Jïramnciale Stoomwasseliarij „Zeeland9' No, 131. Twee bladen. ZATERDAG 6 JUNI 1931. Eerste Blad, 174e Jaargang. Ben ik mijn broeders hoeder? IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Wijziging Auteurswet. Uitvoering tarwewet- BINNENLAND, INTERNATIONAAL ZUIVELCONGRES TE PRAAG. Langevielesinaei 0 197 - Tel. 637 Tarief par Rüe sn per stuk (Ligez. Med.) ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. BIOSCOPEN. COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeel'ingen 60 cent per regel. 'Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T eleloonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke rege! meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Met die vraag is de wereld begonnen. De eerste sociale-gemeenschaps vraag: ben ik mijn broeders hoeder? Maar er is nooit antwoord op gegeven. Wel gebruiken we sindsdien dat woord als 't ware als een twee-snijdend zwaard, waarmede we alle egoïsme in den mensch denken te vermoorden; wel schennen we met dat woord, om aan te toonen hoe vreeselijk het is, zoon vraag te stellen en wel hebben we er aardig slag van vooral anderen dat woord ■als een ernstig vermaan voor te houden, met de bedoeling: zóó slecht moogt ge niet zijn. Maar ondertusschen is er nog nergens en door niemand eens een Hink ant woord op deze vraag gegeven. Ja ofneen, Ben ik mijn broeders hoeder? Ja Goed. Maar dan ook alle con sequenties daarvan aanvaarden. En mogen we vragen als we dat zoo volmondig met ja beantwoorden, hoe is het er dan in de praktijk des levens mee gesteld? Zijn we dan zoo: broederlijk? Hebben we dan alle zorg voor onze broeders? Hoeden we hem waarachtig en is zijn leven ons even lief als ons eigen leven? Neen. i Dus: Ben ik mijn broeders hoeder? Antwoord: Neen, Dat is tenminste eer lijk. De mond zegt wel ja, maar ons doen zegt: neen en daarom is deze vraag van Kaïn aan het begin van de levensge meenschap nog steeds een open vraag. En laten we dan maar liever niet Kaïn op deze vraag kwaad aankijken, want per slot zijn we allemaal Kaïn's die dit vragen. Die met mond èn hart ja antwoorden op die vraag, hebben een geheim mee gekregen in hun leven: Zij weten lief te hebben. De gemeenschap van heden heeft een Volkenbond noodig om een beetje hou vast te krijgen, en om het woord te be trachten Hebt elkander hartelijk lief met broederlijke liefde, dienende de een den ander. Kijk maar om u heen. Maar kijk vooral niet te ver weg en niet over uw eigen omgeving heen. Ge hebt heusch geen geestelijke of maatschappelijke verre kijker noodig om op het schouwtooneel van deze wereld te zien hoe weinig wij elkanders broeders zijn. Zie bij u thuis. Hoe is daar de broe derliefde, de saam-bindende broeder liefde? Heeft de wangunst er nog geen post gevat, dit tot haat uit kan groeien Wonderlijk de zegen in het gezin waar zoo de liefde woont. Wie in barren nood de hand van een broeder voelt ooit éénmaal gevoeld hééft die heeft de kracht van dien zegen gevoeld. Wie in de diepste eenzaamheid de woorden van een broeder verneemt tot steun, weet dat waarheid van de woor den van den psalmist Hoe goed, hoe lieflijk is 't dat zonen V an 't zelfde huis, als broeders samen wonen, Daar 't liefdevuur niet wordt gedoofd. Ja of neen. Ben ik mijn broeders hoeder De lafste zoekt een uitvlucht en zegt ja, maar niet alle zijn mijn broeders. .dapperste zegt: Ja want wij zijn kinderen van één Vader. Maar de innigste zegt Doe mij niet naar mijne zonde. En dat is de ware broeder. Ernst van den Haeghe. (Ing. Med.) Voortgezet werd de behandeling van de "wijziging van de Auteurswet met het oog op d,e 'bemiddeling inzake het mu- ziek|auteursrecht. De heer Knottenbelt (lib.) heeft waardeering voor de poging van den mi nister om ideze quaestie te regelen, doch bezwaar tegen dien vorm van het ont werp, dat een blanco volmacht geeft ten aanzien v,an de uitvoering. Hij wenschte ci.ai de minister schorsing van de beraad slaging zal vragen ten ein,d,e dei voorwaar den m fTet ontwerp te formuleeren. De heer v. d. Bergh (s.d.) schrijft den eigenaardigen vorm van "liet ontwerp toe aan de eigenaardigheid der kwestie zelf. In iedpr geval staat men voor een