^Provinciale HUISHOUD-SPECERIJEN HOU4K9IA SPiCifiiJiW Twee bladen. BINNENLAND. DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST, SALARISVERLAGING NEDERLANDSCHE MIJNWERKERS, BEWAKING VAN OVERWEGEN, ZEELAND. en „NEDERLANDSCHE INDUSTRIE! Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. AARDSCHOKKEN WAARGENOMEN. MIDDELBURG. MAANDAG 8 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. De werkloosheid. IN DE BI AU WE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT vSillevoldts Specerijenrnalerjj /^nno1855 Rotterdam SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D- ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Kort Zeeuwsch Nieuws- STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Leveringsvoorwaarden muntgas. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen'; van 17 regels 2.10; elke regef meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 13 2. De Nederlandsche Maatschappij voor ÏNlijtverhteïd eia Hatodel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend in verband met het wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging vah het «tiende "hoofdstuk der 'bie grooting 'tot reorganisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid van het departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid. •Het hoofdbestuur van genoemde maat schappij verklaart er van overtuigd te zijn, dat een reorganisatie van 's lands ■economischen dienst dringend geboden is en wel, in dezen zin dat le. een Centraal orgaan geschapen worde, waarin alle economische belangen van ons volk in hun vollen omvang en verschillende consequenties overzien 'kunnen worden; 2e. een Centraal orgaan, ,alle noodige handelsinlichlingen kan geven in binnen- en buitenland, en daartoe in direct con tact staat met onze consulaire ambtena ren, handels-attaché's en andere organen in hei buitenland en eveneens met de organisaties en vereemigingen van Nijver heid en Handel in het binnenland. Het Hoofdbestuur waardeert, dat door indiening van dit wetsontwerp een stap wordt gedaan in deze richltiinjg, doch is teleurgesteld over de gieringe verbeteritog die door dit ontwerp zal worden bereikt. Immers zoowel van de bedoelde concen traties als van het contact met onze of- fiicieele vertegenwoordigers in het bui tenland is in dit ontwerp geen sprake. Tiet ontbreken van dit contact ontneem! voor een zeer belainigrijk deel de waarde aan eeh organisatie als hier beoogd wordt. De gehandhaafde afschjeiding van de landbouwbelangen beteekemt een ver dere ernstige vermindering van het be lang dezer reorganisatie doch schept bo vendien het gevaar van gen verscherpte tegenstelling tusschen landbouw eener- zijds, handel en industrie anderzijds. Het hoofdbestuur moet aanvaarding van de 'jn dit wetsontwerp voorgestelde regeling als een zelfstandige en definitieve orga nisatie ontraden. De Algemeene Nederlandsche mijn- werkersb. heeft 'n brief verzonden aan de contact-commissie voor de mijnindu strie, waarin er op wordt gewezen, dat het bondsbestuur in Mei berichten be reikten, dat aan vrijwel het geheele per soneel der Oranje-Nassau-mijnen en aan 'n deel der arbeiders van de overige par ticuliere mijnondernemingen loonsverla ging was aangezegd, terwijl ook thans aan een deel van het personeel der Staatsmijnen loonsverlaging is gegeven. Tegen deze aangekondigde loonsver laging had het hoofdbestuur van den Nederlandschen Mijnwerkersbond ernstig geprotesteerd en intrekking gevorderd, In den brief aan de contactcommissie wordt eropgewezen, dat de loonen der mijnwerkers in verhouding tot die in andere Nederlandsche bedrijven zeer laag zijn en niet meer verlaagd kunnen worden. Naar het „Hbld." verneemt hebben de rijksinspecteurs opdracht ontvangen om bij het niet