid, om de preven tieve censuur op de radio-uitzendingen af te schaffen, en wil de minister de af schaffing van die censuur, al of niet met wetswijziging, bevorderen? Wat is de reden, dat de minister nog steeds niet overgegaan is tot de regeling van het beroep van de beslissingen dar Radio-contröle-commissie, hoewel hij reeds op 27 Mei 1930 in de Tweede Ka mer zijn voornemen daartoe uitsprak, op 23 en 30 October 1930 die uitspraak be vestigde, en op 3 Januari 1931, in ant woord op schriftelijke vragen, mede deelde, dat zijn beslissing slechts wachtte op het verslag van een onderzoek in het buitenland, welk verslag nu reeds ge- ruimen tijd geleden is verschenen? Kan de regeling van het beroep nu spoedig verwacht worden, en zal die regeling zoodanig zijn, dat de beslissing in hoogste instantie blijft bij den tegen over de volksvertegenwoordiging ver antwoordelijken minister Waarheid wekt deugd, Liefde kweekt deugd, Reinheid is deugd. Gisterenavond ongeveer half negen trok een lange stoet demonstranten tegen den radiocensuur door de straten van den Haag. Eenige duizenden namen er aan deel. Aan het hoofd werden de verschil lende vlaggen en vaandels van de fede ratie Den Haag van de S.D.A.P., A.J.C., N.A.S.B. en V.A.R.A. meegedragen, waarachter weer een muziekkorps ging. Hierbij liep o.a. ook wethouder Drees en de secretaris van het hoofdbestuur der V.A.R.A., de heer Zwertbroek, Tal van doeken met opschriften wer den meegedragen. De politie hoefde slechts op te treden als verkeersrege laar, want alles ging heel gemoedelijk toe. Onderweg werden manifesten aan het publiek uitgedeeld. DE TARWEWET. De vijf landelijke organisaties in het bakkersbedrijf hébben in hun vergade ring te Amsterdam besloten eenstem mig te ijveren voor: een percentage, van minstens 10 pdt. vrije, onvermengde bloem voor de be schuit- en banketbakkerij der gemengde bedrijven; een zoo laag mogelijken prijs der onvermengde bloem; een niet hoo- ger percentage dan 15 pet bloem en meel van inlandsche tarwe; een sterke "bestrij ding van den invoer van 'Belgisch brood in Nederland; een broodprijsverhooging van een cent per 800 gram voor elkein f 1.50, waarmede de bloemprijs per 100 kg wordt verhoogd ,!n te gaan met 1 Juli a.s. en voor de oprichting een-er bak ker scentr ale door de federatief samen werkende bonden in het bakkersbedrijf. Aan de bakker sv er t-egenwoordigers in de advies-commissie werd verzoc'ht deze wenschen aan de reigeeringl 'over le bren gen. Van 29 Juni tot 8 Juli komt in de haven van Amsterdam de Engelsche pantserkruiser „York". Gemeenteraadsverkiezingen, ZUIDZANDE. Gekozen zijn: 1 A.R., P. Luteijn met 42 st. (aftr.), 2 S.-D-., J. le Roij en J. A. de Lijser met resp. 163 en 5 st.; 4 lib., J. Risseeuw-de Hullu met 78, I. Luteijn B,on wens met 36, A. J. Lako met 50 en J. J. Perduijn met 21 stem men (allen aftredend). Er heeft een verschuiving plaats ge had met 2 zetels it-en gunste van de S. D. MIDELBURG, De firma Joosse alhier heeft gister op pakkende wijze reclame gemaakt voor haar moderne machine van permanent wave. In de étalage was deze machine op gesteld en men 'had een jonge dame be reid gevonden haar hoofdtooi te 'laten behandelen volgens de laatste 'kjennis 'der dameskappers. Het was te- begrijpen, djatj dit op een drukken Donderdagmiddag gedurende een paar uur veel belangstelling trok', vooral van de zijde der dames, van wie zeker velen zullen gaan overwegen of zij zich ook niet voor zulk eén behandeling zullen aanmelden. Gisterenavond wierp een hier te vergeefsch werkhoekende man, afkom'stig uit Leiden en reeds geruimen tijd were- loos een 'blijkbaar bij het graafwerk voor de waterleiding gevonden steen door een der groote spiegelruiten van de firma F. B. den Boer. Hij deed dit terwijl' tjwee agenten van politie vïaikj in zijn omge ving waren en deze gingen dan ook direct tot arrestatie over. De man trachtte' op deze wijze onderdak te krijgen. De Marine-kapel te Middelburg. De lang verwachte zomerscihe dagen schenen gisterenmiddag, hum intrede te doen en het was