monopolie, of het ontwerp wordt aange nomen of niet. Hij gelooft, dat de Sacem imperialistische neigingen heeft en bijv. ook wel auteursrechten heft van vrije muziek. Dat het ontlwerp in strijd zou zijn met de Berner conventie komt hem gezocht voor. Bij zijn verdediging herinnerde de min. van justitie mr, D o n n e r aan den aandrang, die in 1928 en 1929 op hem is uitgeoefend om in deze materie in te grijpen. Bedenkingen die hij zelf toen geopperd heeft, zijn nu aan den dag ge treden. Het algemeen belang rechtvaar digt echter ingrijpen, omdat het mono polie van een buitenlandsch bureau niet te aanvaarden is. De minister betoogt verder dat strijd met de Berner con ventie z.i. uitgesloten is. Met de erva ringen met Buma zal rekening worden gehouden bij de uitvoering der wet. De concessionaris zal waarborgen moeten bieden tegen onredelijkheden. Bij de replieken lichtte de heer Van den Bergh (s.d.) een amendement toe om het toezicht te beperken tot de wijze waarop de bemiddelaar zijn taak ver vult; en dat belanghebbenden deel zul len hebben in het toezicht, wat de mi nister overneemt. Dinsdag eindstemming. Om kwart vóór 4 kreeg de heer W ij n- k o o p (comm.) gelegenheid, den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw mondelinge vragen te stellen over de uitvoering van de tarwewet. Hij wees den minister op de te verwachten stij ging der prijzen van importbloem en van inlandsch meel; het laatste met f 2 a f 2.75 per 100 kg, waarvan het brood etend publiek slachtoffer wordt door de verhooging van den broodprijs voorloo- pig met 2 cents per 800 gram. In dit verband vroeg hij opschorting en intrek king van de tarwewet. Minister R u y s antwoordde, dat het in de bedoeling ligt aan de commissie van advies bedoeld in art. 4 van de Tar wewet een regeling ter beoordeeling over te leggen volgens welke het moge lijk zal zijn aan bloemverwerkende indu strieën, die voor de bereiding van haar product op onvermengde bloem zijn aangewezen die bloem te verstrekken. Daar de genoemde commissie haar oordeel omtrent die regeling nog zal moeten vormen, kan thans in dit ver band nog geen mededeeling gedaan worden. Het kan nog niet worden ge zegd of, èn zoo ja, met welk bedrag de broodprijs zal worden ver hoogd. Tot een opschorten of intrekken van de invoering van de Tarwewet kan de Regeering niet overgaan. Als vertegenwoordigers der Neder land sche regeering op 'het in Juli '31 te Kopenhagen te houden internationaal zuivelcongres zijn aangewezen d|e heeren d,r. F. E. Posthuma te 's Gravenhage, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voorzitter van Hen Algemee- nen NederJandschen Zuivel'bond tevens voorzitter van. het Nedèrlandsch nati onaal comité van de internationale zui- ve'lbond; ir. A. J. Swaving, Voorburg, raadsadviseur van het departement van Binnenlanic(sche Zaken en Landbouw; ïr. B. v. id. Burg, hooigleeraar aan de Land bouw Hoogeschoof te Wageningen; G. J. Blink te 's'Gravenhage voorzitter van de Het leven schenkt den mensch niets zonder groote inspanning. Horatius. vereeniging voor zuivelindustrie; J. A. Geluk te 's Gravenhage, secretaris van den Algemeenen Nederlahdschen Zuivel- bond; dr. J. B. M. Koebergh te TJtrechf', hoofdinspecteur van de 'Volksgezondheid. Dr. Posthuma zal als leider der delega tie optreden. De Brusseische correspondent der 'Maasbode meldt dat in Zwitserland, in den ouderdom van 47 jaar, plotseling is overleden, mevrouw de wed. van Vre- denburgh, geboren markiezin Louise Ca- pece iMinulolo di B.ugnano, weduwe van wijlen HiM's gezant te Brussel, jhr. dr. C. G. \V'. F. van Vredenburgh, Volgens een bericht van Haarlem's Dagblad-is de benoeming van den heer E. P.. Westerveld, o ad-minister van ma rine, 'tol burgemeester van Bloemendaal waarschijnlijk. Zangvereenigmg „Zeelandia". Men (schrijft ons: Donderdag 3 Juni gaf de Zangvereeni,- ging „Zeelandia", onderafdealinjg deir Zeeuwsche Ver. Zeelandia te Botterdam, hare laatste uitvoering tolt sluiting van dit (seizoen. De voorzitter de heer A. F. H. Kraak opende dezen avond met een woord ivan welkom aan allen, en ver zocht daarna de iaanwezigein 't ZeeuWsch Volkslied te zingen. Opgevoerd werd de operette in 3 bedjjj ven „Het Primses!