T I provinciale ifeeuuisclte K DarolFarquhar H EV ËA-fietsbanden Amalgamated Anthracite Collieries Ltd. No. 13 3. DINSDAG 9 JUNI 1931. 174e Jaargang. BINNENLAND. jg| DE AVONTUREN VAN DIENSTWEIGERINGSCONGRES. lllfeiS lIsisjjpN tm ZEELAND. Englands grootste Anthraciet- Producenten. (Wordt vervolgd). 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeetingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummer 5 cent. BRIEVEN VOOR DE KONINGIN. Op last van H. ,M. de Koningin, brengt' de directeur van het Kabinet der Konin gin in de Stct. ter algemeeme kennis, dat, gedurende H. M.'s verblijf in het jb'uitenland, de aan de Koningin gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aam H. Mi. op de gewone wijze per post kunnen worden ingezotó- den, of bezorgd bij het Kabinet der Ko,- ningim te 's-Gravenliage. BEVEILIGING VAN MENSCHEN- LEVENS OP ZEE. Ingediend is bij de Tweede Kamer eetn wetsontwerp tot wijziging van de Sche penwet. Ingevolge art. 65 van het op 31 Mei 1929 te Londen gesloten verdrag voor de beveiliging van mènscbenlevens op zee, zal dit verdrag op den len Juli 1931 in werking kunnen treden. Het is dus noodig, dat vóór dien datum de noo- dige wettelijke bepalingen tot stand ko men, opdat het verdrag zijn geheele en volledige werking kan hebben. Het onderhavige wetsontwerp strekt daartoe. ■Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt oui eenige andere wijzigingten, die voortvloeien uit de wijziging van het iWetboek van Koophandel en uit de invoe ring van de M ar i ne s chee p s onge vallen we t, aan te brengen en verder nog enkele wij zigingen, die in den loop der jaren bij de uitvoering van de Schepenwet noodig zijn gebleken. DE STADHUISKWESTIE TE LEIDEN. De gemeenteraad van Leiden besloot gisteren met 23 tegen 8 stemmen, na langdurige discussie, en ondanks het verzet van het college van B. en W,, de voorstellen der rechterzijde naar B. en W> te zenden om prae-advies en de be raadslagingen over de stadhuiskwestie te schorsen. Tegen stemden o.a. de vier wethouders. De rechterzijde had nl, voorgesteld om a. den heer Dudok uit te noodigen een plan te ontwerpen voor een nieuw raad huis zonder behoud van den ouden gevel b. enkele andere architecten uit te noodigen plannen te ontwerpen voor een nieuw raadhuis zonder of met behoud van den ouden gevel; c. als plaats voor het raadhuis met en zonder behoud van den ouden gevel aan te wijzen het terrein aan de Bree- straat. NEDERLANDSCHE BLOEMEN OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING, 'Bij de opening van liet Nederlandsche gebouw op de Intern, koloniale tentoon stelling te Vincennes hebben de Aals- meersche kweekers een groote zending prachtig witte seringen gezonden ter ver siering van de groote hall. Een hulde van de Nederlandsche kweekers, die zeer op prijs werd gesteld. Thans is het de bedoeling van de Ver- eeniging „De Iris" te Haarlem, om, ter gelegenheid van het bezoek van de Ko- 8). - Terwijl Sheila, moed vattend, bij inch zelve dacht: „feeur toch niet langer, malle kerel, straks is alles wel opgehelderd"^ antwoordde zij met imeer vastheid in haar stem: ^iU' kwam binnen met 't pakje in de hand, legde het op mijn tafel en vroeg of een der heeren het ontvangbe wijs Wilde teekenen. Wat antwoordde u? Ik antwoordde, dat u niet op het kanlopr waart. Ik voegde er bij, dat u naar uw oom was, die ernstig ziek is 'en dat ik niet wist wanneer ik u ko(n terugverwachten. Dat wist ik ook niet; het was voor u mij opbelde. Jawel, ga maar verder, beval kar Pitein Darol Farquhar. Hij was net als zijn oom, merkte zij bi al haar zenuwachtigheid