HEEREN BAAI Hoofdpijn e|a en Kiespijn Mijnhardt's Poeders KUNST EN WETENSCHAP, ONDERWIJS. WEERBERICHT etc. KERKNIEUWS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. voor het groote brandweermateriaal (2 auto-spuiten met toebehooren) eventueel ter beschikking zouden kunnen stellen. Van De Dreu ontvingen Burg. en Weth. bericht, dat hij wegens plaatsge brek geen aanbieding kon doen. De firma Caljouw en Blaas antwoord de, dat zij tegen eenzelfde som van f 15 per maand ook voor de 2e auto-spuit ruimte beschikbaar zou kunnen stellen, terwijl Kievit mededeeling deed van zijn voornemen om perceel St. Janstraat I 61 aan te koopen en het brandvrij als garage op te bouwen, waarbij het ge heel afzonderlijk zou worden gehouden van zijn bestaande garage, en zich voorts bereid verklaarde om die nieuwe garage aan de gemeente te verhuren voor ber ging der beide autospuiten met toebe hooren met inbegrip van de bediening door 2 chauffeurs, die dag en nacht ter onmiddellijke beschikking zijn en van het onderhoud der beide spuiten. De nieuwe commandant, in wiens handen de aanbiedingen werden gesteld, deelde mede centrale opberging van het hoogste belang te achten, doch het nieuw bouwen van een kazerne in het centrum der gemeente uit financieel oogpunt een onbereikbaar iets te ach ten en daarom te meenen, dat men te vreden zal moeten zijn met eene rege ling, die aan minder ver gaande ver langens dan de ideale voldoet. Hij bleek verder van oordeel, dat het aanbod van Kievit ontegenzeggelijk de overweging waard was, maar alsnog nadere preci seering en uitwerking behoefde. Een nader overleg heeft tot volledige overeenstemming geleid. De lasten, die de gemeente voor cen trale opberging op zich zal nemen, zijn daardoor belangrijk, minder dan wanneer zij zelve zoo'n bergplaats zou bouwen en inrichten, ook al' kan het juistie verschil niet dadelijk onder cijfers worden gé bracht. Deze omstandigheid heeftj, naast het oordeel van den Commandant, er B. en W. dan ook toegebracht hetj voor stel te doen en niet langer hun denkjbeeld van contracteeren met 2 garages te hand haven. Zij wijzen er op, djat Kievit voor f 2000 per jaar ook het brandiwéerma- teriaal zal onderhouden, weïkj onderhoud in 1929 f 822 en in 1930 f 871 kost te. Voor het overgrootie dieet zullen bij de gedachte nieuwe regeling bedoelde kosten in die jaarlijksche vergoeding be grepen zijn. Tevens zal het verleende afzonderlijke crediet van f 1200 voor het makien van een gelegenheid tot drogen van slangen in den A'bdijtoren niet bestjeed behoeven te worden. Het door Kievit aangekpehte perceel heeft gelijkvloers aan dé straat|- zij dé een breedte van 7.75 m, aan de achterzijde 6.65 m en is 17.35 m diep. Aldaar zullen op doelmatige wijze kun nen worden geborgen 2 autospuiten, 2 motorspuiten, een ladderwagen met auto- tractie, 1 gereedschapswagen, 2 grootje slangenwagens en 2 kleine slangenwa gens. De 'boven-verdieping zal aan de straatzijde ter diepte van 10 M. worden ingericht tot woning van Kievit. Daarach ter zal een droogtoren tier hoogte van 11.50 m, een kpntoor voor den comman dant en een werkplaats voor verrichten van kjeine herstellingen en opbergen van gereedschappen, voor zoover zij niet op de voertuigen liggen, ingericht worden. Doordat de materiaal-bergplaat's en de ruimte voor dén droogtoren, uit to voeren in metselwerk^ gelijkvloers,, aan elkaar zullen grenzen, zal één kachel heide ruimten kunnen verwarmen. Een gemak kelijke trap zal de centrale bergplaats met boven verbinden. Gelijkvloers zal ook gelegenheid be staan voor ophangen van brandweerhel men en -jassen, alsook voor opbergen van klein materiaal