- je" -onder leiding van den directeur j den heer A M. Zuijdendorp. Het gelieele spel had een vlot ver loop, de hoofdrollen werden allen zeer goed vertolkt en het succes was dan ook groot. Een gezellig bal besloot den avond. Met ingang van 16 Juni is de heer J. N. Caro alhier benoemd tot Water bouwkundig teekenaar van het Water schap de Regge te Almelo. Bestemd voor uitzending naar Ned. Indiê de heer A. A. J. W.armenhoven alhier adm. ambtenaar bij het binnen- landsch bestuur. Het was niettegenstaande dein wat frisschen wind gisterenavond vrij druk op het Molenwater bij de uitvoering, ge geven door het Middelburgsch muziek korps. Morgenmiddag van 12--1 kunnen de liefhebbers genieten van muziek in de Abdij, als het weder niet voor de derde maal tot uitstel noopt. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Maandag; avond le half negen zullen de muziekge zelschappen „Oefening na den Arbeid" alhier en „Arne's Genoegen" te Aremuif- den aan hun gemeelnschappelijken di recteur, den heer P. Meliefste,, een se renade brengen in verband met zijn 50en verjaardag, op morgen. GOES. Hel gemeentebestuur van Utrecht, dat het plan heeft op Zaterdag 27 Juli een folkloristisch feest te orga- niseeren, heeft zich daartoe gewend t;ot het 'bestuur van d|e V.V-V. tje Goes om ook Zeel ami daarbij tegenwoordig te zien. Eenige paren ringrijdsters en riugrij- ders met paard en sjees zullen aan de feestelijkheden deelnemen. Ook de d|iverse kleederdrachten uit verschillende deelen der provincie zul len gedemonstreerd worden door een 7-tal paren boerinnetjes, terwijl ook op het programma staat het gaaischieten. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige maanden te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogens (igewelensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Kort- gene f 10.20, den inspecteur der di recte belastingen ite Middelburg f50.35. Te Noordwelle is het 3-jarig zoontje van den beer KI. v. d. ,M. bij het spelen in een onbewaakt ooigejhWliik in een sloot gevallen. Men mocht er niet in slagen de levensgeesten bij: heit ventjja op te wekken. Toen een dezer daaen de visscher G. te Terueuzen in zijn vischwater gelegen in den Dijekmeesterpolder, de in het water staande fuiken wilde lich ten, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat onbevoegden een viertal zijner fuiken uit het vischwater haddep ontvreemd. Ten nadeele van een caféhouder te fferneuzen, werd een dezer dagen uit een in diesis speeltuin staand buffet een hoeveelheid chpcolade, benevejns 'n 40 tal pakjes sigaretten en een boa- veelheid sigaren ontvreemd. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Axel houdt op 5, 6, 7, 8 én 10 Augustus a.s. eén Huisvlijttentoonstelling. FLORA, Heden en morgen: Als de Woestijn roept) de woestijn, die twee jonge menschen zich voorstellen als een para dijs-voor-twee-personen, luidt de mina ret in Damascus allen die trouw zijn, op tot het gebed. Trouw zijn beteekent voor Andrew Fabian, zijn voornemen geeste lijke te v/orden, en voor Lady Adrienne Carlyle er aan te denken, dat er nog iemand bestaat als Sir Leslie Carlyle, die blijkbaar nooit naar de minarets geluis terd heeft. Een ware tantalus kwelling in een romantische omgeving, die niet .eerder aflaat dan na krachtig en prac- tisch ingrijpen van Fabians oom. Dus: een scheiding, maar een weerzien in Lon den, van kansel naar kerkbank v.v., en een perspectief, dat ieder weldenkend toeschouwer bevredigen moet. Lady Adrienne: Norme Talmadge. De Apachenmeid. In Parijs, waar dit schilderachtig uitschot dezen zomer wel de attractie voor veler nachtdivertisse ment zal zijn. Marie (Clara Bow) en Pierre's stamcafé is volkomen up to date. Amerikanen loopen er in en uit, en vin den 't er vermoedelijk wel zoo knus dan in de dokwijken van New-York of de woonsteden van Al Capone's consorten en collega's. Maar Clara mag 't dan met 't mijn en dijn niet zoo nauw nemen, haar apachentrouw is even spreekwoor delijk als die van een halve eeuw gele den. Wat tot gevolg heeft dat een rijk inan de bons, en 'n even jonge en even stoere bentgenoot Clara's