toch op. Pre cies zijn oom, vond zij voor de eerste Di aal in al den tijd dat zijl bij de firmjq in dienst was. Tot op dezen morgen had zij het altijd eigenaardig gevonden, dat een zoo bovenmatig onaalngenaiaiml heer als de Oude Kei een neef had, die zoo. vriendelijk opgewekt kon zijn, niingin aan de tentoonstelling een 10.000 afgesneden Irissen, welke per K.L.M. zul len worden verzonden, ter beschikking te stellen. Gedurende de Hollandsche week, die eind Augustus te Parijs wordt gehouden, zorgt de Nederlandsche Gladiolus-vereeni- ging voor een 10.000 gladiolusblbemem. Het uitvoerend comité van de Neder landsche deelneming heeft aan het lid der algemeene commissie, den tuin-archi- tect J. R. Koning, die ook de terreinen om het Nederlandsche paviljoen heeft aangelegd, de zorg opgedraen over deze zoo. zeer gewaardeerde hloemenzendin- gen van de Nederlandsche kweekers. DE AARDSCHOKKEN. Het Kon. Meteorologisch Instituut te de Bilt deelt mede: Uit de binnen gekomen berichten blijkt wel dat de jongste aardbeving over ons geheele laad is waargenomen, het sterkst nabij de Noordzeekust. Zij is de sterkste geweest van alle bevingen waarvan 'hier aanteekening is gehouden. Het is de vier de sedert 1926 die in ons laind is gevoeld. In den nacht van 5 op 6 Jan. 1926 werd een aardbeving waargenomen afkomstig uit de Eifel, die vooral in Limburg werd gevoeld maar ook nog op enkele plaatsen in Groningen, Friesland en Z.- Holland. Uit denzelfden hoek n.l. uit de omgeving van Bonn was de beving van 14 Januari 1928 afkomstig. Vian de 61 berichten kwamen b2 uit Limburg het verst verwijderde punt van waarneming was Haarlem. Verder verdient de beving van 1 op 2 Mei 1928 vermelding die haai' epicentrum in ons land had, ver moedelijk in de streek van Utrecht, Den Bosch, Nijmegen en "Arnhem. Van deze zeer zwakke beving 'kwamen slechts een zestal berichten binnen. Een dergelijk geval van een aardbeving van Nederland sehen oorsprong kwam voor op 17 Maart 1883 en werd waargenomen binnen den driehoek Den Haag, Alkmaar en Til recht. Te Alkmaar beeft Zondag een zeer druk bezocht dienstweigeringscohgres plaats gehad. Dit congres werd Zaterdag avond geopend. Naast bekende sprekers uit de anti-militaristische wereld werd ook het woord gevoerd door den heer Setteur van de R.-K. Volkspartij, De Staatscourant van 8 Juni 1931 bevat de verschillende bepalingen be treffende de jacht op wildsoorten. De Koningin en Prins Hendrik maakten Zondagmiddag samen in een open rijtuig met twee schimmels be spannen een rijtoer door een deel der gemeente Apeldoorn, waarbij de Prins zelf mende. r.v'T-.yaK'.v -v>? (Ingez. Meid.) wanneer hij zijn uit verlegenheid voort komende bokkigheid had afgelegd Dezen morgen was het evenwel alsof het de oom was, die sprak. Juffrouw Curtiss, herinner u nog eens goed en deel mij nauwkeurig imede elk woord, dat u aan dien Harris heeft gezegd en wat hij aan u heeft gezegd. Toen u hem mededeelde, dat u niet wist, wanneer u me terug verwachtte..!, Zeide hij, dat het er niet toe deed. Hij voegde er bij, dat ik wel voor hel pakje kon teekenen. En heeft u dat gedaan? (nadrukke lijk) Heeft u het bewijs van ontvangst geteekend? Zeker Zonder eerst te zien wat er in het pakje was i Wel neen. 1 Ik wist dat er parels in moesten zitten, maar ik kon toch niet teekenen voor ik ze had gezien Ik maakte dus eerst het touw los en deed het deksel open. Keek u alleen naar de parels of heeft u ze er ook uitgenomen. Ik heb ze er uitgenomen, kapitein Farquhar. Ik hield ze zoo, ze strekte haar mollige, ringlooze hand uit, ik be keek ze.... en daarna heb ik ze weer in de doos gelegd. Heeft u dat zelve gedaan? Heeft Harris ze niet aangeraakt? De looper? Neen, ik heb het zelve gedaan. Ik heb de doos ook weer dicht Werk om te leven en leef om te werken Niet voor het brood dat weer hongeren [doet, Maar voor de spijze, die eeuwiglijk [voedt, 't Harte verkwikt en de ziele zal [sterken. Wallis. De Nederland-Indië-dienst, Donderdag vertrekt: het K.L.M.