zooals hooiboor, toe stellen voor terreinverlichting, ver plaatsbare cabine voor filmvertooningen en dergelijke. De uitrit uit de centrale bergplaats is recht tegenover de Visch- markt gelegen, die aldaar met een hek, waarin enkele doorgangen voor voet gangers zijn, is afgescheiden van de St. Janstraat. Dat hek zal eene belemme ring kunnen zijn voor snel vertrek van uitrukkend materiaal. Burg. en Weth. zijn daarom van plan om het hek enkele meters achter uit te brengen of geheel te verwijderen, al naar de praktijk als noodzakelijk zal uitwijzen. Als hef voor stel wordt aangenomen, zal Kievit zich bij den bouw gedragen naar de aanwij zingen van den Commandant en van Burg. en Weth. In het ontwerp-besluit, dat 10 jaar zal gelden, staat o.a. nog, dat Kievit van 8 uur des voormiddags tot 8 uur des na middags 3 en overigens 2 bekwame chauffeurs ter beschikking van de ge meente moet houden en de belooning van deze chauffeurs bij brand en bij exercitiën volledig voor zijn rekening nemen. Ten slotte maken Burg. en Weth. van deze gelegenheid gebruik om voor te stellen nog eens uitdrukkelijk te beslui ten, dat de benoeming van den onder commandant der Brandweer en den In specteur der Brandbluschmiddelen aan Burg en Weth. wordt opgedragen. Eervol ontslag. Burg. en Weth. stellen voor eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. G. J. Sprenger en arts J, J. Wap, beide wegens vertrek uit de gemeente, resp. als voorzitter en lid van het bestuur der Godshuizen, en resp. met 1 September en 1 Augustus, verder aan den heer Wap als lid van het Burgerlijk Armbestuur, eveneens met 1 Augustus en ten slotte aan inej M. M. Jungius als onderwijze res aan de U.L.O.-school voor meisjes met ingang van 1 September, Benoeming. Burg. en Weth. stellen voor den heer J. Scheltens, thans tijdelijk leeraar in de Wis- en natuurkunde aan het Gymna sium met ingang van 1 September defi nitief te benoemen als zoodanig. zullen spoedig Bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpioeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poéder "8 et. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van V1 i s- singen was de heer Po.ppe wegens ziekte afwezig. Mededeeling werd igedaan van een aan tal goedkeuringen van raadsbesluiten. Overgelegd werden: Een verzoek van het bestuur der Ver eeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek om voor 1932 dé subsidie te ver- hoGgen van f 3000 op f 3836, welk ver-' zoek in handen van Bi. en W." werd ge steld om advies. iDit zielfde geschiedde met verzoek om gelden voor leerboeken en schoolbehoef- ten van de besturen der vereenigingen tot het verstrekken van L. O. op Geref. grondslag en van de Vlissingsche School- ver eeniging. Voior kennisgeving werden aangenomen de verslagen over 1930 van de bewaar school in het huis Bethel; van hét R. IC. Huisvestingscomité en van de woning- bouwvereeniging Gemeenschappelijk Be lang. Nog was ingekomen een verzoek van de Vereeniging voor; kinderspeeltuinen om te beslissen over de vraag om den tuin van de voormalige kazerne "Willem III voor speeltuin in te richten en f 18.000 beschikbaar te stellen voor het bouwen van een clubhuis met baden, die dan ook voor de schoolbaden waren te gebruiken met een vergoeding van len hoogste f 1000. De VOORZITTER zeide, dat als' het eerste werd ingewilligd, het terrein niet meer voor andere doeleinden ter ber .schikking zou zijn, wat in strijd moet worden geacht mét het algemeen belang. Inzake hel tweede verzoek! dient het rapport over de badhuiskwestie van ge meentewerken te worden afgewacht, me" de in verband met de plannen van het Groene Kruis. Do heer van