tijdig of niet tijdig gesloten zijn van overwegen tegen het bewa kingspersoneel, dat terzake in verzuim is, in het vervolg steeds proces-verbaal op te maken. j1 vr6* geheele bewakingspersoneel Va? ,d, Spoorwegen is thans mede- gedeeld, dat behalve deze van rijkswege uitgelokte gerechtelijke vervolging, het m verzuim zijnde personeel disciplinair zal worden gestraft. TERUGSTELLING VAN ADMINSTRATEURS, Het orgaan van de Vakvereeniging voor Assistenten in Deli „De Planter vernam, dat de voortgezette bedrijfsreor- ganisatie van de Deli Batavia Rubber Mij. heeft geleid tot de terugstelling van drie administrateurs tot assistent, waar door hun salaris van f 700 tot f 350 per maand is teruggebracht. Een dezer ad ministrateurs aanvaardde deze terugzet ting niet, waarop hij, met inachtname van een opzeggingstermijn van 3 maan den werd ontslagen. n 'ken prijs en kwaliteit Hel Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut meldt mog: „Zondagnacht te 1.50 uur is op de instrumenten van het Instituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand van onze herek;eningen zijn wij tot de conclusie gek,omen, dat de baard dei- aardbeving zich bevindt op 400 KiloJ- meter afstand in noord-westelijke rich ting, uitkjomend dus op de Oostkust van Engeland in de nabijheid van Wash- Bay." Toen gisterenmiddag de eerste stadge- nooten ons spraken van een in den nacht van Zaterdag op Zondag 'te ongeveer ■kwart voor 'twee waargenomen trilling, waarvan de oorzaak niet was vast te. stellen, konden wij dit aanvankelijk niet verklaren. Een vrachtauto kbn niet op vrij ver van elkaar gelegen plaatsen in de stad dit verschijnsel verwekt hebben, van %en ontploffing was niets vernomen. Nog minder verklaarbaar werd het toeh wij kort daarna eeh telefoontje uit Oost burg ontvingen, met verzoek om zoo mo gelijk in tc lichten over een daar vrij hevige trilling, die meubelen tegen een schutting deden tikken en ook daar ver schillende personen in hun slaap stoorde. Steeds vernamen wij van meer s'tad- genooten, die wakker waren geworden. Sommige spraken va|n een 'langdurige tril ling, andere blijkbaar later wakker ge worden, 'haddein het gebeurde slechts kort waar genomen. Iemand, die nog slechts kort te bed lag, dacht, laat het nu maar spoedig op houden, anders storten er nog huizen in. Een ander hoorde een deur openslaan enz. Maar niet velen dachten in onze stre ken aan een zuiver natuurverschijnsel, zooals het toch is geweest, blijkens de berichten over het in Enigieland gebeurde, elders in dit nummer. [Wat onsi getroffen heeft, is dat de trilling juist alleen is waar,genomen door personen, die te bed lagen en niet door 'hen, die nog op waren'. Wij spraken er met de politieagenten van den nachtdienst ovea*. Zij hadden niets bemerkt. Stadge- 'nooten, die wat laat visite hadden of 'wier werkzaamheden hen nog bezig Melden, kunnen zich niet herinneren, dat zij iets bijzonders hadden opgemerkt Het is zeker gelukkig een zeer groote zeldzaamheid, dat ons land deelt in de gevolgen van een aardtrilling; majar toch vernamen' wij van iemand, die met een zeer lange ervaring kan spreken dat heit niet de eerste maal is, dat een trilling hier is waargenomen. Uit verschillende plaatsen in ons^ land o.a. Bosch en Duin en Haarlem, uit de hoofdstad zelf alsook vanuit T h o 1 e n werden het persbureau Vaz Dias en het meteorologisch instituut te De Bilt in den loop van Zondagmorgen opgebeld met de mededeeling, dat men in den af- geloopen nacht een aardschok had waar genomen. Ook te A a r d,e n b u r g werden ver scheidene bewoners ongeveer vijf voor twee plotseling gewekt d,oor een eigen aardig gerommel dat geleidelijk sterker werd, daarna weder afnam en pl'.m. 10 seconden duurden. Kort daarop werden we, schrijft