-vlieg tuig PH—AFR van Amsterdam naar Ba tavia met als eerste bestuurder Evert van Dijk,, tweeden bestuurder S. J. de Nes, dje voor het eerst den tocht naar Indië medemaakt en den boordwerktuig kundige F. Dunk. Voor dit vliegtuig heeft de laatste bus lichting aan het postkantoor alhier Woensdagavond te 7 h. 15 m. plaats, doch het verdient aanbeveling de brie ven en andere poststukken dien dag uiterlijk 6 uur aan het postkantoor be zorgd tc hebben. „Zeeland Calling In 1926 is door de Stoomvaartmaat schappij Zeeland te Vlissingen met steun o.m. van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren te Middelburg uitgegeven eene vouwkaart van geheel Zeeland in de Engelsche, Duitsche en Fransche talen. De groote oplagen zijn thans geheel ver spreid. Toen de Maatschappij Zeeland niet ge zind bleek eene nieuwe oplage te ver vaardigen, is deze zaak besproken in een,e bijeenkomst van vertegenwoordi gers van verschillende V.V., van Ka mers van Koophandel, van gemeentebe sturen enz., in Zeeland met den heer A. J. G. Strengholt. uitgever van „Ons Nederland", orgaan der Alg. Vereen. V.V, De heer Strengholt bleek bereid, de uit gaaf van een nieuwen folder op zich te nemen, wanneer hij voldoende gesteund werd uit Zeeland. Aanvankelijk was de bedoeling, één folder te maken met teksten in Engelsch en Duitsch. Na over leg met den directeur der A.N.V.V, in Den Haag is het plan gewijzigd, zoodat nu afzonderlijke folders in de twee ge noemde talen worden vervaardigd; in de hoogere kosten, daaruit voortvloeiende, verleent de A.N.V.V. eene bijdrage. Een smakelijke èn smaakvolle, een „aantrekkelijke" folder, die wat een goede folder ook behoort te doen onze provincie aantrekkelijk maakt Al dadelijk op de vóórpagina: hoe gees tig, die kaart met telkens een kleine figuur ter typeering: Zierikzee met zijn. oude poorten; Haamstede met zijn vlieg veld; Middelburg met zijn stadhuis; Westkapelle met zijn lichttoren. In dit klein bestek een overzicht wat Zeeland biedt. Dan: na het opwekkende en opgewekte „Zeeland this year" (komt dit jaar naar Zeeland ons steden- en landen schoon, onze immer blijvende „fight with the water". En natuurlijk zeer vele foto's ter ver- gemaakt en zeide: waar moet ik teeke nen? Hier? Daarop heb ik geteekend en de looper zeide zoo iets, dat ieder het zonder bril zou kunnen lezen. En toen? De looper zei: „dank u, juffrouw, goedenmiddag", en ging heen. Ik begaf mij met de doos met parels naar het achterkantoor en legde ze in de brand kast. Wat was er in de brandkast? Die bundel papieren. Niets anders? Neen, U legde dus het pakje in de kast en heeft deze daarop gesloten Ja, zooals u me had opgedragen. Ik sloot de brandkast, deed uw kantoor op slot; hier heeft u de sleutel. Zij reikte hem den sleutel over. Dank u. Waar heeft u hem be waard? In deze tasch. Zij hield hem haar tasch voor. Ik heb die natuurlijk steeds bij mij gehouden. Zelfs toen ik naar bed ging, heb ik haar onder mijn kussen ge» legd Zij dacht dat hij „goed" of iets derge lijks zou zeggen, maar hij bewaarde ge durende enkele oogenblikken een be nauwend stilzwijgen. Daarop zeide hij: Ik acht het wenschelijk, dat u het kantoor in Whitechapel opbelt en vraagt zoo