Oor schot zeide, dal tjndertijd is toegezegd, dat zou ger tracht worden het terrein voor beide doeleinden geschikt te maken. Als dit niet kan, dan blijft het toch dringend moedig. dat wordt uitgezien naar een ter rein voor een tweede speelplaats, gezien het steeds toenemend verkeer en daar mede in verband ook het toenemende, Igevaar. De "VOORZ. zeide, dat het vraagstuk de Volle aandacht van BI. en W. heeft. Ilet is niet makkelijk in de oude stad een goede plaats "te vindén. Overwogen wordt nu of een terrein bij de. Paarden markt geschikt te maken is. De heer DE MEIJ vond dit nu alle maal heel mooi, maar bleef ernstig aan dringen op het onderzoeken der moge lijkheid het kazerne terrein voor reide ge schikt te maken. De VOORZ. zeide, dat bet ernstig over wogen is, maar men loopt vast met het plaatsen van toestéllen. Gemera zarwortïen, dat de zaak/nog in behandeling is. i Waterleiding, Aan de orde kwam het voorstel tot het opzeggen van de concessie van de Vlis singsche Duinwaterleiding Maatschappij met 1 Juli 1932 en de bepaling van de (overnemingsom op f 338.000. De commissie van financiën vereenigr de zich met het voorstel. De VOORZITTER achtte het gewensdht dat de vergadering over ging in eene met geslotën deuren. Deze geheime vergadering duurde van 2.15 tot 3.35. Na neropening der openbare vergade ring, zeide de lieer DE MEIJ, dat men een eerste stap zal gaan doein op een Delangrijken weg, nml. om te komen tot gemeentelijke exploitatie van de bedrij ven, incasu van de waterleiding. Dia,nk brengt spr. ,burg|. en weth.'s die dén ouden raad niet geforceerd een besluit willen laten nemen over den exploitatievorm'. Naar de meening van sprekers fractie moet dit zijn directe gemeente-exploitatie Een ding spijt spreker en wel, dat burg. en weth. zoo sober zijn geweest niet de toelichting, waarom de tarieven niet direct zullen kulnnen worden ver laagd. Dit zal komen doordat de tegen woordige waterleiding niet over voldoehi- doende capaciteit beschikt en er maatre gelen zullen moeten genomen worden o,tn dit te verbeteren, waarschijnlijk door het elders betrekken van het water. De heer VAN OORSCHOT zeide, dat de nu te nemein beslissing van het groot ste gewicht is, het is het voornaamste besluit, dat de Raad in jaren nam. Spres- kers fractie en ook de Si.Di.AtP. hebben reeds lang op gemeentelijke exploitatie van water, gas en electriciteit aangedron gen. Als dit eerder gebeurd was, zou het water niet zoo duur zijn. Nu izal de prijs door de noodzakelijke veranderingen nog niet kunnen dalen, maar op den duur wel. Spr. meent, dat de glasfabriek in 1935 moet volgen en dit slechts een eerste stap is. De heer SOREL achtte de beslissing ook zeer zeker belangrijk. Rechts zal mep dewerken aan gemeelnte-exploitatie. Het is goed te laten uitkomen dat er de eer ste jaren niets van een verlaging der ta rieven zal komen. De heer ANDRIESSEN stelde er prijs op mede te werken aan dit voorstel, dat zeker goed zal zijn voor de toekomst. De heer HARTS zeide, dat zijn partij en hij ook persoonlijk voor gemeemtef-ex- ploilatie zijn, maar dat hij er om begrij pelijke redenen niet meer van zal zeg gen. De VOORZ. zeidé, dat men juist sober is geweest omdat de raadsoommissie nog midden in haar werk zit en eerst later over den exploitatievorm zal kunnen wor den beslist. Het is juist er nog allerlei voorzieningen te verwachten zijn. De heer DE MEIJ had nog vergeten ook te wijzen op de groote wienschelijlkf- heid van verbetering van de kwaliteit van het water. Spr. vraagt of de heer Sorel als hij zeide mede te zullen werken aan gemeente-exploitatie, sprak namens de geheele antirev. fractie. Men