des .avonds prachtig wé der, toen de mijnenveger M 4 tegen 8 uur voor de Stationshrug alhier aankwam én na, mede door het lage water., nog al al w,at gesukkel eindelijk omstreeks half negen aain de moskade meerde. Daar en ook op den weg, die volgens opgave door het korps zou worden gevolgd, had den honderden zich verzameld om' van den tocht door de stad getuige te zijn en het viel allen tegen, toen bleek, dat 'liet in afwijking van de door de politie hier ter stede ontvangen opgave, niet in de bedoeling lag, da,t het korps spelende naar de Abdij ging. Gelukkig dat de tami- bours en pijpers onder de kranige leiding van den tambour-majoor Witteveea met tromgeroffel en kranig gefluit de route wel volgden en daar toch de aanwezige nog een welkome vergoeding gaven. De leden van den kapel waren direct naar de Balans gegaan en hier werd de stoet eerst officieel geformeerd en trok men de Abdij in, die behalve op het vrij gehouden gedeelte voor dé woning van den Commissaris der Koningin, een menshenzee was. Men stond er mannetje aan mannetje en ook nog buiten het fraaie plein bleven velen genieten van de taptoe. De Commissaris der Koningin w,as mét zijn familie en gasten op het bordes van zijn woning aanwezig gedurende de gje- heele uitvoering, die zoowel door het deel dat het muziekkorps onder zijn be kenden dirigent, den heer L. H. F. Leis- kow, als door hetgeen de tambours en pijpers ten gehoore bracht, een "stevig gecoördineerd geheel vormende, als iets bijzonders op muzikaal gebied. De rof fels, hel hoorngeschal, de zachtere too. nen van de fluiten, komen in deze om geving allen uitstekend tot hun recht en de keurige muziek, die de mannen van den kapel ten gehoore brengén, de volksliederen, de marschen, de beken de melodiën van Piet Hein, van „In een blauw geruitcn kiel" en dergelijke', de den het niet minder. Toen de taptoe onder applaus van de ■aanwezigen was beëindigd, complimen teerde de Commissaris der Koningin de heeren Leistikow en Witteveen en dank te hen hartelijk voor het gebodene. Alle marinemannen werden vervolgens bij ge- 'd eel ten binnen genoodigd om eeln ver frissing te gebruiken. Toen ,weer was in en even later ging de tocht, nu met; aangetreden zette de muziek een marsch de muziek langs de bekend gemaakte -route naar de Loskade terug om weder naar Vlissingen te varen. Ook bij den terugtocht en het vertrek waren nog zeer velen aanwezig en na het vertrek bleef het, mede dank zij hét heer lijke wener, nog eenigien tijd druk op straal. Hedenmorgen te ruim 8 uur kwam de. kapel weder aan de Loskade aan voor het maken van een muzikale wandeling door een groot deel der stad. f Ditmaal waren ook de jongens van de opleiding naar Middelburg gekomen en maakten den tocht mede. Op de Markt werd een kartier rust gehouden. "Ook nu trok de zeldzame gebeurtenis 'veler belangstelling en &e schooljeugd trof het, dat een groot deel nog voor den .aanvang der lessen plaats hlad. De G-entsche bezoekjers die gisteren met 'm'uziek door de stad frokken, hadden het hier blijkbaar naar hun zin gehad, want toen dei 'boot de touwen weer had los geworpen, deed de muziek het' Neder land sch Volkslied hooren en klonk luid gejuich tot afscheid. VLISSINGEN. Naar men ons mlejcjiedeel't zal op 7 Juli a.s. cle Nederlandsche Spoorwegen le Utrecht aanbesteden het uitvoeren van grond- en spoorwerken.het maken van een visitatiezaal met aangebouwde dou anekantoren, het maken van een 'schaftlo kaal voor de Maatschappij „Zeeland"; het maken van een'kantoorgebouw voor die Maatschappij; bet maken van een douanegebouw, en overkapping; het ver lengen van d.en toegangsweg; het mak|en van 'n afrastering;'t verplaatsen en oprui men van weegbruggen; liet afbrekjen van gebouwen en het uitvoeren van djv. wer ken op het station te Vlissingen. De kos ten dezer uit te voeren werken worden geraamd1 op 1' 146.000. De harmonie „St. Caecilia" direc teur de lieer André J. Geysen, geeft Zon dagavond 8 uur een concert in de tent: op den Boulevard Evertsen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. WATERLANDKERKJE. Woensdag