vriendelijk te zijn om dien looper Harris onmiddellijk naar me toe duidelijking en ter meerdere bekoring: van ons stadhuis, de Lange Jan, de Ab dij, van Vlissingen-bad, en Vlissingen- stad, van een Veersche „morgenstem ming"; van Zierikzee, Breskens en Sluis, van de Zeeuwsche drachten Een succes voor uitgever, ontwerper (Machiel Wilmink, Rotterdam) en druk ker (fa, G. W. den Boer, Middelburg), Laten we hopen ook voor onze provin cie zélve. MIDDELBURG. Het voorstel van B,. en W. inzake de centrale opberging van het brandweer materiaal heeft ons aanleiding gegeven eens een kijkje te gaan nemen ter plaat,'- se, waar de heer Kievit reeds begonnen is met het door hem' aangekochte pand te verbouwen. De heer Kievit wacht echj- ter met 't uitvoeren der definitieve planr neni op de beslissing van den raad op ge noemd voorstel. Wij hebben bijl ons 'be zoek de overtuiging gekregen', dalt een l'linlce bergplaats kan verrijzen en dat de inrichting goed zal kunnen worden. Om maar een voorbeeld te noemen, er zul len wegrollende deuren aan de voor zijde komen, die maken, dat nielts in den weg staat om ving te kunnen uitrijden. Het bleek ons tevens, dat de van da firma Bikkers gehuurde autospuit heeft plaats gemaakt voor een grootere van de firma J. Geesink uit Weesp, die de le verantie heeft van de nieuwe spuit met een capaciteit van 1900 m3 per iminuuf. De nu ge s i a t i o nne er de heeft 1600 dus ook reeds belangrijk meer, dan de huur- spuit. Bovendien zagen wij aan deze spuit nog verschillende zaken, die wij aan de huurspuit mis'tten en dan noemen wij daarvan het reservoir, dat voldoende wai ter bevat, om voor dat de spuit met open water door den zuiigslajng in ver», 'binding is jgebracht, voorioopig kan diej- nen om het vuur aajn te tasten. Hier dus ook alles ingericht voor een zeer vlug inf- grijp en. De auto sp uit ma akteeen zeer goeden indruk en ook de heer Kievit vertrouwde als deskundige, dat de te leveren spuit aan de te stellen eischen zal voldoen. (Wij schreven over vlug werken, en dit is zeker een groote vereischte voor een brandweer. Daartoe kap. in de eer1- ste plaats medewerken, dat men zoo spoedig mogelijk niet heit materiaal de plaats van den 'brujnd kan bei-eiken, maar dan dient een ieder te 'begrijpen, dat in alle gevallen de 'brandweer voor moet gaan en dat ieder moet zorgen met auto rijwiel of ander voertuig zoo veel mof- gelijk den weg vrij te laten. Daar. heeft! ook hier reeds wel eens iets aangem.ainf keerd en toch zal men daar aan. steeds moeten denken. Bij het bezoek aan Middelburg op Donderdagavond zal de Marinekapel te ongeveer kwart over acht van de Los- kade vertrekken en de volgende route nemen: Loskade, Stationstraat, Konings- brug, Turfkade, Hoogstraat, Lange Gortstraat, Korte Gortstraat, Markt; Lange Noordstraat, Hofplein, W,age- naarstraat, Balans, Abdij, taptoe voor de woning van den Commissaris der Ko ningin, Koorkerkhof, Wal, oude Kerk te zenden. Vraag hem een taxi te geven. Sheila, die het gevoel kreeg alsof ze een nachtmerrie had, ging naai- de tele foon en bracht de boodschap over, Men zal hem dadelijk naar u toe zenden. Dank U. Binnen een kwartier zal hij hier zijn, voegde Sheila er notg aan toe. Kapitein Farquhar antwoordde niet. Hij zette zich aan den lessenaar van zijn oom, nam zijn pen ter hand en jfvcgon een brief te schrijven. Geen woord liet hij hooren gedurende hjefc benauwen de kwartier, dat verliep voor de bood)» schaploope.r uit Whitechppel aan de deur klopte. Ben je daar Harris? Goeden morgen, kapitein., goeden morgen juffrouw. Het was een leelijk, wainriekend ven tje, maar alle arglist was hem' verre; toen hij antwoordde op de vragen van kapitein Farquhar, en hij ma|akite een volkomen eerlijken indruk'. Misschien was dat echter een masker, dacht Sheila.1 een oogenhlik, en was hij des te doortrapter. Maar als Harris niet aansprakelijk kon worden gesteld voor het vermissen van de parels, wie kwam er dan voor in aan merking? Het was ongeveer half drie, ver klaarde Harris. Ik kwam hier met de doos, overhandigde haar aan deze jonge Swansea (Wales). Te Middelburg ss--irgpgr -,ro «Vil i Teleph. 