moet vooral in djeze dagen kjlaren wijn schen ken. De heer WESSELING meende, dat men nu toch wel buiten de orde ging. De heer P. G. LAERNOES zeide, dat men dit alles eerst nog eens bekijken moet. De heer SOREL zeidé bedoeld te hebben, dat de antirev., als het tot ge meentelijke exploitatie moet komen, gaar ne zullen medewerken. De VOORZITTER zeide ten slotte, dat alles zal wordlen gedaan om het water beter te idjoen worden. Het voorstel werd hierop z.h.s. aan genomen. Aangaan leeningen, B. en W. namen het voorstel tjot aan gaan van twee 'gjetidleeningen met de R ij k,s ver ze k er i ngslb ank Voorloopig terug. Aanleg trottoir. Bij het voorste] omj f 4000 t!e voteeren voor dén aanleg van een trottoir langs een deel van den Singel kreeg de heer WESSELING toezegging, dat over de uitvoering de commissie voor de gemeen tewerken nog zal worden gehoord, waar na het voorstel z.h.s. werd' aangenomen. Dit was ook het geval met een wijzi ging van de gemeentebegrooting 1931 en van de gemeentebegrooting der bedrijven over 1930; met voorstellen inzake recla mes voor de zakelijke belasting op het bedrijf; met die tót) verkoop van den grond aan de Kerkhoflaan aan A. A. Kolberg en G. Timmers qq te Rottier- dam voor f 11.890 en van 110 m2 aan de Steenhuisstraati voor "f 880 aan J. J. Looisen qq. Rondvraag. De beer RORIJE vroeg hoe het staat) inet de wijziging in de rontonde op den Singel weg. De VOORZITTER zeidé, dat de com missie voor de strafverordeningen nog moet worden gehoord. De heer RORIJE vroeg om als 'dé Wal straat verbeterd moet worden, eerst den raad en zéker de oommissie voor de gemeentewerken te hooren. De VOORZITTER zegdie dit toe. De heer POLDERMAN herinnerdé ér aan, dat hij verleden jaar reeds wees op het gevaar d<at zou ontjstaan als de stads tram ook komende van het station door de Spuistraat ging rijden en dus plotse ling om den gevaarlijken hoek bij de drukker ij-Me stdagh zou komen. Nu is idjie toestand ingetreden en. spr. ziet nu dagelijks het groote gevaar. Zijn er geen maatregelen te nemen? De VOORZITTER antwoordde, dat de heer Slooves destijds voorzorgsmaatrege len toezeide, hij zal er hem nog eens aan herinneren. Hierna werd. de vergadering Ie 3.55 gesloten. Geref. Kerk. J. v. d. Guchte cand, te Bprgen op Zoom heeft het 'beroep naar Veere aan genomen. 1 In de jaarlijksche algemeene verga- nering van het Provinciaal' Utrechtjsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen wera, in de sectie van rechtsge leerdheid en staatswetenschappen tot lid gekozen mr. dr. J. J. Polderman, ge boren te St. Anna T and, chef alg. zaken Nederl. Handel Maatschappij te Amsterdam. Het classicaal bestuur van Zierik- zee heeft besloten, de schorsing van dein kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te St. An na Land in te trekken, en de leden weder in hun bediening te her stellen. De schorsing was naar men weet uitgesproken omdat de kerkeraad niet wilde medewerken aan de vaststelling yan een kiezerslijst van vrouwelijke lid maten, wijl Wijl het vrouwenkiesreebJJ in strijd acht met Gods woord. Kerk en oorlog. De Ev. Lulh. Synoclie heeft met) 16 legen 4 stemmen de grondgedachte van de resolutie der kerken aanvaard, inaar 'niet punt 4 der resolutie, waarbij de kerken weigeren een oorlog aan te moe digen of te steunen, als de regéering ge weigerd heeft een ernstig bedoeld aanbod te aanvaarden om het geschil aan ar bitrage te onderwerpen. De Synode is van oordeel, dat de Kerk geen orgaan heeft om te bcoordipelen of zoodanig aanbod bona fide is gedaan. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. dé Voogd te Vlissingen is be roepen te Delft. Te Utrecht slaagde voor het theor. tandheelkundig examen le gedeelte mej. A. A. I. de Hond van Middelb urg. Geslaagd! voor het machinisten di ploma Bi de heer B. D. de Jager, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissin gen. Bij Kon. besluit is aan prof. dr. H. Visser, op zijn verzoek, met ingang v(an' 1 October 1931, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan d;e Rijksuniversiteit te Utrecht mét dankzegging voor de be langrijke in uie betrekking bewezen dien sten. Opening der nieuwe ambachtsschool te Goes, Gistermiddag had de officieele ope ning plaats van de vergroole en ver bouwde Ambachtsschool te Goes. Tal van autoriteiten en corporaties waren daarbij tegenwoordig o.a. de heer Grootehaar (inspecteur N.-O.), vertegen woordiger van den Minister, de, beide; wethouders en dei ge mee n leJsecdeitar i s van Goes (de burgemeester was door ziekte verhinderd) enkele biirgemelesters van omliggende gemeenten, vertegen woordigers van andere ambachtsscholen in 'Zeeland enz. De voorzitter der vereeniging mr. H. C. ,7. Zaaijer deelde mede, dat de Com missaris der Koningin, de leden van Ged. Stalen en de inspecteur-,generaal bij het Nijverheidsonderwijs bericht van ver hindering hadden gezonden. Vijf jaar geleden aldus spr., vierde wc hel 50-jarig bestaan der school. Na veel conferenties werd in Sept. '28 de toestemming verkregen tot uitbrei ding en verbouw van de schooL Dank brengt spr. aan den toenmaiigén minister van Onderwijs en den oud)-in- specteur-generaal bij het Nijverheidson derwijs de Groot voor deze medewerking. Waarom is er zoolang over deze ver bouwing gedaan? De (architect, de heer Rothuizen, moest het zooveeisle plan ma ken en tevens een gedeelte van hie® oude gebouw zien te behouden. Maar er was een voorbeeldige samenwerking tusschen de heeren Roth-uizen en En gels (destijds directeur) zoodat alle moei lijkheden werden opgelost. Spr. brengt beide heeren daarvoor dank. We hebben nu een mooi gebouw, dat een missieven indruk maakt, eenvoudig en practisch is ingericht en waarbij alle geldverspilling zorgvuldig is vermeden. Dank brengt spr. ook aan de bouw commissie, aan d(en inspecteur den heer Grootehaar aan den administrateur en niet het minst aan het gemeentebestuur van Goes, dat het gé(heelé terrein in erfpacht gaf, waardoor alle terreinmoei- lijkheden waren opgelost. Toen voorzien was in de gelegénheid om elders tijdelijk les te geven, werd di rect aan de> aforaak beginnen. Met groe ten spoed is er aan afbraak; en opbouw gewerkt. Alles had een vlot verloop. Een woord van dank; 'brengt spr. ook aan directeur, leeraren,, concierge en leerlingen voor het vele werk, verbonden aan hel eldprs les geven en Tiet veie, *lat op school voor de nieuwe school ge maakt is. Het bestuur zou hen graag voor dit alles iets aanbieden en wel een plezier reisje naar Domburg. Maar het ontbreekt aan de financiën. Daarom hoopt spr., dat de bezoekers van de school in deze dagen iets zullen bijdragen voor dit doel. In dit verband deelt spr. mede, dat tot heden alle contributies werden afgetrok ken van de subsidie. Naar spr. heeft ver nomen, zal dit anders worden. Daarom wekt spr. allen op lid der vereeniging te worden, nu het particulier initiatief weer meer tot zijn recht komt. Verschillende leveranciers en onder aannemers brengt spr. nog dank. Ook dankt spr. de directie en de Ieeraressen der vakschool voor de ad viezen over en de afwerking der gor dijnen. De school is nog lang niet geheel geïnstalleerd. Allerlei dingen moeten nog worden afgewerkt. Spr. deelt verder nog mede, dat de heer Rothuizen aan de school cadeau heeft gedaan de mooie letters