onze correspondent ter plaatse, in bed; lichtelijk heen en weer geschud in een richting 'W-O. De hond 'begon te blaffen, het d,ak kraakte, en een en ander deed denlken aan een aard beving, zooals we die op Java vaak' mede- maakten. AM en zie ook onder Buitenland). Na de derde aankondiging is gis teren eindelijk de eerste Abdij-uitvoe ring van het Middelburgsch muziekkorps gegeven kunnen worden. Moeder de na tuur, die op 17 en 31 Mei oorzaak was, dat uitstel moest plaats hebben, heeft ditmaal het bestuur ter zijde gestaan. Nadat het Zaterdagmorgen hevig gere gend had, is het droog gebleven tot on geveer een uur na de uitvoering. Een andere oorzaak, die uitstel noodig had kunnen maken, namelijk het werk aan de nieuwe buisleiding van de waterlei ding is op niet genoeg te apprecieeren wijze weggewerkt door dat de leiders van dit werk hadden gezorgd, dat Za terdagmorgen de putten gedicht waren en op de voornaamste plaatsen bestaat ook, terwijl alle hoopjes overgeschoten aarde nog Zaterdagmiddag werden ver wijderd. Een medewerking, die naar wij In het geheele register van ons lijden, staat geen pijnlijker gevoel opgetee kend, dan de overtuiging, dat het hart van hen die wij het teerst liefhebben, zich van ons heeft afgewend. Wallis. weten, door het bestuur zeer op prijs is gesteld. En dit zal zeker ook het geval ge weest zijn met de honderden, die deze eerste keer blijk gaven, dat de Abdij uitvoeringen op zeer hoog'en prijs wor den gesteld. Dit is zeker niet in de laat ste plaats te danken aan den heer Joh. H, Caro, die zorgt voor een zeer passend programma. Ditmaal maakte ieder num mer grooten indruk op de aanwezigen, die door dankbaar applaus daaraan uiting gaven. Het is niet noodig, ook niet gewenscht namen te noemen van het ge- bodene, want ieder nummer kwam ten volle tot zijn recht. Op de circulaires, die tot deelname aan. den wedstrijd in gevelversiering uit- noodigen komt niet tot uiting, dat de commissie gaarne voor 15 Juni aan het adres van den heer C. W, D'huij, Lange Burg C 98, inschrijvingen te gemoet ziet. Ook is het gewenscht, dat men aan geeft als men meent in groep B te val len, en dus eenige weken afwezig zal zijn en in dien tijd de bloemen niet kan verzorgen. Men stelle de opgave niet meer uit en voorkome dat van uitstel af stel komt. Zooals reeds verleden week uit een advertentie in ons blad bleek, heeft Don derdag a.s, de jaarlijksche uitvoering plaats van de leerlingen der Volkszang school van de Vereeniging Uit het Volk- Voor het Volk. Deze uitvoeringen heb ben hun eigen cachet. De verschillende klassen doen zich achtereenvolgens hooren en steeds blijkt, dat de directeur, de heer Bommeljé zich met zijn volle kracht er aan geeft om van de meisjes en jongens goede zangeressen en zangers te maken. Met vol vertrouwen wekken wij dan ook de liefhebbers van kinder zang op Donderdagavond een bezoek te brengen aan de Concert- en Gehoor zaal, WESTKAPELLE, Vrijdagavond is het verminkte lijk, dat Dinsdag 1.1. alhier op het Noorderstrand is aangespoeld be graven. Het spreekt van zelf, dat het mysterieuze geval stof geeft tot allerlei gissingen en veronderstellingen. Tot he den heeft men nog geen enkele aanwij zing, vanwaar het lijk afkomstig is. GOES. Door den Goeschen Bestuur- üersbond den R.-K. Volkslboud en den Chr. 'Besturenbond is een adres aan den gemeenteraad gezonden waarin gewezen wordt op de heerschende, abnormaal groote werkilbosheid, zelfs in deze zo mermaanden. Zoo waren er op 23 Mei bij de ver schuilende vakbonden in totaal 49 werk- liooze leden ingeschreven, van wie er toen, reeds zes waren uitgetrokken. Die nood in sommige gezinnen zoo lezen wij is dan ook reeds hoog gestegen. Er is in den afgeloopen winter invéïei gezinnen êen 'achterstand ontstaan, die nu, in de zomermaanden,, niet kan wor den Ingehaald. Hiervan ondervinden ook winkeliers, bakkers, enz. 