172. (Ingez. Med.) straat, Segeerstraat, Houtkade, Konings- brug, Stationstraat, In verband hiermede maakt de' Com missaris van Politie bekend, dat Don derdagavond van af kwart voor acht het publiek alleen toegang heeft tot de Ab dij door de Balans-poort en de Poort aan de zijde van het Koorkerkhof, ter wijl de straat in de Abdij van af de Ba lanspoort tot de Burgpoort wordt vrij gehouden, totdat de muziek bij de wo ning van den Commissaris der Koningin is aangekomen. De straat voor die wo ning blijft gedurende de muziek afgezet. Vrijdagmorgen brengt de Marineka pel een tweede bezoek aan ide stad en zal dan te ongeveer half negen van af de Loskade de volgende route nemen: Loskade, Stationstraat, Londensche ka de, Rouaansche kade, Rotterdamsche kade, Dam N.Z., Molstraat, Koepoort straat, Molenwater, Korte Heerengracht, Korte Noordstraat, Lange Noordstraat, Markt, Lange Burg, Korte Burg, Abdij, Koorkerkhof, Reigerstraat, Langedelft, Markt, Gravenstraat, Viissingsche str,, Teerpakhuizenstraat, Loskade. Zondagavond maakte een jongen man op de tram VlissingenMiddelburg het publiek lastig en ook de dienstdoen de marechausseés. Bij aankomst te Mid delburg wilden de politiemannen den man aanhouden doch deze zette het op een loopen, gevolgd door de maréchaus sees en het publiek. Eerst nadat een der politiemannen een schot in de lucht had gelost en een burger den vluchteling had tegengehouden, kon deze worden aan gehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. VLISSINGEN. Het bestuur der af'deeling der S.D. A.P. had de Anti-rev. Kiesveree.niging ver zocht te samen een openbaren debab- avond te beleggen, met de heeren P. G. Laernoes en J. de Meij als sprekers. Het bestuur van de A. R. Kiesvereeni- ginig heeft geantwoord niet op dat voor stel te kunnen ingaan. Op het speelwerk van den St. Ja- cobstoren zullen de volgende nieuwe me lodieën gezet worden: Heel uur: „Ga votte aus Iphigenie aus Aulis", Chr. v. Gluck. Balff uur: „Da Costa's Volkslied"-, J. de Liefde. „Zij zullen het niet he'b- dame Sheila beantwoordde zijn vrien- delijken glimlach niet en liet haar Wét ontvangstbewijs leekenen. Heb je dat bewijs bij je, Harris? Bij me, meneer? Wel. neen! Ik heb het onmiddellijk aan den heer Lewison overhandigd. Hij is natuurlijk in het be zit er van. Wanneer heb je het aan den heer Lewison gegeven? Ja, dat was wel toevallig, dat ik hem tegenkwam, toen ik hier tojet huis uitkwam. Hij wachtte in de buurt van. het restaurant van Lyons op een anderen heer en kreeg mij in het oog, toen ik' dte deur uitkwam. Hij vroeg me, of ik het pakje had afgeleverd en vond liet 't een voudigst als ik hem bet ontvangstbewijs overgaf. Wat ik natuurlijk gedaan heb. Harris, je zoudt me een groot ge noegen doen om naar mijnheer Lewison terug te gaan en het bewijs te halen. Nu, dadelijk mijnheer? Ja dadelijk. Juffrouw Curtius wilt u een taxi opbellen, aan de dichtstbijzijinl* de standplaats. Harris, je moet zorgen zo O' gauw mogelijk terug te zijn met het stuk. Best, kapitein.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1