en cij fers, die aan den gevel zijn aangebracht en dat beneden in de vestibule tegen over den gedenksteen, die in 1876 is gelegd, een gedenkplaat is aangebracht, die aan de school is vervaardigd. Het bestuur meende geen tentoonstel ling te moeten houden, maar wilde lie ver de school twee dagen in volle wer king laten zien. Hiermede verklaarde mr, Zaayer de school geopend. Hierna spraken ter felicitatie, de in- 6 Juni, Barometerstanden: Hoogste: 771.6 te Jan Mayen. Laagste: 752.3 te Büaéksod. Thermometerstanden Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen toit hedenmiddag 12 u.: Hoogste: 75 igr. Laagste: 52 gr. Weersverwachting van het K. N. M, I« Zwakke tot matige Z. to® Z.-W. wind, meest izwaar bewolkt, waarschijnlijk re genbuien. Iets warmer. Zondag 7 Juni. Zon op 4.42; onder 9.15. Licht aansteken allé rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.45. Maan op 1.40 v.m.; onder ll.;33 vm. Laatste kwartier 8 Juni. Maandag 8 Juni. Zon op 4.42; onder 9.16. Licht aansteken alle rjjwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.46. Maan op 1.50 vm.; onder 12.44 vm. Laatste kwartier 8 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. iondag 7 Juni 7 07 1922 Maandag 8 W 8 02 20 16 dinsdag 9 11 9.02 21 19 Woenadag 10 11 10 01 22 23 donderdag 11 11 04 23 26 "rjjdag 12 99 12 01 24.15 (aterdag 13 11 12 43 24 57 ECHTE FR1ESCHE ZOSOd.perons t (Ingez. Med.) specteur van het nijverheidsonderwijs de heer Grootehaar, die het bestuur na mens den minister complimenteerde; de heer Van Melle, wethouder van Goes, namens het Gemeentebestuur, de heer Van As, namens den bond van vereeni gingen tot het geven van nijverheidson derwijs, de heer Huizinga, als voorzitter der ambachtsschool te Terneuzen, de heer J. A. Vertregt, uit Middelburg, als oud Goesenaar en oud-leerling, en na mens het bestuur der Middelburgsche Ambachtsschool, mej. Wetsteyn, direc trice der Vakschool voor meisjes, en de heer F. G. C. Rothuizen, architect. In het vernieuwe gebouw zijn bene den de timmerzalen, de smederijen, het lokaal voor de bankwerkers en een voor herstel van auto's en motoren, een con cierge- en een leerarenkamer. Boven bevinden zich de theorie-loka len, nl. twee lijnteekenzalen, een groote handteekenzaal, lokalen voor uitgebreid L. O. en een bestuur (tevens directeurs) kamer. Ook is hier de schilderswerk plaats met lakkamer. Op het terrein, terzijde van de school, is de conciërgewoning gebouwd. De geheele verbouwing heeft in totaal rond f 125,000 gekost. Hoofdbestuurs- en algemeene vergadering der Z.L.M, De eerstvolgende vergadering van heit hoofdbestuur der Z. L. M. zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juli e.k. te Wis- senkerke, terwijl de algemeene! Verga dering op Woensdag 15 Juli wordt .ge houden. Hierop zullen een tweetal onderwer pen ingeleid worden. In verband met de tijdsomstandighe den zal de kring NoordlBeveland dit jaar geen tentoonstelling; organiseeren. Na de algemeene vergadering zal een eenvoudige maaltijd worden genuttigd, waarna in den namiddag een rijtoer wordt gehouden over het eiland. Voor de rechtoank te 's Hertiogen- bosch had zich te verantwoorden M. v. d. E., timmerman te Eindhoven gedeti neerd, die op 20 Maart 1931 in den trem die van Oss naar Den Bosch reed, J. Hendriks met een mes in den hals heeft gestoken. Het misdrijf werd niet voltooid, doordat de trein het sta tion 'binnenreed, en stopte en de aanwe zigheid van het publiek, op het perron verhinderde de misdaad voort te zetiten. De steek was juist toegebracht toen dé trein stilstond. Verdachte whs op den

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2