niet te ver smaden liefde krijgt. Die hij zich waardig toont. Dat vele waardigheden dienen doorgemaakt eer 't zoover is, spreekt van zelf. Zondagmiddag nog een Wild-West- film: Den dood ontsnapt ELECTRO. Levensdans. Op het schijnbeworpen podium van variété theaters dansen Skid Johnson (Hal Skelly) en Bonny King (Nancy Car roll) het leven door, anders gezegd eerst een min of meer goed belegde boterham1 later een hooge gagje bij elkaar. Een'mé tier overigens, dat maat(-houdieii ver- eischt niet alleen bij de muziek, maar bij1 de gewoonten, en dan vooral bij die be denkelijke gewoonten, die in het land der prohibitie al te welig tieren. Zoo raken Skids beenen na eenige ad funda clan destiene whiskey gauw cLat rythme kwijt en klopt Skids hart in ongeoorloofdi-snel tempo in de nabijheid van Sylvia Marco. Allemaal factoren waardoor Skids levens geluk met iedere acte .gevaarlijker dreigt te derailleeren. Dit gescniedt niet, of tenslotte niet.,' want het is vooral niet minder dan op liet kantje af. Maar wie Nancy's glimf- lach tot vertroosting, Nancy's oogen tot opbeuring en Nancy's woord, tot aan moediging heeft, hervindt 's levens re- (Ingez. Med,.) gelmaat ongetwijfeld, en kan zijn leveps- dans weer vroolijk hervatten. Er wordt in deze film veel aan dans, aan songs (we beluisterden een toekom stige Schlager), en überhaupt aan ryth me gedaan; met dat elan, en die; Schwung, jeugdige Hollywooders en woodsche's eigen. Daardoor is er wat aardigs te zien en te hooren. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Centrale opberging Brand- weermateriaal, In de vergadering van 17 Dec, j.l. zeide de burgemeester namens Burg. en Weth. toe het overleggen van cijfers en plan nen met betrekking tot het centraal op bergen van het brandweermateriaal, op dat de raad alsdan, wanneer hij dat wenschte, eene beslissing in dien zin zou kunnen nemen. In diezelfde bijeenkomst nam de raad het voorstel aan om de berging der autospuiten in 2 garages ook voor de toekomst te bestendigen. Dit voorstel was gebaseerd op de overwe ging, dat de inrichting eener centrale bergplaats zware uitgaven zou vragen en dat de opberging in 2 garages voldaan had. Bovendien waren Burg. en Weth. niet overtuigd van de noodzakelijkheid eener centrale opberging. Hunne meening, dat de inrichting eener centrale bergplaats zware uitgaven zou vragen, steunde qp een toen reeds op gemaakte globale begrooting van kosten voor het gedeeltelijk inrichten van het schoolgebouw aan de Nieuwe Haven voor brandweerkazerne. In het eindcijfer van f 17000 waren zuiver en alleen bouw- en inrichtingskosten verwerkt en waren b.v. de kosten eener dróóg-in richting voor slangen niet begrepen en evenmin onderhoud van het gebouw. Voor zoodanige droog-inrichting, te maken in den Abdijtoren raamden Burg. en Weth. destijds f 1200, waarvan de helft voor eene verwarmingsinstallatie in de koude maanden. Gerekend was i'n de f 17,000 op twee 'ambtswoningen bij de kazerne, doch was een bedrag voor belooning dier beide betrokkenen buiten beschouwing gela ten. Evenmin was daarbij nog rekening gehouden met het gemis van het school gebouw zelf, waarvoor wel een bedrag van rond f 30.000 kan worden aange nomen. Burg. en Weth. hebben toen in hun antwoord aan de commissie van finan ciën o a. gezegd, dat, wanneer na een aanvankelijken proeftijd en na raadple ging van clen te benoemen Commandant mocht blijken, dat aan de opberging in 2 garages ernstige bezwaren kleven, nog altijd tot één centrale bergplaats kon worden besloten. Er moesten in ieder geval nog ont- werp-contracten aan den raad worden overgelegd en bleef er nog altijd gele genheid voor een initiatief-voorstel tot centrale opberging. Niettegenstaande hun bezwaren meenden Burg. en Weth, toch aan de strooming voor een centrale bergplaats alle recht te moeten doen. Om die reden vroeg zij aan M, de Dreu te Goes, P. Kievit en firma Caljouw en Blaas alhier, resp. houders der in het midden van de gemeente liggende ga rages aan de Noordstraat C 21, Sint Jan straat I 59 en Noordstraat C 19 op welke voorwaarden zij een centrale bergplaats

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1