ver gat!,erde de Raad dezer gemeente mét af wezigheid van de heeren H. J. Wijffels wegens ziekte en den heer Wj. de Feijter. Van dien Gr-ooten BoompoTder was een Verzoek ingekomen of er geen bezwaar was om voor één jaar tolheffing te; vra gen wat werd goedgevonden. Aangeb-odien werd het gemeenteverslag over 1930. Vastgesteld werden opnieuw de pen sioengrondslagen van de gemeenteambte naren. ir i Beëdigd werd de gemeente ontvanger dje in Maart 1.1. definitief is benoemd, de heer F. van Roseveid;, van Schoondij'kp. De keiweg Aardenburg-St. Kruis. AARDEN'BURG. Men schrijft ons: De commissie van onderzoek,1 inzake de vernieuwing van dén keiweg Aardenburg —Sint Kruis heeft, naar aanleiding van de 'besprékjngen met den technicus in de openbare gemeenteraadsvergadering van: 21 Mei 1.1. nog een aanvullend rapport uitgebracht. Daar het dé commissie onmogelijk scheen, in eenig -opzicht met den techni cus samen te werken, heeft ze zic'h tele grafisch in verbinding gesteld met den hoofdingenieur met verzoek, zich ter plaatse -persoonlijk' te overtuigen van de wenschelijkheid' van het aanbrengen van verandering in het lengteprofiel. De hoofdingenieur voelde verschillen de der bezwaren als juist en nam ten- opzichte daarvan een tegemoetkomende houding aan. Hij zegde zooveel mogelijk' zijn medewerking toe tot' het verkrijgen van enkele wijzigingen. Een woord van lof meent de commis sie den hoofdingenieur niet te moeten onthouden voor zijn tegemoetkomende en welwillende houding. De politie te Goes; heeft aangehou den en ter beschikking van de Justitie igesteld, zekere D. K„ 28 'jaar, verdacht van diefstal van ëen rijwiel ten nadeele, van zekere Fransen te Goes. De Commissaris der Koningin heeft aan den gemeenteveldwachter fe St. Ain- n al and Ch. Schipper', met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. De heer C. Hooigerlhteide, brigade commandant -der Rijksveldwacht te Haamstecie is ingaande 1 Juli a.s. in gelijke functie benoemd te M i d d e 1- bur g. De Controlekwestie van Duitschland. Het „Journal Officiel" van den Vol kenbond publiceert een nota van den Franschen minister van "buitenlandsche zaken, die Briand in zijn functie van voorzitter van de gezantenconferentie reeds op 16 Maart j.l. aan den secretaris generaal van den Volkenbond heeft doen toekomen en die Sir Eric Drummond op 10 April aan de leden van den Vol kenbondsraad ter kennisneming heeft toegezonden. In deze nota maakt Briand de leden van den raad erop opmerkzaam dat sedert de terugtrekking der intergeal- lieerde miltaire controle-commissie op 31 Jan. 1930 uit Duitschland geen enkel controle-orgaan meer bestaat, dat toe zicht oefent op de uitvoering van de aan Duitschland opgelegde ontwape ningsverplichtingen, Briand is van mee ning, dat deze verplichtingen door Duitschland na de terugtrekking van de intergeallieerde controle-commissie niet op bevredigende wijze zijn vervuld. Hij verwijst hierbij naar vier aan de nota gevoegde bijlagen die echter niet gepu bliceerd worden, en voorts naar een aantal artikelen van het verdrag van Versailles, die door Duitschland naar zijn meening ten aanzien van de ontwa peningsverplichtingen niet ten volle zijn nagekomen. Deze punten hebben betrek king op de sterkte en de recruteering van de Rijksweer, op het militaire be stuursapparaat van den Rijksweer en op de vorming der Duitsche afweerorgani- saties. De nota van Briand draagt een zui ver informatorisch karakter. Verdere stappen worden in de nota niet aange kondigd. De zaak kan slechts in den Volkenbondsraad aan de orde worden gesteld wanneer een der raadsleden de kwestie van schending door Duitsch land der ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles in dezen vorm aan de orde stelt. Een dergelijk voorstel is echter niet aanhangig ge maakt en wordt voorloopig ook niet ver wacht In Duitschland is men nogal kalm over het geheel niet actueel en is veeleer de van groote beteekenis. De kwestie is in

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1