'de glevolgien. Was hel b.v. voor vele arbeiders in an- djere jaren nog wel' mogelijk tijdelijk! bui ten de stad werk te vinden, dit is thans door de groote werkloosheid ten ptat- telanae, onmogelijk. Dit alles wijst ontegenzeggelijk op cTe gevolgen der tegenwoordige economische crisis. Daarom vragen adressanten zoo spoe dig piogelijk werkverschaffing van ge meentewege pn zoolang de voorbereiding daartoe duurt, of, indien mocht blijken, dat er geen of geen voldoende werken zouden zijn te vinden, een steunregeling te ontwerpen, als bedoeld in de beschik king van den Minister van Biun/eriland- s'che zaken en landbouw d.d. 7 Jan. 1931n no. 65 S, a;fd. A en wél in dezen zin dat de uitkeering bedraagt: voor ge organiseerde werklooze arbeiders, hoof den van gezinnen of ongehuwde kost win ters f 11 pier week, met een kindertoe,- (Ingez. Med'.) slag van f 1.25 per week 'en per kind en voor kostgangers f 10 per week. Voor ongeorganiseerden resp. f 10, f 1 frér "kind en ,f 8. Deze uitkeeringen willen adres santen voor de georganiseerden doen plaats hebben via de vakorganisaties. Zij wijzen erop, "dat zulk een steunre geling reeds bestaat in vele gemefenifön in [groote steden, maar ook in platte landsgemeenten waarvan zij er verschil lende noemen. Tot de genoemde bedragen zijn zij ge komen na berekening van "het gemiddeld loon in Goes en na vergelijking met de uitkeeringen in andere, ongeveer gelijk soortige gemeenten. BAARLAND In de Zaterdag gehou den raadsvergadering werd tot toelating van het nieuw 'benoemde raadslid, den heer C. J. de Mol, besloten. De raad nam het voorstel i. z. de (straatverlichting electrisch te doen ;ge- schiden aan; 13 straatlantaarns zullen worden aangeschaft, van 16 Mei— 16 A.ugs. van ieder jaar zullen deze niet worden ontstoken. Overigens wordt een brandtijd tot 11 uur 's avonds vol doende geacht. Voor de kosten 'aan het maken van een oïïdergrondsch net verbonden, zal een geldleening van f 3000 worden aange gaan tegen ten hoogste 4i/2 pet. De gemeente-eigendommen zullen aan het electrisch nét worden aangesloten. RILLAND. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den Dijkjraad der Waler- keering van d,en calamiteuzen Zimmer- manpofder werden op den slaat van aan beveling ter benoeming van een lid van het idijfcsbestuur, tér voorziening in de vacature ontstaan tengevolge der btenoe- ming vanidjen heer P. Bruijnzeel1 tot voor zitter, geplaat(st de heeren J. van Dam me, J. van Steveninc'k en J. D. Wouter- sen, allen wonende te Rilland-Bath. ZIERIKZEE. De jaarvergadering v.a(n de Nederl. Ornithologische Vereeniging wordt 20 dezer te Zierikzee géhouden. Van de aan deze bijeenkomst verbonden excursies zal de eerste op Zaterdagmid dag gaan ,n' aar „De iulagén", kleine eilandjes onder Kerkwerve, waar zich broedplaatsen van groo«te stern en kap- meeuw bevinden. ST. ANNALAND. Heden is het 40 jaar geleden, dal de heer D. Quakkelaar, arts alhier, ais gemeente geneesheer .(alhier werd benoemd. Na i,n 1890 het Artsdi,- ploma te hebben behaald1,, vestigde de heer Quakkelaar zich na een verblijf van eenige maanden te Wemeldinge, in deze gemeente, waar hij gedurende 40 jaren die ziekten naar zijn beste weten heeft bijgestaan. STAVENISSE. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Thole,n enz. van het C. G. voor Kinderh. en Vacautiekolonies haar jaar vergadering. De rekening, en verantwoor ding over 1930 gaf aan: Oniv.angsten f 570 en uitgaven! f '279L Ais bestuursleden werden herbenoemd mevr. Wagtho—Reijers en dr. Tazelaar, en benoemd dr. Duinker. De heer Buyze, die de vereeniging 24 jaar geleden opgericht heeft qe,. altijd voorzitter is geweest, meende m'et het toog ook op zijn leeftijd te moeten be danken. Bij monde van het oudste 'be stuurslid!, den heer J. Hage, werden hem namens allen woorden van hartelijken dank toegesproken voor het vele, dat hij in die 24 jaren voor de afdeeling heeft gcd,aan. Als bestuurslid werd in diens vacature gekozen de heer S. Stoel en als voorzitter dr. Duinker te Tholen. D§zq zon de benoeming nog enkele dagén in beraad willen houden. 8 TERNEUZEN. Naar aan de Zeeuw wordt medegedeeld, overweegt de directie der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maat schappij de mogelijkheid, om autobussen voor personenvervoer voor elnkelé tra jecten in bedrijf te 'nemen. Enkele tram diensten zouden hierdoor vervallen, ter wijl' de verbinding door autobussen zou worden onderhouden. AARDENBURG. Men schrijft ons: De kermis behoort weder tot het verleden. Ofschoon er heel' wat woorden gesproken zijn over het besluit van Geel. Staten om de kermis op Zondag niet toe te slaan, zijn dé 3 dagen rustig en kalm verloopen. Eigenaars van kiermisamuse- menten, die naar aanleiding van «een op roep tot inschrijving voor staanplaatsen in vergelijking met andere jaren, voor hoogere bedragen hadden ingeschreven, in verband met het feit, dat één dei dagen een Zondag was, kregen na bet besluit van Ged. Staten van het gemeen tebestuur het te veel betaalde gerestitu eerd Een tegenvaller voor de kinderen was de afwezigheid van een draaimolen. AARDENBURG. In de op 6 dezer ge houden algemeene vergadering van stem bevoegde ingelanden van den Kleinen Boompotdter te Sint Kruis, werd heti dijkgeschot vastgesteld op f 3 [per1 ha (v. j. f 6). Als dijkgraaf werd de heer A. Bonte met algemeene stemmen herbe noemd. Besloten werd gedurende 20 jaar f 25 per jaar bij te dragen in de ver harding van een deel' van den Galgenweg liggende in den Beooster Eede polder, waarbij echter de Kleine Boompolder belanghebbende is. Het batig slot over 1930-'31 bedraagt f 1152. De begrooting voor 1931-'32 ned,raagt f 4686. De gemeente Serooskerke (S.) is toegetreden tot de regeling vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. Bij zijn officieel bezoek op heden aan I erseke bracht de Commissaris der Koningin een bézoek aan '1 groen tej- bedrijf ;.,Jacoba" firma Joz. Polev, spe ciaal druivenkassen en tomaten. Wanneer voor een perceel, waarin een aan de gemeente toebehoorende gas leiding ligt en .een muntgasmeter is ge plaatst, voor verlichting aansluiting op het electrisch kabelnet wordt verzocht, moet de verzoeker de gasleiding over nemen en daarvoor in den regel f 10 be talen. De verbruiker wordt dan eigenaar van de leiding en de onderhoudskosten van leiding en gastoestellen vervallen voor de gemeente. Tevens wordt de muntgasmeter door een gewonen meter vervangen. Tegen overname en onder houd bestaat gewoonlijk geen bezwaar, maar wel tegen de gedwongen vervan ging van den muntgasmeter door een gewonen meter. Financieel hebben velen daartegen bezwaar en alleen reeds daar om zou het aanbeveling verdienen in de desbetreffende verordening het hebben van een muntmeter in niet aan de ge meente toebehoorende leidingen moge lijk te maken. Ook voor andere gevallen is zoodanige wijziging gewenscht, om voor minder kapitaalkrachtige personen de betaling te vergemakkelijken, maar groote verbruikers zullen er nooit van kunnen gebruik maken, aangezien het overgroote deel der voorradige munt meters een 3 lichts-capaciteit heeft en maar enkele een 5 lichts-capaciteit. Een wijziging der verordening in dezen geest zou voor de fabriek ook voordeelig zijn. De voorraad muntgasmeters in magazijn groeit nml. voortdurend aan, doordat er telkens worden weggenomen, terwijl

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1